Leiden in liet teken van morele herbewapening Kashmir-karpeffen BULTHUIS Internationale samenwerking moeilijk te verwezenlijken In stoffensliow was „Melodie der schoonheid" verwerkt 96ste jaargang Donderdag 21 maart 1957 Tweede blad no. 29092 Geen betere maatschappij mogelijk zonder verandering van mens en systeem Leiden zal van morgen af tot en met zondag in het teken staan van de „morele herbewapening", gelijk reeds onlangs door ons vermeld. Deze beweging is een stichting van dr. F. N. D. Buchman, geboren in 1878 en aanvankelijk Luthers predikant in Amerika, die zich later het lot aantrok van krijgsgevangenen in Azië, om in 1921 naar Oxford te gaan, van waaruit hy in 1939 de „morele herbewapening" propageerde, die sindsdien overal ter wereld meer of minder ingang heeft gevonden, doch in ieder geval groeiende is. Twee toneelvoorstellingen In een bijeenkomst in „De Doelen" is nog eens de betekenis van deze beweging uiteengezet. Daar waren behalve enkele leiders uit onze Sleutelstad aanwezig aanhangers uit Amerika, Engeland, Zuid- Afrika, Duitsland en Zweden, die ge tuigden van hun waarachtig geloof in deze wereldhervormende overtuiging on der Gods leiding. Het was de heer C. J. Piena, die het openingswoord sprak en een kort begrip gaf van hetgeen met „morele herbewape ning" wordt bedoeld. Over alle politieke en religieuze stromingen heen wil zij naar een oplossing zoeken voor alle grote moeilijkheden, die de wereld dreigen te verpletteren. Waarvoor een totale omzet ting nodig zal zijn, van individu via ge zin, stad, eigen land naar het univer sele. Deze beweging moet n.l. in ons zelf beginnen, berustend op een viertal maat staven: volkomen eerlijkheid, onbaat zuchtigheid, reinheid en liefde. Gebroken moet worden met het nastreven van zui ver eigenbelang van mens, land, wereld. Prof. dr. A. Teuw vulde dit nog kort aan, uitleggend, hoe hijzelf tot de over tuiging was gekomen, dat deze beweging de weg is, die gegaan moet worden. Wel vaart moet op ethisch gebied zijn ge grondvest, en wel overal ter wereld. Over alle standen, rassen, kleur-scheidingen etc. heen. De bedoeling van deze beweging zal nader worden gedemonstreerd door op voeringen in de Schouwburg van twee werken van Peter Howard, n.l. van „We are to-morrow" (Wij zijn morgen) in het Engels door Schotse studenten en van „De Baas" door landgenoten. Peter Howard was destijds een bekend journalist van het Beaverbrook-concern, toen hij werd gegrepen door de bewe ging. Hij schreef enkele boeken, waarvan er nu reeds bijkans drie miljoen zijn ge plaatst en voorts enige toneelwerken. Het eerste was „Het verdwijnende eiland", reeds vorig jaar hier te lande gebracht. Dit stuk heeft zijn weg gevonden over de ganse aardbol en krachtige steun ver leend aan de groei van de gedachte van dr. Buchman. Alle executanten, die nu hier te Leiden zullen optreden, doen dit uit volle over tuiging, zonder enige vergoeding; inte gendeel, zij moeten zich veel moeiten en lasten getroosten, hetgeen zij echter gaarne opbrengen voor het gestelde doel. De Schotten komen uit Edenburgh; het zijn merendeels studenten en lera ren. HET GOEDE DOEN GEBOREN WORDEN De leiding van de Nederlandse groep is in handen van de heer Sillem, een der directeuren van de Effectenbeurs, en zijn echtgenote, die hem 'trouw terzyde staat, overtuigd, dat ook de vrouw een belangrijke taak heeft te vervullen in de maatschappij naast de man. De heer Sillem, wees er op, hoe zelfzucht de wor tel is van alle kwaad ter wereld. Na tuurlijk kan geen zaak met verlies wer ken, doch hebzucht mag niet de voor naamste drijfveer zijn. In „De Baas" (reeds in diverse plaatsen in ons land opgevoerd) ziet men hoe de leider van een onderneming in conflict komt met allerlei leidende figuren uit bedrijf, vak beweging etc., maar op basis van de vier genoemde maatstaven wordt het goede geboren. De bezetting is authentiek, d.w.z„ dat iedere rol wordt vervuld door iemand, die in de praktijk hetzelfde be roep uitoefent. Het is dus feitelyk geen toneel, maar het uitleven van eigen leven. Zoals reeds opgemerkt, zetten aanhan gers van de beweging uit Amerika, Zuid- Af rika, Duitsland, Engeland en Zweden nog kracht bij bij het reeds vermelde. Door de morele herbewapening hopen zij, dat een nieuwe en alles verpletterende wereldoorlog zal kunnen worden afge wend. Zij willen brengen een ideologie, beter dan degene, die thans de wereld beheersen of trachten te beheersen, zoals het communisme. Europa zal moe ten leren inzien, dat het een geheel vormt en als zodanig met de ganse we reld, afwijzend scheiding van belangen en eigen baat, groeiend in een eenheid van renaissance. Allen verheugden er zich over, dat deze beweging in kracht blijft toenemen, ook in Afrika en Azië en die hi. het enige antwoord kan geven als de crisis komt tussen de klassen en rassen om bij elkaar te blijven en alle geschillen in der minne te overbruggen. Met een terug tot het Goddelijke. MORAAL IS BESLISSEND! Overal heeft de beweging steun ge vonden by ministers, parlementen, economische leiders en, niet te verge ten, de jeugd. En daarom ook is het van belang, dat in universiteitssteden inzicht wordt gebracht. En Leiden is toch altyd nog Nederlands eerste uni versiteit. De jeugd zal zich volledig moeten inzetten, ziende over alle grenzen heen en begrijpend, dat feite lijk alleen de moraal beslissend zal EERST WAARNEMER, TOEN OPVOLGER In onze onlangs gepubliceerde biogra fie van prof. dr. G. G. J Rademaker naar aanleiding van diens 70ste ver jaardag schreven wij, dat prof. Rade- maker in 1936 dr. A. Gans opvolgde als leider van de neurologische kliniek toen aeze zich om gezondheidsredenen moest terugtrekken. Dit is niet geheel juist. Van medio 1935 tot midden 1937 nam prof. Rademaker tijdelijk de leiding waar toen dr. Gans om gezondheidsredenen zijn werk niet kon verrichten. Dr. Gans trad daarna weer in functie en legde in 1946 zijn lectoraat en de leiding van de neurologische kliniek neer. Daarna werd het lectoraat in een leerstoel om gezet, welke bezet werd door prof. Rade maker, die toen uiteraard ook de lei ding van de neurologische kliniek kreeg. Te Utrecht slaagde voor het diplo ma coupeuse mej. J. v. d. Hoek, alhier. Aan de r.-k. universiteit te Nijme gen slaagde voor het kandidaatsexamen psychologie, de frater Chrysologer, O. P.M.. te Heinlagerberg. voorheen te Leiden. zijn. Geen nieuwe, betere maatschappij zal mogelyk zijn zonder verandering van mens en systeem! Van al het gesprokene willen wij nog vermelden, dat een Duitse aanhangster, een schoolhoofd uit het Schwarzwald, haar verontschuldigingen aanbood voor hetgeen haar landgenoten hier hebben misdreven, terwijl een Leids student de beweging begroette als tegengift tegen de wijze van leven van vele studenten, die bitter stemt. De toegang tot de schouwburgavonden is gratis. (Ingez. Med.-Adv.) APARTE DESSINS hoogwaardige kwaliteit 140x200 119. 200 x 300 254— 225x325 310.- Wij zenden U graag een zichtzending. BOTERMARKT 23 Ouden van dagen vragen om verhoogde uitkering THANS WORDT BIJSTEUN IN MINDERING GEBRACHT Voorzitter en secretaris van de afd. Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hebben zich in een schrijven tot het gemeentebestuur gericht waarin o.a, het volgende wordt opgemerkt: „met ingang van 1 januari 1957 is de nieuwe A.O.W. in werking getreden. Reeds maanden te voren werd door de bejaar den deze dag van de verhoogde uitke ring tegemoetgezien, menende dat zy, die enige bijsteun ontvingen van de af deling Sociale Zaken, daardoor hun toestand iets verbeterd zagen en nu de gelegenheid kregen om hiermee hun linnenkast en brandstoffen wat aan te vullen. De nieuwe A.O.W. is tot stand geko men. omdat de regering ervan door drongen was, dat de levensstandaard van de bejaarden dit nodig maakte, om het leven voor hen wat draaglijker te maken. Echter is direct bij de eerste uitkering van de A.O.W. door de afdeling Sociale Zaken het verhoogde bedrag in mindering gebracht aan hen, die een bijsteun ontvingen van de afdeling So ciale Zaken. Wij menen er op te mogen wijzen, dat dit niet de bedoeling der wet is, dat aan uw college ook wel zal zijn gebleken uit de circulaire van de minis ter van Maatschappelijk Werk. Zij zijn er zich van bewust dat de afdeling Sociale Zaken zich bepaalt tot de normen die zijn vastgesteld, maar houden zich er van overtuigd dat de Armenwet, waarop de gemeentelijke steun is gebaseerd, ook nog wel mogelijk heden biedt om verandering in de be staande normen te brengen. Mogen zij daarom, en op grond van de steeds duurder wordende levensomstan digheden voor onze bejaarden, uw col lege vriendelijk verzoeken, te willen be werkstelligen dat bedoelde normen voor bejaarden worden verhoogd, zodat op nieuw bij hen de lang verwachte vreug de werkelijkheid mogen worden". Ter ondersteuning van dit verzoek wordt erop gewezen, dat in vele gemeen ten deze vermindering niet wordt door gevoerd. De Britse stakingsleiders van de i toen zij het ministerie verlieten, scheepsbouwindustrie waren blijk- i' aar zij hun eisen aan de regering baar nogal optimistisch gestemd.hadden kenbaar gemaakt. Ook verantwoordelijk voor de vijand! Over de ontwikkeling van de internationale verantwoordelijkheid sprak gisteravond in het kader van de Leidse week voor internationale samenwer king prof. dr. B. H. M. Vlekke van het Genootschap voor Internationale Za ken. Nadat hij met een enkel woord was ingeleid door dr. ir. H. M. J. Hart, die de bijeenkomst in het Juridisch Studiecentrum van de Universiteit leidde, vestigde prof. Vlekke de aandacht op de grondslag van de interna tionale samenwerking, nl. dat de mens zich verantwoordelijk voelt voor het lot van zijn medemensen en derhalve dus ook voor het geheel van de mens heid. WARNET VAN MENINGEN EN VOOROORDELEN. Uit een warnet van meningen en voor oordelen moet men de mensen doen beseffen, dat zij verantwoordelijk zijn voor degenen, die zij hun vijand ach ten. Een moeilijke taak. welke in dc loop van de tijd tot resultaten kan leiden, althans wanneer men nu begint met het denken over internationale samen werking te vereenvoudigen. De werke lijke moeilijkheden moeten worden er kend en internationaal contact moet pas worden gelegd wanneer men inner lijk daartoe bereid is, en over een zekere geestelijke rijkheid beschikt, aldus prof. Vlekke. Prof. dr. B. H. M. Vlekke sprak in kader van Leidse week Dit universalisme is. aldus spreker, nog maar een betrekkelijk jong begrip. Betrekkelijk immers omdat de wortels er van reeds vóór Christus konden wor den aangetroffen. De oude Grieken hebben het eenzijdig denken destijds doorbroken, terwijl in^Azië het boeddhis me meer en meer werd beleden. Wat het Westen betreft werd in de achttien de eeuw een dringend beroep gedaan op de menselijke rede. In het begin van deze eeuw heeft men een en ander wel bijzonder simplistisch gezien. Wanneer de diplomatieke bij eenkomsten op welk niveau dan ook in het volle licht van de openbaarheid worden gehouden dan komt er van zelf ook wel samenwerking, zo redeneerde men. In 1930 echter scheen de wereld op vele punten in elkaar te storten. Men werd totaal ontnuchterd: het ging al lemaal niet van zelf! Thans ziet men, dat de massa bewust gaat worden, al dus spreker, die het even goed mogelijk achtte deze massa in een oorlogsstem ming te brengen. Legio tekortkomingen zijn er in het verleden geweest. De immigratiewetgeving in een aantal lan den was veelal het gevolg van een ver draaid besef van verantwoordelijkheid. Over het immigratieverbod voor gekleur de rassen is dan nog niets gezegd. SAMENWERKING STUIT OP MOEILIJKHEDEN. Internationale samenwerking stuit op allerlei moeilijkheden en dat kan ook niet anders. Internationale sa menwerking betekent samenwerking over de grenzen heen. Een grens even wel is een politieke zaak met alle ge volgen van dien. Bovendien is de grens meer dan eens tot een kloof geworden door de integratie. Naar de mening van prof. Vlekke is er geen integratie zonder desintegratie, waar mede hij de realiteit wilde aantonen. By alle moeilijkheden in de regeling van internationale samenwerking komt bovendien nog dc ideologische en politieke verdeeldheid. In dit verband wees prof. Vlekke op de wezenlijke verschillen, welke er zijn tussen de V.S.. West-Europa. Oost- Europa, de Arabisch sprekende landen. Zuid-Azië en Oost-Azië. POPPENKAST. In de Boerhaavezaal werd gistermid dag tweemaal achtereen een poppen kastvoorstelling voor de jeugd gehouden door leden van de ..Vrije Jeugd Bewe ging". De opbrengst van deze gezellige kindermiddag zal het Kinderfonds van de V.N. ten goede komen. (Ingez. Med.-Adv.) Gronheid presenteerde nieuwe zomercollectie (Van onze speciale medewerkster) Omdat de laatste tijd zich het ver schijnsel weer voordoet, dat vele dames haar kleding zelf vervaardigen of dit thuis laten doen (het geeft immers de persoonlijke noot aan de garderobe) gevoelen de textielfabrikanten zich ge roepen de dames voor te lichten over de te gebruiken stoffen. Deze voorlichting bestond gistermid dag en -avond in een show, waar 5 mannequins in de foyer van de Stads gehoorzaal een collectie toonden van Haute Couture-modellen, waarvoor de stoffen verkrijgbaar zijn bij de Fa. Gronheid te dezer stede. Naast de stoffen van het huisFisch bacher uit Zwitserland en Legler uit Italië, waren het voorn, de stoffen van het bekende huis Boussac uit Frankrijk, die de aandacht vroegen, De namen van de modellen waren alle onteend aan de muziekwereld Tezamen vormden zy een zuivere me lodie van schoonheid en originaliteit. Het is werkelijk fantastisch hoe ka toen zich laat verwerken tot een mooi glanzend en soepel weefsel geschikt voor modieuze zomerjurken, complets avondjaponnen. Verschillende soorten werden gepresenteerd, soms niet te on derscheiden van zijde, zoals een blauwe stola, die op een cocktail jurk werd ge dragen. De dessins muntten uit door fraaie kleuren en originaliteit. Zy zijn voor dit seizoen v.n. op het Oosten ge ïnspireerd, al zijn niet altijd de Oosterse kleuren aangehouden. Wij zagen o.a. een beeldige jurk in een Perzisch dessin in Delfts blauw. Hiernaast waren er ook veel bloemmotieven, soms gehele bloe mentuinen of aparte bloemen, zodat het de indruk gaf dat er een rijtje bloemen- ansichten op de stof waren gedrukt. Opvallend waren de mooie streepdessins, evenals de goud bedrukte stoffen. Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde TACHTIG-JARIG BESTAAN WORDT 7 JULI HERDACHT In het federatiehuis aan het Gerecht verwelkomde gisteravond de heer J. Jonker de leden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Besproken werden de plannen voor de viering van het 80-jarig bestaan der Maatschappij, dat 7 juli a.s. op beschei den wijze zal worden gevierd en voor welk feest de definitieve plannen op de volgende vergadering zullen worden be kend gemaakt. De plannen voor excursies naar Aals meer en Keukenhof werden besproken, waarbij de leden werden aangespoord deze mee te maken. Keukenhof vanwe ge de aanleg en Aalsmeer voor de rijke verscheidenheid van planten en bloe men. Na de pauze kreeg de heer J. Ver mande. hoofdopzichter van de plantsoe nendienst te Leiden gelegenheid om zijn praatje te houden over aanleg en on derhoud van kleine tuinen. De plaatjes waarmede deze causerie verduidelijkt werd. waren vervaardigd door oud-leer lingen van de Tuinbouwtekencursus en gaven blijk van goede vakkennis en be heersing van het geleerde. Het jongeren-forum, dat daarna ge vormd werd o.l.v. de heer Vermande bleek een prachtige vondst. Het beant woordde uitstekend aan het gestelde doel: de leerlingen gelegenheid te geven hun kennis te spuien. De antwoorden werden klaar en dui delijk gegeven, zij gaven blijk van een gedegen vakkennis. De voorzitter bracht dank aan de heer Vermande en de jon- geraj^en sloot daarna de vergadering. Kracht- en behendigheidsspelen in China Boksen zeer populair Voor een groot auditorium hield gis teravond de heer Gan Tjiang-Tek een lezing in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde over het onderwerp: „Kracht- en behendigheidsspelen in China". De heer Gan vertelde, dat veel van deze spelen in rondreizende circussen opgevoerd worden en memoreerde het optreden van het Pekingse Operagezel schap. dat onlangs een bezoek aan ons land bracht. Een Chinees circus heeft weinig over eenkomst met een circus, dat westers ge oriënteerd is. Zo ontbreken er de paar den, het optreden van wilde dieren, en zelfs het optreden van een clown is er niet te vinden. De bij ons bekende de genslikkers,fakirs en messenwerpers, kent de Chinees niet. Hij legt in zijn behen digheidsspelen veel meer de nadruk op de mens zélf en op een zeer strenge lichaamsbeheersing. Vroeger traden de Chinese acrobaten veel meer individueel op dan nu, want zij werden meestal gebruikt als blikvan ger. Zo zijn verhalen bekend van mon niken, die geld inzamelden voor nieuwe kloosters, terwijl als omlijsting hun me debroeders als acrobaten fungeerden! In China kent men wel de jongleurs, die meestal van het platteland kwamen. Zij trokken rond, terwijl ze hun schotel tjes op stokjes lieten draaien en met waskloppers en vazen goochelden. Boksen is in China een zeer populaire sport. Het is meer een menging van worstelen en schermen, wat in de vele boksscholen door uitstekende leraren ge doceerd wordt. De training op zo'n boksschool is zeer zwaar en men oefent zelfs tussen het werk door! Deze sport is een aangenaam tijdver drijf. Maar het heeft toch ook zyn nut, want het is een aanmerkelijke verstevi ging van de burgerwacht, die de bevol king van de dorpjes tegen de overvallen van rovers en soldaten moet beschermen. Wat betreft de modellen, de rokken van de hoogzomerjurken zijn nog steeds zeer wijd, soms heeft men wel 7 meter voor een japon nodig. De lengte is vrij kort. De taille zit meestal weer op de juiste plaats. Veel japonnen waren voorzien van een gedrapeerde brede ceintuur, veelal in contrasterende kleu ren. Een mooie combinatie was een ge streepte blauwe japon met oranje cein tuur en wijd-uitstaande ballonmouwen. Veel aandacht was voorts besteed aan de separates. De mogelijkheden op dit gebied zijn onbegrensd. Een goed voor beeld hiervan was een zwart/wit be drukte japon met stola, naar Spaans ontwerp en rode ceintuur, die op 7 ma nieren was te combineren. Bijzonder elegant was een witte man tel met gestreepte voering en bijpas sende japon in hetzelfde dessin. Grote hilariteit verwekte een wit Cocktail jurkje, waaronder inplaats van een petty coat, een ballonbroek werd ge dragen tot onder de knie. De badstof strandpakjes, die in ver schillende fleurige tinten naar voren werden gebracht, waren zeer appart. De mooie, vaak zeer exclusieve hoeden van stro, tule of laisse, waren afkomstig van Messcher's Modehuis. De bijoux werd afgestaan door de fa. v. d. Vlist. Bij beschikking' van de minister van O. K. en W. is de heer P. Thoenes, te rekenen vanaf 1 januari 1957, benoemd tot wetenschappelitjk ambtenaar 1ste klasse in vaste die nst bij de sociologie aan de Leidse Univ-srsiteit. NIEUWE UITGAVEN Verschenen is de brochure „Wie is dat en waar is het?, een 'beknopt overzicht van indeling en personalia van het overheids apparaat, zendings- en mlssle-organlsatie3 en het particuliere bedrijfsleven in Ned. Nleuw-Gulnea. De Personeelsafdeling van de N.V. Albert Heljn te Zaandam lieeft een aardig boekje samengesteld om de aandacht op dit be drijf te vestigen. In. een reeks modern ge monteerde foto's wordt een Indruk gegeven van de omstaindlgheden in het bedrijf en van de verhoudingen onder het personeel, dat over het gehele land gerekend ruim 5000 mensen omva.t. Uiteraard is het de bedoeling van dit boekje, dat de bezichti ging en lectuur ervan zal bijdragen tot vermeerdering van dit aantal. Want ook hier heerst personeelsgebrek In opdracht van. het ministerie van O. K. en W. is door het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te Den Haag uitgegeven de brochure ,,Na het eindexamen stude ren?" De inhoud van deze druk is in ver- ge lij'king met voorgaande edities sterk ge wijzigd. Het boekje is in het bijzonder bedoeld voor allen., die na het eindexamen op een of andere wijze een verdere studie willen ondernemem. Muziek, sport en spel Koningimiefeest in Leiden zal weer veel afwisseling bieden Jeugd heeft er een groot aandeel in De viering van het Koninginnefecst in Leiden dinsdag 30 april zal ook dit jaar weer veel afwisseling bieden. Vooral de jeugd krygt er een groot aandeel in. Muziek, sport en spel vormen ook nu de ingediënten, waaruit het feestmenu is samengesteld. Het programma voor deze dag, dat uiteraard weer vele traditionele punten evat, opent 's ochtends om zeven uur met een reveille. Ditmaal zullen echter niet drie. doch vijf bands door de stad trekken. Zij zullen zorgen voor een feestelijk ontwaken! Om kwart over acht volgt dan een aubade van ongeveer 2000 schoolkinderen op het Stadhuis plein. Een aantal, dat nog nimmer zo groot is geweest en tot gevolg heeft, dat de schooljeugd dit jaar in drie zalen van de Stadsgehoorzaal feest zal vieren. Voor de jeugd, die niet aan deze aubade deel kan nemen, worden 's och tends op het sportterrein aan de Zoe- terwoudse Singel kinderspelen georga niseerd. Kinderen in de leeftijd van 912 jaar kunnen hiervoor inschrijven en wel jongens op donderdag 4 april en meisjes op vrijdag 5 april. Beide dagen om half vijf in „Den Burcht". Om half tien is er weer een militaire mars door de stad, na afloop waarvan om tien uur in de Pieterskerk een kerkdienst wordt gehouden. Ds. D. J. Vossers zal in deze dienst voorgaan. Voor de jeugd is er 's ochtends om tien uur een poppenkastvoorstelling op het Stadhuisplein. Voorts is er in de ochtenduren een carillon bespeling en zullen de fonteinen aan de Vismarkt en in het Plantsoen spuiten. Voor kinde ren. die zich feestelijk hebben uitge dost. waarbij het oranje moet domine ren. stelt het bestuur van de Vereniging ..Koninginnedag" weer enkele attracties beschikbaar. Bestuursleden van deze vereniging zullen 's ochtends van 10— 12 uur de stad doortrekken en naar deze kinderen omzien. WANDELTOCHTEN EN VOETBALMATCH Ook de Oranje-wandeltochten zijn dit jaar weer ingelast, ditmaal echter De acrobatiek vindt men nu nog in zijn oude vorm terug, omdat de acrobaten, bestaande uit de laagste standen van het volk. meestal door de overheid genegeerd werden, zodat ook geen invloed van bui ten mogelijk was. In opera's neemt de acrobatiek een zeer belangrijke rol in. In deze stukken heeft men altijd vaste rollen, d.w.z. iemand met een zware stem is altijd de boosdoener, terwijl iemand met een sopraanstem bijv. de held van het stuk is. Zo vervullen mannen soms wel vrou wenrollen, maar lopen dan op stelten; de dunne stel'tpoten stellen dan de vrou wenvoetjes voor! Ter illustratie vertoonde men een film, die in Peking opgenomen werd en die een duidelijk beeld gaf van de Chinese acrobatiek. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Ku Chi met zijn echtgenote, secretaris van de ambassade van de Chinese Volksrepubliek. De directeur van het Museum voor Volkenkunde, dr. P. H. Pott, sloot deze zeer interessante met lichtbeelden ge- I illustreerde lezing met een kort woord. uitsluitend over een afstand van 15 km, De start voor deze tochten vindt tussen 1.30 en 2 uur plaats bij Oud-Hortus- zicht. Tegen half vijf worden de deel nemers in de Sleutelstad terug verwacht om, vooraf gegaan door het Tamboer en Pijperkorps, langs het Stadhuis te defileren. De traditionele voetbalmatch zal ook dit jaar niet ontbreken. Een elftal van de Nederlandse luchtmacht zal om 2.30 uur de strijd aanbinden met hun col legae van de Engelse luchtmacht Voor de jeugd geeft het kindercircus „Elle boog" een uitvoering in de Stadsgehoor zaal. Terwijl de Chr. Muziekvereniging „Concordia" in de avonduren een rond gang door de stad maakt zal de Har moniekapel „Trouw en Durf' een con cert geven op het Stadhuisplein. Een cabaretavond in de foyer van de Stads gehoorzaal. uitsluitend voor leden en genodigden en te verzorgen door het gezelschap van Adri van Oorschot, be sluit de feestviering. Tijdens de gisteravond in café-restau rant „In den Vergulden Turk'- gehou den jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag"' heeft de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh. bovenstaand programma uitvoerig toegelicht. De aanwezigen -konden er volledig mede akkoord gaan. De suggestie werd gedaan om zo mogelijk nog dit jaar in de avonduren een openlucht Oranje-bal op het Stadhuisplein in de feestviering op te nemen en het concert Trouw en Durf naar het Van der Werf park te verplaat sen. Het bestuur zal hierover zijn ge dachten nog laten gaan. In deze vergadering zijn verder ook de jaarverslagen uitgebracht. Dat van de secretaris, de heer J. C. J. Lamber- mont, gaf een uitvoerig overzicht van de feestviering in 1956, welke als zeer geslaagd werd genoemd. Momenteel heeft de vereniging 577 leden, een aan tal, dat zeer zeker, aldus was de con clusie, nog kan worden opgevoerd. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer J. F. Voorbij, gaf een batig saldo van f. 2926.— te 'zien. Hieruit moet echter weer de gehele feestviering worden bekostigd. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heren L. Questroo, W P. Leenen en J. F. Voorbij, herkozen! Een der aanwezigen, die hiertoe ook deze avond het voorstel deed, kreeg een klein geschenk aangeboden. Hij deed dit n.l. nu reeds tien jaren achtereen. Een lustrum dus! Tot leden van de kascommissie wer den aangewezen de heren H. J. Barent- sen, J. H. v. d. Kloot en B. de Kier. Na de pauze vertoonde de heer Her man Kleibrink enige films. w.o. een zeer interessante opname van de bouw van een radio-tetescoop te Dwingelo.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3