Goede BB - oef ening in Oegstgeesl Gemeente stond op stelten DONDERDAG 28 MAART 1957 N.R.V. telt in Leiden ruim 3000 leden Staan de toeristische genoegens in vrijwel alle vergaderingen van de afde ling Leiden van de Ned. Reisvereniging op de voorgrond, eenmaal per jaar stelt de NRV orde op zaken, dan worden de jaarstukken behandeld en krijgen de le den een indruk hoe het in de Leidse af deling reilt en zeilt. Mede dank zij vooral de vlotte en enthousiaste leiding van de voorzitter, de heer J. A. A. van der Horst, draagt zulk een vergadering, ondanks de veelal droge stof. steeds een geanimeerd ver loop. Zo ook gisteravond. De vergadering, welke in café-restau rant ..In den Vergulden Turk" werd ge houden, werd met een kort inleidend woord door voorzitter Van der Horst geopend. Spreker wees er op. dat het afgelopen jaar in het teken van het gou den feest van de NRV en het negende lustrum van de afdeling stond. Festvi- teiten, welke zeer opgewekt zijn gevierd. Een woord van „In memoriam" wijd de de heer Van der Horst aan het over lijden van dr. De Waard, die in zijn kwaliteit van landelijk voorzitter de NRV op uitnemende wijze heeft gediend. Het jaarverslag van de secretaris, de 't Kraaiennest VRIJDAG EN ZATERDAG BAZAR Kort na de oorlog organiseerden enige personen een kamp op de Veluwe voor jongens., die bij geen enkele ver eniging aangesloten zijn. De leiders be treurden het de jongens zo maar weer los te moeten laten en besloten daarom een clubavond te organiseren, eens per week. Dit kleine begin is uitgegroeid tot het omvangrijke werk van het club huis ,,'t Kraaiennest", waar wekelijks ongeveer 100 jongens en meisjes bereikt worden tijdens de vier clubmiddagen- en -avonden. Met 6 leiders leidt men dit instuifwerk. waarbij men grote behoef te heeft aan een vast gediplomeerd jeugdleider. De stichting ontvangt van de gemeen te een ruime subsidie, die echter niet ruim genoeg is en daarom gaat men een bazar houden. De opbrengst is o.m. be stemd voor het opknappen van het lo kaal in het Elisabethhof (Oude Vest 25, recht tegenover de Lakenhal). Een keur van artikelen is daar nu reeds uitge stald. waarvan vele artikelen gemaakt zijn door de jongens en meisjes zelf, die prachtig werk hebben geleverd met fi guurzagen. vlecht- en touwwerk. Bo vendien zijn er vele goederen geschon ken door winkeliers. De bazar wordt vrijdagavond geopend om 7.30 uur en blijft open tot 11 uur. Zaterdag is deze bazar, die gehouden wordt in het clubgebouw, geopend van 3 tot 6 en van 7 tot 11 uur nam. Niet afhankelijk von barmhartigheid ERE-FONDS OUD-VERPLEEGSTERS IS BESCHAMEND. Enkele leden van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel voornamelijk verplegenden van het Academisch Ziekenhuis en de psychiatrische inrichting Endegeest kwamen gisteravond in gebouw Reho- both bijeen om te luisteren naar een lezing, die mevrouw dr. C. C. Kok—Van Alphen zou houden over het onderwerp hoornvliestransplantatie. Voordat dr. Kok aan het woord kwam kreeg de heer C. de Bruyn, die als bondsbestuurder de sociale belangen van de verplegenden behartigt, gelegenheid zich met een korte propaganda-toespraak tot de aan wezigen te richten. Spreker legde er de nadruk op, dat de verplegenden vanuit de arbeid, die zij verrichten, moeten worden verzorgd en dat de opbrengst van deze arbeid zodanig moet zyn, dat zU er van kun nen leven en op hun oude dag niet afhankelijk behoeven te zjjn van de barml\artigheld van de maatschappij. In dit verband achtte hij het bescha mend. dat er een ere-fonds voor oud verpleegsters in het leven moest wor den geroepen. Vanzelfsprekend moet de charitasge- dachte voorop staan, doch dit neemt niet weg, dat er op sociaal terrein veel verwaarloosd is. hetgeen in strijd is met het christelijk solidariteitsbeginsel. Voorts pleitte de heer De Bruyn voor een rechtspraak vanuit de eigen ge meenschap van volksgezondheid op wet telijke basis. Hij wekte tot slot van zijn betoog allen op zich bij het C.N.V. aan te sluiten. Aan de hand van lichtbeelden behandelde dr. Kok daarna haar aan gekondigde onderwerp. Zij besprak ach tereenvolgens de autotransplantatie, de homotransplantatie en de Heterotrans plantatie. Is het idee om een stukje oog op het gezichtsvermogen van een ander over te brengen zeer oud reeds in 1771 was er in de literatuur voor het eerst sprake van pas in 1939 vond in Nederland de eerste hoornvliestrans plantatie plaats. Met grote aandacht werd naar de be spreking over het benodigde instrumen tarium en het verslag van een operatie geluisterd. VERENIGING VAN LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS In ..De Kleine Burcht" werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de Ver. van Leidse Postzegelverzamelaars. Na enige mededelingen over filatelis tisch nieuws werd de agenda besproken van de te houden Bondsvergadering te Den Helder. Als afgevaardigden werden aangewe zen de voorzitter, secretaris en twee le den. De voorzitter deelde voorts mede, dat het Filatelistisch Centrum wederom in mei a.s. bereid is een lezing met pro jecties te houden over de zegels van Is raël. De ruilbeurs die gewoonlijk op de tweede vrijdag in de maand gehouden wordt, kan niet doorgaan. Zij zal nu ge houden worden op dinsdag 16 april a.s., des avonds van 8 tot 10 uur. LEIDSE SMALFILMLIGA Gisteravond kwamen de leden van de Leidse Smalfilmliga in de kantine van Smit s Röntgenapparatenfabriek bijeen. De heer Nick Bol. vertoonde het eerst zijn „Rijnsburgs Bloemencorso". Na de vertoning van enige andere filmpjes liet de heer Kleibrink zijn rolprent nog eens zien ..De bouw van een radio-telescoop" Aan deze film liet hij een boeiende uit leg voorafgaan. De pasbegonnen smalfilmer J. de l'Ecluse liet in twee korte werkstukjes zien. dat hij een aardig poppenfilmpje weet te maken. „Het water" van de oud-Liga-voorzit- ter. de heer Emile A. Timan, doet den ken aan „Pantarhei" van de grote Haanstra. De montage was goed, de stemming van regen-, winter- en zo merweer fraai weergegeven. Bijzonder ook was de opname van een meccano hijskraan. waarvan de werking door dichtbij camera-instelling en korte shots zeer indringend werd duidelijk gemaakt. heer M. Blitz, dat ook nu weer een uit voerig overzicht gaf van de verenigings activiteiten - het waren er vele - stond in majeur en daar was alle reden voor: de afdeling telt thans ruim 3000 leden. De geest in vereniging en afdeling is zeer goed en de reislust groot! De pen ningmeester. de heer H. de Koning, kon eveneens een dankbaar geluid laten ho ren. Ondanks het jubeljaar 1956 was er op 31 december j 1. een batig saldo van ruim f. 650, dat thans al weer tot circa f. 1000 is aangegroeid. BENOEMINGEN De vele benoemingen hadden het vol gende resultaat: tot bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen de heren H. de Koning. M. Blitz en J. Voorbach; tot leden van de kascommissie 1957 wer den benoemd de heren Segaar en J. K. van der Valk en voor het jaar 1958 de heren W. v. d. Reijden en H. v. d. Werf; tot leden van de raad van afgevaardig den de heren J. A. A. v. d. Horst en M. Blitz (herbenoeming); in de vacature- dr. De Waard (hoofdbestuur) werd mr. J. Schellenbach te Breda kandidaat gesteld; tenslotte werden tot Leidse af gevaardigden naar de te Middelburg te houden algemene vergaderingen aange wezen de voorzitter en de secretaris. Voor een kleurrijk en tegelijk ook in teressant ..dessert" zorgde deze avond o.a. de heer Blitz, die. voorzien van toe lichting. kleurendia's vertoonde van een door hem gemaakte reis naar Joego slavië. waardoor men een goede indruk kreeg van dit land en zijn bewoners. De Corso-film 1956 gaf bovendien nog eens een reprise van de bloemenpracht, waar onder het vorig jaar het Rijnsburgse corso schuil ging. Als tegenhanger wer den kleurendia's vertoond van het. corso in Zundert. LEIDERDORP Ra adsvoorstellen Subsidie sociale zorg Het zijn nog slechts enkele voor stellen die aan de raad werden toe gezonden ter behandeling in de eerst volgende vergadering op 29 maart a.s. Het is daarom zeer goed mogelijk dat dit een korte samenkomst kan worden, maar er komt vaak nog wel eens wat na. De voorstellen waar het nu nog om gaat zijn ook niet van zodanige bete kenis, dat zjj misschien tot veel stof voor bespreking aanleiding zullen zijn. Er is allereerst een voorstel voor een aanvullende subsidie aan het bureau sociale zorg. Telkenjare wordt voor het vaststellen van de begroting, de subsidie voor het bureau sociale zorg vastgesteld en in de begroting opgenomen. Daartoe dient het bureau een begroting in. Nu is het naderhand gebleken dat de uit gaven en inkomsten van het bureau in 1956 zeer zijn tegen gevallen. Het bureau sociale zorg heeft nu een aanvullende begroting ingediend en naar aanleiding daarvan stellen B. en W. de raad voor de subsidie met f5000 te verhogen. De hogere uitgaven waren het gevolg van onvoorziene omstandigheden. VERKOOP VAN PERCELEN WATER Het ligt in de bedoeling dat in de na bije toekomst bi) de Dwarswatering een verbindingsweg zal worden aangelegd tussen de nieuwe Rijksweg 4 A en de bestaande Provinciale weg Leiderdorp- Oude Wetering. Om dit werk te kunnen uitvoeren heeft de provincie een drietal percelen water ter grootte van 0.77.40 OEGSTGEEST Geslaagd Voor het semi-arts exa men slaagde aan de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam de heer C. J. Hoogendijk, alhier. I.B.B. STELT 10% VOOR Commissarissen en directie van de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid te Oegstgeest zullen aan de op 17 april 1957 te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voorstellen het dividend over 1956 te bepalen op 10% (vorig jaar op de oude aandelen 9% en op de nieuwe aandelen 4%%). VOORSCHOTEN VOORSCHOTENSE SPORTRAAD In „Allemansgeest" kwam de Voor- schotensie Sportraad bijeen om met de besturen van de aangesloten vereni gingen een en ander door te spreken en om een huishoudelijk reglement vast te stellen De voorzitter, de heer van Loo- keren Campagne, opende de vergadering en heette allen welkom. De heer A. G. v. d. Linde, adviseur van de Sportraad zette deze' avond nogmaals duidelijk uiteen wat de taak van de Sportraad is en hoe een vruchtbare samenwerking met de leden tot stand kan komen. De voornaamste functie van de Sportraad kan wel genoemd worden het contact lichaam bij overheid en andere instan ties. Verder behartiging van de belan gen van de verschillende aangesloten verenigingen, het nemen van initiatie ven en het verlenen van morele en daadwerkelijke steun bij organisatie van sportgebeurtenissen. De heer van der Linde schetste aan de hand van voorbeelden uit zijn vroegere gemeente, waar ook een sportraad was, wat daar was bereikt en hoe vruchtbaar dat alles was geweest. Ook in Voorschoten zal de Sportraad binnenkort met de ge meente gaan onderhandelen en bespre kingen gaan voeren over bepaalde sport- aangelegenheden. Ook 30 april zal de Sportraad in het kader van de festivi teiten ter plaatse ingeschakeld worden ha. van de gemeente nodig. De provin cie biedt hiervoor een bedrag van f0.10 per m2. B. en W. achten dit een bil lijke prijs en stellen daarom voor het water hiervoor aan de provincie te ver kopen. AANKOOP GROND Voor het bouwplan van 111 woning wetwoningen in het Doeskwartier (com plex VI van het grondbedrijf) heeft de gemeente nodig een strookje grond van de heer H. J. Koolmoes. Het zal moge lijk zijn dan een verbinding tot stand te brengen tussen Hubrechtstraat en Does laan. De gemeente wil aan de heer Kool moes een bedrag van f.2970 aanbieden. HERSTEL MOLEN IN POLDER ACHTHOVEN De vereniging tot behoud van molens in Nederland. „De Hollandsche Molen", heeft bij schrijven van 31 januari j.l. verzocht een subsidie te verstrekken in de kosten van restauratie van de molen in de polder Achthoven, bewoond door de heer Van den Bosch. De kosten van reparatie worden begroot op f. 4.105.23. De vereniging vraagt of op eengemen- telijke subsidie kan worden gerekend en zou deze subsidie willen stellen op 20% van de restauratiekosten, hetgeen neer komt op een bedrag van f. 821. Het is B. en W. gebleken dat de be doelde molen reeds in het vorige jaar gerestaureerd is. De molen is niet ge restaureerd tot behoud van het land schappelijk schoon, daar deze nog steeds in gebruik is als poldermolen. Het ad vies van B. en W. is daarom afwijzend. Autonomie voor West-Java geëist Een congres van Soendanezen, die de oorspronkelijke bevolking van West- Java uitmaken, heeft vandaag enkele resoluties aangenomen, waarin spoedig herstel van de veiligheid In de door ben den geterroriseerde gebieden van West- Java wordt geëist, alsmede vrijlating van de legerofficieren van Soendanese afkomst, die momenteel gevangen wor den gehouden. Voorts eiste het congres autonomie voor de provincie West-Java. Het congres sprak evenwel ten stellig ste de berichten tegen, als zou hier spra ke zijn van een separitische beweging. Prauw sloeg om Veertig personen verdronken Als gevolg van het omslaan van een prauw in de Tjitaroem-rivier, in West- Java. zijn gisteren 40 personen verdron ken De vijftig inzittenden van de prauw waren op weg naar hun Sawahs nabij de dessa Wedang. EDUARD FLIPSE OFFICIER IN HET LEGIOEN VAN EER De president van de Franse republiek heeft de dirigent Eduard Flipse be noemd tot Officier in het Legioen van eer Dit is hem gisteren officieel mede gedeeld op een ontvangst te zijner ere ten huize van de Franse consul-generaal te Rotterdam om aan de verzorging van de sport evenementen deel te nemen. Gedacht is aan een voetbalwedstrijd en een singel loop. 28 juli is eveneens een sportdag. Naast de traditionele paardesport komen er op deze dag ook andere sportdemon- straties. De voorzitter opperde zelfs plannen voor sportuitwisseling met En geland. Het huishoudelijk reglement werd op deze avond besproken en kon aanvaard worden. Tot leden van de kascommissie werden benoemd mevrouw Goddijn en de heren Groenenberg en Jongeneel. Geslaagd Te Leiden is geslaagd voor het diploma apothekers-assistente onze plaatsgenote mejuffrouw Hide v. de Bos. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Manbiinaus B. H. J., zn v. M. G. Bnoxitermain en G. C. Kariteitoa'as; M-ardadr van P. d'e W'iit en T. vam dien Heuvel; Eel co M., zn vam A. Prent, en M. J. W. A. ten Hengel; Fridiarlc L. P zn van J. J. vein, Sond'eran en A K. E. M. Th. Ebben. Getrouwd: H. C. Rljksen, 24 Jaar en A. van Es. 26 jaar. Overleden: C. Heemskerte, 66 Jaar. WASSENAAR Geslaagd Aan de Stichting voor Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam slaagde voor het artsexamen de heer M. F. A. van Duinen, alhier. AANRIJDING De 52-jarige C. Dijkmans uit Rotter dam. bestuurder van een bestelauto, verleende op het kruispunt Katwijkse- weg, v. Zuylen van Nijeveltstraat en Storm van s-Gravesandeweg geen voor rang aan een uit de richting Katwijk komende bus van de N.Z.H.V-M. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de heer Dijkmans en zijn echtgenote ver wondingen opliepen o.m. aan borst en hals Zij werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Bus en auto werden beschadigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Noord-Laren (toee.) A. vam der Woude. kand. te Groningen. Be dankt voor Outiega en Eermewoude (Small.) (toez.) W. van der Ven te Zaan dijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Kamerik Th. W. A. Rijper, kand. te Amersfoort. CHR. GEREF. KEKKEN Bedankt voor Hengelo (O.) Th. Rutters te Wlldervank. Beroepen te Sassenheim W. van Heest te Rozenburg GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND MOET ER ANDERS WORDEN GEPREEKT? Gisteren zyn te Apeldoorn de jaarlijkse toogdagen van de organisatie voor her vormde gemeenteleden „In dienst der kerk" besloten met een discussie over de vraag of er anders moet worden ge preekt. De conclusie hierbij was, dat de preek een onmisbaar element van de eredienst is, maar dat zij meer op de kerkgangers zou kunnen worden afge stemd door een groter contact tussen predikant en gemeente bij de voorberei ding van de preek. Ook het vraagstuk van de wetenschappelijke bijbelkritiek kwam hierby aan de orde, waarbij men concludeerde, dat de predikant hierte genover eerlijker zou moeten staan. Ten slotte bleek, dat men de kanseltaai graag meer aan deze tyd zou zien aangepast. STADSNIEUWS ZILVEREN JUBILEUM H. M. VAN SCHAIK Morgen zal de heer H. M. van Schaik. vonende in de Witte Rozenstraat 48 zijn 25-jarig dienstjubileum vieren als blok maker-graveur bij de Clichébedrijven van Koningsveld en Zn. N.V., vroeger gevestigd te Leiden in de St.-Aaghten- straat als Chemigrafische Kunstinrich ting „Neerlandia". De grootscheepse B.B.-oefening, welke gisteravond in Oegstgeest, behorend tot de A-kring „Leiden", plaats vond was niet alleen bedoeld om de georganiseer de zelfbescherming aan het werk te zetten, doch tevens om de overheidsdien sten t.w. brandweer, politie, opruim- en reddingsdienst, geneeskundige dienst en de dienst Sociale Verzorging, gelegenheid te geven op te treden voor een gecombineerde werkelijkheidsoefening. Hoewel onvolkomenheden, welke nu eenmaal onvermijdelijkheid zÜn> op te merken waren, mocht deze oefening als geslaagd worden beschouwd, althans tot deze conclusie kwam het hoofd der B.B., de heer S. W. Hagedoorn in het slotwoord, dat hij sprak in de recrea tiezaal van Endegeest, waar alle deelnemers na afloop der oefening bijeenge komen waren. Opvallend was de medewerking van de burgerij, die o.m. tot uiting kwam in de Montessorischool waar tal van .daklozen" bijeengebracht waren, die bij de Dienst Sociale Verzorging in goe de handen waren. In gebouw „Irene" was de geneeskun dige dienst ondergebracht waar dr. Keegstra een indruk gaf hoe deze dienst werkt en de praktische indeling daarvan trok de aandacht van de belangstellende bezoekers, waartoe o.m. behoorden het voltallig college van B. en W. en ver schillende leden van de gemeenteraad, die tijdens de gehele duur van de oefe ning werden rondgeleid door de heer P. G. M. Gouverneur, coördinator der ge organiseerde zelfbescherming. Tijdens deze rondleiding viel het op. dat de grootste publieke belangstelling bestond op de brandpunten o.m. daar waar de pioniersploeg in korte tijd een 6tevige brug had geslagen ter bereiking van enkele branden aan de Rijnzichtweg. Het is gebleken, dat een avondoefening bijzondere eisen stelt doordat in de duisternis moet worden gewerkt, hetgeen speciale problemen met zich brengt. De blokploegen hebben met enthou siasme gewerkt, terwijl de kantinedienst zowel in alle in gebruik zijnde gebouwen alsmede op het oefenterrein werd aan getroffen met een welkome beker koffie. Deze dienst heeft in de recreatiezaal bovendien voor een groot aantal belegde broodjes gezorgd. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de heer Hagedoom, sprekend over het welslagen der oefening alle nood- wachters en andere medewerkers zeer hartelijk dankte voor hetgeen zij in onderlinge samenwerking hadden ge presteerd. Een bijzonder woord van waardering In „Irene" had de Rode-Kruis afd. van de B.B. druk werk met het ver binden en verzorgen van de talloze gewonden, die werden binnenge dacht. (Foto L.D./Van vliet) werd gericht tot de politie. De Rijks politie te Oegstgeest was versterkt met 38 man reserve-politie. Het geheel stond onder leiding van de hoofdinspecteur Verzijden uit Leiden en de adjudant Koerten uit Oegstgeest. In het bijzonder de afzetting en de op verschillende punten grote aandacht vragende ver keersdrukte werden zonder merkbare storingen geregeld. Welk een hoeveel heid rijdend materiaal bij een dergelijke oefening te pas kwam viel pas goed op toen alle voertuigen op de Endegeester- straatweg na afloop werden opgesteld. GOEDE BURGERZIN In de recreatiezaal was het laatste woord aan de burgemeester van Oegst geest. Hij besprak de positieve waarde van een dergelijke grote oefening en zag de B.B. als een keten van bescherming, opgebouwd uit goede burgerzin. Hij onderstreepte de woorden van dank, welke door het hoofd de» B.B. waren uitgesproken en bedankte ten slotte onder groot applaus de heer Hagedoorn voor de opzet en de uitstekende uitvoe ring van deze oefening, welke tevens gezien moet worden als een voorberei ding voor de grote oefening te Lelden op 18 mei a.s. WASSENAAR Ned. Vereniging laf Bescherming van Dieren In Huize Den Deyl hield de afdeling Wassenaar van de Ned. Vereniging rot Bescherming van Dieren dinsdag haar jaarvergadering. De voorzitter, mr. A. Zwanenburg, deelde bij de opening mee. dat de gehouden kienavond f. 160 heeft opgebracht en dat besloten Is tot een herhaling, voorts, dat van mevrouw Silvis, onlangs overleden, een legaat werd ontvangen Uit het jaarverslag van de secreta resse. mevr. S. A. van Weedede Beaufort, bleek, dat het ledental steeg tot 563. Verder, dat voor 59 honden uit het dierenasyi een nieuw tehuis werd gevonden en dat 20 honden door de eigenaars weer werden afgehaald. Door mevr. W. van der Veen VonkOffer- haus werden 38 klachten van niet zeer ernstige aard behandeld. Het financieel verslag van de pen ningmeester. de heer F. Beek, toonde een verlies aan van f. 519.09. De kosten van het asyl waren f. 4838.25, de bij dragen aan giften beliepen slechts f. 1520.92. Door een misverstand kon de verto ning van de aangekondigde film niet doorgaan. Daarvoor in de plaats hield de heer F. A. J Alofs een causerie over mens en hond door de eeuwen. GESTRUIKELD Op de Rijksstraatweg struikelde J. M. Meuller uit Den Haag over een boom wortel en liep bij zyn val een hersen schudding op. Hy werd overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in zyn woonplaats. Zaterdag 11 mei a.s. organiseert de Wassenaarse Politie Schiet- en Sport vereniging wandelmarsen door de mooi ste gedeelten van Wassenaar, waaraan door ieder wandelsportliefhebber kan worden deelgenomen. Er worden par- coursen van 25. 15 en 10 km uitgezet. Secretaris van de wandelsportcommissie is de heer P. van Sint Maartensdijk, Van Zuylen van Nijeveltstraat 164, Was senaar. De start vindt plaats nabij het clubgebouw van de V.V. Blauw-Zwart aan de Dr. Mansveltkade. Voor deze tochten kan worden gestart tussen 2 en 3 uur nam. De heer A. Th. van Gelderen, ober kelner van „De Kievit" behaalde een derde prijs bij het trancheren en flam beren tijdens een feestelijke bijeenkomst in Scheveningen, gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging van oud-leerlingen van er kende hotelvakscholen. STAATSBEMOEIING MET DE KERKEN IN HONGARIJE Volgens een decreet van de Hongaarse regering is voor de benoeming van de hoogste functionarissen in de rooms- katholieke. de protestantse en de joodse kerk vooraf de goedkeuring nodig van de presidentiële raad. Voor het benoe men van lagere kerkelijke functionaris sen moet de minister van Cultuur zijn toestemming geven. Dit decreet geldt met terugwerkende kracht van af één oktober van vorig jaar. drie weken voordat de opstand uitbrak. Waarnemers zien in de maatregel een machtsmiddel van de staat om „onaan vaardbare" benoemingen en ontslagen van de laatste maanden ongedaan te maken. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: HeyningDeknatel, z. Tokio. Baronesse van ImhoffPlatte, z., Rijs wijk; Nguyen von NamSchuurmans. z. Parijs; BoumanDokkelman. z., Am sterdam. Getrouwd: ir. D. A. Kraijenhoff van de Leur en S. C. ter Haar Romeny, Twello. Overleden: A. C. E. van der Linde Oosthout. vr. 79 jr. Den Haag; L. M. Sprong, m.. 60 jr.. Amsterdam; dr. F. A. Steensma. m.. 80 jr., Arnhem; A. A. C. Meijer, vr. 90 jr., Amsterdam: E. C. OttoVan Eisen, vr. 86 jr. Bussum. BEURSOVERZICHT Kon Olie in reactie Amsterdam, 28 maart De aandelen Kon. Olie waren vandaag in reactie ten aanzien van de nieuwe recordprys .van f. 180,20 van gisteren Men is ter beurze van mening, dat de rijzing, speciaal door Parys veroorzaakt, de laatste dagen wat te geforceerd is geweest. Men houdt rekening met een verdere reactie en zeker, wanneer Parys niet als grote koper in de markt blyft komen. De prijs van f. 179,70 in de morgenuren gedaan, werd bij opening vanmiddag op lange na niet bereikt. Er werd geopend op f. 178,70 hetgeen f. 1.50 lager dan de slotkoers van gisteren is en circa f. 1.onder Newyorkse pariteit. Parijs vertoonde slechts geringe belang stelling op lagere koersen. In het ver dere beursverloop werd rond f. 179,— ge handeld. De belangstelling neemt sterk af. De overige internationale waarden waren vrijwel zonder affaire. Voor Uni lever bestond lichte vraag; men kon een winst van 1 punt noteren. Voor Philips is de hause blijkbaar alweer afgelopen, want er moest 1 punt worden prijsge geven. Ook Aku's waren fractioneel lager. Scheepvaarten ongeanimeerd met over het algemeen een verdere daling van een half procent. Staatsfondsen aange boden. Over de gehele linie circa la ger. Cultures Amsterdam Rubber en HVA prijshoudend. Deli Mij fractioneel hoger. Advies stockdividenden van Nie- velt f. 284,Vandaag was het de eer ste dag claimhandel Zwanenberg-orga- non: adviesprijs f.85.—. Het verhoogde dividendvoorstel van de Holl. Draad- en Kabelfabriek van 12 op 15% was op de koers niet van invloed: 415 (onv.). WISSELKOERSEN Amsterdam 27 maart Londen 10.65%10.65%. New York 3.82% 3.82%. Montreal 4.00%—4.00%, Parijs 1.0795—1.0805. Brussel 7.57-7.57%. Frank furt 90.66%—90.71%. Zürich 86.81—86 86. Zürich (vr. fres.) 89.25%-89.30%. Stock holm 73.6173 66. Kopenhagen 54.80% 54.85%. Oslo 53.31—53.36. Milaan 60.51% —60.56%, Wenen 14.63%—14.64%. Beurs van Amsterdam Donderdag 28 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *53 3% 92% 92% Gróotboek obl 3% 82 L 81 L Ned '51 3% 92 Ned '53 (3%) 90% 90A Ned. '56 3% 90,* 90% Ned- '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87 86% Ned. '55 I 3% 86% 86% Ned. '55 II 3% 87% 87 Ned. '47 3% (3) 87A 87% Ned. '37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 91% 91,* Ned 62 64 3 91% 91% Cert. NWS 65% L 65% Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87,* ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42% 44% Nat. Handelsbank lOöVi 105% Ned. Handelsmij. 166 168% A'dam Rubber 80 80% Deli Mijen (Ver.) 93% 93 H.V.A89 87% Java Cult56 54% Senembah 67% 67 B Vorstenlanden 26% AKU194% 194% Berkel's Patent (v.) 171% 171% Calvé Delft cert. 305 305 Kon. Pap. v Gelder 200 200 Hoogovens cert. 297 298 Müller en Co. N.B. 308% 307% Ned. Kabelfabr266 267 Philips 252% 251% Philips pref148% 148% Unilever 363364% Wilton Feyenoord 223y4 221 Biliton 2de r 237 233 Dordtse Olie gew.886% 884% Kon. Olie (f.20. 179.80 179 Idem (50 t 20.—) 180.05 178.90 Holl. Amerlkalljn 165% 166% Java China Paket186 184% Kon N Stoomb 152y4 151% K P.M. 161 160 Ned Stoomv Mij-202% 202 v. Ommeren cert. 277% 281 Koa Rott Lloyd 170 170% Ned Scheepv Unie 175 174% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3... 91% 91% Den Haag 1937 1 3 93 Lelden 1947 92% R'dam '57 I-III 3% 92% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99 Premieleningen A'dam '33 3 103 101 A dam '51 2% 94 92V4 A dam '56 I 2% 90% 893^ 'Adam '56 n 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 85 84% Enschede '54 2% 87 87 Den Haag '52 12% 95 L 92% idem n 2% 98 R'dam '52 I 2% 937/g 92% idem II 2% 93% 93 Utrecht '52 2% 95 L 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst. Bank 200 201% H B U eert 200 199% Rott Bank 165% 169 Twentsche Bank 175 176 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 241 240 L Borneo Sum. H Mij. 73 Ned. O. en Sp. fabr. 194% 180% Koa Ned. Grofsm. 105 105 L In tern a tlo 92 92% Rott Droogdok Mij. 587 Tieleman en Dros7% B 7y4 Ned. Mij. Walv.vrt. 67% 67% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 18y4 18 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34% 34,* Intern. Nickel 106% 106% Anaconda 64 A 64 Bethlehem Steel 168% 168% Cities Service 62% 62% General Motors 39 39,* Kennecott 112% 113% Republic Steel 50% 51 Shell OU 81 81% Union Pacific 27% Un. States Steel 58% 59 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K- 27/3 Edeimet. Kon AA 65 69% 69% 324 v* HolL Constructie 385 B 388 Ing. our. v Bouwnyv 120 Int Kunststof!. Ind 38 L 38 L Leid sc he Wolspinn 260 GL 257 Stkkens Lak B 475 473 Ver TouwtahriPken 161 GB 161 Wernink'8 Betoom 81 82% Van Wijk Textiel 79 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5