Kolenproduktie 60 procent minder als gevolg „Langzaam-aan-actie" „Bermuda" was psychologisch een grote stap in de goede richting WEERBERICHT Vertraging in nevenbedrijven Momenteel voor fondspatiënten wel premie - geen behandeling! Ook de oppositie-leider voelt niets voor een onvoorwaardelijke stopzetting van kernproeven Belangrijker rol van Canada Soewirjo geeft voor tweede maal zijn mandaat aan Soekarno terug 98ste Jaargang DINSDAG 2 APRIL 1957 No. 29102 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur. J. w. aennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltts Slngel l' Lelden GUD 00 5„!°" Hoofdredacteuri J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Regering onderhandelt niet met partijen Gisteravond is gebleken, dat de cokesproduktie in de Limburgse mijnen gisteren zestig procent beneden het normale is gebleven. Ook bij het stikstof- bindingsbedrijf is grote vertraging opgetreden, evenals bij het eigen spoor weg- en expeditiebedrijf. De Jangzaamaan-actie" werd van A tot Z gevoerd. Bij het in dienst komen verkleedde men zich zeer langzaam en ging zeer lang zaam in de liften, die zeer langzaam naar beneden gingen. Bij het einde van de dienst geschiedde alles in omgekeerde richting met hetzelfde tempo. De ondergrondse treintjes reden met een slakkegang, evenals bovengronds de vrachtauto's van de mijnen. De ,,langzaam-aan-actie" leidde als gevolg van een en ander tot een grote desorganisatie op de bedrijven, die vandaag een verdere omvang aannam. Als gevolg van het vertraagde schachtvervoer kwam het materiaal dat onder gronds gebruikt moet worden te laat op de werkpunten aan. De vertraagde voorbereidingen aan het kolenfront waren er mede oorzaak van dat hier de kolenwinning in een zeer vertraagd tempo geschiedde. De gevolgen daarvan ztfn ernstig. Een dagproduktie van 40 die gisteren nog gehaald werd zal vandaag zeker niet worden bereikt. Ook bovengronds werd in de werkplaatsen van de mijnen langzaam gewerkt. Op de spoorlijnen van de mijnen reden de kolentreinen in zeer kalm tempo naar hun bestemming, welk voorbeeld door de chauffeurs van de vrachtauto's der mijnen gevolgd werd. Aan de veiligheidsvoorschriften wordt echter als normaal de grootste aandacht besteed. De gaslevering was gisteren nor maal, maar het is te verwachten dat hierin ook spoedig stagnatie zal optre den. Dan zullen, behalve de industrie ook de gemeenten in Limburg, Noord- Brabant, Gelderland en Zeeland, die op de gastoevoer van de Staatsmijnen zijn aangewezen, de gevolgen daarvan on dervinden. Gisteren was de opkomst van boven- en ondergrondse mijnwerkers op alle mijnen normaal. Met de door de 30.000 leden tellende Katholieke Mijnwerkers- bond begonnen „langzaam-aan-actie" heeft tot nu toe alleen de ongeveer 4000 leden tellende ,3ond van werkers in het Mijnbedrijf" sympathie te kennen gege ven. Het verschil van inzicht met de bonden die de actie niet ondersteunen heeft nergens tot incidenten geleid. In de gehele mijnstreek is de toestand rustig. Groot gewicht wordt gehecht aan het onderhoud, dat de Mijnindustrie- raad vanmiddag in Den Haag met de ministers Zijlstra en Hofstra zal heb ben. Van regeringswege wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de be spreking uitsluitend betrekking heeft op de goedkeuring van een reeds enige Luchtvaartoverleg in Verenigde Staten Doen Nederlanders alsnog hoeveelheid water in de wijn? (Van onze correspondent te Washington) Er zijn meerdere tekenen, die erop wijzen, dat de Nederlandse delegatie bij de luchtvaartonderhandelingen in Washington alsnog bereid zou zijn water in de wijn te doen. Aanvankelijk kreeg men de indruk, dat de onderhandelaars, onder leiding van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer E. H. van der Beugel aankoersten op „Alles of niets", doch gezien de verschillende telegrammen, die gisteren heen en weer gingen tussen de delegatie en de Neder landse regering in Den Haag, mag de conclusie getrokken worden, dat het nog niet zeker is of Nederland aan die vaste positie zal blijven vasthouden. Dat een bespreking van de heer Van der Beugel met Amerikaanse functionarissen, die gisteren gehouden zou worden, tot van daag is uitgesteld, duidt ook in dezelfde richting. Oudste Nederlandse dagblad in Indonesië - „Locomotief" - staakte zijn verschijning De „Locomotief" in Semarang, de oudste Nederlandse courant in Indone sië, is gisteren voor de laatste maal verschenen. Het blad is vervangen door het Indonesische dagblad „Tempo". De uitgever van „Tempo", Ch. Naing- golan, verklaarde, dat een recent onder zoek onder de lezers van de „Locomo tief" had uitgewezen, dat de meesten van hen voorstanders waren van het ver- dwiinen van het blad. Er verschijnen thans in geheel Indo nesië nog zes dagbladen in de Neder landse taal, waarvan er vier nog steeds Nederlands eigendom zijn. Warmer in binnenland De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer. morgen zonnige perioden in de nacht én ochtend echter plaatse lijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en west, vooral in het binnenland hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.19 uur. Maan op: 7.21 uur: onder: 2307 uur Hoogwater te Katwijk te 5.00 en 17.18 uur. Laagwater te 0.51 en 13.14 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. tjjd geleden door de Mjjnindustrieraad aanvaarde verordening inzake de arbeidstijd van de ondergrondse mijn werkers. De regering blijft zich op het standpunt stellen dat tijdens een sta king, langzaam-aan-actie of dergelijke niet met partijen onderhandeld of overlegd wordt. Slot op pag. WERELDCONGRES WEDUWEN EN WEDUWNAARS Op 13, 14 en 15 september 1957 zal te Nijmegen, met als centrum het hotel j „Groot Berg en Dal" het eerste wereld- congres voor weduwen en weduwnaars gehouden worden. Het initiatief tot dit congres is genomen door de heer G. Greijn te Grevenbicht, de organisator van de wereld vrijgezellencongressen. Het congres heeft ten doel de wedu wen en weduwnaars meer van elkanders problemen op de hoogte te brengen en «zo mogelijk een oplossing voor deze pro- Z blemen te vinden. Tandartsenconflict duurt voort Eerst volgende week iveer besprekingen Het conflict tussen de tandartsen en ziekenfondsen heeft tot gevolg gehad, dat overal in spreekkamers en wacht kamers een mededeling verschenen is. waarbij fondspatiënten voor het feit worden gesteld zich a contant en tegen kwitantie te laten behandelen tegen het door de Ned. Mij tot Bevor dering der Tandheelkunde geëiste tarief. De indruk bestaat, dat vele fondspa tiënten een afwachtende houding aan nemen. Men laat zich slechts in drin gende gevallen, gepaard met pijn, behan delen. In kringen der tandartsen neemt men aan, dat „op uitzondering van enige zwakke broeders na", alle collega's zich aan de gestelde regels zullen houden. Dit kan, zo meent men, wel enkele tand artsen. die uitsluitend of voornamelijk fondspatiënten behandelen, in moeilijk heden brengen, doch aangenomen wordt, dat die moeilijkheden te overwinnen zijn. In de poliklinieken gaat de behande ling gewoon verder, zoals bijv. bij het A.T.Z. te Amsterdam. Het conflict be treft hier uitsluitend behandelingen in de particuliere spreekkamers van tand artsen. De commissie voor bijzondere omstan digheden van de Ziekenfondsraad zal zich met de kwestie gaan bezighouden. Het is de vraag, of zulks deze week nog zal gebeuren. De commissie voor de contracten van de ziekenfondsen zal aan het werk gaan, zodra de gegevens der zieken fondsen en de Mij Tandheelkunde binnen zijn. Verwacht kan worden, dat deze commissies enige weken voor hun beoordeling nodig zullen hebben. De Ned. Mij tot Bevordering der Tandheelkunde had heden geen com mentaar op de situatie. Men neemt daar een afwachtende houding aan. Over de houding van fondspatiënten jegens verzekeraars (fondsen) en tand artsen is nog niets bekend. Macmillan over de verhouding Engeland - Amerika (Van onze correspondent in Londen] De conferentie tussen president Eisenhower en de Britse premier Macmillan op Bermuda was een belangrijke psychologische stap in de goede richting, dus naar herstel van de oude betrekkingen. Maar veel meer was het toch ook niet. Het toekomstige gedrag van beide bondgenoten zal dienen te worden beschouwd als de maatstaf voor welslagen of falen der conferentie. Dit is de conclusie, die men kan trekken uit het gisteren in het Britse Lagerhuis gehouden debat en de mededelingen van premier Macmillan. Het doel van Bermuda, aldus verklaarde deze, was niet het verleden op te rakelen, maar om gezamen lijk het oog op de toekomst te richten. Geheime afspraken waren er niet ge maakt. Natuurlijk bestond er over sommige dingen verschil van mening, maar beide landen begrijpen elkaar thans beter. Macmillan had de president de zware verantwoordelijkheid onder het oog gebracht, welke thans op de Ver enigde Staten rust. Hij had vooral onderstreept, dat de Verenigde Naties geen surrogaat zijn voor een eigen politiek, ofschoon ook Engeland het waardevol acht om via de Ver. Naties te werken. Macmillan kondigde een bijeenkomst van de premiers van het Gemenebest tegen de zomer aan. Hij noemde het verheugend, dat Canada een steeds belangrijker rol gaat spelen. Vrijlating van Makarios kwam niet ter sprake President Eisenhower liet er geen twij fel over bestaan, dat de Ver. Staten wensen, dat de Britse invloed in het Midden-Oosten wordt verstrekt (hoon gelach bij de oppositie). Hoewel het doel van de politiek van beide landen gelijk luidend is, zijn er nu eenmaal bepaalde verschillen over methoden. Macmillan erkende, dat Amerika een leidende rol in het Midden-Oosten zal moeten spe len. De door Nasser voorgestelde rege ling inzake het Suezkanaal noemde Macmillan in de huidige vorm onbevre digend, maar zolang de besprekingen voortduren, wilde hij zich van commen taar onthouden. Macmillan sprak de verwachting uit, dat de besprekingen van Bermuda de wijze, waarop deze zaak wordt behandeld, ten goede zullen ko men. Macmillan verzekex-de het Lagerhuis, dat de vrijlating van Makarios in Ber muda geen voorwerp van behandeling is geweest. Er is zelfs helemaal niet over gesproken, omdat dit een zuiver Britse aangelegenheid betreft Wel kwamen natuurlijk Cyprus en de verzoeningspo gingen van de NAVO ter sprake. Mac millan zei. dat de V.N -troepen in Gaza moeten blijven totdat zij hun taak heb ben volbracht Dit was echter een niets zeggende mededeling! Een voornaam punt van het debat vormde de kwestie van de aanstaande proefontpioffïng van de eerste Britse H- bom in de Stille Oceaan Het is mis schien beter te spreken van de beproe ving van de apparatuur welke naar men hoopt tot de aanmaak van een H-bom kan leiden. Dit vormt dan een hoogte punt van de jarenlange inspanning van de Britse atoomgeleerden en de Engelse regering is. ondanks de vele protesten niet van het plan af te brengen, omdat dit zou betekenen een opgeven van de gehele Britse defensie-strategie, zolang er geen algemene ontwapeningsovereen komst bestaat Macmillan gaf de ver zekering. dat de proefexplosies van de Britse „baby"-bommen niet noemens waard zouden bijdragen tot de vergifti ging van de atmosfeer, dank zij de voort gaande techniek. Erg geruststellend klonk dit echter niet, omdat het gevaar, zo betoogde men, niet zozeer kwam van deze ene explosie, maar van het feit, dat door de H-bom-wedloop het aantal proefne mingen van alle mogelijke landen in een steeds groter tempo dreigt te wor den voortgezet. Macmillan zette uiteen, dat de techniek, welke enkele maanden geleden nog gold, al weer is achterhaald, zodat bepaalde bomexplosies van grote afstand niet meer kunnen worden ont dekt. Beperking is daarom alleen moge lijk door een zekere mate van controle en door waarnemers ter plaatse. Enge land en Amerika zijn daartoe bereid, indien de Sovjet-Unie het ook is. Het is echter een voldoening voor de regering, dat ook de oppositie-leiding wenst, dat Engeland over een eigen H-bom be schikt om bewegingsvrijheid te behou den ten opzichte van de Verenigde Sta ten. Zonder proefnemingen kan er geen H-bom worden gemaakt. Vandaar dat ook oppositieleider Gaitskell niets voelde voor een onvoorwaardelijke stopzetting van de proeven, maar zonder de kennis waarover de regering beschikt, kwam hij tot de slotsom, dat het verkeerd is om onder alle omstandigheden met proef nemingen door te gaan. Gaitskell he kelde het. dat de regering niet bereid was over beperking van de proefnemin gen te onderhandelen. Nu de hoogtijdagen van het bol- lenseizoen in aantocht zijn. zijn de Haarlemse bloemenmeisjes naar En- getand getrokken om propaganda te maken voor het Hollandse tente festijn. Een van de meisjes bij het uitreiken van bloemen aan de Lon- denaren. Slot op pag. 2 200 doden in Celebes Volgens „Antara" zijn in maart op Zuid-Celebes 200 personen gedood door benden, die in het oei*woud daar ope reren. Ongeveer de helft van de bevol king van het regentschap Soppeng moest uit zijn kampongs vluchten Wanneer eerstdaags de miniatuur stad Madurodam weer geopend wordt, zal ook de nieuwste aan winst, een geschenk van Hilversum, te bewonderen zijn: een nabootsing van het Hilversumse stadhuis, een schepping van architect Dudok. Binnen enkele dagen nieuwe maatregelen? Kabinetsformateur Soewirjo heeft vandaag zijn opdracht tot vorming van een zakenkabinet aan president Soekarno teruggegeven, nadat zijn pogingen om met de islamitische partijen tot overeenstemming te komen over de samen stelling van het nieuwe kabinet op het laatste moment zijn mislukt. De isla mitische partijen hadden het opnemen van links georiënteerde figuren, w.o. de winnaar van de Stalin-prijs prof. Prijono, die door Soewirjo voor deelneming aan het kabinet waren uitgenodigd in de plaats van de communisten, van de hand gewezen. Soewirjo bracht vandaag een bezoek aan president Soekarno. Na een gesprek van ruim een uur maakte de president bekend, dat Soewirjo tot de conclusie was gekomen dat hij niet kon slagen in de voVming van een zakenkabinet, dat snel en rechtvaardig zou kunnen handelen en dat in staat zou zijn een Nationale Raad in te stellen, in over eenstemming met de plannen van de president. Soewirjo heeft daarom zijn mandaat teruggegeven, aldus de president, die daaraan toevoegde: „Zo God het wil, zal ik binnen twee of drie dagen maat regelen nemen". Thans de N.O. aan bed? Soewirjo, die gisteren nog verklaard had overtuigd te zijn van zijn succes, zeide als toelichting op zijn misluk king, dat het onmogelijk is gebleken de kandidaten voor de 20 portefeuilles te benaderen zonder overleg met de leiders van hun verschillende partijen. Tijdens dit overleg was hij voor moei lijkheden komen te staan, die hij niet uit de weg kon ruimen zonder af te wijken van de opdracht, die hij van het Staatshoofd had ontvangen. De kabinetscrisis duurt thans 18 da gen. De masjoemi had de twee voor haar bestemde zetels van de hand gewezen, terwijl dg kleine, doch invloedrijke christelijke en katholieke partijen de for mateur mededeelden niet aan het nieu we kabinet te zullen deelnemen. De kleine islamitische P.I.I.-party had de por tefeuille voor Onderwijs voor zich opge ëist. doch Soewirjo had deze reeds voor prof. Prijono bestemd, tegen diens deel neming vooral de Nahdatoel Oelama zich verzette. De eis van de PSII werd tevens door de Nahdatoel Oelama ge steund. Toen de zaken er zo voor stonden, be sloot Soewirjo zijn mandaat aan de pre sident terug te geven. In politieke kringen durfde men zich niet aan een voorspelling te wagen wie de nieuwe formateur zou kunnen zijn. doch zij achten het mogelijk dat president Soekorno ditmaal de Nah datoel Oelama met de kabinetsforma tie zal belasten. Vice-veonitter N.O. in arrest De derde vice-voorzitter van de Nah datoel Oelama, de heer Djamaluddin Malik, werd gisteravond gearresteerd, toen hij een ontvangst bijwoonde in de studio's van de filmonderneming Per sari in Djakarta, waarvan hij directeur is. De arrestatie geschiedde op last van de plaatselijke militaire commandant van Djakarta, luitenant-kolonel Dach- jar. De woordvoerder van het leger liet doorschemeren, dat de aanhouding verband houdt met de recente bekend making van de chef-staf over het nemen van krachtige maatregelen tegen corrupteurs en profiteurs. Een andere arrestatie, die de aandacht trok, was die door de politie van Dja karta van Zuber Salam, die kandidaat was gesteld voor de functie van Indo nesisch zaakgelastigde in de Soedan. Hem wordt verduistering van Staatsgel den tot een bedrag van drie miljoen roepiah ten laste gelegd. Djoehartono van post ontheven Volgens radio-Palembang heeft de militaire commandant van Zuid-Su- matra, luitenant-kolonel Barlian gis teravond de onderbevelhebber van het vjjfde regiment majoor Djoehartono die zondag tegen hem in verzet kwam, van zijn post ontheven. Naar thans is gebleken, werd Djoe hartono, toen hij zijn post verliet door slechts 100 man vergezeld. Volgens radio-Palembang heeft het merendeel van zijn eigen manschappen zijn actie afgekeurd. De legerwoordvoerder in Djakarta deelde vandaag mede, dat de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasoetion, gistermiddag in Palembang is aangekomen. Men veronderstelt, dat hij de twee partijen in Palembang heeft opgedragen te allen koste bloedvergieten te voorkomen. Volgens de woordvoerder is het „geval Djoehartono" niet moeilijk op te losen, daar het niet erg ingewik keld is. Tegen het oude tarief De boycot van de autobusdiensten in' Johannesburg en omgeving, die de negerbevolking drie maanden geleden begon uit protest tegen een verhoging van de tarieven, schijnt resultaat te hebben. Gisterochtend kwamen vier duizend negerarbeiders uit Alexandra per bus naar de stad, nadat hun was meegedeeld dat zy dat konden doen tegen het oude tarief. Aan de actie ne men in het geheel veertigduizend ne gerarbeiders deel, die buiten Johannes burg wonen en in de stad hun werk hebben.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1