Moskou hamert weer op verbeterde (liandels)betrekkingen met Bonn Het leger eist eenheid Soekarno - Hatta terug Situatie hij Engelse spoorwegen gespannen, maar nog niet hopeloos WEERBERICHT Sovjetrussische ambassadeur is harde en onverbiddelijke tegenstander van dr. Adenauer „Queen Mary'" door sleepboten van Marine buitengaats gebracht 96ste jaargang DONDERDAG 21 MAART 1957 No. 29092 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» 3. W. Benny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; L 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro oo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sovjet-Unie stelt er blijkbaar prijs op de betrekkingen met West- Duitsland te verbeteren door vergroting van de handel tussen de twee landen. Aldus blijkt uit en brief van de Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, welke gisteren door de ambassadeur in Bonn, Smirnof aan Bondskanslier Adenauer werd overhandigd. Het onder houd van Smirnof met Adenauer in het paleis Schaumburg duurde veertig minuten. Toen journalisten Smirnof na afloop vroegen of de Bondskanselier tevreden scheen te zijn over de inhoud van Boelga- nins brief, trok Smirnof zijn schouders wat op en zij; ja, ja. In Bonn wordt aangenomen, dat Adenauer, zonder dit met zoveel woorden te hebben gezegd, op het standpunt staat dat een officieel handelsverdrag met de Sovjet-Unie ongewenst is, omdat dit gewoon lijk gekoppeld wordt aan een vriendschapsverdrag. Het Kremlin wenst levering van Duitse machines Onze correspondent in Bonn tele foneerde ons hedenochtend: Een van de belangrijkste en tevens een van de geheimzinnigste figuren onder de buitenlandse diplomaten in de Westduitse hoofdstad is ongetwij feld ambassadeur Smirnof van de Sovjet-Unie, die omstreeks Kerstmis hierheen is gekomen. Gisteren was hij. kort voor zijn bezoek aan Adenauer, gast van de Vereniging van buitenlandse journalisten in Bonn. In de laatste tijd is bij ver scheidene gelegenheden duidelijk ge bleken, dat hij er, meer dan vele an dere buitenlandse vertegenwoordi gers in Bonn, prijs op stelt goede be trekkingen met de Westduitse pers en die van andere landen te onder houden. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij voortdurend klaar staat om op alle vra gen een direct en min of meer bevre digend antwoord te geven, omdat hij zioh natuurlijk niet in de (politieke) kaart wil laten kijken. Daarvoor is hij veel te voorzichtig, te sluw en te ver standig. Wanneer hij dat trouwens niet was. zouden de bewindhebbers in het Kremlin hem niet als opvolger van Zo- rin op deze belangrijke en moeilijke post hebben neergezet, Smirnof heeft een haast ondoorgrondelijk gezicht met koele trekken, waarover zo nu en dan een vluchtige glimlach glijdt. Hij ziet er- niet typisch Russisch uit, hij is vrij groot'en hij zou even goed een Ameri kaan of een Scandinaviër kunnen zijn. Wanneer men hem ziet, beseft men on- middelijk. dat de grijze Adenauer een harde en onverbiddelijke tegenstander in deze man heeft, die vermoedelijk on der alle omstandigheden vormelijk en bedaard zal weten op te treden. Mikojan naar Bonn? In de laatste dagen heeft men in en kele Westduitse bladen kunnen lezen, dat vice-premier Mikojan misschien binnenkort naar Bonn zal komen. Smirnof kon ons niet zeggen of dit werkelijk het geval is. „Om als officiële gast hierheen te kunnen komen, moet hij eerst een officiële uitnodiging krij gen", voegde hij er sluw aan toe. Maar hij wilde toch wel loslaten, dat op het ogenblik over deze kwestie onderhande lingen gaande zijn. Omdat de aanstaan de verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag en de afloop ervan de gemoe deren reeds vrij sterk bezig houden, wil de een buitenlandse journalist van Smirnof weten, aan wat voor een nieuwe Westduitse regering de Russen de voor keur zouden geven, een onder Adenauer of een onder Ollenhauer. de aanvoerder van de socialistische oppositie. Smirnof vermeed, zoals niet anders was te verwachten, een rechtstreeks ant woord op deze vraag. Iedere andere bui tenlandse diplomaat zou overigens het zelfde hebben gedaan. Hij zei. dat de Russen er naar zouden streven samen te werken met de regering, die door het volk wordt gekozen. Dezelfde journalist vroeg toen, of Smirnof dan akkoord kon gaan met het verkiezingssysteem dat in West-Duitsland wordt toegepast. „Nie mand heeft het mij ter beoordeling la ten zien: ik kan er mee akkoord gaan of niet. ik kan er toch niets aan verande ren'. was Smirnofs behendige repliek. Krimpende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht flinke opklaringen en iets kouder. Morgen overdag weer toene mende bewolking met later kans op en;'.re regen in hoofdzaak in het zuid westen van het land en iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot krachtige naar zuid krimpende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 MAART. Zon op: 6.41 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: 1.49 uur; onder: 10.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 20.04 u. Laagwater te 3.11 en 15.42 uur. „Honderdduizend man is aannemelijk" Uit Boelganins vorige brief aan Aden auer was gebleken, dat de Sovjet-Unie er prijs op stelt nauwere handelsbetrek kingen met West-Duitsland aan te kno pen. Dit thema is opnieuw in Boelga nins brief aangesneden. Op een vraag, wat Sovjet-Rusland zijn Westelijke han delspartner heeft aan te bieden, vertelde Smirnof. dat dit o.a. diamanten, ertsen, rozenolie, petroleum en houtprodukten zouden zijn. West-Duitsland van zijn kant zou installaties voor fabrieken aan de Sovjet-Unie kunnen leveren. Men heeft in verschillende bladen kunnen lezen, dat men in Londen heeft besloten, dat Groot-Brittannië binnen kort 13.500 militairen uit West-Duits land zal terugtrekken. Of Smirnof daar over tevreden was? Smirnof antwoordde dat de Sovjet-Unie had voorgesteld, dat de troepen aan beide zijden van het ijzeren gordijn tot op een derde zouden worden verminderd, 13.500 man is er maai' een gedeelte van. Volgens hem persoonlijk zal een Westduits leger van honderdduizend man „aannemelijk" zijn. Dat was weliswaar, naar hij zei, alleen maar zijn persoonlijke mening, maar wij geloven, dat hij dit getal niet zonder opzet heeft genoemd en dat het in de eerstkomende maanden nog wel in de schermutselingen tussen Oo'st en West een rol zal spelen. „Nooit1 van gehoord" Op een vraag van een Amerikaanse journalist, die voor de oorlog Duitser is geweest, maar die door de Nazi's het land was uitgedreven, kon de ambassa deur geen antwoord geven. Hij wilde namelijk van Smirnof weten, wat met dr. Alexander Truchnowitsj was gebeurd die op 13 april 1954 uit zijn woning in West-Berlijn was ontvoerd! Niemand twijfelde er toen aan. dat dit door agen ten uit het communistische oosten was geschied. Dr. Truchnowitsj. een Sloween, die lange tijd als geneesheer in de Sov jet-Unie had gewerkt, was in Berlijn voorzitter van het comité geweest, dat hulp aan Russische vluchtelingen ver leende. Het geval van dr. Truchnowitsj heeft indertijd veel opzien gebaard. Alle kranten in het Westen hebben over de ontvoering geschreven, maar Smirnof, van wie men toch zou moeten verwach ten. dat hij van alle Duitse aangelegen heden volkomen op de hoogte is. zei. dat hij noch de naam Truchnowitsj kende, noch iets over de toedracht van de zaak had gehoord In een vandaag in Djakarta uitgegeven legercommuniqué wordt meegedeeld, dat de conferentie van regionale troepencommandanten, welke in de afgelopen dagen in Djakarta is gehouden, tot de conclusie is gekomen, dat de beide hoogste leiders van het volk, president Soe karno en ex-vice-president dr. Mohammed Hatta gezamenlijk moeten deelnemen aan de pogingen tot het vinden van een oplossing voor de problemen, waarvoor de Indonesische Republiek zich thans ziet gesteld. De conferentie welke vijf dagen heeft geduurd en, zoals gemeld, gister avond in tegenwoordigheid van president Soekarno werd gesloten, is tot de slotsom gekomen dat de voornaamste taak, welke thans moet worden vervuld, is het handhaven van de volmaaktheid van het gezag der Centrale regering, en dat liet daarom noodzakelijk is de onkreukbaarheid van de strijdkrachten in het algemeen, en die van de landmacht in het bijzonder te vervolmaken, en aandacht te schenken aan het verlangen van een groot deel van het Indone sische volk. dat Soekarno en Hatta gezamenlijk zullen deelnemen aan de po gingen tot herstel van de tegenwoordige crisis aldus het communiqué. Overleg op Bermuda vandaag begonnen Dit nummer bestaat alt 11 pagina's Ook Dulles voegt zich bij Eisenhower en Maemillan President Eisenhower is gisteren aan boord van de Amerikaanse kruiser „Canberra" in Hamilton op de Bermu da-eilanden aangekomen, waar hij bij aankomst door de Britse premier Mae- millan werd begroet, die enige uren te voren per vliegtuig was gearriveerd. net Britse schip „Vidal" loste 21 sa luutschoten, welke groet door de „Ha milton" werd beantwoord. Eisenhower en Maemillan begaven zieh onmiddel lijk naar de Midoeean Club. waar zij de komende vier dagen zullen verblijven. Vandaag zouden zij hun overleg aan vangen. De premier en de president reden in een open rijtuig van de haven naar het gouvernementspaleis, har telijk toegejuicht door duizenden mensen in de met vlaggen getooide straten. President Eisenhower ver klaarde bij aankomst er zeker van te zijn, dat de besprekingen de banden tussen de Ver. Staten en Engeland zullen versterken. Toen Eisenhower aan wal stapte en op Maemillan toe liep riep hij: „Zo Harold, hoe gaat het er mee". Zelf zag hij er na zijn zeereis fris en ontspannen uit, ook al hoestte hij nog. een kioaal, die hem de laatste tijd voortdurend plaagt. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles, is intussen op Bermuda aangekomen. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de delegaties werd ge zegd. dat het mogelijk is, dat Groot- Brittannië de Ver. Staten zal trachten te overtuigen, dat de rol van de Ver. Naties te groot is geworden. Verder zou den' de Britten willen aandringen op meer vrijheid voor de westelijke landen wat betreft de handel met communis- tisch-China. Geen overwegende invloed op uitslag PKIJSVRAAGPUZZEL IN KRANT IS OVERTREDING LOTERIJWET De kantonrechter te Amsterdam, mr. H. W. Huizinga. heeft - gelijk in een deel onze vorige oplage gisteren ver meld in de eerste zaak die gediend heeft als gevolg van het optreden der Justitie tegen kansspelen in persorga nen, de directeur van het te Am sterdam verschijnend landelijk dagblad „Het Vrije Volk", waarin wekelijks de puzzel „Kruis of munt" staat, terzake van overtreding van ar tikel 1 der Loterij wet veroordeeld overeenkomstig de eis tot een boete van f. 100 subsidiair 10 dagen hechtenis. Hoewel zeer aannemelijk, is nog niet bekend of tegen dit vonnis hoger be roep zal worden aangetekend. Oplossing is subjectieve keus Voor deze principiële uitspraak be staat in den lande grote belangstelling omdat andere dag- en weekbladen ook soortgelijke puzzels publiceren. De puzzel „Kruis of munt" werd in de dagvaarding een prijsvraag-advertentie genoemd. De kantonrechter overwoog, dat aan de advertenie de betekenis van: openlijke aankondiging moet worden gehecht. De deelnemers kunnen een door henzelf te bepalen aantal oplos singen (voor elke is een afdruk van het figuur in de krant nodig) invullen: Dit levert een stoffelijke prestatie op ten bate van de krant omdat daardoor het aantal abonnementen en de losse ver koop stijgt. De deelnemers aldus het vonnis kunnen geen overwegende invloed uitoefenen op de uitslag, aangezien zij bp de invulling de keuze hebben tus sen twee gelijkwaardige woorden, en door logisch denken tot een goede op lossing kunnen komen, welke echter anders is. dan die welke bij de notaris is gedeponeerd. De intelligentie is dus niet de enige factor. Bij een niet voor wijziging vatbare oplossing, was depo nering door de samenstellers niet no dig geweest en mist dan elke beteke- Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gistermiddag de ere promotie van jhr. dr. A. W. L. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer in Groningen bijgewoond. Rechts op de foto begeeft de eredoctor zich naar de kansel voor zijn toespraak. Links het Koninklijk Paar en dr. W. Drees Ook verlaat Cees de Lange V.A.R.A. (Speciale berichtgeving) De bekende radio-artiest Cees de Lange heeft in een brief aan het bestuur van de VARA medegedeeld, dat hij met ingang van het nieuwe seizoen niet meer in VARA-program ma's wenst op te treden. De heer De Lange maakt de lopende contracten normaal af, maar heeft zich voor het nieuwe seizoen verbonden aan de AVRO. bij welke omroep hij zou op treden in een nieuw programma, dat onder de naam „Hotel Eldoradio" onder leiding van Karei Prior de plaats zal innemen van de oude Bonte Dinsdagavondtrein. Van de zijde van de VARA werd ons de ontvangst van deze brief bevestigd, doch men had hierop geen commentaar. nis. De oplossing is een subjectieve keus der samenstellers. Onzekere kans De onzekere kans doordat inzending van meer oplossingen mogelijk is maakt het kopen van meer dagbladen nood zakelijk. Omdat aldus het vonnis het hier gaat om een loterij niet geld prijzen (wekelijks f.500.—) kan volgens de wet daarvoor geen toestemming wor den verleend. Het verweer, dat deze puzzel geen loterij zou zijn, werd door de kantonrechter dan ook verworpen. Evenzo het beroep van de raadsman op nietigheid der dagvaarding omdat deze niet het element zou bevatten voor het strafbare feit: de vereiste toestemming. Voorstel eenstemmig afgewezen Tijdens het bezoek van de Neder landse parlementaire delegatie aan Suriname vierde het Eerste Kamer lid, de heer H. de Dreu zijn ver jaardag in Tamaredjo. Ter gelegen heid daarvan danste hij met een In donesische schone een Javaanse dans. (Van onze correspondent te Londen) Na de scheepsbouw en de metaalindustrie, thans de spoorwegen in Engeland. De nationale Unie van Spoorwegpersoneel 375.000 le den heeft gisteren eenstemmig een toekenning van 3 procent loons verhoging door het Loontribunaal er was tien procent geëist als „beledigend" van de hand gewezen. De situatie is daardoor hoogst ernstig geworden, maar het is nog te vroeg om te zeggen of het op een staking zal uitdraaien. De toestand lijkt niet zo gespannen als in de scheepsbouw en metaalnijverheid, mogelijk kan men nog tot een min nelijke schikking komen. Er is reeds een spoedvergadering tussen werkgevers en werknemers belegd. al meteen een miljoen arbeiders het werk zullen neerleggen. En dan gaat de ..sneeuwbal' rollen. Langs Bristol. Man chester, Southampton, Sheffield. Belfast en verder de centra langs de grote ri vieren. waar de scheepsbouw reeds lam ligt. Zware industrie en vliegtuigfabrie ken zullen het ergste getroffen worden. Nauw verbonden De minister van Arbeid. MacLeod hoopt vandaag echter in staat te zyn met ondernemers en vakbondsleiders uit de scheepsbouw te kunnen verga deren De conflicten in beide bedrijfs takken zijn nauw met eikaar verbonden daarom probeert de regering zo snel mogelijk een vergelijk te bewerkstel ligen opdat de staking in de metaalbe drijven te elfder ure nog kan worden voorkomen, waarmede dan tevens zich perspectieven zouden openen voor het beëindigen van de staking in de scheepsbouw. Opnieuw een chaos Begin vorig jaar kregen de spoor- wegmensen een aanzienlijke loonsver hoging in de verwachting, dat zij zich zouden inspannen voor een grotere doelmatigheid van het hedrijt, welke nogal wat te wensen overlaat. Maar nauwelijks was de loonsverhoging ge realiseerd of de Bond kwam met nieuwe eisen, omdat het spoorweg personeel nog steeds een belangrijke achterstand heeft ten opzichte van de lonen in vele andere bedrijven. Het is daarom moeilijk voor de spoorwegen om hun mensen te houden. In elk geval dreigt het ontbreken van een geordende loonpolitiek in Engeland thans opnieuw tot een chaos te leiden. Zo hebben de besturen van de metaalbe werkersorganisaties de opening van de stakingscampagnes op zaterdag a.s. aan gekondigd met een eerste golf van gue rilla stakingen. Men schat, dat hierbij Maar aan de andere kant maakt het feit, dat er op de werven reeds gestaakt wordt de metaalbewerkers halsstarriger dan ooit. De scheepsbouwers leken giste ren geneigd oor te verlenen aan een voorstel tot het aanwijzen van een onaf hankelijke bemiddelaar, maar de vak bonden schijnen er niet veel voor te voe len. De grote grief blijft, dat noch in de scheepsbouw noch in de metaalbedrijven de ondernemers de laatste maanden be reid waren tot enige loonsverhoging, zodat er van eigenlijke onderhandelingen geen sprake was tijdens het uiterst schaarse onderlinge contact, dat een louter mechanisch karakter droeg. En nu wil men de zaken eens scherp gaan stellen. Solidair Met 24 uur vertraging is het grote Britse passagiersschip Queen Mary" gisteren uit Southampton naar New York vertrokken met duizend passaeiers aan boord. Het havenpersoneel had uit solidariteit met de stakende arbeiders op de scheepswerven geweigerd het schip naar buiten te brengen, maar zes sleep boten van de Britse Marine hebben het gisteravond buitengaats gesleept. Enkele minuten, voordat deze sleep boten, die met burgerpersoneel zijn be mand, in actie kwamen, gingen er func tionarissen van de vakbonden in een motorbootje langs de sleepboten en richtten zich tot de bemanning om dit werk toch niet te doen. Hun verzoek klonk aan dovemansoren, maar zij zjjn van mening, „dat het gebruikmaken van sleepboten van de Marine hoogst onge legen komt. Het zal de toestand maar verergeren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1