VAN NELLE Oranjeploeg versloeg Luxemburg in zelden boeiende wedstrijd: 4—1 Bram Appel totaal uit vorm! Een ereplaatje in de krant voor zware shag Alleen Appel was opgewekt en wilde champagne drinken DONDERDAG 21 MAART 1957 Tivee treffers van Cor v. d. Gijp (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal heeft gistermiddag in het (lang niet uitverkochte) Feyenoord-stadion de eerste, bescheiden stap gezet op de weg, die héél misschien leidt naar de „laatste zestien" van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1958 in Zweden. Hoewel Luxemburg met 41 werd verslagen, bleef het spel van Wiersma c.s. ook ditmaal weer aan de matige kant. Slechts sporadisch verkreeg het enige allure. Het was dan ook een sfeerloze wedstrijd, die de toeschouwers slechts bleef boeien dank zij het feit, dat de elf dappere voetballers uit het Groothertogdom er in slaagden de score tot twintig minuten voor het einde op 2 1 te houden. Tot dat moment bleef er voor de Nederlanders steeds de kwade kans, dat de Luxemburgers alsnog met hen op gelijke voet zouden komen. Toen echter Coen Dillen in de 25ste min. van de 2de helft met een typisch „Dil- len"-doelpunt ineens op de schoen ook aan die mogelijkheid een einde maakte, werd het een algemeen verlangen naar het eindsignaal van de Duitse arbiter Treichel. Is het ojstellen van de ADO-speler Schuurman op de midvoorplaats in de oefenwedstrijd tegen Duisburger SV een misgreep geweest van de keuze-commissie, van de Fortuna-aanvalsleider Bram Appel hebben de heren Hoolboom c.s. gister middag evenmin vreugde beleefd. De in zijn club toch altijd schotvaardige Appel - daarbij nog geteld zijn grote ervaring op het punt van interlandwedstrijden - was in deze strijd tegen de Luxemburgers op een haast onbegrijpelijke wijze uit vorm. Slechts éénmaal kre gen we van zijn zijde iets te zien, dat aan „vroeger" herinnerde. Dat gebeurde kort na de hervatting, toen hij uit een voorzet van Dillen het leer prachtig inkopte helaas voor Appel, die een stimulerend succesje best had kunnen gebruiken, tegen de lat de Nederlanders en in de eerste helft trokken zij ook meermalen leuk combi nerend ten aanval. Maar hun ploeg had geen inhoud, hun aanval, die gedragen werd door de spaarzaam in ziin haren zittende, maar zeer hard sjouwende midvoor Letsch, kwam zelden tot een schot en kon slechts gevaarlijk worden indien een van de Nederlandse verdedi gers een steek liet vallen. En dat gebeurde in de eerste helft nogal eens. Aanvoerder Roel Wiersma greep verscheidene malen mis - blijk baar had hij veel last van de zon - en tenslotte maakte stopper Cor. v. d. Hart een blunder, waardoor de Luxemburgers hun achterstand konden verkleinen tot 21. Bij het wegwerken van een onge vaarlijke bal ging v. d. Hart zó noncha lant te werk. dat rechtsbuiten Halsdorf zich van het leer meester kon maken. De Munck was uit zijn doel gekomen, omdat hij een terugspeelbal van v. d. Hart verwachtte, gleed van schrik uit, toen hij zag, dat de zaak misging en toen was het voor de Luxemburgse rechtsbuiten nog maar een koud kunstje om de roos te raken. Verder wist de rood-witte aanval kor te perioden druk uit te oefenen op de Nederlandse verdediging, forceerde zij een aantal corners en bleef zij de atten tie vragen van v. d. Hart c.s. En er schoot bij het publiek ook wel eens een applausje over voor de Luxemburgers, als zij een aardige combinatie op touw zetten. Tegen het einde van de eerste helft werd het spel van de Nederlandse aan val iets duidelijker, vlotte het wat beter en zagen wij felle schoten van Brusse- lers, Bosselaar en Cor. v. d. Gijp. waar mee doelman Michaux de handen vol had. Kort voor rust kreeg ook Halsdorf nog eenmaal een goede scoringskans, maar op het kritieke moment zette de kleine Notermans hem met een behoor lijk stevige sliding van de bal. Te laag tempo Ijverig was Appel wel. maar er ging niet de minste kracht van hem uit en in de tweede helft vooral liep hij er totaal verloren bij. De dood-gemakkelijke kans. die hij vlak voor het einde onbenut liet. door het leer onbeheerst hoog over het door keeper Michaux verlaten doel te knal len. illustreerde op wel heel duidelijke wijze zijn uit-vorm-zijn. Het hoongefluit van de toeschouwers, die deze middag meerdere malen op deze weinig sportie ve wijze hun ontstemming onderstreep ten. moet Appel wel heel bitter in de oren hebben geklonken Trouwens, over het algemeen is het optreden van deze Nederlandse voor hoede zeer teleurstellend geweest. Want niet alleen Appel faalde, ook het spel van rechtsbinnen Brusselers viel tegen. Weliswaar scoorde de PSV-er een doel punt en verrichtte hij ook dikwijls nut tig werk, maar met zijn vrij gebrekkige lichaamsbeheersing en het zelden vlot afspelen van de bal, werkte hij meer malen als een rem op het Nederlandse aanvalsspel. En het was juist dit tekort aan tempo, waaraan de Oranjeploeg in deze ontmoeting zo mank ging en dat ook de strijd zo weinig aantrekkelijk maakte. Het heeft dan ook vrij lang geduurd voor de Oranje-aanval op gang kwam. Soms waren de combinaties wel aardig en ging men er eens recht voor zitten, maar even dikwijls mislukten zij weer. hetzij door een onzuivere afwerking, het zij door het een remmend in de breedte ontplooien. Kansen Niettemin werden de Nederlandse aanvallers van meet af met redelijke scoringskansen geconfronteerd, want hoewel de Luxemburgers een consequen te dekking toepasten, het „timen" van de rood-witte verdedigers was beslist niet altijd even gelukkig. Een hele rits kansen konden we in de eerste twintig minuten noteren: Appel vrij voor doel, Dillen een prachtige schietkans. Brusselers oog-in-oog met Michaux. Appel vrij. toen spil Morid zich verkeek op een pass van Brusselers en een schot van Bosselaar na een handige aanval van de Oranje-voorhoede. Maar doelpunten waren er niet bij. Of de schoten waren te slap. óf zij hadden niet de goede richting. En hier en daar hoor de men al weer onder het publiek het gebruikelijke ..Abe. Abe"-geroep. De teleurstelling van de toeschouwers over dit slanpe Oran.ie-aanvalsspel werd ta-stbaar en het ontlaadde zich in een wild fluitconcert, toen ook Bosselaar een prachtige kans om zeep bracht, door het leer hoog over te schieten. Volko men vreemd, dat de woede zich juist richtte tegen de Snarta-linksbinnen, die met Cor v. d. Gijp de beste man ran onze voorhoede was. De combinaties tussen Bosselaar en v. d. Gijp lukten niet alle. maar als dat wel het geval was. ontstonden er bijzonder gevaarlijke situaties voor het Luxemburgse doel. Doelpunten Beide Nederlandse doelpunten In de eerste helft - beide gescoord door Cor v. d. Gijp - ontstonden uit listige pass- jes van de kleine, handige Bosselaar. Het eerste kwam in de 25ste minuut ter wereld (het rook een tikje naar bui tenspel) en het tweede volgde vijf mi nuten later, toen na een combinatie tus sen Dillen en Appel over rechts, het leer bij Bosselaar kwam. die het precies op maat voor de schotvaardige schoen van Cor. v. d. Gijp tikte. En dat betekende 2—0. Over het algemeen viel het spel van de Luxemburgers, gezien hun uiterst be scheiden plaats op de internationale voetbal markt, niet tegen. Dikwijls was hun positiespel beslist beter dan dat van Een Luxemburgse aanval op het Nederlandse doel. v.l.n.r. Cirelli. Cor v.d. Hart. midvoor Letsch. Roel Wiersma (op de grond liggenden geheel rechts Toon Brusselers. Tweede helft De tweede helft was vrijwel geheel voor de Oranjeploeg. In het begin zagen we af en toe nog wel eens een uitval van de Luxemburgers en kreeg midvoor Letsch zelfs nog een prachtige kans, toen Cor v. d. Hart zich verkeerd had opgesteld - De Munck stopte evenwel zijn kogel - maar verder had de Oran je-defensie met de weinig overtuigende speldeprikjes van de roodwitte aanval hoegenaamd geen moeite meer. Maar hoe groot ook het overwicht van Oranje was, het duurde o zo lang voor de doelpunten kwamen. Eerst in de 25ste minuut kon Coen Dillen triomfantelijk de armen boven het hoofd heffen. Het was een typisch „Dillen"-doelpunt, zo als wij in'de aanhef reeds zeiden. Het PSV-kanon nam een terugspringende bal ineens op zijn schoen en toen was er voor de dappere, voortreffelijk keepende Michaux geen houden meer aan: 31. Daarmee brak de spanning, want de mogelijkheid, die er natuurlijk altijd nog was. dat de enthousiast spelende Luxemburgers nog bij verrassing de ge lijkmaker zouden scoren, was hiermede verdwenen. Enkele minuten later bracht een keu rige pass van Notermans. Brusselers vrij voor Michaux en kon de man aan het scorebord de ..vier" aan Nederlandse zijde hijsen. Notermans prima Voor we het vergeten: deze Notermans speelde een voortreffelijke wedstrijd, was een kracht van betekenis op het middenveld en stak (evenals Bosselaar en Cor v. d. Gijp) met hoofd en schou ders boven de middelmatigheid van deze middag uit. Bosselaar gaf het laatste kwartier van de wedstrijd nog enige glans met enkele felle schoten, die óf rakelings over de lat suisden óf 'met moeite) door Michaux werden gestopt.. Er kon toen zelfs een applausje af bij het publiek Na het slotsignaal veroverde Kuys de bal, maar blijkbaar wil hij niet zijn le ven lang herinnerd worden aan deze ontmoeting, want hij stond het leer royaal af aan arbiter Treichel. die er dolgelukkig mee naar de kleedkamers marcheerde. Deze Duitse fluitist had een rustige middag. Zijn leiding was overi gens niet vlekkeloos en vlak na het be gin van de tweede helft liet hij een lelij ke steek vallen, toen hij over het hoofd zag (en het was toch zo heel duidelijk tezien) dat Bosselaar bij een Nederland se aanval het leer met de hand mee nam. Cor v. d. Gijp scoorde toen een doelpunt, dat aanvankelijk door de heer Treichel werd goedgekeurd. Een van de grensrechters moest er aan te pas ko men. om de arbiter opmerkzaam te ma ken op de ongerechtigheid, welke begaan was en toen herriep de Duitser zijn be slissing. Rijnsburgse Damclub dient protest in bij L.D.D.B. Het bestuur van de Rijnsburgse Dam club heeft geprotesteerd bij het bestuur van de Leidse Districts Dam Bond tegen het feit, dat de Katwijkse dammer P. van Duyvenvoorde is afgevaardigd naar het toernooi om het jeugdkampioen schap dammen van Zuid-Holland. Dit toernooi is reeds begonnen. De wedstrijden om het jeugdkam pioenschap van de LDDB zyn evenwél nog niet beëindigd en het bestuur van de Rijnsburgse Damclub meent, dat ook de Rijnsburgse speler G. van Zuylen, die nog tegen Duyvenvoorde moet spelen, nog een kans heeft. Bovendien is het RDC-bestuur ontstemd over het feit, dat het in de krant heeft moeten lezen, dat het toernooi om het Zuidhollands jeugd kampioenschap reeds een aanvang heeft genomen. Leidse Schaakbond Voor de 2e klasse A speelde Leithen 1 gisteravond zijn laatste wedstrijd tegen Bodegraven 2. De mannen van Clos en Leembruggen verloren met 46 en degraderen naar de derde klasse. De uitslagen waren: H. Boekkooi (Leithen 1)M. Scheer (Bodegraven 2) 1—0; J. Kroon—D. J. Boef 1—0. P. J PlanjerW. Koning V»Vz', J. A. F. PlanjerH. A. van Dam 0—1: A. Monteba—P. J. G. IJdo 1—0; L. BatenburgD. de Jong (res.) Vz—Vz\ M. Schouten—J. P. M. Bos (res.) 01; M. de BockW. J. Hommel (res.) 0—1; A. Ruigrok—C. van Muiswinkel (res.) 01; J. v. Kempen—J. C. Nottelman man (res.) 0—1. Totaal: 4—6. De wedstrijd L.S.G. 3—Alphen 1 ein digde niet. zoals abusievelijk vermeld in een 3'/26%. doch in een 4Ï45!/2 over winning voor Alphen. De uitslag van de partij C. Elzenga—W. v. d. Roest was 10. Het eerste Nederlandse doelpunt, gescoord door Cor v.d. Gijp, links op de foto. Sportsplintcrs Het Nederlands Jeugdelftal heeft gisteravond in het Utrechtse stadion een 32 zege behaald op een bondsamateur- team. Bij rust stonden de amateurs mét 20 voor. De Vierdaagse Wandeltochten van de N.W.B. zullen dit jaar van 23 t/m. 26 juli in de omgeving van Apeldoorn worden gehouden. Voor de eerste divisie van de En gelse league werden gisteren de vol gende wedstrijden gespeeld: Luton Town—Portsmouth 1—0, Manchester CityArsenal 2—3. (Ingez. Med.-Adv.) 1 V'': In de kleedkamers „Jongens, we hebben champagne verdiendDe opgewekte kreet van Bram Appel breed grijnzend op de massagebank doorbrak de spanning, die men na afloop van de wedstrijd in de Nederlandse kleedkamers van de ge zichten van de spelers en officials kon aflezen. „Ja jongens, champagne de toegezegde beloning voor een overwinning met forse cijfers. De kreet was de enige uiting van opgewektheid. Want de spelers waren kennelijk niet voldaan over hun prestaties. Schuchter fluisterend en met strakke gezichten werden de gesprekken gevoerd, en met gedempte stem commentaar geleverd. week al gezegd, dat er nog veel moet worden gedaan", aldus de Engelsman. ..en zelfs al zouden wij vandaag met 100 hebben gewonnen, dan zou mijn mening nog niet zijn gewijzigd. Het teamverband moet nog worden verbe terd. Maar gelukkig is de conditie van de spelers zeer goed. Dat was de be slissende factor in deze wedstrijd". „Niets is zo moeilijk dan in het veld te stappen met de opdracht om met groot verschil te winnen", was de me ning van aanvoerder Wiersma. Doelman De Munck klaagde over de wind, die grillige effecten aan de bal meegaf en spil Van der Hart begreep nog niet hoe hij die fout. die tot liet enige Luxem burgse doelpunt leidde, had kunnen maken. „Ik schrok toen ik die mid voor ineens naast mij zag. En weifel detja In de kleedkamer der Luxemburgers was de stemming uiteraard evenmin opgewekt. De spelers toonden duide lijk tekenen van vermoeidheid. De spelers vonden over het algemeen het scoreverschil te groot. „Nederland wacht een moeilijke wedstrijd t-gen Oostenrijk", voorspelden zij. ..Er is nog een duidelijk verschil in tech niek". HONGAARSE IDEALIST De enige, die zich werkelijk opwond, was de trainer van de Luxemburgse ploeg. Nandor Lengyel Hongaar van geboorte. „Het is een schande, dat Nederland maar met 4—1 van ons won", zei hij met stemverheffing, „want. be grijpt U, wij zijn maar amateurs en zij krijgen er geld voor. Wij spelen het spel voor ons plezier, wij zijn idealisten, begrijpt U mijnheer?-- Wij begrepen het. Maar durfden tegenover hem onze heimelijke gedach ten. dat men met idealisme alléén niet ver komt in een toernooi om het wereld kampioenschap, niet uit te spreken. Sepp Herberger, de trainer van de Duitse ploeg die de wedstrijd had ge volgd. kwam hen troosten. „Zo'n strijd is geen maatstaf. Ik weet hoe moeilijk het is om tegen een ploeg als die van Luxemburg te spelen, nietwaar, een elftal dat zelf niet veel kan heeft niets te verliezen. Maar voor de tegenstander, in dit geval het Nederlands elftal, wordt het dan zeer lastig om tot goed spel te komen. En dat heeft de Nederlandse ploeg nu ondervonden". Het commentaar van de heer Pelli- kaan, lid van de keuze commissie, kwam met dat van Herberger overeen. Het spel was onbevredigend, maar de over winning verdiend. Ik ben blij. dat het experiment met de linkervleugel volko men is geslaagd". De heer Kruyver, voorzitter van de technische commissie, had een andere verklaring voor het teleurstellende spel. „Het elftal is sinds de in september j.l. gespeelde wedstrijd tegen Denemarken zijn zekerheid kwijt. Ten dele komt dat door verandering van trainer bijna elk duel werd door een andere oefen- meester voorbereid ten dele ook door de verjonging van de Nederlandse ploeg. Wij moeten meer oefenwedstrijden hou den. opdat de jongens, vooral de voor- waartsen. beter op elkaar raken inge speeld". De heer Kruyver achtte het een positief feit. dat er veel was ge schoten. ..Meer en beter dan vorige week in de oefenwedstrijd tegen Duis burger Spielverein", zei de T.C.-voor- zitter. HARDWICK: NOG VEEL TE DOEN Allerminst tevreden was de bonds coach George Hardwick. „Ik heb vorige Worosjilof niet of wil naar Indonesië? Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren ont kend, dat het het aanstaande bezoek van de Russische president, Worosjilof „officieel" heeft bekendgemaakt. De woordvoerder van het ministerie Soewito Koesoemowidagdo verklaarde, dat een onderzoek wordt ingesteld naar het „lek'- over de aankondiging van het Russische bezoek. Koesoemowidagdo zeide. dat de be vestiging van' Worosjilofs reis naar In donesië in een gezamenlijke verklaring van Moskou en Djakarta dient te wor den gegeven. Hij kon nog niet zeggen wanneer deze verklaring zou worden uitgegeven. Sepp Herberger (rechts), de sa mensteller van het Duitse elftal, volgde in het Feijenoord-stadion de strijd tussen Nederland en Luxem burg. Na afloop sprak hij bemoedi gende troostwoorden in de kleed kamer Volleyhal-competitie OYC gaf Sleutelring geen kans O.V.C. heeft op eigen terrein de uit stekende vorm, waarin het momenteel verkeert, tegen Sleutelring nog eens duidelijk gedemonstreerd. Met uitzon dering van de eerste set. waarin het nog niet zó gesmeerd liep, is O.V.C. heer en meester in het veld geweest. De game-standen geven dat ook wel duidelijk aan, n.l. 1315, 154, 157, 15—4. Dat Sleutelring de 1ste set won, was in hoofdzaak te danken aan het uitste kende serveren van Buma. <de laatste tijd in Sleutelring toch wel erg op de voorgrond tredende) dat de Hagenaars geen kans bood gevaarlijke aanvallen op te zetten. In de 2de set echter kwam het sterke spel van O.V.C. goed los. De pas ses uit het achterveld waren prima ver zorgd, zodat Sleutelring op praktisch elke pass een tweeslag-aanval kon ver wachten. Blokkeren werd hierdoor uiterst moeilijk. Werd n.l. de links- of rechts voor geblokt, dan ging de bal met een sprong- set up hetzij naar de midden man, hetzij over de „hule" naar de andere buitenman, die dan een éénmans blok tegenover zich vonden. En daar het smashen bij O.V.C. een onderdeel bleek dat alle spelers zéér goed beheersten, was een dergelijk blok volkomen nutteloos. Sleutelring kwam meer en meer onder de indruk van dit werkelijk gave spel letje en de tegenstand, die onze stadge noten boden, verslapte dan ook zien derogen. In de 2de set was eigenlijk de strijd al bekeken. Zo goed als de toe schouwers dit voelden, voelde ook O.V.C. het. De smashes op de tweeslag-set ups werden nog harder! Even dreigde in de 3de set dit overmoedige spelletje fout te lopen Van 9—2 achter, kwam Sleutel ring op 97. Verder kwam het niet. O.V.C. zag het gevaar, concentreerde zich en dat betekende voor Sleutelring het einde. In één ruk gingen de Hagenaars van 9—7 naar 157. De 4de set was een formaliteit.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9