Flipse herdacht indrukwekkend Pijper met diens Zes Adagio's Edith Fernadi briljant in Saint Saëns Muurvast obstakel in de Rijn „Alleen een vredige wereld geeft het gezin een kans" Leidse meisjes toonden zieh enthousiast voor liet ballet Schrikbeeld in West-Duits land: moeten tal van prijzen omhoog? VRIJDAG 22 MAART 1957 Derde concert K. en O. meeslerserie Eigenlijk zijt ge na afloop van dit derde „meesterconcert" der Rot terdammers van de K. en O.-serie een weinig onthutst. Er zijn immers veel noten en héél veel briljante noten in meer of minder snelle vaart aan het oor voorbij getrokken, er is veel „parade" bij geweest en als ge daar na afloop nog eens rustig over nadenkt, dan blijft er van dat alles niet zo héél veel lang nawerken. Een uitzondering vormen de Zes Adagio's, daterend van 1940, van Ncerlands geniale muzikale voorvechter Willem Pijper, wiens 10-jarige sterfdag in deze dagen in vrschillende plaatsen bescheiden, welhaast te bjescheiden, herdacht wordt. Deze „hommage" aan Pyper door het R. Ph. O. was was in hoge mate in drukwekkend! Hier is geenszins sprake van een „extreme" Pijper: het is zelfs merk waardig, hoe „bevattelijk", ook voor de massa deze Adagio's, eigenlijk in het geheel niet kenmerkend voor Pijpers schrijfwijze, zijn. Geschreven in ver band met zijn inwijding tot Vrijmetse laar. doen deze bondige Adagio's (va riaties» ondanks de allernauwkeurigste berekening (getallensymboliek), welke eraan ten grondslag ligt, toch geïnspi reerd aan. Pijper schreef met een klaar- beeldende klankfantasie in alle sober heid en tonale vereenvoudiging (toon ladders en drieklank van C» een ver heffend werk, dat sterk tot het gemoed spreekt. Wie hem uit voorgaande periodes kent men denke o.a. aan de Zes Epigrammen van 1928 kan nauwe lijks geloven dat deze Adagio's van de zelfde hand stammen. Leiden mag Flipse dankbaar zijn voor deze kennismaking. Zijn vertolking sprak tot het hart en van diepgaande gevoe ligheid in een bijzonder verzorgd, trans parant gehouden orkestraal kleed, waar in ook de piano een doeltreffend en effectvol aandeel had. Ook Samuel Brill vroeg sterk de aandacht met zijn prach tige cello-solo. Van de ons onbekende Hongaarse componist Laszlo Lajtha (in 1892 te Boedapest geboren) hoorden wjj diens melodieuse 2-delige Vijfde Symphonie. daterend van 1954, waarmee het concert geopend werd. Zoals men van Pijper nauwelijks of niet overbodigheden kan verwachten, bleek dit bij Lajtha zeker wèl het geval. Bij de inzet treft een boeiend, tempera mentvol Hongaars idioom, doch in de uitwerking der symfonie mist men een hechte structuur. Door verbrokkeling ontkomt men niet aan een gevoel van vermoeidheid. Verstilde, weemoedige en smartelijke passages wisselen af met ge laden episodes, maar het geheel draagt een te fragmentarisch karakter, dan dat een voortdurende spanning behouden kan blijven, alhoewel de instrumentatie kleurige vondsten bevat. In nauwsluitende samenwerking gaven Flipse en de Hongaarse pianiste Edith Fernadi een briljante reproduktie van het Tweede Pianoconcert in G (op. 22) van Camille Saint-Saëns, die tot opge togen reacties van het publiek leidde. Voorbeeldig sloeg de pianiste zich door de razende moeilijkheden van dit dank baar en virtuoos voor het instrument geschreven concert heen. gehouden in een tomeloze vaart. Saint Saëns openbaart hier een sin guliere mengeling van paradezucht en waarachtige artisticiteit, waarbij de eer ste toch menigmaal domineert met het ritmische ..perpetuum mobile" als stu wend besluit, waarop - hoe kón het an ders! - de geestdrift zich wel ontladen móest Deze technisch superieure pianiste met haar fraai toucher moet dit concert ongetwijfeld al veelvuldig gespeeld heb- OEGSTGEEST burgerlijke stand Geboren: Annegiiene T.. dr van R. I. v. Til en J. M. Mulder; Lambertius, zn van L. Rodenhuis en L. L. Luurtsema; Jacqueline C Th dr van A. F. de RoolJ en H. Kei wegen; Anna M. O., dr van A. L. J. Aker boom en H. A. Bosman. Ondertrouwd: H. C. P. Boomker, 38 Jaar en M. Hoogendoorn, 35 Jaar. Getrouwd: P. Ph. Jansen en 3. A. van Kempen; W. F. Luinenburg en D. Smit. WARMOND WARMONDSE TAFELTENNISKAMPIOENSCHAPPEN Voor de 10e maal organiseerde de ta feltennisvereniging „Steeds Vooruit" de Warmondse kampioenschappen. De uit slagen luiden: Adspiranten: 1. L. Meshers; 2. P.Mes- hers. Junioren: 1. J. Mulder; 2. N. Waas dorp. Adspiranten (niet-leden)1. D. Hol lander: 2. L. Ritzen. Junioren (niet-leden): 1. A. Hollan der: 2. L. Gerla. Heren: 1. J. v .d. Zwet, tevens kam pioen van Warmond: 2. W. J. Kuyken. Dames: 1. mej. C. Heemskerk: 2. mej. A. Heemskerk. Heren (niet-leden): 1. B. Nijland; 2. J. A. Rok. Algemeen dubbel: 1. J. v. d. Zwet— Nic. Waasdorp; 2. B. Njjland—A. Hol lander. ben, om er zulk een feilloze en adem beklemmende vertolking van te kunnen geven: een formidabele prestatie, waar in vanzelfsprekend ook de routine haar woord meesprak, nauwelijks te even aren! Het uitbundige applaus gold ook welverdiend het zich nauw aansluitende orkestspel. Het heterogeen samengestelde pro gramma bevatte nog Ricliard Wagners imponerende ..Charfreitagszauber' (voor de Goede Vrijdag), waarbij het een vreugde was. eindelijk weer iets van diens orkestrale ..tover" in zich op te mogen nemen. Wagner blijft, hóe dan ook. een componist waarmee een orkest de hoogste eer kan inleggen! Tot besluit „Les Préludes", het veel gehoorde symfonisch gedicht van Franz Liszt. gebaseerd op Lamartine's ..Medi tations poëtiques": openbaring van le vensleed, levensvreugd, levenstriomf. Ook de dikwijls zo gesmade Liszt - en tóch!- wist wat het orkest toe komt: hy weet het naar de climax van zijn mogelijkheden te voeren. Het orkest speelde het dichterlijke opus in grote bewogenheid, bezield aan gevuurd door Flipse. wiens vitaal élan hem hier zo goed van pas kwam. Zó weergegeven, wordt het toch wel begrijpelijk, dat deze voorspelen van 1854, zich na ruim een eeuw nog altijd onvervaard en glanzend weten te hand haven. De Nationale A.N.W.B.- kampeertentoonstelling VAN 1215 APRIL IN DEN HAAG „Goed Kamp", de vijfde nationale ANWB-tentoonstelling, zal van 12 tot en met 15 april In de beide Houtrust- hallen en de bijbehorende buitenter reinen in Den Haag worden gehouden. De tentoonstelling, de grootste op dit gebied in Europa, zal een totale oppervlakte van ca. 23.000 m2 beslaan. Zij krijgt, vooral in de caravansector, een steeds meer internationaal karak- ?r, o.m. door de inzending van Duitse, Engelse en Belgische kampeerwagens. Drie en dertig verschillende firma's, waaronder alle leden van de broeder schap van Nederlandse tentenmakers, brengen op deze vijfde Goed Kamp-ex positie hun tentmodellen uit. Het vorig jaar bedroeg het aantal 22. Het aantal exposerende caravanbouwers, dat vorig jaar 16 bedroeg, is dit jaar tot 20 ge stegen. Verder zijn er inzendingen van cul turele en idiële organisaties, die werk zaam zijn op het gebied van landschaps- en natuurbescherming, jeugdvereniging gen, toeristenbureaus uit verscheidene Westeuropese landen, de reisverenigin- gen etc. Sombere economische toestand in Hongarije De Nepszabadsag, het dagblad van de Hongaarse arbeiderspartij, heeft een somber verslag gegeven van de Hon gaarse economische toestand. De schrij ver van het artikel zegt letterlijk: „Als we niet oppassen worden we met infla tie bedreigd. De lonen zijn met 10 a 20 procent omhoog gegaan, de produktie is daarentegen met 15% gedaald. Wij geven 95% van onze inkomsten weer uit. zodat er maar 5% overblijft voor inves teringen in plaats van de bijna 20% anders. De fabrieken moeten hun personeel verminderen en arbeidskrachten naar de landbouw terugzenden, dat is het enige middel om de produktiviteit te verhogen". In Szeged, de grootste stad in Zuid- Hongarije. is het standbeeld van Stalin en Lenin. dat tijdens de oktoberrevolutie verwijderd was. weer op zijn voetstuk geplaatst. Het Hongaarse persbureau verklaarde gisteren, dat het standbeeld tijdens de opstand was weggehaald om het tegen „de contra-revolutionairen te bescher men". Tandartsen en ziekenfondsverzekerden MORGEN BESLISSING (Speciale berichtgeving) Morgen zal te Utrecht in een ver gadering van de Nederlandse Maat schappij ter bevordering van tand heelkunde worden beslist over het al dan niet nog verder gaan van de tand artsen met hun hulp aan de zieken fondsverzekerden in Ziekenfondsver- band. Reeds lang stokten min of meer de onderhandelingen, die werden gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring van tandheelkunde en vertegen woordigers van de Ziekenfondsraad over een nieuwe honorering van de tandart sen omdat het oude contract op 1 april a.s. afloopt en de tandartsen meenden, dat zij niet langer voor het oude tarief voor de ziekenfondsen kunnen werken. De onderhandelingen zijn uiterst moei zaam verlopen en de partijen zijn niet tot een vergelijk kunnen komen. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: M. A. WoudtFris, d.. Zaan dijk; A. E. van den Berg—Reijst, z., Amsterdam. GetrouwdD. E. Hoorens van Heynin- gen en J. E. IJzerman, Den Haag: R. Gerretsen en M. Pfeiffer. Penang; G. T. Brands en J. P. Travis, Eastbourne. Overleden: N. Knipscheer, m. 56 jr, Waalre: C. G. LammersVan Kersen, vr. 76 jr. Rotterdam. PvdA- EN NVV-DELEGATIES NAAR ISRAËL VERTROKKEN Met een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", dat speciaal voor deze gelegenheid uit Brus sel was gekomen, zijn de delegaties van de P. v. d. A. en het NVV voor een veer tiendaags bezoek aan Israël van Schin- hol vertrokken. De P. v.d. A.-delegatie bestaat uit de heren Evert Vermeer, partijvoorzitter, mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie en Alfred Mozer, internationaal secre taris van de P. v. d. A. Het vierde lid van de delegatie, ir. S. Posthumus, is reeds eerder naar Tel Aviv gereisd De NW-delegatie bestaat eveneens uit vier personen. Zij staat onder leiding van de algemene secretaris, de heer A. Korte jr. Verder zijn in deze delegatie opgenomen de heren P. Hogerland. B. van Loen en W. F. van Tilburg. Beide delegaties ziin uitgenodigd door de So cialistische Partij van Israël en de Vak bond. Od 4 april keren beide delegaties per KLM naar ons land terug. Leidse iveek voor Int. samenwerking In onderontwikkelde gebieden heerst nog een schrijnende nood Gistermiddag kwamen leden van vrouwen-organisaties en -verenigingen in de grote zaal van het Leidse Volkshuis büeen. De dames kwamen op uitnodiging van de organisatoren van de Week voor internationale Samenwerking. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet sprak een welkomstwoord, waarin -ij er op wees, dat juist de vrouwen bij de internationale samenwerking zijn betrokken. Zij realiseren zich maar al te goed, dat alleen een vredige wereld het gezin een kans geeft. Zij wees ook op de positie van vrouw en kind in de onderontwikkelde gebieden. op deze zelfwerkzaamheid der volkeren de nadruk. De Unicef, die verbetering van het lot der kinderen nastreeft in de arme landen, geeft alléén de eerste stoot tot de verbetering. Het betreffende land. moet zelf in de kosten delen en het werk, dat eenmaal begonnen is, vol tooien. Liever dan geregeld DDT of penicilline beschikbaar te stellen brengt de Unicef een land er toe, zelf DDT of penicilline te gaan vervaardigen. Vroedvrouwen wordt geleerd, hoe zij werkelijk kinderen op de wereld moeten brengen, jonge meisjes krijgen les in gezinsverzorging. Op deze wijze hoopt de Unicef, die nooit geld, maar alleen goederen geeft, of diensten verleent, aan de leniging van de noodtoestand in de onderontwikkelde gebieden mee te werken. De lichtbeelden, die dr. Oomen ver toonde, lieten duidelijk zien hoe hart verscheurend slecht de toestanden in vele landen kunnen zijn. De film „Kinder ogen glunderen weer" met Danny Kaye, toonde hoe in deze toestanden verbete ring gebracht kan worden. De inleiding, die dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de afdeling voedings- hygiëne van het instituut voor dè tro pen, hield, gaf een schrijnend beeld van de nood, die heerst onder de kinderen in de onderontwikkelde landen. Onkunde van de moeders en de ar moede zijn de grootste vijanden van het kinderleven. Onkunde kan men echter door voorlichting opheffen. Spreker wees op het feit, dat de natuurlijke bronnen van welvaart ongelijk over de wereld zijn verdeeld. Het is zeer moeilijk welvaart te brengen in een streek, die niets te bieden heeft Maar er zijn toch dikwijls kleine voorzieningen, die een ingrijpende verbetering in een gebied kunnen bren gen:- het graven van een put, het ver béteren van de gewassen, opvoering van de produktiviteit. Op Nieuw Guinea heeft men bijv. in een bepaald gebied een einde gemaakt aan nijpend gebrek, door het gebruik van aardnoten Het zijn vooral de eerste levensjaren, aldus spre ker, die het leven van het kind bedrei gen. In de onderontwikkelde landen sterft 1 op de 3 baby's onder één jaar: een ander sterft tussen het eerste en het vijfde levensjaar. Goede leiding van een dorpshoofd, een onderwijzer, zende ling of missionaris kan dikwijls al een grote verbetering in het gebied brengen. Dr. Oomen verklaarde bij het aange ven van de oplossing in massaal verband, dat de kloof, die de onontwikkelde en ontwikkelde landen scheidt, niet met „een zak vol dukaten" overbrugd kan worden. Het volk moet het zélf doen, nadat anderen de weg gewezen hebben. ZELFWERKZAAMHEID DER VOLKEREN. Ook de heer J. Eggink, die over de Unicef sprak hij is de tweede secre taris van het Nederlands Comité legde De treillogger Willem VI. 121 had geen geluk vanochtend, en daardoor vele vaartuigen evenmin. Deze gloednieuwe logger liep, komende uit de richting Leiden, even voorbij de Kettingfabriek en voor de Leiderdorpse brug aan de grond op het punt waar Oude en Nieuwe Rijn samenkomen. Het schip zat onmid dellijk muurvast. Dat was om tegen halfelf. En in het begin van de middag was men er nog steeds niet in geslaagd, het gevaarte weer vlot te krijgen. Een zware drijvende bok, die toevallig voor werkzaamheden in de buurt van de Spanjaardsbrug dreef, werd naar het obstakel gedirigeerd, terwijl ook sleep boten ter assistentie aanrukten. Tillen, trekken en duwen hielp aanvankelijk echter niet. Dat was een strop voor vele vaartuigen, want de positie van de gestrande boot maakte slechts de doorvaart voor heel kleine scheepjes mogelijk. Vastlopen van schepen op deze plaats is overigens een vrij dikwijls voor komend euvel. De scheepvaart zou er mee gediend zijn wanneer in deze toe stand verbetering kwam. De foto toont de Willem in de takels en aan de sleepkabels op een moment, dat er zeker nog uren moesten verlopen voor er beweging in zou komen. (Foto L.D.-Van Vliet). De naam van Corrle de Wekker is voor vele tientallen, zo niet méér meisjes in Leiden, die haar hart aan het ballet verpand hebben, een begrip geworden. Geen wonder! Corrie de Wekker immers streeft er al vele jaren naar met liefde en toewijding haar pupillen de eerste beginselen van de danstkunst bij te brengen. Aan capaciteiten ontbreekt het haar stellig niet. Samen met al haar leer- lingetjes heeft zij gisteren in het St.- Antonius Clubhuis, dat alle belang stellenden bgj lange na niet kon ber gen, een feestelijke balletavond op touw gezet, die zowel voor de kinderen als voor de ouderen een plezierig ver- Joop had. Een kritische beschouwing over dit alleraardigste dansfestijn is o.i. over bodig temeer, omdat duidelijk is geble ken. dat de meisjes met een alles overtreffend enthousiasme hun ouders wilden laten zien hoe ver zij reeds ge vorderd waren op het pad van de ballet kunst. Dat Corrie de Wekker, vooral waar de allerkleinsten betreft eisen stelt, die voor een uitvoering als deze net iets te hoog liggen, moet ons even wei van het hart. Desondanks viel er veel te genieten. Waren de kleuters werkelijk allerliefst, de oudere meisjes leverden het bewijs, dat zij in deze meer of mindere mate begrijpen wat ritme, gratie en expressie betekenen. Met een grote dosis zelfverzekerheid verschenen de solistjes een voor een op de planken om hun kunnen te demon streren. terwijl Joop Stokkermans. die achter de piano had plaats genomen, zoveel mogelijk rekening hield met het tempo van de kleine ballerina's. Om meer dan één reden komt hem alle hulde toe. Van zijn aanvankelijk voor nemen om te soliëren heeft hij volko men begrijpelijk moeten afzien, daar de piano in niet al te beste conditie was. Er werd o.m. gedanst op muziek van Schumann, Chopin, Strausz. Delibes en op de Mondschein sonate van Beet hoven. Veel succes oogstten terecht de twee kleine meisjes, die met. veel bra- vour quatre mains speelden. Zij tot slot I vermeld, dat het aan vele waarderende woorden en bloemen waarlijk niet ont brak op deze avond, die voor de meisjes I en haar lerares een succes is geworden. Nederlandse archeologische expeditie naar Syrië? Prof. Selim Abdul-Hak, directeur- generaal van de Syrische Oudheidkun dige Dienst, die dezer dagen in de Leidse Academie een causerie hield over de opgravingen in zijn land. heeft in een interview kenbaar gemaakt, dat Syrië verlangend uitziet naar de komst van een Nederlandse opgravingsexpeditie, omdat men de bekwaamheid van onze archeologen in Syrië hoog aanslaat. In Syrië is men ook gaarne bereid om voor gezamenlijke rekening met dc Neder landers een opgraving te doen. In dit verband herinnerde de hoog leraar aan de opgraving, die zijn Am sterdamse college Van der Meer te zamen met dr. Hillen uit Rotterdam in 1951 op 46 kilometer ten noorden van Aleppo, te Tell-Akterine, had verricht. Bij deze opgraving, welke drie weken heeft geduurd, werden resten van een citadel gevonden uit het bronzen tijd perk. dat wil zeggen uit de tijd van het Hethiëtische imperium. Verder achtte prof Selim Abdul Hak de uitwisseling van hoogleraren tussen beide landen van groot belang, alsmede het deelne men van Nederlandse architecten aan de restauratie en conservering van Syrische monumenten. Intensieve campagne van bakkers om de prijs van het brood te kunnen verhogen (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Duitsers in de Bondsrepubliek worden door een schrikbeeld verontrust. Ondanks het „Wirtschaftswunder" of zou het misschien juist daarom ztfn? hebben allerlei prijzen voortdurend een neiging omhoog te gaan. Tal van artikelen zijn al duurder geworden. De binnenlandse koopkracht van de mark wordt geringer. Men hoort al vaak over het gevaar van een naderende Inflatie spreken. En op een inflatie *tjn de Duitsers, die zich nog goed de toestanden uit de eerste vijf jaren na wereldoorlog één kunnen herinneren, allerminst gesteld. De Bondsminister voor Economische Zaken. prof. dr. Erhard. die verleden week 60 jaar geworden is en net een boek gepubliceerd heeft, dat „Welstand voor allen" heet. praat in de laatste tijd als Brugman. Hij bezweert zijn landgenoten onophoudelijk de prijzen zo te laten als ze zijn en ze nfet nog meer de hoogte in te drijven. Hij wijst erop, dat. wanneer de prijzen stijgen, de lonen en de salarissen ook weer moe ten volgen en dat men dan twee spira len krijgt, die gestadig proberen elkaar in te halen of zelfs voorby te schieten. DIEPE INDRUK Met dikke letters verkondigen de frontpagina's van de kranten, dat vlees en vet. eieren en schoenen duurder zul len worden. Dit maakt natuurlijk een diepe indruk op de bevolking. Misschien kan vxerhinderd worden, dat de prijzen van het schoenwerk worden verhoogd. Maar de Duitse Boerenbond, die voor de belangen van de boeren in heel West-Duitsland opkomt, heeft juist ver klaard. dat prijsverhogingen van de landbouwprodukten onvermijdelijk zijn. In agrarische kringen vestigt men er overigens de aandacht op, dat de bevol king zich wel iedere keer over het ver hogen van de prijzen opwindt, maar dat men er maar heel weinig notitie van neemt, als ze wat ook wel eens voorkomt naar beneden zijn gegaan. Wanneer de eieren duur zijn, klaagt men steen en been. en wanneer ze min der zijn gaan kosten, kraait er nergens een haan naar IN MIDDELPUNT Tegenwoordig staan de prijzen van het brood in het middelpunt van de algemene belangstelling. De bakkers voeren een heftige campagne om hun prijzen te kunnen verhogen. Het meel is in de laatste tijd weliswaar niet duurder geworden, maar. ze voeren de bakkers als motief aan. de prijzen voor kolen. gas. elektriciteit en water zijn verhoogd en de bakkers werden boven dien genoodzaakt meer loon aan hun personeel te betalen. Het is voor de Westduitse bakkers tegenwoordig bui tengewoon moeilijk nieuw personeel te krijcen. Het bakkersvak oefent blijk- baalH geen grote aantrekkingskracht meer uit De bakkers zouden hun broodprijzen nu met 5 pfennig per kilogram willen verhogen (merkwaardigerwijze zijn de prijzen in het ene Bondsland anders dan in het andere). VERZET De bondsminister voor Voedselvoor ziening, Land- en Bosbouw. Lübke. die al een paar keer met vertegenwoordi gers van de bakkers heeft gesproken, heeft zich met hand en tand tegen de prijsverhogingen verzet. De minister raad in Bonn heeft zich ook al met de kwestie bezig gehouden. De onderhan delingen met de bakkers worden voort gezet. maar intussen hebben tal van bakkers in Neder-Saksen. in Sleeswijk- Holstein, in Hessen en in Beieren hun prijzen al eigenmachtig verhoogd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat men van overheidswege een ver hoging van 3 pfennig per kilogram 3 pfennig per kilogram lijkt heel wat. Maar in de praktijk valt deze verho ging nogal mee. Gesteld, dat iemand per jaar 75 ki logram brood nara binnen werkt, dan zou hem dat slechts 2.25 mark per jaar meer gaan kosten! Tegenwoor dig wordt hier veel minder brood ge geten dan vroeger. Andere levensmid delen zijn voor een groot gedeelte de vroegere plaats van het brood gaan Innemen. BEURSOVERZICHT Koersherstel Aku Amsterdam, 22 maart. De aandelen Aku die de laatste dagen op een laagsterecord sinds een jaar ge leden gekomen waren door het teleur stellende dividend, trokken vanmiddag kopers in de markt. De koers varieerde tussen 190 en 190%, hetgeen ten op zichte van gisteren een winst van circa 4 punten betekende. De vaste tendens voor Kon. Olie bleef ook vandaag aanhouden en hoewel in geringere mate dan gisteren, waren het weer Londen en Parijs die als gangma kers fungeerden, 's Morgens fluctueerde de koers van deze aandelen van f. 175,90 tot f. 177,10. De opening vanmiddag was f. 176,30. Na tot f. 176,60 te zijn opgelo pen volgde een reactie tot f. 175,50 door verkopen van publieke zijde die tot af wikkeling van posities over ging in ver band met het weekeinde. Hierdoor kwam de koers circa een gulden onder pariteit New York. Philips en Unilever konden de koersverbetering van gisteren niet voortzetten en bleven vrijwel onveran derd. De cultures lagen vrijwel verlaten zonder verandering van de koersen. Van de Staatsfondsen lag de Staffellening lager: de overige leningen prijs houdend. Het dividend van de Stoom vaart Mij. „Nederland" van 14%, waar van desgewenst 4% in aandelen, bracht de vrees voor aanbod van stockdividen den teweeg, waardoor de aandelen circa 214% lager worden genoteerd. Ook Scheepvaart Unies moesten 2 pun ten prijsgeven. De overige scheepvaart waarden hoegenaamd onveranderd. De omzet was van weinig betekenis. Doordat de NV Fridor fabrieken sur séance van betaling heeft aangevraagd, is de notering voor deze aandelen voor lopig gestaakt. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 22 maart Londen 10.641410.65. New York 3.82%3 82%. Montreal 4.00%—4 00%. Parijs 1.0790— 90.62'490.6714. Züruch 86.78%—86 83 '4. 1 0800. Brussel 7.57%—7.57%. Frankfurt holm 73.58%73.6314. Kopenhagen Zurich (vr. ffres.) 89.24—89.29, Stock- 54.7514—54 80'2Oslo 53 29 —53 34 Milaan 60.50%—60.55%. Wenen 14.61— 14.62. LEIDERDORP In ons verslag van de feestavond van Volksonderwijs was gisteren het woordje niet uitgevallen in de volgende zin: Alleen zij, die het openbaar onder wijs voorstaan, doen dit omdat zy me nen, dat het niet gewenst is de kinderen reeds vanaf hun kleutertijd van elkaar te scheiden. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Beurs van Amsterdam ],niu,,r' °b,l?a"" Philips Dollarlng '51 Vrijdag 22 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37A 3 Grootboek '46 3 Vorige koers 92% 83 L 92% 87% 87% 94% 91% 91% 66% 88% 87A ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) H VA Slotkoers v. heden 90% 90,', 86 87 y4 87 V, 87%, 87% 94% 91% 91A 66% Senembah u( Vorstenlanden AKU Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens eert. 295 Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f 20.—) idem (50 A f. 20.—) Holl. Amerika!ijn Java China Paket Kon. N. Stoomb K.PJH164% Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren eert. Kon. Rott Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE Prov en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3... 91% 42 41% 106% 104 "4 160 161% 78% 79 Va 95 95% 98% 93% 54 56 67% 67% 26 27 186% 189% 170% 171 299 300% 193 198 295 296 308% 309 268 270 248% 247% 148% 148% 358% 35 8% 222 222% 232% 235 858% 861 161.70 174 50 174.45 174 80 167% 166% 187 188 154% 154 164% 164 212 209 282 172% 172 180% 178% OBLIGATIES Den Haag 1937 I 3 Leiden 1947 R'dam '57 I-III 3% 93 91 91% 91% 91% 91% Premieleningen A'dam '33 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% 'Adam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem n 2% R'dam '52 I 2% idem II 2% Utrecht '52 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amst. Bank 200 200% 99 "s 99% 104% 103% 93 93% 91% 91% 101% 101 86 186 87% 88% 95% 95% 100 96% 95% 95% 97 96% H.B.U. eert. Rott. Bank Twentsche Bank 171% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H Mij. Ned. G. en Sp fabr. Kon. Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intem. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 200 200 167 172 244 L 242 L 73 180 179 105% 105% 92 93 585b 589 7% 64% 67 18% 18% 33% 33% 106% 106 V4 64% 65% 168% 168 61 61% 40 39% 113% 113% 51% 50% 81% 81 28 58% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Prei w a. idem Eiectrolas B324% Holl. Constructie Ing. Our. v Bouwnljv Int Kunststof! Ind Leldsche Wolspinn Sikkens Lak B Ver. Touwtabrleken Wernink's Betonm. Van Wijk Textiel V K 21/3 65 70 70 324% 380 380 UO 41 L 38% 262 263% 4 75 B 476 B 160 GB 158 86% 86% 82% L 82 L

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7