NEUROTONIC Een koninklijke gelukwens voor doctor Tj jarda van Starkenborgh HOUTVESTER LASSIE HAVERMOUT Kind door wolf verslonden Met een enkel woord se a ZENUWEN DONDERDAG 21 MAART 1957 Ere-promotie te Groningen Onder historische omstandigheden kon u zwaarste beslissingen nemen en naleven In aanwezigheid van het Koninklijk Paar is gistermiddag tijdens een plechtige zitting van de Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen in de A-kerk jhr. mr. A. W, L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer gepro moveerd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Na een welkomstwoord van de rector-magnificus, prof. dr. J. A. Ariens Kappers tot de vele aanwezigen, die wij II gisteren reeds konden noemen, gaf de promotor, prof. jhr. dr. P. J. van Winter een opsom ming van de overwegingen die tot de toekenning van het ere-doctoraat hebben geleid. „Gij hebt in omstandigheden, die trouwen. Gunstbewijzen zijn mij, zowel voor het koninkrijk van historische betekenis waren, de zwaarste beslis singen kunnen nemen en naleven volgens normen en inzichten, die gij Uzelf verworven had en die U sieren als man en als leidsman", waarbij de promotor doelde op de jaren van jhr. Van Starkenborgh als gouverneur- generaal van Nederlands Indië, waar hij zijn zwaarste gang" zou moeten gaan. „Daarnaast zijt gij door het aanzien, dat ge geniet in internationale kring onder de eersten geteld, die hebben kun nen meewerken tot het scheppen van internationale verhoudingen, die straks wellicht in de geschiedenis der volkeren als zegenrijke vernieuwing zullen bekend staan," waarbij het geestesoog van prof. van Winter gericht was op de jaren, dat jhr. mr. Tjarda de Nederlandse belan gen bij de NAVO veilig wist te stellen en tevens constructief zou weten te werken in een verband, waarin op steeds nieuwe terreinen coördinatie en samenwerking tot stand moeten worden gebracht. LEVENSHOUDING „De Senaat eert U als de man, die in zijn persoonlijke levenshouding de kracht en de volharding vond tot de moed, de trouw en de waardigheid, waarmede gij de Nederlandse naam hebt hoog ge houden in dagen van de zwaarste be proeving voor Koningin en Koninkrijk en voor allen die zich daaraan verbon den weten. Hij eert U niet minder als de man, die met de kracht van zijn grote gaven van geest en karakter en met heel zijn erkend gezag Nederland heeft mogen en willen en kunnen dienen op het belangrijk gebied van de internatio nale betrekkingen, waarop wij in een nieuw bestel onze plaats moeten gaan innemen," aldus besloot de promotor. Nu was het plechtige ogenblik van de ere-promotie aangebroken. De Promotor sprak de promotieformule uit en de secretaris van de Senaat hing de jonge doctor de tekenen zijner waardigheid om. De rector-magnificus overhandigde de bul en sprak woorden van gelukwens. Vervolgens was het woord aan de ere-doctor. DANK Jhr. mr. dr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer dankte voor zijn hoge on derscheiding. „Het waren de besluiten van Koningin Wilhelmina en vervolgens van uwe Majesteit, die de lijnen be paald hebben, waarlangs mijn bestaan zich zou ontwikkelen. Deze besluiten riepen tot taken, die ik beschouwen mocht als panden van vorstelijk ver- ambtelijk als persoonlijk, door uwe Ma jesteit en uwe Koninklijke Moeder over vloedig geschonken. Zij waren bronnen van voldoening en schraagden in zorg volle tijden", aldus de jonge doctor in zijn dankwoord tot de vorstelijke gasten. Hij ging daarna uitvoerig in op zijn Indische tijd en de ontwikkeling van dit rijksdeel tijdens de oorlogsjaren. Vervol gens schetste jhr. van Starkenborgh de wending, die zich door de oorlog in het Nederlandse buitenlands beleid voltrok ken heeft: die van een zelfstandigheid naar een zich verbinden met andere landen. „Goeddeels dezelfde omstandig heden, die Nederland genoopt hebben een deel van zijn zelfstandigheid te laten varen, hebben alle Westeuropese landen, groot of klein, afhankelijk ge steld van onderlinge samenwerking en bovenal van de steunende hand der Verenigde Staten. Tenslotte op zijn le vensloop terugziend, zei de jonge doctor zich te verheugen in het bezit der herin neringen, die hij gelaten heeft. Langs een rijkdom van ervaring, door voldoe ning en teleurstelling heen. heeft zijn levensweg gevoerd. Sprekerdankte al len, die hem richting hebben gewezen en kennis toegevoerd. Na afloop van de plechtigheid, die besloten werd met een dankwoord van de rector-magnificus, wensten Konin gin Juliana en Prins Bernhard jhr. Starkenburgh en diens echtgenote geluk. Daarna verliet het Koninklijk Paar de kerk om naar het vliegveld Eelde te rijden. In de aula van de Rijksuniversiteit van Groningen werd een drukbezochte receptie gehouden. (ingez. Med.-Adv.) manchester n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't van, 'tbettê,/ Vriendelijk antwoord van Eisenhower aan Drees (Van onze Haagse redactie) President Eisenhower heeft geant woord op de brief, die de Nederlandse minister-president, dr. W. Drees. begin van deze maand aan het Witte Huis heeft laten overhandigen. De brief had, zoals men weet, betrekking op de Ne derlands-Amerikaanse luchtvaartonder handelingen, die enkele dagen geleden in Washington zijn begonnen. Over de inhoud van beide brieven is niets bekend gemaakt, maar naar ver luidt zou het antwoord van Eisenho wer in zeer vriendelijke bewoordingen zijn gesteld. Eilandvertegenwoortligers in Nat. Raatl President Soekarno heeft vandaag verklaard vertegenwoordigers van de verschillende eilanden van de Indo nesische Archipel te zullen doen op nemen in de door hem gewenste Na tionale Raad, wélke onder zijn lei ding zal staan. Aan een delegatie uit het „rebelle rende" Oost-lndonesié, die door hem werd ontvangen, heeft hij medege deeld van plan te zijn vertegenwoor digers van Java, Sumatra, Celebes, Borneo, de Molukken en Kleine Soenda-eilanden in de Raad te zul len opnemen. Dit werd bekendgemaakt door de woordvoerder van de delegatie, Henk Rondonoewoe tijdens een persconferen tie na een onderhoud met de president. Met betrekking tot de wens van de be volking, dat de betrekkingen tussen Soe karno en Hatta zouden worden hersteld, had de president medegedeeld Hatta te willen uitnodigen om op te treden als hoofd van een „Nationale plan-raad". Hatta heeft echter dezer dagen - naar gemeld - de idee van een Nationale Raad en van een „Nationale Plan-raad" verworpen, omdat volgens hem de be staande crisis niet kan worden opgelost door het instellen van „super-organisa ties", doch alleen door het hervinden van de politieke moraliteit en het ver krijgen van een leiderschap, bestaande uit eerlijke en gerespecteerde figuren. (Men zie ook elders) Administrateur-ambtenaar in arrest Te Koedijk (N.H.) is gearresteerd een administrateur van de Woning bouwvereniging „Goed Wonen". De man die tevens belast was met het innen van de huur, wordt ervan verdacht ten na dele van de woningbouwvereniging een bedrag van circa L 5000.te hebben verduisterd. Nadat de gemeentelijke be scheiden en tevens de boeken van de woningbouwvereniging bij een routine- onderzoek door een controleur van het verificatiebureau van de Ver. voor Ned. Gemeenten waren gecontroleerd, kwam fraude aan het licht. Hij is tweede ambtenaar ter secretarie en vervult de functie van administrateur als neven betrekking. (Ingez. Med.-Adv.) Het beste ontbijt in de kortste tijd! De communistische Wereldvredesraad uit Wenen verbannen (Van onze correspondent in Wenen) Bü besluit van het ministerie van Bin nenlandse Zaken van Oostenrijk is het secretariaat van de Wereldvredesraad, dat zijn zetel in Wenen had, opgeheven. De bureaus zün verzegeld en men zal zich nu wel gedwongen zien het secre tariaat weer ergens achter het ijzeren gordijn, waarschijnlijk in Praag, op te richten. Daarmee is voor Oostenrijk een einde gekomen aan een vereniging, die alleen onder de bescherming van de Russische bezetting in Wenen vaste voet kon krij gen en terecht als een gecamoufleerde communistische wereldorganisatie werd geschouwd, omdat ze door Moskou werd gedirigeerd en gedeeltelijk ook gefinan cierd. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Helmer heeft zelfs motieven voor dit verbod opgegeven en o.a. gewezen op het feit dat een opval lend groot aantal bezoekers uit oostelijke staten het secretariaat in Wenen heeft opgezocht na de jongste gebeurtenissen in deze staten. De Oostenrijkse profes- i sor Brandweiner, die bekend staat als scrypto-communist, heeft tegen het be- sluit geprotesteerd en een aanklacht bij het administratieve gerechtshof inge- diend. Het is goed te weten dat zich bij I dit protest hebben aangesloten de Bel- j gische kunstschilder baron Allard, de i Franse advocaat Cotelle en de Ita- 1 liaanse senator Valenzi. Zonder a priori te willen twijfelen aan j de goede bedoelingen van de genoem- den, kan men het slechts toejuichen, dat er in het neutrale Oostenrijk geen plaats meer is voor een organisatie, waarvan men aanneemt dat zij voor communis tische spionage werd misbruikt. (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND Gistermorgen is tuit de Maas bij Maas tricht beneden die stuw van Borgharen het lijkje opgehaald van het zes-jarige meisje Marie Jose Brouns uit de Rechtstraat te Wijk-Maastrioht. Het meisje was op 28 fe bruari bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het lijkje is overgebracht naar de rouwkapel van bet ziekenhuis St.-An- nadal. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen. De staatssecretaris van O. K. en W. heeft, te rekenen van 1 januari 1956 af, de culturele raad voor Zuid-Holland voor Rijkssubsidie in aanmerking gebracht. De raad van de gemeente Amsterdam heeft in zijn vergadering van gistermiddag het historische besluit genomen tot ver bouwing en uitbreiding van het Wil'hel- minagasthuis tot Academisch Ziekenhuis en tot de bouw van een nieuw algemeen ziekenhuis in Slotervaart ter vervanging van het tot verdwijnen gedoemde Binnen gasthuis. Het tweejaarlijks, congres van de Vrouwenbond van de P.v.d.A, zal op 4 en 5 aoril a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam worden gehouden. De bond voor badhuizen, openlucht- zweminrichtingen en zeebadbedrijven zal op maandag 25 maart a.s. in hotel Nleland te Apeldoorn een congres houden, dat ge wijd zal zijn aan de verschillende proble men van het bad- en zwembedrijf. De minister van O. K. en W heeft aan mr. E. Straat een opdracht verleend tot het schrijven van een biografie van de ar chitect H. P. Berlage (1856-1934) waarin tevens worden behandeld de geestelijke stromingen van zijn tijd. Mr. E. Straat heeft de opdracht aanvaard. In het Bouwcentrum te Rotterdam is gistermiddag een permanente tentoonstel ling geopend, die tot doel heeft producent en verbruiker van vaste brandstoffen na der tot elkaar te brengen. De expositie toont haarden en kaoheLs, keukenfornui zen en kachels voor centrale verwarming. Bovendien zijn soorten vaste brandstof, zoals antraciet, cokes en eierkolen geëx poseerd. Men wil de tentoonstelling, die ln samenwerking met de Limburgse mijnen is ingerioht, nog uitbreiden met gas en olie voor verwarming. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot schorsing van de Investe ringsaftrek. Op een onbewaakte overweg tussen Aal ten en Win terswijk h eeft gistera vond die tiein uit Winterswijk, een bespannen wa gen aangereden. De bestuurder van de wa gen kreeg geen letsel, doch het paard werd gedood. De trein, die ruim een kwartier vertraging had, werd licht beschadigd. BUITENLAND In het door de aardbeving van 9 maart getroffen gebied in Thessalië in Griekenland is in de naoht van woensdag op donderdag weer een krachtige aard beving gevoeld. Te Volos. Velestlno en Far- sala vluchtten de mensen in paniek uit hun huizen. Te Vailestino stortten enkele hulzen in, die bij de vorige aardbeving wa ren beschadigd. Luitenant-generaal Adolf Heusinger is woensdag benoemd tot voorzitter van de commissie van stafchefs van de Westduitse strijdkrachten. Heusinger is thans de hoogstgeplaatste officier in de Bondsrepu bliek. In welingelichte kringen verwacht men. dat hy later ln het jaar de rang van een vler-sterrengeneraal zal krijgen. De lijken van de twee studenten, die in Januari op de Mont Blanc onder drama tische omstandigheden om het leven kwa men, zijn gisterochtend per hefschroef- vliegtuig naar Ohamonix overgebracht. De ouders waren bij de aankomst aanwezig. Bergbeklimmers slaagden erin de stoffe lijke overschotten uit het wrak van een hefschroefvliegtuig, dat bij de reddings pogingen verongelukte, te bergen. De jon gelieden hadden in de verongelukte heli kopter een schuilplaats gezocht. De Hongaarse delegatie onder leiding van premier Kadar heeft woensdagmiddag aan de voet van het mausoleum op het Rode Plein ln Moskou twee kransen neer gelegd, een voor Lenin en een voor Staldn. Het nieuwe Ierse parlement heeft woensdag op zijn eerste vergadering ln Du- biin Eamon de Valera gekozen tot premier. 1 De stemverhouding was 78 tegen 53. De verkiezing van de leider der winnende par tij tot premier op de eerste zitting van het nieuwe parlement is niet meer dan een formele kwestie. De aftredende premier. John Costello van de „Fine Gail" verzette zich onder luid gelaoh van de Valera's aanhangers, formeel tegen de verkiezingen, j Een commissie, belast met de orga- i nisatie van een schilderijententoonstelling in de open lucht te Berkeley (Oalifornië) heeft met vieT tegen drie stemmen beslo ten, dat de chimpansee-schilderes Betsy uit Baltimore haar werk niet samen met haar menselijke collega's mag exposeren. Gedurende de gehete zomer zal aan de Rijn tegenover Keulen de Duitse tuinbouwtentoonstelling wor den gehoudenTen behoeve van de bezoekers is deze kabelbaan over de Rijn gebouwd, die van het station te Keulen naar het tentoonstellingster rein voert Het Britse Hogerhuis heeft het wets ontwerp van de regering tot beperking van de doodstraf in Groot-Brittannië tot geval len van moord, die de openbare orde kun nen verstoren, goedgekeurd. Daar het ont werp reeds door het Lagerhuis werd aan- aanvaaird, behoeft het thans nog slechts de goedkeuring va,n Koningin Elizabeth om tot wet te worden verheven. De Jordaanse regering heeft een aan bod van de Rookefellier-stichting voor de oprichting va.n een instelling in Jeruzalem ter bestudering van de Dode-Zeerollen aanvaard. De kosten worden geschat op .140 dollar. De bestudering van deze rol len zal naar schatting twee jaar vergen. De kosten ten bedrage van 200.900 dollar worden bestreden uit bijdragen van over zeese organisaties aan Jordanië. De Amerikaanse minister va.n Defen sie, Charles Wilson, heeft medegedeeld dat de sterkte van het militaire en olviele per soneel van de departementen van Defensie en de drie legeronderdelen te Washington in het belastingjaar 1957-1958 met 12% zal worden ingekrompen. De president van de United States Steel Corporation merkt in zijn jaarver slag o.m. op, dat de enorme kracht van de zich over de gehele industrie uitstrek kende vakbonden bij het afdwingen van jaarlijkse loonsverhogingen, welke de ver hoging ln produktlvlteit ver te boven gaan, automatisch inflatie veroorzaakt. Dit geschiedt omdat in het gehele industriële produfctie-apparaat de loonkosten direct of indirect het grootste deel uitmaken van alle kosten, De Inflatie is in Amerika snel automatisch aan het worden, aldus de pre- sadent van de U.S. Steel. Functionarissen van de landen van het Balkanpact (Joegoslavië, Griekenland en Turkije) zijn gasteren in Belgrado bij eengekomen om te spreken over maatrege len om het pact nieuw leven in te blazen. Het pact is in de afgelopen twee Jaar wei nig meer dan een dode letter gebleven als gevolg van meningsverschil tussen Grie kenland en Turkije over Cyprus en de toe nadering tussen Joego-Slavië en de Sovjet- Unie. Joego-Slavië schijnt het pact, vooral op economisch en cultureel gebied, nieuw leven te willen geven, nu de betrekkingen tussen Belgrado en Moskou minder goed geworden zijn. De nieuwe Argentijnse minister van Financien, Roberto Verrler, heeft gisteren in een radiorede de waarschuwing laten horen, dat het land zich aan de rand van een bankroet bevindt. Tenzij onmiddellijk drastische maatregelen worden genomen, zullen de reserves van het land tegen het eind van 1957 uitgeput zijn. De Congrespartlj heeft opnieuw een absolute meerderheid in de Indiase volks vertegenwoordiging gehaald. Zij heeft vol gens onvolledige uitslagen reeds 251 van de 500 zetels verkregen. De communisten zijn verzekerd van een meerderheid in de wetgevende vergadering in de staat Kera- Zij hebben tot dusver 59 van die 126 zetels gewonnen en kunnen rekenen op de steun van vijf onafhankelijke leden. Een delegatie van de Franse commu nistische partij is woensdag te Belgrado aangekomen voor overleg met Joegosla vische communistische leiders, Aan het bezoek wordt door de Joegoslavische com munisten weinig waarde gehecht, daar zij de Franse partij als een van de meest „Sta linistische" in Europa beschouwt. Deze op vatting bleek uit het feit, dat de gasten niet door vooraanstaande partijleiders wer den ontvangen, zoals de communistische delegaties uit Roemenië, Bulgarije, Po len, Hongarije, Italië en de Sovjet-Unie, diie eerder een bezoek aan Joego-Slavië hebben gebracht. In tegenstelling tot deze afvaardigingen werden de Fransen onder- febracht ln een gewoon hotel en niet Ln andhulzen aan de buitenkant van de hoofdstad. Gedurende de sledetocht, welke de bekende circusartiest Olschanski maak te door Rusland, sloeg de slede om op de ongelijke bodem, waarbij zijn doch tertje in het nachtelijk duister ver dween in de metershoge sneeuw en niet meer terug te vinden was. Het was een hachelijke situatie, want men hoorde wolven in de buurt. En ter wijl men nog koortsachtig zocht, kwam de eerste wolf reeds aangelopen. Met het pistool in de hand hield het echtpaar zich tot afweer gereed, maar men zag hoe het dier op een bepaalde plaats begon te snuiven en te krabben. Daar moest haar kind zich bevinden, begreep onmiddellijk de moeder Zo begint één van de tientallen ver/halen welike u kunt lezen in het nieuwe room- boteralbum: „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiende en afwisselende geschiedenis, met talloze pentekeningen, vele prachtige kleurplaten en -plaatjes. Een boek dat een bezit is voor het leven; geschreven door de bekende auteurs en circuskenners J. v. Doveren en Frcd Thomas. Voor slechts f2,50 kunt u dit boekwerk krijgen bij Uw roomibot er- leverancier of direct bestellen per brief of brief kaart bij Kant oor „Room,bot er, album" Postbus 47, 's-Gravenihage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld wel duidelijk uw naam en adres. De bijbehorende plaatjes krijgt u gratis voor de rijksbofermerken. Óp elk pakje roomboter vindt u zo'n merk. Neem een pakje extra voor de zondag! „Generaal van de Sahara" Ben Goerioil vreest in Algerije gearresteerd een nieuwe oorlog In de afgelopen 24 uur zijn in Algerije meer dan 100 opstandelingen gedood, aldus is woensdag door de Franse autoriteiten meegedeeld. Drie Franse soldaten zijn in een hinderlaag bij Orleansville gedood. 1 In militaire kringen in Parijs werd woensdag vernomen, dat de rebellenlei der Abderrahman Abdel Hadi die bekend staat als de „generaal van de Sahara" weer gearresteerd is. Hadi, die de leider van alle opstandelingen in het centrum van Zuid-Algerije zou zijn, was op 26 februari in het Djebel Amour- gebergte aangehouden, doch hij wist toen weer te ontsnappen. Franse mili tairen die jacht op hem maakten, heb ben hem enige dagen geleden in een grot aangetroffen. De politie van Algiers heeft twee r.-k. priesters van de Franse missie ge arresteerd op beschuldiging van het verlenen van onderdak aan opstande lingen. De politie had de arrestaties verricht tijdens een onderzoek naar be weringen. dat een communist onderdak had gekregen in een godsdienstige in stelling. ik] DONDERDAG S t- A n ton l usclu bh ul sJeugdfoallet Corrle de Wekker. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)K. en O. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. E. Flipse. Solist Edith Farnadl. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsohe Come- die. „Een maan voor de misdeelden", 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Rapenburg 23: Tentoonstelling Vak school „Onze leerlingen en haar toe komst". 24£ en 79 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Uiterstegracht l'b: Broederschap van oud-pa dvlnder6Spr. drs. M. Bine. 8 uur nam. Den Burcht; Emigratievoortichtingsavond over Zuid-Afrika. 8 uur nam. Langebrug 63: Spr M, de Jong over „De dag des Heren komt". 8 uur nam. Leiderdorp (Geref. Kerk)Zan gersavond Ring van Ohr. Zangverenigin gen. 7.30 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 23: Tentoonstellir f Vak school „Onze leerlingen en haar toe komst". 24| en 79 uur nam. De Doelen; Genootsohap Nederland Engeland. Lezing prof. U. S. Palmer. 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: WD. Spr. mr. H. F. van Leeuwen over „Over besteding en financiële nood". 8 uur nam. Royal: Psychometrische seance. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. A.R. Klesver. Wijk I. 8 uur nam. RehoLoth. Ned Ohr. Vrouwenbond. - Spreekster men. C. Ph. Jongejande Groot over „Joffers in hoepelrok". 8 uur nam. Schouwburg: Opv. van „We are tomor row". (Wij zijn morgen) door Schotse stu denten. 8 uur nam. Stadshuis (Burgerzaal)Werk voor In ternat. Samenwerking. Spr. mr. dr. A. A. van Rhijn over de internationale organi satie van de arbeid. 8 uur nam. O.L. School W. de Zwijgerlaan: Ouder avond. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7 1/47 3/4 uur nam. Warmond :'t Trefpunt. Jaarfeest C.M.V. en C.J.M.V. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (Foyer)Feestavond Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Schouwburg. Opvoering van „De Baas". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Gymnas- tiekultvoering D.G.V. „Brunhilde". 8 uur nam. Schouwburg: Schotse Studenten „We are tomorrow". 2.30 uur nam. Den Burcht; Het Nieuwe Toneel „De dochters van de baas". 8 uur nam. ZONDAG Schouwburg; „De Baas". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond. Spr. prof. dr. Libbe van der Wal. 10.30 uur voorm. MAANDAG Rapenbvn'g 61: K. en O. Schrijvers -re ken. Raymond Brulez over eigen werk. 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing over moderne huidverzorging. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. De Doelen; Ledenverg. Leldse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. Gulden Vlies: Films over vis voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Oud-Hortuszicht: Ver. tot Bev. der Be langen van Slechthorenden. Spr. L. Oost veen over Turkije. 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O-filmstudiekring Lezing W. de Vogel over trucs en experi menten bij de film. 9.15 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing prof. dr. J. Martinez Santa Olalla. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Filmavond Ned. Ohr. Reisver. 8 uur nam. Ohr. School Asserstraat: Voorlichtings avond Het Groene Kruis. Spr. W. P. Droog 8 uur nam. In den Vergulden Turk; Ned. R.-K. Mid denstandsbond. Spr. pater S. Jelsma .8.15 uur nam. WOENSDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedagoglek. Spr .MeJ. van Ouwenailer over Gezins voogdij. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal); Jeugd-concert Mij voor Toonkunst. R'diams Philharmonisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Breestraat 27: Ledenvergadering O.L. en 1 „Reuvens". 8 uur nam. De Israëlische premier Ben Goerion heeft in een brief aan United Press te kennen gegeven, dat vrees voor stagnering van wapenleveranties aan zijn land de voornaamste reden is ge weest voor zijn besluit om de Israëli sche troepen uit Egypte terug te trekken. Ben Goerion gaf uiting aan zijn vrees, dat er binnen enkele .jaren opnieuw een oorlog tussen Israël en de Arabische staten zal uitbreken en daarom is het de zorg van de Israëli sche regering, zo merkte hij op, er op toe te zien, dat een gestage stroom van wapens het land bereikt. Wanneer er sancties tegen Israël ten uitvoer zouden worden gelegd, zou deze toevoer ongetwijfeld worden afgesneden, zelfs trouwe bondgenoten als Canada en Frankrijk zouden daar tegen Amerika niets aan kunnen veranderen. Ben Goerion verklaarde voorts, dat Israël „zekere garanties" voor de vrije vaart door de Golf van Akaba en het Suezkanaal ontvangen had, door regelingen met zekere zeevarende naties die werden aangeduid als Amerika. Canada, Frankrijk, Enge land, Nederland, Noorwegen en Australië en niet door de Ver enigde Naties. Secretaris-generaal Dag Hammerskjöld is vanochtend in Cairo aangekomen waar hij direct besprekingen is begon nen met generaal Wheeler, generaal Burns en de adjunct-secretaris der V.N., dr. Ralph Bunche. Ongetwijfeld zullen daar ook de kanaalgelden ter sprake ^Ün gebracht, waarover momenteel veel wordt gezegd. Egypte houdt categorisch vast aan zijn eis tot inning der volledige tolgelden, maar de Westelijke mogend heden willen de kwestie aan de" Ver enigde Naties voorleggen. Inmiddels heeft Egypte twee Libanese schepen de toegang tot het Suezkanaal dat vrij is voor schepen tot 2000 ton ontzegd, omdat het tolgeld niet in dollars kon worden betaald. Met Libanese valuta namen de Egyptenaren geen genoegen. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: HartmanDroge, z., Vlaar- dingen; MeursingPosthumus, z. Am sterdam: S. E. van den BergReijst, z., Amsterdam: Verrijn StuartNijkerk, z„ Amsterdam: De Wolff—Terwee. z„ Heemstede: AlexanderWolff, z, Am sterdam; BurumaSchlesinger, d Den Haag. Overleden: C. A. L. van ThielVan Zadelhoff, vr.. 97 j„ Den Haag; W. P. H. C. KoersBachmann, vr., 60 j., Dalfsen; E. HeirschVissers, vr., 82 j.t Den Haag: J. C. J. P. H akkert—Nij huis, vr., Amsterdam: M. J. N. van der Hidde, m., 54 j., Rotterdam; H. Adriaansz, m., 76 j., Rotterdam. (Ingez. Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 74 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Michael Strogoff" a.l. Werik- dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo; „La vle Parlsiemne", 18 Jr. Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De man die teveel wist", 14 Ir. Werkdagen 2.3U, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Itex: „Het monster van dr. Quatenmass", 14 jr. Werkdagen 2.30 .7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Die Csardasfürstln". Casino: „De hemelbestormer" 14 jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 23 maart 8 uur waarge nomen doorApotheek Douza, Douzastraat 31. tel. 21313; Apotheeik. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en Apotheek Oegstgeest Wilhel- minapark 8, Oegstgeest. tel. 26274. Bïj geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Q. a 1 in. t uur S Ëc- EN Stockholm sneeuw O 3 -2 0.8 Oslo onbewolkt wzw 1 -9 6 Kopenhagen onbewolkt zw 10 5 Aberdeen half bew. zw 9 4 5.5 Dublin onbewolkt zw 4 3 3 Londen licht bew. zw 7 6 5 Amsterdam licht bew. zzw 8 7 1 Brussel onbewolkt zw 5 5 3 Parijs nevel zw 4 4 4 Bordeaux zwaar bew. windstil 9 0 Grenoble mist windstil 5 0 Nice geh. bew. windstil 12 0 Berlijn onbewolkt w 8 8 0.3 Frankfort onbewolkt wzw 3 4 0 München zwaar bew. nw 3 9 0 Zürioh half bew. ono 1 6 0 Genève half bew. windstil 8 0 i Locarno zwaar bew. O 1 10 0 Wenen geh. bew. nw 6 15 0 Innsbruok zwaar bew. w 3 16 0 Rome nevel wlndtil 11 0 Mallorca half bew. Windstil 8 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2