7 Commando MLD hedenochtend op Valkenburg overgedragen LVer. De Ambachtsschool huldigt een van liaar leerkrachten Jac. van Wijk vierde 25-jarig ambtsjubileum CHJG- weekeinde in Katwijk-Zee Inspectietoesprakenparade Demmeniz 96ste jaargang Maandag 1 april 1957 Tweede blad no. 2910? Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, die er zaterdagmiddag bestond voor de huldiging van de heer Jac. van Wijk, leraar in het vak auto-herstellen aan de Leidse am bachtsschool. De heer van Wijk vier de die middag namelijk zijn 25-jarig jubileum. In verband daarmede had het bestuur van de Vereniging ..De Ambachtsschool" een bijeenkomst belegd in één der lokalen van het schoolgebouw aan de Haagweg. Dat er heel wat goede woorden tot de ju bilaris en diens echtgenote zijn ge richt en dat het ook aan bloemen en geschenken niet ontbroken heeft op deze feestelijke bijeenkomst spreekt welhaast vanzelf. Zowel b|j^ zijn col lega's als bij de leerlingen is de heer van Wijk zeer gezien. Eerste sprekér was de voorzitter van de VCereniging ,.De Ambachtsschool", ir. J. J. G. van Hoek, die begon met enkele bijzonderheden uit de loopbaan van de jubilaris te vermelden. Na als leeraar werkzaam te zijn geweest in Apeldoorn en IJmuiden werd de heer van Wijk in April 1932 te Leiden be noemd. De wijze waarop hij tot nog toe overdag en in de avonduren aan de Ambachtsschool les heeft gegeven getuigt van veel energie, aldus ir. van Hoek. Spreker was er van overtuigd, dat de jubilaris een goed leraar is en bood hem derhalve volgens traditie een in de school vervaardigde stoel aan. Na de gelukwensen van de voorzitter kwam de directeur van de Ambachts school, de heer C. Brilman, aan het woord. Hij verklaarde steeds prettig met de heer van Wijk gewerkt te heb ben en schetste de jubilaris als iemand met een gelijkmatige natuur. Verheugd toonde de heer Brilman zich over het feit, dat de omgang tussen de jubilaris en de leerlingen weinig te wensen over laat. Groot is elk jaar het aantal ge slaagden. dat mede dank zij de voor treffelijke hoedanigheden van de heer van Wijk door het bedrijfsleven kan worden geaccepteerd. De jubilaris, die destijds als leraar machinebankwerker is begonnen, heeft veel voor de school gedaan en is een ijverig en bescheiden mens, aldus de directeur. De voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, de heer F. de Vries, noemde de heer van Wijk een trouw lid van de afdeling en een pen ningmeester van formaat, die bewezen heeft, dat men ook onder moeilijke om standigheden een opgewekt humeur kan hebben. Behalve zijn gelukwensen bood hij de jubilaris een geschenk aan. De heer D. de Hart. de voorzitter van de volleybalclub „Blijf Fit", die als vier de spreker woorden van dank en waar dering tot zijn collega richtte, belichtte om. de kwaliteiten van de jubilaris op sportgebied. Ook deze spreker bood een attentie aan evenals trouwens de voor- GEDIPLOMEERDEN GEM. JONGENSAVONDSCHOOL. In de openbare school voor V.G.L.O. aan de Oude Vest 35 werd afscheid ge nomen van de gediplomeerden van de Gem. Jongnsavondschool. Deze avond school bestaat uit twee wiskunde- en twee algemene ontwikkelingsklassen. Na een geanimeerde avond, die groten deels gevuld werd met onderlinge wed strijden, reikte het hoofd van de cursus, de heer I. van Iterson, met een toepas selijk woord, waarin hij de waarde van het behaalde diploma uiteenzette, aan de cursisten van het tweede jaar, die daar voor in aanmerking kwamen, het be geerde diploma uit. In de afdeling Wis kunde werd dit diploma uitgereikt aan: P. Labrujère, J. van Es, F. v. Dorp, J. Leget, L. Poldervaart, H. Braggaar, M. Cremers, J. Wijsman, J. Robbers, A. La- gas en in de afd. alg. ontwikkeling aan: J. Hollebeek, G. Ligtvoet, J. v. d. Meer, M. Pijnnaken, A. Robijn, J. Veldkamp, R. Holland. Onze oud-stadgenote, mej.. J. M. Raadsen, die by een auto-ongeluk in Veghel, waar zij als verloskundige een praktijk had, ernstig werd gewond is aan de daarbij opgelopen verwondingen over leden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' David Jacobus, zn van D. J. Sdhüagweöm en A. Ba velaarDiederik. zn van P. Kemp en H. de Booij; Mania Ca/tfaaritna, dr van L J. van der Steen en C. W. de Groot; Maarten, zn van M. van der Kaay en M. S La Laii; Damila Armauda. dr van A. M. Berlemon en M. C. Beurze; Margairetlha Jacoba, dr van Y. C. van den Hout en A. Haarland; Jacob Frans, zn van J. W. Duto- belaar en J. Mleremet: Agatha Jolhanma Maria, dr van H. van der Laan en M. G. Vaientijn GETROUWE J. Kiewit de Jonge en B. G. H. M. Knippenberg. OVERLEDEN E. Borgerdiing. 69 jaajr, man. Een van de leerlingen, de heer H. Botermans. biedt de jubilaris (links) gelukwensen en enkele ge schenken aan. (Foto L.D./V<an VMet) zitter van de Vola, de heer J. Zwanen burg dat deed. Namens klas 2 MV bood de heer H Botermans een geschenk aan. Hij dankte tevens voor de gezellige sfeer, die er mede dank zij de heer van Wijk in de klas heerst. De jubilaris, die na afloop van de huldiging zelf het woord nam, dankte mede zijn echtgenote voor de vele vriendelijke woorden en de geschenken. S.L.F. nam afscheid van de heer C. v. d. Hoogt Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam de heer C. v. d. Hoogt zaterdag afscheid van directie, chefs en collega's van de Lichtfabrie ken. In de directiekamer, waar het of ficiële gedeelte van het afscheid plaats vond, was ook de heer D. v. d. Kwaak, wethouder voor de Bedrijven, aanwezig. Namens het College van B. en W. sprak deze zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop de heer v. d. Hoogt in een lange reeks van jaren zijn taak heeft vervuld. In het bijzonder rele veerde de heer Van der Kwaak de mo dernisering van de straatverlichting, die onder zijn leiding tot stand kwam en wel op een wijze, die alle lof verdient. Ir. Y. Ykema, directeur der Lichtfa brieken. onderschreef de waarderende woorden van de wethouder ten volle en memoreerde de aangename samenwer king met de heer Van der Hoogt. Evenals de overige bij het afscheid aan wezigen wenste ir. Ykema de scheiden de ambtenaar nog vele gelukkige jaren Namens het personeel boden verte genwoordigers van de Personeelsvereni ging de heer v. d. Hoogt met enige har telijke woorden een attentie aan. Deze dankte daarna voor de tot hem GESLAAGDE PROEFVAART Voor de Vlaardingse rederij Kwakkel- stein en de directie van de Leidse Scheepswerf „De Hoop" v./h. Gebr. Boot was het zaterdag weer een dag, welke met zeer veel spanning werd tegemoet gezien. In de middaguren maakte n.l. de bij deze scheepswerf gebouwde mo- tortreiler, de VL. 121 (Willem), zijn eer ste proefvaart in de Nieuwe Waterweg, terwijl de capaciteiten van het schip eveneens buitengaats werden beproefd. Het stelde alles niet teleur. Zowel de motoren als de accommodatie van het schip voldeden aan de hoogst te stellen eisen. Met een gerechtvaardigd gevoel van trots kan dan ook de heer P. Poot Pzn. het schip aan de reder de heer W. Kwakkelstein. overdragen, die op zyn beurt zeer vreugdevol was gestemd, dat binnenkort een nieuwe en moderne logger aan de Vlaardingse vloot kan worden toegevoegd. gerichte sympathieke woorden en sprak zijn beste wensen uit voor de verdere bloei van de Lichtfabrieken. Vervolgens was er gelegenheid voor het personeel der fabrieken, om van de heer Van der Hoogt afscheid te nemen; hiervan maakten velen gebruik. Een nieuw geestelijk réveil is nodig Zaterdag en zondag werd in Katwyk aan Zee een week-end gehouden van de afdeling Zuid-Holland van de Chr. Hist. Jongeren Groepen. Uit vele plaatsen waren deelnemers aanwezig, o.m. uit Alphen, Rynsburg, Sassenheim en Leiden. De openingsbyeenkomst werd gehouden in de UNI-zaal. De heer I. Prins sprak een welkomstwoord. Na de strandwandeling en de geza menlijke maaltijd sprak de heer A. J. van Duist, theol. en jur. kandidaat te Utrecht en lid van de Unieraad der CHU over „Wat doet de jeugd in zo'n oude party?" Ieder lid heeft zijn eigen ver- antwoordelykheid en het is belangrijk dat in de CHU de stem van de jongere generatie gehoord wordt. De CHJG moet met concrete verlangens komen ten aanzien van veranderingen en ver beteringen. Spr. bepleitte met name een intensievere inschakeling van de leden by het bepalen van de politieke ge dragslijn. De fracties moeten het nu te veel zelf uitzoeken en er is geen moge lijkheid in nauwer contact te komen met de Kamerleden, waarbij men geza menlijk kan praten over de politieke vraagstukken. Dit hoeft nog niet tot ge volg te hebben dat de fracties volkomen gebonden zijn. Het is een nalatigheid van de partij dat men niet meer ernst maakt met het uitdragen van het beginsel. Een weekblad is toch wel het minste wat men mag verlangen. Een nieuw gees telijk réveil is nodig om de CHU te doen zyn, wat zy krachtens haar be ginselprogramma moet zyn. De CH- jongeren moeten zijn als een muur, waar alle onverschilligheid en laks heid op te pletter loopt. Na een uitvoerige discussie werd de bijeenkomst gesloten door de heer W Flinterman. Zondagmiddag werd de bijeenkomst weer heropend door de heer I. Prins. Na een wandeling hield mevr. Kooikerk-Mohr in de UNI-zaal een boekbespreking over „Verdonkerd goud". Na de broodmaaltijd volgde een ont spanningsprogramma. (Ingez. Med.-Adv.) De heeft -wringer plezierige voordelen Dit zijn ze: o Uiterst modern en aantrekkelijk van vorm Door en door roestvrijgeheel aluminium o Gelijkmatige aandrijving door 4 tandwielen Afneembare toevoerbladen o Waswater kan naar 2 zijden worden afgevoerd Zowel links- als rechtshandig te gebruiken o Voorzien van nylon lagering Prijs vanaf f. 68.-^ ER RES-wringers sparen Uw kracht en...» Uw wasgoed. R.S. Stokvis Zonen N.V. - Afdeling Electr. Huish. koestellen. Door kolonel Elias aan kolonel De Bruijn Studiemogelijkheden voor het Leidse kind Wethouder J. C. van Schaik gaf een uiteenzetting Onder voorzitterschap van de heer J. J. van Weerlee kwam de afdeling noord van de P. van de A. in Ons Centrum bijeen. Tijdens deze vergadering hield de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, nadat de voorzitter enige huishoudelijke zaken had behandeld, een inleiding over het onderwerp: „De mo gelijkheden welke voor ieder kind aan wezig zijn by het huidige onderwijsstel sel". Spreker nam eerst het kleuteronder wijs onder de loep. Hij besprak de ver schillende methoden van kleuteronder wijs en achtte groepswerk, hetgeen is ingesteld op de aanleg van het kind, juist voor socialistisch denkende ouders van zo tfeel belang, omdat de persoon lijkheid van het kind, door middel van vrije expressie, kan uitgroeien, terwyl de kinderen daarna weer by elkaar wor den gebracht om gezamenlijk een of an dere taak te verrichten. Aangaande het lager onderwijs deelde spreker mede, dat ernaar wordt ge streefd alle scholen begin september te laten aanvangen. De behoefte aan scho len, welke begin april aanvangen, doet zich steeds minder gevoelen, omdat al het voortgezette onderwijs ook begin september aanvangt. Ook de klasse-on derscheiding van de scholen zal moeten verdwijnen. Hiervoor in de plaats zullen alle lagere scholen opleidingsscholen moeten worden genoemd, omdat in we zen elke lagere school voor iets opleidt. De gemeentelijke inspecteur voor het on derwijs ijvert zeer voor het moderne sy steem en geeft daarom na schooltijd cursus aan onderwijzers. Niet alleen het systeem van het onderwijs is echter voor het kind van belang, doch ook de om geving waarin het onderwijs wordt ge geven. Onlangs zijn daarom in alle open bare en bijzondere scholen de oude schoolbanken vervangen door nieuwe, waarmee veel geld was gemoeid. Spreker achtte de scholenbouw even belangrijk als de woningbouw. Zelfs waagde hij de uitspraak dat een bevolking, die niet goed is geschoold, de welvaart doet te ruglopen, zo niet geheel te niet doet. BOUW VAN SCHOLEN Ook het voortgezette onderwijs bracht hij onder de aandacht van de aanwe zigen, waarbij hij eerst het technische onderwijs voor de jongens en het vak- schoolonderwijs voor de meisjes behan delde. In de bedrijven kent men vijf trappen, t.w. de ingenieurs, de MTS-ers de UTS-ers, de geschoolden en de onge schoolden. De jongens die het UTS-on- derwijs met gunstig resultaat hebben gevolgd, worden dus tot de middenmoot van het bedrijfsleven gerekend. Naast de twee bestaande technische scholen wordt er thans een in het Kooikwartier gebouwd, terwyl een dergelijke school in het Haagwegkwartier zal worden ge vestigd. Voor het vak-huishoud-) - schoolonderwijs voor meisjes zijn thans Hedenochtend vond op het marine-vliegkamp Valkenburg de officiële com mando-overdracht van de Marine Luchtvaart Dienst plaats. Kapitein ter zee vlieger jhr. P. J. Elias, die sinds ruim twee jaar geleden dit commando voerde, legde zijn functie neer, terwyl kapitein ter zee vlieger A. J. de Bruyn het com mando over de M.L.D. aanvaardde. De overdracht geschiedde op het platform voor het vliegdienstgebouw op het vliegkamp, waar de militairen van het vlieg kamp in carré stonden opgesteld en door de commandanten werden geïnspecteerd, de scheidende en de nieuwe commandant een toespraak hielden en tot slot een parade plaats vond. De plechtigheid werd bijgewoond door de commandant van het vliegkamp Val kenburg, kapitein ter zee vlieger A. W. Witholt en de commandant van het marinevliegkamp De Kooy bij Den Hel der kapitein ter zee vlieger L. J. Fritz. In zy ntoespraak na de inspectie van de troepen, die in carré waren opgesteld in front van twee Mariners, een Nep tune en twee Harpoons, terwijl in de onmiddellijke omgeving twee Catalina's een plaats hadden gevonden, herinnerde de aftredende commandant kolonel Elias (die naar Washington vertrekt en daar ter beschikking staat van de marine attaché van de Nederlandse ambassade) aan zyn commando-aanvaarding op 3 november 1954. Het afscheid van dit commando, dat slechts twee jaren op hem rustte, viel hem zwaar, ondanks de korte tijd dat hy het voerde. Helaas zijn mutaties in de tegenwoordige tijd aan de orde van de dag, waardoor de die pere betekenis van een afscheid tot een routine-kwestie verworden is. Niettemin woog dit afscheid hem zwaar, omdat het een afscheid was van het directe con tact met een dienst, die hjj meer dan een kwart eeuw tot de zijne heeft mo gen rekenen. Kolonel Elias verzekerde zyn toehoorders, dat hy in die tijd steeds de geest van de mensen van de MLD heeft willen peilen, hun persoon lijke kwaliteiten, karakter en sfeer heeft willen benaderen. Ook in een tijd dat de techniek een steeds overheersender rol gaat spelen blyft het persoonlijk karak ter van het grootste belang. Het gezeg de „Kennis is macht, karakter is meer" geldt zeker ook in deze tijd voor een dienst als de M.L.D. In stilte herdacht kolonel Elias de vrienden van de MLD die voor hun ideaal en hun vaderland het leven ga ven, om zyn overdrachtsrede te beëin digen met de hoop, dat zyn opvolger een even groot vertrouwen en een even bereide opofferingsgezindheid by de MLD zou vinden als hem ten deel was gevallen. Een opname van de officieren, die de parade afnamen. Van links naar rechts kolonel de nieuwe comman dant kolonal A. J. de Bruijn, de af getreden commandant kolonel jhr. Elias en kolonel A. W. Wit holtde commandant van het vlieg kamp Valkenburg. (Foto LJD./Vmn Yliierti) Kolonel De Bruijn, de nieuwe com mandant, aanvaardde daarna het com mando met een persoonlijk woord tot kolonel Elias en het uitspreken van de hoop, dat de toewijding en plichtsbe trachting die de MLD zijn voorganger hadden geschonken ook hem ten deel zouden mogen vallen. De eventuele moeilijkheden, die zich in de komende maanden en jaren zouden kunnen voor doen. hoopte hij in eendrachtige samen werking te boven te kunnen komen. Na de toespraken volgde een parade van ongeveer 350 man onder commando van luitenant ter zee waarnemer eerste klas H. M. Juta, benevens een lucht- parade voor 4 Neptunes en 7 Avengers in formatie voer het platform vliegend. Aanvankelyk had in de bedoeling gele gen. dat 8 Avengers aan de luchtparade zouden deelnemen, maar een van de toestellen kreeg na de start een motor storing. Het toestel kon onder geboeide belangstelling van de vele getuigen een vlotte landing maken, voordat de parade een aanvang nam. (Ingez. Med.-Aflv.) VOOR UW DRUKWERK Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 in Leiden twee scholen in gebruik. Bin nenkort zal een vakschool in het Kooi kwartier worden gebouwd, terwyl voor 1960 nog twee van dergelijke scholen in gebruik zullen worden genomen. Hij ves tigde er de aandacht op dat meisjes met een Mulo-opleiding zich op een vak school kunnen bekwamen voor lerares. Bij het ULO, HBS en Gymnasium- onderwijs wees spreker nog op de dis cussies in de raad, welke in verband met de omzetting van de HBS in een lyceum zijng evoerd. In dit verband wees hij op het voordeel van een lyceum n.l. dat aan het einde van het eerste cursusjaar door het onderwyzend personeel con tact wordt opgenomen met de ouders teneinde dan te bepalen of het kind ver der in de richting van de HBS of Gym nasium zal studeren. Ook het kweek school-onderwijs ontsnapte niet aan zyn aandacht. Tot slot van zijn Inleiding wees wet houder Van Schaik nog op twee voor de ouders zeer belangrijke zaken, n.l.: a. voor de ouders met een bescheiden inkomen bestaat de mogelijkheid, dat hun kinderen, indien deze een gemid deld rapportcijfer van 6% hebben, toch een Lyceum, HBS of Gymnasium kun nen bezoeken, omdat dan voor de kos ten wegens aankoop van boeken een be roep op de gemeente kan worden ge daan. b. sinds 1948 bestaat een Leids Studiefonds, waaruit momenteel 30 Leid se jongeren een studie-toelage voor een studie aan een universiteit ontvangen. Na een geanimeerde discussie, waar bij nog vele problemen, welke bij de ouders leven, naar voren kwamen, werd deze leerzame vergadering gesloten. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne I., dT van A. K. Zaagman en A. Kertdhoven; Wllilem Fr A., zn van W. F. A. Vermand en H. H. BaaTs; Tennis J.. zn van C. van der Wolk en B. Vonta; Marja, dr van J. Bronsgeest en G. Souvereln. Getrouwd: P. J. Goedhart en K. Riet veld); F. P. d» Jongh ©n A. C. J. Pran gers. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren; Cornelia M., dr van J. C. Die- me! en M. H. van den Berg; Helena J. M., dr van A. J. v. d. Hulst en Th. A. Heems kerk. Ondertrouwd: M. P. A. van Haaster, 28 jaar en C. H. van den Berg. Verkeersongevallen te Leiden Leerlingenuitvoering Muziekschool „Toonkunst" Zaterdagmiddag vond in de concert zaal van de Muziekschool Toonkunst een openbare les plaats van de Meergevor derde leerlingen, waarop vele jeugdige leerlingen in klassieke of moderne com posities blijk gaven met veel vrucht van hun lessen geprofiteerd te hebben. Vele ouders gaven blijk van belangstelling en volgden met voldoening de prestaties van hun kinderen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het semi-artsex. de he ren E. J. M. Crabbendam (Zandvoort), C. W. Kok (Leiden), J. W. L. H. Meer- tens (Amsterdam), L. Rook (Delft) en Ph. Woersma (Den Haag»; artsexamen mej. J. M. J. v. d. Bel (Leiden), mej. M. J. de Koningh (Stryen) en de heren R. Colthoff (Den Haag), H. v. d. Schaar (Rotterdam) en H. van Wagensveld (Den Haag). De zanger Henri Welbooren zingt op 6 april als solist in de Johannes Passion onder leiding van Aart Smink in de Bethlemskerk te Den Haag en cp 15 en 16 april in de Matthauspassion onder leiding van dr. Anthon van der Horst in de Willemskerk te Den Haag. In de week van 22 t/m 28 maart 1957 deden zich in Leiden 45 verkeersonee- lukken voor. waarvan er 6 lichamelij:: letsel tengevolge hadden en 39 uitslui tend materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van I 1 januari tot en met 28 maart: 367.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3