Kath. Mijnwerkersbond proclameer! „langzaam-aan-actie" voor de leden Engeland gaat (industrieel en ook politiek) sombere week tegemoet WEERBERICHT Ontevreden over secundaire arbeidsvoorwaarden de oorzaak Protest in Parijs tegen slcclite verzorging van krijgsgevangenen Amerika blijft Westen steunen Crisis in bedrijven gaat hoogtepunt Salisbury naar duldt geen kleinering van zijn land 96ste jaargang MAANDAG 1 APRIL 1957 Na. 29101 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minder kolen uit Limburgse mijnen? „Met ministers Suurhof en Zijlstra alleen praten over verkorting werktijd"" (Speciale berichtgeving) De Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond heeft met ingang van giste ren zijn meer dan 32.000 leden opdracht gegeven zowel onder- als bovengronds een ,,langzaam-aan-actie" te beginnen in onze Limburgse mijnen. Tijdens een buitengewone besturenconferentie, welke gisteren in Kerkrade werd gehouden, en aan welke conferentie 1100 bestuurders deelnamen, heeft bondsvoorzitter Frans Dahmen verklaard: „Wij gaan minder kolen sturen om de werkgevers te dwingen een standpunt te bepalen tegenover de voorstellen, welke wij bij de Mijnindustrieraad hebben ingediend om te komen tot de ver betering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Wij zullen niet eerder met onze actie ophouden, dan wanneer wij van de werkgevers tenminste een stand punt vertolkt hebben verkregen in de Mijnindustrieraad vóór of tegen". In de loop van de vorige week had de Katholieke Mijnwerkersbond de geza menlijke mijndirecties nog eens schrif telijk verzocht om een dergelijk ant woord in de spoedeisende vergadering van de Mijnindustrieraad, welke jl. za- zaterdag te Heerlen heeft plaatsgevon den. Maar ook toen is een antwoord uitgebleven. Wel is in deze vergadering meege deeld, dat de ministers Zijlstra en Suur- hoff de Mijnindustrieraad voor een on derhoud over de a.s. werktijdsverkorting naar Den Haag hebben ontboden op morgen. Tijdens de besturenconferentie in Kerkrade werd aangenomen, dat de werkgevers op dit onderhoud willen wachten vóór zij hun standpunt ten aanzien van de voorstellen bepalen, in de hoop dat deze ook in Den Haag ter sprake komen. Het Bondsbestuur van de Katho lieke Mijnwerkersbond heeft intussen laten weten, dat zijn leden, die in de Mijnindustrieraad zitting hebben, wel aan de bespreking met de ministers zullen deelnemen, maar dat zij alleen opdracht hebben om te praten over de werktijdverkorting. Wanneer de voorstelle nover de secundaire arbeids voorwaarden aan de orde komen, moe ten zij de hoed en jas nemen en ver trekken. „Over onze voorstellen zullen wij alleen in de Mijnindustrieraad praten en worden we het daar niet eens, dan kunnen wij altijd nog naar de minister gaan", is het standpunt van het Bondsbestuur. De bond heeft verbetering van de se cundaire arbeidsvoorwaarden bepleit om te komen tot het herstel van de priori teit van de mijnarbeid op sociaal ge bied, om de mijnen weer een dergelijke wervingskracht te geven, dat door het aantrekken van meer mijnwerkers meer kolen zullen kunnen worden gedolven. Van werkgeverszijde zijn wel enige vage toezeggingen gedaan, maar wenste men met de regering alleen maar wat te doen voor de ondergronders en niet voor de bovengronders, die ook buiten de a.s. werktijdverkorting vallen. De voorstellen van de Bond hebben zowel op de onder als op de bovengronders betrekking. De langzaam-aan-actie van de Bond wordt gesteund door de Katholieke Vereniging van mjjnbeambten. Beide organisaties hebben bijna zes maal zo veel leden als de andere kleine vak bonden tezamen, waarvan de grootste, de 4000 leden tellende Algemene Bond van werkers in het mijnbedrijf, de Katholieke Mijnwerkersbond heeft aangenomen om gezamenlijk een proteststaking te beginnen. Maar dit heeft het bondsbestuur van de Moskou waarschuwt en dreigt Denemarken Maarschalk Boelganin heeft in de brief, welke hij vrijdag aan de Deense premier Hansenn heeft gezonden, Dene marken gewaarschuwd, geen toestem ming te verlenen voor de legering van met atoomwapens uitgeruste Ameri kaanse eenheden. De Sovjetrussische premier zegt in zijn boodschap, waarvan de inhoud zaterdag te Kopenhagen is bekendge maakt, dat een groot deel van het Deen se grondgebied, n-1. Groenland, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwapens in Dene marken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin vanzelfspre kend ook door de „tegenpartij'' (d.i. dus de Sovjet-Unie) atoomwapens zullen worden gebruikt, volkomen te worden vernietigd. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Wolkenvelden, maar plaatselijk ook op klaringen. Droog weer. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 april Zon op: 6.16 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 6.50 uur; onder: 22.00 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.10 uur. Laagwater te 12.02 uur. Dit nummer bestaat ait 14 pagina's Nederlandse Katholieke Mijnwerkers bond afgewezen. „Wjj vinden een sta king ouderwets, en hopen er met langzamer te werken te komen. Ge lukt dit niet, dan zullen we harder toeslaan", zo verklaarde het Bonds bestuur van de Katholieke Mijnwer kersbond. Minister Helders half mei naar Nieuw-Guinea De gouverneur van Ned. Nieuw Gui nea, dr. J. van Baal is na een verblijf van 5% week in ons land gistermiddag met het KLM-vliegtuig „Electron" naar Biak vertrokken. Dr. van Baal deelde mede, dat het toekomstig beleid ten aanzien van Ned. Nieuw Guinea in het middelpunt van de besprekingen tussen de minister van Zaken Overzee en hem had gestaan. De verschillende vraagstukken zijn op in tensieve wijze behandeld. Zeer belangrijk achtte de gouver neur het feit-, dat minister Helders half mei naar Nieuw Guinea komt voor een verblijf van ongeveer een maand. Ter plaatse zal de minister kennis kunnen maken met de zeer gevarieerde problemen. Na het bezoek van minister Helders zal in augustus van dit jaar een parlementaire missie naar Ned. Nieuw Guinea gaan. Mr. H. W. Bioemers ere-burger van Deventer In de historische hal van het Deven ter stadhuis heeft zaterdagmiddag tijdens een buitengewone zitting van de gemeenteraad, wethouder en loco-burge meester Th. H. Beerents, de scheidende Betoging tegen benoeming van Speidel verliep rustig Rumoerige demonstratie bij liet graf van de onbekende soldaat - Bom geworpen In Parijs ztfn zaterdag twee betogingen gehouden, waarvan de ene een protest inhield tegen de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot opper bevelhebber van de NAVO-landstrijdstrijdkrachten in Midden-Europa en de andere ten doel hade aan te dringen op een krachtiger politiek ten aanzien van Noord-Afrika. beurtenissen van zaterdag werd uitge geven, blijkt intussen, dat er zieh nog een vijfhonderd Franse militairen in handen van de Algerijnse rebellen moe ten bevinden. Ofschoon ook de Franse militaire autoriteiten weinig inlichtin gen over hen moeten bezitten, wordt toch aangenomen, dat deze krijgsgevan genen voor het merendeel op Marok kaans grondgebied zijn geïnterneerd. Het is de Franse regering tot nu toe echter nog niet gelukt met zekerheid vast te stellen of en in welke mate de Marokkaanse autoriteiten direct mede verantwoordelijk zijn voor de slechte behandeling van deze krijgsgevangenen door de Algerijnse rebellen, waarover het publiek de laatste dagen steeds on rustbarender berichten bereiken. De demonstratie tegen de benoeming van Speidel had een rustig verloop. Drieduizend mensen, van wie velen on derscheidingstekenen uit de verzetstrijd droegen, namen er aan deel. Eén beto ger was gekleed in het gestreepte pak van een Duits concentratiekamp. Hij droeg een bord op de rug, waarop stond „Speidel moordenaar". Er werden kransen gelegd op het graf van de on bekende soldaat. Bij deze laatste demonstratie kwam het tot gevechten met de politie, toen ongeveer duizend jongeren een krans op het Graf van de onbekende soldaat hadden gelegd om eer te bewijzen aan de Franse lègerkapitein René Moreau, die vorig jaar juni in Zuid-Marikko werd ontvoerd en volgens onbevestigde berichten zou zijn vermoord. De beto gers probeerden het gebouw binnen te dringen van het links-georiënteerde weekblad „l'Express" van oud-premier Mendès-France, dat een liberale politiek ten aanzien van Noord-Afrika voorstaat. Een jonge Armeniër wierp een bom in de menigte, waardoor twee personen verwondingen opliepen. De politie moest de dader tegen de betogers beschermen. Bij gevechten op de Champs Elysées staken de demonstranten een auto in brand. Verscheidene personen liepen lichte verwondingen op. Een vijftigtal mensen werd aangehouden. Uit een communiqué van de Franse regering, dat naar aanleiding van de ge- Suezkwestie De Ver. Staten hebben Egypte ervan op de hoogte gebracht, dat president Nassers voorsteilen inzake de Egyptische exploitatie van het Suezkanaal onbevre digend en onredelijk worden geacht en Amerika de Westeiiike voorstellen voor een onlossing op korte termpn van het geschil blijven steunen Dit was het eerste commentaar, dat het ..State Department" (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) gis teren gaf op het memorandum van pre sident" Nasser. Het werd door de Ame rikaanse ambassadeur Hare aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fawzi overgebracht. De Ver. Staten blijven dus bij het voorstel, dat de Wereldbank de helft der tolgelden in bewaring houdt en de an dere helft aan Egypte wordt gegeven ter dekking van de kosten van het beheer. Nadrukkelijk werd echter in Was hington verklaard, dat dit geen ver werping van president Nassers me morandum betekent, daar dit als een onderhandeling sbasis zou kunnen worden gebruikt Dit eerste Ameri kaanse antwoord wordt „construc tieve kritiek" genoemd. Er wordt on der meer in gezegd, dat het in Nas sers belang is een voor Engeland, Frankrijk en andere kanaalgebrui kers aanvaardbare oplossing tot stand te brengen. Slot op pag. 2 burgervader mr. Bioemers zijn benoe ming medegedeeld tot ere-burger van Deventer, hem de gouden ere-penning met oorkonde van de stad overhandigd en hem met het raadsbesluit: „De in schrijving van mr. H. W. Bioemers in het gulden boek van de gemeente," in kennis gesteld. En dit is dan het onweerleg bare bewijs, dat de spreekwoorde lijke vrouwelijke nieuwsgierigheid geen sprookje is. Een Amerikaans officier maakte deze foto van zijn dochtertje bij een beeldengroep in Oslo en won er prompt de eerste prijs mee in een fotowedstrijd voor legerpersoneel. Zaterdagmiddag werd bij de graf tombe van De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een krans ge legd namens het Veteranenlegioen Nederland. (Van onze Londense correspondent) Engeland gaat een buitengewoon sombere week tegemoet, niet alleen dreigt de industriële crisis een hoogtepunt te bereiken, maar er is nog een inwendige politieke crisis bijgekomen door het onverwachte aftreden van Lord Salisbury. Daardoor dreigt nieuw prestigeverlies voor de toch al zo belaagde regering. Vandaag zal ook de staking in de metaalindustrie zich doen voelen in het gebied van Groot-Londen, dat een doorsnede heeft van vijftig kilometer. Bij duizend metaalverwerkende bedrijven, o.a. belangrijke vliegtuigfabrieken, ligt het werk stil. Het is sinds de algemene werkstaking van 1926 niet gebeurd dat een conflict zulk een omvang heeft aangenomen als het huidige. Op het ogenblik staken 200.000 scheepsbouwarbeiders en anderhalf miljoen metaal bewerkers. Indien er deze week geen oplossing voor het laatstgenoemde con flict wordt gevonden, zal de staking in de metaalfabrieken drie miljoen arbei ders omvatten! De .sneeuwbal" die dan twee weken heeft gerold, zal dan zijn maximale grootte hebben bereikt. dat waarschijnlijk alleen doen door te zinspelen op belastingverlaging. Al zijn kaarten heeft de premier thans gezet op de defensie-bezuiniging, het enige ge bied .dat gewicht in de schaal kan wèr- pen, indien werkelijke bezuiniging moge- Geen opvolger voor Macmillan als man van het midden Alles hangt af van de bondenbij eenkomst van morgen, ivelke zal be slissen over het door de minister van Arbeid Macleod op de stakers geda ne beroep om weer aan het werk te gaan, aangezien het geschil is voor gelegd aan de officiële commissie van onderzoek. Een regeling lijkt op het ogenblik echter nog verder af dan ooit. Met het onderzoek zullen tenminste vijf dagen of misschien zoel een week zijn gemoeid. De rege ring zou van plan zijn, zodra de sta king tot het verleden behoort, een arbeiderscharter ingevoerd te krij gen, (zoals reeds door de conserva tieven bij de verkiezingen in 1950 ums gepropageerd)dat de verhou ding tussen bedrijven en personeel op moderne leest wil schoeien en de arbeiders groter bestaanszekerheid geven dan zij op het ogenblik bezit ten. Eenheid van conservatie partij in het geding Vandaag zou premier Macmillan tij dens het Lagerhuisdebat over de Ber muda-conferentie trachten de eenheid in de conservatieve partij te herstellen, die meer dan ooit in gevaar is gebracht door het bedanken van Lord Salisbury als lid van de regering. Macmillan kan lijk zal blijken. Vandaar dat er ook haast is bij vrede op Cyprus, waar het Britse veiligheidsleger uiterst kostbaar is. Groter afhankelijkheid van de Ver. Staten is de prijs, die Engeland voor dit alles moet betalen. De oorzaak van de politieke moeilijkheden bij de conser vatieven is, dat zij sinds Suez blind schenen voor de waarde van het Brits- Amerikaanse bondgenootschap. Eden moest heengaan .niet alleen wegens zijn ziekte, maar ook omdat hij tenslotte voor Amerika's verlangens zwichtte. Amerikaanse druk De markies van Salisbury, behorende tot het aristocratische geslacht, dat al vier eeuwen lang diepgaande invloed op de Britse politiek uitoefent, en die als ouderwetse edelman niet kan verdragen, dat Engeland wordt gekleineerd, keert zelfs thans Macmillan. die hij zelf pre mier heeft helpen maken, de rug toe. Er zijn minstens zeventig tot tachtig conservatieven in het Lagerhuis, die er precies zo over denken als Salisbury. Zij zien de vroegtijdige vrijlating van Ma- karios ook als een wijken voor Ameri kaanse druk. Eisenhower zou Macmillan op Bermuda er toe hebben bewogen. Toch zal het niet tot een revolte in de partij komen, om de eenvoudige reden, dat er niemand is om Macmillan als midden-figuur op te volgen. Butler wordt te vooruitstrevend beschouwd en er is geen enkele minister, die het pre mierschap waardig wordt geacht. 9 Slot op pag. 2 Acties tegen Benelux-voetbalpooi Zaterdagmiddag om 4 uur ls de Haag se politie opgetreden tegen de Bene lux-voetbalpooi. Tegelijkertijd werd bij een dertigtal sigarenwinkeliers en bij de vijf organisatoren een inval ge daan. De gehele administratie werd in beslag genomen, alsmede enkele honderden guldens. Op hetzelfde tijd stip dat de Haagse politie haar actie begon, is ook in een twintigtal andere gemeenten in ons land tegen deze nli«-poo' onbetreden. Weer een revolte op Zuid-Sumatra De militaire commandant van Zuid-Sumatra heeft gisteravond be kendgemaakt, dat hij een poging van een aantal officieren „om tegen de militaire hiërarchie in te gaan" had verijdeld. Hij zei, dat de officieren uit Pa- lembang de hoofdstad van de pro vincie Zuid-Sumatra, waren ge vlucht. Zijn bekendmaking werd uit gezonden voor Radio-Palembang, na dat de situatie „kritiek" genoemd was. De vluchten van de Indonesische Luchtvaartmaatschappij Garoeda naar de Zuidsumatraanse hoofdstad werden gisteren gestaakt, nadat in Djakarta be richten waren ontvangen, dat militairen van de Sridjawa-divisie van het leger „in gevechtsformatie" door Palembang gingen. De voorlichtingsafdeling van het leger te Djakarta deelde mee. dat de derde plaatsvervangende stafchef van het le ger, kolonel Jani, naar Palembang is vertrokken om inlichtingen over de toe stand in te winnen. Politieke waarnemers te Djakarta zei den. dat de ontwikkeling in Palembang schijnt overeen te komen met de „con tra-revolutie" in Noord-Sumatra, in de cember. welke het gezag van de centra le regering na het optreden van de mili taire commandant van de provincie her stelde. Een militaire woordvoerder uit het betrokken gebied in Zuid-Sumatra heeft gisteravond verklaard, dat de kritieke toestand in Palembang te wijten is aan een aantal officieren, die geen gevolg hebben gegeven aan de dagorder van president Soekarno Soekarno had aan alle militairen de eis gesteld hun superieuren te ge hoorzamen. Veertig mail vermist na lawine in Japan Reddingsbrigaden zyn zondag op zoek gegaan naar veertig arbeiders, die na een lawine op het Japanse eiland Hok kaido worden vermist. Dertig anderen, van wie er vijftien waren gewond, wis ten zich_ in veiligheid te brengen. Vier lijken zjjn reeds geborgen. Vermoed wordt, dat de lawine is ont staan door het doen springen van rot sen. De arbeiders waren namelijk bezig met de aanleg van een weg in een bergachtig gebied. 7.000 Zwitserse horloges in auto van Nederlander De Franse douane heeft te Verrieres de Joux in het departement Doubs in de auto van een 42-jarige Nederlander 7.000 Zwitserse horloges gevonden, die onder de achterbank, in de lampen en de schokbrekers verborgen waren. De Nederlander en een 51-jarige Bel gische dame, die hem vergezelde, zijn gearresteerd. De waarde van de horloges wordt geschat op 25 miljoen Franse frank. Het is de grootste partij smok kelwaar die ooit aan de Frans-Zwitserse grens ontdekt is. Radio-Palembang heeft meegedeeld, dat verscheidene officieren besluiten hadden genomen, die lijnrecht in gingen tegen de dagorder van presi dent Soekarno. Luitenant-kolonel Barlian. die het mi litaire bestuur in dit gebied uitoefent, heeft de officieren gesommeerd tegen over hem verantwoording van hun da den af te léggen. De officieren hebben hierop niet ge antwoord en zijn met een aantal van hun ondergeschikten ondergedoken. De bevelhebber van Palembang heeft besloten met ingang van maandag de avondklok in te stellen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1