Op Marinevliegkamp Valkenburg werd De Ruyter herdacht Leidse actie voor „Morele Herbewapenillg,', besloten Uitvoering van Brunhilde was in alle opzichten af 96ste jaargang Maandag 25 maart 1957 Tweede blad no. 29C95 De dochters von de boos „HET NIEUWE TONEEL" BRACHT ER EEN GESLAAGDE UITVOERING VAN In de vrywel geheel gevulde zaal van „Den Burcht" bracht „Het Nieuwe To neel" zaterdagavond een opvoering van het bijspel „De dochters van de baas". In dit spel, waaraan een Inleidend woord van voorzitter J. Sleyser vooraf ging. maakten wij kennis met een door hard werken rijk geworden aannemer Wortel. Terwijl hij zelf de eenvoudige zakenman blijft, heeft zijn echtgenote de mond vol over standing en goede manieren. Het echtpaar had drie doch ters, waarvan de oudste uiteraard ge heel met moeders instemming ver loofd is met jhr. Archibald van Hoog- haeren. Een dergelijke party zag zij ook voor haar ander dochters weggelegd. Vader dacht er echter anders over. Op zoek naar een opvolger in de zaak hy had enkel drie dochters krijgt hy steun van zijn jongste dochter, die te vens een grote antipathie heeft tegen de jonkheer. Een listig spelletje wordt opgezet: twee jonge technici, die op werk op „De Veluwe" moeten wachten, komen logeren. Werk, dat evenwel niet op komt dagen; vader had het maar gesuggereerd. De jongste dochter wist met allerlei listen en leugentjes voor de dwaaste ver wikkelingen te zorgen en zelfs het ware karakter van de jonkheer te ontmaske ren. waardoor de verloving uitraakt. Het derde bedrijf eindigt in een voor alle partijen bevredigende oplossing. Vader krijgt zijn zin. Moeder heeft veel ge leerd en de drie docters een man. De jongste en oudste dochter trouwen met de technici, terwijl de tweede dochter zich verloofde met de boekhouder van de firma Wortel. „Het Nieuwe Toneel" gaf er een ge slaagde opvoering van. met als uintblin- kers het ouderpaar (de heer en mevr. C. Rijsbergen) en mej. R. Vermont en de heer P. van Egmond, die resp. een pittige jongste dochter en een voortref felijk gespeelde jonkheer op de planken zetten. In alle marine-kampen In het land werd vanochtend een plechtige her denking gehouden van de 350ste geboortedag van Michiel de Ruyter. Zo ook op het marine-vliegkamp Valkenburg, waar dit geschiedde voor de troepen en het personeel van deze marine-basis en de Marine Electronische Bedrijven te Oegstgeest. I De plechtigheid omvatte een toespraak door de commandant kapitein ter zee vlieger A. W. Wijtholt en een parade van twee compagnieën van de vliegkamptroepen. Kort voordat de commandant van het vliegkamp op het platform arriveerde, waar meer dan duizend officieren, on derofficieren, manschappen en burger personeel in carré stonden opgesteld, vertrokken van de startbanen de vlieg tuigen van het kamp. die deelnamen aan de grote marine-parade in Den Hel der; Neptunus en jagers die in forma tie de plechtigheid in Den Helder op luisterden. De plechtigheid in Valken burg was zo georganiseerd, dat het ver trek van de vliegtuigen voor, en de te rugkomst na het einde van de gebeur tenissen zou plaats vinden. De aan de plechtigheid deelnemende troepen waren in jekker-tenue gestoken, waardoor wel iets verloren ging van de kleurige styl, die dergelijke gebeurtenis sen pleegt te sieren. NED. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. De afdeling Leiden der N.H.R.V. kwam in vergadering bijeen. In zyn openings woord heette de voorzitter, de heer G. H. Rekers, de aanwezigen hartelyk wel kom, inzonderheid de heer Jac. Kool, prov. hoofdbestuurder Zuid-Holland. Na afhandeling van de huishoudelijke agenda kwam de benoeming van een afgevaardigde en plaatsvervanger voor de algemene jaarvergadering, die te Rot terdam zal worden gehouden, aan de orde. De heren J. Vijlbrief en K. den Hertog werden resp. als afgevaardigde en plaatsvervanger benoemd. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor deze vergadering in bespreking ge geven die door zijn uitgebreidheid de gehele avond in beslag nam. Na de behandeling van de ingediende voorstellen werden het jaarverslag 1956 van de algemene penningmeester en de begroting 1957 onder de loep genomen, waarover langdurig van gedachten werd werd gewisseld. Door het gunstig financiële beeld en door de toename van het ledental con cludeerde de voorzitter, dat de N.H.R.V. de toekomst met vertrouwen kan tege- moetzien, waarvoor spreker het dagelijks bestuur dank en hulde van de afd. Lei den wilde brengen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de leden voor de goede opkomst en voor de prettige sfeer, waarin deze besprekin gen waren gevoerd. Officiële publikatie SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leidein brengen ter o-penbare kennis, dat te be ginnen op maandag 8 apnü 1957, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verorde ning op wegen, lanen, straten enz. en wa teringen en sloten, schouw zal plaats heb ben over alle wegen, lanen, paden, straten kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin ge legen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bij zonder eigendom zijn, en zonder verhin dering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, als mede over alle wateringen en Sloten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bulzen. toegangskokers en derge- Uike werken, voorzover die byzonder eigen dom zijn. Lelden, 25 maart 1957. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leidein brengen ter openbare kennis, dart; de Vai- kensteeg met ingang van heden voor de duur der aldaar plaatsvindende werkzaam heden. gesloten i6 verklaard voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, alsmede voor voetgangerslm beide richtingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrlcus Reinlerus. zn. van H. R. van der Leek en M. C. Bon; Piet Chrlstlaan Eelco, zn. van J. H. Hofman en J. van den Boogaart; Wllhelmina Maria. dr. van W. Verhorik en J. C. van de Wijngaard; Remco. zn. van H. de Tombe en J. S. Bolhuis. GETROUWD K. J. Klebe en I. Soherer. OVERLEDEN J.. Verbeek. 38 Jr., huisvr. van A. Re geer; W. de MooiJ. 67 Jr.. man; M. Mulder, 77 jr.. huisvr. van H. Nieuwenburg; E. Landwaart. 51 Jr, vtüuw. Nadat kolonel Witholt de troepen had geïnspecteerd, tekende hy in een korte toespraak de figuur en de betekenis van De Ruyter. Hij liet een kort historisch overzicht voorafgaan aan een karakeri- sering als mens: een groot zeeman, een voortreffelijk gezagvoerder, een een voudig mens, zichzelf ziende als instru ment van de Allerhoogste, geen com promis dulddend, vervuld van een hoge plichtsbetrachting en een opofferings gezindheid waarop door allen gebouwd kon worden. Spreker stelde de eigenschappen van De Ruyter ten voorbeeld aan allen, die de marine van de tegenwoordige tijd dienen. In deze kring zullen zfjn vader- Kolonel Witholt voorgrond twee de van links) inspecteert de troepen. Op de achtergrond een Mariner. een van de vliegtuigen die achter het front van de troepen waren opge steld. (Foto LD./Ven VMet) landsliefde, zyn yichtsbetrachting en zyn onwankelbare trouw voortdurend in grote ere worden herdacht. Een driewerf hoera op de Koningin en een couplet van het Wilhelmus, ge speeld door de kapel van het vliegkamp volgden op de toespraak, waarna een parade van twee compagnieën onder commando van luitenant ter zee waar nemer eerste klas H. M. Juta, de plech tige herdenking besloot. Nadien kregen officieren, onderoffi cieren en manschappen een extra oor lam, waarna een zondagsdienstrooster de deelnemers aan de plechtigheid deze herdenkingsdag tot een bijzondere week dag maakte. Na afloop volgde een gezellig samen zijn o.l.v. de heer C. Laterveer en met medewerking van „De Vinco's". Goede toestel- en ritmische groep (Van onze sportredacteur) BrunhUde's uitvoering, zaterdagavond In de Stadsgehoorzaal, was af. Deze Leidse dames gymnastiekvereniging beschikt zowel over een uitstekende toestel- als een ritmische groep. Daarvan getuigen ook de vele successen, welke in het afgelopen jaar werden behaald en waarvan de presidente, me vrouw Dieben-Konlngs, in haar openingswoord met gerechtvaardigde trots mei- ding maakte. Van een van de hellingen van de scheepswerf ,De Biesbosch' in Dor drecht is zaterdag het vrachtschip ..Amstetstuis" van ruim tienduizend ton te water gelaten. De actie tot stimulering van de Idee der „Morele Herbewapening" in onze Sleutelstad is besloten met het opvoe ren van „De Baas", eveneens van de hand van Peter Howard, door een Hol lands ensemble, waarby het merkwaar dige ongetwijfeld is. dat iedere speler en speelster in het leven precies de taak vervult, die hy of zy in dit toneel stuk speelt. Ieder leeft zodoende als het ware eigen leven uit! Evenals in „We are to-morrow" heeft Howard ook dit stuk geheel in dienst ge steld van de idee. Waarmede impleciet wordt gezegd, dat ook nu niet gesproken kan worden van gewoon toneel. Toch be nadert „De Baas" dit o.i. nader dan „We are to-morrow"; het blijft geheel in een realiteitssffer, voor zover daarvan sprake kan zijn in een volkomen praat stuk. Wanneer door het departement van defensie, door het eindigen van de oor log, geplaatste orders by een staalfabriek worden geannuleerd, wil de directeur uit zuiver economisch standpunt een dui zend arbeiders ontslaan. Maar de fa- briekskern, gesteund door een (commu nistisch) vakbondsleider, die het trou wens niet om het „geval" gaat, doch om door het verwekken van onrust de greep naar de macht Sterker te kunnen maken, komt in verzet en dreigt met staking. Het schijnt hard tegen hard te zullen gaan, maar de terugkeer van de zoon van de fabrikant uit de oorlog hij is daar gered door het moedig pp- treden van de zoon van de leider van de fabriekskern, die zelf daarbij he'c leven verloor brengt een totale omme keer teweeg. Deze zoon staat achter de arbeidersbelangen en via zijn moeder, een zeer ontvankelijke vrouw met een natuur-talent voor zuivere verhoudingen, weet hij zijn vader te overtuigen, dat het niet aangaat de arbeiders zonder meer de dupe te laten worden van de gang van zaken. Morele Herbewapening behaalt de overwinning! Het ontslag wordt ingetrokken en een oplossing zal worden nagestreefd, die niet direct op de arbeiders zal neerslaan. Zelfs de vak bondsleider weet daarop het antwoord niet te geven Ziedaar hetgeen zich afspeelt in dit praatstuk, doch ook nu weet de idee zo veel belangstelling te wekken, dat men over alle toneel-bezwaren heenstapt en aanvaardt, wat daar wordt afgepraat. Met als diepe ondergrond: de baas is in wezen God. Onze landgenoten hebben zich op uit nemende wijze gekweten van hun taak. Misschien werd zelfs wel een sluitender geheel bereikt dan in hetgeen de Schot ten presteerden. Op de voorgrond traden de directeur en zijn vrouw ook man en vrouw in werkelijkheid! de leider van de fabriekskern en de vakbondslei der. Maar de huisknecht mag vooral niet worden vergeten. Dat de idee, die zo overduidelijk in het stuk wordt gedemonstreerd, ingang vond, bewees het langdurig applaus, dat deze opvoering beloonde. Het is slechts te hopen, dat deze waardering meer zal blijken te zijn dan een ééndagsvlieg, want deze idee wijst ontegenzeggelijk de mensheid een weg. die het de moeite waard is te bestuderen. Te meer, waar zij niemand uitsluit! Na afloop werden nog enige getuige nissen afgelegd door spelers en door aanhangers uit het buitenland in reeds vermelde geest. Wij geloven, dat de hier gevoerde actie zeker vruchten zal afwerpen. M. (Foto L.D./Van Vliet) Een scène uit Peter Howard's De Baas", dat zaterdag en gisteren in de Leidse Schouwburg werd opge voerd in het kader van propaganda voor Morele Herbewapening. Het is byzonder moeilyk om uit deze bijzonder aantrekkelijke uitvoering het beste nummer naar voren te halen, maar voor ons gevoel was dat toch on betwist het turnen van de damesgroep op de brug met ongelijke leggers. Dit was prima, niet alleen wat betreft het turnen, maar ook de wijze waarop dit nummer werd gebracht. Eén enkele brug op het. podium, in het licht van schijn werpers, de deelneemsters gekleed in strakke, blauwe turnkostuums en daar bij de improvisaties van Han Zirkzee op de vleugel: het was een lust. voor oog en oor. Men begrijpt trouwens bij Brunhilde toch zeer goed. dat een gymnastiekuit- voering ..gebracht" moet worden, daar van getuigden ook de individuele vrije uitoefeningen, die als een entre-acfc tussen het verwisselen van de nummers werden gegeven. Dat deze toestelgroep. welke onder leiding staat van de heer Kuivenhoven, tot voortreffelijke pres taties in staat is, bewees niet alleen het nummer op de brug met ongelijke leg gers, maar werd bovendien geaccen tueerd bij het turnen aan de ringen en VOLA VIERDE FEEST. De Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool bestaat over enige tijd dertig jaar. De feestelijkheden, die in verband met dit heuglijke feit plaats zullen vinden, werden reeds zaterdag avond ingezet met het optreden van het cabaretgezelschap Florida. De foyer van de Stadsgehoorzaal was vrij goed bezet toen de voorzitter van de Vola, de heer J. Zwanenburg, allen har telijk welkom heette, in het bijzonder de heer C. Brilman, verschillende leraren en oud-leerlingen. Hierna werd in vlot tempo een gevarieerd programma afge werkt onder het motto „Sterren stralen uit Den Haag". Onder de algehele lei ding van Kees Nouens en met muzikale begeleiding van Jan Boeks en Wim Post toonden de artiesten, die ook veel voor de radio zijn opgetreden, hun kun nen op het gebied van het lichte amuse ment. Er was voor elck wat wils en mede daardoor is de avond voor de meeste feestgangers om gevlogen. Onder leiding van de heer J. Alphenaar en op de muziek van de „Goldstar Band" werd tot besluit van de avond gedanst. Aan het bal was voor de leden van de Vola een aantrekkelijke wedstrijd verbonden. het uitstekende werken op de lange mat. Ook de ritmische groep oogstte veel waardering. Mevrouw Metz en haar dames brachten een strakke ritmische oefening en een hoepeloefening, waar mee de avond besloten werd. De kleuterlessen van mej. Cats waren origineel. De kleuters gingen een dagje naar het strand, trokken de turnpakjes uit waaronder badpakjes en droogden zich tenslotte af met gereedliggende handdoeken. Dit was een speelse gym nastiekles. En dan kregen we nog het „grote" nummer van ,,Juf" Steffelaar, de bekwame leidster van de adspiran- ten. Zij had een zeer gevarieerde vrije oefening, waarbij ook gebruik werd ge maakt van gereedschappen, samenge steld en de snelle wijze, waarop gewis seld werd. was prijzenswaardig. In haar openingswoord begroette mevr. Dieben-Konings de vele officials en af gevaardigden van zusterverenigingen, huldigde zij mevrouw v. d. Wilk, die dertig jaar lid is van Brunhilde en over handigde zy geschenken aan de tech nische leiders en de muzikale begeleiders, de heren Zirkzee en Christiaanse. De liefde fot het dier BOEIENDE VOGELFILM IN LEIDSCHE VOLKSHUIS In het „Leidsche Volkshuis" is zon dagmiddag voor de jeugd een buitenge woon mooie kleurenfilm vertoond: de door „Eduard Pelster Films" uitge brachte Russische speelfilm „Tischka kwam terug". Een geschiedenis van vo gels, een vogelkenner en een paar jon gens die de ornitholoog behulpzaam zijn. Bijzonder fraaie natuuropnamen met goede vogelstudies, voorzien van Neder landse tekst door Jan Strijbos, maken deze film tot een boeiend geheel. De muziek maakt een integrerend deel uit van het verhaal, waardoor de stemmin gen zuiver aangeduid worden. Het spel van de jongens is eenvoudig en natuur lijk, waardoor het jeugdige kijkers sterk aanspreekt. Het verhaal geeft het volgende verloop te zien: Wassia. een jongen van een jaar of twaalf, helpt de ornitholoog Fedor met het ringen, bestuderen en bescher men van vogels in de uitgestrekte bos sen van de streek waarin hij woont. Hun bedoeling is. jonge vogels over te bren gen naar nieuwe aanplantingen van bos sen waar die vogels nog niet zijn. Op een ochtend ontdekt Wassia een paar jongens van zijn eigen leeftijd in de hoge sparren. Ze zijn bezig vogel nestjes uit te halen. Dat is niet naar de zin van Wassia en er ontstaat een vechtpartij tussen de jongens. Fedor. de ornitholoog, komt tussenbeide en weet de nieuwelingen zo te boeien voor zijn werk in het bos dat zij. Peter en Sewa, mee gaan doen. De jongens werken enthousiast mee en ze leren allerlei bos- dieren en hun gedragingen kennen en beter begrijpen. Menig dier dat ze grie zelig" vonden en ervan dachten dat ze schadelijk waren zoals uilen en vleer muizen blijken heel nuttig te zijn en bo vendien helemaal geen „nare beesten". Ze leren ook Tischka kennen, een jon ge lijster, die door een schot van een katapult gewond was en door Fedor en Wassia weer genezen was. Nu is Tischka tam geworden en vliegt, op de schou ders van zijn vriendjes gezeten, overal mee naar toe. Gedurende een stormnacht gaat Pe ter het bos in om een vogelnest, waar voor hij zich speciaal verantwoordelijk voelt, te gaan beschermen. Fedor. de vo gelkenner. volgt de jongen in grote on rust, want het onweer en de storm zijn hevig. De jongen krijgt een standje voor zijn roekeloosheid maar het is weer Tischka die de situatie redt. Tenslotte komt het grote werk: het uitzetten van de vogels in de nieuwe bosaanpl an tingen. Met een vliegtuig brengen ze de vogels over. De jongens zijn opgetogen over hun avontuur. Stakkerds zonder God of gebod Zondag morgen sprak voor de Leidse Gemeenschap van het Humanistisch Verbond, prof. dr. Libbe van der Wal uit Delft over „Stakkerds zonder God of Gebod", een uitdrukking, welke oen kennis van spreker had gebruikt ojn daarmede de humanisten te diskwalifi ceren. Onder het woord ..God" verstaat men een Opperwezen, alwetend, al machtig, volmaakt goed. De christen staat tegenover zijn God in een Ik-Gij- verhouding. Een persoonlijke God dus. Er zijn filosofen geweest (Spinoza oa.) die het volstrekt andere van de mens ook met God hebben aangeduid, zonder daaraan persoonlijkheid toe te kennen. Spreker kan dat wel begrijpen, maar niet waarderen en beschouwt dit soort goddienst als een oneerlijkheid tegen over zichzelf. Men gelooft of men ge looft niet. maar men moet niet varen onder een vlag, welke de lading niet dekt. Spreker gelooft niet. dat er een God is, ook niet, dat er niet een God is. Men moet niet willen verklaren wat principieel onkenbaar is. Ook een z.g.n. bijzondere openbaring heeft voor spreker geen enkele zeggingskracht. Maar sprekers ongeloof is niet alleen gebaseerd op verstandelijke overwegin gen. Voorop staat de zedelijke waarde ring. Het onverdiende leed in de wereld zit spreker dwars. Ook christenen zitten met deze kardinale vraag. Zy vinden hiervoor de oplossing in het leven na dit leven. Bestaat er voor de humanist geen persoonlijke God. dan kan er ook geen Godsgebod bestaan. Zedelijk handelen wordt echter niet bepaald door een gebod. Wie het slech te nalaat uit vrees voor straf of net goede doet uit hoop op loon is aan de ware zedelijkheid niet toe. Spreker laakte een uitdrukking: „Wie barmhartigheid bewijst zal barmhartig heid ondervinden" als een treurig stukje volksopvoeding. Volgens spreker moet men het goede doen en het slechte na laten, omdat eigen zedelijk keurvermo- gen daartoe aanleiding geeft. Als nan een .Godsgebod" voor humanisten overbodig is. zijn zij dan stakkerds? Er is zeker geen reden te verkondigen „dasz wir es so herrlich weit gebracht haben". Wij kunnen echte: trouw blij ven aan onze idealen. Er zijn men>en, die idealisme afwijzen, omdat zij, zoals ze beweren, liever met beide benen op de grond blijven of omdat zij zich realisten noemen. Realisme, aldus spr., staat niet tegenover idealisme Wij ziin niet enkel-koel-constaterende. maar keurende en waarderende wezens Men kan het menselijk keurvermogen" niet voorbijgaan Idealisme is: krachtens eigen keurvermogen voor het éne strij den en zich tegen het andere verzetten Een gevoel van machteloosheid noopt sommige mensen tot nietsdoen. Spr. kan dat wel begrijpen, maar niet waar deren. Zeker er zijn risico's bij i les wat men onderneemt. Maar moeten wij, omdat het niet zeker is. dat wij zullen winnen ons bij voorbaat reeds gewonnen geven? Dat zou zijn verraad plegen aan ons zelf. Spreker herinnert aan een zin uit Walter Scott's „Ivanhoe": ..Een mens kan niet meer doen dan zijn best maar zijn best in volle omvang". Geen dreiging kan ons ontslaan van deze simpele plicht. HALVE EEUW GETROUWD. Woensdag is het een halve eeuw ge leden. dat de heer en mevr. J. W. van Staden—Hannaart, wonende in de Kap- teynstraat 59 elkander tegenover de ambtenaar van de Burgerlijke Stand het ja-woord gaven. De bruidegom, die on danks zijn 74 jaar het werken nog niet moe is. neemt nog dagelijks met enthou siasme deel aan het arbeidsproces. Sinds 1923 is hij reeds in dienst bij het kledingmagazijn „De Faam". In de vreemde streek krijgen ze de hulp van de schooljeugd die daar woont maken voedertafels voor de vogels en vieren gezamenlijk „vogeldag Als dan de lente komt. zitten ze in spanning te wachten. Zouden de jonge vogels terug komen? Als eerste is het Tischka. die zich oudergewoonte op de schouders van Wassia zet De film werd in twee achtereenvol gende voorstellingen gedraaid. Men zou hem wel tweemaal achter elkaar willen zien!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3