Mevrouw J. Geursen - Borst over liaar ervaringen aan boord Juliaantje was te klein voor de kinder- en te groot voor de baby! vainer RUSLAND DRIJFT ZWEDEN WESTELIJKE RICHTING IÏV Bemiddelingspoging van minister Suurhoff faalde Toelichting op beursbegrippen Maandag 1 april 1957 gfete Jaargang OP DE TERUGWEG NAAR „tfl/IS" Vierde blad no. 29101 17 maart '57, a.b. m.s. „Johan van Oldenbamevelt" Er loopt beslist een lelijke streep lafheid door mijn karakter. Niet alleen omdat ik als de dood voor muizen ben, maar vooral ook omdat lk geen afscheid durf nemen. Tegen mensen van wie ik vrijwel zeker ben dat ik ze nooit terug zal zien, omdat zij naar de binnenlanden van Afrika vertrekken en ik in Australië blijf wonen, zeg ik opgeruimd „Tot ziens hoor!" En al heb ik honderd keer tegen mijn moeder en familieleden betoogd, dat het toch zo heerlijk was dat we elkaar weer zagen, dat we dat toch nooit gedacht hadden en dat we alleen maar reden hadden om dankbaar te zijn, die dinsdagmiddag ben ik met Juliaantje onder de arm ijlings naar m'n hut gerend, zonder om te zien. In onze hut ging de deur bijna niet open vanwege alle koffers, pakken „Spiegels", pakken „Moeders", pak ken „Op de Uitkijk", pakken van de Gereformeerde Kerken, pakken van de Her vormde Kerk, pakken van de Hervormde Emigratie Commissie enz. enz. Toen ik over al die pakken heen geklommen was en Juliaantje met de beer in haar armen veilig verankerd zat bovenop de Hervormde Kerk, vond ik op de tafel de meest beeldige bloemen, verrassingen, brieven en telegrammen van magen en bekenden. Ook een lang telegram van het Leidsch Dagblad, dat hoopte ons over vijf jaar weer van de boot te halen. Dat deed ons allemaal erg goed en ik zei tegen Juliaantje: „We gaan vast wel weer eens terug, hoor". ders die naar hun kinderen in Austra lië gaan, de gewone emigranten met hun gezinnen de alleen reizenden enz. Het is leuk om met ze te praten. Ik denk dikwijls met een gevoel van trots: „Wat een góéde emigranten zul len dat worden". Natuurlijk zijn er ook wel van die mensen van 12 ambachten en 13 ongelukken bij, voor wie je Je hart vasthoudt. De scheepsleiding organiseert allerlei avonden om de tijd op te doen schie ten en voor we er erg in hebben zijn we in Kaapstad. We maken met nog een familie een enige tocht Wat is Kaap stad een mooie stad! We hebben veel plezier om de taal, een torpedojager heet een „voor-niks-nie-bang-nie-boot". Als we in de bus stappen staat er ver manend op een bordje „moe nie spu nie" en een reclame van sardientjes vermeldt: „uit die see in die blik". De „Johan" deed verder wel zijn best ons over het afscheid heen te helpen. Het zag er allemaal even feestelijk uit met overal bloemen en planten. Het was een hartelijk welkom. En toen de schuit eenmaal los was slaakten we alle drie een diepe zucht en zeiden: „En nu naar de kinderen terug". Juliaantje was ogenblikkelijk thuis. Ze liep met stevige zeemansbenen trap pen op en af, alsof ze niet weg geweest was. Die stevige benen waren ook wel nodig, want de zee was nogal roerig. Niet dat wij er last van hadden, nee, wij voelden ons na al onze omzwervin gen doorgewinterde zeehelden. We atenen dronken en keken meelij dend en ook een klein tikje superieur naar de mensen, die nu al hard naar de reling liepen. We sliepen heerlijk, stonden weer vol moed op, probeerden zo'n beetje de weg te vinden in die men senmassa. We zochten schichtig naar een plek waar we met Juultje konden zitten, want overal staat „verboden toegang voor kinderen". Ook in de kinderka mer mocht ze niet. Daar was ze te klein voor. En in de babykamer heerste zo'n oorverdovend gekrijs, dat Juliaantje me in paniek aankeek en ik haar gauw zei: „Nee hoor jq blijft bij moeder". De zee werd anders wel erg roerig, en laat ik het maar eerlijk opbiechten, het aureool van „zij kan er zo best tegen", dat al die jaren om mijn hoofd ge zweefd had, werd die avond wreed van mijn hoofd gerukt. We waren alle drie zeeziek, driekwart van de bevolking lag in zijn of haar bed, een èrg doorzettend slag mensen liep nog met groene ge zichten rond en een allerlaatste rest zat in grote gemoedsrust te eten. Juliaantje zei af en toe vanuit haar bedje: „Mammie, ik moet me weer ver slikken". Dan sprong ik met de moed der wanhoop van één hoog naar bene den, hielp het lieve kind en kon dan nog net zonder ongelukken de reuzen zwaai maken terug in mijn bed. Af en toe was er een soort aardverschuiving onder me, als ik over de rand keek zag ik de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken en de hele sante- petiekraam daar in de diepte krijgertje met elkaar spelen. Midden in de nacht werden we wakker door een enorme klap er was een grote patrijspoort ingeslagen. Dit alleen maar om U even te de monstreren dat het om den drommel Over muur ontsnapt uit Huis van Bewaring Nog geen spoor gevonden (Speciale berichtgeving) Gistermorgen omstreeks 10 uur is een 28-jarige Bredanaar uit het Huis van Bewaring .te Breda ontsnapt Voor de ogen van zijn verbaasde me degevangenen en bewakers rende hij tijdens het luchten plotseling op de muur van de binnenplaats af, sprong er tegen op en wist zich er even later over heen te werken. Hij had donderdag 14 maart voor de Bredasche rechtbank terecht gestaan wegens een gepleegde overval op 23 ok tober 1956 op de Boerenleenbank te Wijk en Aalburg en 14 dagen later op de Boerenleenbank te Hilvarenbeek. Zijn mededaders waren toen een Pool en een Rotterdammer. De man werd toen als leider van het drietal tot 8 jaar geoordeeld. Hij verbleef nog in het Huis van Bewaring, daar hij nog in hoger beroep kon gaan. Zijn ontsnapping werd bijzonder spectaculair door het feit dat zijn vlucht ook werd gadegeslagen door pas serende burgers, die kennelijk met het geval geen raad wisten en hem zijn gang lieten gaan. De man, die uiteraard goed bekend is in Breda, rende over het militaire terrein van de Kloosterkazerne, maar hij was handig genoeg om niet via de hoofdingang te verdwijnen, waar een schildwacht op post stond. Halverwege zwenkte hij af en klom over het prik keldraad. Aangezien hij burgerkleren droeg, was het niet moeilijk voor hem zich verder uit de voeten te maken. Tot op heden heeft men nog geen spoor van hem gevonden. Enkele miljoenen voor de vluchtelingen (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de Hoge Commissaris der V. N. voor vluchte lingen, de Zwitser dr. Auguste Lindt, morgen een bezoek aan Nederland brengen. De heer Lindt, die eind vorig jaar wijlen mr. G. J. van Heuven Goed hart is opgevolgd, zal morgenmiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken door minister Luns worden ontvangen. Bij deze gelegenheid zal hem een be drag van enkele miljoenen guldens voor het vluchtelingenwerk ter beschikking worden gesteld. geen kinderspel was. Omdat ik zo hoog sliep en nogal flegmatiek van huis uit ben, bleef ik liggen. Manlief was er zó uit en stond met verwilderde ogen naast zfln bed. Even later, toen er niets gebeurde, kroop hq er maar Aveer in en zei dromerig: „Als er wat gebeurt doe ik mijn beste pak aan". Waarop ik antwoordde: „Ja, en ik mijn avondjurk". Om die flauwigheid hoorde ik me zelf grinneken en toen wist ik dat de zeeziekte weer aan het zakken was De volgende dag werden we allemaal een beetje flinker, de zee bedaarde wat de scheepsleiding organiseerde een massazang. dat fleurde ons allemaal weer wat op, de stemming kwam er weer in en we schoten al weer aardig op naar Las Palmas. Ik vind Las Palmas leuk. Ik houd wel van die Spaanse zwier, van iemand die je na een bezoek van tien minuten twee maanden geleden, nu begroet alsof hij elke dag aan de haven uit heeft zit ten kijken of hij je nog niet aan zag komen. Natuurlijk ging ik me weer te buiten aan een paar zakdoekjes met beeldig kantwerk, al was het alleen maar om nog eens bij de beeldschone signorina in de winkel te zitten en naar naar te kijken. Ja, en toen kwam de lange ruk naar Kaapstad. Eerst denk je: „Hoe kom ik in vredesnaam die dagen door", maar al gauw heb je zo je eigen bezigheden en de tijd schiet flink op. We begonnen vol moed aan de Engelse lessen; ik vind het altijd heerlijk m'n „schooljuf frouwen-instincten", zoals de man die ik liefheb dat enigszins laatdunkend pleegt te noemen, bot te vieren. Ik denk niet dat mijn leerlingen het net zo leuk vinden als ik, maar een uur is voor mij zó voorbij. Het is zo prettig dat je er tussen door een heleboel van land en gewoonten kunt vertellen en dat je ze de doodgewone omgangstaal bij kunt brengen. Ik moet zeggen dat al die huismoeders, postbodes - bakkers - boeren - metaalbewerkers - enfin, noem maar op, braaf hun best doen. Ik heb altijd plezier als ik over het dek loop en ik zie ze braaf hun les voor de vol gende dag leren. DRUK SPREEKUUR Mijn man houdt ondertussen elke morgen spreekuur, wat altijd druk be zocht wordt. Het is eigenlijk een aller leukste boordgemeente ze komen alle maal trouw opdraven voor de avond sluiting. We zingen dikwijls een Engels lied na afloop, om er wat aan te wen nen. En zo langzamerhand ga je de mensen kennen de vaders en moe- Gisteravond hebben we een meer dan heerlijk Captainsdinner gehad. U weet wel. eerst een hors d'oeuvre, dan een zacht aspergesoepje, malse kapoentjes, met doperwtjes en confituren, daarna beeldig opgediend ijs, en dat alles af gesloten met fruit en koffie. Niet zo gek, vindt U wel? Er zijn dagen, waar op we eenvoudiger eten in de pastorie in Melbourne. En de nieuwe emigran ten zullen nog wel eens terugdenken aan die verwennerij op de „Johan". Daarna werd er gezellig een beetje ge danst; de Hongaren, waar we er 150 van aan boord hebben, gaven een vu rige Czardas weg. En zo tuffen we dan maar study aan door naar Australië. Nog drie dagen en we zijn in Perth, waar ik Uw brief hoop te posten. En elke avond als ik daar hoog en droog in mijn kooi lig, luisterend naar de gol ven van de zee, waarop ik zo lekker door in slaap gewiegd word, denk ik: „En als ik wakker wordt ben ik weer een eindje dichter bij Melbourne, weer een eindje dichter bij de kin deren". J. GEURSEN—BORST. Een dode en tien gewonden BIJ AUTOBOTSING TE BORNE In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over een zijn bij een botsing tussen een taxi uit Hengelo en een personenauto (\rolkswagen) op de rondweg te Borne een persoon ge dood, één zeer ernstig gewond, twee personen zwaar gewond en zeven min of meer ernstig gewond. De taxi, bestuurd door een 29-jarige J. H. ter Beek uit Hengelo, reed op de rondweg, toen van een nabij gelegen boerderij de personenauto, bestuurd door de 24-jarige monteur J. G. J. Konink naderde en vlak voor de taxi de weg overstad. De auto's konden elkaar niet meer ontwijken, en de bot sing die volgde was zo hevig, dat de personenauto kantelde en op het dak 30 meter over de weg schoof. In deze wagen zaten de monteur J. G. J. Konink die in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis is vervoerd, zijn ouders, het echtpaar Konink. waarvan de man overleed, de weduwe Leurink— Kuipers uit Borne, die zwaar werd ge- wond en het echtpaar Pots uit Hengelo, evenals mevrouw Konink minder ernstig gewond. In de taxi bevonden zich de bestuur der J. H. ter Beek en de echtparen Van Kleef en Thijssen allen uit Hengelo, waarvan de heer Thijssen zwaar werd gewond. De overige inzittenden van de taxi werden minder ernstig gewond. Anl-oon Krelage sr. overleden BEKEND KOORDIRIGENT Zaterdag is in zyn woning te Amster dam op 72-jarige leeftijd overleden de bekende koordirigent Antoon Krelage sr. de overledene maakte zich vooral verdienstelijk op het gebied van de ar beiderszangverenigingen. Hij was voor zitter van de Federatie van Nederlandse Zangverbonden, en tevens geruime tijd voorzitter van de afdeling Amsterdam van de „Stem des Volks". Zaterdagavond heeft Rutger Schoute de overleden mu sicus voor de radio herdacht. Zware brand in Woerden Gisternacht om half elf ontdekte een voorbijganger brand In de fa briekshal van de firma Brak in Woer den, een Internationale handel in af valstoffen. Enkele ogenblikken later sloegen de vlammen reeds uit de ra men en toen de brandweer arriveerde stond deze voor een zware taak. In het nachtelijk duister werd het vuur met 11 stralen bestreden waarbij de brandweer werd geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van het voormalige depot retourgoederen in Woerden. Tegen 1 uur was de situatie zeer kri tiek doch met grote inspanning wist de brandweer het vuur tenslotte meester te worden. De spuitgasten moesten als ge volg van de dichte rookontwikkeling met gasmaskers op werken. Zij verkeer den dikwijls In een zeer gevaarlijke si tuatie, doordat ze niets konden zien en ieder ogenblik loodzware balen lompen naar beneden ploften. Gistermorgen hing er nog steeds een verstikkende rook rond de fabriek waaruit men bezig was de ongeveer een millioen kilo halfverbrande balen lom pen te verwijderen. Zodra de brandweer een ogenblik geen water gaf, laaiden de vlammen opnieuw op. Vermoed wordt dat kortsluiting oorzaak van de brand is. Arrestant ontvluchtte uit het politiebureau ACHTERVOLGERS HADDEN AANRIJDING Een 19-jarige arrestant die na ver hoor in de raadkamer van de Maas trichtse Rechtbank teruggebracht werd naar de cel in het hoofdbureau van politie te Maastricht, heeft in de hal van het politiebureau kans gezien er snel tussenuit te gaan. Hij klom in de vroege zondagochtend langs de re genpijp naar de eerste verdieping van een huis aan de Boschstraat en sprong vervolgens, toen hij ontdekt werd, naar beneden, waarna hij korte tjjd daarna door de politie werd ge grepen. Toen de jeugdige avonturier donder dagmorgen het politiebureau werd bin nengebracht. glipte hij plotseling met een snelle draaibeweging langs énkele personen die zich in de hal bevonden, en voordat de begeleidende rechercheur het kon verhinderen, stoof hij als de wind naar buiten. Hij vluchtte de Capucijnenstraat in, op de hielen gevolgd door enkele agen ten. Met een particuliere auto werd de achtervolging ingezet. Deze auto kwam echter op het kruispunt Grote Gracht StatenstraatCapucijnenstraat tenge volge van een verkeerd begrepen aan wijzing in botsing met een andere wa gen, zodat de vluchteling luttele minu ten voorsprong kreeg. Het mocht hem echter niet veel baten, want kort daar na werd de man toch in de Capucijnen straat achterhaald en opgeborgen. Een stroom van vluchtelingen irekt op het ogenblik van Oost- Pakistan naar Calcutta, waar zij zich installeren op trottoirs om daar onder ellendige omstandigheden te leven tot er onderdak voor hen is gevonden. Men vermoedt dat de stroom ontketend is door linkse ele menten. die er een verkiezingsdoel mee nastreven. Veranderlijk als het weer Weinig serieuze spionagegeschiedenis Tandartsen en Ziekenfondsen Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt ons het vol gende mede: „Met ingang van 1 april a.s. zal, naar moet worden aangeno men, een aantal tandartsen zich niet langer beschouwen als aan de Zieken fondsen verbonden te zjjn. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich, naar aan leiding van een door de Ned. My. ter bevordering van de tandheelkunde ge dane suggestie, georiënteerd over de vraag in hoeverre en onder welke ver houdingen alsnog door een optreden zijnerzijds zou kunnen worden mede gewerkt aan het voorkomen van een situatie, welke schade zou toebrengen aan de tandheelkundige verzorging der ziekenfondsverzekerden. Hij heeft zich, in antwoord op een desbetreffenl telegram, tot de Ned. My. tot bevordering der Tandheelkunde ge- wend met de mededeling dat een treden stuur van de eNd. My. tot bevordering middeling slechts in overweging kon worden genomen, indent: 1) een volledig inzicht in de menings verschillen met de Ziekenfonds-organi saties werd verschaft; 2) de Maatschap pij niet bij voorbaat elke concessie op het standpunt der Ziekenfondsen af wees; 3) de uitvoering van het ultima tum van 23 maart j.l. tot het doorsnij den van de band met de Ziekenfondsen, in afwachting van bemiddelingspogin gen zal worden opgeschort. Deze poging van de minister heeft niet tot resultaat geleid. Het hoofdbe stuur van de Ned. My. tot bevordering der Tandheelkunde heeft de minister, onder overlegging van een memorandum aangaande de geschilpunten, medege deeld, noch tot het doen van enige con cessie, noch tot het opschorten vanh et In zün vergadering van 28 maart heeft de Ziekenfondsraad met het oog op de belangen van de verzekerden besloten zich telegrafisch tot het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot be vordering der Tandheelkunde te wen den met het verzoek de voorgenomen stappen tot het beëindigen van de be staande overeenkomsten gedurende een termijn van twee maanden op te schorten. De Raad zal in die periode gelegenheid krjjgen zich nader te oriënteren, en te zoeken naar een ba sis voor een oplossing van de moei lijkheden. Op dit verzoek van de Zie kenfondsraad heeft het hoofdbestuur van de Ned. Mtf. tot bevordering der Tandheelkunde afwijzend beslist". Alleen rechtstreekse betaling De Ned. Mij. tot bevordering der Tandheelkunde deelt ons mede. „Zij betreurt dat in de afgelopen week geen uitzicht is geopend op een voor alle partijen bevredigende oplossing in het meningsverschil met deZieken- fondsen. Van maandag 1 april af gaan de tandartsen dus voort met de behan deling van Ziekenfondsverzekerden, doch slechts op basis van rechtstreek se betaling per behandeling aan de tandarts. De kosten hiervoor worden in rekening gebracht volgens een lan delijk tarief, dat door de Ned. Mij. ter bevordering der Tandheelkunde werd vastgesteld. Van het inmiddels gepubliceerde be richt, dat de Ziekenfondsen de betalin gen van verzekerden zelfs niet gedeel telijk zullen restitueren, hebben de tand artsen met teleurstelling kennis geno< ultimatum bereid te zijn. Onder deze men. Zij vragen zich overigens af in hoe omstandigheden was er voor de minis- verre onder Nederland recht in een der ter geen mogelijkheid in de door de Ned. gelijke houding kan worden volhard, Mij. tot bevordering der Tandheelkunde wanneer de verzekerde aan zijn ver- gesuggereerde bemiddelingspoging te I plichting om premie te betalen, heeft treden. voldaan. (Van onze correspondent in in Stockholm) „Het enige wat wij van de Russen weten, is dat wij niets van hen we ten Deze vaststelling van de ge wezen Amerikaanse ambassadeur in Moskou is in zeker opzicht ook van toepassing op de politiek, welke de Russen ten opzichte van Noord-Europa volgen. Vandaag nog een kwade bui, morgen weer vriendelijk. Toch menen deskundigen een bepaalde lijn te zien. Een week of drie geleden lag het voor de hand, dat de heren in Moskou weer met het Noorden wilden flirten. Fager- holm, de Finse premier, werd in de Rus sische hoofdstad zeer vriendelijk ont vangen en men scheen haast vergeten te hebben, welke moeilijkheden deze lei der van de sociaal-democraten de Finse communisten in de weg heeft gelegd. Het was duidelijk, dat men al aan de goodwill werkte, die de Russen zullen uitzaaien als zij over enkele weken naar Helsinki komen om te trachten daar een nieuwe vredescampagne te lanceren. Toen kwam echter geheel onverwachts de onthulling, dat Moskou veertien, voor Zweden werkende, spionnen had ver oordeeld. Iedereen wist, dat dit verhaal uit de duim gezogen moest zijn. En bovendien lag de hele geschiedenis al vele jaren terug. Waarom moest zij uit het archief worden gehaald? De eerste reactie in Zweden was: ze willen ons bang maken En dus lag het voor de hand te veronderstelllen. dat Zweden meer steun bij het Westen zou zoeken. Enkele bladen gaven duidelijk te ken nen, dat men nu niet langer wachten moest om contact met de NAVO op te nemen. Thans echter, na betrekkelijk korte tijd, heeft men het geheel al haast weer vergeten en er wordt dan ook een zeer vaag gehouden antwoord verwacht. De hele geschiedenis was te weinig serieus. Van grotere betekenis achten wij de advertentie in het Noorse blad „Afton- posten", waarin de Noorse Bank en het Noorse ministerie van Buitenlandse Za ken om inlichtingen vragen betreffende Noors bezit in de Baltische landen. Uit deze advertentie blijkt namelijk, dat de Russen, na de onderhandelingen met Denemarken, ook met Noorwegen zul len spreken over een schadevergoedi g van verloren gegaan Noors bezit in de Baltische landen. Uit deze advertentie blijkt namelijk, dat de Russen, na de onderhandelingen met Denemarken, ook met Noorwegen zullen spreken over een schadevergoeding van verloren ge gaan Noors bezit in de Baltische lan den. Het is een klein bedrag, enkele miljoenen, maar wijst toch op een be paalde politiek. Niemand zal geloven, dat de Russen zonder bijbedoelingen dit gesprek over oude vorderingen opnemen en bereid tot schadeloosstelling zijn. In politieke kringen wordt dan ook veron dersteld, dat de Russen niet de hoop hebben laten varen, dat de Noren en Denen zich zullen verzetten tegen sta tionering van atoomwapens op hun mi litaire bases. Zou Rusland zich niet willen bedienen van de Zweedse anti pathie tegen dit strijdmiddel?, zo vraagt men zich af. Het is intussen opvallend, dat juist het orgaan der Zweedse sociaal-demo- tegen het gebruik van atoomwapens protesteert. De leider der conservatieven daarentegen spreekt zich evenals verschillende liberalen duidelijk voor aanschaffing van deze wapenen uit. Hoe het ook zij: in Noord-Noorwegen opgeslagen atoom-wapenen zullen de Russen als een ernstig dreigement zien, hetgeen politieke consequenties zou kun nen hebben. Intussen bespeurt men in Noorwegen een (weliswaar nog kleine) verschuiving van de neutrale Zweedse politiek naar het Westen. Hongarije en Suez heeft deze welvarende natie weer gevoeliger gemaakt voor een sterke politiek in NAVO-verband. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd Nederland is nog nodig voor studenten MENING DJOCJASE HOOGLERAAR: (Van onze correspondent in Djakarta) Enige tijd geleden kwamen, gelijk ge meld, studenten van de universiteit van Indonesië in Djakarta op een studen tendispuut tot de uitspraak, dat voor de studenten de kennis van de Nederland se taal nog steeds nodig is, zeker voor de studievakken rechten en letteren. Bij deze hoofdstedelijke studenten heeft zich thans een hoogleraar van de universiteit Gadjah Mada in Djocja- karta, het universitair centrum van Indonesië gevoegd. In een lezing voor studenten van de rechtskundige facul teit betoogde namelijk prof. Djojodi- goeno, dat studenten in de rechten de Nederlandse taal meester moeten zijn, althans passief. Hij achtte het daarom nodig, dat zij het Nederlands leren, omdat literatuur over recht en adat- recht in Indonesië, de wetten en voor schriften. nog steeds voornamelijk uit sluitend in de Nederlandse taal-zijn ge schreven. Het een en ander over obligaties craten in een artikel van drie kolom Evenals bij de aandelen, zijn er in de loop der jaren vele soorten van obliga ties ontstaan. Vooral Amerika, dat voor zijn snelle ontwikkeling enorme kapi talen nodig had uit binnen- en buiten land, toonde zich zeer vindingrijk in het creëren van nieuwe soorten obliga ties, die telkens weer meer zekerheid moesten bieden aan de geldverstrekkers. Met name de Amerikaanse sporen ken nen allerlei vormen van geldleningen, bijv. de equipment bonds, die gedekt zijn door pandrecht op rollend mate riaal. en de prior lien bonds, prioriteits obligaties, bevoorrecht boven alle an dere obligaties, zelfs de hypotheekobli- gaties. zo de maatschappij die mocht hebben uitstaan. Ook Rusland bediende zich voor de eerste wereldoorlog A'eelvuldig van dit soort leningen. Sommige maatschap pijen gaven soms meer dan tien priori teitsleningen uit, de een telkens voor rang gevende boven de ander. Wat er van deze leningen terecht gekomen is, alsmede van de goud-obligatiën (gold bonds), waarvan rente en aflossing in aangeduide gouden munt konden wor den gevorderd en die dus het summum van soliditeit behoorden te zijn, is over bekend. Men kan met deze stukken des gewenst zijn slaapkamer behangen. Voorts kent men aan de overzijde o.a. nog de mortgage bonds (hypotheek- obligaties), die dekking vinden in een hypothecaire inschrijving op onroeren de goederen, de land greant bonds, die hypothecair verband hebben op land bezit, de adjustment-bonds, die uitge geven worden bij een financiële reorga nisatie ener maatschappij (adjustment: het in orde brengen), voorts receivercer- tificaten, die voorrang hebben boven alle obligaties, zelfs boven de priori teitsobligaties. Zij worden uitgegeven door een aangestelde receiver, bewind voerder, die de maatschappij op de been moet houden of weer op de been moet brengen en daartoe de meest drin gende uitgaven financiert door ge noemde certificaten. Het zou ons te ver voeren de andere vormen van geldleningen, die in het buitenland, met name in Amerika, voor komen. hier alle te noemen. De voor naamste hebben wij hierboven aange stipt. Vanzelfsprekend kent men daar ook de staatsobligaties en de schuld brieven van lagere bestuurslichamen, openbaar - nutsbedrijven, industrieën, enz. enz. In ons land zijn de gewone obligaties met geregelde aflossing en rentebeta ling, zonder speciale bepalingen in Engeland en Amerika debentures ge- genoemd in de meerderheid. Wel kent men ook diverse vormen, die speciale zekerheid moeten verschaffen of bij zondere attracties moeten bieden, doch de noodzaak daarvan is in een land als het onze niet zo groot. Zakelijke zekerheid wordt soms ook verschaft door de zgn. negatieve hypo theekclausule, welke hieruit bestaat dat de geldnemer zijn bezittingen niet mag verhypotheceren of vervreemden ten behoeve van anderen dan de verstrek kers der onderhavige lening. (De vorige artikelen in deze reeks verschenen resp. 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari, 1, 9, 23 en 25 maart. De hypothecaire obligatie geeft, zoals de naam reeds aanduidt, zekerheid door hypotheek op de bezittingen der lenende maatschappij of op een deel dier be zittingen. ten behoeve van de gezamen lijke obligatiehouders. Daar zulk een hypotheekrecht, wegens de veelheid van schuldeisers, praktisch niet gehanteerd kan worden, dragen obligatiehouders in zulk een geval hun rechten over aan een vertrouwensman (trustee), die voor hen optreedt. Er zijn vennootschappen, die er hun bedrijf van maken op te treden als trustee, doch ook particulieren, die een zeker vertrouwen genieten, treden, vooral bij kleinere leningen, als zodanig op. Is er iets bijzonders aan de hand met de geldlening, vraagt de geldnemer bijv. nieuw geld van anderen en wil hij deze zekere waarborgen bieden, wil hij om een ander voorbeeld te nemen, rentebetaling of aflossing wijzigen, wil hij voortijdig aflossen of wil hij ook maar iets dat in strijd komt met de leningsvoorwaarden, dan kan hij zich tot de trustee wenden, die al of niet na ruggespraak met de obligatiehouder de geldnemer bescheid geeft op zijn voor stellen. De rechten en verplichtingen van de trustee zijn op hun beurt weer vastgelegd in de trust-acte. die op de mantel van de obligatie is afgedrukt. Ook wanneer geen hypothecair verband gegeven wordt op de bezittingen der maatschappij wordt dikwijls een trus tee aangesteld.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7