Vervoersinkomsten en winst der K.L.M. in 1956 weer gestegen Waterschapsambtenaren bijeen in Alphen bespraken salaris Radiolied gaf aan Zwolse vrouw plotseling haar geheugen terug Het tandartsen-conflict met de Ziekenfonds betreft arbeidsuren MAANDAG 25 MAART 1957 Tariefsverhogingen in het verschiet? (Van onze Haagse redactie) De K.L.M. is over de gang van zaken in 1956 in vele opzichten tevreden. Het bedrijf toonde in overeenstemming met de ontwikkeling der burgerluchtvaart in de gehele wereld een aanmerkelijke groei. Blij kens het zojuist verschenen jaarverslag bedroeg de winst over 1956 23 miljoen gulden tegen 19 miljoen gulden in 1955. Voorgesteld wordt van deze winst een bedrag van 13.5 miljoen gulden te bestemmen voor toevoeging aan de reserves en een dividend uit te keren van 7 het geen 1 5c hoger is dan een jaar tevoren. De produktie in tonkilometers werd in 1956 met 11% ten opzichte van 1955 uitgebreid. De verkoop in tonkilometers nam met 14% toe. dank zy de grote vraag naar vervoer vrijwel overal ter wereld. De vervoersinkomsten overschreden, zo blijkt verder uit het verslag, de 400 miljoen gulden en waren met een to taal van 406 miljoen gulden 17% hoger dan in 1955 toen de 348 miljoen gul den werd bereikt. Als gevolg van de toegenomen activi teit in de internationale luchtvaart ver toonden ook de overige inkomsten, te weten de inkomsten uit onderhouds werkzaamheden aan vliegtuigen van derden en uit leveringen en diensten van verschillende aard. voornamelijk aan buitenlandse maatschappijen, een stijging. De netto-winst over 1956, werd, het zelfde was in de drie voorgaande jaren het geval, gunstig beïnvloed, doordat over de winst verschuldigde vennoot schapsbelasting wordt verminderd door de toegestane investeringsaftrek. De KLM acht deze factor van zulke be tekenis dat de post afzonderlijk op de verlies- en winstrekening voorkomt. (11.400.000 gulden in 1956 tegen 8 mil joen gulden in 1955). Over de financiering wordt in het verslag opgemerkt dat na aftrek van de reeds gedane vooruitbetalingen de ver plichtingen wegens de bestellingen (mo dernisering en uitbreiding van de vloot) thans circa 420 miljoen gulden bedragen. Voorts zullen nog tot een bedrag van circa 30 miljoen gulden bestellingen op reservedelen en onderhoudsmaterialen voor de nieuwe vliegtuigen worden ge plaatst. Een deel van de bestelde vlieg tuigen, namelijk 10 Douglas DC-7 C's en 9 Vickers Viscounts zal in de loop van dit jaar worden geleverd. De levering van 12 Lockheed Electra's en 8 Douglas DC-8's zal in de jaren 1959—60 geschie den. De groei van het bedrijf en de over gang op een andere voortstuwingstech niek zullen aanzienlijke bedragen ver eisen voor het doen van neveninveste- ringen. In de financiering van de bestelde vliegtuigen en van de daarmee samen hangende zal op de volgende wijze kun nen worden voorzien. Behalve de reeds thans uit afschrij vingen en reserveringen beschikbare middelen zullen in de komende jaren grote bedragen uit afschrijvingen en in gehouden winsten beschikbaar komen. Voorts werd zoals gemeld in 1956 met drie Amerikaanse banken een krediet overeenkomst gesloten tot een bedrag van 50 miljoen dollar. Het verslag memoréert de statuten wijziging die op 24 augustus 1956 tot standk wam, teneinde introductie van de aandelen KLM ter beurze mogelijk te maken. Over het vervoer wordt opgemerkt dat zowel voor het passagiersvervoer als bü het vervoer van post en vracht van een bevredigende gang van zaken mag worden gesproken. Het charter- vervoer was in het verslagjaar min der omvangrijk als gevolg van de grote behoefte aan vlootcapaciteit op de lijndiensten. In de laatste maanden van 1956 werd de invloed ondervonden van de bijzondere omstandigheden in een aantal landen in het Nabye Oosten. Het passagiersvervoer is in het ver slagjaar met 13% ten opzichte van het vorige jaar gestegen. Het aandeel van de toeristenklasse in het totale ver voer neemt, hoewel in mindere mate dan in voorgaande jaren, nog steeds toe. Wat betreft het vliegen op afbetaling vernamen zij. dat dit in totaal gezien niet zo'n erg grote vlucht neemt. De V.S. en Canada zyn de landen waar er het meest gebruik van wordt gemaakt. Meer ingeschrevenen Technische Hogeschool Het aantal ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft be draagt thans 5461 tegen 5089 op dezelf de datum van het vorige jaar. Daaraan hebben alle studierichtingen bijgedra gen. In deze cijfers zijn begrepen 89 (77) vrouwelijke studenten. Voor de eerste maal werden ingeschreven 1172 (994) studenten. De grootste stijging wordt geconstateerd in de studierichting voor werktuigkundig ingenieur, n.l. 268 tegen 184 het vorig jaar. Dodelijke val in dok In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks een uur is de 45-jarige ijzer werker A. L. Veen bij werkzaamheden in een dok bij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij om het leven geko men. De man had plaats genomen cp een z.g. „vliegmachine", waarmee hij van de bodem van een dok aan dek van een in dat dok liggend schip zou worden gehesen. Aan een zijde van de vlieg machine. die een afmeting heeft van 12 x 1.50 meter, is een leuning aange bracht. waaraan Veen zich met een hand vasthield. In zijn andere hand omklemde hij een ijzeren plaat van ongeveer 200 kg. Doordat de vliegmachi ne bij het ophijsen tegen de wand van het schip stootte begon ze te slingeren. Hierdoor verloor Veen zijn evenwicht en stortte naar beneden. De ijzeren plaat, die eveneens viel. trof Veen dode lijk aan het hoofd. AL TE VOORBARIG! (Speciale berichtgeving) Tijdens de voorbereidingen voor een dezer dagen gehouden oefening van de B B -ploegen te Beusichem en Zoelmond op het marktplein te Beusichem zijn een leerling van een kleuterschool te Beusichem en zijn zusje zo enthousiast geworden over het komend „feest" van bominslagen en branden, dat zij hun ongeduld niet langer konden bedwingen en met behulp van petroleum en luci fers op de boerderij van hun vader maar vast een opslagplaats van stro en hooi in brand hebben gestoken. De opslag plaats brandde uit. maar door krachtig optreden van de brandweer bleef de rest van de boerderij, w.o. het woon huis, gespaard. In de 21 landen waar de mogelijkheid bestaat betreft het in totaal slechts een post van een miljoen dollar. Het post vervoer steeg in de verslagperiode met 15%. Het vrachtvervoer toonde een vooruitgang van 17%. Het feit dat het vrachtvervoer reeds gedurende een reeks van jaren sneller groeit dan het overige vervoer, wijst er op dat er nog grote mogelijkheden op dit gebied aan wezig zijn. Het vervoer op de diensten van het Caraibisch bedrijf vertoonde gedurende het verslagjaar een verheugende ople ving. Vooral indien de verwachtingen omtrent de ontwikkeling van het touris me in dit gebied worden gerealiseerd, mag op een verdere groei van het ver voer worden gerekend. Makarios accepteert voorwaardelijk Men gelooft, dat aartsbisschop Ma karios. die naar de Seychellen is ver bannen. de Britse eis. dat hij voor vrijlating de geweldpleging op Cyprus afkeurt, voorwaardelijk heeft ingewil ligd. aldus wordt in welingelichte kringen te Nicosia verklaard. Zijn antwoord zou zaterdag in Lon den zijn ontvangen. Hij zou dé volgende voorwaarden hebben gesteld: 1. hij zou de „pacificatie van Cyprus" alleen ..aan bevelen". nadat hij zou zijn vrij gelat - ten: 2. alle ilitairc operaties tegen de verzetsorganisatie Eoka zouden officieel moeten worden afgelast, daar hij anders niet voor een duurzame vrede zou kun nen instaan. Indonesische reserves weer gedaald Blijkens de jongste cijfers van de Bank Indonesia zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves met 31 mil joen gedaald tot 2.015 miljoen roepiah, hetgeen neerkomt op een dekkingsper centage van 17.98 tegen 18.10 een week tevoren. Volgens financiële kringen is de voort durende verslechtering van Indonesië's monetaire positie een gevolg van stag natie in de export en van het uitblijven van de nodige maatregelen tot verbete ring. kennelijk in verband met de hui dige politieke crisis. Bedoelde kringen j achten de kans slechts klein, dat voor j einde april a.s. het dekkingspercentage weer tot 20 zal kunnen worden opge- I voerd. J Feodale salarispositie voor molenaars Onder leiding van de voorzitter, de heer W. P. Huisman uit Delfi. kwam zaterdagmiddag een aantal leden van de afdeling Zuid-Holland van de Bond van Ambtenaren bU de Waterschappen in Nederland in hotel Toor te Alphen bijeen ter bespreking van de salarispositie van de secretarissen, penningmees ters. Molenaars en machinisten van de waterschappen. Na het welkomstwoord van de voor zitter sprak mr. B. Plomp uit Den Haag, secretaris van het Ambtenarencentrum, over het doel en streven van dit cen trum, waarbij hij erop wees. dat het in de eerste plaats het doel is de belan gen van de ambtenaren van de water- sohappen in de meest algemene zin te behartigen. De heer Plomp gaf een uit voerige uiteenzetting van de wijze waar op het ambtenaren centrum als over koepelend lichaam werkt. Vervolgens was het de heer L. Kleve- ring. uit Leiden, voorzitter van het hoofdbestuur van de B.A.W.N., die de salarispositie van de secretarissen en penningmeesters besprak. Hierbij kwam vast te staan ,dat veelal nog de mening bestaat, dat deze functies in een hand omdraai uitgeoefend kunnen worden. Uit hetgeen thans deze functionarissen van wetten e.d. moeten weten, bleek wel heel duidelijk, dat ook in dit opzicht zeer veel veranderd is. Toch, aldus de heer Klevering, worden voor deze werkzaam heden salarissen betaald die ondenkbaar zijn. Vroeger, aldus spreker, werd iemand die een mooi handsohrift had secre taris; thans is dit heel anders, maar dan moet er ook voor betaald worden. Spre ker wekte alle aanwezigen op propa ganda te maken voor de Bond. FEODALE TOESTANDEN Tot slot sprak de heer G. P. J. Starrenburg, lid van het Ambtenaren- centrum over de zoals hU het noemde feodale toestanden by de salariëring van de machinisten en molenaars. Is de salariëring voor door de heer Klevering besproken groepen al slecht, voor de machinisten en mo lenaars is deze zo mogelijk nog min der. aldus de heer Starrenburg. Uitvoerig werden de te nemen maat regelen door spreker belicht, waarbij bij een basisloon voor 1000 maaluren wil vaststellen, terwijl voor elk uur dat meer gemalen moet worden extra beloning billijk en rechtvaardig geacht werd. Met alle ten dienste staande middelen moet getracht worden dit voorstel voor elke molenaar doorgevoerd te krijgen. Spre ker wees op de fraaie Hollandse polders met even fraaie molens waar het echter beslist niet zo mooi is aldus spreker, hierbij doelende op de beloning van de werkers in de molens in die polders. NIET AANGEPAST De heer Huisman besprak vervolgens enkele incidentele onderbetalingen, Ontvluchte gevangene ontmoette bewaker Ik ben zo juist uitgebroken (Speciale berichtgeving) De 27-jarige Amsterdammer Frits Westerhof, die er vrijdagmiddag in ge slaagd is uit de gevangenis te Haar lem te ontsnappen, geniet nog steeds van zijn vrijheid. Het laatst is hij in de namiddag van vrijdag gezien door een lid van het personeel van de Haarlemse gevangenis, die hem in de stad ontmoette. De bewaker had ge hoopt een agent van politie tegen te komen om hem assistentie te vragen. De bewaker heeft de Amsterdammer achterna gelopen, maar deze Is ten slotte verdwenen. De ontmoeting geschiedde bij het ge bouw van de Waag aan het Spaame. De gevangenbewaarder had zijn vrije dag en wandelde in de richting van Haarlem Oost. De Amsterdammer kwam uit de tegenovergestelde richting en toen hem gevraagd werd waarheen hij ging. ant woordde de man rustig: „Ik ben zojuist uitgebroken". Een kort gesprek volgde, waarbij Westerhof verzocht werd mee naar de gevangenis te gaan. waarvoor hij natuurlijk niets voelde. De bewaker is de ontvluchte gevangene achterna gegaan, maar een agent was niet in de buurt. Wel stopte een automobilist, die naar de weg vroeg, waarop de Amster dammer verzocht te mogen meerijden om de weg te wijzen. Toen de automo bilist van de bewaker, die niet in uni form was, hoorde met wie hij te doen had. is hij snel doorgereden. Van deze situatie heeft Westerhof gebruik ge maakt hard weg te lopen. Aangenomen wordt dat hij in de richting van Amsterdam verdwenen is. De politie daar heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar tot nu toe zonder succes. De man is een goede be kende van de politie en justitie. Hij heeft reeds diverse straffen achter de rug en wordt verdacht zich nog aan pen inbraak te hebben schuldig gemaakt in de omgeving van Haarlem. Dit ontkent hjj echter. In Haarlem moest hij een straf van 1 jaar en 3 maanden onder gaan. hem door de Rechtbank te Am sterdam opgelegd wegen» diefstal. j waarbij bedragen genoemd werden die meer op een fooi dan een beloning aan spraak mochten maken. Algemeen kon dan ook worden vastgesteld, dat de sa larissen op geen stukken na aangepast zyn aan de huidige tijdsomstandigheden. Zelfs zijn er nog tal van polderbesturen die de 6% loonsverhoging nog steeds niet betalen aan hun personeel. Zowel het Ambtenarencentrum als de bond van ambtenaren zal de diverse mogelijkheden bezien, waarop verbete ring in deze toestanden gebracht kan worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd vervolgens nog een ruim gebruik gemaakt, waarna de heer Huis man deze vergadering, waarin meerdere harde woorden zijn gesproken, sloot. Tragische dood te Onstwedde Bromfietser in de sloot (Speciale berichtgeving) In de nacht van zaterdag op zondag is de 31-jarige H. Alting, wonende aan de burgemeester Buiskoolweg, te 1 Jipsinghuizen, bij Onstwedde, met zijn bromfiets tegen een boom gereden en in een langs de weg lopende sloot ge- vallen, waarbij hij dc dood vond. Gistermorgen om ruim negen uur merkten de heer en mevrouw B. Meens. toen zij naar de kerk wilden gaan. dat j er aan de wegkant van de sloot voor j hun woning een bromfiets lag. Even later zagen zij, dat in de sloot, waarin ongeveer 15 centimeter water stond, een man lag met het hoofd in de modder, j De levensgeesten waren geweken. Men vermoedt, dat Alting. die - met vrienden in café Herkens was geweest, en daar om ruim half een was vertrok ken. tegen een aan de linkerkant van de weg staande boom is gereden, even over de brug op de weg naar Vlagt- wedde. Daarbij heeft hij vermoedelijk een flinke klap tegen het hoofd gekre gen, waarna hij in de sloot is getuimeld. Doordat hij vermoedelijk verdoofd was door de klap. heeft hij zichzelf niet kunnen redden. Achtjarige jongen overreden De 8-jarige H. C. M. Boere, wonende in de 5-Meilaan te Zoeterwoude. wilde zich zaterdagmiddag om ongeveer kwart over vijf van de welpenbijeenkomst naar huis begeven. Hij stond ter hoogte van de garage Hol nog even te praten met een vriendje. Plotseling stak hij de Rijksstraatweg over en werd daarbij gegrepen door een personenauto ko mende uit de richting Alphen. De af- Sneeuwstorm in vijf Amerikaanse staten Ongekend zware sneeuwstormen voor deze tyd van het jaar hebben in vijf Amerikaanse staten ten minste vier mensenlevens geëist, verscheidene plaatsen van de buitenwereld afgesneden en het verkeer ontwricht. Een aantal mensen wordt vermist. Op vele plaatsen in Oost-Colorado. west-Nebraska, Kansas. Oklahoma en Texas liepen auto's vast in de opgewaai de sneeuwhopen. Ten westen van Dodge City in Kansas strandde de „Grand Canyon"-expres, die opweg was naar Chicago. Er is een werktrein uitgezon den om de 139 passagiers van de expres op te halen. Elders in Kansas zijn nog twee treinen, met in totaal 300 passa giers. in de sneeuw vastgelopen. Nieuw groot succes voor van Otterloo te Parijs (Van onze Pa rij se correspondent) Voor de tweede maal in dit seizoen leidde Willem van Otterloo gisteren een concert van het Paryse Orkest colonne en opnieuw heeft de dirigent van 't Residentie-Orkest een bijzonder groot en verdiend succes geboekt. Van Otterloo opende met Brahms' Haydn variaties om daarna de Franse pia niste Nicole Henriot in Ravel's piano concert te begeleiden en het concert te besluiten met Berlioz' Symphonie Fantastiquc, waarmee we hem al weer lang geleden in Utrecht, toen hij dit werk ook al uit het hoofd dirigeerde, zijn debuut als dirigent hoorde maken. Een debuut waarvan de Nederlandse orkestleider de talrijke beloften intus sen al wel allemaal heeft ingelost. Na het concert mochten wij uit de mond van de directeur van het Residen tie Orkest, de heer Willem Brederode, vernemen, dat er een nieuwe orkestruil tussen Den Haag en Parijs wordt voor bereid. Nadat orkesten uit andere lan den zal naar alle waarschijnlijkheid in 1958 ook het Orchestre Colonne weer een of twee concerten in Nederland komen geven. Wanneer de onderhande lingen dienaangaande, die thans in een vèrgevorderd stadium verkeren, tot een definitief einde zouden zijn gebracht, mag er op worden gerekend dat begin februari volgend jaar het Orcheste Colonne waarschijnlijk onder leiding van Charles Munch in Den Haag zal optreden, terwijl Van Otterloo met het Residentie Orkest diezelfde dagen een abonnementsconcert in het Parijse Cha- telet zal verzorgen. Men herinnert zich dat het Haagse Orkest in 1947 onder leiding van zijn toenmalige dirigent Frits Schuurman, reeds met groot succes een drietal con certen in de Franse hoofdstad heeft ge geven. Sedertdien werd Willem van Otterloo een befaamde verschijning op de Parijse podia, zodat de hoogste ver wachtingen over dit optreden met zijn eigen orkest nu zeker niet beschaamd dreigen te zullen worden. stand tussen de auto en het knaapje bedroeg slechts anderhalve meter zodat ontwijken niet meer mogelijk was. Het kind moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. De bestuurder van de auto treft geen schuld. De kinderen floten en zongen liet steeds (Speciale berichtgeving) Een inwoonster van Zwolle, de 35-jarige mevrouw A. G. van den Berg-Brood vervoegde zich zaterdagmiddag om half vier by de Rijkspolitie te Hattem. Zij had haar geheugen volkomen verloren. Zij kon haar naam niet zeggen, noch dc stad waar zij woont. Het enige wat zij kon vertellen was dat zij langs water was gelopen. De Rijkspolitie waarschuwde een van de plaatselijke artsen, die adviseerde de vrouw naar het R.-K. ziekenhuis te Zwolle over te brengen. Intussen tele foneerde de Hattemse politie met colle ga's in de omgeving, maar nergens werd een vrouw vermist. Daarop werd een extra-politiebericht samengesteld. Even voor dit werd uitgezonden, meldde zich bij de Zwolse politie de heer J. van den Berg. Het was toen zeven uur. Hij maakte zich ongerust over het uitblij ven van zijn vrouw, 's Middags om half drie had zij de woning aan de Torbecke- gracht te Zwolle verlaten, om. naar zij zeide. aspirines te kopen daar zij hoofd pijn had. De heer Van den Berg was daarna naar bed gegaan, omdat hij als chauffeur nachtdienst had verricht. In de veronderstelling dat zij inkopen zou zijn gaan doen. maakte Van den Berg zich aanvankelijk geen zorgen, maar toen zijn vrouw tegen zevenen nog niet terug was, wendde hij zich tot de poli tie. Deze had het signalement en kon dus vlot uitkomst bieden. Spoedig hierna boog de heer Van den Berg zich in het ziekenhuis over het bed "van zijn vrouw, maar zij gaf geen enkel teken van herkenning. Gisteren kreeg de vrouw tot grote plotseling haar geheugen terug. De ra dio in de ziekenkamer speelde namelijk het liedje „Soldier is soldier". Dit melo dietje floten en zongen haar kinderen de laatste tijd thuis regelmatig en waar schijnlijk gaf dit de vrouw het aankno pingspunt met het verleden. Zij herken de man en kinderen weer, maar wist zich niets te herinneren van haar vreemde wandeltocht naar Hattem. Enorme olierijkdom van Sahara De Franse premier Mollet heeft in een rede in Arras gewag gemaakt van de olie-rijkdom van de Sahara, zo buiten gewoon. „dat het ongelooflijk is". HU beriep zich daarbij op de jongste rap porten van deskundigen, die de olie voorraden onder de woestijn onder zocht hebben. Mollet verklaarde, dat binnen tien jaar de Sahara ongeveer in staat zal zijn de behoefte aan olie van Europa te dekken. Mollet sprak er in dit verband over. dat de sluiting van het Suez-kanaal de noodzakelijkheid heeft onderstreept, dat Frankrijk nieuwe energiebronnen aan boort. De wil van één man, zo zeide Mollet. is in staat gebleken het econo mische leven van Europa te verlam men. Dit is de reden, waarom de econo mische en politieke betekenis van de Sahara dubbel zo groot geworden is. De Franse plannen omvatten de aan leg van een pijpleiding door Tunis en Libië. Vele Algerijnse rebellen in de heuvels gevallen De Fransen hebben zaterdag in Alge rije 135 opstandelingen en hun bevel hebber gedood in een zwaar gevecht in de Kabylische heuvels. Voorts werden zaterdag volgens in Algiers ontvangen berichten nog vijftig opstandelingen ge dood in verscheidene delen van Algerije. Nabij Affreville, ten zuidwesten van Algiers, werden vijf Franse soldaten ge dood en twee gewond, toen een leger- konvooi in een hinderlaag van de op standelingen liep. Ali Boemendjel, een mohammedaanse rechtsgeleerde, die bekend stond als fi nancier van de Algerijnse rebellen, die hij ook van wapens voorzag en die 10 fe bruari j.l. met zes andere juristen, die de opstandelingen eveneens hielpen, werd gearresteerd, heeft in zijn cel een eind aan zijn leven gemaakt. In stijl werd zaterdagmiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam de nationale De Ruyter-tentoonstelling geopend. Aan een seinpaal werden de nationale driekleur, de seinvlag gen van de initialen M. A. R. en de seinvlaggen van het getal 350 gehesenMichiel Adriaenszoon de Ruyter werd 350 jaar geleden ge boren. Zwitserse aanklager was betrekken bij spionage Gistermiddag zijn de Federale Justi tie en de politiële autoriteiten van Zwit serland er officiëel van in kennis ge steld, dat de federale openbare aankla ger René Dubois de hand aan zichzelf heeft geslagen. Dubois is een zeer kun dig functionaris geweest, die vooral grote bekendheid kreeg door zijn optre den tegen de vier Roemenen, die vorig jaar de Roemeense delegatie in Bern binnendrongen. De laatste tijd viel het echter op. dat hij bijzonder weinig ge neigd wasm ede te werken aan een on derzoek naar berichten, als zou een of ficier van de Federale politie verslagen van telefoongesprekken, die door de Egyptische ambassade in Bern werden gevoerd, aan een Franse agent ter hand gesteld hebben. De Franse ambassade heeft echter steeds ontkend dergelijke informaties te hebben ontvangen. Vol gens officiële Zwitserse zijde zijn „tot op heden nog geen overtuigende bewij zen" gevonden. Maar uit de thans ter beschikking staande informaties kan worden geconcludeerd, dat ook Dubois was betrokken in de koude oorlog der geheime diensten. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat hij zelf onwettige inlichtingen aan de Franse ambassade zou hebben verschaft. Beslissing bij minister Volksgezondheid Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK te Staphorst. Bedankt voor PietersbierumWijnal- dum J. R. Brink te IJsbreohtum. GEREF. KERKEN Tweetal te Drachten (3de predjjl.j P. A. Everaars te A vereest en dr. M. Fe Item a te Oenkerk. Tweetal te Delft (vac. E. de Vries) J. Bij level d te Rynsburg en G. P. Hartvelt te Assen. Beroepen te Oostwold (Old.) A. van Asselt. kand. te Baarn. Bedankt voor Roosendaal Jac. Plug te Schagen.Voor Zuidhom C. Klapwijk te- -Bennebroek. Voor Oudewater J. Banga vreugd© van haar man en vier kmderente Vleuten—de Meem. (Speciale berichtgegving) Het knelpunt van het conflict tus sen tandartsen en Ziekenfondsen men zie pag. 1 ligt in de arbeids uren. aldus deelden de leden van het hoofdbestuur van de Maatschappij ter bevordering van tandheelkunde van morgen op een te Amsterdam gehou den persconferentie mede. Er was namelyk wel overeenstem ming bereikt over het bedrag aan in komsten, dat een tandarts met een zuivere 100% Ziekenfondspraktijk moet hebben. En dit bedrag was van beide zijden gesteld op f. 18.500 per jaar. Het geschil ging nu over het aantal praktijkuren, die de tandarts hiervoor zou moeten doen. De tandartsen stelden dit op 1728 per jaar, de ziekenfondsen wensten voor dit bedrag een aantal van 1890 praktijkuren. Dit omgerekend in geld komt neer op 27,64 cent per verrich tingsminuut, hetgeen de tandartsen eisen, terwijl de Ziekenfondsen niet verder willen gaan dan 25 cent. De beslissing ligt thans geheel aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en het is nog niet bekend welke maatregelen men vanwege dit ministerie zal nemen. Het is wel een be kend feit. dat de tandheelkundige ver strekkingen aan Ziekenfondsverzeker den tot nu toe rond de 30 miljoen gulden per jaar kostten. Maar hoeveel dit zal worden en wanneer de eisen der tand artsen zullen worden ingewilligd, kon nog niet worden begroot, omdat men ook het aantal verstrekkingen heeft gewij zigd. Na 1 april zal de gang van zaken als volgt zijn: de Ziekenfondsverze kerde kan zich normaal tot zijn tand. arts wenden, maar moet iedere behan deling contant betalen. Bij de betaling krijgt de patiënt dan een kwitantie- formulier dat landelijk uniform is vast gesteld. Met dit kwitantie-formulier zal de ziekenfondsverzekerde dan moeten trachten dit geld van zijn Zie kenfonds terug te krijgen. De tarieven, die de tandartsen hebben vastgesteld voor de behandeling van pa- tienten, die Ziekenfondsverzekerden zijn en na 1 april zich wensen te laten be handelen, liggen als volgt: trekken twee gulden, een vulling f. 4.25, een halfjaar- lyks onderzoek f. 1.en het maken van een prothese waarbij niet zijn inbegre pen de kosten van het trekken f. 95.—. Dit is beduidend lager dan de tandart sen vragen in hun particuliere praktijk. Het is niet duidelijk wat de Zieken fondsen zullen moeten doen. Met name de verplichtverzekerden hebben rech ten op tandheelkundige hulp en het is voor de ziekenfondsen dan ook een moei lijke puzzle of zy de kwitanties zullen I moeten honoreren dan wel niet. Toch hebben de tandartsen een goede hoop, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid binnen korte tijd een redelijk tussen voorstel zal doen. STADSNIEUWS OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL STORM BUYSINGSTRAAT. Het hoofd der school, de heer G. J. Beumer, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder dokter J. P. Sollewijn Gelpke, schoolarts, die een causerie zou houden over lichamelijke en geestelijke hygiëne. In de Oudecommissie werden geko zen de dames Lepelaar en Verwer en de heren Van Pelt. Van Vlaanderen en Waasdorp. De heer Beumer sprak de hoop uit, dat ze veel voor de school zul len kunnen doen. vooral in het be lang van de kinderen. Daarna was het woord aan dokter Sollewijn. Hij wees bij het ount licha melijk hygiëne op het belang van korte nagels, van voldoende nachtrust, van regelmatig tandenpoetsen e.d. Bij de geestelijke hygiëne werd vooral de aan dacht gevestigd op het gevaar van tele visie en radio. Vele kinderen gaan daar door te laat naar bed! Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze behandelde het hoofd der school een aantal schoolzaken. waarna een filmstrook over „De Hoge Veluwe" werd vertoond. Hierna werd het nieuwe projectie-toestel ingewijd. Het wachten is nu op verduisteringsgor dijnen, zodat ook de leerlingen met deze filmstroken kunnen kennismaken. De aanwezigen hebben zeer genoten van de prachtige opnamen van dit na tuurreservaat op de Veluwe. Hierna werd (verlaat) afscheid geno men van de heer J. v. Leeuwen. Hem werd dank gebracht voor het vele werk. dat hij voor de school verricht had. Als afscheidscadeau mocht hij een fraaie passerdoos en een plant in ontvangst nemen. Het hoofd der school dankte alle aan wezigen voor hun komst en sprak de hoop uit. dat ze ook in de toekomst veel belangstelling voor de school zullen tonen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het semi-artsex. de he ren P. K. v. d. Ent Braat (Middelhar- nis), W. G. H. A. Hesselman (Den Haag), H. M. Hogerzeil (Leiden), P. C. van Re- mundt (Leiden), Tan Hassan (Den Haag) en C. N. de Leemv (Den Haag); artsexamen mevr. A. J. Hubrechtr—Ter Haar (Den Haag), mej. J. W. Lindhout (Noordwyk-Binnen) en de heren Lie Kim Khong (Leiden) en J. PUI (Oegstgeest).

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4