Laatste Berichten Vakschool voor meisjes aan Rapenburg bestaat 40 jaar DONDERDAG 21 MAART 1957 Expositie toont werk van leerlingen In het kader van de viering van het 40-jarig bestaan van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg 23, werd hedenochtend in het gebouw, als eerste der feestelijkheden, een ten toonstelling geopend. Onder de vele aanwezigen, die deze opening bijwoonden, bevonden zich o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, wethou der J. C. van Schaik, directrices van huishoudscholen in de omgeving en de directrice van de R.-K. Huishoudschool alhier. Mr. M. C. de Graaf, voorzitter van het bestuur der school, heette allen har telijk welkom en gaf daarna een over zicht van de tostandkoming en groei der school. Aanleiding tot de oprichting was een vergadering, welke op 25 okto ber 1916 door de afdeling Leiden van de Bond van Vrouwenkiesrecht werd ge houden en waar mej. A. J. Wolff, direc trice va nde 2de Openbare Werk- en leerschool te Amsterdam, een causerie hield over „Vakopleiding voor meisjes en voor dienstboden in het bijzonder". Op 7 maart 1917 was reeds een com missie gevormd, die op 10 maart als voorlopig bestuur werd bestendigd voor de op te richten Leidse school. Op 31 maart 1917 werd een ledenver gadering gehouden, waarin de ontwerp statuten der Vereniging en. een huis houdelijk reglement werden goedgekeurd Een voorlopige begroting, die een totaal bedrag van f. 9500 aanwijst en een di rectrice met f. 1500 salaris plus 3 lera ressen vermeldt, werd goedgekeurd; een lesrooster werd vastgesteld. Het voorlo pige bestuur werd tot bestuur benoemd. Deze dag wordt nog steeds als geboorte dag van de Vereniging beschouwd. Het bleek, dat de school in een werke lijke behoefte voorzag, want reeds in 1919 moest een tweede huis worden bij - gehuurd. UITBREIDING OP UITBREIDING Sindsdien is de school gestadig ge groeid; er werden lokalen bijgehuurd in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerk- gracht. Eind 1921 werd het gebouw Ra penburg 23 gekocht, dat in 1924 als school werd geopend. Deze groei zette zich voort en na de crisisjaren werden in 1938 plannen gemaakt voor het nieu we gedeelte. In 1941 werd dit mooie nieuwe gebouw in gebruik genomen. Het aantal leerlingen bedroeg toen 467 in totaal. Het aantal leerlingen, met inbegrip van de bedrijfsmeisjes, bedraagt thans 1160, het aantal leerkrachten enkele tientallen. In de loop der jaren heeft het onder wijs aan de school zich meer en meer ontwikkeld tot vakonderwijs, dat wil zeggen vele meisjes ontvangen een op leiding tot een beroep, zoals dat van kinderverzorgster, costuum- en huis naaister, inrichtingsassistente, leerling- verkoopster en gedeeltelijke verpleeg stersopleiding. In de tweede plaats onderging het karakter van het onderwijs verandering en verruiming doordat de nadruk niet meer alleen of speciaal wordt gelegd op Friese avond Het Selskip „Fryslftn" te Leiden hield gisteravond zijn maandelijkse vergade ring in de Jacobazaal van ..Den Burcht". Dp belangstelling was deze keer niet zo groot als anders, hoewel het pro gramma een interessante bijeenkomst scheen te beloven. De voorzitter deelde mede, dat op de grote toneelavond van 26 april ..De Hogerhuissaek"' van D. A. Tamminga door de toneelvereniging van de Haagse krite hier zal worden opgevoerd. Een der hoofdbestuursleden van de Friese Bond om utens, de heer A. P. de Vries uit Gouda, heeft vervolgens in een uitvoerige causerie gesproken over het wezen, het werk en het doel van deze bond en de medewerking van het Leidse gezelschap ingeroepen voor het verwezenlijken van nauwer contact tussen de kriten in het westen. Op deze toespraak volgde een levendige discussie waaruit wel bleek, dat de Leidse krite in activiteit niet te kort schiet en in het Bondsmilieu als een der bloeiendste verenigingen te boek staat. Voor de lichtere noten in het pro gramma zorgde de heer Van der Heide uit Gouda, die op verdienstelijke wijze een aantal voordrachten ten beste heeft gegeven. Jammer, dat wegens het gevorderde uur de aangekondigde hersengym nastiek niet meer kon doorgaan. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter deze toch wel belangrijke ver gadering. Leidse aannemer ontdook belastingen (Van onze Haagse redactie) De Officier van Justitie bij de Haagse vangenisstraf van een half jaar geëist tegen een Leidse aannemer, die terecht stond terzake van ontduiking ven in komsten- en omzetbelasting. Tijdens de behandeling van deze zaak bleek dat de verdachte vele inkomsten niet heeft verantwoord in zijn boeken, terwijl hij verder geknoeid had in de boekhouding, o.m. om het uitbetalen van zwarte lo nen te verdonkeremanen. Een Haagse accountant, die als getuige optrad, ver klaarde in opdracht van de verdachte diens administratie gedeeltelijk ver brand te hebben. De accountant was al eerder veroordeeld en zit thans zijn straf uit. In de zaak tegen de aanne mer zal de rechtbank op 4 april uit spraak doen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrianus. zn van J. van Putten en C. v. Wagtendonk; Caroline Anita Lucia, dr van J. G. W. Diebeis en J. Robbers; Fadhila Maria Josephlna, dr van E. ofner en H. H. J. Donders; Alexander Bastiaan. zn van J. B. Proper en E. I. den Dulöc; Mirjam, dr an H Kooistra en C. Boelmaais; Ellen Ke- lene Elisabeth, dr \an F. J. Bekker en A. J van den Akker; Ludovicus Geraadns. zn van C. L. Dirkx en W. F. C. Glfjn; Robert Jan. zn van J. N. van der Havist en M. van Hun nik; Ewout Maarten, zn van F. F. v. Haeften en H. A. Treffers; Christina Kla- s:na Francisca, dr van W. L. Wijnaaids en A Kroezen; Robert, zn van L. van der Zeeuw en A." Hansen; Paulus Maria, zn van F. J. van Ombergen en H. P. Old-endorp. OVERLEDEN J Koet. 74 jaar, weduwe van W. H. de Bolster; A. H. de Haan, 58 vaar. vrouw: H L Blom 75 jaar. manJ. M. Brinks, 5 dagen dr; M. J. Kriek. 70 jaar, hoilsvr. F. P .J. Smlt. de twpisch huishoudelijke vakken koken en naaien en handwerken al nemen deze vakken natuurlijk nog steeds een belangrijke plaats in er wordt thans namelijk in toenemende mate aandacht en tijd besteed aan de algemene vor ming en ontwikkeling der leerlingen. STICHTING VAN TWEEDE SCHOOL Mr. De Graaf deelde vervolgens mede, dat de te verwachten toevloed van nieuwe leerlingen het bestuur deed besluiten de stichting van een tweede school te bevorderen. De regering heeft hiervoor in principe een subsidie toegezegd. Tenslotte bracht spreker hulde aan hen, die met en aan de school verbon den zijn geweest en nog zijn voor hun ijver en toewijding. Mej. E. C. C. Oppenoorth, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, bood eveneens haar gelukwensen aan met het 40-jarig bestaan van de school. Zij ves tigde er de aandacht op, dat de jubile rende school de weg tot aanpassing in de maatschappij zoekt waardoor gere geld met nieuwe opleidingen kan wor den begonnen. Zo is er ln de laatste tijd gekomen een opleiding voor inrich tingsassistente, een opleiding voor adspirant leerling-verpleegsters, een op leiding voor leerling verkoopsters, ter wijl in september a.s. wordt gestart met een opleiding tot serveerster. Een per soonlijk woord richtte zij tot mevrouw J. A. de Koster—S ij thoff. die reeds veertig jaar zitting in het bestuur heeft. Mej. v. d. Berg bood het bestuur ver volgens namens de leerkrachten en het overige personeel een koffiezetmachine aan. ONZE LEERLINGEN EN HAAR TOEKOMST Dc expositie, die door de leerlingen met veel zorg cn enthousiasme is opge zet, is getiteld „Onze leerlingen en haar I Brandweer en E.H.D. rukten vorig jaar 1396 maal uit IN TOTAAL BIJNA 10 MILJOEN BRANDSCHADE. Uit het vandaag verschenen jaarver slag van de Brandweer blijkt o.m. dat haar assistentie in het afgelopen jaar werd ingeroepen voor 144 branden (in 1955 135). Voor het merendeel waren dit schoorsteenbranden (46) en kleine bin nenbranden (67). Het aantal grote uit slaande branden bepaalde zich tot twee, waarvan die in een fabriekspand aan de Langegracht het meest spectaculair was. De totaal geschatte directe schade, veroorzaakt door brand, bedroeg in 1956 plm. f. 1.704.400. terwijl de indi recte schade wordt geraamd op circa acht miljoen gulden. Het aantal alarmeringen, anders dan bij brand, bedroeg in totaal 232. De eer ste hulpdienst rukte in het verslagjaar 957 (1955 - 866) maal uit. Het totaal aantal alarmeringen bedroeg in 1956; branden 144 (135), geruchten van brand 51 (33), baldadige meldingen 9 (11), hulpverleningen 232 (52), eerste hulp dienst 957 (866). hulp aan buitenge meenten 3 (3). Totaal 1396 (1100). toekomst". Getracht is de bezoekers, die hedenavond, morgenmiddag en mor genavond in het schoolgebouw terecht kunnen, een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van al hetgeen de meisjes leren evenals dat van de mogelijkheden die de school als beroepsopleiding biedt. Bij het te geven onderwijs gaat men er immers van uit. dat ieder meisje een beroep behoort te kiezen, waarop zij ten alle tijde kan terugvallen. In een der lokalen worden muziekdemonstra- ties gegeven, terwijl ook aan lichame lijke oefening aandacht wordt geschon ken. Na de verschillende afdelingen te hebben bezichtigd kan men in een aar dig ingericht restaurant een consumptie gebruiken. Bijzonder interessant is ook het lo kaal, dat door het Gew. Arbeidsbureau is ingericht en waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de toe komstmogelijkheden, welke er voor meisjes na haar studie aan de school bestaan. Leeuw viel dompteur aan De 28-jarige Heinz Baumann is. naar nu pas bekend wordt, vorige week in Maastricht door een leeuw aangevallen. Dit gebeurde in een magazijn aan de Wijker Grachtstraat, waar hij oefende met leeuwen en tijgers van Klant te Valkenburg, die daar tijdelijk verbleven in afwachting van hun vertrek naar een circus. Baumann werd aan een been en in de rug gewond. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht, dat hij vandaag heeft kunnen verlaten. Hij is reeds vertrokken naar Duitsland, waar hij in een circus met zijn leeuwen zal optreden. Dr. denburg Commandeur Oranje-Nassau Minister J. M. A. H. Luns heeft in het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan dr. P. J. A. Idenburg. gewezen secretaris-generaal van de Nederlands- Indonesische Unie. de versierselen uit gereikt behorende bij diens benoeming tot Commandeur in dc orde van Oranje-Nassau, bij bevordering. Cees de Lange en de A.V.R.O. Van de zijde van de AVRO vernemen wij, dat van een contract tussen Cees de Lange en de AVRO op dit moment beslist nog geen sprake is. Mocht het ooit tot een contract ko men. dan zal de AVRO zeker eerst met de VARA gaan praten, zo verzekerde ons de heer D. Rcpko. directeur van de AVRO. Vrije vaart van de „Pandora" door de Golf van Akaba Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft vanochtend meegedeeld, dat men aanneemt, dat het duizend ton metende vrachtschip „Pandora" (eerder aangeduid als „Queen of Sheba") onge hinderd de Straat van Tiran is gepas seerd. Woensdagavond was het schip, dat onder Costancaanse vlag vaart, uit Eilath aan de Golf van Akaba vertrok ken. De „Pandora" was het eerste vracht schip. dat de genoemde straat is ge passeerd sinds de Israëliërs zich uit het kustgebied hebben teruggetrokken. Het betrokken gebied is thans bezet door Finse militairen van het internationale politieleger. Fantast strooide met ongedekte cheques (Van onze Haagse redactie) Een 40-jarige Hagenaar, zonder be roep. maar met een rijke fantasie, is te Den Haag aangehouden, nadat maandag een regen van ongedekte ehèques was neergedaald op een bank kantoor te Den Haag. Een van deze cheques, groot f. 500. werd zelfs nog ge honoreerd, maar deze vergissing kon spoedig worden hersteld. Hoewel de man voor duizenden guldens aan goederen ..kocht", bleef de schade voor de be trokkenen door snel ingrijpen tot kleine bedragen beperkt. LEIDERDORP Feestavond Volksonderwijs De afdeling Leiderdorp van „Volks onderwijs" organiseerde een feestavond in het Dorpshuis. De afdelingsvoorzitter, dc heer S. On rust. heette de aanwezigen welkom. Hierna sprak burgemeester Boer van Zevenhuizen een propagandistisch woord. Spr. merkte op, dat men niet van hem een afkeurend woord had te verwachten over het onderwijs dat ge geven werd op de bijzondere scholen. Dit zou volgens hem wel evengoed zijn als het onderwijs dat op de openbare school word gegeven. Alleen zij die het openbaar onderwijs voorstaan doen dit omdat zij menen dat het gewenst is de kinderen reeds vanaf hun kleutertijd van elkaar te scheiden. Spreker con stateerde. dat het openbaar onderwijs te Leiderdorp, door de houding van het college van B. en W.. niet in het ge drang kwam. Dit is echter niet in alle gemeenten zo. Een cabaretgezelschap zorgde hierna voor de nodige afwisseling. Muziek en voordrachten werden in een vlot tempo ten beste gegeven. Nadat het program ma afgewerkt volgde er nog een ge zellig samenzijn. OEGSTGEEST B.B.-oefening Volgens het schema voor de op 27 maart a.s. te houden gecombineerde werkelijkheidsoefening in Oegstgeest zal daarnevens worden deelgenomen door de georganiseerde zelfbescherming, de over heidsdiensten en de commandopost. Het brandweermateriaal dat wordt ingezet bestaat uit 12 bluseenheden. De opruim en reddingsdienst bestaat uit 3 reddings ploegen en een pioniersploeg. Behalve de politie treden voorts in werking de ge neeskundige dienst en de dienst sociale verzorging. In totaal zullen circa 350 noodwachters medewerken. Behalve een enkele uitzondering geldt voor alle on derdelen dat zij des avonds om 8 uur uitrukgereed zyn. Verondersteld wordt dat Nederland in oorlog verkeert en voor de B.B. de „staat van paraatheid" is afgekondigd. Een aanval met brisant en brandbom men op het gebied van de gemeente Oegstgeest (wijk VII van de A-kring „Leiden") heeft plaats gehad De zelfbescherming koml op twee plaatsen in actie. n.l. op de Rhijnzicht- weg (voor viaduct) en Berlicumstraat. Hierbij zijn twee blokploegen betrokken. In het langs de Rhijnzichtweg liggende weiland worden een paar brandende panden verondersteld (brandstapels) die niet eerder bereikt kunnen worden dan nadat de pioniersploeg een noodbrug heeft geslagen over de langs de weg lo pende sloot. Na de bestrijding van de bombardementsgevolgen in de Juffer- mansstraat worden enige brandende panden (houtstapels op het A.S.C.-ter- rein verondersteld, waarvan de blussing ter hand genomen'dient te worden. De brandweerpelotons dragen zelf zorg voor enscenering by de door hen te bestryden objecten; brand- en rookbom men worden hiertoe verstrekt. De dak lozen worden in een verzamclpost ver zorgd (Montessorischool Luuise de Colig- nylaan). De kantinedienst heeft tot taak koffie te verstrekken aan werkers in rampterrein, in verzamelpost en verza melplaats gewonden (wijkgebouw Irene). De kantinedienst maakt gebruik van de recreatiezaal van Endegeest. Het gaat hier dus om pen grootscheep se oefening, welke veel voorbereidings werkzaamheden meebrengt. Verwacht wordt dat voor alle deelnemende onder delen wordt bereikt dat grotere ge oefendheid, individueel, maav vooral ook in het samenwerken met andere onder delen verkregen wordt. Na het einde van de oefening komen de deelnemers van alle onderdelen sa men ln het recreatiegebouw van Ende geest voor een korte nabetrachting. De leden van de gemeenteraad komen tegen 8 uur samen in het raadhuis. De heer P. G. M. Gouverneur, coördinator geor ganiseerde zelfbescherming der B.B. zal voor rondleiding zorgen. VOORSCHOTEN VLU( HTELINGETJES NAAR VOORSCHOTEN Na reeds 26 kinderen uit vluchtelin genkampen in Oostenrijk, die in Voor schoten zijn ondergebracht, zullen nog 120 kinderen komen die in Leidsendam en Voorschoten zullen worden onderge bracht. De kinderen kernen ook weer voor drie maanden om weer wat op ver haal tekomen en een poosje in een nor male omgeving te Verblijven. Gezien de I goede ervaringen die reeds zijn opge- I daan met de kinderen die reeds in I Voorschotense gezinnen zijn opgenomen 1 hoopt het hulpcomité dat zich nieuwe i pleegouders zullen aanmelden. FORUMAVOND MET VELE ONDERWERPEN De forumavond, gisteren ln het r.-k. verenigingsgebouw gehouden, is door de belangwekkende kwesties die naar vo- I ren kwamen, door een strijdlustig forum I en door een grote belangstelling in de I zaal een succes geworden. Het forum bestond uit mevr. mr. H. M. M. Wohl- Warendorf. pater Rembertus en de he- j ren A. I. J. Maas, G. Schrama en N. Weber. De heer J. R. E. Eysink Smeets toonde zich een bekwaam gesprekslei der. De gestelde vragen waren nogal uit eenlopend. maar bewogen zich hoofdza- I kelyk op maatschappelijk, sociaal en I opvoedkundig terrein, j Over verschillende vragen bleek geen I eensluidend antwoord gegeven te kun nen worden. Het was een buitengewoon I interessante avond. WASSENAAR VROUW STAL GROOT BEDRAG UIT DRESSOIR. De Haagse politierechter veroordeelde een 25-jarige dame uit Wassenaar tot veertien dagen voorwaardelijke gevan- genisstraaf mét een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Prot.reclassering. Verdachte heeft in het tijdperk van augustus tot en met december 1956 een groot bedrag aan geld gestolen uit een j woning, waarin zij geregeld als gast kwam. Als er niemand in de kames was stal zij uit het dressoir geld tot een I bedrag van f.1742. Verdachte heeft hier- 1 van f 200 uitgeleend en f. 800 heeft zij gebruikt om haar huishoudgeld aan te vullen. Zij kreeg echter van haar man I een ruim huishoudgeld. Zij hebben twee j kinderen. Verdachte is vroeger erg ver- j wend. Al het geld is echter weer terug- I gegeven en met de benadeelde familie is ook alles weer in orde. De vrouw ver telde voor de rechter, dat zy het ver schrikkelijk vindt en het nooit weer zal doen. De officier van Justitie had tegen j haar geëist een gevangenisstraf van vier I weken, waarvan drie weken voorwaarde- 1 lijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Prot.-reclassering. AANRIJDING I Op het fietspad langs dc Rijksstraat weg had ter hoogte van dc Eikenlaan een aanrijding plaats tussen een brom fiets en de 33-jarige wielrydster mej. J. Ruymgaart uit Den Haag. die geen voor rang verleende. De wielrijdster kwam te vallen cn liep een sleutelbeenbreuk op. Zij werd naar het gemeentezieken huis te Den Haag vervoerd. Jeugdkoor Euphonia ZANG EN DANS. Gisteravond werd in het Dorpscen trum een uitvoering gegeven door het Jeugdkoor van het Chr. Dameskoor Euphonia, dirigent de heer H. D, Baank. De avond werd geopend door de ere voorzitter. dr. H. J. Honders. die o.a. in het licht stelde, hét vele werk door de dames, de dirigent en ook door de meis jes voor het slagen van de uitvoering verzet. Het programma was zeer afwisselend, bevatte niet alleen zang, maar ook dans, muziek, voordracht van een gedichtje en dit alles in allerlei keurige en kleurige kostuumpjes. Het glanspunt van de avond was de opvoering van de operette „Goudhaartje en de Troubadour". Hierin konden de jeugdige zangeressen extra uitkomen. De avond werd gesloten door ds. A. van der Endt, waarbij werden gehuldigd de dames mevr. J. M. den Hollander, die de kostuums ontwierp en vervaar digde en mej. L. C. van Rosendaal uit Den Haag, die de dansjes ontwierp en met de meisjes instudeerde. VARIA Sportauto's in Hollywood De sportauto is het zwembad als symbool van Hollywood gaan verdrin gen. Was het voorheen „fashionable" een particulier zwembad te hebben, bij voorkeur grenzend aan de slaapvertrek ken. thans moet men een sportwagen bezitten ..om iemand te zijn". Een op de negen van alle in Hollywood gere gistreerde auto's is een sportwagen, wat betekent, dat Hollywood de Riviera heeft verdrongen als het oord. waar de meeste sportauto's rijden. Treurige woontoestanden in de Sovjet-Unie De slechte huisvesting van de mijn werkers in de Sovjet-Unie en het feit dat vrouwen ondergronds in de mijnen moeten werken, wórden aan een be schouwing onderworpen in het rapport van een delegatie van Britse mijnwer kers, die vorig jaar op uitnodiging een bezoek aan dé Sovjet-Unie hebben ge bracht. De delegatie, bestaande uit zeven leden van de Nationale Unie van Mijnwerkers, bezocht Rusland op uit nodiging van het Centrale Comité van de Russische Mijnwerkersunie. Zij ver trokken op 7 augustus per vliegtuig uit Londen en kwamen 23 augustus terug. Hun 43 pagina's tellende rapport is zo juist gepubliceerd. In het rapport wordt o.m. gezegd, dat het Russische volk zich uitermate hard inspant om het levenspeil te verbeteren. De huisvesting wordt beter doordat hutten en andere onbeschrijfelijk slechte woningtoestan den verdwijnen en door flotwoningen en huizen worden vervangen. Niettemin zullen deze slechte woningtoestanden nog jaren lang blijven bestaan, want in de steenkoolgebieden is er op het ogen blik een dusdanig woningtekort, dat er gezinnen van ongeveer 16 personen in een woonruimte zijn gehuisvest, corres ponderende met de grootte van een Britse arbeiderswoning voor vier per sonen. Bovendien is het peil van deze huizen veel lager dan .in Groot-Brit- tannië. Kat wijker sloeg een grondwerker, die later overleed Veroordeeld wegens poging tot zware mishandeling (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft vanmor gen een 36-jarige Katwijker wegens po ging tot zware mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, met gedurende de drie jaar lange proeftijd onder toezicht- stelling van een reclasseringsvereniging en van een psychiater. De chauffeur kreeg op 17 augustus, toen hij zand moest lossen bij een on dergelopen polder achter de Willem de Zwijgerlaan te Leiden, ruzie met een paar grondwerkers. Nadat de verdachte was uitgeschol den voor „vuile Katwijker" begon hij, verblind door drift, met een schop om zich heen te slaan, waarbij een Leidse grondwerker licht aan het hoofd werd geraakt. Tengevolge van deze klap ver loor deze man echter het evenwicht, waardoor hij in het water viel. Later kreeg hij longontsteking, waarna hij aan embolie overleed. Het oorzakelijk verband tussen de klap met de schop en de embolie stond echter niet vast, vandaar dat de Officier van Justitie al leen poging tot zware mishandeling ten laste gelegd had. zonder ook de dood van het slachtoffer aan de verdachte te verwijten. Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen TER AAR EERSTE RABARBER Aan de Coöp. Tuinbouwveiling is gis teren de eerste rabarber aangevoerd door de tuinder J. Zeldenthuis te De Kwakel. Groentehandel C. Hulscher te Alphen aan den Rijn kocht deze pri meur voor 30 cent per bos. BEURSOVERZICHT Kon. Olie vast Amsterdam, 21 maart De markt werd vandaag beheerst door de handel in aandelen Kon. Olie. De bonusgeruchten blijven doorwerken op de koers; het was vandaag weer vooral het buitenland, dat flinke belangstel ling toonde voor deze oliewaarden. Parijs was hier de grote koper. Door het grote speculatieve karakter van het fonds toonde ook de arbitrage weer flinke belangstelling. Tegen een koers van f. 172.— 's morgens, werd vanmid dag op f. 172.80 geopend. Door aanhou dende aankopen, speciaal Parys en Londen, steeg de koers tot f. 174.—, of wel ruim f. 3.hoger dan gisteren en ruim f. 1.50 boven pariteit New York. Tijdens het beursverloop werden de winstcijfers van de Shell Oil Co bekend. Dit was mede van invloed op de koers van Kon. Olie. In de overige internationale waarden ging heel weinig om. Door een commis siehuis werd vandaag nog eens de aan dacht gevestigd op de aandelen Philips. Het fonds lag vast in de markt op 249% tegen gisteren 24612. Unilever kon ook circa 2 punten verbeteren en noteerde 358. Aku daar entegen verloor 1Voor cultuurwaar den noteerden Amsterdam Rubber en Deli Maatschappij 1 punt hoger. Voor de Staatsleningen bestond weinig be langstelling, de koersen waren fractio- neel hoger. In de Scheepvaarthoek was de handel groter dan gisteren en vrij wel over de gehele linie werden winsten genoteerd van ca. 2%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 maart Londen 10.63%—10.64%. New York 3.82A— 3.82H; Montreal 4.00^4.00J1; Parijs 1.07921.0802ft; Brussel 7.57%—'7.58Vb, Frankfurt 90.62—90.67, Zürich 86.81%— 86.86'/2, Zürich (vr. francs) 89.24% 89.29%Stockholm 73.57'3—73.62%. Ko penhagen 54.75%54.80%. Oslo 53.29% 53.34%. Milaan 60.51%—60.56Wenen 14.61—14.62. De Engelse experimentele duik boot Explorer" keer na een lang durige proeftocht in de Londense haren terug. Het schip, dat met de modernste apparatuur is uitgerust en in constructie vele revolutionaire vindingen loont, schijnt onder water een snelheid van meer dan 25 kno pen ie hebben bereikt. WM Beurs van Amsterdam Donderdag 21 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92% 92% Grootboek obl. 3% 83 L Ned. '51 3% 92% 92% Ned. '53 (3%) 90% 90% Ned. '56 3% 91 91 Ned. '48 3% 85% 86 Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 87% 87% Ned. '47 3% (3) 87% 87% Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93% 94' Investeringscert. 3 91iT« 91% Ned 62-64 3 92'-'. 91% Cert NWS 66 ft Indië '37A 3 88% 88% Grootboek '46 3 87^s ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 42 ±2 Nat. Handelsbank 106 106% Ned. Handelsmij. 162 160 A'dam Rubber 76% 7014 Deli Mijen (Ver.) 93 H.V.Agg Java Cult53% 54 4 Senembah 67% 671/ Vorstenlanden 25% 26 A.K.U186% iQfiru Berkel's Patent (v.) 170 -1701- Calvé Delft cert. 997 Kon. Pap. v. Gelder 1903: Too Hoogovens cert. 292 295 Müller en Co. N B. 307 308% Ned. Kabelfabr265 268 Philips 246% 248% Philips pref148% 148% Unilever 355% 358% Wilton Fe.venoord 220 222 Biliton 2de r 231% 232';'- Dordtse Olie gew.843% 858 Kon Olie (f.20.—) 161.70 idem (50 f 20.—) 170.90 174.45 Holl Amerlkalijn 166% 167% Java China Paket185 187 Kon N Stoomb 153% 154% K.PM 162 164% Ned Stoomv Mij.210% 212 v Ommeren cert. 279% 282 Kon Rott. Lloyd 172 exd 172% Ned Scheepv Unie 176% 180% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3... 91% 91% Den Haag 1937 1 3 43 LwMen 1947 91% ri'dam '57 I-III 3% 91% 1 Industr. Obligaties I Philips Dollarlng *51 99% 99% Premieleningen 104% A'dam '51 2% 95 93 92 91% 'Adam '56 II 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 86 Enschede '54 2% 86% 87% Den Haag '52 I 2% 95% 96% idem n 2% 100% 100 96% 96L 96% Utrecht *52 2% 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 203 200 H.B.U. eert. 201 200% Rott. Bank 170 169 Twentsche Bank 174 171% Industrie Ondernemingen Borneo Sum. H.Mij. Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 244 L 73 180 180 106% 105% 91% 92 580 B 585b 7% 7% 64 64% 18% 18% 32% 83% 105% 106% 64% 64% 168% 168% 61% 61 39% 40 112% 113% 51% 81% 81% 28 58% 58% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 20/3 Edelmet. Kon. AA 65 Pref. w a. idem 71 70 Electrolas B324% Holl Constructie 372 380 Ing bur. v Bouwnijv 120 Int. Kunststof!. Ind 42 L 41L Leidsche Wolspinn 257 262 Sikkens Lak B 470 475 B Ver. Touwfabrieken 157 GB 160 GB Wernlnk's Betonm. 87% 86% Van Wijk Textiel 83%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11