Feestelijke herdenking jubilea van Y. lij nistra, hoofd Pr. Beatrixschool AAMBEIEN Met september wordt Leidse H.B.S. omgezet in lyceum Het zilveren bestaan van de school werd eveneens gevierd Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Voor Pilgrim Fathers komt aan de I liet een museum(pje) Nederlandse Comedie in „Home, sweet home'" 96ste jaargang Dinsdag 26 maart 1957 Tweede blad no. 29096 Het gebeurt niet iedere dag dat er drie jubilea tegelijk gevierd kunnen worden, en dat er dan slechts één gebouw en één persoon bij zijn betrokken. Dit was gisteravond het geval in de bijeenkomst in de Maranathakerk, waar het 25-jarig bestaan van de Prinses Beatrixschool aan de Hoge Morsweg, het zilveren jubileum als hoofd van deze school van de heer Y. Tijmstra en diens 40-jarig jubileum als onderwijzer feestelijk werden herdacht. Er zijn gisteravond hartelijke woorden gesproken aan het adres van de Vereniging voor Christe lijk onderwijs, die de school liet bouwen, en van de heer Tijmstra, die het onderwijs daar heeft geleid. Hartelijke woorden De voorzitter van het schoolbestuur, ds. D. J. Vossers, sprak een welkomst woord tot de talrijke aanwezigen, en sprak daarna een herdenkingsrede uit. Hij begon met te wijzen op de vooruit ziende blik die het schoolbestuur in 1932 heeft gehad, toen men de nieuwe school juist daar liet bouwen. Het was te voor zien dat de uitbreiding van de stad in deze richting zou gaan en dat is waar heid gebleken. Begon de school met 21 leerlingen, in de loop der jaren groeide dit tot over de 300. soms zelfs tot over de 450. De uitbreiding was zo ongekend groot, dat men nieuwe lokalen miest la ten bouwen, boven op het bestaande ge bouw. Deze uitbreiding is voor een groot deel te danken aan de heer Tijmstra, die zich geheel heeft gegeven aan het onderwijs, dat de liefde van zyn hart heeft. Hij won het vertrouwen van de ouders en de liefde van de kinderen, aldus spr. Het bestuur is hem dankbaar voor al zijn werk. Is dit echter de reden dat wij jubileren, dat is „juichen"? Wij juichen niet omdat een gebouw 25 jaar bestaat, noch omdat een man 25 jaar op zijn post is gebleven, noch omdat hier christelijk onderwijs is gegeven, al is dit een groot voorrecht. De school vervult 'n belangrijke functie in ons maatschap pelijk leven. Het is prettig, wanneer wy een goede school hebben, die de kinde ren klaar maakt voor het leven, en het is een geruststelling te weten dat er christelijk onderwijs wordt gegeven, zo dat de geest in de school overeenstemt met de geest in ons huis. GOD WIL ONS GEBRUIKEN Laten wjj echter nuchter zijn, aldus spreker: wanneer wij dit christelijk onderwijs niet hadden gegeven, zou een ander het in onze plaats hebben gedaan: God heeft ons niet nodig. Hij wil ons echter wel gebruiken. Daarin ligt de reden, waarom wij mogen jui chen: Hij wil ons gebruiken. De ware christelijke blijdschap ligt in de we tenschap dat Jezus Christus het voor ons in orde heeft gemaakt by God. Uit deze zekerheid heeft U uw werk kunnen verrichten, en dat is geen ver dienste, doch slechts een genade. En onze dankbaarheid daarvoor uit zich in onze liefde jegens elkander, die zich uit in een goede verstandhouding met het personeel en met de kinderen. Moge U, mijnheer Tijmstra, uit deze blijdschap en door deze liefde gedre ven, uw werk aan de school blijven voortzetten, aldus eindigde ds. Vossers zijn toespraak. GEEN AMTSDRAGER Ds. H. J. van Achterberg voerde daarop als predikant van de wijkge- meente „Het Morskwartier" het woord. Deze begon met zijn hartelijke geluk wensen uit te spreken tot het schoolbe stuur. De school heeft de wijkgemeente jaren lang tot wijkcentrum gediend, en het was er goed toeven, al zagen wij verlangend uit naar een eigen wijkcen trum. aldus spr. De heer Tijmstra heeft aan de school niet gewerkt als een ambtsdrager, al heeft een schoolhoofd soms meer kan sen dan een predikant of een ouder ling. Hij heeft het vertrouwen van de ouders en heeft toegang tot het hart der kinderen: in menig gezin is hij meer de pastor, dan de eigenlijke pastor. Uw werk is dan ook tot zegen van de gehele hervormde wijkgemeente ge weest. terwijl bovendien de grenzen niet zo nauwkeurig vastgesteld waren, zodat U ook in gezinnen kwam, waar men anders dacht over het geloof. De wijk gemeente is de heer Tijmstra dan ook veel dank verschuldigd, mede door zijn werk in de wijkvereniging, voordat de wijkgemeente was geboren. De school i3 de bakermat van de wijkgemeente ge weest. en de heer Tijmstra is de „baker" geweest. Het stemt ons juist daarom tot vreugde dat dit jubileum in de Marana thakerk wordt gevierd. EEN GOEDE SCHOOL Met deze toespraak was het officiële gedeelte teneinde. Ds. Van Achterberg bood namens de wijkgemeente een bloemstuk aan en ds. Vossers overhan digde de heer Tijmstra een enveloppe met inhoud. Ds. D. J. Vossers. (links) voor zitter van het schoolbestuur, wenst de heer Tijmstra geluk met zijn tweevoudig jubileum. (Foto L.D./Van Vliet) Hierop was het woord aan de Rijks inspecteur, de heer J. Machielsen, die er op wees dat de school een zeer goede naam heeft in de buurt. Dat komt voor namelijk door de mensen die er werken en dan in het bijzonder door het hoofd. Dit stimuleert bij het verder verrichten van de taak, aldus spreker. Namens het college van B. en W. sprak de heer Van den Berg. Hij wees er op dat een goede school de gemeente aantrekkelijker maakt als woongemeente. En de school aan de Hoge Mors is zeker een goede school, hetgeen voor een groot deel te danken is aan het hoofd! Namens de collega's schoolhoofden sprak de heer M. I. de Jonge, die wees op de belangrijkste functie die een on derwijzer heeft: het gaat er niet om hoe ver de leerlingen het brengen in de maatschappij, al is dit ook wel belang rijk. maar in de eerste plaats gaat het er om dat de kinderen zich herinneren dat hun in school is verteld van Jezus Christus. Hy bood namens de hoofden van scholen een enveloppe met inhoud aan. De heer J. P. G. Sierat vertolkte de gevoelens van het personeel. De ver houdingen tussen de heer Tijmstra en het personeel zyn buitengewoon prettig, en het personeel waardeert het ook bij zonder dat het zoveel vrijheid heeft. De heer Tijmstra is wel het hoofd, doch hij laat er zich niet op voorstaan. Tot het schoolbestuur zeide de heer Sierat, dat het personeel een goede indruk heeft van het bestuur: men paart daar een toegewijd hart aan za kelijk inzicht. Tenslotte bood spr. de heer Tymstra een geschenk aan. GROTE WAARDERING De heer A. van Egmond was de woord voerder van de ouders en het feestco mité. De ouders hebben grote bewon dering voor de vooruitziende blik van het bestuur in 1932, en voor het werk van het huidige bestuur. Zich richtend tot de heer Tymstra, getuigde de heer Van Egmond van de grote waardering, die de ouders hebben voor zijn werk. De heer W. van Dijk. volgens zijn zeggen een van de grootste belhamels uit de eerste jaren van de school, sprak na mens de oud-leerlingen, van wie er velen in de kerk aanwezig waren. Het was en is een goede school, die in een behoefte voorziet en de heer Tijmstra was een onderwijzer in de goede zin des woords. aldus spr., die nog enkele grap pige herinneringen uit zijn schooljaren ophaalde. WEGWIJZERS Tot slot kwam de heer Tijmstra zelf aan het woord, die ieder dankte voor de goede woorden en de geschenken. Wij hebben een moeilijke taak, aldus spr., want hoewel wij het steeds goed bedoe len. doen wy het soms helemaal niet goed. Het enige dat er bij een jubileum op zijn plaats is. is dankbaarheid jegens God, die ons heeft willen gebruiken. Nadat hy herinnerd had aan het moeilijke begin, legde spr. er de na druk op dat kerk en school in één lijn liggen. Bij het onderwijs kan men de grondslag leggen voor het geloof, van daar ook dat er een nauwe samen werking kon ontstaan met de wijkge meente. Wij moeten ons echter steeds weer afvragen of wij inderdaad weg wijzers zyn, of dat wy de kinderen alleen maar in de weg staan om tot Jezus te komen. Hierna was er gelegenheid de heer en mevrouw Tijmstra en hun kinderen ge luk te wensen met dit jubileum, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Vooral het weerzien van vele oud-leer lingen maakte deze receptie tot een zeer prettige. (Ingez. Med.-Adv.) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo bejangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van E. Griffith» Hughe* Ltd., Manchester. BEROEP EN BEDRIJF De Stichting ..Oud-Poelgeest' 'organi seert op 4 en 5 mei onder de titel „Be roep en bedrijf" een weekeinde voor hen. die werkzaam zijn in secretariaats- en administratieve functies in grote en kleine bedrijven en bij overheid. Over „Wat is de invloed van het be drijf op de maatschappij?" spreekt de heer P. de Jong verbonden aan het So ciologisch Instituut te Utrecht en over „Wat is de invloed van het bedrijf op de individuele werker?", dr. F. J. E. Hoge- wind van de Rijkspsychologische Dienst te 's-Gravenhage. Tijdens een Oecumenische huisdienst spreekt C. M. Bsse van Heemstra, ad junct-directrice van „Oud-Poelgeest", over „De kracht van de stille arbeid". BELASTINGDIENST De heer F. v. d. Waals, adjunct-com mies ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Leiden is met ingang van 1 februari 1956 bevorderd tot commies- titulair van 's Rijks Belastingen. Na discussie van 3 uur Tegenstanders: „lyceum: h.b.s. en gymnasium onder één dak"; voorstanders: opinie ouders moet doorslaggevend zijn Na een discussie van ruim drie uur heeft de Leidse raad gistermiddag met 20 tegen 13 stemmen het voorstel van de meerderheid van het College van B. en W. aangenomen om de Gemeentelijke H.B.S.met ingang van de cursus 19571958 (dus met september a.s.) om te zetten in een openbaar lyceum. Voor stemden de leden van de fracties van de P.v.d.A., de V.V.D. en de C.P.N. Tegen waren de Prot.-Chr. en de K.V.P., met uitzondering van de heer De Bree. Van het College van B. en W. ging wethouder v. d. Kwaak niet met het voorstel akkoord. Alvorens deze beslissing viel is uitvoerig over het voorstel gesproken. Van de zijde van de Prot.-Chr. en K.V.P.-raadsfractie zag men de wenselijkheid van deze omzetting niet in. In deze kringen zag men en dan met name voor Leiden een lyceum als een H.B.S. en een Gymnasium onder één dak. Voor wat de opleiding betreft, schaarden zij zich aan de zijde van curatoren van het Stedelijk Gymnasium, die voor een dergelijke omzetting niet konden voelen. De voorstanders van het voorstel waren echter de mening toegedaan, dat de opinie der ouders, die in meerderheid voor de omzetting voelen, doorslaggevend moet zijn. Bovendien zijn reeds vele plaatsen in ons land Leiden en met succes voorgegaan en bestaat er in de Sleutelstad voor ouders, die voor hun kinderen een openbare lyceumopleiding wensen, geen gelegenheid. Nadat de heren Woudstra (Prot. Chr.) en Van Dijk iK.V.P.) hun afwijzend standpunt kenbaar hadden gemaakt zie ons blad van gisteren liet de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie, de heer Meester, een geheel ander geluid horen. Uitvoerig wees hij op de geheel eigen plaats, welke het lyceum, nu reeds vijftig jaar, in het onderwijsstelsel in neemt. Mede gelet op de sociale ach tergronden van een dergelijke onder wijsinrichting. mogen wij onze ogen voor de veranderde inzichten t.o.v. de lyceumgedachte niet sluiten. Van groot belang acht spreker het keuze-jaar: na één jaar kan gekozen worden voor het volgen van de H.B.S. of de gymnasiale afdeling. Dat aan ouders, die voor hun kinde ren openbaar onderwijs verlangen, in Leiden de gelegenheid wordt onthou den hen naar een gemeentelijk lyceum te sturen, aeht hij niet juist. Spreker brengt de heer Woudstra onder het oog, dat in de kringen van Volksonderwijs en Ouderraad sterk de gedachte van de omzetting van H.B.S. in lyceum leeft. Het zijn juist deze organen, waarin de ouders hun stem kunnen laten horen. De heer Meester, die bij deze omzetting geen vrees koes tert voor bloedarmoede bij het gymna sium. verwacht van het College van B. en W., dat, onafhankelijk van deze omzetting, voort zal worden gegaan met de voorbereiding van de bouw van een vierde gemeentelijke school voor V.H. M.O. In tegenstelling met de heren Woud stra en Van Dijk ziet hij in een lyceum geen noodoplossing. Integendeel een dergelijk schooltype heeft reeds lang een plaats in ons onderwijsbestel ver overd. WENS VAN OUDERS De heer Drijber (V.V.D.aie bij de begrotingsdebatten in 1956 niet zo enthousiast was voor een omzetting van H.B.S. in lyceum en daartegen zelfs bezwaren had. is thans tot andere ge dachten gekomen. Vele in de afgelopen maanden aangevoerde argumenten, heb ben niet nagelaten indruk op hem te maken. Zo heeft spreker een sterk by de ouders levende wens voor een open baar lyceum ontdekt. In deze kringen kan men niet met een bijzonder/neu traal lyceum genoegen nemen. Boven dien is in vele steden deze omzetting met succes toegepast. Spreker ver wacht. dat de gymnasia en zeker het Leidse de „concurrentie'' van een lyceum zeker kunnen doorstaan. Ook de heer Van Weizen (C.P.N.) toonde zich een voorstander van c.e omzetting van de H.B.S. in een lyceum. De heer Kortmann (KVP) daarentegen koos de zijde van de heren Woudstra en Van Dijk. Voorts beriep hij zich, voor wat de opleiding betreft, op het oordeel van curatoren van het Gymnasium. BELANGSTELLING GROOT Wethouder Van Schaik. die het voor stel van B. en W. verdedigde, was ver heugd. dat de belangstelling voor Git voor Leiden zo uitermate belangrijke vraagstuk, zo groot was en gaf een historisch overzicht van de totstand koming en groei van het V.H.M.O. in Leiden. Hoewei ook spreker de betekenis van het gymnasiale onderwijs niet on derschat voor het gymnasium blijft in een Universiteitsstad als Leiden nog een grote taak weggelegd ziet ook hij de wenselijkheid van een openbaar lyceum in de Sleutelstad aanwezig. De huidige maatschappij-vorm vraagt er om. Aan het onderwijs wenst men thans een andere inhoud te geven, hetgeen bereikt kan worden door de vestiging van lycea. Oudercommissies. Ouderraad en Volksonderwijs zijn er een sterke voorstander van. Z-i. moet de overheid aan dit sterk uitgesproken verlangen gevolg geven. B. en W. zijn echter niet alleen op dit verlangen afgegaan, doch hebben zich ook laten leiden door de ervaring, welke men in andere plaatsen en met succes met een lyceum heeft opgedaan. Indien het in de toe komst al mocht gebeuren, dat het aan tal leerlingen b.v. in een 4de klas van een gymnasiale afdeling klein mocht zijn. kan altijd nog de mogelijkheid worden overwogen tot het samengaan met het gymnasium of de nog te bou wen ^erde school voor V.H.M.O. (lyceum). Dat, anders dan bij andere vormen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, pas na het eerste leerjaar de keuze van schooltype be hoeft te worden bepaald, kan volgens de wethouder niets anders dan winst opleveren. Wethouder Van Schaik, die aan een klassieke opleiding van vijf of zes jaar voorbij wenst te gaan hier staat standpunt tegenover standpunt wijst er ten slotte op. dat tot Den Haag het verzoek zal worden gericht om in de begroting voor 1958 een post op te nemen, dat de vergoeding voor de gym nasiale afdeling regelt voor het tijdvak september t.m. december van dat jaar. Het jaar 1959 komt daarna automatisch aan de beurt. PROF. CASIMIR-LYCEUM? Bij de replieken blijven zowel de voor- als tegenstanders op hun standpunt staan, waarbij de heer Meester nog de suggestie deed om aan het lyceum b.v. de naam van prof. Casimir te" geven. De heer Knol (Prot. Chr.), die zich nog niet eerder in de discussie had gemengd blijkt eveneens op „klassieke gronden" een tegenstander van het voorstel te zijn. Wat uitstekend spel vermag „Home, sweet home", van de Amerikaanse auteur Paul Osborn, is feite lijk een enigszins verwrongen geheel. Het heet een.blijspel en is dat ten slotte ook wel, maar er hangt onder en boven dit oeuvre toch een beetje droefgeestigheid. Echter heel zwakjes verwerkt, waardoor het blijspelkarakter niet verloren gaat. Met enkele kleine omzettingen zou er evenwel gemakkelijk zelfs een drama van zijn te maken. Op zich zelf is het gegeven erg mager, goed beschouwd zelfs niet meer dan een kleine familie-geschiedenis en dan nog van een familie, waar eigen lijk niets bijzonders gebeurt, al zyn de leden stuk voor stuk bijkans alle een eigenaardig type. Maar dit leven van alle dag is vakkundig geschilderd in de grootheid van alle kleinheden, die er passeren en bovendien geschetst in een zacht-humoristische dialoog, die meermalen tot lachen dwingt, af en toe overslaand in felheid, ook van actie. Osborn tekent, wat zich afspeelt rondom vier gezusters, waarvan er drie zijn getrouwd, terwijl de vierde bij een der drie getrouwden inwoont, Onwillekeurig denkt men hierbij aan Tsjechow's „Drie zusters", maar dat staat op veel en veel hoger niveau. Twee zusters wonen naast elkaar en bij Cora is de ongetrouwde in huis, Arry, behept met alle goede en slechte eigenschappen van de oude vrijster. Ida heeft een man, die aan zenuwaanvallen lijdt en een zoon. Homer, die al twaalf jaar met een meisje gaat. doch te be sluiteloos is of hij nu al dan niet wil trouwen. Wanneer hij voor het eerst in die twaalf jaar zijn meisje mee naar huis neemt, begint het er op te lijken, dat het ja wordt, doch moeder-jongen als Homer is. wijst hij een huwelijk toch nog weer af tot later. Cora heeft daarop gerekend en weet van haar zwa ger een huurcontract los te krijgen van het huis. dat reeds lang voor Homer was bestemd. Maar dan wil Homer na tuurlijk wel trouwen, moet hij dit zelfs, want zijn meisje verwacht een baby! Homer krijgt zijn huis terug en Cora raakt de ongetrouwde zuster, die eens een misstap beging met Cora's echtge noot van de mannen nog het meest menselijk en normaal kwijt aan haar zuster naast haar. Men ziet: alles komt op zijn pootjes terecht, waartoe de oudste zuster Esther een groot deel bij draagt. al is zij zelf getrouwd met een onmogelijke man. die bezeten is van de vraag: waar ben ik? Men ziet. veel is het niet, wat men te verwerken krijgt, doch niettemin toch een basis voor een genoeglijke avond. Speciaal, als het zo prachtig wordt vertolkt als de Nederlandse Comedie dit doet onder regie van Ank van der Moer. die het hybridische van dit blij spel op schitterende wijze weet op te lossen, al verdoezelt zij deze tweeslach tigheid toch niet geheel en al. Het is een voorstelling geworden van wat men zou kunnen noemen: de „oud jes". Waarmede niets denigrerends wordt bedoeld, integendeel, want deze oudjes doen het wat best! Om te beginnen de vier zusters van Jacqueline Ro.vaardsSandberg, Mien van KerckhovenKlink, Sophie Kohier —van Dijk (die is ingevallen voor Mien Duymaer van Twist) en Mimi Boes- nach. welke laatste nu niet direct tot de oudjes kan worden gerekend. Stuk voor stuk zetten zij een type levensecht op de planken en met een gemak, waar over men zich slechts kan verbazen. Speciaal geldt dit voor de kort geleden 80 jaar geworden mevr. Ro.vaards, welk heuglijk feit op de planken niet is ge vierd. Welk een kostelijke vitaliteit en levensblijheid weet zij op te brengen en hoe vast nog van stem in haar liedje! En dan Ko Arnoldi, Louis van Gaste ren. met naast zich Johann Fiolet en Joan Remmelts. Ieder geeft een zeld zaam raak getroffen mens van soms zielige kleinheid, doch daardoor zo echt menselijk. Een paar open doekjes, getuigden reeds van grote ingenomenheid voor dat tot in de finesses verzorgde spel. Wethouder Van Schaik. die in tweede instantie nog enkele cijfers van de grote toeloop tot lycea noemt, zou het van de tegenstanders op prijs stellen indien zij rekening hielden met de opinie van de ouders, die hier toch doorslaggevend moet zijn. Laten zij zich proberen op te werken tot het standpunt, dat de voor standers van het openbaar onderwijs innemen. Een „oproep", welke evenwel geen succes had: met 20 tegen 13 stem men werd het voorstel van B. en W. aanvaard. MUSEUM PILGRIM FATHERS Teneinde meerdere bekendheid te ge ven aan de geschiedenis van do Pilgrim Fathers tijdens hun verblijf in Leiden (16091621) wensen B. en W. op aandrang van V.V.V. in het perceel Vliet 45 een museum in te richten van documenten en voorwerpen, welke verband houden met deze Pilgrim Fathers. Een voorstel om li iervoor een bedrag van f. 12.000 beschikbaar te stellen, ontmoette alleen by de heer Schüller (P. v. d. A.) bezwaren. Z.i. is in dit pand geen behoorlijke ten toonstellingsruimte te creëren. De heer Drijber (VVD), die het van wege de publiciteit betreurde, dat de inrichting niet reeds gereed was bij de komst van de 17-jarige Amerikaan,' die vorige week Leiden bezocht en als scheepsjongen zal meegaan met de Mayflower II. zou het op prijs stellen indien het gebouwtje zoveel mogelijk in zeventiende eeuwse sfeer werd ingericht. Ook de heren Meester en Questroo kwam dit wenselijk voor. Zowel de burgemeester als wethouder Jongeleen deelden mede, dat de inrich ting zeker niet modern zal worden. Ir. Koch en de directeur van „De Laken hal" zullen van advies dienen, terwijl de restauratie onder leiding van de chef van de gebouwendienst, de heer J. Voorbach, zal tot stand komen. Op de inrichting kon niet worden vooruitge lopen op het te verlenen krediet door de raad. Conform besloten. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen de behandeling hiervan nam nauwelijks een kwartier in beslag werden z.h.s. goedgekeurd. Slechts bij het voorstel tot verhoging van de verpleegtarieven van Endegeest (van f. 6.80 tot f. 7.50 per dag) wenste de heer Van Weizen geacht te worden tegen te hebben gestemd. Een aan de agenda toegevoegd voorstel: het be schikbaar stellen van een bedrag van f. 375.000 voor het opspuiten van ter reinen gelegen in het uitbreidingsplan Leiden Zuidwest, werd eveneens aan genomen. INTERPELLATIE VUILNIS BAKKEN UITGESTELD Met het oog op het vergevorderde uur (het was reeds kwart over zes) zag de heer Van Iterson af van het houden van zijn interpellatie inzake het neer zetten van vuilnisbakken kort voor de komst van de ophaalwagen van de Gem. Reinigingsdienst. Elly Weller is het meisje: zij speelde enigszins in Ank v. d. Moer-geest. In een goed en warm aandoend de cor twee achtertuintjes in een Ame rikaans provincie-stadje maken zij van dit in wezen weinig betekend blij spel een amusement van de eerste rang; vooral als de aanvankelijke traagheid en gerektheid van de inzet is over speeld. Wat ware toneelkunst vermag, wordt hier door dit nauwsluitend ensemble overtuigend bewezen. Na afloop bracht de volle Schouwburg het was de zevende en dus op één na laatste abonnementsvoorstelling allen een ovatie, die tenslotte, toen alle anderen zich bescheiden terugtrokken, onze zo verdienstelijke 80-jarige, met warme sympathie ten deel viel als wel verdiende hulde voor hetgeen zij in al die jaren voor ons vaderlands toneel heeft gedaan. Aan de dames werden bloemen aan geboden. M. De bestedingsbeperking IR. H. VOS SPRAK VOOR P. v. d. A. Onder voorzitterschap van de heer G. Dallinga kwam de afdeling West van de Party van de Arbeid te Leiden gisteravond in gebouw Rehoboth ben- een. Op deze vergadering, die ook door enkele leden van andere afdelin gen werd bijgewoond, hield ir. H. Vos een inleiding over de bestedingsbeper king. Spreker begon met er op te wijzen, dat in de afgelopen jaren zowel de consumptie als het aantal investeringen in ons land aanmerkelijk is toegenomen en dat men enige factoren van politieke en sociale aard bij elkaar moet tellen om hiervan de oorzaak te kunnen v n- den. Wat de politieke zijde betreft ves tigde spreker de aandacht op de Jruk, die er geweest is om de belastingen te verminderen ook in het bedrijfsleven. Dat men veel te uitgebreid ging investe ren is thans wel duidelijk gebleken, aldus ir. Vos, die voor wat de gediffe rentieerde loonpolitiek betreft als zijn mening te kennen gaf, dat deze, politiek gezien, moeilijk was tegen te houden. Met nadruk verklaarde hij, dat in 1956 in Nederland, veel te weini'cr politiek is gevoerd, die de zaak van de nationale economie in de gaten hield. Reeds in de eerste maanden van dat jaar had men kunnen weten, dat het met deze econo mie de verkeerde kant uitging, zo ver volgde ir. Vos, voor wie het in juni van het vorige jaar duidelijk was, dat het totaal mis ging. Terecht is van rege ringszijde advies aan de S.E.R. gevraagd nog voordat de kabinetscrisis was op gelost. Uit het advies bleek, dat twee procent minder moest worden uitgege ven dan men in 1957 van plan was te doen. Het ging hier om een bedrag van 700 miljoen gulden. Er waren echter nog andere problemen. In totaal noemde spreker drie verschillende vraagstukken die van betekenis zijn geweest voor de nationale economie van ons land. Daar was in de eerste plaats de invoering van de ouderdomsvoorziening tegen het ad vies van de S.E.R. in. welke in deze een vijfjarige overgangstermijn had voor gesteld. Voorts de kwestie van de huur verhoging en tot slot de claim van de landbouw. BEZWAREN TEGEN STIJGING MELKPRIJS De 700 miljoen van de werkelijke be stedingsbeperking wordt deels de rege ring. deels de industrie en het bedrijfs leven in het algemeen en deels de con sument ten laste gelegd. Dat de rege ring, die verschillende werken heeft uit gesteld, niet heeft willen bezuinigen op het onderwijs en ook ten aanzien van de sociale politiek de bestedingsbeper king niet heeft doorgevoerd, achtte ir. Vos zeer juist. Wel had hij ernstige bezwaren tegen de plotselinge stijging van de melkprijs. Het geheel overziende kwam spreker echter tot de conclusie, dat men in Nederland op het terrein van de bestedingsbeperking eenstem migheid heeft weten te bereiken. Met grote nadruk sprak hij als zijn overtui ging uit. dat niet alleen in tijden van nood, maar ook in tijden van hoog conjunctuur men van overheidswege de teugels enigszinss in handen moet i ou den. Op deze met aandacht beluisterde inleiding volgde na de pauze een discus sie. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex Vrije Stu dierichting in de Rechtsgeleerdheid de heer G. J. van der Top (Leiden); voor het doctoraal examen Sociologie mej. A. Hessels (Den Haag). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacques Johannes, zn van J. M. Laurier en L. Verdoiijn; Helena Anthonetta Jamnie dr van J. Blok en J. A. de Jongh; Johan nes Hendrik zn van A. de Bruin en E N Knol; Maria Petronella Elisabeth, dT van P. Chrlspljn en J. M. v. Leeuwen; Adrtaan Benjamin, zn van A. Blankenst-ein en A A. Offenberg; Maria, dr van T. Stoof en E. J. Slebert; Annie, dT van H. van Dijk en L. A Kloos; Pieter Amoldus zn van P Kuivenhoven en H. van Leeuwen- Annie! dr van J. van der Boon en P. de Mol- Hen- drlcus Engelbertus Maria, zn ran E A van Egmond en A. Th. Boslandi; Hendrik zn van J. de Geus en B. Bosman; Al Ida Cor nelia. dr van W. Oudshoorn en E M. Ger- tenaar; Jan Hendrik, zn van R. U Mek- king en N. van Dongen; Frank' Hendrik, zn van L. J. Bosch en H. M. C. Foks. GETROUWD J. I. Kromhout en M. J. Mensert- W F den Os en J. Teljeur, H. D. Bol en J J. de Vrlee,

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3