^SMMipopiedersfy, Introductie van Frank Martins Concerto voor zeven blazers" Leerlingen Leidse Ambachtsschool ontvingen hun diploma V en D-niodeflitsen Gebroken wit thans zeer modern Grote verscheidenheid in sportief en gekleed genre TELEVISIE LAATSTE CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Is Eduardo Del Pueyo wel de aangewezen Beetliovenspeler Welkome terugkomst Malilers le Symfonie Mutatie curatoren Universiteit De jonge arbeider moet meer aan zijn toekomst denken Heeft bovendien verplichtingen 96ste jaargang Vrijdag 29 maart 1957 Tweede blad no. 29099 De gisteren in het schoolgebouw ge houden bijeenkomst werd geleid door de voorzitter van de Vereniging „De Am bachtsschool", ir. J. J. G. van Hoek. Deze wees er in zijn openingswoord o.m. op, dat alhoewel het aantal leerlingen van de Vakavondschool minder was dan hét vorige jaar, toch weer een toevlucht ge nomen moest worden tot het huren van een zestal leslokalen van de V.G.L.O.- school aan de Caeciliastraat. Voor de leerlingen, die in de afgelopen winter maanden voorbeeldig hebben gewerkt, dikwijls na een zware dagtaak, had hij veel waardering. NIEUWE OPLEIDING. Verder deelde ir. Van Hoek mede, dat met ingang van 1 september a.s. zeer waarschijnlijk een voor de school geheel nieuwe opleiding zal worden gegeven. Het ligt namelijk in de bedoeling voor de leerlingen, die onder een leerling stelsel werkzaam zijn in de vakken auto- motorherstellen, in het bouwbedrijf en in het schildersbedrijf het zogenaamde parttime-stelsel in te voeren. Dit een- dagsonderwijs stelt de bovengenoemde leerlingen, met medewerking van hun werkgevers, in staat een dag of een halve dag en twee avonden het aanvullende theoretische onderwijs voor hun vak aan de school te volgen. SOCIALE HERWAARDERING. Namens het gemeentebestuur sprak de Gem. Inspecteur van het Onderwijs, de heer B. Swanenburg, woorden van geluk wens tot de gediplomeerden. Hü vestigde met nadruk de aandacht op het enige nadeel, dat deze tijd van hoogconjunctuur met zich medebrengt en doelde daarbü op het gemakkelijk veel geld kunnen verdienen, vooral waar het de jeugd betreft. Naarmate de behoefte aan weelde groter wordt, wordt eveneens de drang naar geld groter. Daarbij wordt over het alge meen echter te weinig in de toekomst gezien. De gediplomeerden van vanavond, al dus de heer Swanenburg, hebben getoond over een behoorlijke dosis doorzettings vermogen te beschikken en derhalve ook naar de verdere toekomst te kun nen kijken. Men kan tegenwoordig vrij gemakkelijk aan de slag gaan, doch niet onderschat mag worden de totale sociale herwaardering, welke thans plaats vindt ten opzichte van de verschillende beroe pen. De arbeider krijgt heden ten dage hoe langer hoe meer aanzien. Terecht! Dat dit evenwel verplichtingen mét zich medebrengt drukte de heer Swanenburg alle jongens op het hart. Hij sprak tot slot de wens uit, dat velen door zullen gaan met zich te bekwamen en te ont wikkelen. ERE-PENNING. De voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, reikte hierna een ere penning met oorkonde uit aan T. v. d. Zeeuw, die onder bijzondere omstandig heden het einddiploma heeft wéten te behalen. Vervolgens voerden nog het woord de directeur van de Ambachts school, de heer C! Brilman en de voor zitter van de Vola, de heer J. Zwanen burg. Een der leerlingen, J. Th. v. d. Burg, sprak tot slot enkele woorden van dank voor de prettige tijd, die de geslaagden op school hebben gehad. Het einddiploma kon worden uitge reikt aan: Bouwkundig tekenen: K. Anema, A. v. d. Blom, J. A. L. Bou- ter, A. C. Deegenaars, P. van Dijk, M. J. Groen, B. Horsman, J. J. Houps, J. van Kampenhout, H. Kool, J. A. Koks hoorn, W. van Polanen, W. Roor, P. Staffeleu, M. v. d. Voet, A. de Roode. Meubeltekenen: J. H. M. Biesjot, Y. J. Rademaker, A. Uljé en C. Wassing. Stofferen: A. C. A. Hogervorst, C. Marijt, F. van Stijn, W. Baalbergen, D. Jacobs. Schilderen: D. Breedijk, D. A. van Driest, C. J. van Duyvenbode, J. C. van Gent, J. v. d. Meer P. Meyer, H. Th. Schrijvers, J. J. van Tongeren, J. Zandvliet, W. W. Schmidt. Machinebankwerken T. G. Blom, J. J. v. d. Burg, C. J. Bo- termans, A. Devilee, W. Dubbelaar, P. W. L. Groenveld, A. P. Klein, Chr. Looy, L. C. van Mastrigt, B. du Mortier, C. Paauw, A. Pol, A. Rietkerk, D. Rombout, J. G. de Ruiter, J. P. Voets J. Voskuil, D. de Wagt, J. Wassenaar, T. v. d. Zeeuw, J. Gordijn. Auto- en motorherstellen: M. F. l'Ami, W. Th. Cambier, P. J. v. d. Geest, Tj. Hiemstra, B. P. Redegeld, L. van Vliet. Autogenisch lassen: D. J. van Duyvenbode, P. Habraken, F. Hermans. G. Lafeber, O. J. Spieren burg, B. Ippel, G. W. Martens, H. Moe- nen, J. Pardon, P. C. Slootweg, J. v. d. Weide, W. v. d. Geest, G. C. A. Roman. Elektrisch lassen: J. Janse, L. A. Schaap, P. F. Sloot, C. Vreeken, A. M. Zandwijk, P. B. van Die- men, A. van Drunen, J. P. J. de Groot, B. Suvaal, J. Suvaal, H. v. d. Voet, W. M. Walraven, L. Zwarts. Landmachinisten-Elektrotechniek: M. v. d. Boon, N. W. Caspers, J. A. Th. Geurts, C. de Jong, R. C. Kramer, W. van Leeuwen. W. van Vliet. Textielavondschool J. Brokaar. A. v. d. Burg, A. Sierat. Het 3-jarig diploma van de Vak avondschool kwam in het bezit van: (Van een speciale medewerkster) Wanneer de vrouw de mode op de voet wil volgen, zal zjj er ongetwijfeld in dit voorjaar of deze zomer steeds gedistingeerd uitzien in een mantel, japon of complet van gebroken wit, dat het mooiste tot zijn recht komt met bijpassende accessoires in blauw of marine. In de modeflitsen, welke V. en D. gistermorgen en -middag toonde, kwam dit zeer sterk naar vo ren. Na de jersey en stoffenflitsen deed men nu een greep uit de nieuwe model len, welke de confectie dit seizoen brengt. Een bonte verscheidenheid van zomer- peignoirs tot avondjaponnen werd door 4 mannequins gebracht. Naast de effen popeline regenmantels was iets nieuws een gestreepte gabardine jas met zwarte ondergrond. Het model was zeer gekleed, maar wel wat donker om in het voor jaar dragen. De rechte mantels (box- coats) zijn zeer en voque. Ook ziet men mantels waarvan de mouwen aan de voorkant zijn ingezet en van achter aangeknipt. De kleuren zijn me rendeels beige en grijs, vaak met bijpas sende hoeden in felle kleuren. Sterk va- voriet zijn de ruitjes, gevarieerd van de grote Prince de Galles-ruit, tot het kleine Pied de Poule ruitje, of soms maar een enkel stipje. Ook in mantel pakjes was er veel geruit. Het sportieve element hierin was overheersend. Wij zagen een grijs pakje met geplooide rok en het korte jasje voorzien van een bob- bed kraagje, zeer geschikt voor een jong meisje. Heel chique waren de jacquard- zomermantels in blauw met witte revers, gecompleteerd door een beeldige witte hoed, gegarneerd met rozen en voor de oudere vrouw een zwarte jaquard man tel met grote zwarte hoed. (Ingez Med.-Adv.) deskundige voorlichting I ruime keuze ie klas service (en zaak van vertrouwen De Japonnen brachten de vrolijke noot in de collectie. Naast de wijde rokken, voorzien van grote stolpplooien, zagen wij ook weer veel rechte rokken. Katoen in velerlei nuances is nog steeds favo riet. Veel streepdessins waren verwerkt, 6oms recht, soms dwars. Heel mooi was een beige recht gestreepte japon, met een dwarse rand aan de onderkant, evenals een blauwwit gestreepte japon, cirkelvormig verwerkt in de rok, in co- ton ondulé. Zowel in het sportieve als het geklede genre werden veel doorgeknoopte jurken gebracht. Bijzonder mooi vonden wij een gebroken witte japon met pellerine en blauwe accessoires. De pellerine is zeer modieus en wordt zowel op japonnen als apart, zoals b.v. een geruite rok. met oranje popeline blouse en hierop een ge ruite pellerine gedragen. Een „rock and roll"-ensemble voor het jonge meisje (witte blouse met blauwe rok) waarbij één rode en één blauwe kous werd gedragen, konden wij niet appreciëren, dit gaat te ver. Wij zien haar liever in het beeldige gele tule cocktailjurkje, dat getoond werd met bijpassend jasje. Met enkele mooie tule avondjaponnen in paars en wit met bijpassende stola's en een voetvrije japon voor de bruid, werd deze show besloten. De volgende week donderdag zal men nogmaals een greep doen uit de zomer collectie. A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 - LEIDEN ANGLICAANSE DIENSTEN IN OUD-KATH. KERK Enkele jaren geleden hebben in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeter- woudse Singel geruime tijd diensten plaats gehad van de Anglicaanse Kerk. Deze diensten, die door een samenloop van omstandigheden werden gestaakt, zullen thans worden hervat, Het is de bedoeling deze diensten éénmaal per maand te houden, namelijk telkens op de eerste zondag, te beginnen 7 april, des namiddags te 2.30 uur, onder lei ding van Rev. Austen uit Den Haag. Dit alweer laatste concert van het R.O. in dit seizoen greep naar het heden en verleden. Als noviteit het Concerto voor zeven blaasinstrumenten van de in Nederland levende Zwitser Frank Martin, waarna teruggevoerd werd naar Beethovens Vijfde Pianoconcert. Na de pauze eindelijk weer eens een Mahler (le Symfonie), die na de Mahlercultus van Mengelberg, ondanks het vele, dat hem aangewreven wordt en ook wel kan worden, toch ongemo tiveerd in de vergetelheid dreigt te raken. Martin is geen onbekende: reeds eerder hoorden wij een van zijn vele composities, naar wij menen Rilke's „Der Cornet". Van dit Concerto, waarin fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn, trompet en trom bone op de voorgrond staan en niet te vergeten in het Allegro aan slagwerk en pauken een virtuose opgave is toe bedeeld. na eerste auditie een zuivere beoordeling te geven, is eigenlijk een onmogelijkheid, temeer omdat het ge heel nog danig ln de grondverf stak. Vooralsnog leek het ons meer een intelligent en vernuftig bedacht wis selend spel der solo-instrumenten met de strijkers in begeleidende functie, dan dat het boeien kon door geïnspireerde scheppingskracht. Het Adagietto be vatte in dit laatste opzicht nog de meest gelukkige momenten. Alles past als een legkaart in elkaar. Al moge dan de suggestiviteit waarmee de pauken te werk gaan een originele verrassing be tekenen. er blijft, althans voorlopig, niet veel anders over dan de impres- Eert stakers-bijeenkomst in een tijdens welke bijeenkomst nog geen op een spoedig einde van de stakin- park te Southampton in Engelandenkel teken te ontdekken viel, dat] gen zou kunnen wijzen. sie, dat hier de uitnemende vakman de zege wegdraagt, zonder het hart het zijne te schenken. Martins persoonlijke zeggingswijze laat zich ook hier gelden, doch of dit Concerto tot zijn meest ge slaagde composities behoort, valt te be twijfelen. De nog te krampachtige re- produktie suggereerde geenszins een vlotte beheersing der moeilijke en zeker doorzichtige partituur, welke de hoogste eisen stelt aan het exacte. De Spanjaard Eduardo del Pueyo ls ontegenzeggelijk een pianist van groot formaat, wiens fonkelende Liszt-inter- pretatie indertijd met Flipse een diepe indruk maakte. In 1954 was hij hier in Beethovens „Derde" aan het woord, thans in diens „Vijfde". Het wil wat zeggen, wanneer een kunstenaar zich na een succesvolle loopbaan vele jaren in stilte terugtrekt, om tot volledige rijpheid te komen, gelijk del Pueyo deed. En tóch. ondanks het eerste plan waartoe hij zich opwerkte, twijfelen wij er aan. of nu juist hij de meest ideale Beethovenvertolker is. Daarvoor lijkt zijn modem ingesteld, resoluut spel, waarin echter kleurdifferentiatie te veel gemist wordt, toch te zeer de romanti sche instelling te ontberen, welke wij Beethoven altijd nog graag willen toe schrijven. Del Pueyo's subjectieve, wat onbewogen Beethoven-opvatting is ze ker bewust gewild en heeft als zodanig haar volle rechten: zij bezit haar impo nerende zijde tevens, al belicht hij o.i. de geestelijke waarden niet ten volle. Als wij Beethoven in sommige opzich ten anders aanvoelen, is zulks al even zeer een subjectieve visie. Het doet niets af aan het gedemonstreerde tech nische meesterschap van deze pianist, die ons mede in verband hiermee toch in Liszt heviger wist te boeien. Langdurige ovaties werden hem, na de harmonische en energieke samen werking met het orkest, gebracht. De sensitief-nerveuse Mahler staat, wij zeiden dit reeds, tegenwoordig te zeer op de achtergrond: men zou zelfs van verwaarlozing kunnen spreken. Daarom juichten wij de keuze der Eerste Symfonie (voltooid in 1888) van harte toe. De ganse Mahler leert men er zeker niet uit kennen, want zijn levenswerk is in een aantal naar stijl en karakter sterk verschillende episo den te verdelen. Doch er is reeds een aantal kenmerken, die de latere Mah ler doen onderkennen. Melodisch groei de de le Symfonie grotendeels uit de onvergankelijke cyclus „Lieder eines fahrenden Gesellen", constructief was Bruckner een groot inspirator, zij 't, dat de Finale wel van héél enorme af metingen is, harmonisch treft het mo- duatorische karakter. Er is een uitne mend „sprookjes-verteer" nodig om deze muziek, waarin de natuur in talrijke détails mee-zingt, naar juiste waarde te interpreteren. Als zodanig schoot van Otterloo aan vankelijk tekort, doch in het verdere verloop ontwikkelde hij met spankracht grote bewogenheid, die in het slotdeel („Stürmisch bewegt") met de schrij nende inzet haar hymnische climax vond. Als hoogtepunten zijn o.a. nog te noemen de fantastische en spook- Dr. W. K. Dicke treedt af, dr. J. Goedbloed opvolger Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 april 1957 aan dr. W. K. Dicke op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren van de Leidse Universiteit, met dank betuiging voor de belangrijke dien sten, in deze functie den lande bewe zen. Dr. Dicke werd op 1 oktober 1952 in deze functie benoemd. In hetzelfde Koninklijk besluit werd benoemd tot lid van het college van curatoren aan de Leidse Universiteit dr. J. Goedbloed te Den Haag. (Ingez. Med.-Adv KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 WANDELKRING Gisteravond hield de wandelkring „Leiden en Omstreken" een buitenge wone ledenvergadering in café-restau rant „Royal". De voorzitter, de heer W. Breevelt, mocht in zijn openingswoord constateren, dat het jaar 1956 voor de wandelsport vele hoogtepunten had. En kele nieuwe verenigingen traden toe, o.m. de schoolgroep „Bijdorp" te Voorschoten, Promenanta uit Katwijk a/d Rijn en de pas opgerichte vereniging „Hyacintha" uit Noordwijk. De Sint Nicolaastochten werden een buitengewoon succes: uit Leiden en om streken verschenen niet minder dan 1122 deelnemers aan de start. Aan elf geor ganiseerde wandeltochten namen niet minder dan 10.884 tippelaars deel. Na de pauze besprak de voorzitter de inschrijving voor de militairen en wees hij erop, dat de leden zich voor 5 ct. per jaark unnen verzekeren voor alle W.A.-risico's. De heer Henk Geirnaert, directeur van de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst, behaalde het diploma Alge meen Vormend Muziekonderwijs (Me thode Gehrels). achtige bewerking van de oude Franse canon „Frère Jacques" en de prachtige, langdurige melodie in het laatste deel. Ondanks de verbrokkelde „veelheid der tegendelen" en de talloze invloeden van buiten af. is hier een geniaal musicus aan het woord. Het eerst nog aarzelende spel won allengs meer en meer aan zeggings kracht en maakte het tenslotte onbe grijpelijk. dat de eerste uitvoering te Weimar in juni 1894. zulk een volslagen fiasco werd. De tijd is allang voorbij. dat Mahler aanstoot kon geven Thans groeide het geheel uit tot een nog steeds indrukwekkend besluit van deze concertenreeks. Van Otterloo en dc zijnen mogen zich na deze her-introductie van de dank der Leidenaars overtuigd we ten! Zij zien alweer verlangend uit naar de komende concertenserie, waarvan de aankondiging op iedere stoel v n de stampvolle zaal gelukkig uitnodi gend gereed lag. H. Vele tientallen leerlingen, die avondlessen volgden in de Leidse Ambachts school, zijn na een ijverige studie van enkele jaren in het bezit gekomen van een diploma. Konden in het begin van deze week 72 getuigschriften uitgereikt worden aan hen, die de curus A, dat is de 3-jarige curus van de avondschool, met vrucht hebben doorlopen, gisteravond werden in de Ambachtsschool aan de Haagweg niet minder dan 98 einddiploma's overhandigd aan de leerlingen, die de 2 jaar langer durende cursus B hebben gevolgd. De opleiding aan de avondschool is hiermede voor deze winter geëindigd, met dit verschil, dat de cursus voor scheepsmachinisten op de grote vaart, tweede monteurs in het auto bedrijf en de Gawalo-opleiding voor gasfitters en loodgieters nog enige maanden voortduurt. De cursus scheepsmachinisten is sedert vorig jaar een jaarcurus ge worden. Velen van de thans gediplomeerde leerlingen zullen in september a.s. worden opgeroepen voor het maken van een examenwerkstuk, dat voor hen de afsluiting betekent van de leerlingopleiding in het bedrijf. Bouwkundig tekenen: T. van As, D. K. van Benten, W. C. Beurze, W. Boom, K. de Haas, P. M. Juffermans, W. Kuyt, T. I. G. v. d. Meer, A. Rijnsburger, J. M. van Rossum, P. W. Vink, J. Wijling. Stofferen: T. Barnhoorn, W. D. Koelewyn, M. J. Kouters, J. Sip, P. Verdonk. Schilderen: F. Gerritsen, F. Ottenhof, J. Suurland, F. Wijling. Algemene metaalbewerking N. Bol, H. K. Boom, J. van Egmond, G. J. M. v. d. Geest. G. van Hal, W. F. Heruer, A. J. v. d. Heyden, A. Hooger- vorst, J. J. Kleyn, H. P. Laman, Th. Neyenhuis, W. Oudshoorn, J. H. Polanen, F. D. Redegeld, H. van Riet, C. Stafleu, H.J. v. d. Weerthof, N. Zirkzee, D. F. B. de Wit. Auto- en motorherstellen: P. F. H. Proosdij, P. H. v. d. Voort, H. W. Altorf, J. Fasel, T. D. Griffioen. L. H. v. d. Heden, W. H. Klinkenberg, H. Pooyer, W. Regeer, W. Reinink, W. Stikkelorum, A. Struik, A. J. v. d. Voet. Landmachinisten-Elektrotechniek: D. van Barneveld, J. J. Bekker, H. M. van Denzen, J. G. Dool, F. Freke, D. L. Harteveld, W. J. P. Janssen, J. Kluivers, G. Kraan. A. H. van Kranenburg, J. B. Mader, W. F. Meyers, F. J. van Schie, M. J. Schouten, D. Verhaar, B. M. Vlekke, J. Volkers, W. v. d. Weerdt, J. G. van Westbroek. (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3