f MICHIEL ADRIAENSZOON DE RUYTER Legendarische zeeheld Bescheiden mens Grondlegger roemrijke traditie van volharding en plichtsbetrachting der Koninklijke Marine Tot het laatste ogenblik ging zijn plicht hem voor alles...! Bevredigende bedrijfsresultaten van tuinbouw in afgelopen jaar 96ste jaargang Donderdag 21 maart 1957 Derde blad no. 29092 (Ingoz. Med.-Adv.) Door prof. dr. F. H. Milo Achtenzestig jaar was Michiel Adriaensz. de Ruytereen oud man, door „jicht, kolyk en gra veel" gekweld, toen de admiraliteit van Amster dam hem verzocht het bevel te aanvaarden over een klein hulpeskader naar de Middellandse Zee om de Spaanse bondgenoot bij te staan tegen de gemeenschappelijke Franse vijand. De Ruyter wees op de zwakheid van het eskader, waarop één der admiraliteitleden, die vermoedelijk zelf nooit kruitdamp had geroken, de grijze admiraal toe voegde: „Ik denk niet, mijnheer, dat gij nu in uw oude dagen begint bevreesd te worden en de moed laat vallen", waarop de admiraal antwoord de: „Neen, ik begin de moed niet te laten vallen. Ik heb mijn leven veil voor de staat, maar ik ben ver- wonderdt, en 't is mij leet dat de Heeren de vlagh van den Staat zoo veil hebben enwaagen". Toen de admiraliteitsheren echter hun verzoek herhaalden en bleven aandringen, was het ant woord dat de Ryuter gaf: „De heeren hebben mij niet te verzoeken, maar te gebieden, en al wierdt mij bevoolen 's landts vlagh op een enkel schip te voeren, ik zou daar mee 't zee gaan, en daar de Heeren Staaten hunnen vlagh betrouwen, zal ik mijn leven waagen". Deze woorden door de bio- graag Brangt neergeschreven, typeren de figuur van De Ruyter. Het herhalen van het woord „staat" ken schetst hem als de dienaar van het vaderland, waarvoor hij alles over had. Hoe gemakkelijk had hjj kunnen wijzen op zijn hoge leeftijd, zijn minder goede gezondheid, zijn positie als opperbevelhebber over 's lands vloot en op zijn lange carrière, waarin hij aan veertig zeegevechten had deelgenomen, waaronder dertien grote zeeslagen. Doch dit lag niet in de aard van de admiraal, hij had gewaarschuwd, de admi raliteit hield aan, hij ging Maar het viel hem zwaar en toen hij op de 29ste juli 1675 zijn vlag liet waaien op de „Eendracht" te Hellevoetsluis - niet op zijn vertrouwde admiraalsschip „De Zeven Provinciën - zal hij teruggedacht hebben aan de achter hem liggende Jaren en wellicht zelfs aan zijn jeugd in het oude Vlissingen Zondag a.s. viering 350ste geboortedag Daar was hij op de 24ste maart 1607 geboren als zesde kind in het gezin van de bierdrager Adriaen Michielsz., daar had hij zijn eerste jaren doorgebrachtwas er van school gestuurd, op de kerktoren ge klauterd, daar had hij in de lijn baan van de heren Lampsins aan het wiel gedraaid en van Vlissingens ree was hij als elfjarige hoogboots- mansjongen voor de eerste maal in zee gestoken. Welk een wereld was voor hem open gegaan! Welk een verschil met de schoolbanken, waar hij niet had kun nen „duren". Inderdaad, hij had nu zijn koers be paald. Uit de schooljongen, die van ..vechten en smyten" hield, groeide een bekwaam stuurman en schipper, die zijn vak verstond. Zijn scherp verstand, zijn sterk geheugen, zijn ijver en plichtsbe trachting bezorgden hem reeds vroeg een goede naam, niet alleen bij zijn re ders. maar ook bij zijn stadgenoten. Hij zwerft langs de kusten van West-Euro pa. naar de Middellandse Zee. naar de Afrikaanse stranden en West-Indië. en als walvisvaarder naar het Hoge Noor den. Hij toont zich een goed en spaar zaam handelsman, zodat hij op vieren twintigjarige leeftijd is staat is een ge zin te stichten. Niet leng thuis Lang thuis blijft hij niet, weldra ver trekt hij weer naar zee als schipper in dienst van de Lampsins. In 1637 wordt hij tijdelijk kruiser-commandant in particuliere dienst, in 1641 zelfs schout bij nacht op de hulpvloot naar Portu gal. Een hoge dunk kreeg hij niet van het oorlogsbedrijf. De inderhaast inge huurde koopvaarders, zwak bewapend en bemand, vechtend volgens gevechts- regels. die wellicht voor de Oost- en Westindische Compagnieën mochten deugen, waren niet opgewassen tegen de Spaanse oorlogsvloot. Toch verwierf Mi chiel Adriaensz.. zoals hij toen nog ge noemd werd. zich hierbij grote roem door zijn dapper gedrag. Weldra voer hij echter weer ter koop vaardij, zelden thuis in Vlissingen tus sen twee reizen in. Ziin eerste en twee de vrouw overlijden, hij heeft de zorg Op 21 augustus 1673 tijdens de voor vier opgroeiende kinderen. In 1652, nv ,v„ vijfenveertig jaar oud, meent hij. dat de Derde Engelse Oorlog had OOr de tijd gekomen is om het varen er aan te klist VQn Kijkduin een felle zeesldg geven. Hij heeft gelukkig gevaren en ge- piaats tusse d Engelse l'loot en paard, hij heeft zijn loopbaan van r, scheepsjongen tot kapitein achter zich. de Nederlanders onder Michiel de MICHIEL ADRIAENSZ. DE RUYTER Hij hertrouwt met een weduwe van een zijner collega's, Anna van Gelder. Grote beslissing Zo scheen Michiel Adriaensz. een rus tige oude dag tegemoet te gaan. doch weldra zou hij de grote beslissing van zijn leven moeten nemen. De eerste En gelse zeeoorlog was uitgebroken en de Staten van Zeeland deden een beroep op hem. Elke zeeman was nodig om het land te dienen en de scheepvaart, te be schermen. Schoorvoetend geeft hij na lange aar zeling toe onder de uitdrukkelijke voor waarde. dat hij slechts dienst zal doen voor één zeetocht Hij krijgt de rang van vice-commandeur en het bevel over een zwak eskader, dat een konvooi door Het Kanaal moet geleiden. De slag bij Plymouth op 26 augustus 1652 toont wat. Michiel vermag. Tegen een sterkere vloot onder Ayscue behaalt hij de over winning. vrijwel de enige Nederlandse zege in deze oorlog. Later zal hij onder Witte Cornelsz. de With en Maerten Harpertsz. Tromp aan alle zeeslagen deelnemen, hij zal In de laatste slag. bij Ter Heide op 10 augustus 1653. het sneu velen van de opperbevelhebber meema ken en zien hoeveel nog aan 's lands vloot mankeert. Te weinig en te zwakke schepen, te weinig en te licht geschut, te weinig discipline en naast grote moed ook laf heid, dat zijn de conclusies, waartoe De Ruyter moet komen. Het was geen won der, dat hij aarzelde toen de admirali teit van Amsterdam hem in 1654 vroeg in vaste dienst te treden met de rang van vice-admiraal. Promotie Het was een grote promotie, van kapi tein met de tijdelijke rang van comman deur tot vice-admiraal. Boven hem zou den Ln Holland nog slechts de nieuwe opperbevelhebber, de luitenant-admiraal Jacob van Wassenaer-Obdam, en de vice-admiraal W. C. de With staan. De Ruyter voelde er echter niets voor en al de overredingskracht van de jonge, energieke raadspensionaris Johan de Witt was nodig om de Zeeuw over te halen. Met een vurig beroep op het landsbelang won De Witt tenslotte het pleit. De Ruyter werd vice-admiraal en verhuisde met zijn gezin naar Amster dam. Drukke tijden breken aan. Weldra wordt hij geroepen om met het eskader naar de Middellandse Zee te gaan. ten einde de scheepvaart te beschermen te gen Barbarijse zeerovers en Franse ka pers. Hij verlost vele Nederlanders uit de slavernij, sluit tractaten met de Barba rijse vorsten en weet hen eerbied in te boezemen voor de vlag van de Repu bliek. In 1656 beschermt hij de Neder landse handel bij Danzig, in het volgend jaar blokkeert hij de kust van Portugal en in 1659 grijpt de Staatse vloot onder zijn leiding in als Denemarken is aange vallen door Zweden. Het gaat om de levensbelangen van de Nederlanden, de vaart door de Sont en in de Oostzee. Als deze worden belem merd of gesloten is het met het belang rijkste deel van de zeehandel gedaan. I)e verovering van Fünen op de Zweden maakt de vrede mogelijk en bezorgt de vice-admiraal De Ruyter een gouden keten en de verheffing in de Deense adelstand. Het is niet zijn eerste onder scheiding en het zal niet zijn laatste zjjn. Geheime opdracht Weer gaat het naar de Middellandse Zee. waar hem in 1664 een geheime op dracht bereikt. De Engelsen hebben in volle vredestijd een overval gedaan op onze bezittingen in Guinea. De Ruvtêr gaat er heen zonder goede kaarten, zon der loodsen en herovert het bezit, daar bij vele Engelse schepen buitmakend. Langs West-Indië zal hij huiswaarts keren, maar ondertussen is de tweede Engelse oorlog uitgebroken, 's Lands vloot, krachtig versterkt en goed uitge rust door de zorgen van Johan de Witt, moet. echter door de zwakke leiding van Van Wassenaer in de slag bij Lowestoft het onderspit delven. Wie zal de gesneu velde bevelhebber opvolgen? Men geeft tijdelijk het bevel aan de jonge C. Tromp, zoon van de beroemde vader. Ijverig is men bezig de schade te her stellen. maar de nederlaag heeft demo raliserend gewerkt, men „laat de hoof den hangen". Plotseling gaat de mare door het land: „De Ruyter is met zijn vloot te Delfzijl binnengevallen". Het is alsof een zucht van verlichting opgaat, dui zenden stromen naar Delfzijl om het met eigen ogen te aanschouwen en de teruggekeerde als een vader, als de „red der van het vaderland", te begroeten. Lui tenant-admiraal Michiel Adriaensz. de Ruyter zal de nieuwe bevelhebber zjjn. Vier dogen Het komt in 1665 niet meer tot een slag. De vloot gaat in zee. kruist op de Noordzee, langs de Noorse en Engelse kust, heeft zwaar te lijden van de na jaarsstormen en valt tenslotte binnen. In het volgend jaar ontvouwt De Witt zijn plannen, geen konvooislagen meer. maar de vernietiging van de vijandelij ke zeemacht door de vloot van de Repu bliek. verenigd met die van Frankrijk. De vierdaagse zeeslag volgt zonder de Fransen. Het is een overwinning, maar De Ruyter is niet tevreden. Er ontbreekt nog te veel aan de tactische geschoold heid van zijn onderbevelhebbers en hem ontbreekt de tijd en de gelegenheid hen hiervan te doordringen. De gevolgen blijven niet uit. Nauwelijks twee maan den later lijdt hij een nederlaag in de tweedaagse zeeslag en het is slechts aan zijn beleid te danken, dat deze neder laag niet in een debacle ontaardt. De Engelsen buiten de overwinning uit door een blokkade van de kust, het verbranden van koopvaarders in het Vlie en van het dorp Westter schelling. Zij menen, dat de Repu bliek is verslagen, de vredesonder handelingen nemen een aanvang, de Britse vloot wordt opgelegd. Maar dan speelt De Witt zijn troefkaart uit. In juni 1667 verschijnt de Neder landse vloot onder De Ruyter en Van Ghent en met Cornelis de Witt als gedeputeerde aan boord op de Theems, voor Sheerness en Chatham Vele Engelse oorlogsschepen worden verbrand, het admiraalschip de ..Royal Charles", veroverd en in triomf haar Nederland gesleept. De Vrede van Breda is heel wat voorde liger dan die van Westminster. Eindelijk rust Eindelijk krijgt De Ruyter enige rust, die de zestigjarige ook toekomt. Hij kan zich aan zijn gezin wijden, al moet hij dan ook vele inspectiereizen maken. De vloot wordt niet verwaarloosd, want de strijd is niet beslist. Een nieuw gevaar duikt op: de expansiezucht van Frank rijk. De Witt's coalitiepolitiek faalt en in 1671 wordt het duidelijk dat. een nieuwe oorlog voor de deur staat. De Ruyter voert het bevel over de vloot en krijgt in de zomer van dit jaar einde lijk de gelegenheid zijn onderbevelheb bers te oefenen. In 1672 is de zeemacht gereed. De Witt wil een vereniging van de Engelse en Franse scheepsmachten verhinderen, doch hij is even te laat. Een overval op de geallieerde vloot, wel ke in Solebay ten anker ligt. mislukt ge deeltelijk. omdat op het laatste ogen blik de wind afflauwt. Toch heeft de aanval in zoverre succes, dat een lan ding op de Nederlandse kust dit jaar niet wordt doorgevoerd. De Republiek verkeert in het grootste gevaar. Te lang besprongen door Frankrijk. Munster en Keulen, ter zee bedreigd door de vijan delijke vloten, hangt het lot aan een zijden draad. De waterlinie, verdedigd door een klein getal troepen, versterkt door matrozen en mariniers onder lei ding van Willem III. kapitein-generaal en weldra stadhouder, houdt het De Ruyter zorgt voor dekking aan de zeezijde. In 1673 gelukt het hem. hoe wel ziin vloot veel zwakker is dan die van de vijanden, door ziin schitterende tactiek, die door vriend en vijand wordt bewonderd cn hem de naam bezorgt de grootste admiraal der zeventiende eeuw en misschien wel van alle tiiden te zijn, tot driemaal toe de twee grote konink rijken de trotse vlag te doen strijken. Tweemaal op de vlakte van Schoone- veld, ten westen van Walcheren, bijna in het zicht van ziin geliefd Vlissingen, eenmaal bij Kijkduin, blijft hij mees ter in de strijd, daarmede ziin vader land reddend. Het is een anti-climax als hij in 1674 met een klein eskader naar Martinique wordt gezonden en in 1675 naar de Mid dellandse Zee. Hij, die het bevel heeft gevoerd over een scheepsmacht, van bijna honderd bodems, zal nu uitvaren met achttien schepen Het einde Maar hij gaat en nog tweemaal zal hij de eer van s lands vlag hooghouden te gen de Franse overmacht om tenslotte in de zeeslag bij Augusta op 22 april 1676 dodelijk te worden gewond. In zijn kajuit neerliggend, hoort hij nog het bulderen van het, geschut en zo is hij nog in gedachten bij zijn beman ning. dat hij telkenmale uitroept: Euromarkt ademt protectionisme Echter in een nog geisoleerder positie? De voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, heeft in zqn openingswoord tot de algemene vergadering van het Cen traal Bureau, die vanmorgen in het N.V. Huis te Utrecht is begonnen, drie onderwerpen besproken, die naar zijn mening van diep Ingrijpende betekenis zijn voor de tuinbouw en zijn afzetorganisaties: de prijsvorming, de gemeen schappelijke markt en de publiekrechterlijke veilplicht. Behoudens enige uitzonderingen noem de hij de bedrijfsresultaten van de tuinbouw in het afgelopen jaar bevre digend. Maar zeide hij, de grote vraag is. of de tuinbouwprodukten op den duur wel voldoende zullen opbrengen om de produktiekosten te dekken en de ondernemers in deze bedrijfstak een redelijk bestaan te verschaffen. Wij staan machteloos, aldus spreker, tegen over de kostenverhogingen. Met betrek king tot het conjunctuursverloop over heerst bij spreker de indruk dat in West-Europa, inclusief Nederland, geen belangrijke uitbreiding van de koop kracht meer te verwachten is. Zelfs in die mate. meende hij dat tegenover de kostenstijging die de tuinbouw te ver werken krijgt, geen uitbreiding van de vraag uit hoofde van het conjunctuurs verloop te verwachten zal zijn. Ook m de kredietbeperking door de particuliere banken, veroorzaakt door de politiek van de Nederlandsche Bank. ziet de heer Prins een gevaar voor de tuinbouw, wanneer de kopers op veilin gen de voor aankoop noodzakelijke kre dieten niet voldoende zouden kunnen krijgen. In het bijzonder werkt dit door in de conservenindustrie, volgens spre ker, aangezien deze grote veilingklant de door haar te verwerken produkten in de vier zomermaanden moet kopen en contant betalen, terwijl zij ze pas in de wintermaanden aflevert en betaald krijgt. „Houdt moedt, mijn kinderen, houdt moedt. zoo moet men doen om de zeegen te verkrijgen", om tenslotte te zeggen: ..Ach. dat ik hier zoo leggen moet en dat ik 's landts dienst niet kan be trachten Dit typeert De Ruyter. Steeds den kend aan zijn bemanningen, die hem dan ook de eretitel van „Bestevaer" ga ven. steeds denkend aan de belangen van zijn vaderland, zo was De Ruyter. Zich nooit op de voorgrond dringend, bescheiden cn eenvoudig, ging de admi raal door het leven. Niet aan eigen be kwaamheid. maar aan Gods hulp schreef hij het welslagen toe van al zijn ondernemingen. Bij de herdenking van deze grote, nationale figuur, waarop wij terecht trots zijn, vragen wij ons tenslotte af, ivat De Ruyter nu nog voor otis betekent en dan moet het antwoord luiden, dat hij aan de Koninklijke Marine de traditie heeft meegegeven van vaderlandsliefde, plichtsbe trachting en volhardingook als de kansen hopeloos schijnen, de tradi tie van volhouden tot het uiterste Dat onze Marine thans door de grote zeemogendheden wordt ge waardeerd, is zeker voor een niet gering deel toe te schrijven aan deze traditie Ruyter. Van een besliste overwin ning van een van beide partijen was geen sprakemaar De Ruyter kon er zich op beroemen, dat de I vijand ondanks een aanzienlijke overmacht, de Hollandse kust had moeten verlaten. Opnieuw had de meesterlijke tactiek van de Neder landse admiraal veel bewondering gewekt. Verstekeling te IJmuiden aan wal gebracht Gisteravond heeft de IJmuidense loodsafhaler „Geep" in IJmuiden een vervuilde en met olie bedekte versteke ling aan de wal gezet, die van een Li- beriaans vrachtschip ter hoogte van de Zeeuwse eilanden over boord is geraakt. Het was een zekere Orlando M. Parcells, die waarschijnlijk in Rio de Janeiro op de „Almeria" is gekomen en die door nog onbekende drijfveren by de Zeeuwse eilanden overboord raakte. De man is opgepikt door een passerend Duits schip, de „Olbers", die de man overgaf aan de loodsboot voor IJmuiden. Deze droeg op haar beurt Orlando Parcells over aan de loodsafhaler. Het onderzoek aan gaande dit ietwat mysterieuze geval is nog niet gesloten. Na een uitvoerige beschouwing over de totstandkoming van de Euro- markt en voor- en nadelen van de gemeenschappelijke Europese markt voor de Nederlandse tuinbouw, con cludeerde de heer Prins, dat men het in tuinbouwkringen in hoge mate betreurt dat de agrarische produkten dus ook de tuinbouwprodukten van stond af aan niet op gelijke voet met de industriële produkten in de Euromarkt zullen worden opge nomen. Daardoor zal de agrarische sector volgens hem in een nog sterker geïsoleerde positie worden gedrongen. Voorts gelooft hij niet. dat de be voegdheid om gedurende een aantal jaren autonoom minimumimportprij - zen te stellen, verenigbaar is met de doelstelling van de Euromarkt, omdat deze bevoegdheid de kiemen van pro tectionisme ln zich draagt. Tenslotte deelde de voorzitter mede. dat de tuinbouw desondanks bereid is terwille van het uiteindelijke doel van de Euromarkt de ernstige risico's van de voor de tuinbouw sector zeer onbevredigende overgangsbepalingen te aanvaarden, mits onomstotelijk vast staat. dat deze overgangsbepalingen géén wissel op de eeuwigheid zullen zijn. Wij wensen géén Europees landbouw- protocol, zeide hij. tenzij in de tekst van het Euromarkt verdrag zeer duidelijk is vastgelegd, dat de bevoegdheid om minimumimportprijzen toe te passen slechts voor een beperkt en met name genoemd aantal jaren van kracht zal zijn. Wij zien alleen voordelen op langere termijn, aldus de heer Prins. Spreker uitte echter de vrees, dat er, zelfs na een lange overgangsperiode, nóg geen werkelijk vrije markt zal zijn. De geest, die het Euromarktver- drag ademt, zo betoogde hij, spreekt meer van het behoud van nationale verworvenheden door middel van pro tectionisme tegenover derde landen zowel als tegenover partner landen, dan van een werkelijk vrije markt, waarbinnen een vrij verkeer van goe deren, van kapitaal en van personen kan plaats hebben. Met betrekking tot de publiekrechte lijke veilplicht, waarschuwde de heer Prins er voor. dat een in een deze week gehouden vergadering van het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit verworpen voorstel tot het opne men van een raambepaling in de con cept-verordening op de afzet, kan bete kenen. dat. de publiekrechtlijke veil plicht waarschijnlijk wordt opgeheven. Deze raambepaling zou het bestuur van het produktschap de bevoegdheid geven met volstrekte meerderheid van stem men regelend op te treden ten aanzien van de veilingsvoorwaarden voor telers. Nu deze bepaling echter is verworpen moet ernstig rekening gehouden wor den met de mogelijkheid, dat de ver tegenwoordigers van de handel in het produktschap thans tegen de gehele verordening zullen stemmen en de vereiste meerderheid van stemmen niet behaald wordt, zo besloot de voorzitter. Dwong in Hongarije In het Hongaarse staatsblad is een decreet gepubliceerd, dat de bewegings vrijheid beperkt van degenen, die staats gevaarlijk worden geacht. Men kan wor den verbannen voor een bepaalde tiid. onder politietoezicht worden geplaat of verplicht worden op bepaalde tijden van de dag binnenhuis te blijven. <.e maatregelen kunnen niet worden toege past op mensen boven 60 jaar of moeders met twee of meer kinderen beneden tien jaar, op minderjarigen, vrouwen, die een baby verwachten, en ernstige zieker.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5