iminmni] kaas Êfff! Derde Zangersavond Leidse Ring in Gereformeerde Kerk Leiderdorp „DE TRIOMF DER MIDDELMATIGHEID" j Vrijheid in mode Gerzon zorgt voor gevarieerd silhouet in kleding Stijlvolle show in Stadsgehoorzaal Elf koren in geest van goede samenwerking naast elkaar Doe méér met 96ste jaargang Vrijdag 22 maart 19S7 Derde blad no. 29093 (Van een specia le medewerkster) De haute couture modehuizen creëerden dit voorjaar geen bepaalde nieuwe Hjn, zodat wR nu voor het feit komen te staan, dat „alles mag", natuurlijk wel geïnspireerd op de aangegeven mode van de laatste seizoenen. Deze vrijheid kwam tot uitdrukking in de modeshow, welke de Firma Gerzon gistermiddag in de Stadsgehoorzaal bracht. Een vrijheid, die zich uit in de grote verscheiden heid van vormen, lijnen en stijl. Niet minder dan 11 mannequins toonden de vaak zeer exclusieve modellen. Met ziet zowel klassieke getailleerde mantelkostuums als met rechte jasjes, soms kort cf ook wel driekwart. De rok ken van de japonnen zijn zeer wijd, maar ook kan men modieus zijn met een strakke rok. Naast de modellen, waar de taillenaad op de juiste plaats zit, zagen wij ook nog veel zomerjurken met laag aangezette gerimpelde rokken. Vooral in de geklede modellen kwam de slank makende Empirestijl steeds naar voren; de vaak prachtig gedra peerde halsuitsnijdingen geven een apart accént aan deze jar.nnen. De decolleté's zijn voor zomer- en cocktailjaponnen nog laag te noemen, alhoewel deze soms van voren hoog zijn en van achter laag uitgesneden. Zij zijn veelal gegarneerd met grote strikken. Iets nieuws, maar waarschijnlijk niet zo draagbaar voor de doorsnee Hollandse vrouw, was het tonneau-model, geïnspi reerd op de Volendammerbroek. De ruimte van de wijde rok wordt van onder bijeengehouden door een strakke band. De voornaamste kleuren waren: crème in velerlei nuances, marine met wit, oranje-rood en lichtblauw. De show, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, werd geopend met een collectie regenmantels in vilt en pope- line. De popeline jassen waren met suède gevoerd in contrasterende kleuren Iets nieuw was de versterking van suède aan de ellebogen. Zoals gezegd was de variatie in man telkostuums enorm, zowel wat de model len als de stoffen betreft. Naast de effen stoffen, die meestal voor de klassieke modellen worden gebruikt, waren er Prince de Galles ruiten en het nog steeds geliefde Pied de Poule in verschillende dessins. In strepen was er ook veel va riatie. De rechte rokken waren bijna alle voorzien van 2 kleine stolpplooitjes. De geplooide en plissérok werd ook nog veel gedragen. Voor het hoogzomerseizoen werden verschillende mooie zijden man telkostuums gebracht of japonnen met bijpassende jasjes in effen of bedrukte dessins. Voor de slanke types zagen wij een beeldige beige japon met een mo dieuze blousende rug. Onmisbaar voor ons klimaat is een zomermantel, waarvan enkele klassieke stuks werden getoond. Zeer apart was een rode mantel met een uitzonderlijk lang split. Zeer ongeme envonden wij een korenblauwe gebreide mantel, waar onder een witte jersey japon buitenge woon mooi stond. Voor het jonge meisje was er een grote verscheidenheid, uit Amerika geïmpor teerde jurken met bijpassende Orlon vestjes, die tegengevoerd waren met de zelfde stof als de jurk. De petty coat 1 is, in tegenstelling met het bericht uit Parijs dat deze afgedaan zou hebben, nog zeer in trek en werd bijna onder alle wijde rokken getoond. Een evenement, zowel om te zien als voor de beurs (f.1075.-) was een beige kanten japon mét mantel en hoed. Er waren in het geliefde marine-wit veel combinaties te zien. Een marine complet, naar een model van Dior, ge toond met een wit hoedje en dito tas. gegarneerd met lelietjes van dalen, was onnavolgbaar chique. Er werden veel grote hoeden gedra gen: de modellen zijn van voren smal en naar achter breed uitlopend. Een verrassing van dit huis zijn steeds de stuk voor stuk prachtige cocktail - en groot-avondtoiletten. Kostbare satijnen japonnen met prachtige bloemdessins en meterswijde Buisleiding door Turkijë om Europa aan olie te helpen Overleg op Bermuda schijnt1 vlot te verlopen Engeland en Amerika zijn het. tijdens de besprekingen tussen president Eisen hower en de Britse premier Macmillan op Bermuda, eens geworden over een gemeenschappelijke politiek voor de aanleg van nieuwe grote buisleidingen ter verzekering van de voorziening van Europa met olie uit het Midden-Oosten. Vermoedelijk zullen de buisleidingen in Turkije worden aangelegd, maar de plannen worden geheim gehouden. En geland gevoelt weinig voor een Israëli sche buisleiding van Eilath naar de MiddéSandse Zee. omdat deze te klein zou xfjn. Bovendien is het onredelijk aan te nemen, dat de Arabische landen, die de olie voortbrengen, zullen toe staan, dat de olie over Israëlisch grond gebied wordt vervoerd. Thans zal het noordelijk gedeelte van de Golf van Perzië worden verbonden met het oos telijk deel van de Middellandse Zee, Perzië, Ira. Koeweit en Saoedi-Arabië zullen worden ingeschakeld. Eisenhower en Macmillan zouden in het algemeen „een grote mate van overeenstemming" hebben bereikt. De sfeer van het overleg wordt beschreven als „zeer goed en bijzonder zakelijk". In het bijzonder de Golf van Akaba. de strook van Gaza en de vraagstukken van het Suezkanaal zijn reeds in het kort ter sprake gekomen en vervolgens naar de deskundigen verwezen. Er werd geen tijd verspild met het behandelen van „gedane zaken". De president had de nadruk gelegd op wederzijds vertrou wen en begrip. Vandaag werden de Amerikaanse minister voor de lucht macht. Quarles. de voorzitter van de Commissie voor de Atoomenergie, Strauss, en de onder-minister van Bui tenlandse Zaken. Murphy, op Bermuda verwacht. Zij zullen deelnemen aan het overleg over atoomenergie en raketten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Haiizum (N.B.) (toez.) (vac. C. Dop) J. H. Cirkel te Woudenberg. Aan genomen naar Saxum (Gr.) W. Straatsma, vicaris te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Beeta (Fr.) Th. W. K Rijper, kand. te Amersfoort. lange rokken, voetvrjje geplisseerde ny lon jurken, waarover in dezelfde stof grote stola's om de hals werden ge dragen, soms gecompleteerd door nylon of lamé-avondmantels, defileerden door de zaal en vormden een waardig slot van deze stijlvolle show. (Ingez. Med.-Adv.) Sporlfokkers geven hun jonge dieren het beste van het beste. Is het geen veel mooiere sport, kin deren gezond en stevig op te zien groeien. Kan dat met on volwaardige, gefabriceerde voe dingsmiddelen? Werkelijk vol waardige voeding voor kinde ren. rijk aan opbouwstoffen is ruwe. onbewerkte natuurho- ning. Maar neem de beste, zo van 0EK0ERSH0F vanaj 3 1.55 p. pot. Alleenverkoop. „DE BETUWE', Haarlemmerestr. 226. tel. 25521 J B. BOER Noordeinde 15 tel 21174 J. J. VAN RESTEREN De Sitterlaan 89 tel 21724 W. F. GESSEL Hoofdstraat 164 tel. 21717 Leiderdorp J. VAN LEEUWEN Voorstraat 28 tel 2513 Voorschoten. (Ingez, MetL-Adv.) Uitstel van de eerste oefening voor emigratie Aan hen, die in 1957 hun studie voor de tropische landbouw beëindi gen en die reeds voorbereidingen voor emigratie hebben getroffen zul len van de zijde van de minister voor Defensie geen beletselen in de weg worden gelegd om hun plannen tot uitvoering te brengen. Dit heeft de minister voor Defensie medege deeld in antwoord op vragen van het lid van de Eerste Kamer de heer De Jong. De minister deelt verder mede dat in de op 7 januari j.l. van kracht geworden nieuwe regeling, waarbij vrijstelling van opkomst in militaire dienst wordt gege ven bij emigreren in gezinsverband, ook de richtlijn is opgenomen dat aan hen. die niet met het gezin van hun ouders emigreren, toch uitstel van eerste oefe ning kan worden verleend, indien bij zondere omstandigheden daartoe aanlei ding geven. De minister neemt in algemene zin het standpunt in, dat degenen, die op het tijdstip van het bekend worden van de genoemde regeling reeds zodanig voorbereidingen hadden getroffen voor emigratie, dat zij bijzonder zouden wor den gedupeerd als de emigratie geen doorgang zou kunnen vinden, zullen val len onder de bovengenoemde richtlijn. De derde Zangersavond in het seizoen van de Leidse Ring vond plaats in de Geref. Kerk van Leiderdorp en was weer een ouderwets druk bezochte. Acht volwassen en drie jeugdkoren namen deel. De geest van goede samenwerking houdt stand. De zwakkeren en de sterken staan zonder naijver naast elkaar. Het gaat er hier niet om wie eerste en laat ste is. Men ziet van hoog tot laag in het waardige zingen een weg tot een beter mens zijn. Onzerzijds is sympathie met deze opzet herhaaldelijk onder woorden gebracht! Zelfs het zwakste koor, Zoeterwoude, viel mee. Er schijnen remmende om standigheden geweest te zijn en de heer W. Jansen bleek een nieuwe dirigent. In diens keuze van eenvoudige, maar door Geraedts en Strategier kundig bewerkte liederen, zagen we tekenen van inzicht en smaak. Zijn eerstkomen de zorg moge zijn het gelijkrichten van de zang en een sluitend groepsverband. Dit groepje had juist tevoren van Noordwijkerhout kunnen horen hoe de vier registerstemmen elkaar werkelijk dekten. „Concordia" heeft een goede scholing achter zich. Ook hier een nieu we dirigent, de heer A. de Vries, die in Op een rustige wijze ontvouwt hij de composities (De Wolff en Schicht), de zachte ligging heeft zijn voorkeur, hij vermijdt klankopdrijving, het goed ont worpen klankbeeld is mild gekleurd. Aat van Vliet leidde zijn Alphenaren (van de Ned. Prot. Bond) met groeiende verdienste. De voordracht gaat weer meespreken. Zijn Bach-koraal was goed in kleur gezet en in het slotkoor van zijn wel wat vergeelde Mobach bereikte hij dynamisch al vrij veel. De zuivere stemming lag wel eens een korreltje te laag. Het directiegebaar lijkt ons niet doeltreffend. .Jubilate Deo" van Alphen. waarover ieder geval over bekwaamheid beschikt. Dick van Vliet regeert, was altijd een r war# 1 iè- BWB ->w TOEN ik verleden week over onze veranderende wereld sprak en over ..eerste rangs"- en „tweede rangs" cul turen. had ik niet kunnen den ken, dat ik zó gauw geconfron teerd zou worden met deze allermerkwaardigste foto. waar op als 't ware symbolisch tot uitdrukking komt, wat onze huidige cultuur typeert: de halfslachtigheid, het niet meer weten wat „stijl" betekent, het niet meer onderkennen wat „kunst" en geen „kunst" is. Slechts een helaas miniem gedeelte van ons volk onder scheidt „niveau". Eensdeels is dit een gevolg van het feit. dat de anderen er de interesse niet voor kunnen opbrengen en dus voor kunst totaal ongevoelig zijn. ander zijds. omdat hun er de leer school voor ontbreekt of ont broken heeft. Wat velen dénken „kunst" te zijn. is doodeenvoudig .Kitsch" en het droevige ervan is dat zij zich dat niet bewust zijn. zich zelfs bij die Kitsch volmaakt tevreden en gelukkig voelen! WIE haalt 't nu in 's he melsnaam in zijn hersens, om, gelijk dat in Arnhem gebeurde, de in de wereldoorlog verwoeste Sabelpoort weer in oude luister te herstellen en tegelijkertijd vlak ernaast het moderne Provinciehuis glas- paleis-van-je-welste te bou wen? Zelfs de gewone man denkt er 't zijne van en zegt: ..Hóe be staat 't?" Voor de kunstgevoe lige echter is schrijnender con trast ondenkbaar. Op zichzelf beschouwd kunnen beide bouw sels enorme kwaliteiten bezit ten. zo klakkeloos naast elkaar neergepoot als hier. is een aan fluiting. in de eerste plaats voor de wij mogen dat toch wel aannemen? deskundigen, die daarvoor verantwoordelijk zijn. Wij vragen ons af. wie daar in die befaamde cultuurraden of schoonheidscommissies zit ten. wanneer we met zulke zotte resultaten van hun gedegen en diepgaand overleg dat ver onderstellen wij tenminste! kennis maken. Wie zijn dan toch de lieden, die dergelijke wonderlijke be slissingen nemen en het zo hoog gebracht hebben? Denk niet. dat alléén Arnhem zulk een bespottelijk voorbeeld van onkunde aanwijst: er zou den in ons land honderden an dere gevolgen van raadselach tige beslissingen zijn aan te wijzen DIT nu is héél tragisch en symptoom van de sfeer, waarin wij leven. Wat hemelhoog geprezen wordt, is dikwijls niet meer dan een onding, aan ware kunst wordt voorbij gelopen. Men wéét 't eenvoudig niet meer Meen niet. dat dit slechts met de bouwkunst het geval is. Met schilderkunst, muziek en letteren is 't dat al evenzeer. Luister eens door de radio: iedere stem klinkt door de toe gepaste kunstmiddelen heus wel. Iedere stem resoneert ook in de zaal, mits zij vanachter een mi crofoon vandaan komt, Maar hoor diezelfde stem nu zonder deze intermediairen en er blijft geen spaan van over. En vraag aan de doorsnee- luistoraars hoe ze 't gevonden he^mi. dan luidt in 't algemeen het Desliste antwoord: „Prach tig!" „Wat kan die man (of vrouw) zingen, hè?" En het verbijsterende is. dat zo iemand nu juist helemaal niét zingen kan en van zang- cultuur" niet de flauwste notie heeft MET angst en beven vraag ik me af en U moet me dat maar niet kwalijk nemen! waar het op zo'n manier met de „ware" kunst op de duur heen moet. Het is soms om er 't bijltje maar bij neer te gooien. Een ontzagwekkende steeds groeiende menigte, is en wordt nog van dag tot dag op alle mogelijke terrein op dwaalwe gen gebracht, zal steeds meer in de doolhof van het onbegrip verward raken en steeds minder „Kunst" van „Kitsch" kunnen onderscheiden. Met ólle eerbied voor alle goedbedoelde pogingen van de (Foto will Eiselin, Rijswijk). velen, die de schare op dit ge bied wegwijs trachten te maken, het blijft toch nog altijd een klein onderdeel van de massa, die zij met succes naar het ho gere opvoeren. Want nog altijd oefenen en zelfs in steeds sterker mate té veel nivellerende en zelfs af brekende invloeden daartegen over een tot lachen, gièren en brullen stimulerende macht en suggestie uit, liever gezegd, zij beuken er dag aan dag en avond aan avond op los. EENS zal deze eeuw in de historie gekenmerkt wor- als die van de „triomf der middelmatigheid", waarvan U vrijwel dagelijks door de ether de sprekende voorbeelden kunt horen. Denk niet. dat dit gezegd wordt door iemand, die zich als intellectueel of quasi-intellec- tueel in een ivoren toren heeft opgesloten Het komt integendeel van iemand, die overal zijn ogen le kost geeft en zijn oor te luiste ren legt. Anders had hij heus „kwasi" inplaats van „quasi" geschreven en slechts weinigen zouden ge merkt hebben, dat hij fout was. Gelukkig lieten onze kunst zinnig-hervormende .taaldeskun digen tenminste dét woord nog wat 't wés. Voor hoe lang nog? FANTASIO. der sieraden van de „Ring". Technisch vergeschoold, is het een feilloos reage rend apparaat. Uit elk programma blijkt intelligentie en zin voor cultuur (dit maal Mendelssohn en Haydn). In de sopranens jetor vinden we op het ogen blik echter een verminderd ideale klankmenging. Een pedagoog als Van Vliet verhelpt dat wel. Zijn leiding is tamelijk voortvarend en soms wensten we wel eens een breder, gebondener zeggingswijze. Woubrugge. onder Boelee, liet mooie indrukken na van een Hebreeuwse Me lodie en César Franck's Psalm 150 en wel door de voorname timbrering in alle groepen. Men hield ook prachtig de toon. Tegen eisen stellend oratoriumwerk zien de Nieuw-Vennepers van S. P. Vis ser niet op, een aanvoerder die met een omvangrijk materiaal kan omgaan. Groepsevenwicht. nuanecring, klankont wikkeling, stemversmelting waren hier allemaal goed getroffen. Psalm 42 van Mendelssohn had een beter totaalbeeld dan Wagners Pelgrimskoor. omdat in het laatste de chromatische passages (bij veel koren trouwens!) gemakkelijk weerstanden oproepen. Visser's Burgerveense koor zou Nieuw- Vennep overtreffen en leverde met de melodisch gelukkige maar contrapun- tisch lastige Psalm 138 van Sweelinck een knap stuk werk. In Schuberts roe rende Psalm 13 bleek hoeveel diepte gang in deze vormvaste zang gelegd is en hoe de klankkracht van het eveneens grote koor wel gedoseerd en door soepele beweeglijkheid wei geleid wordt. De uit stekende mondstand en de afgeronde voordracht wijzen op een lange routine. Een uitzonderingsapplaus wachtte Dirk van Vliet. Deze had de voorste rij van z'n Rijnsburgs Jeugdkoor „Con Brio" met blokfluitjes gewapend. Voeg daarbij keurig gekozen liedjes en keurig getrainde stemmetjes en zo kon een levendig en fris muziek maken ont staan. waarbij het kleuterorkest zich de kaas niet van het brood liet eten door de vocalistjes achter zich. die het waar lijk „con brio" deden. Van Vliet heeft voor zulke dingen de ware slag! Boelee maakte ook iets aardigs van zijn Leiderdorps kinderkoor, maar met ernstige liederen. Daar schreven we nog kort geleden over. Een derde jeugdkoor. Van Visser, hadden de Nieuw-Vennepers meege bracht. We hadden er echter geen vaste indruk van, omdat de niet afgedekte en nog al luide piano tussen het koor en ons in stond. Het laatst van al was het gastkoor aan bod met een herhaling van het tweede deel van de Jubileumkantate die Hans Boelee voor z'n 60-jarig Lei- 'erdorpse „Excelsior" schreef en waar over we twee maanden geleden rappor teerden. Deze dirigent had zijn mate riaal thans welgeordend in de hand. Het mannenmateriaal overtrof zichzelf en van uitspringende en onzuivere sopranen merkten we niets. Het einde werd samenzang van Wou brugge en van klein en groot Leiderdorp 'een door Boelee bewerkt lied). Sommige dirigenten hadden elkaar waar gewenst, op piano of orgel bege leid. Visser begeleidde zich zelf. Voor het eerst sinds we de Ring- avonden bezoeken ontbrak de voorzit ter Gerrit Goedhart. De heer De Vos 2e voorzitter, had zich van diens taak gekweten. V. Deelnemers waren: A. Jeugdkoren- 1. Nieuw-Vennep (S. P. Visser), jeugdkoor Excelsior; 2. Rijnsburg (Dirk van Vliet) Jeugdkoor Con Brio; 3. Leiderdorp (Hans Boelee). Kinderkoor Excelsior. B. Gemengde koren; 1. Noordwijker hout (A. de Vries), Concordia; 2 Zoe- t rwoude (W. Jansen), Zingt den Heere- 3. Alphen (Dirk van Vliet). Jubilate Deo; 4. Alphen (Aat van Vliet), Ned. Prot. Bond; 5. Nieuw-Vennep (Visser), Excelsior; 6. Burgerveen (Visser) Ad- vendo; 7. Woubrugge (Boelee). De Lof- stem; 8. Leiderdorp (Boelee), Excelsior. Ir. Manusama weer uit Formosa terug De Zuidmolukse minister, ir. J. A. Manusama is gisteren van een bezoek van drie weken aan Formosa in Neder land teruggekeerd. Deze vertegenwoor diger van de „Republiek der Zuid-Mo lukken", die op 17 februari uit Neder land is vertrokken, heeft op Formosa contact gehad met de „Asian peoples ®nti communits league republic of 5 -i?8"' welke liga de Philippijnen. Zuid-Korea enz. tot leden heeft en waarvan de Chinese afdeling wel de be langrijkste mag worden genoemd. Ir. Manusama heeft het probleem der Zuid- Molukken op Formosa ter sprake ge bracht. Men had daarvoor volgens hem grote belangstelling, in het bijzonder in verband met de jongste politieke ont wikkeling in Indonesië. Een aanvraa°- voor het lidmaatschap der „Republiek der Zuid-Molukken". kon niet in over weging worden genomen, omdat men op Formosa niet duidelijk zag. dat men anti-communistisch is. Overigens zal deze aanvraag op een later tijdstip op nieuw worden ingediend. Wel kreeg de heer Manusama de in druk, dat indien ..Formosa" nog eens pp het vasteland van China zal terua- keren, men zeker bereid zou ziin de ..Republiek der Zuid-Molukken" te er- kennen. Op 28 maart begint een congres van deze Aziatische anti-communistische Liga De Zuid-Molukken zullen daarop niet vertegenwoordigd zijn. Op de terugweg heeft Ir. Manusama nog een kort bezoek aan Saigon ge bracht. Snelle sollicitatie! elke dag KAAStractatie! Gevr. werkster v.g:g.v. Kaashandel WELTEVREE. Niet vlug genoeg gelopen nu maar een onsje kopen Inderdaad, KAAS is 'n bijzonder onweerstaanbare tractatie. Iedereen vliegt er op af. Kaas op de boterham, gebakken kaaspiakken't is alle maal even lekker en gezond. Daarom fluks naar Uw winkelier gesneld en een heerlijk, voedzaam stuk KAAS uit eigen land in huis gehaald

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9