Omzetting H.B.S. in Lyceum Toelichting op beursbegrippen MAANDAG 25 MAART 1957 Leidse raod komt bijeen Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de burgemeester, jhr. inr. F. H. van Kinschot, bijeen. Onder de belangrijkste punten, welke deze middag aah^de orde kwamen, behoorde het voorstel om de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan. met ingang van het cursusjaar 19571958 om te zetten in een lyceum. Alvorens dit voorstel in behandeling kwam werden de volgende benoemingen gedaan: a. mej. L. C. Chr. Jansen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan; b. de heer J. Kuiper tot onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Mare- singel: c. mej. J. E. de Brabander tot onderwijzeres aan de openbare oplei dingsschool voor Gwmnasium en H.B.S. aan de Lorentzkade en d. mej. N. A. J. van Leeuwen tot onderwijzeres aan de openbare lagere Montessorischool aan de Rijnsburgersingel. Niet vast, wel moeilijk Vrijdag berichtten wij. dat in de Rijn tussen de Spanjaardsbrug en de Leider- dorpse brug een treilloggeru it Vlaar- dingen vast was gelopen, en dat het waterverkeer geruime tijd gestremd was alvorens deze voor dit vaarwater onge bruikelijke grote schuit weer vlot kon komen. Enerzijds spijt het ons natuurlijk, dat dit bericht onjuist fas, anderzijds moet ons dit een genoegen doen. Want later is ons gebleken, dat voor de doorvaart van het schip zorgzame voorbereidin gen waren getroffen! Het was tevoren bekend, dat het schip te grote diepgang en te grote breedte voor deze vaarweg had. Daarom was speciale toestemming voor het transport verzocht (en verkregen) en waren bijzondere maatregelen genomen. Er ging een drijvende bok mee. om het schip over te ondiepe plaatsen te helpen en op andere wijze assistentie te ver lenen. Dit bijzondere transport werd verzorgdd oor de firma Troost. Het schip had inderdaad moeilijkhe den op het door ons gemelde punt. Maar die waren voorzien, en daarom was die drijvende bok er bij. Het kostte wel veel tijd en moeite om deze hindernis te ne men. maar daar was men op voorbereid, evenals op de tijdelijke stremming van het scheepvaartverkeer. Het belangstelling publiek op de kant en omwonenden waren van deze gang van zaken uiteraard niet op de hoogte. Zo ook Uw verslaggever en fotograaf aan wie een ..stranding" ter ore was gekomen en op de plaats van het ..on heil" zelve de berichten daaromtrent slechts bevestigd zagenten on rechte. J LEIDERDORP RAADSAGENDA De raad komt vrijdag, te 7,45 uur nam. bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Vaststelling van de suppletoire begroting Bureau Sociale Zorg voor 1956. Hernieuwde vaststelling van per 1 januari j.l. vervallen belas tingverordeningen. Verkoop van water, aan de provincie, ten behoeve van de aanleg van de verbindingsweg tussen Rijksweg 4A en Provinciale weg 5 bis. Wijziging de politie verordening. Elek triciteitsvoorziening Hoogmadese weg 58. Doortrekking van de Hubrechtstraat naar de Doeslaan en de in verband daarmede aan de heer Koolmoes uit te betalen schadevergoeding. Verlenen van een subsidie in de kosten van restauratie van de molen in de polder Aohthoven. Vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoeding aan bijzondere kleuterscholen. SIMAVl-collecte In deze week wordt alhier de jaarlijkse SIMAVl-collecte ge houden. De opbrengst van deze inza meling zal in de eerste plaats worden aangewend voor de bestrijding van de kindersterfte op Nieuw-Guinea. Een foutieve verzorging van het kind en onkunde op het gebied van de hy giëne zijn de voornaamste oorzaken van het eed. Door dokters en zusters moet veel voorlichtend werk worden gedaan. Méér kampongverzorgsters moeten wor den opgeleid en meer consultatie-bu reaus en moedercursussen moeten wor den opgericht. Het plaatselijk SIMAVI- Comité doet een warm beroep op harten en beurzen der burgerij. Brandweerver. opgericht Op een door de Vrijwillige Brandweer alhier in het Dorpshuis gehouden bijeen komst onder leiding van de commandant de heer Buitendijk, werd besloten tot de oprichting van een brandweervereniging. Tot bestuursleden van deze nieuwe ver eniging werden benoemd de heren F. Nagtegaal, voorzitter; G. de Jong. secre taris en A. Vons, penningmeester. Hoe de naam van de nieuwe vereniging zal luiden, wordt later nog bepaald. Aan de heren A. Vons en L. G. Was- senburg werden de diploma's chauffeur- pompbediener uitgereikt.De commandant deed dit met een hartelijke toespraak. Bij de besprekingen, die hierna nog volgden, werd o.a. besloten ook dit jaar weer aan de brandweerwedstrijden deel te nemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Astrld B., dT van M. Cortel en Ch. M. C. Y. Sohirelner; Cornelia W., dr van C. W. Rtemers en E. J. Trooster; Jo- liannes, an van J. van Hooidonk en M. van Halewijn. Ondertrouwd: J. de Groot, 2 3Jaar en A. C. Brussee, 18 Jaar. MARKTBERICHTEN LISSE. 22 maart. Gladlolenveiling. Met het ppantgoed van gladiolen gaat het ook niet slecht, als de soorten maar aan wezig zijn. die men voor de kwekerij graag heeft. Gladiolen: Acca Laurentia 6/8 0.90. 4 6 0.50. 3/4 0.10, Agnita 1.10 0.80 0.25. Alfred Nobel 0.80 0.50 Allard Pierson 1.20 0.85 0.18. American Express 0.85 0.75 0.20, Bloemfontein 0.70 0.60 0.10, Blue Herald 0.85Clrce 1.40 Dr. Fleming 1.20 0.85 0.30, Elan 0.75 0.60 Firmament 0.90 Gen. Elsenho wer 1.40 0.70 0.14. Gold Dust 0.90 0.60. 0.15, Gustav Mahler 0.80 0.75 Han van Meegeren 2.20 1.10 0.20, Hochsommer 1.10 1Hopman s Glory 1.20Joh. Strauss 1.— 0.65 0.28. Leeuwenhorst 1.10 0.65 0 12. Lustige Witwe 1.0.60 Mansoer 0.90 0.60 0.24. Memorial Day 1.10 0.70 0.20. Modern Times 0.75 0.55 Mrs. Mark's Memory 1.20Nieuw Europa 2.40Paotolus 0.80 0.70 Palet 0.60 0.45 Pax 0.50 0.34 0.08 Pride of Hol land 1.20 0.80 0.20, Puccini 0.80Red Fox 1.Rosa van Lima 0.95 0.60 Sans Souci 1.20 0.75 0.14, Silhouet 0.60 0.50 0.14. Sneeuwprlnses 0 40 0.26 Spic and Span 0.80 0.65. 0.20. Sunny Boy 0.85 0.60 Vanguard 0.95 0.65 0.16, Washington 1.20 0.35. ROTTERDAM. 25 maart. Veemarkt, belde richtingen. Aanvoer in totaal 1638. Vette koeien en ossen 1109, varkens 529. Prijs in 'cents per kg: vette koeien le kw. 3.203.40. 2e kw. 2.953.20, 2.80 2.9Ó; varkens (lev. gew.) r 1.75, 1.73, 1.70. Eervol ontslag werd verleend aan de volgende leerkrachten: mej. J. P. W. Groen uit haar betrekking van onder wijzeres aan de openbare school voor u.l.o. aan de Plesmanlaan; mej. M A. C. Dingjan uit haar betrekking van'on derwijzeres aan de openbare lagere school aan de Haverstraat: de heer J. van Mameren uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Maresingel; de heer G. Trommelen uit zijn betrekking van on derwijzer aan de openbare lagere scnool aan de Maresingel; mej. W. H. M. Voor hoeve uit haar betrekking van tijdelijk lerares in de natuurkunde aan de Gem. Meisjes-H.B.S. De heer Woudstra (Prot. Chr.), die als eerste spreker zijn visie gaf' over de omzetting van de H.B.S, in een lyceum, zeide van een dergelijke omzetting geen voorstander te zijn. Z.i. zijn er in het voorstel geen steekhoudende argumen ten aangevoerd. B. en W, zeggen geen nieuw lyceum, want dit zou concurren tie betekenen voor de H.B.S. en liet gwmnasium en daarom zetten zij de H.B.S. maar om in een lwceum. Waar blijkt het uit. aldus spreker, dat vele ouders een lwceum voorstaan? Een organisatie hebben zij niet. Bovendien wat is een lwceumgeest, zoals B. en W. in het voorstel suggereren. Leerlingen van een lyceum, die de gymnasiale kant op gaan, krijgen het volgens spreker moeilijker dan kinderen, die van de aanvang af het gymnasium bezoeken. Deze leerlingen worden grote lasten opgelegd. In een lyceum ziet spreker maai- een noodoplossing. Ook de inspec teur van de gwmnasia is tegen de om zetting. Bovendien wordt aan ren gwm- nasiale afdeling van een lvceum gr-en subsidie gegeven indien deze afdeling (en volgens spreker zullen zij dat <.ijn) maar klein is De heer Van Dijk (KVP» ontwikkelt eveneens bezwaren tegen een omzetting en sluit zich bij de opmerkingen van de heer Woudstra aan. Spr. gelooft bij een eventuele omzettmg een sterke terug gang van het aantal leerlingen van het gymnasium. (De zitting duurt voort) OEÜSTGEEST ONDERWIJSDAG IN DE ZENDINGSHOGESCHOOL Het ligt in de bedoeling op zaterdag 27 april in de zendingshogeschool te Oegstgeest een oiaderwijsdag te beleg gen voor jonge leerkrachten en voor leerlingen van het laatste jaar nieuwe kweekschoolplan. om vooral de aandacht te vestigen op de nood van het zendings onderwijs op Nieuw-Guinea. waar nog l tientallen leerkrachten nodig zijn. Dr. G. P. H. Locher zal daar spreken over ..De plaats van het onderwijs in het kader van de zending. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND I AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Plouvier-Derks. cl.. Den Haag: Tap-Adama van Scheltema, d.. Rotterdam; Gramber-Smit, z„ Eindho ven; Van Doorn-Schuur, d.. Rotterdam. Getrouwd: J. W. van Aalst jr. en I. Faber. Eindhoven; J. S. Horsting en A. Rijpman, Hengelo; H. M. Enthoven en E. M. H. Louwerier. Rhodesia: C. H. Greup en W. A. Waszink. Poortugaal. G T. Brands en J. P. Travis. East bourne; S. Overdiep en F. Nabrink. Voorburg. Overleden: A. Huisman, m. 56 jr.. Den Haag; G. van Dijk-Van Hensbergen. vr. 70 jr.. Wageningen; ir. M H. C. Vreede. m., 75 jr.. Den Haag. W. Haverkorn, m. 79 jr. Den Haag. VALKENBURG DS. R. BRANTS NEEMT BEROEP AAN Door de Gereformeerde Kerken Arti kel 31 K.O. van Valkenburg en Oegst geest is gezamenlijk een beroep uitge bracht op ds. R. Brants te Bergentheim. Reeds eerder is deze predikant beroe pen. maar heeft toen voor dit beroep bedankt. Inmiddels heeft ds. Brants dit beroep ook aangenomen. Hij zal zich VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten zal a.s. vrijdag 29 maart, vergaderen om 8 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt: beëdiging van de heer A. van Duyvenbode als gemeente ontvanger en van de heer H. J. M. Ea ger, commies le klas bij de gemeentebe drijven als waarnemend gemeente-ont vanger; onderhandse gunning van de bouw van en en de levering van instal laties voor het rioolgemaal in de Vliet- wijk; vaststelling van een nieuwe ver ordening op het beheer van de gemeen tebedrijven; bebouwing van gronden langs de Papelaan en het verlengde van de Hyacinthstraat; de aanleg van een voetpad langs de Haagwee; beschikbaar stellen van een krediet voor de aan schaffing van muziekstandaards voor het Cultureel Centrum; toekennen van een uitkaring en pensioen aan gewezen wethouders, alsmede van een pensioen aan hun weduwen en wezen. WARMOND GECOMBINEERD JAARFEEST Evenals voorgaande jaren hebben de C.M.V. en de C.J.M.V. gezamenlijk feest gevierd. De C.M.V. had dit jaar de lei ding. Mevr. Vollaard opende met een welkomstwoord en deelde mede, dat het goed ging met de verenigingen in War mond. Met de ingebruikneming van 't Trefpunt is het verenigingsleven voor uit gegaan en het ledenaantal gestegen. Hierna hield mevr. Vollaard een bij belbespreking en declameerde Ida Wie- linga een gedicht. Het jaarverslag werd voorgelezen door de secretaresse. Joke Roest. Hans Heil vervulde deze taak voor het C.J.M.V. Als afgevaardigden van de ring wei den felicitaties overgebracht door mevr. Bakker en de heer Van der Stelt, de heer Kool als erelid, commissie Jeugd werk en ouderling Annie de Nie van de Meisjesclub ..Lenteklokjes", de heer Nieuwenhuis als erelid. Er was voorts een schriftelijke gelukwens van de heer Wilbrink. Op het programma stonden verder vermeld volksdansen, modeshow, waaraan een wedstrijd was verbonden, toneelstukjes, hersengymnastiek en zang met gitaarbegeleiding. Tenslotte volgde het tableau „Waakt danwelk stuk een ernstig karak ter droeg. Dr. Zandee sloot deze avond. De retraite vereniging St.-Agnes mocht zich verheugen in een grote be langstelling voor de eerste recollectie avond van dit jaar gehouden in huize St. Liduina. Pater L. van Elburg, uit Schiedam hield een inleiding over „Moe der en eigen heiliging". Met een lof ge zongen door de leden zelf en het zingen van het Agneslied werd deze eerste recollectieavond gesloten. HILLEGOM Nat. muziekkorps Leger ties Heils CONCERT IN HERV. KERK. Zaterdagavond om kw-rt voor zeven is het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils door de burgemeester van Hillegom jhr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden officieel ten ge meentehuize ontvangen. De beide wet houders en de gemeentesecretaris wa ren eveneens aanwezig. Nadat het korps het Wilhelmus gespeeld had nam de burgemeester het woord. Hij zeide het op hoge prijs te stellen, dat het korps, waarvan reeds zo'n goede naam was uitgegaan deze gemeente wilde bezoe ken. Bovenal prees hij het werk van het Leger des Heils. dat zoveel geeste lijke en stoffelijke nood heeft gelenigd emidden van ons volk. Hij beschouwde dit bezoek enerzijds als een bewijs van erkentelijkheid voor datgene wat de gemeente doet om het werk van het Leger mogelijk te maken, anderzijds als een beroep op diezelfde gemeente. Spr. hoopte. dat het werk van het Leger rijke vruchten mocht afwerpen. Briga- WASSENAAR WIK organiseerde en won groepenloop (Van onze atletiekmedewerker» Zes ploegen van ieder tien man zouden er starten onder de supervisie van Jo Grootewal. de coach van de KNAU, in de Groepenloop. die WIK zaterdag in opdracht van de bond op het landgoed Duinrell organiseerde, n.l. Olympia '48 (Den Haag». V. en L. «Den Haag) met twee ploegen. Holland (Leiden) met twee ploegen en WIK (Wassenaar). Olympia was echter niet op komen dagen, en Holland poetste de plaat, toen het in stalleren van de jurij een beetje te lang naar de zin van de Leidenaars duurde. Zo bleven er dus nog drie teams over: WIK en V. en L. met twee ploegen, die elkaar op de verschillende onderdelen echter met enthousiasme bestreden. Na 3.5 km. inlopen, welke afstand moest worden afgelegd in 23 min., volgde binnenkort te Oegstgeest vestigen, waar beide gemeenten een pastorie hebben aangekocht. Kievitsei Ook in onze gemeente is in de afgelopen week het eerste kie vitsei gevonden. De heer R. v. d. Meij was de gelukkige en heeft dit ei aan burgemesetei' v. d. Have aangeboden. aflossingsschema 's Een groot aantal IX (Van onze financiële medewerker) In het tweede artikeltje van deze reeks beschreven wij reeds het verschil tussen aandelen en obligaties: aandeel houders zijn deelhebbers in, eigenaren van de vennootschap, obligatiehouders zijn schuldeisers van de vennootschap, de Staat, de gemeente, kortom van het lichaam dat de lening heeft aangegaan. Een obligatie, ook schuldbrief geheten, is een schuldbekentenis van de uitge vende instelling, waarbij de schuld in kleine partjes is verdeeld (meestal in stukken van f. 1000, echter ook in stuk ken van f500 en f. 100) waardoor een effect onstaat. De naam schuldbeken tenis gebruikt men voor een onderhand se lening waarbij het gehele bedrag, groot of klein door één of weinig geld gevers wordt verstrekt en zy staat dus op naam, terwijl obligaties aan toonder luiden en door meer geldgevers worden genomen. Gewoonlijk eens per half jaar wordt door de schuldenaar(s) de rente betaald overeenkomstig het op de stukken ver melde percentage. Men gebruikt daar voor een der coupons van het bij het stuk (de mantel geheten) behorende couponblad. Bij aandelen noemt men dit dividendblad. Heeft de lening een lange looptijd, zodat er niet voldoende cou pons aan het stuk kunnen worden toege voegd, dan bevindt zich aan het cou ponblad een talon op vertoon waarvan men te zijner tijd een nieuw coupon blad in ontvangst kan nemen. Aan di videndbladen bevindt zich uiteraard steeds een talon, omdat de vennootschap zoal niet voor onbepaalde tijd is aange gaan, dan toch telkens haar levensduur kan verlengen. Een obligatie wordt steeds verhan deld met bijberekening van lopende rente, d.w.z. men betealt het stuk al naar gelang de notering is plus de rente die er sedert de betaling van de laatst verschenen coupon bij gekomen is. Koopt men bijv. een stuk op 1 maart, terwijl de coupons betaalbaar zijn op 1 januari en 1 juli. dan betaalt men aan de verkoper twee maanden rente bij. Men krijgt dan straks op 1 juli de volie coupon van zes maanden uitbetaald en heeft dus dan de twee maanden aan <de verkoper betaalde rente weer binnen. De aflossing van een lening kan op verschillende manieren worden geregeld. Soms is er in het geheel geen aflossing overeengekomen, zoals bij de Grootboe ken der Nationale Schuld (diverse groot boekobligaties, resp. grootboekinschrij- vingen, 2',2% Ned. Werkelijke Schuld, N-W.Sen zij heten dan ook eeuwig durende leningen of perpetuele schuld. Deze (Staats) stukken mogen echter wel worden ingekocht ter beurze indien dat voor de debiteur voordelig is. Het aantel vormen van aflossings schema's is groot. Vooral in tijden van geldschaarste of grote ongewisheid over de ontwikkeling van de rentestand weet men op allerlei manier de aflossing zo danig te regelen dat zij aantrekkelijk is voor de geldschieter. Zo kan men als de rentestand hoog genoemd mag wor den, bijv. bepalen dat de eerste vijf of tien jaar niet zal worden afgelost. Men is dan in elk geval gedurende een reeks van jaren van de overeengekomen rente verzekerd Voorts kan men een lening aflossen óp een bepaald tijdstip ineens, dus zonder jaarlijkse uitlotingen; of in een bepaald aantal jaren met gelijke bedragen, bijv. in tien. twintig of meer jaren (dit is dan een serielening); of ook in een bepaald aantel Jaren met telkens oplopende bedragen. Is bepaald dat telkenjare een evengroot bedrag voor rente en aflossing tezamen beschik baar is, zodat naarmate de tijd vordert mqer beschikbaar komt voor aflossing omdat men ieder jaar weer minder no dig heeft voor de rente (immers, het bedrag der uitstaande lening wordt door de jaarlijkhe aflossingen steeds kleiner en het beschikbare bedrag voor rente en aflossing blijft gelyk), dan spreekt men van een annuiteitenlening Soms vormt men voor de rente en aflossing een amortisatiefonds of sinking fund (schulddelgings„potjes"> waarin vooraf bepaalde inkomsten worden gestort die variabel zijn, zodat geen vast. aflossings schema wordt gemaakt. Wel wordt be paald op welk tijdstip de lening geheel moet zijn afgelost. Voorts kan men nog, indien oiadruk- kelijk toegestaan bij de uitgifte der le ning, de obligaties ter beurze inkopen, uiteraard tegen een lagere koers dan waartegen zy moeten worden uitgeloot (hetgeen door de obligatiehouder uiter aard veelal als een bezwaar wordt ge voeld). terwijl tenslotte nog aflossing bij inschrijving (tender) mogelijk is. Als dit geschiedt,, is het met de uitgevende instelling als debiteur niet zo best meer, want de obligaties noteren dan door het slecht nakomen van de leningsvoorwaar den ver beneden de uitgiftekoers. Men kan dan soms bij de tender nog een paar procentjes meer maken dan de beurskoers, maar veel valt er in de regel niet tussen uit te halen. Over obligaties en wat daarmee annex is, valt nog wel het een en ander meer te vertellen. Daarover een volgend maal. (De vorige artikelen in deze reeks er- schenen resp. 18 en 19 januari, 11, 12 en 13 februari. 1, 9 en 23 maart). een parcours van 1000 m. in 4.5 minuut. Daarna een hindernistraject van 1500 m., dat zeer veel van de deelnemers vergde en dat in tien minuten geklaard moest worden, en tenslotte weer een ki lometer hardlopen in vijf minuten. Voor iedere dertig seconden die men te laat bij een controlepost aankwam, werd een strafpunt toegekend. V. en L. was het slimste, het liep slechts 10 punten op, WIK 12 en V. en L. II liefst 40. Bij het kogelstoten, waar de prestaties werden opgeteld, kwam V. en L. I aan de respectabele afstand van 88*97 m.. terwijl het ook bij het verspringen en de estafette de eerste plaats inham. Het speerwerpen werd door V. en L. II ge wonnen. De tempolopen, waarbij een afstand van 1 km. inp recies 3.25 min. gerend moest worden, bleken doorslaggevend. Internationale schaatsenrijder Jaques Vogels beet voor WIK het spit af met tyden van 3 06 en 3.09 en bleek de snelste van allen. Ook won hij het van de V. en L. junior Ron Schoemaker. die tot 3.07 kwam. V. en L. I en V. en L. II liepen op dit onderdeel zoveel verlies- punten op. dat zy de Wassenaarders voor moesten laten gaan. Toen bondscoach Grootewal de eind stand bekend maakte, bleek WIK win naar met 30 strp., V. en L. I 39 en V. i en L. II 111. hartelijk gehuldigd Dokter A. F. F. Janse In de volon met bloemen versierde j foyer van het Verenigingsgebouw is dokter A. F. F. Janse zaterdae ter ge legenheid van zijn 25-jarig ahtsjubi- leum in Wassenaar op grootse wijze door zyn patiënten gehuldigd. De voorzitter van het huldigings comité, de heer J. van Ringen, las een telegrafisch gelukwens van de burge meester voor. waarna hij opmerkte, dat het ambt van huisarts mooi maar zwaar is. Het eist niet alleen wetenschappelijke kennis, maai- ook een bepaalde maat schappelijke instelling, het eist voorts veel op het persoonlijke vlak. In de praktijk wordt veel vreugde ondervon den. echter ook teleurstellingen. Vele malen wordt de strijd tegen de dood door wetenschappelijke opleiding en toewijding gewonnen maar andere keren mag dit niet lukken. Dan is de taak van de wetenschapsman beëindigd en begint zijn. taak als mens. Als mens was dokter Janse velen tot steun. Hij heeft verstaan de hem door zijn vader gegeven opdracht om in zijn patiënt ook steeds de mens te zijn, en daardoor onstond een grote binding tussen heb en zijn patiënten, die de behoefte ge voelden hieraan op tastbare wijze uiting te geven. Spreker bood dokter Janse een radio-gramofooncombinatie, een instrumentenkast, een bloeddrukmeter, een hoogtezonapparaat, een scherm met stoel en krukje, een staande schemer lamp, een ets en ook een register met handtekeningen van de schenkers. Ver volgens richtte hij het woord tot mevr. Janse om haar te danken voor haar door de patiënten zeer gewaardeerde be hulpzaamheid en de persoonlijke offers, welke zij als echtgenote van een arts zich had te getroosten. Een drietal dames van het camité bood mevr. Janse bloemen aan en als persoonlijke geschenken aan dokter Janse een vulpen en potlood en aan mevr. een bijou. De vice-voorzitter van de commissie van toezicht op het ziekenfondswezen, de heer E. J. Borgesius. dankte dokter Janse voor zijn werk in de genoemde commissie en ook als voorzitter van de medisch farmacentrische commissie ge daan Dokter Janse dankte de heer v. Rin gen voor zijn waarderende woorden en vooral voor de dankbare woorden ge richt tot zijn vrouw. Hij dankte voorts voor de geschenken, voor de belangstel ling en voor de al de jaren prettige samenwerking met de geestelijken van de diverse gezindten, de zusters van de kruisverenigingen en de kraamverzorg sters. Zeer velen kwamen hun gelukwensen aanbieden. „HET ZEEPAARDJE". De eind voriige week gehouden cul turele avond van de Wassenaarse Ver eniging van Aquariumliefhebbers „Het Zeepaardje" werd verzorgd door de heer H. Th. Snijders, bondskeurmeester, die een causerie hield over zijn buiten landse indrukken ten aanzien van de liefhebberij. Hij liet dit voorafgaan door eenWpsomming van de activiteiten, welke in de laatste 25 Jaar in Nederland zyn ontplooid. Voor wat het buitenland betreft noemde spreker de op behoorlijk peil staande liefhebberij in België, waar men het voorrecht heeft van de fraaie vissen uit de Congo. In Frankrijk is de toe stand veel minder doordat de daar ver kochte vissen in slechte conditie verke ren en de aquariumartikelen schreeu wend duur zijn. In Saarland en West- Duitsland is de toestand ongeveer als in ons land. zo ook in Oost-Duitsland, waar de liefhebbers zelfs overheids steun krijgen. Intussen kan Nederland een vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan. Na een pauze vertoonde de heer Snij ders dia's van bijzondere vissen, welke hij op zijn tochten buitenslands had ge zien en vertelde daarbij allerlei wetens waardigheden. AANRIJDING. Bij het linksaf gaan naar de Zijde- weg werd op de Rijksstraatweg een uit de richting Den Haag komende auto, bestuurd door een 42-jarige inwoner van Wassenaar, aangereden door een auto, bestuurd door een 46-jarige Amster dammer. waarbij de in de Wassenaarse auto zittende 40-jarige P. M. van dc Anker uit Amsterdam diverse verwon dingen aan zijn gelaat opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd. dier H. Lahuis dankte de burgemees ter voor zijn vriendelijke woorden en voor de ontvangst. Om hólfacht werd in de Herv. Kerk een -zeer goed pro gramma uigevoerd voor een vrij groot aanal belangstellenden. De muziek werd afgewisseld door samenzang. Een wel komstwoord werd gesproken door ds. S. L. Knottnerus. herv. predikant, terwijl de avond gesloten werd door brigadier H. Lahuis. Laakkwartier te sterk voor Hillegom Al stad Laakkwartier gistermiddag niet bepaald in een kampioensvorm toch waren de Hagenaars te sterk voor Hillegom. dat met "20 de punten in de Residentie moest laten. In de eerste tien minuten stonden de bollendefensie nog al vreemd te schutteren en het verwon derde dan ook niemand, dat de rechts binnen doelman Langeveld met een onhoudbaar schot het nakijken gaf (10). De aanvallen van de thuisclub hielden aan. maar allengs kreeg de Hil- legom-defensie er meer var op en wer den nog maar weinig kansen weggege ven. Zelfs kwam Hillegom meer en meer tot het offensief en hoewel dat geen doelpunten opleverde, was de Kleine voorsprong, die de koplopers bij de rust nog bezaten, eigenlijk niet meer ver diend Maar doelpunten beslissen nu eenmaal. Ook in de tweede helft, toen er van een overwicht der Hagen aars geen sprake meer was Het verre op dringen werd Hillegom echter noodlot tig en het was de rechtsbuiten, die daardoor de kans kreeg voor de tweede maal een schot hard langs Langeveld te jagen. Moedig hield Hillegom vol en vocht voor een beter resultaat, maar zal dan in ieder geval tot volgende week moeten wachten, wanneer de Residen- tiebewoners naar de bollenstreek ko men. Nu bleven zij met 2—0 de baas. KATWIJK Verkeerswijziging in Katwijk Ingaande vrijdag a.s. zal een be langrijke wijziging worden aangebracht in de geldende verkeersregeling bin nen de gemeente. In de eerste plaats geldt dit de Kerkstraat te Katwijk aan den Ryn, welke vanaf die datum uitsluitend mag worden bereden in de richting van dc Van Egmondstraat. Tot dusver mocht de eKrkstraat uit sluitend word enbereden uit de rich ting van de Zeeweg in de richting Overryn. In verband met deze wijzi ging is het voor de Kerkstraat gel dende wachtverbod verlegd van de oneven zyyde naar de evenzyde. Dit betekent dus dat het verkeer, ko mende van Leiden en gaande naar Kat wijk aaan Zee in het vervolg van de Kerkstraat gebruik moet maken, terwijl het verkeer in tegenovergestelde richting geleid wordt via Callaoweg, Comman deurslaan, Achterweg, Van Egmond straat of via Callaoweg, Commandeurs- laan. Wassenaarseweg, Molentuinweg, Valkenburgseweg. Voorts zijn de splitsingen en kruisin gen van de Van Egmondstraat en Kerk straat met de Achterweg en de Kerk- laan voorrangskruisingen en -splitsingen geworden, in dier voege, dat aan hét verkeer op de Van Egmondstraat en Kerkstraat voorrang moet worden ver leend. Ook in Katwijk aan Zee zijn thans een groot aantal wegkruisingen en -splitsingen tot voorrangskruizingen en -splitsingen gemaakt. Het betreft hier alle kruisingen en -splitsingen met de Zeeweg, de Voorstraat en de Secretaris Varkevisserstraat, waarbij het op ge noemde straten rijdende verkeer voor rang heeft. Ook het kruispunt Vuur baakspleinSecretaris Varkevisserstraat DrieplassenwegKoninginneweg is tenslotte voorrangskruising geworden, met dien verstande, dat het verkeer op Vuurbaakplein en Secr. Varkevisser straat hier voorrang heeft De met deze wijziging verband houdende verkeers borden zijn voor een groot deel reeds geplaatst, terwijl de overige borden in de loop van de eerstvolgende dagen zul len worden aangebracht. TEYLINGEN WON TEGEN DSO IN ZOETERMEER In Zoetermeer kwam het Sassemse Teyingen reeds na vijf minuten dank zy een treffer van Zoet. die trouwens deze middag toch goed op schot beek, tot een 01 voorsprong. Ondanks hard nekkige tegenstand van de DSO achter hoede wist dezelfde speler na 25 minu ten spelen de Sassemse voorsprong te vergroten 0—2. Hierna werd de thuis club sterker en de verdiende tegenpunt kwam nog juist voor de rust van de voet van middenvoor Lamboo 12. In de tweede helft was de stand spoe dig weer gelijk door Klos die-een voorzet van links uitstekend benutte 22. Nic. Zoet bleek de smaak echter goed te pakken te hebben, en gaf uit een hoek schop zijn elftal weer de leiding. 2—3. Nog eenmaal kwam DSO gelijk, dankzij een kopbal uit een hoekschop van Klos 3—3. waarna de Teijlingen linksbinnen het laatste doelpunt van deze middag scoorde en daarmee zijn elftal aan een overigens verdiende 34 overwinning hielp. VOORHOUT Nieuw oorlogsgedenkleken op 4 mei gereed Ook de gemeente Voorhout heeft en kele doden te betreuren uit de laatste wereldoorlog, die het zij in de meidagen 1940, hetzij in de latere oorlogsjaren het leven lieten in de strijd tegen de Duit sers of tijdens bombardementen. Te hunner nagedachtenis werd achter het bankgebouw aan de Churchilllaan een eenvoudig houten kruis geplaatst, waar telkenjare op 4 mei de doden werden herdacht. Reeds lang heeft men plan nen een meer officieel monument op te richten. Dit bleef echter bij plannen, tot dat het houten kruis verdween bij de verbouwing van het raadhuis. De zaak is toen ernstig aangepakt en het is thans bijna zeker dat een nieuw mo nument op 4 mei aangeboden zal kun nen worden aan het gemeentebestuur. Als plaats is gekozen de tuin van het gemeentehuis aan de Churchilllaan. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Olie willig Amsterdam, 25 maart. Het Damrak zete vandaag de nieuwe week in met een willige stemming voor aandelen Kon. Olie. De olievoorraden in de Sahare schijnen alle verwachtingen te dien aanzien verre te overtreffen. De Koninklijke heeft ook daar haar belan gen en dit heeft mede tot gevolg, dat Parijs vandaag weer als grote koper in de markt lag. Ook de gunstige vooruit zichten op een akkoord, inzake de door vaart door het Suezkanaal. alsmede de betere verstandhouding tussen Amerika en Engeland, droegen bij tot een vaste markt in internationale waarden. Aandelen Kon. Olie. die 's morgens op f. 175.60 openden en opliepen tot f. 177.-, zetten vanmiddag in op f. 178.-. waarna nog een koers van f. 178.20 werd bereikt. Deze prijs maakt tegen de oude omre kening 891 uit en betekent een hoog terecord. De koers van f. 178.20 ligt ruim f. 3 - boven pariteit Amerika. Philips kon bij kleine omzetten 3Vi hoger noteren dan vrijdag, terwijl Uni lever een winst kon boeken van ca. 5 punten. Aku verbeterde l/2 punt. Van de cultuurwaarden lag Amster dam Rubber iets gevraagd en was 1 hoger; daarentegen Deli Maatschappij een V2 lager. In Staatsfondsen ging weinig om. Zij waren over de gehele linie fractioneel hoger. De scheepvaarthoek lag vrijwel verla ten met lagere koersen vooral voor Stoomvaart Mij. Nederland, welk fonds 4 punten verloor. Een en ander wordt in verband gebracht met de vrees voor aanbod van stockdividenden. Aandelen Fridor werden niet genoteerd. WISSELKOERSEN Amsterdam. 25 maart Londen 10.65'/#—10.66%. New York 3.82^—3.8213, Montreal 4.00%4.007/8, Parijs 1.0800 1.0810. Brussel 7.57%7.57%, Frankfurt 90.69—90.74. Zürich 86.82 86.87'/a, Zürich (vr. fres.) 89.26'/2—89 31'/2. Stock holm 73.62%73.67%, Kopenhagen 54.83%—54.88%. Oslo 53.33%—53.38%, Milaan 60.53%—60.58%, Wenen 14.62% —14.63%. Beurs van Amsterdam Maandag 25 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl 3% Ned '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. *55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. *47 3% (3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned 62-64 3 Cert. NWS Indie '37A 3 Grootboek '46 3 Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mij en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AKU Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever 358% Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew.... Kon Olie (f 20.—) idem (50 A f 20.-) Holl Amerlkalljn Java China Paket Kon N Stoomb. KP.M Ned. Stoomv MiJ. v. Ommeren cert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE ORLIGA TIES Prov en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3... 91% Den Haag 1937 I 3 93 Leiden 1947 91% R'daro '57 I-III 3% 91% 92% 92% 83 L 92% 92% 90% 90% 90A 91 86 85% 87 J/4 87% 87% 87 87% 87% 87% 87% 86A 86 94% 94% 91% 9111 91A 91A 66% 66% 87 A INDELEN 41% 42% 104 J/4 104% 161% 165 79Y4 80' i 95% 95% 93% 92% 56 56 67% 67% 27 27% 189V4 190% 171 171 300% 304' 198 195 296 298% 309 307% 270 271% 247% 251% 148% 1481 j 358% 363% 222% 223% 235 239 174.50 177 80 174.80 177.65 166% 167% 188 188 154 154 164 162 209 201% 282 281 172% 171 178% 177% 91 - 91 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99% 99% Premieleningen A'dam '33 3 103% 102% A'dam *51 2% 93% 92 A dam '56 I 2% 91% 90 'Adam *56 II 2% 101 101% Eindhoven '54 2% 186 85 Enschede '54 2% 88% 86% Den Haag 52 12% 95% 95 idem II 2% 100 100 R'dam '52 I 2% 95% 95 idem II 2% 95% 95 L Utrecht '52 2% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelilngen Amst. Bank 200% 200% HBÜ cert 200 200 Rott. Bank 167 165' Twentsche Bank 172 172 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 242 L 240 L Borneo Sum. H Mij 73 Ned. G. en Sp. fabr. 179 179 Kon. Ned. Grofsm. 105% 106 Internatio 93 Rott Droogdok Mij. 589 589 Tieleman en Dros7% Ned. MU Walv.vrt. 67 67 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 18% 18% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 33% 33% intern. Nickel 1O6V4 106% Anaconda 65% 66% Bethlehem Steel 168 168% Cities Service 61% 63 General Motors 39% 39% Kennecott 113% 113% Republic Steel 50% 50% Shell Oil 81 81% Union Pacific 28 27% Un States Steel 58% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 22/3 Edelmet Kon. AA 65 Pref. w a idem 70 69% Electroias B324% Holl Constructie 380 Ing our v Bouwnyv i.'O Int Kunststof! Ind 38% 38% L Leldsche Wolspinn 263% Sikkens Lak B 4/6 B 480 B Ver. Touwtabrteken 158 158% Wemink's Betonm. 86% 86% Van Wijk Textiel 82 L 80J/4

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9