Ilammarskjöld zou in Cairo veel hetere sfeer geschapen hebben Nieuwe organisatie van de politie in ons land onder de Kamer-loep WEERBERICHT Beroep op Internationale Hof zou Nassers gezichtredden tegenover Arabische buren Abonnementsprijzen Vermijding van de politiestaat EISENHOWER SPOORT AAN TOT SPOEDIGE REGELING 98ste jaargang DONDERDAG 28 MAART 1957 No. 29098 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week, m.i.v. 1 april a.s. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Binnenkort zal de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, de kwestie van de legering van V.N.-troepen in een bufferzone tus sen Egypte en Israël aanvatten, aldus verneemt Reuter uit betrouwbare diplo matieke bron te Cairo. Na zes dagen van besprekingen met president Nasser van Egypte (intussen is Hammarskjöld via Beiroet in de Libanon naar New York teruggekeerd) kon hij vaststellen, dat er een veel betere sfeer is geschapen. De positie van het V.N.-leger is verduidelijkt: dit zou thans in een welomschre ven positie zowel in Gaza als in Sjarm el Sjeik (aan de toegang tot de Golf van Akaba) blijven. De secretaris-generaal kwam ook met Egypte overeen, dat dit land de kwestie van de Golf van Akaba voor het ogenblik zal laten rusten en een uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag zal aanvaarden omtrent de vrijheid van de scheepvaart voor Israël in het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Egypte zou er geen bezwaar tegen hebben, dat dit vraag stuk naar „Den Haag" verwezen wordt. Engeland en Frankrijk hebben er daarentegen wel bezwaar tegen, omdat zij van mening zijn, dat die vrijheid van scheepvaart reeds vaststaat. Voor Nasser zou het er evenwel om gaan, dat hij „zijn gericht redt" voor de Arabische buren, als hij zou berusten in vrije scheepvaart voor Israël. Hij kan dan altijd zeggen: dit is een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof. Dulles voorstander van geven en nemen Volgens deskundige waarnemers in Washington zou minister Dulles de volgende „regeling" voor ogen staan: het Internationale Hof spreekt de mening uit, dat de Golf van Akaba inderdaad een interna tionale waterioeg is. Aan Nasser zou vervolgens te kennen worden gege ven, dat hij, daar hij zijn zin krijgt inzake het Suezkanaal, nu maar zo grootmoedig moet zijn de ogen te sluiten voor de Israëlische scheep vaart door de Golf van Akaba, in het bijzonder omdat het plan voor de aanleg van een grote olieroute door Israël tijdens de besprekingen op de Bermuda-eilanden getorpedeerd is. Dulles begrijpt, dat zulk een modus vivendi, als het ooit bereikt wordt, niemand erg blij zal maken. Maar Onze abonnementsprijzen worden met ingang van 1 april 1957 ver hoogd met: 4 cent per week, 20 cent per maand,, 50 cent per kwartaal. Deze worden dus per 1 april: per week 59 cent, per maand f. 2.55, per kwartaal f. 7.50. Tot deze geringe verhoging heb ben wij moeten besluiten omdat het courantenpapier wegens de stijging van de kosten van de grond- en hulpstoffen met in gang van 1 april a,s. wederom in prijs zal worden verhoogd (waar mede deze papierprijs pl.m. 9 s de vooroorlogse zal zijn geworden), terwijl andere voor het dagbladbe drijf belangrijke kostenstijgingen mede in aanmerking zijn genomen. De stijging van de kosten in de loonsector wordt de abonnees niet doorberekend. De Minister van Economische Zaken heeft zijn goedkeuring zowel aan de verhoging van de papier als aan die van onze abonnements prijzen gehecht. hij wenst spoedig een schikking om het gevaar voor een nieuwe botsing der wapenen af te wenden. Boven dien heeft het Westen zeer veel be lang bij blijvende toegang tot de oliereserves van het Midden-Oosten. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau. heeft woens dag in de Nationale Vergadering ver klaard, dat de Franse regering er haar bondgenoten van in kennis heeft gesteld, dat zij de aanspraken, welke Egypte op het gehele bedrag van de tolgelden van het Suezkanaal doet gelden, niet kan aanvaardenn De minis ter noemde de positie van de V.N. ten aanzien van Israël onverdedigbaar. Als er tussen dit land en Egypte de staat van oorlog bestaat, zoals Cairo beweert, kunnen niet op hetzelfde ogenblik be- palingerf van het bestandsakkoord wor den toegepast, zo meende spreker. De houding van secretaris-generaal Ham marskjöld achtte Frankrijk „tegenstrij dig en onaanvaardbaar", daar volgens dit land de reis van de secretaris-gene raal naar Cairo louter een informatief karakter had. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft gisteren in Cairo meegedeeld, dat de gelichte sleepboot „Edgar Bonnet" woensdag door dc Nederlandse bergers is overgedragen aan de werkplaatsen van de Egyptische Suezkanaal-maat - schappij aan het Timsahmeer bij Is- malia. De woordvoerder zei, dat er nu nog twee wrakken in het kanaal liggen, het fregat „Aboekir" en een baggermo len. Deze twee wrakken vormen echter geen belemmering voor de scheepvaart door het kanaal. De politieke adviseur van president Naseer, Ali Sabri, heeft vandaag be kendgemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen opengesteld zal worden. Intussen neemt de scheepvaart door het Suezkanaal met de dag toe. Woens dag zijn vier schepen met een tonnage variërend van drie- tot vierduizend ton door het kanaal gevaren, zo meldt een correspondent van Belga. Naai- verluidt liggen zeven schepen van vier- tot acht duizend ton bij Suez te wachten op ver gunning voor de doorvaart van de Egyptische kanaal autoriteit. Het zijn drie Italiaanse en twee Russische sche pen, een Roemeens en een Turks schip. Twee Panamese schepen, een Costari- caans en een Grieks schip zijn woens dag door het kanaal gegaan. Kolen 1 april duurder Prijsniveau zal meevallen Minister prof. Zijlstra heeft in de Eerste Kamer met betrekking tot het prijsbeleid voor de kolen ver klaard, dat een prijsverhoging van de kolen per 1 april onvermijdelijk zal zijn. Een prijsverhogingwélke o.m. noodzakelijk zal zijn door de wijziging der arbeidsvoorwaarden. Het kolenprijsniveau zal over het algemeen nog wel meevallen, in welk verband de minister opmerkte, dat de Amerikaanse kolen in prijs ver laagd zijn. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. Iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 maart Zon op: 6.25 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 5.21 uur; onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.30 en 14.45 uur. Laagwater te 10.22 en 22.46 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In Praag is tenslotte het huwelijk voltrokken tussen de Amerikaanse Olympische kampioen kogelslinge ren Harold Conolly en het Tsjechi sche sportleraresje Olga Fikotova. aie ook Olympisch goud veroverde. Door het lang uitblijven van de Tsjechische goedkeuring is er veel over dit huwelijk te doen geweest. Een telegrafisch overgebrachte foto van het bruidspaar tussen rechts de beroemde tangeafstands loper Emile Zatopek en links diens echtgenote. Corso op 13 april Het corso-comité heeft besloten het bloembollencorso te houden op zaterdag 13 april. Aanvankelijk had men het bepaald op zaterdag 27 april, doch de vroege bloei van de bloembollen maakt het noodzake lijk dit grootse festijn eerder te houden. In het Kurhaus te Scheveningen werd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Vereniging van Oud-leerlingen van Hotelvak scholen een show georganiseerd tijdens welke twaalf oud-leerlingen het tegen elkaar opnamen in het bereiden van een „canard a la pres' se". De maitre d'hotel van het Kur haus, de heer Weiss in volle concen tratie aan de arbeid. In kleine genieenten Rijkspolitie (Van onze parlementaire redacteur) Sedert de Gemeentewet van 1851, meer dan een eeuw geleden, had iedere gemeente het recht op een eigen politie. Bij de herziening van de Gemeentewet in 1931 mocht voortaan de gemeenteraad van een gemeente met minder dan 5000 inwoners Rijkspolitie aanvragen, maar overigens werd aan het beginsel van de gemeentelijke politie vastgehouden. De Duitse bezetter maakte echter van de politie een centraal geleid orgaan, de basis van de politiestaat. Na de bevrijding kwam, buiten het Parlement om, een voorlopig politie- besluit tot stand, waarmede de normale toestand nog niet terugkeerde en sedertdien is voortdurend aangedrongen op een nieuwe wettelijke regeling van de organisatie van de politie in ons land. Met de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp heeft de Tweede Kamer gisteren een aanvang gemaakt. Volgens het voorstel van de regering zal er in gemeenten met meer dan 25.000 inwoners gemeentepolitie zijn en in gemeenten met minder dan 10.000 inwoners Rijkspolitie. Bolsward, Franeker, Steen wijk en Zierikzee zullen daardoor naar Rijkspolitie overgaan. Haarlemmermeer gaat over naar gemeentepolitie. In gemeenten met een aantal inwo ners tussen 10.000 en 25.000 blijft zoveel mogelijk de bestaande toestand gehandhaafd. Barneveld, en Hardenberg zullen echter overgaan naar gemeentepolitie in deze categorie. De heer Boekhoven (PvdA) diende een amendement in om in Steenwijk ge meentepolitie te handhaven. Bestuur en justitie De politie heeft niet alleen tot taak de handhaving van de openbare orde en het toezicht op de naleving van de wet telijke voorschriften, waarbij bestuurs departementen, vooral Binnenlandse Za ken zijn geïnteresseerd, maar tot haar taak behoort ook de opsporing van mis daden ter handhaving van rechtsbegin selen. waarvoor de minister van Justitie moet opkomen. Al meer dan een eeuw wordt strijd gevoerd over de vraag, of de politie bij Binnenlandse Zaken (bestuur) of Justitie (reel:') thuishoort. Volgens het voorstel van de regering zal er aan de top van de politieorga nisatie een nauwe samenwerking moe ten zijn tussen Justitie en Binnen landse Zaken, waardoor tevens wordt vermeden, dat ons land een politie staat zou kunnen worden met alle macht over de politie in handen van één man, b.v. de minister van Bin nenlandse Zaken. Ook de minister van Justitie zal een rol spelen in de orga nisatie van de politie, hoewel volgens prof. Oud (VVD) tenslotte de voor naamste waarborg voor het recht van de burgers de onafhankelijke rechters zjjn, die 20 jaar geleden de minister van Justitie op de vingers tikten in zjjn actie tegen de „wilde bussen". Overleg Wat de gemeentepolitie betreft, zullen volgens het regeringsvoorstel de alge mene leiding en de organisatie berusten bü de burgemeester, maar de hoofd commissaris en de commissarissen van de gemeentepolitie worden benoemd of ontslagen op gemeenschappelijke voor dracht van de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie na de bur gemeester te hebben gehoord. In gemeenten, waar geen commissaris van gemeentepolitie is, behoeft de be noeming van de korpschef de goedkeu ring van de minister van Binnenlandse Zaken na verkregen instemming van de minister van Justitie. De algemene leiding en organisatie van het korps Rijkspolitie berust bij de minijver van Justitie, die zich daarbij bedMfct van de algemeen inspecteur van het korps Rijkspolitie. Deze algemeen inspecteur wordt benoemd en ontslagen op gemeenschappelijke voordracht van de minister van Justitie en van Binnen landse Zaken. Hoofdbezwaar Het hoofdbezwaar van prof. Oud (W D) tegen de voorgestelde regeling was, dat in de kleine gemeenten de Rijkspo litie niet onder disciplinair gezag staat van de burgemeester. Het grote nadeel daarvan is, dat de politie niet werkt in de gemeenschappelijke sfeer. Men zou althans de burgemeester dienen te er kennen als hoofd der plaatselijke politie. Dat hoofdbezwaar leefde ook by de lieer Kodde (SGP) en bij de heer Van Doorn (KVP), die een amendement indiende om bij het opsporingsbeleid in kleine gemeenten tevoren de bur gemeester te raadplegen. Bovendien overwoog de heer Van Doorn de indie ning van een amendement om de mo gelijkheid te scheppen, dat kleine ge meenten gezamenlijk een gemeentelijke nolitie vormen. Tenslotte diende de heer Boekhoven 'PvdA) het volgende amendement in dat mede was ondertekend door de lieer Van Doorn van de KVP, zodat er reeds een grote meerderheid voor is: „Voor de handhaving van de openbare Luchtvaartoverleg in Washington Harcle Nederlandse strijd tegen politiek Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen (Van onze correspondent in Washington dr. P. G. J. Korteweg) „Mijnheer de president, kortgeleden hebt u een brief beantwoord van de Nederlandse minister-president omtrent de luchtvaartonderhandelingen, die thans plaats hebben in Washington. Het schijnt echter, dat deze onderhan delingen zich moeizaam voortslepen en ik vraag mij af of u van plan bent hieraan iets te doen voor het geval de onderhandelaars geen overeenkomst bereiken?" Deze vraag stelden wij Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie. De president antwoordde ons: „Zoals u begrijpt ben ik niet in eerste instantie de autoriteit, die een overeenkomst moet sluiten met een vreemd land omtrent luchtlandingsrechten. Ik ben alleen de autoriteit, aan wie een dergelijke overeenkomst ter goedkeuring wordt voorgelegd". Voorstel dr. Drees werd doorgezonden „Ik heb de Nederlandse minister president meegedeeld, dat ik alles zal doen, wat ik kan, om te bespoe digen, dat zijn voorstel grondig en met sympathie ivordt bestudeerd", zo vervolgde president Eisenhower: „Ik heb het voorstel aan de onder handelaars overgedragen en doen weten, dat ik van mening ben, dat wij heel spoedig tot een of andere regeling moeten komen. Ik hoop, dat zulks zal geschieden en dat ik dan de zaak opnieuw onder ogen kan zien. Tot zover ben ik dus gegaan in deze kioestie. Daarna ben ik afwezig geweest". Uit dit informele, doch met kennelijk sympathie geformuleerde antwoord blijkt ongetwijfeld de grote welwillend heid van het Amerikaanse staatshoofd in deze. De Nederlandse onderhande laars voeren dan ook geen strijd tegen de hoogste Amerikaanse autoriteiten, doch in feite tegen de politiek van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Deze zijn het namelijk, die met aller lei middelen de Amerikaanse onderhan delaars onder druk zetten. De oppositie der Amerikaanse maatschappijen is al leen tot zwijgen te brengen, indien Ei senhower, Dulles en diens onderminister Herter de onderhandelaars te verstaan geven, dat de goede betrekkingen met de kleine Europese bondgenoot Nederland terdege moet meetellen bij de afweging van de verschillende factoren. De leider van de Nederlandse delega tie, staatssecretaris E. H. van der Beu gel, laat niets onbeproefd om dit tegen wicht in de weegschaal te brengen, maar hij moest gisteren na een nieuw onder houd met onder-minister Herter weer erkennen „Wij zijn tot geen enkel be sluit gekomen". Hij gaf te verstaan, dat binnen enke le dagen zal blijken of het overleg een succes of een mislukking is. De moge lijkheid van een compromis achtte hij echter nog niet uitgesloten. Slot op pag. 2 Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, ook van de ..Sleuteltjes", bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrijdag middag 3.00 uur in ons bezit moet zijn. Daar wij ook ln ons bedrijf een tekort aan geschoolde werknemers hebben en het adverteren in het zaterdagblad toeneemt, zijn wij noodgedwongen tot deze maatregel over moeten gaan, aangezien an ders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is, te laat bij onze abonnees komt. terwijl bovendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE orde treedt de burgemeester op als hoofd van de politie ter plaatse; voor de handhaving staat de in de gemeen te dienstdoende politie onder zjjn be velen". De marechaussee De heer Calmeyer (CHU) diende een amendement in om buiten twijfel te stel len, dat de marechaussee een politie- orgaan is en dat voor het verlenen van bijstand aan de gemeentepolitie de ma rechaussee op gelijke voet staat met de Rijkspolitie. De opsporingsbevoegdheid van de mare chaussee wil h(j ongerept laten. Bij deze gedachtengang sloot de heer Toxopeus (WD) zich aan, maar de heer Wierda (PvdA) had er ernstige bezwaren tegen. Hij wil de marechaussee juist een uit sluitend militair karakter geven en daarom acht hij het volkomen juist, dat de opsporingsbevoegdheid aan de mare chaussee wordt onttrokken. Vandaag wordt het debat voortgezet. Vandaag twaalfde dag van Engelse staking Aantal stakers zaterdag anderhalf miljoen (Van onze Londense correspondent) Het is vandaag de twaalfde dag van de staking in de Engelse scheepsbouw, ter wijl het conflict in de metaalindustrie thans vijf dagen aan de gang is. Tenzjj vóór die tjjd een regeling wordt bereikt zal het aantal stakers in de metaalnij verheid zaterdag anderhalf miljoen be dragen. De werkgevers overwegen thans een basis voor de hervatting van de ar beid, voorgesteld door de minister. In middels is alles gereed voor de tweede etappe van de volgens sneeuwbal systeem georganiseerde staking in de metaalnijverheid. Wanneer er geen ver andering komt in de situatie, zullen zich zaterdag in en om Londen een half mil joen arbeiders bij de staking aansluiten. Dit werd gisteren door de vakbonden be sloten. Gehoopt was uitbreiding van de staking te kunnen vermijden, aangezien er energieke pogingen gedaan worden om een oplossing te bereiken. Het besluit van thans betekent een nieuwe druk op de ondernemers. De voorzitter van de werkgeversfedera tie in de metaalindustrie, verklaarde na afloop van de conferentie met de minis ter, dat de toestand uiterst moeilijk is. Hij ontkende evenwel dat de besprekingen zouden zijn vastgelopen. Het enige licht puntje is overigens, dat zowel de werk geversorganisaties als de bonden bereid zijn mee te werken aan het door de rege ring ingestelde hof van onderzoek. Mi nister Macleod verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat hij trachtte een basis te vinden voor de gelijktijdige oplossing van de conflicten in de scheepsbouw en de metaalindustrie. De uitbreiding van de metaalstaking tot Londen zal volgens de minister niet alleen ernstige gevolgen hebben voor het economische leven, maar de verbittering nog doen toenemen. Er schijnt weinig kans, dat de werkgevers in de scheepsbouw zullen \gaan op het denkbeeld van de bonden voor een on middellijke voorlopige loonsverho ging van 5 pet., waarna de rest van de eventuele maatregelen zal worden voor gelegd aan hét hof van onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1