LIGTVoÏt Nieuwbouw VARA-studio's vergt eeu bedrag van 12 miljoen ABDIJSIROOP.' Met een enkel woord Agenda fl DINSDAG 26 MAART 1957 Waarom gaan artiesten over naar de A VRO? (Speciale berichtgeving) 12 miljoen gulden! Dat is de totale som voor de nieuwbouw van de VARA- studio's, technische vleugel en een grote studiozaal met inbegrip van interieur en technische apparatuur. Als de VARA-bouwplannen, waarmee vorig jaar sep tember Is gestart, geen bijzondere, onvoorziene stagnaties zullen ondervinden, zun er goede kansen dat het gehele complex aan de Heuvellaan In ongeveer vier jaar gereed is. Het gebouw, waarin de technische ap paratuur zal worden ondergebracht (de z.g. technische vleugel waaraan thans wordt gewerkt) hoopt men eind van dit jaar op te leveren. De tweede fase is de bouw van zevenstudio's waarvoor in middels een aanvrage tot bouwvergun ning is ingediend en als derde fase volgt de bouw van een grote studiozaal. Een derde gedeelte van de totale bouwsom van 12 miljoen zal de VARA uiteindelijk niet zelf hoeven te betalen. Secretaris-penningmeesters J. W. Le- bon gaf tijdens een jaarvergadering van de Hilversumse afdeling gisteravond in vogelvlucht een overzicht van de plan nen, die zich reeds aftekenen in de diepe kuil van de eertijds zo fraaie VARA-tuin. In de bewuste vergadering werden mede onthullingen gedaan door de heer Lebon met betrekking tot het „overlo pen van programmamedewerkers en artiesten naar andere omroepvereni gingen" De breuk van diverse bekende radio-figuren met de VARA zou het ver moeden, of wel de indruk wekken, dat de VARA-leiding op een verkeerde wijze met deze medewerkers omspringt. De heer Lebon noemde de twee stromingen, die er toe leiden de VARA te dienen. Daar is de vaste, getrouwe kern van medewerkers, die „hun omroep" door dik en dun dienen en zullen verdedi gen. Daar is ook een groep en dat nemen wij hen allerminst kwalijk die het uitsuitend om 't geld doet. De VARA-hoofdbestuurder ging vervol gens wat dieper op deze kwestie in en daardoor kwamen de namen van Cees de Lange en Karei Prior ter spra ke. De heer Lebon vertelde dat de AVRO een moeilijke tyd doormaakt, wat de verzorging van de radio-pro- gramma's betreft. De AVRO ziet na melijk geen kans meer met het be schikbare materiaal voldoende be langstelling voor vele programma's op te wekken. Wat nu op zijn zachtst gezegd in correct is, is de onfatsoenlijke metho de om bepaalde medewerkers midden in door hen te verzorgen programma cyclussen (Showboat) over te nemen zonder enige vorm van contact of overleg. De heer Lebon stelde nadruk kelijk dat men de handelwijze van de AVRO in NRU-kringen onomwonden te laken acht. De VARA heeft altijd getracht zelf goede krachten te kweken en de heer Lebon noemde als voorbeeld Peter Pech en thans Cees de Lange. Beide figu ren zijn zonder meer in de VARA-pro- gramma's groot geworden. Een man als Karei Prior had indertijd als jong om roeper van de NCRV by de VARA ge solliciteerd. Hy had succes met enkele aardige programma's en de VARA om- roepleiding heeft hem gestimuleerd. Er uit gehaald wat er in zat. Van AVRO- zijde heeft men achteraf toegegeven, dat men al twee jaar geleden herhaalde malen heeft geprobeerd om bekende „Friendship" naar de Parijse salon Amerikaanse luchfmacht toont ook belangstelling Het tweede prototype van de Fokker Friendship zal te zien zyn op de Pa rijse salon, welke op 24 mei op Le Bourgct wordt geopend. Deze Friend ship, die op het ogenblik 40 vlieguren achter de rug heeft en de registratie- letters PH-NVF heeft (Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker), zal deel nemen aan de internationale demon straties, welke op 1 en 2 juni op het programma van de Parijse luchtvaart- tentoonstelling staan vermeld. In de hal zelf zal Fokker een kleine stand inrichten voor een nevenprodukt van de fabriek. Ook het vorige jaar heeft Fokker deel genomen aan de buitenexpositie van de salon, toentertijd met een S 14. Het eerste prototype met de registra- tieletters PH-NIV heeft er thans 400 vlieguren op zitten. Door vlieger Bur gerhout is de PH-NIV naar Wiesbaden gevlogen, waar het transportcommand van de US Airforce belangstelling had voor dit verkeersvliegtuig, zowel voor het vervoer van legerautoriteiten als voor ambulance-doeleinden. De demonstratie te Wiesbaden had plaats onder auspi ciën van Fairchild, aangezien eventuele levering aan het Amerikaanse leger van de F 27 onder deze fabriek, die naar men weet de Friendship in licentie bouwt, ressorteert. Na Wiesbaden is de Friendship naar Engeland gevlogen voor proeven met de Rolls-Roye Dart motoren. Zuid-Korea ongerust over Noordkoreaanse bewapening De Zuidkoreaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft maandagavond te Washington tegenover verslaggevers verklaard, dat zijn land in een „hache lijke toestand" verkeert als gevolg van de toenemende ongelijkheid in militaire macht tussen Noord- en Zuid-Korea. Hij had de Amerikaanse leiders hierop ge wezen en zei, dat, „tenzij Zuid-Korea met de nieuwste wapens wordt uitgerust, we zullen sterven als de algemene slachting begint". Tegen de Koreaanse wapen stilstand in wint Noord-Korea door de aanschaf van nieuwe wapens in vuur kracht. Vijf divisies zijn geoefend in het gebruik van kernwapens, aldus de mi nister. Zuivering in Bulgarije Volgens in Joego-Slavië ontvangen berichten worden er weer op grote schaal mensen uit „bourgeoiskringen" en „onbetrouwbare elementen" uit de Bul gaarse hoofdstad Sofia gewezen. Tegen het einde van de vorige week zouden honderden personen aanzegging hebben gekregen, de stad te verlaten. Sommigen zouden slechts vier uur de tijd hebben gekregen. Het is niet bekend, waarheen de betrokkenen worden gestuurd. In oktober van het vorige jaar. ten tijde van de opstand in Hongarije, wa ren de autoriteiten in de Bulgaarse hoofdstad begonnen met het uitwijzen van ..verdachte elementen". In Weste lijke kringen had men echter gedacht, dat deze actie in december was beëin digd. VARA-medewerkers aan zich te binden door een aanmerkelijk groot honorarium. Deze vorm van loven en bieden is niet het systeem om het omroepbe stel in goede banen te houden. Inte gendeel, daarmee ondergraaft men het omroepsysteem, aldus de heer Lebon, die tevens cijfers gaf van de sterkte althans volgens hem beschikbare ge gevens van de vyf omroepvereni gingen. Die sterkte in leden uitgedrukt zou er volgens de heer Lebon als volgt uitzien: KRO 450.000; VARA 427.000; NCRV 395.000; AVRO 350.000 plus 30.000 nummers van de Radio bode in losse verkoop. (Ingez. Med.-Adv.) Gangetje 12 Reeds dertig doden door sneeuwstormen in de Ver. Staten Lentesneeuwstormen die zich in de Ver. Staten langzaam van het Midden- Westen naar het gebied van de Grote Meren verplaatsen, hebben in de afge lopen dagen minstens 30 doden geëist. De schade wordt geraamd op miljoenen dollars. De meeste slachtoffers waren inge sneeuwde automobilisten die omkwamen voor zij door redders bereikt konden worden door gebrek aan zuurstof. In West-Kansas zijn maandagavond 440 passagiers van twee ingesneeuwde treinen gered; 25 van hen waren in ge heel ingesneeuwde wagons onwel ge worden. Waarom kreeg dr. Adams een legaat van mevr. Morrell? In het proces tegen de huisarts dr. John Bodkin Adams uit Eastourne, die ervan wordt beschuldigd een rijke pa tiënte mevrouw Edith Morrel, door het opzettelijk toedienen van te grote doses verdovende middelen om het leven te hebben gebracht, verklaarde gisteren een rechtsgeleerde, dat dr. Adams twee maanden voor het overlijden van de patiënt "door haar als legataris uit haar testament was geschrapt. Hierdoor was hij niet meer te beschouwen als iemand, die belang bij haar dood had. De betrokken jurist, Hubert Sogno, deelde mee, dat hij zesmaal een testa ment voor mevr. Morrell had gemaakt. Volgens het laatste stuk zou dr. Adams een kist met zilver, een kast en haar Rolls Royce erven. Deze bepaling her riep zij evenwel later, toen de arts met vakantie was gegaan zonder haar te waarschuwen. Het stuk. waarin zij het legaat herroept, werd na de dood van mevrouw Morrell door haar zoon ver scheurd. Hierdoor had dr. Adams toch de auto en het zilver gekregen, niet zozeer op grond van het testament als wel op verzoek van de zoon van mevr. Morrell. Elirenburg verdedigt O O Amerikaanse kunst De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft in het officiële tijdschrift „Lite- ratoernaja Gazeta" stelling genomen te gen de verklaring van een uit de Ver. Staten teruggekeerde Wit-Rus, dat „de Ver. Staten geen echte nationale kunst hebben geschapen". De Wit-Rus, Alexan der Kazembek, heeft in de Ver. Staten gewoond en is vorig jaar naar de Sovjet- Unie teruggekeerd. Ehrenburg wyst in een open brief aan het blad op het werk van Whitman, Twain. London, Lewis. Hemingway en Steinbeck. Ook al heeft men kritiek op veel aspecten van de Amerikaanse acti viteit, aldus Ehrenburg, dan kan men toch geen aanval doen op de „grote waar den waar elk volk terecht trots op is". Ehrenburg betreurde de publikatie van Kazembeks artikel, dat volgens hem in strijd is „met de beginselen van het in ternationalisme, de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie en de diepe liefde voor de vrede van het Sovjet-volk". De redactie van „Literatoernaja Ga zeta" heeft de brief gepubliceerd met de toevoeging, dat zij het niet met Ehren burg eens is. Zeven Sobsileiders gearresteerd De communistische Federatie van Vakverenigingen „Sobsi" heeft in een telegram aan de militaire commandant van Zuid-Sumatra. luitenant-kolonel Barlian, krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van zeven plaatselijke Sobsi leiders. die ervan worden beschuldigd de 24-uursstaking, welke de vorige week uit protest tegen het militaire bestuur van Barlian werd gehouden, te hebben ge organiseerd. Ook Amerikaanse raketten naar Frankrijk President Eisenhower zou gisteren op een bijeenkomst met congresleiders, waarop de president een uiteenzetting heeft gegeven van het besprokene op de Bermuda-eilanden, de mogelijkheid hebben geopperd, dat raketten ook naar Frankrijk zouden worden overgebracht. De president en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, meen den. dat de Verenigde Staten mogelijk in een moeilijke positie zouden worden gebracht, indien zij zouden weigeren Frankrijk dezelfde hulp te verlenen, die ook Groot-Brittannië zal krijgen. Overi gens heeft de Amerikaanse regering nog geen voorstel gedaan tot wijziging of verzachting van de wet op atoomwapens, die in haar huidige vorm de uitvoer van Amerikaanse atoomwapens naar andere landen verbiedt. Een woord voerder van het Witte Huis heeft later trouwens verklaard, dat het overbren gen van raketten naar andere landen dan het Verenigde Koninkrijk nog niet bestudeerd is. (Ingez. Med.-Adv.) c<ci y>v> neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- yjpN jNs zacht en geneest Gaat melkprijs in het westen 1 cent omlaag? Het ministerie van Economische Zaken bestudeert thans de vraag of de melkprijs in het Westen van Ne derland met één cent verlaagd dient te worden, of gehandhaafd moet blijven op het huidige peil. Een verlaging met één cent per liter melk in de niet-gesaneerde gebieden is naar de van ministeriële zijde aan de algemene vereniging voor de melkvoor- ziening is medegedeeld op zijn plaats, omdat de gebruiker gedurende het afge lopen half jaar een halve cent per li ter teveel heeft betaald. Het ligt dus voor de hand dat in het komende tijd vak van 1 april tot 1 oktober een halve cent te weinig voor de melk per liter be rekend wordt. De melkhandelaren voelen hier nu echter weinig voor. daar de melkprijs in juni weer verhoogd wordt met betrekking tot de maatregelen we gens de bestedingsbeperking. H. M. de Koningin naar gouden „Ilsy" Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft van het secretariaat van H.M. de Koningin bericht ont vangen, dat Hare Majesteit gaarne gehoor zal geven aan de uitnodiging de zesde internationale luchtvaart- schouw Ipenburg op pinkstermaandag 10 juni a.s., bij te wonen. Met deze zesde „Ilsy" zal het gouden Jubileum der KNVVL worden gevierd. Evenals vorige jaren heeft Z.K.H. de Prins der Nederlanden erin toegestemd, het voorzitterschap op zich te nemen van het Ilsy-erecomité. De Prins is. zoals men weet. ere-voor- zitter der Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. Inbrekers maken bet bont in Bilthoven Voor 75.000 gulden uit bontzaak gestolen (Van onze correspondent) De heer Ashot Gasparjan,, eigenaar van een bontzaak aan het Emmaplein no. 9 te Bilthoven, kreeg 's ochtends de schrik van zijn leven: om negen uur ging hij naar beneden om te tele foneren en zag toen dat inbrekers 35 tot 40 mantels ter totale waarde van omstreeks 75.000 gulden hadden ge- I stolen. I Onmiddellijk waarschuwde de 34-ja- rige bonthandelaar, een tot Nederlander genaturaliseerde Armeniër, de politie. Bij onderzoek bleek dat inbrekers men rekent er op dat tenminste twee man aan het werk zijn geweest per auto naar Bilthoven zijn gekomen. Zij parkeerden de auto in de op het Em maplein uitkomende Spoorlaan en gin gen vervolgens langs de spoorlijn Utrecht-Bilthoven achter de huizen aan het Emmaplein om. Door een donker steegje tussen restaurant „De Schouw" en de bontzaak kwamen zij bij een raam van de woonkamer terecht. Hier boorden zij een gaatje in een sponning, lichtten de borgpen en schoven het raam op. Door de woonkamer drongen de daders door in de showroom en het werkvertrek, waar zij hun grote slag sloegen. De vracht bontmantels droegen zij naar de wachtende auto. Vijfendertig tot veertig nieuwe, ter reparatie en in bewaring gegeven mantels verdwenen. De recherche van de Biltse gemeente politie stelde ook met speurhonden een uitgebreid onderzoek in. maar tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. Premieheffing A.O.W. In het verleden is een regeling getrof fen, waarbij is goedgekeurd, dat over het loon van kinderen, die werkzaam zijn in het bedrijf van hun ouders en bij die ouders inwonen, geen vereveningsheffing wordt afgedragen, indien het totale loon in de vorm van kost en inwoning, kle ding en zakgeld blijft beneden de be lastbare grens van het tarief voor de loonbelasting. Door het vervallen van het besluit op de vereveningsheffing 1941 bij gelegenheid van de invoering van de al gemene oudersdomswet heeft deze rege ling haar belang verloren. Met de vermelde vrijstelling van ver eveningsheffing hangt echter een andere faciliteit samen, n.l. dat in de bovenbe doelde gevallen ook de formaliteiten, die door het besluit op de loonbelasting 1940 worden gevorderd (zoals het voeren van een loonadministratie), achterwege kun nen blijven. Naar de minister van Financiën in een recente aanschrijving aan de be lastingadministratie mededeelt, kan deze faciliteit niet langer worden ge handhaafd, omdat ten aanzien van loontrekkenden de premieheffing inge volge de Algemene Ouderdomswet in tegenstelling tot het tarief van de loon belasting geen vrijgesteld minimum kent. Op grond hiervan is vorenbe doelde faciliteit vervallen, zodat thans alle ouders-werkgevers, die tot voor kort onder de vrijstellingsregeling vie len, op de belastinginspectie als werk gever zullen worden ingeschreven. De premie A.O.W. behoeft uiteraard slechts te worden ingehouden in de ge vallen, waarin tussen ouders en kind het bestaan van een dienstbetrekking moet worden aangenomen. Zulks is het geval, indien de ouders de beloning ter zake van door hun kinderen in het bedrijf verrichte werkzaamheden volgens een destijds getroffen regeling in aanmerking brengen bij de winstberekening, hetgeen onder bepaalde voorwaarden alleen is toegestaan ten aanzien van kinderen van 16 jaar en ouder. Aan de belastingdienst is thans medegedeeld, dat belanghebben den, die van laatstbedoelde regeling ge bruik maken, zich ook voor de premie heffing A.O.W. op het standpunt dienen te stellen, dat een dienstbetrekking aan wezig is. BINNENLAND Ten gevolge vam het overlijden van mir D G. W. Spditaen, i>n leven secretaris generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, is de functdie van voorzit ter van de m 1954 opgerichte adviescom missie voor de doelmatige organisatie in de rijksdienst vacant gekomen De rege ring heeft nu dr. L. Neher bereid gevon den het voorzitterschap van deze advies commissie te aanvaarden. De minister-pre sident minister van Algemene Zaken, heeft 'de heer Neher lm de functie be noemd. De Nederlandse Kastelenstichting I houdit op zaterdag 27 april In de grafelijke zalen van het Binnenhof te 's-Gravenhage een ..Kastelendag 1957". waarop deskun digen Inleidingen zullen houden over on- der werpen met betrekking tot het kasteel. De Eerste Kamer heeft haar voorlo pig verslag uitgebracht over het ontwerp ran wet houdende aanvullende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tand heelkundige De twaalfde inter nationale huishoud beurs ln het RAI-gebouw te Amsterdam heeft in 4 dagen 35.000 bezoekers getrok ken. Gisteren lieten ruim tienduizend ge ïnteresseerden hun billeken gaan langs de vele stands. BUITENLAND In Madrid zijn maandag pamfletten verspreid, waarin de Spanjaarden worden opgeroepen niet deel te nemen aan de volgende week maandag te houden feeste lijkheden ter herdenking vam de overwin ning van de rechtsen onder Franco ln de burgeroorlog. Ook wordt een beroep op de bevolking gedaan, de openbare transport middelen die dag te boycotten en geen dagbladen te kopen. Deze aotie wordt ge steund door linkse groepen vam de onder grondse oppositie. De Westdultse minister voor kern- j energie, Dr. Siegfried Balke, is gisteren besprekingen begonnen met Canadese au toriteiten. Volgen6 een Duitse woordvoer- j der zal Balke ln de eerste plaats de grond- I slag leggen voor uitwisseling van gege- j vens op het gebied van de kernenergie. Dr. Balke zal voorts een bezoek brengen aan j het centrum voor atoomonderzoek te Chalk Bi ver. Op 6 mei begint, de München een pro ces tegen de voormalige SS-generaal Sepp Diet/rich en de vroegere chef van die SS- be waking van het concentratiekamp Da chau Michael Lip pert, die ervam worden beschuldigd eind juni 1934 op bevel van Hitier een aantal hoge SA-letders onder wie Ernst Roehrn, uit de weg te hebben geruimd. Een ongebruikte postzegel van de serie, die in 1847 door Mauritms is uitge geven, heeft op een postzegel veiling te Londen 4 500 pond opgebracht. Deze post zegel is een van de twee ongebruikte uit deze serie. De gezondheidstoestand van de 84- Jarige Franse politicus Bdouard Herriot gaat smel achteruit, aldus is gisteren door drie artsen in Lyon medegedeeld. Herriot wordt in een ziekenhuis te Lyon verpleegd. In Zuidwest-Afrika zullen negenhon derd zebra's moeten worden geschoten we gens de grote schade, die zij de boeren berokkenen. Men schat het totaal aantal ln het betrokken gebied levende zebra's op elf duizend De Canadese premier, Louis St. Lau rent ,ls gisteren met zljm minister vam Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, te Hamilton op Bermuda aangekomen voor overleg met zijn Britse ambtgenoot, Ha rold Macmlllan. en het hoofd vam het ..Foreign Office". Selwyn Lloyd. Er zal ge sproken worden over dezelfde onderwerpen als die, welke de Britse leiders dezer dagen met president Elsenhower en minister Dulles hebben behandeld. De Saarlamdse regering van dr. Ney, bestaande uit christen-democraten en so- claal-demooraten. Is gisteren afgetreden. De regering is vijftien maanden aan het bewind geweest. Dr. Ney is belast met de vorming van een nieuwe regering. Ver wacht wordt, dat hij een nieuw kabinet op bredere basis zal vormen Generaal Heusinger, de voorzitter van de Westdultse generale staf, is maan dag in New York aangekomen voor een btzoek aan militaire installaties lm de Ver. Staten en Canada. Omdat hij door het gezang van een krekel werd gehimderd, heeft de violist Isaac Stern zondag een door hem gegeven openluchtconcert In Miami onderbroken. Hij ging pas verder nadat men het palm boompje. waarin de krekel zat, had weg- i gehaaid. De vliegtuigen van de Zuidafnkaanse luchtmacht zullen binnenkort een nieuw internationaal herkenningsteken krijgen. Inplaats van de cirkel met de springbok zal het herkenningsteken de vijfpumtige omtrek van het historische kasteel te Kaapstad vertonen. Sinds de Suezcrisis hebben negentien honderd schepen, die anders de kanaal- route volgden, Zuidafrikaanse havens aan gedaan. Het leeuwedeel kreeg Kaapstad te verwerken, waar niet minder dan duizend vijftig schepen de haven binnenliepen. Durban kreeg zevenhonderd-vijfenzestig schepen extra te verwerken en Port Eliza beth achtentwintig schepen. Radio-Moskou heeft een rede van de Hongaarse communistische per-mier Janos Kadar uitgezonden, waarin deze toegaf, dat ..wij er nog niet in zijn geslaagd, de laatste sporen van de Hongaarse revolutie uit te roeien". Kadar sprak op een massa- vergadering in de Oeral-fabriek van Swerd lofsk een van de grootste machine-fabrie ken in Buslamd. Hij maakt op het ogen blik een reis door Rusland. „Wij hebben de „contra-revolutie" in de illegaliteit ge drongen, maar zijm er nog niet in geslaagd de laatste sporen ervan uiit te roeien," zei hl], James Roosevelt, zoom van de be roemde president vam de Ver. Staten, die als afgevaardigde van OaMformdë voor de demooratische partij in het Huis van Af gevaardigden zitting heeft, heeft voorge steld dat de Ver. Staten het Panamakanaal onder beheer van de Ver. Naties stellen op voorwaarde, dat Egypte hetzelfde doet met het Suezkamaal en de Golf van Akaba. Volgens het persbureau „PAP" wordt het bestuursapparaat van de Poolse com munistische partij drastisch gereorgani seerd. Zo is het aantal employé's van het partijcomité te Warschau van 467 tot 85 verminderd. Ook ln andere afdelingen wordt het personeel sterk Ingekrompen. Alleen technici en specialisten worden ge- Vice-president Nixon van de V.S. heeft maandag met president Elsenhower ge sproken over zijn Afrikaanse reis, aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis gezegd. Naar verluidt zou Nixon verster king van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in Afrikaanse lan den en een ruimer program van techni sche en eoonomische hulp voorstaan. Paus ontving minister Luns Minister Luns is vanochtend door Paus Pius XII in het paleis van het Vaticaan ontvangen. De minister was vergezeld van de Nederlandse delega tie, die gisteravond de ondertekening van de verdragen voor de Europese gemeenschappelijke markt cn Eura tom bijwoonde, cn van graaf de Mar- chant d'Ansembourg, dc Nederlandse vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel. De Paus had eerder op de ochtend Bondskanselier Audenauer van West- Duitsland in audiëntie ontvangen. Adenauer was vergezeld van zijn dochter en Westduitse functionarissen. Auto met inhoud verdween: f. 17.500 gulden waarde (Speciale berichtgeving) Een fabrikant uit Bussum kwam giste ren tot de ontdekking, dat zijn personen auto ter waarde van f.8000. die hij in de Westerstraat te Utrecht had gepar keerd, was verdwenen. In de wagen be vond zich een aantal plastic goederen ter waarde van f9500. Het door de politie ingesteld onderzoek had tot nog toe geen resultaat. Kerkelijk Leven DS. P. G. VAN I)ER HOOFF 25 JAAR PREDIKANT Vrijdag zal het 25 jaar zijn geleden, dat ds. P. G. van der Hooff van Hilver sum werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken in Hersteld Verband. Nadat kand. Van der Hooff was be roepbaar gesteld in de Geref. Kerken in Hersteld Verband werd hij op 29 maart 1932 te Zaandam in het ambt bevestigd. Op 13 december 1936 verwisselde de ju bilaris deze kerk met die van Middel burg, van waar hij op 4 februari 1940 naar Hilversum vertrok. Ds. Van der Hooff nam met dr. J. G. Geelkerken van Amsterdam deel aan de besprekingen, welke vooraf gingen aan de hereniging van de Geref. Kerken in Hersteld Verband met de Ned. Herv. Kerk. Toen op 15 mei 1946 de Geref. Kerken in Her steld Verband met de N.H. Kerk werden herenigd werd ds. Van der Hooff be vestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Hilversum, waar hij een bijzondere opdracht heeft en speciaal belast is met de geestelijke verzorging van het diaconessenhuis. NED. I1ERV. KERK Beroepen te De Bittt-Oost W. de Bruin te Ermelo. Benoemd tot voorg. van de afd. Maassluis van de Ned. P-rot. Bond ds. Jac. de Pree, a.s. emeritus predikant te Hoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Rott erdam - Char! ols (vac. J. Flret) C. Oh. Griffioen te Voort hulzen. te St.-Anna Parochie Joh. Dijkstra te 6chermerhom te Heerlen (2de pred. pl.) A. A. Leenhouts te Castricuim. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (3de pred. pl.) J. van Ree ven te Hardenberg, die bedankte voor Leidschendam aan genomen naar MM'diam P. v. Breugel, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Drijber, Hasselt, Houwerzijl en voor Zonnemadre, CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bussum J. P. Geels te Ha arlem-Centrum. Tweetal te Zwijndrecht N. de Jong te Katwijk aan Zee en G. de Vries te Zeist. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aan het Semenarium be Leiden is bevor derd tot proponent de heer F. Rosingh aldaar. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg W. Hage te Nunspeet. DINSDAG Acad. Ziekenhuis (Collegezaal Heel kunde): E.H.B.O.-raad. Prof. dr. P. J. Gaillard over weefseltransplantatie. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Inspec tievergadering Lager- en Ulo-onderwijs. Spr. de heer Noordam. 9J uur voorm. Casino-theater: K. en O.-filmsfcudiekrlng Lezing W. de Vogel over trucs en experi menten bij de film. 9.15 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Home sweet home". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr. P. Glazema over prehistorische rots schilderingen ln Spanje. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Filmavond Ned. Ohr. Reisver. 8 uur nam. Ohr. School Asserstraat: Voorlichtings avond Het Groene Kruis. Spr. W. P Droog 8 uur nam. In den Vergulden Turk; Ned. R.-K. Mid denstandsbond. Spr. pater S. Jelsma .8.15 uur nam. Oegstgeest: Irene. Muziekavond radio Westriik. 8 uur nam. WOENSDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedagoglek. Spr .MeJ. van Ouwenaller over Gezins voogdij. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ledenverg. Ned. Reisver. met filmvertoning. 8 uur nam. De Kleine Burcht; Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 tuur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij voor Toonkunst. R'dams PhilhanmonLsch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Breestraat 27: Ledenvergadering O.L. en B „Reuvens". 8 uur nam. Herengracht 34: Leldse smalfilm Liga. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenvergadering Kynolo- genvereniging „Rijnland". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Italië-avomd Relsbur. Cebuto. Spr. dr. van Egerath. 8 uur nam. Leiderdorp: Gemeentehuis. Raadsvergadering. 7.45 uur nam. DONDERDAG Abachts6chool (Haagweg 4): Diploma- uitreiking Vakavondschool. 8 uur nam. Vroom en Dreesmann: Modeflltsen. 10| uur voorm. en 2$ en 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Abonnements concert Residentie - OrkestPianist Edluardo del Pucyo. 8 uur nam. Hotel Centraal; Jaarvergadering Ned. Ver. Expogé. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come- die „Driekoningenavond". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvergadering Leidse Assurantieolub. 8 uur nam. Café Anlba: Ledenvergadering Tuiniere- en Bloemistenver. „Door Eendracht Ver bonden". 8 uur nam. VRIJDAG Academie (filmzaal); lezing dr. W. C. Braat voor Ver. „Oud-Leiden7' over Ver dwenen Schoonheid. 8 uur nam. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuls: Cabaret Ver. van Gerepatrleerden. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v.m tot 4 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten. 10 uur 12 en 24 uur. 's Zondags van 2—4 uur. RECHTZAKEN Vrouw verdronk haar kind De Arrondissementsrechtbank te Arn. hem heeft heden een 29-jarige vrouw uit Oosterbeek, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering, omdat zij volgens de tenlaste legging haar drie maanden oude zoon tje op 10 maart 1953 in een regenput had verdronken. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in 1956 het bureau bevol king in Oosterbeek na een huistelling het in het register ingeschreven kind niet meer kon vinden. De officier van Justitie had tegen de zeer berouwvolle vrouw zes jaar gevan genisstraf geëist en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Hoge boete voor expediteur Een boete van f. 2000 of vier maanden en zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf met. drie jaar proeftijd legde de Haagse politierechter op aan een 43-ja- rige expediteur uit Leiden. De officier van Justitie had drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen hem geëist wegens drie gevallen van valsheid in geschrifte. Voor zijn expeditiebedrijf had ver dachte een vrachtauto die niet altijd in bedrijf was. Hij wilde hiervoor graag een belastingkaart hebben met een geldig heidsduur van 60 dagen, want dat is veel goedkoper. Om zo'n kaart te kunnen verkrijgen moet men echter tenminste drie betalende wagens in bedrijf heb ben en dat had verdachte niet. Hij vroeg daarom de kaart aan op naam van zijn broer, die wel een expeditiebedrijf met voldoende wagens heeft. Dit deed hij drie achtereenvolgende jaren en het be spaarde hem f. 2199.33 aan belasting. Het was voor verdachte niet direct duidelijk dat hij de belasting ontdoken had. „Die wagen heeft toch niet meer dan 60 dagen gereden", zei hij. „Maar U had helemaal geen recht op die kaart" antwoordde de president. De officier van Justitie vond het een buitengewoon ernstig vergrijp. Hij had de indruk dat verdachte er niets van snapte, dus kan verdachte wel eens weer zoiets doen. ,,Hij moet voelen dat dit niet toegestaan kan worden", aldus de officier van Justitie. Bovendien kan de Staat die f. 2000 niet meer navorderen, aldus de Officier. De verdachte betoogde dat hij maar een kleine zaak heeft, maai* de rechter meende dat in elk ge val het grootste deel van de niet betaal de belasting in de boete verdisconteerd moest zijn. Vader gaf zijn kind te laat aan... De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, heeft een jonge vader uit Souburg op Walcheren veroordeeld tot f. 8.boete omdat hij de termijn voor het aangeven van zyn kind bad overschreden. „Wacht je beurt maar rustig af," had men van achter het secretarie-loket naar de gelukkige vader geroepen, toen de betrokken ambtenaar met een collega stond te praten. Woedend was de jonge vader weggelopen en had de politie in de arm genomen. Het kwam allemaal weer goed, maar de wettelijk gestelde termijn van aangifte was overschre den. En zo stond de jonge papa met de betrokken ambtenaar voor de kan tonrechter te Middelburg. .Jullie zitten daar toch niet voor je eigen plezier", riep de vader voor de balie uit aan het adres van de bureau man. „ik dacht, dat de ambtenaren er waren om onze belangen te behartigen". De lokettist voerde aan, dat hij in ge sprek was geweest. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, meende, dat er wel wat meer soepelheid van de ambtenaar had mogen worden verwacht. „Vooral met jonge vaders, die het toch al benauwd genoeg hebben gehad". De officier eiste voor de overtreding van de aangiftetermijn f. 15.— boete subs. 3 dagen hechtenis, maar de rech ter vond f. 8.voldoende. 10 JAAR GEËIST WEGENS BRANDSTICHTING TE BOGOR Het Landgerecht te Bogor heeft A. J. Hendrick, een Indonesisch staatsburger van Nederlandse afkomst, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar we gens opzettelijke brandstichting in het museum voor Natuurlijke Historie in Bogor. Hendrick die alle schuld ont kende, tekende hoger beroep aan. De openbare aanklager, Tirtakoesoemah, had een straf van 12 jaar geëist. In zijn uitspraak overwoog de rechter, dat er geen voldoende bewijs was voor het deel nemen door beklaagde aan subversieve activiteit, zoals hem secondair ten laste was gelegd. BIOSCOPEN Trianon: „Het leven van Vincent van Gogh", a.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 u. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino: „Lemmy Calltion" en hei mysterie der twee vrouwen". 18 Jr. Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Lido: „Oklahoma", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Juan". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Rex: „Alarm ln de Paoific". 14Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden en Oegstgeest worat tot zaterdagmorgen 30 maart te 8 uur waar genomen door de Apotheek Kok. Rapen burg 9. tel. 24807; Apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. teler. 21060 en Apotheek Oegstgeest, Wilhel- mlnapark 8. tel. 26274. Bij geen gehoor bU Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bi V i *9 5» uur ersl. af S 1*. S Stockholm ?eh. bew. zzo 5 2 0 Oslo ijzel windstil -2 0.3 (Copenhagen mist zo 4 3 0.5 Aberdeen nevel 2 4 7 0 Dublin geh. bew. wnw 4 8 4 Londen regen zzo 4 8 1 Amsterdam geh. bew. zo 5 7 0 Brussel ?eh. bew. s 4 9 0 Parijs nevel zzw 3 9 0 3ordeaux zwaar bew. w 4 11 5 Grenoble onbewolkt windstil 2 0 ^ice half bew. nnw 5 11 0 3erlijn nevel O 4 8 1 Pr ankfort mist O 1 0.1 Hünchen nevel windstil 3 0 Zürich mist ono 2 2 0 Senève onbewolkt windstil 1 0 jocarno regen windstil 9 4 Wenen zwaai- bew. zzo 7 2 0 Innsbruck nevel nw 2 1 0 Rome nevel windstil 11 17 Mallorca licht bew. windstil 7 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2