KAAS NEUROTONIC KARPETTEN KWATTA' Overtreding wet cadeaustelsel Huren voortdurend in politieke sfeer getrokken uw ZENUWEN BULTHUIS Met een enkel woord t is weer Agenda VRIJDAG 29 MAART 1957 Kleine bedrijven tegen monopolie-kouder (Van onze Haagse redactie) De Economische Kamer van het Haagse Gerechtshof heeft zich bezig gehouden met de behandeling van een overtreding van de nog niet zo lang geleden In wer king getreden wet op het cadeaustelsel. Het ging om een Rotterdamse groothandel in zeepprodukten, die bij haar artikelen waardebonnen verpakt had. De Rotter damse rechtbank heeft destijds in deze zaak een vrijsprekend vonnis gewezen, waarna de officier van Justitie cassatie had aangetekend bö de Hoge Raad. De Hoge Raad bepaalde in haar arrest dat onder het aanbieden van geschen ken ook begrepen is het aanbieden van waardebonnen. De taak werd verwezen naar het Haagse Gerechtshof, waar gistermorgen de Procureur-Generaal dezelfde straf eiste als destijds de officier van Justitie bfl de Rotterdamse rechtbank, te weten een geldboete van f. 100. De Rotterdamse zeepgrossier had bij ieder pakje zeeppoeder een bon ter waarde van 5 cent verpakt. Het publiek kon deze bonnen bij aankoop van de zeep onmiddellijk incasseren, maar de andere mogelijkheid was, dat men de bonnen opspaarde tot men er 48 had om ze dan op te sturen naar Rotterdam. De grossier gaf er dan 50 van de totale waarde bij. waarna men naar verkiezing f. 3.60 of diverse goederen tegen in koopsprijs kon vragen. De verdediger van de zeepgrossier. de Rotterdamse advocaat mr. W. Noordijk, voerde aan dat de Hoge Raad onjuist heeft beslist, nadat het vonnis van de Rotterdamse rechtbank de feitelijke toe stand verkeerd heeft weergegeven. Drie-vierde deel van de zeepmarkt wordt beheerst door één enkel concern, dat geweldige reclame-campagnes voert en dat door zijn monopolitische positie de zeepprijzen beheerst. De kleine- en middelgrote bedrijven willen concurreren, maar zij kunnen hun produkten niet verkopen voor een lagere prijs dan die het grote concern rekent, omdat het publiek dan zou kun nen denken met een inferieur produkt te maken te hebben. Een pakje „zelfwer kend" zeeppoeder kost 42 cent. De ver dachte in de onderhavige zaak kan het aanbieden voor 37 cent en doet dit in feite ook door een waardebon van 5 cent in te sluiten. Waarom zou het pu bliek desondanks f. 0.42 betalen als daar middels het spaarsysteem niet een voor deeltje tegenover staat? In wezen, al dus mr. Noordijk. is in deze zaak in het geheel geen sprake van het geven van cadeaus, maar slechts van het - door middel van het spaarsysteem gecamou fleerde - verkopen tegen een lagere prijs dan de concurrentie. Het Gerechtshof zal op 11 april arreet wijzen. Nieuwe land bouw wet aangenomen (Van onze -parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming de nieuwe wet aangenomen ter be scherming van de landbouw, waarin grote bevoegdheden worden verleend aan de minister. Het amendement van de heer Biesheuvel (A.R.) om besluiten op het gebied van het telen, kweken, fokken en broeden, achteraf te doen goedkeuren door de Staten-Generaal, werd met 36 tegen 69 stemmen ver worpen. Het amendement van de heer Van Dijk (VVD), volgens hetwelk bij de afkondiging van besluiten gelijktij dig een toelichting moet worden ge zonden aan het Parlement, werd aangenomen met alleen de stemmen I van de CHU tegen. (Ingez. Med.-Adv.) ledereen smult van gebakken kaasboterhammen Onbillijk: bezitters van onroerend goed geen compensatie voor ouderdomspremie Hollywood deelt1 Oscars uit De Franse kleurenfilm ..De wereld der stilte van Jacques Yves Cousteau heeft in Hollywood een „Oscar" gewonnen voor de beste documentaire van 1956. Cousteau zelf was niet aanwezig om de onderscheiding in nontvangst te nemen. De korte Amerikaanse documentaire film „The true story of the civil war" viel een soortgelijke onderscheiding ten deel. Ook de Britse film „The bespoke overcoat" van Mankowitz, een moderne Joodse versie van Gogoljs vertelling „De mantel'* kreeg een Oscar. Anthony Quinn kreeg voor zijn bijrol in „Lust for life'- (de film over Vincent van Gogh) evenals Dorothy Malone voor haar bij rol in „Written on the wind" een Oscar. Voorts kregen onderscheidingen: ..Mr Magoo's Puddle jumper" als beste tekenfilm „The king and I" voor de beste geluidsweergave en voor de beste kostuums in een kleurenfilm, „The solid gold Cadillac" voor de beste kostuums in een zwartwitfilm en „De tien geboden" voor de beste filmtrucs. Yul Brynner kreeg voor zijn spel in .The king and I" de Oscar voor de beste acteur; Ingrid Bergmann de Oscar voor de beste actrice wegens haar spel in „Anastasia". De beste regisseur was George Ste vens met zijn film „Giant". Het beste filmverhaal was van Robert Rich voor „The brave one"; het draaiboek van James Poe voor „In tachtig dagen de wereld rond" (uitgeroepen tot beste film); het scenario van Lamorisse voor diens Franse film „De rode ballon". Het beste lied werd ,.Que sera. sera" uit Hitchcocks „De man die teveel wist". De Italiaanse film „La strada" werd de beste buitenlandse film genoemd. Vakbondsfunctionaris was spion voor communisten De Westduitse federale openbare aanklager, dr. Max Giide, heeft de arrestatie bekendgemaakt van dr. Viktor Agartz, voormalig eerste theo reticus voor economische kwesties van het Westduitse vakverbond. Agartz wordt ervan verdacht dat hjj van het Oost- duitse communistische vakverbond geld heeft aangenomen, bestemd voor het illegale werk van de in West-Duitsland verboden communistische partij. Voorts deelde dr. Güde mede, dat ook een functionaris van het instituut waar voor Agartz werkte, is gearresteerd. Deze functionaris, wiens naam niet bekend gemaakt is, is aangehouden toen hij uit Oost-Duitsland naar het Westen terug keerde. Hij was in het bezit van 21.000 mark. afkomstig van het Oostduitse vakverbond en bestemd voor Agartz. Deze functionaris reisde volgens de openbare aanklager regelmatig naar Oost-Duitsland om geld te halen. Agartz is begin vorig jaar uit zijn vak verbondsfunctie ontslagen. Hij werkte daarna voor een particulier economisch instituut. Hij was indertijd in het vak verbond een vertegenwoordiger van de radicale linkervleugel. Zijn grote invloed heeft jarenlang de economische koers van de vakverenigingen bepaald. Hij maakte zich evenwel veel vijanden in de leiding van het vakverbond. Arrestaties in Spanje In Spanje is een aantal leden van de ondergrondse communistische partij ge arresteerd in verband met de versprei ding van vlugschriften, waarin de be volking wordt opgeroepen de feestelijk heden op maandag a.s. ter herdenking van de overwinning van Franco in de burgeroorlog te boycotten, geen gebruik te maken van de openbare transport middelen en geen kranten te kopen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de communistische partij en andere linkse groepen het tot een krachtmeting met de nieuwe regering willen laten komen door in Madrid en Barcelona boycot acties te organiseren en moeilijkheden te scheppen in het mijngebied van Asturië. Volgens uit de provincie Oviedo ont vangen berichten zetten de mijnwerkers van boven de dienstplichtige leeftijd in twee mijnen hun langzaam-aan-actie voort om aan hun eis voor een hoger basisloon kracht bij te zetten. De pro- duktie blijft echter op peil als gevolg van het te werk stellen van dienstplich tige mijnwerker». Onder leiding van de voorzitter, de heer J. van Iterson, werd gisteravond in „De Harmonie" de jaarvergadering ge houden van de Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren voor Leiden on Om streken. De secretaris, de heer P. C. A. Ten Broek, die in deze bijeenkomst zijn jaar verslag uitbracht, betreurde het, dat aan bezitters van onroerend goed een compensatie voor het betalen van de ouderdomspremie wordt onthouden. Ondanks de huurverhogingen van de laatste jaren zün de huren, aldus de secretaris, nog op een zodanig peil, dat van het reserveren voor de ver vangingswaarde nog geen sprake kan zjjn. Spreker betreurde het, dat de huren voortdurend in de politieke sfeer worden getrokken. Indien de gedachte om lZ'iCr van de a.s. huur verhoging te blokkeren, in een wet wordt vastgelegd, moeten wij, aldus spreker, nog maar afwachten of het Rjjk over tien jaar de middelen zal hebben om deze schuld aan de huis eigenaren af te lossen. Bovendien kan de samenstelling van de regering dan wel van zodanige aard zijn, dat zij er niets voor voelt om aan de ver plichtingen van haar voorgangers ge volg te geven. Na deze algemene opmerkingen gaf de heer Ten Broek een uitvoerig over zicht van alle activiteiten van de Bond. Het financieel overzicht van de pen ningmeester gaf een batig saldo te zien. Tot bestuurslid werd de heer J. A. Eich- horn herkozen, terwijl tot nieuwe be stuursleden werden benoemd de heren J. Ravestein en L. C. Snel. DE HUUR- EN WOONRUIMTEWET Na afhandeling van de agenda, welke slechts korte tijd in beslag nam, gaf de heer Th. J. van der Heijden een uit voerige uiteenzetting over de invloed (Ingez. Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden van ae Huur- en Woonruimtewet op het eigendomsrecht en de huurbescher- ming. Regelt de woonruimtewet de be trekking tussen de gemeenschap en de eigenaar, de huurwet doet dit tussen de eigenaar en de burger. Spreker, die het gebrek aan goede huizen het grootste maatschappelijke kwaad van onze tijd noemde, achtte de woonruimtewet een onmisbaar instrument in de samenle ving. Deze wet tracht de moeilijkheden, die uit het enorme tekort aan woon ruimte voortvloeien, te verzachten; zij tracht te komen tot een rechtvaardige verdeling van de beschikbare ruimten. De verdeling van de woonruimten heeft de wet opgedragen aan B. en W. De meeste gemeenten hebben hiervoor een speciaal bureau, het gemeentelijk bureau voor Huisvesting. De heer Van der Heijden had de overtuiging, dat het Leidse bureau doet wat het kan. Het gemeentelijk bureau ziet echter geen kans van een draad een hemd te breien, maar waar enigszins mogelijk helpt meri de gevolgen van de woningnood te le nigen. De beruchte bureaucratie is bij Huisvesting in Leiden vreemd. Men res pecteert het oordeel van de rechterlijke macht in ontruimingszaken en steeds worden aanknopingspunten gevonden, welke samenwerking mogelijk maken. Dat wil niet zeggen, dat het altijd „koek en ei" is. De belangen zijn soms te groot en te scherp om het steeds met elkan der eens te kunnen zijn. Maar er is al tijd een goede wil. Spreker zette vervolgens de construc tie van de Woonruimtewet uiteen. Spreker betoogde, dat de burger bij de toepassing van de Woonruimtewet door de wetgever onvoldoende beschermd is, doordat in de regel geen rechterlijke controle op het gemeentelijke woning- beleid mogelijk is. Het zou, aldus spreker, onjuist zijn te verlangen, dat de rechter op de stoel van de burgerlijke overheid zou gaan zitten om voor elke woonruimte-vorde ring uit te maken, of hij haar als doel matig beschouwt. Komende tot de behandeling van de Huurwet, splitste spreker deze wet in twee afdelingen, die betreffende de huurprijzen en die aangaande de huur- bescherming. De vaststelling van de huurprijzen geschiedt ingeval van ge schil door de Kantonrechter. De Huur adviescommissies hebben hier slechts een adviserende taak, maar, gelukkig voor de toch al met werk overbelaste kantongerechten, leggen de meeste huurders en verhuurders zich bij het advies van de huuradviescommissies neer. Spreker wees erop dat indien huur teveel betaald is. de huurder weliswaar Bankgebouwen te Djarkarta doorzocht Benedenstad afgegrendeld Troepen van het plaatselijk militair commando van Djakarta hebben van daag alle bankgebouwen In de zaken wijk van Djakarta doorzocht, zowel die van de Indonesische nationale banken als van de buitenlandse bank ondernemingen. Deze invallen hielden verband met het opsporen van mogelijke documen ten. verband houdend met „buiten landse subversieve activiteiten" en het overtreden van de deviezenvoorschrif- ten. Tevens hadden zij ten doei, naar van de zqde van het militair comman do werd medegedeeld, het opsporen van eventueel in de bankgebouwen verborgen illegale wapens. Vanmorgen vroeg, voordat met de onderzoekingen werd begonnen, werd de benedenstad van Djakarta, waar de meeste banken gevestigd zijn. „afge grendeld". De cliënten mochten de banken wel binnentreden; doch deze niet weer verlaten, voordat het onder zoek afgelopen was. In verband met deze militaire onder zoekingen, was vandaag ook de beurs in Djakarta gesloten, zodat geen effecten noteringen beschikbaar kwamen. Blauwe Engel in botsing met auto op spoorovergang Grote ravage; geen persoonlijke ongelukken Gisteren is een oplegger van de firma Wassink uit Wierdene die was geladen met boomstammen, op de door knipperlichten beveiligde spoorweg overgang in de Zwolseweg te Raalte, aangereden door een Blauwe Engel uit Zwolle. De trein greep de auto uit Wierden. vlak achter de trekker en ontspoorde. Er deden zich wonder bo ven wonder geen persoonlijke ongeluk ken voor. De ravage, die door de bot sing ontstond, is groot. De rails wer den over een grote afstand vernield. Hier en daar stonden de spoorstaven rechtop in de grond. De knipperlichtinstallatie, welke in tact was. werd weggeslagen. De auto was veranderd in een verwrongen massa sperd. De dienst tussen Raalte en Almlo De trein zou met een snelheid van 40 km. per uur de overweg zijn gena derd. Normaal is deze snelheid 80 km. Het baanvak RaalteHeino is ver sperd. De dienst tussen Raalte en Almelo kon spoedig worden hervat. De reizigers van de ontspoorde trein werden per autobus verder vervoerd. Te Tjamsweer bij Appingedam is gis teren eveneens een ongeluk met een „Blauwe Engel" gebeurd. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Groningen—Delfzijl werd een personenauto gegrepen door de diesel- trein uit Groningen. De bestuurder van de auto. de ongeveer 60-jarige land bouwer S. G. Wiersema Lzn. uit Ooster- wijtwerd, werd zwaar gewond. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) VRAAGT VRIJBLIJVEND EEN ZICHTZENDING „BESHIR" - „KASHMIR" „KROON" - „BROUSSA" of de moderne „hoogpool". Alle maten voorradig. BOTERMARKT 23 recht van terugvordering heeft, maar dat de rechter bevoegd is deze terug vordering te beperken. Botsingen tussen verhuurders en huurders komen door de woningnood en de te lage huurprijzen regelmatig voor. Slechts een bona-fide huurder, de huur der die op tijd betaalt, het huis behoor lijk bewoont en anderen geen overlast aandoet, kan zich op de huurbescher- ming beroepen. De heer Van der Heijden hield ten slotte een beschouwing over de goodwill, omdat men de goodwill vaak misbruikt als een tovermiddel om aan de dwingende huurprijsvoorschrif ten te ontkomen. Hij raadde voorzich- j tigheid aan om dat goodwill-overeen- komsten allerlei moeilijkheden kunnen opleveren en de beoordeling van die l overeenkomsten ook aan het oordeel van de rechter is onderworpen. BINNENLAND De Christelijke plattelandsvrouwen en Melsjesbond en de Christelijke Jonge boe ren- en tu'-ndersorganisatie zullen van dinsdag 7 tot donderdag 9 mei de natio nale bondsdagen houden In Hoofddorp In de Haarlemmermeer. De eigenlijke bondsdag is op woensdag 8 mei. Gistermiddag ls op de Karingkade te Den Haag het vierjarige meisje Johanna Roos uit de Vijzelstraat door een bestel auto aangereden, waarbij het kind zwaar aan het hoofd werd gewond. Het kind werd overgebracht naar de Ursarlaikitoieik, waar het in d'e loop van de avond aan de gevolgen va>n de aanrijding is overleden. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. zijn benoemd tot Rijksgecom mitteerde bij de in 1957 te honden eind examens van de academie te Maastricht: mevrouw Ida Wasserman (Den Haag). T. Lutz (Amsterdam), J. Snoek (Amsterdam), en A. H. M. Wijffels (Eindhoven). Gisteravond werd de laatste van het drietal ontvangsten door H.M. de Koningin en Prins Bernihard in het Huis ten Bosch gehouden. In totaal werden ongeveer 160 gasten ontvangen uit alle geledingen der samenleving. Gistermorgen ls voor de kade van de cokesfabriek te Sluiskil een 38-jarige schippersknecht G. R. uiit Rotterdam ver dronken. De man viel van het Nederlandse sleepschlp „Flottllle" uit Rotterdam, dat geladen met kolen voor de kade bij de cokesfabriek kwam. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en vier kinde ren achter. Op de Arnh emse weg te Apel doorn ls gistermiddag de 69-Jarige mevrouw J. GeiJ- teman uit Apeldoorn aangereden door een trekker met oplegger, uit Borger. Mevrouw Geljteman, die plotseling de weg overstak, werd tegen het wegdek geworpen en zwaar gewond overgebracht naar het st.-Lldailna- ziekenhuis te Apeldoorn, waar zij In de loop van de aivond aan haar verwondingen is bezweken. Op 18 april zal te Halsteren het eer ste particuliere sanatorium voor neurose patiënten Ln Nederland geopend worden. Deze Inrichting staat onder auspiciën van de Vereniging tot Christelijke Verzorging ran Geesten- en Zenuwzieken in Zeeland, die o o k de inrichting „Vrederust" be heert. Dr. Zitman zal als geneesheer-direc teur aan het sanatorium -verbonden wor den. Zonder op het verkeer te letten ls gistermorgen omstreeks kwart voor negen de 8-Jarige J. F. Wolf plotseling achter 'n tractor met aanhangwagen de Bngweg te Lunteren overgestoken. Het kind werd ge grepen door een van de and-ere kant Ko mende personenauto en was op slag dood. De afdeling Zuid-Holland van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield gisteren ln het Groothandelsgebouw te Rotterdam een algemene provinciale vergadering. Onder voorzltstensohap van mej. H ,M. van Itereon. De afdeling Zudd- Holland is in 1937 begonnen met vier af delingen en 132 leden; t>han6 zijn er 69 afdelingen en 5500 leden. De bestuursleden mevrouw A. Lepelaars- Verzijden en mevrouw W Soh-udidebeurs- Prummel, die aftraden en herkiesbaar wa ren, werden herkozen. De Bond zal op 21 mei in Utrecht een landelijke oor Ja ars - vergadering houden. Ruim 4000 variaties ln vleeswaren zullen te zien zijn op de 15e Slagers vak- tentoonstelling, die van 2 tot en met 11 april in het RAI-gebou-w te Amsterdam zal worden gehouden ,an waaraan ruim 80 ex posanten zullen deelnemen. Deze tentoon stelling, waaraan tevens nationale en In ternationale vakwedstrijden zijn verbon den, is van een propaganda voor het vak onderwijs sedert. 1926 uitgegroeid tot een internationale manifestatie van ambach telijk kunnen. BUITENLAND Drie gemaskerde mannen hebben donderdag bij een overval op het bureau van een bouwmaatschappij ln het hart van Parijs bijna twintig miljoen frank (tweehonderdduizend gulden) buitge maakt. De overval was de twaalfde diie ln vier maanden tijd in Frankrijk is ge pleegd. In totaal ls hierbij 277 miljoen frank gestolen, In Rostock (Oost-Duitsland) zijn woensdag drie mannen en een vrouw ver oordeeld tot dwangarbeid variërend van een tot vier Jaar wegens spionage voor En geland. Deze week zijn 69 Hongaren erin ge slaagd naar Oostenrijk te vluchten, waar zij politiek asiel hebben gevraagd. De bibliothecaris van dte Wesleyan Universiteit te Mflddletown (Connecticut V.S.) heeft ln een kast op de zolder een waardevolle Litho van de Spaanse mees te: Francisco Goya ontdekt. De Litho, die daar al tientallen jaren moet hebben ge legen, dateert uit 182-5. Het ls het in Bordeaux vervaardigd© portret van zijn lithograaf Cyprien Gouilon een baanbre ker op lithografisch gebied. Een Amerikaans rooms-katholieke geestelijke, pater Pulgence Gross, is don derdag door de communistisch-Chinese autoriteiten na het u-lt-altten van zijn ge vangenisstraf lm vrijheid gesteld. Pater Gross werd in 1951 in hechtenis genomen op verdenking van spionage Deze gees telijke ls die tweede Amerikaan, due deze maand door de Chinese communisten is vrijgelaten. Op 6 maart werd d-e Lutherse predikant Paul J. Mackensen vrijgelaten. Een 1-8-jarige student ln Bad Lauter- berg (Kare) heeft Wilhelm Teil willen imiteren en met een revolver zijn vriend de muts van het hoofd willen schieten. De toestand vam de vriend was donderdag redelijk wel. nadat een dokter de kogel uit zijn hoofd verwijderd had. In Washington ls officieel bekend gemaakt dat op 1 april as nog twee di visies van 't Amerikaanse leger gereorgani seerd zullen worden tot geveohtseemiheden met atoombewapening. Daarmee is het ge tal van de Amerikaanse eenheden, waar van de mankracht, is verminderd maar de vuurkracht is toegenomen op zeven ge bracht. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se luchtmacht te Tokio heeft donderdag de nasporingen gestaakt naar het militaire tra nsponttoestel van het type C-97. dat vorige week vrijdag verdween met 67 per sonen aan boord. De Duitssprekende bevolking van Zuid west-Afrika een voormalige Duitse kolonie die tlha-ns door Zuld-Afrlka wordt beheerd wenst dat het Duit» een zelfde posi/tae krijgt ails het Engels en het Afri kaans, zo luid-t de conclusie van een com missie drie de kwestie heeft onderzocht. Er wonen in Zuidwest-Afrika ruim twintig duizend Duitssprekenden, meer dan 35 procent van d« blanke bevolking, tegen 35 000 Afriikaanssprekenden en slechts en kele Engelssprekenden, De Hongaarse regeringsdelegatie on der leiding van premier Janos Kadèr, 41e een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft ge bracht, ls donderdag per trein uit Moskou naar huls vertrokken, uitgeleide gedaan door premier Boelganln, president Wo- rosjllof en vice-premler Mdkojan. Maar schalk Boelganln zei, dat die onderhande lingen had-den aangetoond, dat men het volkomen eens was over alle kwesties be treffende de betrekkingen tussen de twee landen. Het oamerapersoneel van de Franse televisie heeft donderdag besloten tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth van Engeland aan Parijs te staken, ads hun eisen voor h ogere salarisser a let worden 1 Koop zo'n Kwatta elke week! Adenauer in Perzië Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is met een speciaal vliegtuig van de Westduitse Lufthansa gisteren in Teheran aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Perzië. Hij werd op het vliegveld begroet door de Perzische premier. Hoessein Ala, leden van de Perzische regering en van de plaatse lijke Duitse gemeenschap. Adenauer was vergezeld van zijn zoon en zijn dochter en een aantal functiona rissen. Hij dineerde gisteravond met de Sjah. Zijn bezoek is de jongste van een aan tal reizen van Westduitse ministers en zakenlieden naar Aziatische landen, waaruit de groeiende belangstelling van de Bondsrepubliek voor nauwere politie ke en economische betrekkingen met de Aziatische landen blijkt. Men verwacht dat Adenauer met de Perzische autoriteiten zal spreken over de Eisenhower-leer en mogelijke Duitse steun voor de sociale en economische ontwikkeling van Perzië. Eden voor onderzoek naar de Ver. Staten Sir Anthony Eden, de gewezen Britse premier, die tot herstel van gezondheid in Nieuw-Zeeland is. gaat binnenkort naar Boston in de Amerikaanse staat Massachusetts voor een medisch onder zoek. In juni 1953 is hy daar geopereerd wegens een galaandoening. Gomoelka haalt een streep door achterstallige lonen (Van onze Weense correspondent) Op grond van de beloofde loonsver hogingen en van premies voor akkoord- werk en andere bijzondere prestaties, moet de Poolse regering nog altijd veer tig miljard zloty aan achterstallige lonen betalen. De regering heeft echter een besluit ontworpen, waardoor deze schulden niet worden erkend! Ook Gomoelka heeft in deze partij gekozen tegen de arbeiders en een streep ge haald door deze achterstallige lonen. Volgens hem zou de uitbetaling van deze bedragen tot gevolg hebben dat „er te veel geld in omloop komt. wat een on gunstige invloed zou hebben op de levensbelangen van de werknemers" Gematigd „communisme" in de Indiase staat Trivandrum In twee der dertien Indiase staten gaat de meerderheid in de volksverte genwoordiging van de Congres (rege- rings)-partij in andere handen over. In Trivandrum. in Zuid-India, nemen de communisten het bestuur over. Hun leider. Sankaren Hamboodripad, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard dat zijn regering niet zal pogen een communistische gemeenschap tot stand te brengen, alhoewel dit uiteinde lijk wel het doel blijft. „Wij zullen de kapitalisten aanmoedigen handel en in dustrie in Trivandrum tot ontwikkeling te brengen, waarbij wij tezelfder tijd hun neiging tot het maken van te grote winsten in toom zullen houden", ver klaarde hij. hieraan toevoegend dat zijn partij elk kapitaal, „ook Amerikaans", dat op redelijke voorwaarden wil wer ken. zal verwelkomen. In Orissa zullen de drie overwinnaars - de partij der Praj a-socialisten, de de rechtse „Ganatantra Parisjad" en de Dj ark and-par tij - een coalitieregering vormen. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIIN 49 MODERNE KLEURADVIEZEN Academie filmzaallezing dr. W. C. Braat voor Ver. „Oud-Lelden* over Ver dwenen Schoonheid. 8 uur nam. „Ons Centrum" (Hooigracht 84)Leden vergadering P.v.d.A.. afd. Noord. Spr. dhr. J .C. van Schalk. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering „Nieuw Leven". 7.45 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Cabaret Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na- tuurhist. Ver. naar 't Huys te Warmont 2 05 uut nam. SchouwburgUitvoering Speeltulnver. „Oosterkwartier". 7.30 uur nam. Rapenburg 22: Openbare les Muziek school MIJ voor Toonkunst. 3 uur nam. ZONDAG Gerecht: Eredienst Soe f i - bewegingSpr. H. Dallinga. 11 uur voorm. Hoge woerd 175. Openbare lezing Jehova's Getuigen. 4.00 uur nam. MAANDAG Schouwburg; K: en O. Ned. Comedie .Aparte tafels". 8 uur nam. Hooigracht 84: Contactbijeenkomst Hu- manita's. Spr. P. C. Falber. 8 uur nam. SchouwburgK: en O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Stadszaal: Modeshow C. en A. Brennlnk- meyer. 7.30 uur nam. WOENSDAG SohouwburgK: en O. Ned. Oomedde „Aparte tafels". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ver, E.- H.B.O.-dlenet Leiden. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Concert door 4 mannenkoren. 8 uut nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— v.m. tot 4 uur nam. Hongaarse Rode Kruishulp wordt oneerlijk verdeeld (Van onze Weense correspondent) Volgens „Nepszabadsag" is het aantal binnenkomende bezwaren tegen de manier, waarop de zendingen van het Rode Kruis in Hongarije worden ver deeld, zeer groot. In de tweede en derde wijk van Boedapest heeft de politie ernstige misbruiken vastgesteld. Niet alleen goed gesitueerden ontvangen toe wijzingen terwijl armen weinig of niets krijgen, maar vooral komen er ongeoor loofde manipulaties voor in de kringen van hen, die met de verdeling belast zijn. Er zijn onder hen mensen, die per maand tien duizend forint aan het Rode Kruis verdienen. 500 Hongaren per Waterman naar Australië Gistermorgen zijn 510 Hongaren, bij wie meer dan 100 orthodoxe Jo den, per trein uit Salzburg te Rotter dam aangekomen en aan boord ge gaan van het s.s. „Waterman". Met nog 320 Nederlandse emigranten en een Joegoslaaf, die tot nu toe in ons land gewoond heeft, zijn zij gister middag naar Australië vertrokken, dat voor hen een nieuw vaderland zal zijn. Bij de 218 Hongaarse mannen bevin den zich o.a. medici en een professor in de muziek aan de universiteit van Boe- 1 dapest. Ter wille van de immigratlebe- palingen staan ze echter allen geboekt als fabrieksarbeider. De alleenreizende vrouwen bij wie ook twee artsen worden „hulp in de huishouding" ge noemd. Geschat wordt dat in het kamp te Salzburg ongeveer 7000 Hongaren ver blijven, tijdelijk, omdat zij allen be stemd zijn om te emigreren. Een van de emigrerende artsen ver zekerde, dat hij nog tot kerstmis in zijn land gebleven was, altijd nog hopend dat er iets ten goede zou veranderen. In 1948 was hij zijn studie aan de uni versiteit in Boedapest begonnen. Na vijf jaar studie kan men er semi-arts worden, een jaar later kan men het artsexamen doen. Maar voor het zover is moet men eerst aan an dere voorwaarden hebben voldaan. Eerst moet nl. een cursus in de Rus sische taal gevolgd worden en een cursus 3Iarxisme, eerder wordt men niet tot het artsexamen toegelaten. Wie voor deze twee vakken onvoldoen de cijfers had, mocht in geen geval privépraktijk uitoefenen, doch kon slechts werkzaam zijn als fabrieks- arts of controlerend geneesheer. Onze zegsman had wegens slechte cijfers voor het vak Marxisme twee jaar op het platteland vertoefd. Direct na de oktoberrevolutie werden soortgelijke cursussen opnieuw opgezet! „Men leert het allemaal goed genoeg om op elke vraag het antwoord te weten, maar nie mand gelooft het", zo zeide hij. Minister Helders naar de West vertrekken De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, is gisteren van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Surina me en de Ned. Antillen. Het betreft een bezoek ter kennismaking en oriëntatie. Hij heeft voorheen deze Rijksdelen nog niet bezocht. Hij is voornemens op vrij dag 19 april in Nederland terug te ke ren. Succes te Londen voor Concertgebouworkest RECEPTIE DOOR MR. STIKKER (Van onze Londense correspondent) Het Concertgebouworkest onder lei ding van dr. Eduard van Beinum gaf gisteravond alvorens op tournee te gaan door de provincie een laatste concert in de Festival Hall te Londen met een pro gramma bestaande uit de symfonie 102 van Haydn, de Nocturne van Debussy en Brahms' Derde Symfonie. Het concert dat langdurige bijval verwierf, werd bij gewoond door de Nederlandse ambassa deur mr. D. U. Stikker, die na afloop te zijnen huize een receptie voor de or kestleden gaf. Aan het slot van het concert werden dirigent en orkest met een groot bloem stuk gehuldigd. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur 12 en 7—4 uur 's Zondaes van 2—4 uur. BIOSCOPEN Casino: „Nana". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 260, 4.45, 7 en 9.16 uur. Lldo; ..Noodlanding in de jungle". 16 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.1ö uur Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uut. Luxor: „Drie mannen ln de sneeuw", A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 5uiur. Trianon„De straat der geverfde lippen", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.16, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex: „Shotgun". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.16 uur. Zondag en 9.16 uur. tag 2.30, 4.45, 7.15 Bi) geen gehoor by Dw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ti 3 S c- S CM Stockholm mist nmo 4 0 0 Dslo lioht bew. nno 4 2 0 kopenhagen half bew. nno 6 3 0.1 Aberdeen geh. bew. zzo 2 6 0 Dublin regen zo 6 9 10 bonden nevel nno 3 9 0 Amsterdam zwaar bew. nnw 5 6 0 Brussel geh. bew. w 3 6 0.3 Parijs nevel windstil 10 0.5 Bordeaux licht bew. o 3 10 0 Grenoble zwaar bew. windstil 6 0 Nice nevel windstil 13 0 Berlijn nevel n 2 6 0 Frankfort regen w 3 6 0.4 München half bew. zw 3 7 15 Zurich geh. bew. windstil 10 12 Genève zwaar bew. nno 1 9 0 Locarno nevel windstil 9 0 Wenen geh. bew. zzo 3 6 3 Innsbruck regen windstil 8 10 Rome mist windstil 9 2 Mallorca zwaar bew. windstil 7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2