Lezers schrijven „Eensgezindheid'" nam zaterdag twaalf woningen in gebruik Wethouder A. J. Jongeleen reikt sleutel uit S.E.R. adviseert twee perioden voor houden van seizoenverkopen 15 januari-5 februari en 15 juli-5 augustus Kinderen van Oosterkwartier speelden in de Schouwburg Overbesteding en financiële nood MAANDAG 1 APRIL 1957 Zaterdagmiddag gaf onder grote be langstelling de Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" de eerste woningen van het 10de bouwplan in gebruik. Men heeft deze ingebruikneming niet ^onder meer plaats laten hebben. Het was de wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen, die aan het echtpaar De Boer de sleutels uitreikte van één van de twaalf klaargekomen woningen. Het echtpaar De Boer is reeds 31 jaar lid van de Woningbouwvereni ging en het bestuur van deze vereniging was van mening, dat dit echtpaar één der eerste in aanmerking komende leden was. Toen de aanwezigen, waaronder de architecten, aannemers en werkgevers, zich voor de deur van de Montgomery- straat No. 8 (omgeving 5 Mei-laan) ver zameld hadden, sprak de heer B. de Klerk Wolters, voorzitter van de Woning bouwvereniging „Eensgezindheid" een kort woord van welkom, waarna wethou der A. J. Jongeleen het echtpaar De Boer de sleutel van hun nieuwe woning over handigde. Dit blok huizen is voorzien van een gezamenlijke televisie- en radioantenne en ook de woningen zelf zien er zeer comfortabel uit. Terug in de kantine van het bouwbe drijf noemde de heer De Klerk Wolters deze ingebruikneming een zeer heugelijk feit. Hij was blij, dat nu weer gehele gezinnen aan een woning geholpen wa ren en sprak de hoop uit, dat de vele zusterverenigingen dit voorbeeld zouden volgen, totdat staatsvijand No. 1, zoals hij het noemde, in zijn geheel vernietigd was. Ook wethouder Jongeleen sprak een kort woord van dankbaarheid. De onderlinge samenwerking in de wo ningbouwvereniging noemde hij zeer goed, zij had voor „ieder gat een spijker" weten te vinden. Wij staan aan het begin van de bouw van 252 woningen, aldus de wethouder, het werk gaat vrij vlot, maar loof niet de dag voordat de avond er is; we moe ten ons werk blijven volhouden. Dank werd uitgebracht aan de architect Gros man. Spreker was stellig van mening, dat dit blok het wel „doen" zou. Met een winkelcentrum en een flat van 8 ver diepingen belooft het een mooi geheel te worden. Spreker betreurde het ten zeerste, dat men bij elk nieuw plan geen bejaarden- ZILVEREN JUBILEUM J. STOUTEN. Het was vrijdag 25 jaar geleden dat de heer J. Stouten, werkzaam in de afdeling Overdragerij van de Neder- landsche Rotogravure Maatschappij, bij deze onderneming in dienst trad. Daar de directie onmogelijk bij de hul diging aanwezig kon zijn, vond vóór de officiële huldiging door het personeel in de voor dit doel versierde Recreatie zaal, een bezoek plaats bij één der di recteuren. de heer Mr. S. C. H. Coe- bergh, die tijdelijk in de Annakliniek vertoeft. Deze feliciteerde de jubilaris in recht hartelijke bewoordingen na mens de directie, waarbij hem een en veloppe met inhoud werd overhandigd, alsmede het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hierna vond de huldiging plaats in dc Recreatiezaal, waar allereerst het woord werd gevoerd door de heer J. W. Smit, lid van de Jubileum-Commissie. De heer Smit ging in op de belangrijk heid van de functie van deze jubilaris en vond het prettig te kunnen vermel den, dat de heer Stouten nimmer de moeilijkheden, aan zijn functie verbon den. uit de weg ging. Een televisietafel was het geschenk dat spreker nampns het personeel aan bood met daarbij vele goede wensen voor de jaren, welke de jubilaris nog scheiden van de dag, dat hij met pen sioen zal gaan. Namens de afdelingen Na-etserij, Et- serij en Overdragerij sprak de heer C. Donkersgoed hartelijke woorden. Ook deze spreker gewaagde van de accura tesse waarmede de heer Stouten zijn taak vervult. Een vulpen en een fruit schaal waren de geschenken, welke spreker namens de genoemde afdelin gen mocht aanbieden, woningen blijft bouwen; het aantal zal steeds teruglopen. Wij moeten echter bij de realiteit van deze tijd blijven leven, aldus de wethouder. Er zijn zeer vele jonge mensen, die wegens gebrek aan een huis niet kunnen trouwen; ook zij hebben recht op een woning. De directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem bood eveneens zijn gelukwen- MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 1 april. Veemarkt. Aanvoer l<n totaal 1894. Vette koelen en ossen 1228. varkens 666. Prijzen in cents per kg: vette koeien le kw. 3.203.40. 2e kw. 2.953.20. 3e kw. 2.802.90, va-rtcens (lev. gew.) 1.80. 1.78. 1.74. Een van de kinderen, aangemoe- digd door de voorzitter van de speeltuinvereniging ..Oosterkwar tier", biedt mevr. de Graaf bloemen aan. (Po-to L.D./Van Vliet) sen aan. Hij deed een beroep op alle wo ningbouwverenigingen om tot een grote fusie te komen i.v.m. het onderhoud van de woningen en de huur in het belang van de Leidse volkshuisvesting. Vele afgevaardigden, waaronder de heer Kars, voorzitter van de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen en de heer Zandbergen, die namens de pro vinciale afdeling van de Nat. Woning raad sprak, boden hun gelukwensen aan de woningbouwvereniging aan. die met deze ingebruikneming in plan 10 een stap in de goede richting heeft gezet. OPBRENGST BAZAR 'T KRAAAIENNEST De bazar, welke ten bate van 't Kraaiennest (werk onder de ongeorgani seerde jeugd), werd gehouden, heeft netto ruim f. 800 opgebracht, VOETBAL Zaterdagmiddag speelde Warmundal een vriendschappelijke wedstrijd tegen Noordwijk 1. De wedstrijd eindigde in een 21 overwinninge voor Warmunda. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: HankeCoster, d.. Amster dam. Gebrouwd: dr. Ph. M. van der Heij den en B. L. Vlietstra. Amsterdam; jhr. mr. G. C. Six en E. de Groof. Goes; D. B. Joochems en mr. E. A Goettsch. Tilburg; T. Jonkman en M. M. Bedijs, Hoessein gouverneur van Zuid-Sumatra De militaire commandant van Zuid- Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft vandaag bekend gemaakt Hoe- sein tae hebben genoemd tot gouver neur van Zuid-Sumatra. in de plaats van de op Java geboren gouverneur Winarno. die na de machtsovername door Barlian naar Djakarta vertrok. In een verklaring, welke door Radio Palembang werd uitgezonden, zette overste Barlian uiteen, dat het herstel van het vertrouwen van de bevolking van Zuid-Sumatra in de Centrale regering, thans de meest belangrijke taak van het militaire bestuur is. Voorts maakte radio Palembang be kend, dat 30 partijen en organisaties in Zuid Sumatra (waartoe echter geen communisten en nationalisten behoor den) er vandaag bij Barlian op hebben aangedrongen krachtige maatregelen te nemen om herhaling van de jongste ongewenste gebeurtenissen te voorko men. Kennelijk werd hierbij gedoeld op de actie van gisteren van een aantal officieren, waartoe twee majoors beho ren. Aan het verzoek om zich bij over ste Barlian te melden en verantwoording af te leggen ,ist ot dusver nogg een ge volg gegeven. De luchtvel-binding tussen de hoofd stad en Pelembang was vandaag nog steeds verbroken. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad der gemeente Oegstgeest komt op woensdag 3 april te 7.30 uur, in de raadzaal bijeen ter behandeling van o.m de volgende punten; Verlening op diens verzoek van eer vol ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand aan de heer G. Quelle; benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand. Aanbeveling van B. en W.: 1. F. Slijper. 2. H. van der Beek; Wijziging van de verordening op de hef fing van reinigingsrechten; Wijziging van de legesverordening; Wijziging van de precarioverordening; Verlening van krediet inzake de financiële administra tie en controle voor gemeentewerken; verkoop van enige percelen grond; ver huur van grond aan G. van der Sehrier en aan de Stichting „Het Rijnlands Ly ceum"; Beschikbaarstelling van een kre diet voor verlichting van de Abtspoel- weg; Wijziging van de subsidieregeling nazorg b.l.o. scholen; Voorstel van de commissie voor overbruggingsuitkerin gen aan pachters tot het doen van uit keringen. De bekendmaking van Barlian van zijn aanstelling van Hoesein tot gouver neur van Zuid-Sumatra. wordt opge vat als een bewijs, dat hij de situatie goed in de hand heeft. (Speiale berichtgeving) In een wel zeer bondig advies, op verzoek van de staatssecretaris van Economische Zaken, G. Veldkamp, door de S.E.R. uitgebracht, wordt geadviseerd jaarlijks twee perioden aan te wijzen voor het hou- den van seizoenuitverkopen als bedoeld in art. 3 2e lid, van de Uitver- koopwet 1956, deze te doen aanvangen op 15 juli en 15 januari, met dien verstande, dat, indien de 15e juli of de 15e januari op zondag vallen, de begindata zijn 14 juli en 14 januari, en de duur van de perioden te bepalen op negentien werkdagen. Dit wil dus zeggen, dat de geadviseerde seizoenopruimings- perioden lopen van 15 juli tot en met 5 augustus en van 15 januari tot en met 5 februari. Mevr. L. M. de Graaf-Smit nam afscheid Vele bewoners van het Oosterkwar tier vulden zaterdagavond de Leidse Schouwburg. De kinderen van de in deze omgeving met veel enthousiasme werkende speeltuinvereniging gaven er een uitvoering en mevrouw L. M. de Graaf-Smit, die niet minder dan 25 jaar lid van het bestuur is geweest, nam min of meer officieel afscheid van al haar vrienden en vriendinnen. De avond werd met een kort wel komstwoord door de heer W. Frank ge opend. Deze begroette in het bijzonder de afgevaardigden van het gemeentebe stuur. van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen en van de verschillende zusterverenigingen. Daarna presenteer den zich onder leiding van de heer J. J. v. d. Reijden de jongens en meisjes van de monaccordeonclub, die met een mars en een zwerverslied het feest op gang wisten te brengen. Het optreden van de balletgroepen werd zeer gewaardeerd. Terecht! Zowel de kleintjes als de oudere meisjes dansten enthousiast en bijzonder gedisciplineerd. Op muziek van Delibes voerden Willy Sebille en Nelly Marks een Pas de Deux uit. Zij oogstten veel succes evenals de meisjes van de keurklas, die met een dans in moderne stijl op de planken verschenen. Nadat de heer W. v. d. Broek een ode aan Napels had gebracht was het de beurt aa nde kinderen, die in een vrije bewerking het sprookje van Chr. Ander sen „Het Prinsesje en de wilde zwanen" ten tonele brachten. Ook in dit geval was het podium dansvloer geworden. De choreografe Loek Favier een meisje, dat haar hart aan de opgroeiende jeugd heeft verpand gaf op elk bedrijf een korte toelichting. De jonge artiesten kweten zich uitstekend van hun taak in hu ndoor de leidsters vervaardigde kleurrijke kostuumpjes en tegen een achtergrond van weelderige decors. Joke Nieuwenburg had de rol van het Prin sesje voor haar rekening genomen. Aan de piano zat mevrouw v. d. Wijngaard. Na de pauze voerden de kinderen van de Operetteclub onder leiding van de heren v. d. Broek en Harteveld met pianobegeleiding van de heer J. Sieval het zangspel in twee bedrijven door M. A. Brands Buys jr. „Goudmuiltje" op. Zij zetten vanzelfsprekend hun beste beentje voor en kregen derhalve na af loop veel applaus. Wat de huldiging van mevrouw De Graaf betreft, zij werd zo wel door de voorzitter van ..Oosterkwar tier" als door de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer Flippo, zeer hartelijk toegespro ken. Behalve bloemen en geschenken werd aan mevrouw De Graaf, die tot op hoge leeftijd voor de belangen van de kinderen is opgekomen, het ere-lidmaat- schap van de speeltuinvereniging aan geboden. Zij tot slot nog vermeld, dat mevroüw De Graaf wel leidster blijft van de handwerkclub. LEIDERDORP DS. H. VAN BENTHEM BEDANKTE Ds. H. van Benthem, geref. predikant te Wieringerwerf, bedankt voor het be roep. op hem uitgebracht door de gemeente alhier. Doorn; ir. P. v. d. Harst en C. Hendrik- se, Bloemendaal; A. E. Burkhardt en A. R. den Duik, Den Haag. Overleden: A. M. C. HulstijnHein, vr., 77 jaar, Amsterdam; G. C. Eberle— v. d. Poll, vr.. 71 jaar, Rotterdam; A. H. Berkemeier. vr„ 76 jaar Rotterdam; P. A. Lampe, m.. 73 jaar. Rotterdam; P. van Nes. m-, 54 jaar. Rijsoord. In zijn op vrijdag 22 dezer alhier ge houden lezing over „Overbesteding en financiële nood" stelde mr. H. F. van Leeuwen: het evenwicht is verbroken en er zijn drie wegen naar herstel, t.w.: 1. verhoging van de produktiviteit; 2. prijsstijging, gedeeltelijk gelijk aan belastingverhoging 3. beperking van de investeringen. Een vierde weg is er niet. Aannemende dat er drie wegen zijn en geen andere, rijzen nu déze vragen: 1. Kunnen wij voorkeur uitspreken voor één der wegen? Zou men een rangorde kunnen aangeven, m.a.w. is er een voorrangsweg? 2. Gesteld dat de middelen naast el kaar bruikbaar zijn, zouden dan de resultaten schattenderwijs zijn te kwantificeren, m.a.w. welk resultaat is men geneigd te verwachten van elk dezer middelen in verhouding tot die der alternatieven? Wegens het vèrgevorderde uur bleven de vragen onuitgesproken. Met alleen het algemeen belang op het oog lijkt het van betekenis een antwoord daarop al thans te beproeven. J. P. Duyverman. Het mü toegezonden artikel van dr. Duyverman geeft mij aanleiding tot de volgende beschouwing: Allereerst wil ik nader preciseren hetgeen ik over het evenwichtsherstel heb gezegd en sluit mij daarom aan. aan de tekst van de door mij op 27 februari j.l. in de Tweede Kamer gehouden rede. Ik heb toen ge steld „Het evenwichtsherstel kan gevonden worden in tweeërlei richting, namelijk: le. in opvoering van produktiviteit en produktie, waaraan de loze koopkracht zich kan bevredigen. Werkelijke bezui niging bü de Overheid staat gelijk met opvoering van produktiviteit. De bezui niging en de opvoering van produktie en produktiviteit breng ik onder één noe mer; 2e. in vernietiging van de loze con sumptieve koopkracht, hetzij door prijs stijging. hetzij door zeer drastische be lastingverhoging. welke de consumptie beperkt en die niet weer door de Over heid direct of indirect naar de con sumptieve besteding wordt geleid. Genoemd kan ook worden opvoering van vrijwillige besparing (van particu lieren), doch het is niet te verwachten dat dit op korte termijn zoden aan de dijk zal zetten. Er is ook nog een derde alternatief, n.l. een drastische verlaging van de in vesteringen, waardoor de toekomstige welvaart wordt aangetast. Andere alternatieven zie ik niet." Ik heb gesteld dat het bedrag der overbesteding t.o.v. 1955, toen er een re delijk goed evenwicht in onze economie bestond, rond 1% miljard bedroeg en wel door de volgende factoren: 1956 t.o.v. 1955 in miljoenen guldens totale stijging loon- en salarissen (12%%) 1570 stijging overige inkomens (2%%) 240 stijging netto-investeringen (18%) 1000 2810 de stijging van de produktie, te stellen op ruim 5%, bedroeg (af geleid uit produktie-indexcijfers C.B.S.) 1300 Nadelig verschil 1510 Hieruit volgt dat, indien de stijging van de produktie niet 5% doch 10% zou hebben bedragen, het probleem der over besteding niet zou zijn ontstaan. Indien de oplossing zou moeten wor den gevonden door prijsstijging, tariefs verhoging en belastingverhoging, dan zou zulks betekenen, dat uit dezen hoofde de reële bestedingen met onge veer 6% zouden moeten dalen, m.a.w. dat dooreen genomen prijzen, tarieven en belastingen tezamen ca. 6% meer zouden moeten bedragen. Wil men de oplossing in het derde alternatief zoeken, dan zou dit beteke nen, dat investeringen t.o.v. 1955 niet met 1 miljard zouden moeten zijn ge stegen. doch met 500 miljoen moeten zijn verlaagd. Dit betekent natuurlijk een aantasting van de toekomstige wel vaart. In de praktijk gaat het uit de aard der zaak zo, dat een gedeelte wordt op gevangen door bezuiniging en meerdere efficiëntie, een groter deel door stijging van prijzen, tarieven en belastingen en weer een deel door beperking der inves teringen. In aanmerking te nemen is dat de verhoogde produktiviteit. die bij normale ontwikkeling in 1957 te ver wachten is voor een groot deel „geear- marked is voor de kosten van de Ouder domsvoorziening en een deel ook voor de huurverhoging, waardoor de intering, door gebrek aan onderhoud enz. op het huizenbezit zal verminderen. Tenslotte moet er rekening mede wor den gehouden, dat bij alle statistische becijferingen een voorname factor wordt verwaarloosd en dat is de menselijke reactie od de omstandigheden; een waar heid welke in het oog moet worden ge houden bij alle op becijferingen geba seerde conclusies. H. F. van Leeuwen. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Smash 1—Steeds Vooruit 1 8—2; Steeds Vooruit 2Slagvaardig 2 10—0. Heren: Steeds Vooruit 1—Docos 3 5—5; Steeds Vooruit 2—Wilskracht 2 37; LPSVSteeds Vooruit 3 73; Slagvaardig 1Steeds Vooruit 4 46. Paasloterij De trekking van de paasloterij is voor de Warmondse ver kenners de kroon op hun werk gewor den. De zaal van „De Burcht" was ge heel gevuld en menigeen van de ruim 300 belangstellenden moest met een staanplaats genoegen nemen. De aan wezigen werden welkom geheten door kapelaan A. P. Loos. Hopman Van Stijn bracht in harte lijke bewoordingen dank aan de heer G. G. van Elburg, die zoveel tot het sla gen van deze loterij had bijgedragen. Kapelaan Loos maakte daarop de uitslag bekend. Raadsvergadering De burgemeester van Warmond heeft het voornemen om op maandag 8 april de raad voor een openbare raadsvergadering bijeen te roepen. WASSENAAR „VROUWEN IN PANIEK" De tonnelgroep uit de Vrouwenver eniging tot bevordering van het geeste lijk sociale leven te Wassenaar G.S.V., voerde twee achtereenvolgende avonden in Zuiderhout het stuk „Vrouwen in paniek" op. Het is een spannende ge schiedenis van vreemde gebeurtenissen vóór het huwelijk van Una Verity, zoals het verdwijnen van parels, de vernieling van een trouwjapon enz., waarover de huisgenoten zich op allerlei manieren in paniek het hoofd breken. Het myste rie wordt tenslotte opgelost door de vrouwelijke detectieve Pamela Dark. Het stuk werd onder de bekwame regie van de oud-actrice mevr. N. van Es-De Poorter goed gespeeld, waarvoor de presidente van de G.S.V., mevr. I. H. Eernstman-Steghgers, de dames hulde bracht, waaraan ook bloemen te pas kwamen. Holl. Mij. van Landbouw JONGEREN BIJEEN In Huize Den Deyl werd een vergade ring gehouden van de Jongerenorgani satie van de Hollandse Maatschappij van Landbouw waarin de heer A. Ilivier uit Bennebroek, chef van de agrarische dienst van de Olveh, sprak over Ouder- domsverzekering. Na de opening met een welkom van de voorzitter, de heer H. Bos. en het zingen van het bondslied had hij het woord. Het denkbeeld, dat aan de A.O.W. ten grondslag ligt, is oud. In ons land heeft men de steunbehoevenden nooit laten verhongeren, maar recht op een oude- dagvoorziening was er evenwel niet. Voor dat recht is door vele verenigin gen gestreden, o.a. de Bond voor Staats- pensionnering. welke in Noord-Holland en de noordelijke provincies veel aan hangers had onder de plattelandsbevol king. Dit is niet te verwonderen, want het oude ideaal van de boer was een klein renteniershuisje aan het eind van zijn akker. Spr. schetste de meest recente voorgeschiedenis van de ouder domsvoorziening, besprak de noodwet, waarvoor men pas in aanmerking kwam nadat het eigen bezit was opgeteerd en dan volgens gemeenteclassificatie, waar door de plattelander veel minder kreeg dan de inwoner van een grote stad. Geen differentiatie De staatssecretaris van Economische Zaken, die na de afkondiging van de wet van 8 juni 1956, houdende rege len betreffende de uitverkopen en op ruimingen (Uitverkoopwet) op 30 juli 1956 dit advies aan de S.E.R. gevraagd heeft, verzocht tevens advies te mogen ontvangen over de vraag of er aan leiding zou bestaan voor bepaalde be drijven of groepen verkoopplaatsen een uitzondering te maken, dan wel de tijds ruimte afwijkend te bepalen. Met betrekking tot dit punt merkt de S.E.R. in zijn advies op, dat de in de verschillende branches levende opvat tingen omtrent de perioden voor de sei zoenverkopen enigermate uiteenlopen. Zo zou de Federatie van Schoenwinke liersverenigingen er de voorkeur aan ge ven de seizoenverkopen te houden in de periode van 1 tot 20 februari en van 1 tot 20 augustus, terwijl de Fede ratie van Middenstandsorganisaties in de textieldetailhandel en enkele orga nisaties van textielfabrikanten deze ver kopen zouden willen doen aanvangen op de derde zaterdag in januari en op de derde zaterdag in juli. (Uit een door het hoofdbedrijfschap detailhandel gehouden enquête bleek, dat bij betrokken organisaties de wensen over de begindata der opruimingsperio den varieerden van 1 juli tot 15 augus tus en van 1 januari tot 15 februari). BEZWAREN. Tegen differentiatie in de vaststel ling van de perioden van seizoenver kopen bestaan volgens de S.E.R. echter enkele bezwaren. Ten eerste: de koopkracht zou zich voornamelijk richten op de artikelen, welke het eerst worden geruim; ten tweede: het gevaar zou bestaan, dat de ondernemers, van wie het assortiment een complex van artikelengroepen om vat, in de voor een onderdeel van dit Het principe van de nieuwe wet is veel beter. Iedere 65-jarige ontvangt een ge lijke uitkering, welke waardevast is, d.w.z. stijgt of daalt overeenkomstig de prijzen, en de gemeenteclassificatie is overboord gegooid. Iedere Nederlander heeft nu een vaste bodem waarop ver der kan worden gebouwd. Wat dit laat ste betreft, wees spr. er op, dat het zelf sluiten van een verzekering niet over bodig is, want met zorg voor de nabe staanden houdt de A.O.W. zich niet op. Er was gelegenheid voor vragen. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Wassenaar komt woensdag 3 april a.s. in vergade ring bijeen. De agenda vermeldt de na volgende punten: kindertoelage en kin dertoeslag over het tijdvak 1 oktober 1956 tot 1 januari 1957 voor het gemeen - tepersoneel; subsidie Wassenaarse Oran jevereniging Koningin Wilhelmina (voor traktatie schooljeugd en prijzen)voor schot-aanvragen bijzondere scholen; benoeming hoofd o.l. halschool; vakan tieregeling melk- en kruidenierswinkels 1957; rechtstreekse garantie voor gedeel te van door de N.V. Bouwkas Ned. Ge meenten te sluiten geldleningen (f. 20.000); wijziging schadevergoedings verordening (redactioneel); schilderen van bolgashouder. assortiment officieel vastgestelde uit verkoopperiode een bijzonder gunstige gelegenheid zou zien door reclame aanbiedingen de afzet van de overige artikelen te stimuleren, terwijl de voor die artikelen aangewezen seizoenver- koopperiode nog niet zou zijn aange broken. Teneinde elke discriminatie zoveel mo gelijk te voorkomen, dient naar het oor deel van de S.E.R. alleen om zeer bij zondere redenen gebruik te worden ge maakt van de bevoegdheid voor be paalde bedrijven of groepen verkoop plaatsen een uitzondering te maken dan wel de tijdsruimte voor de seizoenver kopen afwijkend te bepalen. Zodanige redenen acht de S.E.R. thans echter niet aanwezig. Bij de vaststelling van de hierboven genoemde uitverkoopperioden, heeft de S.E.R. zich aangesloten bij de unanieme opvatting, die blijkens een door haar ingediend rapport bjj het hoofdbe drijfschap detailhandel (en dus bij de grote detailhandel) leeft. BEURSOVERZICHT Zeer stille markt Amsterdam. 1 april In tegenstelling tot vrijdag toen de markt een vriendelijker karakter droeg voor al door de zeer vaste stemming van Unilever, was de handel vandaag van weinigb etekenis. Stimulerende fac toren ontbraken en het publiek bleef volkomen afzijdig. Aangezien ook het buitenland verstek liet gaan, waren de hoeken merendeels verlaten. Zelfs in Kon. Olie ging heel weinig om en de koers bleef iets beneden de slotprys van vrijdag. Het fractioneel lagere verloop van Wallstreet had er niet toe bijgedra gen de animo hier te vergroten. Men nam over het algemeen afwachtende houding aan. temeer daar deze week naar ter beurze met stelligheid verluidde de jaarverslagen van zowel Unilever als Philips kunnen worden verwacht. Was Unilver vrijdag een zeer vaste factor in de markt, ook vandaag liep de koers bij opening nog een tweetal punten om hoog tot circa 374, maar daarna volgde een reactie. De koers bleef hangen op circa 372. Aku en Philips waren prijs houdend zonder meer. Aandelen Kon. Zout waren enige punten hoger omdat kennelijk het di vidend van 12% mee viel, maar Kon. Papier en Hollandia Kattenburg rea geerden nauwelijks. Ook Senembah bleef onbewogen door een bericht over samenwerking met een buitenlandse groep. De Scheepvaartmarkt deed het een kleinigheid beter. Staatsfondsen goed prijshoudend. Aan delen R.S. Stokvis 3 punten hoger ge adviseerd. Vandaag was de inschrijving op de premielening Zuid-Holand ad. f. 20 miljoen. De indruk heerste dat van een sterke overtekening waarschijnlijk ge ensprake zal zijn. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 1 april Londen 10.64 10.64'j New-York 3.82V4_3.82' Mon treal 3.99%4.00; Parijs 1.0795—1 0805; Brussel 7.56%—'7.57',8Frankfurt 90.63— 90.68: Zürich 86.77—86 81 Zürich (vr. francs) 86.77—86.82; Stockholm 73.53— 73 58: Kopenhagen 54.7854.83: Oslo 53.26',—53.31'.-: Milaan 60.48%—60.53'2i Wenen 14.62—14.63. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd Beurs van Amsterdam Maandag 1 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '53 3% 91% 92% Grootboek obl 3% 81L Ned '51 3% 92 92% Ned '53 (3%) 90% 90'i Ned '56 3% 90 90 Ned. '48 3% 857/s 85% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 86A 86% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% <3) 86A 86% Ned. '37 3 85% 86 Dollarlng '47 3 94% 94',:. Inve<=teringscert 3 91V* 91% Ned 62 64 3 98A 91 Cert NWS 65% Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87 A ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B 42% 43% Nat. Handelsbank 104'/a 105''". Ned. Handelsmij. 168% 168% A'dam Rubber 81 80'i Dell Mijen (Ver.) 93% 93% HVA 90 90% Java Cult 55 55'.'. Senembah 68 67 Vorstenlanden 26,/2 25'« AKU 195 194% Berkel's Patent (v.) 171'/2 170% Calvé Delft cert. 310 308 Kon. Pap v Gelder 200 199 Hoogovens cert 296 299 Müller en Co. N.B 308 310 Ned. Kabelfabr267 270 Philips 253 252% Philips pref. 148% 149% Unilever 370 372% Wilton Feyenoord 223% 227 Biliton 2de r 233 235% Dordtse Olle gew 882% 879% Kon Olie (f 20 -) 178 30 177.00 idem (50 a 20 -) 17835 17735 Holl Amerikalijn 166% 167 Java China Paket185 184 Kon N Stoomb 152 153 K-PM 161 162 Ned Stoomv MtJ 202% 204% v Ommeren cert 282 280 Kon Rott Llovd 170% 171% Ned Scheepv Unie 177 177 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen Adam 47 (3%) 3... 91% 91 Den Haag 1937 1 3 93 Lelden 1947 92% R'dam '57 I-III 3% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A dam '33 3 101 101 A dam '51 2% 93 92 A dam '56 I 2% 87 'Adam '56 ri 2'/2 101 100% Eindhoven '54 2% 84 Enschede 54 2% 86 84% Den Haag 52 I 2% 92"% 92% idem II 2% 100% 97 R'dam '52 I 2% 92% idem II 2% 92% 92% Utrecht '52 2% 92 90 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelltngen Amst. Bank 202 200% HBU eert 199 198% Rott Bank 170 165% Twentsrhe Bank 175 165 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 240 L 242 B Borneo Sum. H Mij 70 71 Ned. G. en Sp. fabr. 180% 180% Kon. Ned. Grofsm 104 104 L Internatio 90y4 90 Rott Droogdok Mij. 585 592 Tieleman en Dros7% Ned. Mij Walv.vrt 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 18% 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 34A 33it Intern. Nickel 106% 106% Anaconda 65% 65% Bethlehem Steel 173 169% Cities Service 62% 63 A General Motors 38% 38% Kennecott iisy4 114% Republic Steel 51% 52% Shell Oil 82% Union Pacific 27% 28ft ün States Steel 59% 59% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen v K 29/3 Edelmet Kon AA 65 Pref wa Idem 69% 69%GL Electrolas B324% Holl Constructie 385 380 Ing Dur v Bouwnyv 120GB 122 B Int Kunsroroft Ind 37 L 37 L Leldsche Wolsplnn 262 263 Sikkens Lak B 170 470 B Ver Touwfahneker, 161 161 Wernink's Betonm 82% 80GB Van Wijk Textiel 77 L 76L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11