EUROPESE VERDRAGEN ZIJN GISTEREN PLECHTIG IN ROME ONDERTEKEND WEERBERICHT Historische gebeurtenis in Italiaanse hoofdstad Ministers van Buitenlandse Zaken en hoofden delegaties plaatsten twaalf handtekeningen Onversierde, monumentale zaal Lof voor P. H. Spaak Werkgevers en werknemers zijn onverriehterzake uiteen gegaan Nog 2x/i pet. verschil Weinig vertrouwen in een slagen van kabinetsformateur Soewirjo Puzzel - pool wordt aangepakt 96ste jaargang DINSDAG 26 MAART 1957 «- No. 29096 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week, m.i.v. 1 april a.s. Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Rome) Aan een enorme houten notenhouten tafel van twaalf meter bij twee meter 80, bedekt met een tapijt van rood brocaat, zijn gisteren in het Capitool te Rome de verdragen voor een gemeenschappelijke Europese markt (Euromarkt) en een Europese atoomgemeenschap (Euratom) ondertekend. Het was een historische dag, waarvan de feestelijkheid getemperd werd door een nare, kille regen, die op de Italiaanse hoofdstad neer daalde. Op het ogenblik, waarop de auto's de ministers van de zes ondertekenende landen (Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) naar het paleis reden, goot het dermate, dat zij in.de bin nenstad die bij zware regenval wegens de slechte riolering spoedig onder water staat meer op motor bootjes dan op vierwielige motorvoertuigen geleken. De vrij talrijke menigte, die zich een uur tevoren op het Om vijf uur precies kwamen de ministers de grote feestzaal van het paleis binnen. Het was een waarlijk indrukwekkend moment. Terecht waren in deze zaal, die beroemd is om haar zestiende-ecuwse muurschilderingen, geen bijzondere versieringen, planten, vlaggen of wat dan ook aangebracht: de totale indruk was op zichzelf reeds monumentaal genoeg en elke toevoeging zou daaraan afbreuk hebben gedaan. Aan de ene zijde van de kolossale tafel stonden de zetels voor de ministers en hoofden der verschillende delegaties. Aan het ene uiterste links za ten minister Spaak en baron Snoy voor België en aan het andere uiterste rechts minister Luns en de heer Linthorst Homan. In het midden de aristocratische figuur van de Italiaanse premier Segni, die er uit ziet als een achttiende-eeuwse markies. Achter de fauteuils der hoofdpersonen stonden drie minder plechtige, met rode zyde beklede stoelen voor verdere leden der delegaties, terwijl de helft van de zaal was vrijgelaten voor ruim tweehonderd journalisten. Enkele uren later was er een grote ontvangst bij minister-president ^egni en mevrouw Segni in bet paleis Venezia. Er waren niet minder dan 1400 gasten Zodra het hoge gezelschap gezeten was, hield burgemeester Tupini van Rome een toespraak, die iets te lang duurde en iets te retorisch was. Het is immers bepaald niet origineel om Rome „caput mundi' (de hoofdstad der we reld) te noemen en over de Capitolijnse heuvel te praten als over de meest hei lige heuvel ter wereld na Golgotha Maar het was stellig goed bedoeld en de burgemeester toonde zich later een gul en hartelijk gastheer. Daarna sprak, een beetje meer zake lijk, de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Martino, die er op wees dat het voor hem een bijzondere ge noegdoening was. dat deze Europese economische eenheid is voortgekomen uit de samenkomst te Messina, zijn ge boortestad, waar hij hoogleraar Js in de geneeskunde Daarop spraken achtereenvolgens de Duitse bondskanselier Adenauer, die pas om half drie in Rome per vliegtuig was aangekomen en te Rome vertoeft op doorreis naar Teheran, minister Spaak voor België, Pineau voor Frankrijk, Bech voor Luxemburg en, als laatste, minister Luns voor Nederland. Allen, en vooral Adenauer en Luns brachten een bijzondere hulde aan Spaak, die wel het meeste heeft bijgedragen tot de bereik te resultaten. Nadat de Nederlandse minister, die evenals zijn Belgische, Franse en Luxemburgse collega s in het Frans nad gesproken, eindigde zijn korte verkla ring in het Nederlands, gericht tot ae personen in het vaderland, die door middel van de televisie de plechtigneid volgden. Met gouden pen Na de korte speeches begon de onder tekening. Er werden niet, zoals op het laatste ogenblik de bedoeling was, 92 handtekeningen geplaatst, doch in het geheel slechts twaalf. Iedere minister en ieder hoofd van een delegatie onder tekende een document met Franse tekst Waarschijnlijk zal de onderteke ning van de documenten in andere talen later volgen Het eerst tekende minister Spaak, het laatst van allen de heer Linthorst Homan. Dit gebeurde met een speciaal voor dit doel vervaar digde gouden pen. Alleen minister Bech van Luxembure bleek meer vertrouwen te stellen in zijn eigen vulpen, die bij uit zijn binnenzak haalde! Het was heel vlug afgelopen en daarna werden de twaalf hoge gasten door burgemeester Tupini in een ander vertrek ontvangen, waar hun een gouden medaille ter her innering van de gebeurtenis ter hand werd gesteld Een korte receptie waar aan alle genodigden deelnamen, besloot de plechtigheid. Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vr»j veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt te 11.15 uur). 27 maart Zon op: 6.29 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 4.39 uur; onder 15 21 uur. Maan op: 4.39 uur; onder: 15.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.08 en 13.33 uur. Laagwater te 8.51 en 21.28 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. plein voor het Capitool gevormd had om de ministers toe te juichen, sloeg hals over kop op de vlucht, want Italianen zijn voor weinig dingen meer beducht dan voor een regenbui. Alleen de moedige jongelui van de Bond voor Europese samenwerking en een vrij groot aantal geestelijken trotseerden het noodweer. Toch bood het plein, een der mooiste scheppingen van Michel Angelo, wel een fleurige aanblik. Van de drie paleizen, die het omringden en die tezamen het stad huis vormen, wapperden de vlaggen der zes landen en hingen vijf en twintig fraaie gobelins neer en op de brede statietrap van het paleis der Conservatori ston den twaalf boden in zestiende-eeuwse uniform, elk met een banier van een van Rome's oudste stadswijken in de hand. en het was wei de meest luisterrijke receptie, die Rome na de oorlog neeft gezien. Juist door dit grote aantal aan wezigen. verdeeld over 40 zalen, was bet heel moeilijk met iemand een meer diepgaand gesprek te voeren. In de och tend hebben de zes ministers echter een gemeenschappelijke verklaring goedge keurd om de bijzondere economische en sociale positie van de stad Berlijn in de zorgen van de Europese gemeenschap aan te bevelen Pluimpje voor Nederland Velen onzer zegslieden vonden, dat het verdrag vooral dat van de economi sche markt, erg voorzichtig is opgesteld en dat voor elke bepaling een voorbe houd is gemaakt, zodat men kans ionpt dat in de praktijk de geest van het ver drag wel heel gemakkelijk zou kunnen worden gesaboteerd! Vooral de republi keinen. die voorstanders zijn van een Verenigd Europa hoe dan ook, hadden graag een wat korter en wat meer bin dend verdrag gezien, al geven zij toe, Belangrijke stap Na de ondertekening van de ver dragen voor een gemeenschappe lijke markt en een atoomgemeen schap - gisteren in Rome - moe ten de parlementen der zes deel nemende landen de verdragen nog goedkeuren. De overeenkomst over een Euromarkt brengt de zes deel nemers samen in een gebied, vrij van invoerrechten en quota, waar in onderlinge uitwisseling van pro- dukten vrijelijk mogelijk moet zijn Door samenwerking op het gebied van de atoomenergie hopen de zes hun economisch leven nieuwe kracht toe te voeren. De onderte kening van gisteren vormt, naar de voorstanders van een Verenigd Europa hopen, een belangrijke stap op de weg naar Europese eenheid, een voorspel tot een politieke unie. Uit dit oogpunt gezien was de on dertekening van gisteren een his torische daad. iiiii;niii:iiii;i;iiii: n ii;:!:;:i...ü:.!,i i!i:iiiii!iii:!.i:i.i;!,i;i;iiliiiii:iii:;:!1i,!;!!i;i!i i:i:i:i:iiiraiMi.: dat dan het gevaaj groot zou zijn ge weest. dat een der zes parlementen bet niet zou hebben geratificeerd! Het mis lukken destijds van de Europese Defen siegemeenschap (E-D.G.) heeft de rege ringen voorzichtig gemaakt. Nederland kreeg van velen onzer zegslieden een pluimpje, omdat het zich meer dan de vijf anderen voor deze zaak heeft inge spannen en bereid is gebleken belang rijke offers te brengen. Van Italiaanse zijde is er maar êèn groep, tenminste onder de regeringspar tijen. die enige kritiek heeft op het ver drag en dat is de Katholieke bond van kleine boeren. Deze menen, dat het verdrag voor de Italiaanse landbouw, vooral in de eerste jaren, schadelijk zal blijken. In een slalen-pijpenfabriek te Ra- met in Israël heerst grote bedrijvig heid. Er wordt hard gewerkt aan het vervaardigen van de buizen voor een olieleiding door het land. Wan neer de leiding eenmaal klaar is. zal Israël de helft van de jaarlijkse be nodigde hoeveelheid olie hierdoor aanvoeren, waarmee men maande lijks een miljoen dollar aan trans portkosten bespaart. Een kijkje op een der opslagplaatsen. Engelse staking duurt nog voort Standpunten naderen elkaar meer en meer (Van onze correspondent te Londen) Ondanks het aanvankelijk optimisme, dat spoedig overeenstemming in het Engelse scheepsbouwconflict zou worden bereikt, zijn de werkgevers en de ver tegenwoordigers der vakbonden na gisteren de gehele dag te hebben ge confereerd onverrichtrezake uiteengegaan. De ondernemersfederatie heeft een loonsverhoging aangeboden van 5 pet., maar de bonden, die oorspron kelijk 10 pet. hebben geëist, verlangden thans ten minste 7'/2 pet. ven. De bonden gingen hiermede akkoord, maar eisten daarom het nogere bedrag. Blijkbaar waren de bonden het ook eens met het werkgeversvoorstel om verouderde bepalingen overboord te gooien, welke voorschrijven dat bepaal de taken uitsluitend aoor bepaalde soor ten arbeiders mogen worden verricht hetgeen vaak... een rem betekent op de produktie. Door de tegenslag in de onderhande lingen in de scheepsbouw, dreigt ook de oplossing van bet conflict in de metaal industrie vertraagd te worden. Het bedrijf is momenteel, volgens de arbeiders, nog bloeiender dan vorig jaar, zodat zij nu zeker recht menen te hebben op hetzelfde percentage, dat zij toen ontvingen. Tijdens het over leg werd op praktisch alle andere punten overeenstemming bereikt. Van werkgeverszijde was verlangd dat na de komende loonsverhoging de lonen een jaar lang onveranderd zouden biij- De minister van Arbeid heeft thans besloten een commissie van onderzoek en arbitrage te benoemen, een onaf hankelijk lichaam, dat beide partijen in het scheepsbouwconflict zal horen en aanbevelingen zal doen. De minis ter heeft de vakbonden daarom ver zocht de staking op te heffen. Hier over zal vandaag worden beslist. In scheepsbouw- en metaalbedrijven hebben thans meer dan een miljoen man de arbeid neergelegd. De staking in de daartoe aangewezen fabrieken is vrijwel volledig. Er deden zich hier en daar incidenten voor tussen werkwil ligen en stakers. De Britse Motor Corporation heeft bekendgemaakt, dat zij in de eerste helft van het lopende boekjaar met verlies heeft gewerkt door de vele moei lijkheden. waarmede de Engelse auto- industrie de laatste maanden te kampen heeft. De Engelse omzetbelasting heeft geleid tot een zodanige produktiedaling, dat de produktie minder economisch is geworden. De Duitse auto-industrie daarentegen behoeft veel minder te be talen en heeft in het afgelopen jaar haar afzet met ongeveer 20% kunnen vergroten. In Engeland wilde men minder in eigen land en meer naar het buiten land verkopen. Het lukte niet. Niet alleen werd de export niet vergroot, maar de omzet op de binnenlandse markt daalde ook, waardoor de kosten stegen en het vermogen om op de exportmarkten te concurreren in ge vaar is gebracht. Ook de Nahdatoel Oelama sou thans Hatta als leider van nieuwe regering wensen Politieke kringen in Djakarta waren vandaag verre van optimistisch over de kansen van de nationalistische kabinetsformateur Soewirjo tot het vormen van een zakenkabinet, in overeenstemming met de nieuwe opdracht van president Soekarno na zijn mislukte poging tot vorming van een kabinet met P.N.I. en Nahdatoel Oelama als kern. Volgens hen is er niet veel verschil tussen de eerste en de tweede opdracht, daar ook een zakenkabinet op een parlemen taire meerderheid moet kunnen rekenen. Soewirjo heeft zich vandaag schrifte lijk gewend tot de personen, die hij voornemens is tot het deelnemen aan de nieuwe regering uit te nodigen. Voorts had hij een onderhoud met de burgemeester van Djakarta. Soediro, een vooraanstaande figuur in de nationalis tische party, die kandidaat zou zyn voor „een belangrijke portefeuille". Het islamitische dagblad „Abadi" in Djakarta, spreekbuis van de Masjoemi, berichtte vandaag, dat Soekarno de for mateur zou hebben opgedragen geen le den van de Masjoemi voor het nieuwe kabinet uit te nodigen, als hy niet te vens ook de communistische partij hier voor zou vragen. Volgens kringen van de Nahdatoel Oelama is het standpunt van deze par tij nog steeds onveranderd. Leden van de N.O. mogen geen posten in het ka binet aanvaarden, zolang Soewirjo niet bereid is overleg te plegen over de samenstelling van het kabinet met de verschillende partyen. De vice-voorzitter van de N.O. Kiai Dahlan, en de voorzitter van de katho lieke partij Kasimo verklaarden, dat hun partyen het deelnemen aan het nieuwe kabinet van de hand zullen wijzen, als Soewirjo de communisten of zelfs maar meelopers zou uitnodigen. Men acht het vrywel onmogelyk voor de formateur om een zakenkabinet met parlementaire steun te vormen, als hy alleen maar de nationalisten, commu nisten en vertegenwoordigers van en kele splinterpartytjes daarvoor kan uit nodigen. In kringen van de Nahdatoel Oela ma betoogde men, dat deze partij als Aan H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wy helaas genoodzaakt H H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, ook van de ..Sleuteltjes", bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrydag- middag 3 00 uur in ons bezit moet zyn. Daar wy ook ln ons bedryf een tekort aan geschoolde werknemers hebben en het adverteren in het zaterdagblad toeneemt, zijn wij noodgedwongen tot deze maatregel over moeten gaan. aangezien an ders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is. te laat bij onze abonnees komt. terwijl bovendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. DE DIRECTIE Een overzicht van de grootste ma rine-parade. die ooit in Nederland is gehouden en welke gisteren ter gelegenheid van de 350ste geboor tedag van De Ruyter plaats vond in Den Helder. Op de achtergrond de kruiser, die naar onze zeeheld is vernoemd. Wijziging inkomsten- en loonbelasting By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarby met ingang van 1957 een verhoging wordt voorge steld van de loon- en inkomensgrens, welke mede beslissend is voor de vraag of aan hen, van wier loon reeds loon belasting wordt inp"*houden, nog een aanslag in de inkomstenbelasting moet worden opgelegd. Deze verhoging sluit aan bij de wijziging van de loongrens voor de sociale verzieringen, nl. van f.6000 tot f.6900, waarvoor een wets ontwerp bij de Staten-Generaal in be handeling is. Een overeenkomstige wyziging wordt voorgesteld voor de loongrens, waarbe- neden met bijzondere uitgaven (verwer vingskosten. persoonlyke verplichtingen, buitengewone lasten en aftrekbare gif ten) in de regel reeds rekening wordt gehouden by de heffing van de loonbe lasting. premier een partijloze figuur verlangt, die het vertrouwen heeft van het grootste deel van het volk. Waarnemers zien in deze woorden een duidelijke aanwijzing, dat de Nah datoel Oelama zich heeft aangesloten by de Masjoemi en de leiders van de opstandige buitengewesten in hun eis, dat Hatta de leiding van de nieuwe regering dient te hebben. „Gezamenlijke gelofte" De chef-staf van de Indonesische Landmacht, generaal-majoor Nasoe- tion, heeft bekend gemaakt instruc ties te hebben gegeven tot het treffen van voorbereidingen voor een byeen- komst van de 48 legerofficieren van Noord-Sumatra, die in december vorig jaar de z.g. „gezamenlijke gelofte" ondertekenden, welke voor kolonel Simbolon tenslotte de aanleiding vormde voor zyn mislukte greep naar de macht in Noord-Sumatra. Deze byeenkomst zal op het einde van de maand in Atjeh worden ge houden. De militaire commandant van Atjeh. luitenant-kolonel Gaharoe, sprak in dit verband de hoop uit, dat ook Simbolon aan deze besprekingen zal deelnemen. Soeprajogi van post ontheven In Djakarta is bekend gemaakt dat kolonel Soeprajogi, de militaire com- knandant van West-Java, van zijn post is ontheven. Soeprajogi zelf verklaar de. dat hy in overeenstemming met een plan van het legerhoofdkwartier een cursus zal gaan volgen aan de militaire stafcommandoschool. Hij wei gerde te zeggen wie hem als comman dant van West-Java zal opvolgen. Naar werd vfernomen, bestaat er een grote mogelykheid, dat de chef-staf van West-Java, luitenant-kolonel Kosasih, tot opvolger van Soprajogi zal worden benoemd. Militaire censuur Het hoofd van de afdeling telecom municatie van het hoofdbestuur van de P.T.T. in Bandoeng, Raden Samdjoen, heeft verklaard, dat de militaire autori teiten een censuur hebben ingesteld op briefpost, interlocale telefoongesprekken en telegrammen. Hy zeide. dat hem dit was gebleken uit berichten, die hij van postkantoren in verschillende delen van het land had ontvangen. (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de directie van het „Algemeen Dagblad" Dit in verband met de puzzel-pool. die dit blad de laatste tijd elke week publi ceert. Het is de bedoeling het proces verbaal zo snel mogelijk te voltooien, opdat de justitie zich op korte (ermijn kan heraden. wat er te doen staat. Pet kernpunt is de vraag ot het gokele- ment in de puzzel overheerst. Pe politie heeft talrijke getuigen eehoord, zowel prijswinnaars als personen, die nog niets hadden gewonnen. Van politiezijde deelt men ons mede, dat de Nederlandse puzzelpool. waarvan het kantoor in een zijstraat van de Zwart Janstraat te Rotterdam was gevestigd, met zijn werkzaamheden is opgehouden. Dit kantoor zette formu lieren uit bij winkeliers en ook wer den er wel in de brievenbussen ge stopt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1