Soekarno's conceptie schept geen eenheid, maar juist verdeeldheid FOTO „LUX" De regels van het spel Nasser lioudt tegenover Israël inzake Suezkanaal been stijf Met een enkel woord Nieuw Indonesisch kabinet zou thans in kannen en kruiken zijn Vrouwen Agenda 52 Interview met Soetan Sjahrir MAANDAG 1 APRIL 1957 (Ingez. Med.-Adv.) President voor keuze: terugkeer van Hatla kansloze krachtmeting, uitstel van executie (Van onze relsredacteur) In zijn bescheiden woning aan de Djalan Djawa in Djakarta, die in veelbete kenend contrast staat tot de luxe, waarmee sommige andere Indonesische politici zich omringen, heeft Soetan Sjahrir, de leider der Indonesische socialistische partij, met een exclusief interview toegestaan. Is Sjahrir, zoals sommigen menen, „een leider zonder volgelingen"? Ik geloof het niet, kwantitatief is zijn aanhang mogelijk gering, kwalitatief blijf z« belangrijk, zowel in kringen van het leger, als die van intellectuelen. En in zijn party wordt grote activiteit aan de dag gelegd. Sinds de jongste verkiezingen is het ledental van 50.000 tot bijna 500.000 gestegen. Bij nieuwe verkiezingen zou zij alsnog voor een verrassing kunnen zor gen en daarmee op een later tijdstip een element van integere parlementaire democratie in de Indonesische politiek kunnen her-introduceren: de in zoveel opzichten westelijke sociaal-democraat Sjahrir, die eens Indonesië's grote hoop belichaamde. Steeds sterker afwijzing Sjahrir's mening over het slop, waarin Indonesië thans verzeild is geraakt en Soekarno's conceptie om het land daar uit te halen? Hij zegt: „een lange reeks gebeurtenissen is aan de huidige impasse voorafgegaan. Het algemene gevoel dat wij vast kwamen te zitten, is gemar keerd door de onoplosbaar lijkende ka binetscrisis van nu. De conceptie van de president is een onconventionele poging om die impasse te doorbreken, nieuwe vooruitgang te bewerkstelligen. Als zo danig verdient de bedoeling waardering Maar manier en tijdstip waren hoogst ongelukkig gekozen. Soekarno's concep tie is gezien als een poging om de com munisten mede aan de macht te bren gen. De afwyzing van de grote islami tische partijen hoeft dus geen verba zing te wekken, zy hebben zich vaster aaneengesloten en het probleem van de communisten is daarmee in het brandpunt gekomen, ook buiten Java, waar het zelfs de belangrijker kwestie van de verhouding der buitengewes ten tot de centrale regering begint te overschaduwen. En hoe meer de pre sident blijft insisteren, hoe sterker die afwijzing wordt. De conceptie, die be doeld was om eenheid te scheppen, zaait steeds meer verdeeldheid en draagt daardoor tot de moeilijkheden bij". Minder geestdrift Gelooft Sjahrir dat Soerkarno van zins is. desnoods zijn wil aan het land op te leggen en de macht over te nemen en zou het leger dat dulden? „Nee, tot nu toe heeft de president zich eigenlijk altijd verzet tegen het terzijde schuiven van het Parlement. En bovendien, de gezagsapparaten, voor het leger, hebben zich duidelijk en opzette lijk afzijdig gehouden van de presiden tiële conceptie. In stede daarvan hebben zij nadrukkelijk het herstel van de „twee-eenheid Soerkarno-Hatta" ge vraagd, waarvoor in die conceptie feite lijk geen plaats is. Zij introduceerden de factor-Hatta in plaats van de door de president gewenste communistische fac tor. Op z'n zachtst gezegd wyst dat op een gebrek aan geestdrift voor de pre- sentiële plannen. Men zou zich thans kunnen afvragen, waarom de presi dent met zoveel nadruk zijn plannen blijft nastreven, nu de grote islami tische partijen, en onder hen ook degenen die Soerkarno eerder steun den, zich steeds meer tegen hem keren in die mate zelfs, dat zijn eigen positie gevaar kan lopen. Die vraag is moei lijk te beantwoorden. Psychologische factoren, indrukken van Soekarno's bezoek aan China, tegenstrijdige wen sen moeten hierin een rol spelen". Kans slagen staking nihil Wat denkt Sjahrir van de kans van slagen, die de communisten zouden hebben in een eventuele krachtmeting met de andere partyen, bijv. in een al gemene staking, waarmee het commu nistische vakverbond SOBSI heeft ge dreigd? Vervolg van pag. 1 Sombere week (Van onze Londense correspondent) Tijdens de Suez-gebeurtenissen, toen de hele partij in een morele crisis ver keerde wegens de ontrouw aan het bond genootschap met de Verenigde Staten, bleef Salisbury op zijn post. Het is merk waardig, dat hij thans zogenaamd op grond van een beginsel heengaat, terwijl er inzake Makarios van zo iets helemaal geen sprake is. Het is louter een kwestie van tactiek, indien Engeland na het wapenstilstandsaanbod van de E.O.K.A. had geweigerd Makarios te bevrijden, zou een goede kans op vrede zijn weggesme ten, terwijl de E.O.K.A.-politiek dan zou zyn gesterkt, zodat de totale vernieti ging van de terreur-organisatie mogelijk vele maanden meer zou hebben gevergd. Indien de E.O.K.A. mocht besluiten de terreur te hervatten, omdat niet is vol daan aan Makarios' eis om de noodtoe stand op te heffen en hem te laten terugkeren, zou de Britse positie er eer der beter dan slechter op worden. Dat was ook het standpunt van de gouver neur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding. De Engelsen en Turken zijn tegen aansluiting van Cyprus bij Griekenland, vandaar dat hoe langer hoe meer op verdeling van het eiland wordt aangestuurd, hoewel ook dit nog moei lijkheden genoeg zal opleveren. Van belang is, dat ook de extreme „Suezgroep" in de conservatieve partij van mening is, dat Salisbury thans ver keerd heeft gehandeld. In ieder geval zijn allen, die twijfelen of het initiatief inzake Cyprus juist is geweest, bereid om hun oordeel op te schorten, totdat de regering positieve resultaten kan aan tonen. Het zal daarom moeilijk voor de Labour-oppositie zijn om, als zij een stemming forceert, hetgeen zij misschien zal trachten te doen. een scheuring on der de tories teweeg te brengen. Het verluidt, dat de Engelse regering binnen enkele weken de noodmaatregelen op Cyprus zal verzachten en met name de doodstraf zal afschaffen voor andere vergrijpen dan geweld Verder zijn de betrekkingen tussen Athene en Londen reeds zodanig verbeterd, dat de Griekse l ambassadeur naar Londen reeds is teruggekeerd. Nieuwe verkiezingen Wat zijn eigen partij betreft, zegt Sjahrir tenslotte: „De verkiezingsuitslag was voor ons een zware teleurstelling. Wij hadden ons niet gerealiseerd dat andere partijen over verkiezingsfondsen van soms tientallen miljoenen zouden beschikken, dat corruptie een zo grote rol zou spelen, of dat de PNI gebruik zou maken van bepaalde faciliteiten, waar zij als regeringsparty de hand op kon leggen. Maar hoewel wy slechts 50.000 leden hadden, hebben wij 750.000 stemmen gekregen, relatief gezien een gunstiger verhouding dan bij de andere partyen. Wij hebben actie gevoerd om van die kennelijk bewuste kiezers partijleden te maken. Welnu, wij heb ben er nu bijna 500.000 en dat geeft ver trouwen voor de volgende verkiezingen". Wanneer zullen die plaats grypen? Voor de zoveelste maal tydens dit gesprek glijdt een snelle glimlach over Sjahrir's scherpe gezicht: „Het komt mij voor, dat nu de jongste verkiezingen tot een volslagen politieke impasse en een ernstige crisis hebben geleid, tot diep ingrijpende politieke plannen bo vendien, het volk opnieuw geraad pleegd dient te worden en spoedig de kans moet krijgen zich over dat alles uit te spreken. Maar of de PNI daar veel voor zal voelen is een an dere vraag." eenbiedigen wy reeds r.uini 50 jaar Wy doen het niet voorkomen, alsof U bij ons speciale koopjes kunt halen, maar leveren tegen de officiële, door de im porteur vastgestelde prijs, waarvoor U bij iedere fotohandel kunt kiopen. In dit verband brengen wij speciaal onder Uiw aandacht de gunstige prys van de ZEISS IKON „NETTAiR" 6x6 met Novar 16,3 in Vanio sluiter. Deze mooie camera van een der bekendste fabrieken kost thans slechts f 68. met volledige fabrieksgarantie. Dank zij onze uitgebreide voorlichting zult U de mogelijkheden van deze uit stekende camera voor 100 benutten d. van der Zanden Breestraat 141 - Tel. 20669 (Ingez. Med.-Adv.) -m SPROETEN-*- komen vroeg in '1- voorjaar Koop tljdlQ S PP I ITO L Sterke groei der Chr. Filmactie De Christelijke Filmactie heeft in Utrecht onder voorzitterschap van de heer G. H. Hoek haar jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. Deze verwacht voor het volgende sei zoen een sterke groei van het C.F.A werk en daarvoor zullen, volgens hem, maatregelen moeten worden getroffen. Hij pleitte voor de aanstelling van een directeur, omdat men thans uit het stadium van het amateurisme moet treden. Ook zal in de naaste toekomst het aantal door het hoofdbestuur inge stelde projectie-centrales moeten wor den uitgebroid. Voorts ligt het in de be doeling in het komende seizoen ook bij elke C.F A. voorstelling journaal te leveren. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer D. G. de Voogd, blijkt, dat de C.F.A. thans over 80 afdelingen be schikt, over het gehele land verspreid. I De Christelijke Filmactie bracht als I eerste organisatie in Nederland de I smalfilm in cinemascope. SJAHRIR „Die kans is nihil", zegt Sjahrir, „ten eerste moet ik nog zien dat zij hun dreigementen waar maken. Mochten zij het doen, dan zal die krachtproef in hun nadeel uitlopen. De kracht van de SOBSI is geconcentreerd in Midden- en Oost-Java. Maar juist daar zou een staking zich tegen hun tijdelijke bond genoten. de PNI, richten. Want de ambtenaren, die daar het civiele gou vernement in handen hebben, behoren juist tot de PNI. En bovendien, de stemming in de legerleiding is bepaald niet pro-communistisch". Het probleem Hatta Geeft Sjahrir Hatta een kans op een politieke terugkomst en zou hij even tueel een kabinet-Hatta willen steu rt? Sjahrir zegt: „In Hatta hebben alle tegenstanders van Soekarno's concep tie en alle voorstanders van grotere regionale onafhankelijkheid van de Daerah's een centrale figuur gevonden en dat is een machtige coalitie. Geeft Soekarno toe, dan zal Hatta in elke te vormen regering een op de voor grond tredende positie moeten inne men. Geeft Soekarno niet toe, dan is het alternatief óf de eerdergenoemde krachtmeting óf een voortzetten van vruchteloze formatiepogingen op de huidige basis, hetgeen slechts uitstel van executie zou betekenen". Wat een eventuele steun aan Hatta betreft, zegt Sjahrir: „Wij zijn slechts een kleine partij, maar als wy uitgeno digd worden deel te nemen aan een constructief beleid, zullen wij er onze beste krachten aan geven. Zoals wij dat trouwens gedaan zouden hebben, wan neer Soekarno's conceptie, in weerwil van onze sceptische verwachtingen, werkelijk een nationale eenheid teweeg gebracht zou kunnen hebben". 9 Vervolg van pag. 1 Eerst Arabische-vluchtelingenprobleem Frankrijk voor olieleiding door Turkije In het eerste commentaar, dat de Verenigde Staten hebben gegeven op het memorandum van president Nasser Inzake de Egyptische exploitatie van het Suezkanaal drukt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken er zijn misnoegen over uit, dat de ontwerpvoorstellen van Egypte In strijd zijn met de Westelyke voorstellen voor een oplossing op korte termyn. Amerika zal de zes grondbeginselen voor de exploitatie van het kanaal, die door de Veiligheidsraad in oktober van het vorig jaar zijn aanvaard, blijven steunen. Egypte ging aanvankelijk met deze grondslagen akkoord maar noemde ze later met het oog op de Brits-Franse interventie in het gebied van het Suezkanaal, ongeldig. In het memorandum van president Nasser worden ze volledig genegeerd. deeld, dat Frankrijk, evenals Groot- Brittannië en de Verenigde Staten, de reders heeft gewaarschuwd tot nader order nog geen gebruik van het Suez kanaal te maken. „Israëlische dreiging" president Nasser heeft tegenover een groep Amerikaanse hoofdredacteuren verklaard, dat Egypte zich er tegen zal verzetten, dat Israëlische schepen door het Suezkanaal varen, zolang het vraag stuk van de Arabische vluchtelingen niet is geregeld. De Israëlische schepen zouden door het kanaal mogen varen, als deze vluchtelingen „hun eigendom men. rechten en land terugkrijgen". De president noemde dit probleem „dringender dan dat van de Hongaarse vluchtelingen". Naar zijn mening is de kwestie van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal verbonden aan het vluchtelingenvraagstuk. „Wij willen deze kwesties als een geheel op lossen", aldus het Egyptische staats hoofd. Hij verklaarde voorts, dat Egvpte een krachtig leger moet opbouwen* om het hoofd te bieden aan de „Israëlische dreiging". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie medege- „Frankrijk staat zeer gunstig tegen over de thans in studie zijnde plannen, om oliebuisleidingen door Turkije en Israël aan te leggen; de regering is be reid haar medewerking hierbij te ver lenen", verklaarde hii, hieraan toevoe gend: „De Westerse staten kunnen niet toestaan, dat hun economie is overge leverd aan de genade van Egypte. Het is daarom van groot belang een oplos sing voor de bevoorrading van het Wes ten met olieprodukten te vinden, die het op de lange duur onafhankelijk maakt van het Suezkanaal''. In het Suezkanaal zelf heerst nu voor het eerst sinds lange tijd weer een grote bedrijvigheid. Het kanaal kan nu ook weer 's nachts bevaren worden, de ver lichting is hersteld. Reeds hebben twee convooien weer gebruik gemaakt van deze waterweg. r I niuoniaiunjiiaac nuuö'nouia'oeurs. De 12e Internationale Hms>houd/beurs. BINNENLAND -Het Instituut voor Arbeidersontwik keling., waarin opgenomen de „Natuur vrienden" en het Ned. Verbond van Vak verenigingen, heeft in Utrecht een con gres gewijd aan het vraagstuk van de re creatie in de vrije natuur, dat o.m. werd bijgewoond door de secretaris-generaal van het Departement van Sooiafle Zaken en Volksgezondheid, mr. J, K. Klatte. Zaterdagavond is van het Centraal Station te Amsterdam de eerste van twaalf studentegroepen naar Oostenrijk vertrek ken om gedurende 14 dagen te gaan wer ken in een studentenwerkkamp nabij Llnz ten behoev e van de v luohtell ngenwoning - bouw De groep bestaat uit 40 studenten, dae uitgeleide werden gedaan door mr. C. Brouwer, vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen in Ne derland. Ongeveer 400 belastingconsulenten uit het gehele land hebben zaterdag de bele6- tingoonsuaentendag 1957 in het Kon Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam bijge woond. Prof. mr, H, J Hellema hield een voordracht over „fiscale problemen bij de groei der onderneming". Daartoe aangezocht door de ambas sadeur van Denemarken, heeft minister Algera zich bereid verklaard op dinsdag 9 apriil te Zand voort de start te verrichten van de deelnemers uit de landen aan de door de Kon Deense Automobiel Club. in samenwepklng met de KNAC (en de Cal- tex) georganiseerde „Economy test". De vierde van de zeven in Artis ge stolen papagaaien is behouden op Schip hol uit Mlinchen aangekom Ook deze edelpapagaai is door het personeel van Artis met gejuich ontvangen. Het dier ls voor een tijd in quarantaine geplaatst. De drie reeds eerder teruggekeerde vogels hebben hun quarantalnëtljd achter de rug en zijn weer in het vogelhuis gezet. Twee van de drie thans nog verdwenen dieren een kostbare hyclntara en een edelpapagaai verblijven vermoedelijk in Zwitserland, De Nederlands Oh/rist. Vrouwenbond houdt de jaarlijkse algemene ledenverga dering op donderdag 23 mei in gebouw Tivoll te Utrecht. Op 13 april a s. zuilen in de grote aula v. h. Kon. Inst, voor de Tropen te A'dam de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars en winnaressen van de opstel wedstrijd uitgeschreven door de Kon. VeT dagend succes geworden. Het aantal be zoekers bedïoeg ruim 131.000, hetgeen ruim 40.000 meer ls dan vorig jaar. De 39-Jarlge pakhuisknecht A. Schef- fer uit Assen is zaterdagmiddag aan de Haarweg te Assen door een auto aange reden. De man werd in bewusteloze toe stand naar 't Wilhelminazriekenimas over gebracht, waar hy 's avonds overleed HIJ reed per fiets uiterst rechts in de bóoht van de weg bij het z.g. Jodenkerkhof toen de auto, die werd bestuurd door een mi litair van het garnizoen Assen, uit tegen overgestelde richting kwam. De oorzaak is nog onbekend. BUITENLAND Volgens Radio-Boedapest zijn 15.000 Hongaren, die na 23 oktober 1956 het land ..onwettig" haddon verloten, in Hongarije teruggekeerd. Het decreet inzake amnestie voor Hongaren die willen terugkeren ls sedert heden, maandag, niet meer van kracht. Van nu af zal elk geval van Hon garen die wensen terug te keren ,op zijn eigen waarde worden beoordeeld, aldus de radio. De minister van Buitenilandee Zaken van de Westduitse Bondsrepubliek. Von Brentaino, is zondag per vliegtuig uit New Delhi naar Bonn vertrokken. Von Brerutano die op 27 maart in de Indiase hoofdstad was aangekomen, heeft gesproken met mi nister-president Nehroe .en met de minis ters van Finanoiën, Elandel en Industrie. Zaterdag zijn in Barcelona een Frans man, een Belg en twee Spanjaarden ge arresteerd nadat een kleine bom in een tram was ontploft. Volgens in Madrid ontvangen berichten heeft de ontploffing geen slachtoffers geelst en slechts geringe schade veroorzaakt. De vier gearresteerden hebben volgens de politie bekend, de bom ln de tram neergelegd te hebben. Zij had den de bom ontvangen van een student van de universiteit van Barcelona. Amerika's tweede atoom duikboot, d.' Sea wolf ,is zaterdag aan de marine over gedragen. De eerste, de Nautilus, wordt nu, twee jaar na de tewaterlating, voor het eerst van nieuwe brandstof voorzien. De Tsjeohaslowaaikse autoriteiten hebben zaterdag een Israëlische diplomaat op beschuldiging van spionage uitgewezen. Volgens een verklaring van net ministerie van Binnenlandse Zaken te Praag werd de betrokkene. Mosje Sjatz, die als secre taris-archivaris aan het Israëlische Oost en West. Stiousa en het genoemde in- I zantschap was verbonden ,op 25 maart be- stituut, ln verband met de viering van de Statuutdag 1956, De hoofdprijs bestaat uit een reis naar Suriname en de Antillen por KLM-vliegtuig, waar de prijswinnaar of Winnares de gast zal zijn van de betref fende regeringen. trapt, toen hij grote sommen geld over handiigde aan zekere personen, in ruil voor spionagediensten. Naar aanleiding hiervan Ic een „tamelijk groot" aantal per sonen op beschuldiging von spionage aan gehouden, aldus de verklaring. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat dit Jaar ongeveer 4 400 Ame rikaanse malatadren uit Groot-Brittannië zullen worden teruggetrokken. De maat regel betreft „hoofdzakelijk een normale hergroepering" Er zijn In Engeland on geveer veertigduizend Amerikaanse mili tairen gelegerd. De betrokken militairen het personeel van een brlgadehoofdkwaT- tler en een afdeling genie hadden een speciale taak. die nu „in grote trekken is voltooid". Zij zullen worden vervangen door Britse militairen. De Griekse ambassadeur te Londen. Mostras, is zondag per vliegtuig in de Brit se hoofdstad aangekomen na afwezigheid van een Jaar. Een jaar geleden werd de am bassadeur teruggetrokken uit protest tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios van Cyprus. De Amerikaanse regering zal, naar men verwacht, waarschijnlijk deze week besluiten, Polen economische hulp ter waarde van 75 miljoen dollar aan te bie den. Dit zou ongeveer een kwart zijn van hetgeen de Polen hebben gevraagd, De Perzische politiepatrouilles, die waren uitgezonden om de dezer dagen ont voerde Amerikaanse Anita Carroll op te sporen, hebben haar lijk gevonden. Kort voordien had het hoofd van de bende uit Beloetsjlstan, welke haar had ontvoerd en haar man en een collega van hem had ge dood, de politie doen weten dat men de Jonge Amerikaanse levend zou uitleveren, lndnen de politie de bende ongemoeid zou lafen, De Italiaanse schilder Ptero Busane- ra, die bekend staat om zijn miniatuur- schilderijen .heeft een nieuw record geves tigd. Hij heeft ee.i processie geschilderd, welke 2.8 bij 2.5 mm meet. Er zijn 49 van deze schilderijtjes nodig om een ge wone postzegel te bedekken. Op de pro cessie staan acht kinderfiguurtjes, een toe schouwer die uit een raam hangt en een vlucht zwaluwen boven een kerktoren af gebeeld. Een Japanse vereniging tegen proe ven met kernwapens heeft besloten een ,,9it-down-vloot" van vlsserssohepen naar dc gevaarlijke zone rondom Christmas Is land te zenden, waar Engeland binnenkort een waterstofontploffing zal teweegbren gen. Dr. Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier .ls zaterdag eredoctor van de uni versiteit van Teheran geworden. Hief ls zijn dertiende eredoctoraat. Arturo Esteban Llavallol, de 48-Jarlge president van de Argentijnse staatslucht-' vaortmaatsohappij Aerollneas ,en Hernan do Roberto Silva, beheerder van zijn vee fokkerij. hebben elkaar in een duel ee- diood. Geen communisten wel twee Masjoemileden? Kabinetsformateur Soewirjo heeft vandaag verklaard ervan overtuigd te zijn te zullen slagen in de vorming van een zakenkabinet, in overeenstemming met de opdracht van president Soekarno. Morgen zal hij aan de president verslag uit brengen. De voorzitter van de islamitische Nahdatoel Oelama deelde vandaag mede, dat Soewirjo alle eisen van de N.O. heeft ingewilligd, met inbegrip van het verlangen van deze partij, dat het kabinet zal worden geleid door een partijloze figuur en niet door dr. Hardi van de nationalistische PNI. Voorts ls Soewirjo bereid twee zetels voor dc Masjoemi te reserveren, welker deelname aan het nieu we kabinet door de Nahdatoel Oelama was geëist. Het is echter nog niet bekend, of de Masjoemi ze zal aannemen. De Nahdatoel Oelama heeft voorts de kandidatuur van prof. Prijono, win naar van de Stalin-prijs. en van Sad- jarwo, de leider van de linkse vakorga nisatie van landbouwers, die Soewirjo in de plaats van de communisten in het kabinet wenste op te nemen, botweg af gewezen. Naar de correspondent van het ANP in Djakarta vernam, zou Soewirjo's kan didatenlijst er thans als volgt uitzien: Premier, tevens minister van Defen sie: ir. Djoeanda 'partijloos); eerste vi ce-premier: dr. Hardi (PNI); tweede vice-premier: Idham Chalid (N.O.); Binnenlandse Zaken: Soenarjo (N.O.); Buitenlandse Zaken: mr. Zairin Zain. ambassadeur in West-Duitsland (PNI): Justitie: Soebagio Reksodipoero 'PNI); Godsdienstzaken: Iljas (N.O.); Finan ciën: Soetikno Slamet (PNI): Arbeid: aangeboden aan een kleine party, die het aanbod weigerde; Economische Za ken: gereserveerd voor Christelijke Par tij; Landbouw: opgeëist door PSII: Voorlichting: aangeboden aan PSII. die deze portefeuille weigerde; Openbare Werken: aangeboden aan Pangeran Noor (Masjoemi), doch het is nog niet bekend of deze de zetel heeft aanvaard: Industriële Zaken: prof. Soehardjo (NO) Over de andere ministeries is nog geen beslissing genomen. Aan de voorzitter van het linkse „Volkscongres", Hanafi. zou de nieuwe portefeuille, namelijk die voor het mi nisterie van „gemeenschappelijke wel vaartworden aangeboden. Communistische winst bij verkiezingen in India De Indiase communistische partij heeft bij de onlangs gehouden parle mentsverkiezingen meer dan tweemaal zoveel stemmen behaald als in 1952. In 1952 kreeg zij 5.300.000 stemmen (5 pro cent) en in 1957 11.448.000 (9 8 pro cent). In het nieuwe parlement zullen de communisten over 29 zetels beschik ken tegen 26 in het oude. De Praja-socialisten hebben bijna zes miljoen stemmen verloren. Zij zijn van 16.6 procent (in 1952) gedaald tot 10 procent van het aantal uitgebrachte stemmen. De Congrespartij heeft enige winst geboekt. In 1952 47.450.000 stem men (45 procent) tegen nu 54.000.000 stemmen (46.5 procent). Er waren nu 20 miljoen stemgerechtigden meer dan in 1952. (Ingez. Med.-Adv.) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. MAANDAG Schouwburg: K: en O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Hooigracht 84: Comtactbijeenkomst Hu- manita's. Spr. P. C. Faber. 8 uur nam. Oegstge est: (W. de Zwijger- kerk) Baptisten Gemeente .8 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K: en O. Ned. Oomedie „Aparte tafels". 8 uur naim. Stadszaal: Modeshow C. en A. Brennlnk- meyer. 7.30 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (Jacobaaaal)Kaderverga- dering Chr. Nat. Vakverbond. 7.30 u. nam. SchouwburgKen O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ver. E.- H.B.O.-dienst Lelden. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Concert door 4 mannenkoren. 8 uut nam. Den BurchtFeestavond Ned. Politiebond. 8 uut nam. Gebouw Gem. Geneesk. Dienst (Nieuwe Mare 13a)Inschrijving deelnemers auto tocht Ouden van Dagen. 24 uur nam. SchouwburgLeldsch Studententoneel ,,A kiss for Cinderella". 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Filmvoor stelling „Die naohtwaóhe". 8 uur nam. 't SchuttershofOfficiële opening paas- veetentoonstëlTlng Vebo. 10 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84); Inst. v. Arbeidersontwikkeling. Spr. P. van Zonne veld over Oostenrijk. 8 uur nam. ZATERDAG Gebouw Gem. Geneesk. Dienst (Nieuwe Mare 13a)Inschrijving deelnemers auto tocht Ouden van Dagen. 24 uur nam. Don Bosco-school (Boerhaa-velaan 44) Diploma-uitreiking avondschool. 3.30 uut nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reds ter. 2 uur nam. Prediker: Feestavond „Unlta6" afd. Lei den. 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rilksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark li Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— v.m. tot 4 uur nam Rflksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten 10 uur 12 en 04 uur 's Zondags van 24 uur BIOSCOPEN Casino: „Nona". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.1'5 uur. Lldo; Noodlanding in de jungde". 16 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Drie mannen in de sneeuw". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 5uur. Trianon: „De straat der geverfde lippen" 18 Jaar, Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex: „Shotgun". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Donderdagcyolus „The toast of New Or leans". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 6 april 8 uur waarge nomen door; Apotheek Boekwijt. Bieestr 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18 tel. 20085, Apotheek Oegstgeest Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 26274. By geen gehoor by Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Enorme brand te Enschede Voor de derde maal binnen betrekke lijk korte tyd is gisteravond brand uitgebroken in de chemische fabiekr N.V. Echfa aan de haven te Enschede. De beiden vorige malen was de brand aangestoken door een pyromaan. De brand van gistergavond heeft voor de fabriek een schade van vermoede lijk enige honderdduizenden guldens en ongeveer de helft van het bedrijf in de as gelegd. De brandweer van Enschede werd ge waarschuwd door voorbijgangers, die bij de fabriek rook bespeurden. Het duurde echter geruime tijd voor de brandweer de vuurhaard gevonden had. mede door de geweldige rookontwikkeling. Op een gegeven ogenblik laaiden de vlammen door het dak en kreeg het vuur vrij spel. De brandweer die later assistentie kreeg van de brandweer van Hengelo, concentreerde zich toen op een der vleu gels van het bedrijf, die echter, het vuur werd door de felle wind aangewakkerd, weldra geheel in brand stond. Ook de daar aanwezige stoffen, voornamelijk verpakkingsmateriaal en cartonnage- artikelen. gaven gretig voedsel aan het vuur. dat kort daarop oversloeg naar liet hoofdgebouw. Hier werd een aantal kantoren, een laboratorium en de pro- duktie afdeling van het bedrijf verwoest. Omstreeks half elf was de brandweer, die het vuur met ongeveer 20 stralen bestreed, de brand meester en bleek dat een gedeelte van de kantoren en het magazijn, waar een groot aantal goede ren stond opgeslagen, voor vernietiging was gespaard. Het nablussen duurt nog voort. Londen geeft meer vrijheid aan kroonkolonie Singapore Groot-Brittannië en de Britse kroon kolonie Singapore hebben vrijdag „alge mene overeenstemming" bereikt over de principes van een nieuwe grondwet, waarbij de kroonkolonie zelfbestuur in binnenlandse aangelegenheden krijgt. Men kwam tot deze overeenstemming na drie weken onderhandelen in Lon den. De eerste-minister van Singapore, Lim Yew-hock, glimlachte toen hij vrijdag uit het conferentiegebouw kwam en zei: „Natuurlijk zijn wij allen heel gelukkig". Lim staat aan het hoofd van een afvaardiging van alle partijen van de kolonie. Van conferentiezijde wordt het vol gende over de nieuwe grondwet verno men: Groot-Brittannië en Singapore zullen nauw samenwerken bij het hand haven van de binnenlandse veiligheid —waarvoor de regering van Singapore in het vervolg verantwoordelijk zal zijn en de verdediging naar buiten, die voor Britse rekening zal blijven. Er komt een gezamenlijke „advise rende raad" voor buitenlandse aange legenheden. Tot de instelling hiervan werd besloten omdat, terwijl Engeland de buitenlandse betrekkingen van Sin gapore zal behartigen, de nieuwe staat zelf zal optreden op handels- en cultu reel gebied. De 1.200.000 inwoners van de nieuwe „staat. Singapore'- zullen door 51 geko zen afgevaardigden worden vertegen woordigd. Toneeljubileum Coba Keiling HARTELIJKE HULDIGING Na de wederopvoering van „een bruid in de morgen", waarin zij moeder Made leine Pattini speelt, is de actrice Coba Keiling zaterdagavond, nu zij 40 jaar op de planken van het grote toneel staat, door een stampvolle Rotterdamse Schouwburg hartelijk gehuldigd. Geze ten temidden van alle leden van het ge zelschap heeft zij tal van speeches mo gen aanhoren, cadeaus in ontvangst mogen nemen en steeds maar meer bloe men zien aandragen. Een reeks tele grammen werd voorgelezen. Er waren er bij van Wim Kan en Corry Vonk, van Jan Musch, van Bijlevelt en van Aer- schot, van Bob van Leersum, Magda Janssens en Cor van der Lugt Melsert. In de zaal gaven burgemeester van Walsum en de schrijver van het stuk, Hugo Claus, ook blijk van aanwezigheid. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo openhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Frankfort München Zürich Geneève Locarno Wenen Innsbruck Rome Maüüorca bö d s 8 it a 2 cêS onbew. windstil 2c 0 onbew. windst'il -<1 0 miiist nno 2 1 0 motregen zzo 5 6 0.1 regen oeo 4 8 15 zw. bew. o 4 8 0 geh. bew. ozo 4 5 0 mist o 2 5 0 half bew. ono 6 4 0 regen wzw 1 12 7 half bew. w l 4 0 geh. bew. nnw 3 13 9 nevel ono 2 3 0 nevel wiindstta 3 0 geh. bew. o 3 2 0 nevel wilndistd/1 2 0 geh. bew. w 1 9 0 zw. bew. w 2 6 7 nevel O 2 5 0 nevel windstil 11 0 zwaar bew. windstil 16 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2