jie/eman t Dros Het gaat de visserij behoorlijk, en Nederland voert een juist beleid Visserij moet zelfstandig zijn derd de beste Prijs baconvarkens nogmaals met vijf cent per kilogram verlaagd Begrotingen van Marine en Oorlog na toelichtingen aangenomen 96ste jaargang Donderdag 21 maart 1957 Vierde blad no. 29092 Minister Mansholt in Tweede Kanier: Probleem haven Katwijk voor beantwoording van minister van Verkeer en Waterstaat (Van onze parlementaire redacteur) In het begin van deze eeuw waren in ons land ongeveer 24.000 arbeidskrachten werkzaam in de visserij. Thans bedraagt dit aantal nauwlijks 10.000. Als men de geluiden in de Tweede Kamer hoort over de toestand in de visserij, dan zou men de indruk krijgen, dat het de visserij slecht gaat. Dat is onjuist, zei gisteren minister Mansholt. Over het algemeen gaat het de visserij behoorlijk en men moet uitermate voor zichtig zijn met de bewering, dat men in het buitenland van regerings wege meer doet voor de visserij dan in Nederland. Wat betreft onder zoek, voorlichting, onderwijs en vernieuwing van de vloot wordt in Nederland een juist beleid gevoerd. Minister Mansholt zou niet graag ver. antwoordeiyk zijn voor de investeringen met overheidsgeld, die in Duitsland achteraf verkeerd zijn gebleken. Dan zou hier hartige kritiek ten beste zijn gege ven. Het nieuwe Duitse vijfjarenplan voor kredietverlening tegen drie procent ter vernieuwing van de vloot omvat een bedrag van 23 miljoen mark. Dat is niet indrukwekkend en dan is het Neder landse krediet van in totaal 20 miljoen gulden naar verhouding groter. Frankrijk heeft mooie plannen gehad voor de vernieuwing van de visserij- vloot en er zijn inderdaad enkele grote schepen gebouwd, maar voor de kleine visserij is niets gedaan. Wat in Neder land is gedaan kan zeker de toets van kritiek doorstaan. Het zou onjuist zijn indien de Ne derlandse overheid initiatieven zou nemen in afwachting of het bedrijfs leven mee doet. Er moet integendeel de omgekeerde volgorde worden toe gepast. De visserij moet geen over heidsbedrijf worden. We moeten ons blijven baseren op een zelfstandige visserij. PERSONEELSGEBREK De klachten over personeelsgebrek op de vissersvloot onderschreelf minister Mansholt volkomen. De oorzaak is vooral gelegen in de aanbiedingen in deze tijd van een aantrekkelijke werk kring aan de wal, maar ook in het feit, dat een aantal schepen niet voldoet aan de eisen, die men voor de schepelingen mag stellen. Daarom ook wordt krediet verleend voor de vernieuwing van de vloot, maar de regering acht het niet verantwoord gelden beschikbaar te stel len voor het opruimen van oude schepen. Daarvoor zou men eventueel gebruik kunnen maken van het fonds van het produktschap voor vis en minister Mansholt hoopt, dat het produktschap die weg zal willen opgaan. Brandweerofficieren dienen beter opgeleid De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen en de regionale brandweren een circu laire gezonden, waarin hU als zün me ning te kennen geeft, dat, wanneer niet tot een goede opleiding van brandweerofficieren wordt overgegaan, het peil van de brandweer op een te laag niveau zal komen. Nu de steeds voortgaande ontwikkeling van de Industrie en met name van de chemische industrie, de brandweer vaak voor moeilijke opgaven stelt, diental dus de minister het peil van de brandweerofficieren te worden opge voerd. Momenteel zijn er in ons land on geveer 90 beroepsbnandweerofficieren in functie. Dit aantal kan volgens de mi nister nog worden uitgebreid. Teneinde tot een goede opleiding te komen, wordt de gemeentebesturen en de regionale brandweren geadviseerd toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling, waarin de opleiding nader wordt gere geld. Het lichaam, dat hiervoor in het leven dient te worden geroepen, zal de naam krijgen van „Centrale ter oplei ding van brandweerofficieren". Dege nen, die voor de opleiding kunnen wor den aangewezen, dienen te voldoen aan een aantal eisen. Een ervan is, dat men in het bezit moet zijn van het di ploma Technische Hogeschool te Delft, dan wel een getuigschrift van een krachtens de Nijverheidsonderwijswet van Rijkswege gesubsidieerde dagschool of geacht kan worden een kennis te be zitten van een gelijke waarde, als nodig is ter verkrijging van een van de ge noemde diploma's. De opleiding wordt afgesloten met een examen. Eredoctoraat voor prof. rnr. H. J. Scheltema De universiteit te Erlangen (Beieren) heeft het eredoctoraat in de faculteit der rechtsgeleerdheid verleend aan prof. mr. H. J. Scheltema. Prof. Scheltema is hoogleraar voor het Romeins recht en zijn geschiedenis aan de faculteit van de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit te Groningen. Prinses Margriet onthult monument voer de koopvaardij Het nationale monument voor de koopvaardij dat bij de Leuvehaven aan de oever van de Maas te Rotterdam is geplaatst, zal op woensdag 10 april door Prinses Margriet onthuld worden. De Prinses zal omstreeks kwart voor vier 's middags aan boord van het ms. „Erasmus" by het monument arriveren, waarna de plechtigheid te ongeveer 15.50 Uur begint met het spelen van „The last post" door de harmoniekapel van de Kon. Rott. Lloyd. De voorzitter van het uitvoerende comité der Stichting Natiopaal Monu ment voor de koopvaardij, de heer A. Veder zal een toespraak houden, waarna Prinses Margriet net opschrift aan de voet van het monument zal onthullen, en de vlaggen, die halfstok hingen, in top worden gehesen. Namens de regering zal vervolgens de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, een toespraak houden. De bur gemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum zal het monument namens de gemeente Botterdam aanvaarden. KATWUKSE HAVEN Omtrent de haven van Scheveningen meende de minister, dat zyn collega van Verkeer en Waterstaat reeds een principiële beslissing heeft genomen. Het probleem van de Katwükse haven liet htf voor de directe beantwoording van de minister van Verkeer en Wa terstaat. IJSSELMEER VISSERS Omtrent de afvloeiing van de IJssel- meervissers verklaarde minister Mans holt. dat het rapport van de commissie- Van der Zaal veel studie vereist, waarby vele departementen zün betrokken. Zeer onlangs heeft hij het rapport van het gemeenschappelijk departementaal overleg ontvangen. Hij hoopt nu spoedig dit vraagstuk verder te brengen en spoedig met een regeling te kunnen komen. Voor de Waddenzee zal één in spectievaartuig worden aanbesteed, of schoon er twee nodig zyn, maar hier speelt de bestedingsbeperking een rol. De Kamer zag af van replieken, waarna de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men. By de aanvang van de vergadering heeft de Kamer zonder discussie en zon der hoofdelijke stemming de wetsontwer pen aangenomen tot verdubbeling van de maximumboeten in de Spoorwegwet en de Rytydenwet, omdat de bedragen nog stamden uit de tüd van voor 1940. Met 75 tegen 10 stemmen werd een reeds op 20 juni 1954 door de heer Von deling ingediende motie aangenomen om de verhuur van aan de Staat beho rende jachtvelden in handen van één minister te geven, namelyk van Land bouw. Minister Mansholt had verklaard, dat zyn collega's van Defensie en van Financien (Kroondomeinen) daar be zwaar tegen hebben, zodat hij de motie toch niet zou kunnen uitvoeren. Alleen de CHU en SGP stemden tegen de motie. (Ingez. Med.-Adv.) 80 ioar onveran BLIKGROENTEN Tegen over-aanvoer Vermoedelijk stijgende mndveeprijzen in de komende maanden verwacht Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft in zün in Utrecht gehouden vergadering besloten, de prys voor baconvarkens nogmaals met 5 cent per kilogram te verlagen en te brengen op f. 2,22. Uit de mededelingen van de voorzitter, de heer J. de Veer, bleek dat deze maatregel noodzakeiyk is om een overaanvoer van lichtere varkens te voorkomen. De daling van het prijspeil op de varkensmarkt wordt veroorzaakt door de ontwrichting op de Engelse baconmarkt. Per week kunnen hier 13.000 tot 15.000 varkens worden geplaatst. Voor de rest, die in de baconklas wordt aangevoerd, geldt een toeslag van 15 cent per kilogram. Men stond voor de keuze, aldus de heer De Veer, deze betaling tot 20 cent te verhogen of de prüzen 5 cent per kilogram te verlagen. Weerbaarheidsgedachte dient versterkt Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer nog verklaard, dat onze vlieg tuigen zullen worden ingericht voor het vervoer van atoomprojectielen. Dit zal geschieden in het kader van de geallieerde tactische luchtmacht. De Karei Doorman was reeds opgenomen in de W.E.U. voordat sprake was van de NAVO. Bjj de oprichting hiervan ging het schip over naar de NAVO-vloot. De „Karei Doorman" zal waarde krijgen door de moderne vliegtuigen, waarover het schip zal beschikken. Als de „Doorman" niet in de vaart is, oefenen onze Marine- vliegers op geallieerde carriers. Marine-experts nemen proeven met geleide projectielen bü de onderzeeboot- bestrüding. De commissie, die het bestuur advi seerde, koos het laatste om een onna- tuuriyk hoog pryspeil te voorkomen. Men hoopt thans te bereiken, dat het aanbod zal afnemen, waardoor ook in de maan den mei en juni voldoende varkens zul len worden aangevoerd. De heer De Veer deelde nog mede, dat in de maand maart 400.000 varkens aan de markt worden verwacht, in april 350.000, in mei 280.000 en in juni 210.000. Men hoopt door de ge troffen maatregel een betere spreiding tot stand te brengen. De prüzen op de rundveemarkt zijn op het ogenblik in stügende lün. Dit is, volgens de heer De Veer. het gevolg van de import- daling. Verwacht wordt, dat de rund vleesprijzen in de komende maanden zullen blyven stygen. Hij deelde voorts nog mede, dat vorige week is besloten de import van bevroren paardevlees en van nieren te verbieden, ter beveiliging van het Nederlandse pro- dukt. Nieren mogen wel worden aange voerd, waarna deze worden geconser veerd en weer uitgevoerd. By de scha penimport ondervindt men moeilykheden door een in Duitsland heersende scha penziekte. De heer De Veer bepleitte een sprei ding van het aanbod in het binnenland. De invoer van slachtpaarden wordt be- moeilykt, doordat onder de uit Joego slavië geïmporteerde paarden de ook voor mensen levensgevaarlijke ziekte „kwade droes" is geconstateerd. Deze kwestie wordt door de Veeartsenykundige Dienst onderzocht. Norstad niet pessimistisch over terugtrekken Britten Het zou militaire onzin zijn als men de munitie voor de atoomwapens van de in Duitsland gestationeerde Amerikaan se eenheden, die deze wapens in geval van nood gebruiken moeten. 450 km bij deze eenheden vandaan zou opslaan. De atoommunitie is zodanig opgeslagen, dat zij in de kortst mogelijke tijd bij deze eenheden gebracht kan worden, aldus gaf de opperbevelhebber van de NAVO in Europa generaal Norstad. gisteren op een persconferentie in Bonn te kennen. De verdediging van de NAVO-landen hangt voor een groot deel van atoom wapens af, zo vervolgde Norstad. Daar om had hij met de grootst mogelijke nadruk aanbevolen aan de NAVO-lan den „de middelen te verschaffen om atoomwapens te gebruiken. Deze landen zouden geen atoommunitie behoeven te ontvangen, doch raketten, lanceer- inrichtingen en kanonnen waarmee atoom projectielen afgeschoten kunnen worden. Voorts verklaarde de generaal te hopen, dat de nu door de Raad der Westeuropese Unie goedgekeurde terug trekking van Britse troepen uit West- Duitsland geen ernstige nadelige invloed op de andere NAVO-landen zal hebben. Het besluit van de W.E.U.-raad achtte hy een succes voor het beginsel van overleg. Hy was blij dat dit overleg ge leid had tot een kleinere vermindering der Britse troepensterkte dan aanvan- kelyk gevreesd was. De terugtrekking van Britse troepen kon volgens hem niet vergeleken wor den met de vroegere terugtrekking van Franse troepen die naar Algerye ge zonden zyn. Wat Frankrijk betreft was het immers een tydelyke terugtrekking, die geen wijziging bracht in de Franse NAVO-verplichtingen; de teruggetrok ken Franse troepen zullen weer terug keren, zo merkte hy op. (Ingez. Med.-Adv.) Uw maaltijd hoeft U niet op te breken Een of twee Kennies blussen dat xunrbranden dadelijk. 'n Uitkomst die Rennies, voor alle lyders aan brandend maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelyker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies by Uw apotheker of drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Vier nieuwe Franse postzegels, die binnenkort zulten worden uitgege ven, zijn gewijd aan bekende Fran se wetenschappelijke onderzoekers, respectievelijk Gaston Planté. de uitvinder van de accumulator, An- toine Béclére. die belangrijk werk op het gebied van de radiologie lieeft verricht. Octave Terrillon. de grondlegger van de ontsmetting van geneeskundige instrumenten, en Etienne Ochmichen. de uitvinder van de helikopter. De NAVO-conceptie houdt de verde diging van de gehele NAVO-vloot op alle zeeën in. Nederlandse marinevaar tuigen zullen dus geallieerde konvooien waarin zich ook Nederlandse schepen bevinden begeleiden. Een groot percen tage marinevaartuigen blijft echter ter beschikking van de kustverdediging en het openhouden van havens en van de aanvoerwegen tussen Engeland en de Beneluxhavens. De verdediging van vliegvelden tegen atoomaanvallen vormt een moeilyk pro bleem. Er is slechts één oplossing: sprei ding der vliegvelden. Dit is echter een program van jaren. Dit jaar zal een moderne torpedoboot- jager 'in Nieuw-Guinea worden gesta tioneerd en Nederland zal dan over een ruggegraat. beschikken die tezamen met de reeds aanwezige strijdkrachten infil traties met succes zal kunnen verhinde ren. HERZIENING MILITAIR STRAFRECHT Het lijkt de minister niet mogelijk een gewapend volksverzet te koppelen aan de militaire verdediging. Een mili taire commandant is niet In staat de verantwoordelykheid op zich te nemen voor zulk een gewapend volksverzet. In dien sprake is van een bezetting dan ligt de zaak natuurlijk anders. Het is evenwel beter niet aan de grote klok te hangen wat dan gaat gebeuren, aldus minister Staf. Wat de ontwikkeling van de weerbaar heidsgedachte lm ons volk betreft, wil de regering geen strenge opdracht geven. Als er een particulier initiatief is dan kan de regering misschien helpen. De minister zou het wel toejuichen indien de weerbaarheidsgedachte sterker onder het volk ging leven dan thans het geval is. De regering zal trachten zo spoedig mogelijk te komen tot een herziening van de wet op het militaire strafrecht. Een zekere exclusiviteit van de militaire rechtspraak is echter noodzakeiyk. De bedoeling is dat in de toekomst meer of ficieren uit de troep de beklaagden zul len bijstaan. Marine kan taak niet prijsgeven Het „Filler"-systeem achtte de minis ter niet kostbaarder door een ander sys teem. vooral indien wij onze NAVO- taak naar behoren willen vervullen. Van belang is het. zo betoogde de mi nister. dat zich in plaatsen als Stock holm, Belgrado en Ankara militaire at- taché's bevinden daar men juist in die plaatsen belangrijke dingen hoort. Samensmelting van luchtmacht en marine-vliegdienst is niet wenselijk, aangezien dit te veel zou kosten. Dit geldt ook voor de geneeskundige diens ten, die ieder geheel andere behoeften hebben. De Nederlandse Marine kan zijn taak op de Oceaan niet prijs geven daar zij zich hiertoe in het kader van de NAVO heeft verplicht. De defensie heeft haar bijdrage tot de bestedingsbeperking reeds geleverd, al dus de minister, daar alle loon- en prys- verhogingen reeds onder het plafond der begroting werden teruggedrukt. De hui dige begroting betekent een minimum en wij kunnen niet verder gaan, zo ver klaarde minister Staf. Salariëring officieren niet slecht Het burgerpersoneel bij het Departe ment van "Defensie bedraagt 25.000. dat van Marine 9.000. Dit zyn echter niet al len ambtenaren doch meest werklieden, verplegers en telefonisten. De minister zag geen heil in een nie- we hoofdcursus óm te voorzien in het gebrek aan officieren. Veel beter lykt het hem om jongelieden via de MTS op te leiden tot technisch officier. Het is onmogelijk om de rang van korporaal van het lagere technisch personeel te verhogen daar dit moeilijkheden zou op leveren met het. burgei-personeel. Het verloop onder de beroepsmilitairen is al dus de minister, vooral een gevolg van de gespannen arbeidsmarkt. Wat de geestelyke verzorging der dienstplichtigen betreft zeide minister Staf dat te dien aanzien zyn standpunt bekend is. De salariëring der officieren achtte hy niet slecht. Een luitenant-kolonel ver dient bijv. f. 1350 per maand en vooral de pensionering op betrekkelijk jonge leeftijd is zeer aantrekkelijk. De minister meende dat het systeem der kostwinnersvergoeding niet slecht is doch ht) verklaarde zich tenslotte bereid een andere regeling te bestuderen. EFFICIENCY BIJ BLOEMENCORSO'S De organisatoren van verscheidene bloemencorso's, die jaarlijks in ons land worden gehouden hebben voor het eerst met elkaar overlegd op welke data men het beste de corso's op elkaar kan laten volgen. Zulks met het oog op de propaganda die de laatste tyd in het buitenland voor de Nederlandse bloem- corso's wordt gemaakt en ook om de praktische reden dat de speciale wagens die er voor gebruikt worden gemakke lijker uitgewisseld kunnen worden. Men heeft, nu besloten de corso's dit jaar met tussenpozen van een week te hou den. Rynsburg is het eerst aan de beurt, zoals bekend, op 3 augustus, dan volgen 's-Oravenhage op de 10e. Rot terdam op de 17e. Zundert op 1 septem ber en Aalsmeer op 7 september. Geen herziening NAVO-bijdrage Na de replieken zeide minister Staf o.a. nog dat indien zyn dienst over een biografie van generaal Speidel beschikt hy deze gaarne ter beschikking van de Kan^ zal stellen. De minister meende dat onze bijdrage in NAVO-verband niet mag worden herzien. Wat de besprekingen in de WEU te Londen betreft zeide hy dat er een voorstel is geweest waarmee de En gelsen zich akkoord hebben verklaard. Uit Duitsland zullen alleen luchtdoelar- tillerieeenheden worden teruggetrokken. De Karei Doorman betekent een zeer belangrijke bijdrage in de NAVO, aldus de minister. Het geld dat hiervoor ter beschikking gesteld is wordt dan ook ef fectief besteed, net draagt bij tot de „fighting capacity" waartoe wij ons hebben verbonden in NAVO-verband. Hij verklaarde zich voorstander van een debat over de civiele verdediging in de Kamers doch achtte zich niet. de aangewezen bewindsman om dit debat te leiden. De 30 divisies zyn nog niet geheel vol ledig. zo verklaarde minister Staf. Het wachten is hier op de Duitse bydrage. De luchtmacht is volkomen gerust over de nieuwe jager F 86-K waarvan er thans honderden aan Duitsland worden geleverd. Hierna werden de begrotingen van de departementen van Oorlog en van Ma rine zonder hoofdeiyke stemming goed gekeurd met aantekening dat de com- munstische fractie geacht wil worden te hebben tegenstemd. Proces tegen Kon. Conservatorium voor Hof Rechi'bankvonnis bekrachtigd (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft het tussenvonnis bekrachtigd, dat de Haag se Rechtbank op 1 december 1955 heeft gewezen in de civiele procedure tussen de heer Pince van der Aa en de Staat der Nederlanden. Zoals bekend stelt eiser, de heer Pince van der Aa, de Staat verantwoordeiyk voor het mis lukken van zyn trombonestudie aan het Kon. Conservatorium te Den Haag. Na een studie van ruim 9 jaar, ge durende welke tyd eiser zelfs studie beurzen kreeg op grond van zyn goede prestaties en hoge cyfers, zou hem de toelating tot het eindexamen zyn ge weigerd, omdat, zo constateerde de di recteur van het conservatorium, bij een voorafgaand tentamen eisers prestaties toen ver beneden de maat zouden zyn geweest. De heer Pince van der Aa, in rechte vertegenwoordigd door de Haagse pro cureur mr. L. van Heyningen, meent dat óf het oordeel van de directeur fout is geweest, in welk geval hem de toelating tot het eindexamen ten on rechte is geweigerd, óf dat de cyfers gedurende dc negen voorafgaande jaren fout zyn geweest. In beide ge vallen is door het Kon. Conservato rium een onrechtmatige daad ge pleegd en is de Staat dus verplicht eiser schadevergoeding te betalen, zo meent eiser. Nederlanders bouwen bun-o'owdorp op Majorca KOSTEN 20 MILJOEN GULDEN Een Nederlandse bouw- en aanne mingsfirma te Hilversum heeft een verbindende optie verworven op een strook land van plm. 3J4 miljoen vier kante meter langs de kust van het eiland Majorca in de Middellandse Zee. De architecten R. Prill en H. T. WUdeveld zullen, wanneer definitieve koop met de eigenaar een groot grondbezitter is gesloten, op het stut land een bungalowdorp bouwen. Het terrein is 2% km lang en 1% km diep. Met het project, dat ongeveer 800 bungalows In tien cirkelvormige woon eenheden omvat, zal een bedrag van circa 20 miljoen gulden gemoeid zyn. De gemiddelde koopsom van de bungalows zal liggen tussen de f. 15.000 en f. 20.000. Wanneer alles naar wens verloopt zal in 1958 een begin met de voorbereidende werkzaamheden worden gemaakt. De de totale bouwduur wordt geschat op vyf jaar. Door de bouw zullen geen arbeiders aan de Nederlandse markt worden ont trokken. De aannemingsfirma is van plan slechts enkele deskundigen uit Ne derland naar Majorca te zenden en het project verder te laten uitvoeren door Spaanse aannemers en arbeidskrachten. Reeds zyn aanvragen binnengekomen voor het stichten van een Amerikaanse en een Spaanse school in het bungalow dorp. Een Nederlandse aanvrage is bin nengekomen voor de aankoop van het winkelcentrum In Galamurada, zoals het dorp zal heten. Krachtens het tussenvonnis dat de Rechtbank in december 1955 heeft ge wezen, hoeven de hoge cyfers nietnood- zakelykerwys tot de conclusie te leiden, dat het oordeel van de directeur vlak voor het eindexamen onjuist is geweest en kan de Staat in deze dus niet ver- antwoordelyk worden gesteld. De Rechtbank liet zich er niet over uit of de hoge cyfers op zichzelf al dan niet reëel zyn geweest. Tegen dit tussenvonnis tekende eiser hoger beroep aan. Het Gerechtshof heeft het interlocutaire Rechtbankvon- nis echter bekrachtigd en eiser veroor deeld tot betaling van de tot dusver ge maakte proceskosten. Ter beoordeling van het overige door eiser gestelde wees het Hof de zaak terug naar de Rechtbank, zodat het einde van deze langdurige procedure voorlopig nog niet in zicht lijkt. Nederlandse middelbare school voor Hongaren in Iselsberg in Oostenrijk (Van onze Weense correspondent) In tegenwoordigheid van de Neder landse gezant te Wenen alsmede van de heer W. L. Vlersma, secretaris van het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse volk, en van dr. v. Beer man, vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen in Oostenryk, heeft gisteren te Wenen de eerste algemene vergadering plaats gehad, waarop officieel de „Neder landse Vereniging voor de Hongaarse Middelbare school op de Iselsberg'* werd opgericht. Uit het bedrag van 650.000 gulden, dat door het Nederlandse Comité ter be schikking was gesteld, kon inmiddels het vroegere hotel Iselsberg worden aangekocht, waar 200 gevluchte Hon gaarse jongens onderdak en middelbaar onderwys zullen vinden. Onze landgenoot, de heer C. v. d. Wielen heeft zich vry willig belast met de voorbereidende maatregelen, zodat men begin mei aanstaande de school officieel hoopt te kunnen openen. Aan Hare Majesteit de Koningin zal een verzoek worden gericht dit internaat de naam te mogen geven van „Koningin JulianaschoolHet merendeel van de leraren bestaat uit gevluchte Hongaren, terwijl het toezicht en de pedagogische leiding is toevertrouwd aan de Hon gaarse geestelüke Szoeke. VRAGEN OVER RIJKSSTRAATWEG BIJ WASSENAAR Het Tweede Kamerlid de heer Wel ter heeft aan de minister van Verkeer en Waterstraat de volgende vragen gesteld: Is de minister, gezien de talryke on gelukken met dodelyke afloop op de Ryksstraatweg door Wassenaar, als ge volg van het links afslaan van voertui gen, bereid op korte termyn maatrege len te treffen, waardoor het links af slaan. waar onvermydelijk, zonder levensgevaar kan geschieden?

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7