Het Nederlands bedrijfsleven moet in het buitenland expansie zoeken 99Wij hebben geen behoefte aan financiering van de overheid Meer beleggers een stuwende achtergrond Spaarzin effectiever dan spaarplicht Vestiging Ned. bedrijven in het buitenland biedt voordelen Moderne tijd stelt andere eisen aan de organisatie van de politie 96ste jaargang Vrijdag 29 maart 1957 Derde blad no. 29099 Mr. Fockema Andreae bij komende Jaarbeurs (Speciale berichtgeving) „De gemeenschappelijke markt stelt ons voor geheel nieuwe opgaven. Allereerst de opgave van aanpassing van vele bestaande Nederlandse bedrij ven, waarover de laatste maanden in de openbaarheid het nodige is gezegd. Misschien is er wat veel over gezegd en mogelijk wat voorbarig. Misschien is wat sterk gebleken de angst voor kwade gevolgen, door de bestaande Neder landse bedrijven te duchten van de nieuwe West-Europese regelingen. Terecht is door deskundigen van overheidswege gesteld, dat deze nieuwe ontwikkeling aanvaard moet worden in een andere gezindheid dan in die van kritiek en van angst. Gemeenschappelijk zal moeten worden gezocht naar het bereiken van nieuwe werkmogelijkheden voor een breed deel van ons ondernemings- potentieel". Met deze woorden leidde gistermiddag de voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, op een te Utrecht gehouden bijeenkomst zfin suggestie in met betrekking tot een verbrede vesti- ging van Nederlandse bedrijven in het buitenland, een nieuwe „nationale for mule", door de overheid aan de orde te stellen, door het bedrijfsleven geladen en door heel ons volk gedragen. „Ziende naar de gedachten, welke aan de Euromarkt ten grondslag zfjn gelegd, lijkt het in de lfjn van de verwachting te liggen, thans bij het groter worden van de thuismarkt, waarop Nederlandse bedrijven zich kunnen bewe gen, t« vragen of er ook een nieuwe benadering behoort plaats te vinden van de studie inzake het nut van het vestigen van Nederlandse bedrijven buiten onze landsgrenzen. Dit om door de versterking van de wisselwerking van moederbedrijf hier een dochterbedrijf in den vreemde het totale Nederlandse potentieel aan kracht te doen winnen?'. Hiertoe is echter een nieuwe beleving zo zeide spreker met enige nadruk noodzakelijk van de nationale spaarzin, zonder welke geen belangrijke construc tieve zakelijke ontwikkelingen mogen worden verwacht. Heerst de overtuiging, dat geld in produktieve zin wordt benut, dan ontstaat een cumulatief effect. Dan groeit spaar (zin) welke heel wat effec tiever is dan spaarplicht. Deze nieuwe „nationale formule" onderstreepte de heer Fockema Andreae aan de hand van een studie van het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam, gewijd aan de betekenis voor de Neder landse volkshuishouding van het vesti gen van Nederlandse bedrijven in het buitenland. „Sterke hulptroepen' zijn nodig De heer Fockema Andreae ging in zijn rede die hij uitsprak ter inlei ding van de 68ste algemene beurs, welke van 2 tot en met 11 april as. gehouden zal worden vervolgens nader in op de problemen, die de Euromarkt in het leven zal roepen: West-Europa heeft thans niet alleen de kans, maar veeleer de plicht, om op de grondslag van de nieuwe politiek van de Euromarkt aan het werk te gaan. Deze arbeid betekent praktisch handelen op een groter ter ritoir dan ons nationaal erf alleen biedt. De verdragen bieden hiertoe zekere algemene voorwaarden, maar de ondernemers moeten deze nieuwe markt inhoud geven. Zij zullen de Euromarkt feitelijk moeten maken, doch zij moe ten zich gedragen weten door „sterke hulptroepen in eigen land". Die noemde spreker van drieërlei soort te zijn: 1. Er dienen bekwame mensen te zijn om als medewerkers en medestanders deze risico's in den vreemde met hen te aanvaarden, in welk verband de heer Fockema Andreae zijn vertrouwen uit sprak in Nederland's jeugd. 2. Er moet ondersteuning zijn door het bestaan van een duidelijke nationale formule, welke geloof inhoudt in ons werk hier en in den vreemde en tenge volge daarvan ondersteuning door Ne derland's kapitaal. Dit noemde spreker minder eenvoudig, maar helemaal niet onmogelijk. Aan overheidsfinanciering is alsdan géén behoefte, wel daarente gen aan ruimte, door de Staat aan dit ondernemers-initiatief gelaten. Vele Ne derlandse bedrijven toch bezitten in eigen huis door een voorzichtige finan ciering aan basis voor vertrouwen van beleggers om deze ondernemingen bij verbreding van haar activiteiten ook verder financieel te steunen. Hieraan knoopte spreker de wens vast, dat binnen afzienbare tijd de voorwaar den zullen worden verbeterd om de kring van beleggers die thans nog een kleine groep omvat veel ruimer te maken. Dan gaan de nieuwe ontwik kelingen werkelijk leven. Dan ontstaat er een bewegende belangstellende en stuwende achtergrond voor ondernemin gen. die vooruit willen en vooruit gaan. 3. Er is geestkracht nodig, welke ondernemend Nederland bij het wa gen van nieuwe activiteit waar ook ter wereld altijd aan het moederland zal dienen te ontlenen, een geestkracht, die met herstel: die niet materieel en daarom van een bijzondere gevoelig heid is. Deze geestkracht, zo verklaar de de heer Fockema Andreae. wordt bij voorkeur gestaald en gevoed, door dat een land en zijn burgers in het heden hun vertrouwen en hun liefde kunnen geven aan een middelpunt, waaromheen zij zich met overtuiging kunnen scharen: het Koninklijk Huis. Bestedingen matigen, niet schorsen In de inleiding van zijn betoog zeide spreker het moeilijk te vinden met dui delijkheid te zeggen, wat hij van de 68ste beurs verwacht. De omstandighe den achtte hij namelijk nogal ondoor zichtig. Wij leven thans temidden van internationale en niet minder nationale spanningen, waardoor het kan zijn, dat ontwikkelingen, welke volgens redelijke beoordeling in de lijn der verwachtingen liggen, anders zullen uitkomen dan wordt vermoed. Het uitgegeven parool voor matiging en samenwerking de bestedingsbeper king achtte spreker voor het ogenblik wel juist, doch hij beschouwde deze ge beurtenis persoonlijk min of meer vals incidenteel. Onze oprechte instelling moet constructief zijn: samenwerking in het gezamenlijk belang, zonder daarbij bijzondere belangen uit het oog te ver liezen of te vervallen in een „slap ge teut" over weinig realistische dingen. Voorzover de maatregelen, welke zijn genomen, moeten leiden tot beperking van investeringen, is de loop van zaken wel zo, dat na een eerste sterke terug houdende reactie van overheid en be drijfsleven. waardoor opdrachten in de investeringssfeer plotseling stagneer den. thans eerder de stemming preva leert, dat het voor de regelmaat van onze economie beter is. wanneer de aan dacht vooral valt op bescheiden mati ging liever dan op schorsing van beste- Natuurlijke spankracht niet verliezen Sinds 1945 hebben vrtf veel Ne derlanders hun heil gezocht in het buitenland, zonder dit te doen met de achtergrond van een Nederland se onderneming. Verder heeft Ne derland veel kapitaal gestoken in buitenlandse Investeringen. Het fe nomeen van de Euromarkt kan dus gemakkelijk aanleiding geven tot het opnieuw stellen van de vraag of betere en positieve concentratie van krachten, gericht op nieuwe Nederlandse ondernemingen in den vreemde op den duur Nederland geen betere kans belooft. Hierin ligt volgens mr. W. H. Fockema Andreae de wezenlijke vraag ver borgen of wü Nederlanders het zul len gaan opbrengen om in nieuwe verhoudingen te denken en of wij onze nationale krachten durven te hergroeperen. Wanneer de aandacht van de ondernemerswereld te lang zou wor den vastgehouden door speculaties over mogelijk verlies, dat wij in be paalde takken van bedrijf als ge volg van de Euromarkt zullen gaan lijden, dan lijden wij verlies aan onze natuurlijke spankracht. Uit zulk een afweerhouding groeit geen nieuw élan. dingen. Het ritme van het economisch proces mag niet worden verstoord. Spr. verwachtte voor de Jaarbeurs dan ook geen terugslag, omdat het ver standig zal zijn zich goed te oriënteren over de aanwezigheid van zakelijke mo gelijkheden voor produktie verbetering, teneinde in de wedloop van alle dag, i waarin het op verhoging van de produk tieve effecten zo in het bijzonder aan komt, zo stevig mogelijk geoutilleerd te blijven. In dit verband vroeg spreker of het niet van realiteitszin zou getuigen om zich af te vragen of de kosten elementen, door welke praktische of politieke oorzaak dan ook, niet de neiging vertonen te sterk op te lopen. Spreker verwachtte overigens, dat de komende beurs ondanks bestedings beperking gekenmerkt zal worden door een „fris zakenklimaat", de beste voorwaarden leverend voor het aan brengen van geruisloze en matige aanpassingen. JT isselende invloeden op betalingsbalans werkgelegenheid en nationaal inkomen (Speciale berichtgeving) Aan de vestiging van Nederlandse bedrijven in het buitenland kunnen voor de betreffende ondernemers belangrijke voordelen verbonden zijn boven vestiging, respectievelijk uitbreiding, in Nederland. Dit geldt zowel ten aanzien van het stichten van zelfstandige ondernemingen in het buitenland, als ten aanzien van het oprichten aldaar van dochterondernemingen van in Nederland gevestigde moedermaatschappijen. Het geldt voorts zowel voor vestiging in economisch ach tergebleven gebieden als voor vestiging in landen, welke zich op een met Neder land vergelijkbaar of een daarboven gelegen peil van industriële ontwikkeling bevinden. Aldus luidt de conclusie van een studie over de betekenis voor de Neder landse volkshuishouding van het vestigen van Nederlandse bedrijven in het buitenland, op verzoek van de voorzittervan de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs ondernomen door het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam. Op de conclusies van dit onderzoek ba seerde mr. W. H. Fockema Andreae zijn suggesties met betrekking tot de nood zakelijke expansie van het Nederlands bedrijfsleven, suggesties, die hij gister namiddag in een voordracht, te Utrecht gehouden, nader uitwerkte en waarvan elders in dit blad verslag wordt gedaan. Voor vestiging in het buitenland kun nen voor de onderneming vier overwe gingen pleiten: 1) Het voordeel der intregratie (verticale bedrijfsconcentratie). Een dochtermaatschappij kan bijv. voor het moederbedrijf de produktie der vereiste grondstoffen 'ter hand nemen. 2) De wens om in een bepaald land de technische ontwikkeling van nabij te kunnen volgen. Een dochtermaatschappij kan zo haar ervaringen aan de moedermaat schappij doorgeven. 3) De poging om door produktie-ver- groting de kosten van fundamentele technische en economische research over een groter aantal produk'tie-een- heden te spreiden en omvang en in tensiteit op te voeren. Een vergroting van de totale omvang der produktie is op grote schaal echter veelal slechts mogelijk door vestiging in het buitenland. Hierdoor zal ten aanzien van zeer belangrijke, zo niet de belangrijkste onderdelen van de be drijfsvoering het bedrijf deelachtig kunnen worden. 4) De noodzaak defensieve maat- te nemen. Een oplevende industrialisatie van onderontwikkelde gebieden gaat meestal AVRO trekt nog medewerkers aan Nieuwe plannen van de VARA (Speciale berichtgeving) Het aantrekken van medewerkers door de AVRO gaat nog steeds door. Thans gaan voor deze omroep werken Jan Moraal en Geert Elfrich. De laatste werkt tot nog toe voor VARA en KRO. De direoteur van de AVRO deelde ons mede, dat deze beide medewerkers uit sluitend als tekstschrijvers voor de AVRO in dienst komen. Jan Moraal heeft al enige maanden geleden te ken nen gegeven, dat hij free lance wil gaan werken. Dit doet hij thans en als free lance heeft de AVRO zijn aangeboden diensten aanvaard. Elfrich is evenmin een vaste medewerker en zoals dat ook gebeurt in de toneelwereld en tegen woordig zelfs ook in de voetbalwereld, pogen de omroepverenigingen, voor het nieuwe seizoen begint, zich te verzeke ren van bepaalde medewerkers. Anders zou men nooit nieuwe programma's kunnen samenstellen. De VARA heeft medegedeeld dat een aantal medewerkers aan het Show- boatprogramma in het nieuwe seizoen niet meer in haar zaterdagavondpro gramma zal optreden, of omdat zij zelf aan een andere verbintenis de voorkeur gaven of omdat de VARA niet meer voornemens was, hen op nieuw te engageren. Reeds van het najaar 1956 af stond het voor de VARA vast. dat de Showboat haar beste tijd heeft gehad en dat de nood zaak tot vernieuwing van het zater dagavond-programma duidelijk was. De VARA heeft dan ook reeds enige tijd geleden besloten, de opzet van haar zaterdagavondprogramma ingrijpend te wijzigen. Rond een bekende Quiz (die onder de naam „Quitte of dubbel" zal worden gepresenteerd) zal een uitge breid programma worden geplaatst, dat niet alleen een andere inhoud zal heb ben, maar dat naast een aantal van de vroegere medewerkers ook tal van nieu we medewerkers zal tellen. Voorts zal de VARA in het nieuwe seizoen op vrijdagavond onder de titel „De kattebel" een programma uitzen den, dat in zeker opzicht zal doen den ken aan het vroegere VARA-progxamma „De Ducdalf", maar dat veel grootser van opzet zal zijn. Het is de bedoeling, daarin allerlei klein en soms ook wel belangrijk ongerief uit het dagelijks leven aan de orde te stellen. Dit wordt een amusementsprogramma, met muziek, zang en gesproken tekst. Steeds meer kleuren in Bollenstreek Momenteel domineert nog het geel van de narcissen in de Bollenstreek, al ko men langzamerhand ook steeds meer hyacinten in bloei. Een enkel veldje tulipa's zorgt voor wat extra kleur en afwisseling en men verwacht, dat de vroege tulpen ook spoedig acte de pré- sence zullen geven. De Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof, die officieus voor het pu bliek is opengesteld trekt reeds vry veel bezoek. Overal op het uitgestrekte ter rein bloeien reeds de narcissen. De tuli pa's en vele kleine soorten bolgewassen. Er zijn ook hier reeds meerdere soorten hyacinten in bloei gekomen, terwijl in de grote kassen vele prachtige tulpen te bewonderen zijn. (Ingez. Med.-Adv.) tiging in zulk een gebied brengt dus het profijt van beschermende tolmuren en op lange termijn de voordelen, ge vestigd te zijn in een groeiende markt, gepaard met tolmuren, die de jonge -industrie moeten beschermen. Een ves- Op de betalingsbalans zal vestiging in een gebied, waarheen niet geëxporteerd wordt, een gunstige uitwerking hebben, doch of dit ook het geval zal zijn indien als vestigingsplaats een gebied wordt ge kozen, waar wèl heen wordt geëxpor teerd, valt niet in het algemeen te zeg gen. Te veel factoren doen hierop hun invloed gelden: wegvallen export eind- produkten, wegvallen import grond- en hulpstoffen, creëren export kapitaal goederen (machines), terug vloeiing divi denden en ondernemerswinsten. Wat betreft het nationaal inkomen, is het niet uitgesloten te achten, dat dit gunstig beïnvloed zal worden, doch dit zal niet op korte termijn kunnen ge schieden. Op korte termijn zal verder de werk gelegenheid waarschijnlijk iets afnemen. Een deel der besparingen vloeit bij bui tenlandse vestiging toch immers niet naar de binnenlandse investeringsgoede ren-industrie. Op de vraag, of de directe gevolgen voor de Nederlandse volkshuishouding van de vestiging van met Nederlands kapitaal gefinancierde bedrijven in het buitenland al of niet gunstig moet wor- In ieder geval doet U met Croydon een voor treffelijke keuze. Croydon geeft U alles, wat U van een goede Virginia verwacht. U zult hem een ontdekking vindenzó goed smaakt deze sigaretDaarom gaan steeds meer rokers op Croydon over! Juist nu! Gelijk recht in de kleine genieenten (Van onze parle mentaire redacteur) Volgens de gemeentewet van meer dan een eeuw geleden had iedere ge meente recht op eigen politie. Sedertdien zijn echter grote verkeerswegen het land gaan doorkruisen, gepaard gaande aan een viervoudige toeneming van de bevolking. Dat stelt andere eisen aan de politie-organisatie dan honderd jaar geleden, zei minister Samkalden gisteren in de Tweede Kamer. Rijkspolitie in alle kleine gemeenten met minder dan 10.000 inwoners waarborgt gelijk recht. Aan een burgemeester van een kleine gemeente is gezag toegekend door hem van justitiële gebeurtenissen in de gemeente op de hoogte te houden. Zeer overwegend bezwaar had minis ter Samkalden tegen het amendement van de heer Oud. volgens hetwelk de burgemeester een doelmatig opsporings beleid zou moeten bevorderen. Dat zou de burgemeester op één lijn stellen met de Justitie, zodat hij mede aan de toe- gangs deur zou staan naar de onafhan kelijke rechter. Geen bezwaar had de minister echter tegen het amendement van de heren Boekhoven (PvdA) en van Doorn (KVP) „voor de handhaving van de openbare orde treedt de burgemeester op als hoofd van de politie ter plaatse; voor die handhaving staat de in de gemeente dienstdoende politie onder zijn bevelen". Dat brengt geen verschuiving van be voegdheden, aldus minister Samkalden, maar het onderstreept de plaats die de burgemeester in de gemeente inneemt. Evenmin had de minister bezwaar tegen het amendement van de heer van Doorn, volgens hetwelk bij acties van de Justitie in een gemeente tevoren de mening moet worden ingewonnen van de burgemeester indien een dergelijke actie betekenis heeft voor de handha ving van de openbare orde. Het scheppen van de mogelijkheid tot samenwerking van gemeenten om Door het spelen van een spelletje „boter, kaas en eieren" heeft de di recteur-generaal van de Landbouw, Ir. A. W. v. d. Plassche gisteren in Arnhem hel eerste elektronische brein in ons land. bestemd voor de administratie van de Heide-Maat- schappij, in dienst gesteld. Ir. v. d. Plassche moest het afleggen tegen de elektronen in de strijd, waarin »'f hem op de foto nog gewikkeld zien. den geacht, is dus geen algemeen ant woord te geven. Anders staat het echter met de indirecte effecten van een der gelijke vestiging, welke op veel langere termijn hun invloed doen gelden. Vestiging in onderontwikkelde ge bieden zal op den duur tot voordeel strekken van de reeds geïndustriali seerde gebieden. Onttrekking aan deze taak zou volgens de samenstellers van het rapport van weinig onder nemingszin getuigen en tevens op lange termijn schade toebrengen aan de belangen van de Nederlandse volks huishouding. Een gedeeltelijke herdistributie van bedrijven komt uiteindelijk aan alle deelnemende landen ten goede. Het dienen van het private belang van de ondernemer gaat hierbij hand in hand met de bevordering van de welvaart van het Nederlandse volk. 2800 exposanten (Speciale berichtgeving) Op de 68ste Jaarbeurs, die van 2 tot en met 11 april wordt gehouden, zullen ruim 2800 firma's vertegenwoordigd zijn. 1418 ondernemingen geven een overzicht van de Nederlandse produktie-mogelijk- heden. Het buitenland wordt vertegen woordigd door 1399 firma's uit 23 landen. Nederland 1418; West-Duitsland 546; Engeland 2525; U.S.A. 90; Zwitserland 90; Belgi 88; Frankrijk 72; Zweden 41; Italië 38; Oostenrijk 37; Tsjecho-Slo- wakije 34; Oost-Duitsland 29; Canada 24; Denemarken 20; Mexico 13; Noor wegen 11; Joego-Slavië 4; Finland 2; Liechtenstein 2; Luxemburg 2; Spanje 2; Ierland 1; Israël 1; Pakistan 1. 13 landen komen met collectieve in zendingen: België, Canada, West-Duïts- land, Engeland, Israël, Italië, Joego slavië, Luxemburg, Mexico. Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, U.S.A., Zwitserland. een gemeenschappelijke gemeentepo litie te vormen, zou volgens minister Samkalden tot bedenkelijke gezags verhoudingen kunnen leiden. Moge lijkheid zou ook de grondslag van de organisatie van de Rijkspolitie aan tasten en de nieuwe politiewet be oogt juist een tijdperk in te leiden van een rustige ontwikkeling van de politie-organisatie. Bij de opzet van de nieuwe wet is de regering ervan uitgegaan, dat de in het K.B. van 6 februari 1954 voor de mare chaussee vastgestelde taken behouden moeten blijven. Die taak houdt ook in opsporingsbevoegdheid. Daarom begreep minister Samkalden het amendement van de heer Calmeyer (CHU) niet, dat de opsporingsbevoegdheid voor de mare chaussee wil handhaven. Bovendien was hij bereid in de nieuwe wet vast te leggen, dat het aanbrengen van wijzi gingen in de taak van de marechaussee zal geschieden in overeenstemming met de minister van Defensie. Minister Struycken deelde mede. dat het aantal inwoners van Steenwijk is gestegen boven 10.000 en dat hij daarin aanleiding heeft gevonden de gemeen tepolitie in Steenwijk te handhaven. Het amendement van de heer Boek hoven kon dus worden ingetrokken. De minister noemde de nieuwe wet een vaste basis voor een evenwichtige ontwikkeling van gemeentepolitie en Rijkspolitie in een sfeer van samenwer- kring. Vandaag wordt het debat voort gezet. VEERTIENDE VROUW Mej. T. Lemaire (PvdA) uit Amster dam is gisteren geinstalleerd als Ka merlid als opvolgster van de overleden mr. C. ten Hagen. Zij is de veertiende vrouw in de Tweede Kamer. Nadat zij de vereiste beloften had afgelegd eing zij ter kennismaking alle leden de hand drukken.: Alleen de communisten liep zjj met opgeheven hoofd voorbij. Minister Staf vraagt ruim 81 miljoen meer De minister voor Defensie heeft voor Land-, Zee- en Luchtstrijdkrachten in het begrotingsjaar 1956 ruim 81 miljoen meer nodig dan aanvankelijk was ge raamd. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend tot wijziging van de begrotingen van Oorlog èn van Marine voor 1956. De begroting van Oorlog moet met 60 miljoen worden verhoogd en die van Marine met ruim 21 miljoen. De bedragen zijn nodig voor aanschaffingen en voorzieningen in ver band met de bijzondere omstandighe den. die zich bij de opbouw van de K. indmacht en de Luchtmacht voca-- -en en voor wat de Marine betreft voor het grootste deel voor personeelsuitga ven in het algemeen zijn de thans aan gevraagde gelden nodig wegens de stij ging van lonen, kostwinnersvergoedin gen, pensioenen en dergelijke. Deze kosten waren aanvankelijk gedekt uit gelden, die bestemd waren voor de materiële opbouw van de defensie

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9