1000+1 Philips radiotoestellen cadeau! PHILIPS Wereldrecords voor Ada dein Haan en Tineke Lagerberg Radio Twee ontploffingen te Rotterdam WOENSDAG 20 MAART 1957 (Ingez. Me<L-Adv.) Ongelooflijk als een sprookje uit Duizend-en-één-Nacbt Philips geeft (tot eind april) aan 501 kopers de contante prijs terug en aan nog eens 500 een tweede toestel cadeau. Als u dus nü een Philips radiotoestel* koopt, hebt u een reuze-kans uw geld terug te krijgen of een tweede toestel gratis te ontvangen. Vraag meteen uw radiohandelaar alle inlichtingen over dit geweldige aanbod. Géén autoradio, wil radiogrammofoons. Succesvolle avond in Pi aarden Drie zwemsters van Het Gooi hebben gisteravond in het zwemstadion te Naar- den twee wereldrecords gebroken, een wereldrecord gevestigd en een Nederlands record gebroken. De 16-jarige Tineke Lagerberg zwom de 220 yards vlinderslag in 2 min. 38.1 sec. en brak daarmee het wereldrecord dat op 6 juli van het vorige jaar door de Amerikaanse Shelly Mann op deze afstand was gevestigd met een tijd van 2 min. 44.4 sec. De tijd van Tineke Lagerberg betekent tevens een nieuw wereld record op de 200 meter vlinderslag. Zij had dit wereldrecord zelf in haar bezit met een tijd van 2 min. 42.3 sec. De 15-jarige Ada den Haan evenaar de de door de FINA gestelde limiettijd van 2 min. 50 sec. op de 220 yards schoolslag, hetgeen vestiging van een nieuw wereldrecord betekent. De 18-jarige Jans Koster tenslotte zwom de 500 meter vrije slag in de tijd van fi min. 20.6 sec., hetgeen een nieuw Nederlands record betekent. Het oude record op deze afstand stond met een tijd van 6 min. 30.3 sec. op naam van Mary Kok. TINEKE LAGERBERG Een poging van Corrie Schimmel om haar Nederlands record op de 200 meter vrije slag scherper te stellen mislukte. Zij maakte een tijd van 2 min. 25.9 sec., dat is 3.3 sec. boven haar record. MERKWAARDIGE HISTORIE Het is met dat nieuwe wereldrecord van Tineke Lagerberg op de 220 yards vlinderslag overigens een merkwaardige historie geweest. Iedereen leefde in de overtuiging, dat zij slechts de destijds door de FINA ge stelde limiettijd van 2 min. 49.5 sec. be hoefde te evenaren om recordhoudster te worden. Het reglement van de FINA zegt namelijk, dat evenaren van een li miettijd reeds het vestigen van een nieuw wereldrecord betekent. Vrijwel niemand was er echter van op de hoogte, dat de Amerikaanse Shelly Mann op 6 juli van het vorige jaar een nieuw wereldrecord op deze afstand had gevestigd met 2 min. 44.4 sec., welk re cord per 31 december door de FINA is erkend. Pas ver nadat Tineke Lagerberg was gehuldigd, kwamen journalisten tot deze ontdekking Het sterke kleine meiske was de laat ste tijd in een fantastische vorm. Zo zeer zelfs, dat de trainster van Het Gooi, Wil van Breukelen, voor wie deze nieu we records ook een groot succes zijn, geen moment twijfelde aan haar pupil. Hartstochtelijk aangevuurd door tien tallen jongens en meisjes van haar club zwom Tineke de race van haar leven. Haar voorgangsters. Jans Koster en Ada den Haan. waren toen al geslaagd, maar misschien werd Tineke nog luider aangemoedig, juist omdat zij zo klein is. De eerste 110 yards gingen in de bijzon der snelle tijd van 1 min. 15 sec. en toen reeds stond het vast, dat er een nieuw wereldrecord zou komen. Met een uiter ste krachtsinspanning verhoogde Tine ke op de laatste baan nog haar tempo en op het moment, dat zij aantikte, wist iedereen, dat het meisje een schitteren de prestatie had geleverd door maar liefst twee wereldrecords te verbeteren. De* FINA immers erkent ook een record op de 200 meter indien het over een af stand van 220 yards - 201.168 meter - is gemaakt. NIET MINDER FRAAI Niet minder fraai was de prestatie van Ada den Haan. Deze 15-jarige Bussumse heeft de laatste maanden al diverse ma len heel dicht bij nieuwe wereldrecords gezwommen, maar steeds schoot zij één oi' meer tienden van een seconde tekort. Aldoor echter leverde zij wereldpresta ties en misschien zal haar slagen op de 22') yards schoolslag haar nu ook over de hindernissen op de andere afstanden helpen. Ada den Haan. die evenals haar drie recordzusters alleen over de baan ging, startte de eerste maal te vroeg. Waarschijnlijk uit voorzichtigheid ging Ada de tweede maal iets te laat weg en bijna was zij daardoor niet geslaagd. De eerste 110 yards zwom zij in 1 min. 22 sec., iets boven het schema, dat een tijd van even 1 min. 21 sec. beoogde. Na twee banen was Ada niet goed uit gekomen en dat had haar weer enkele tienden van een seconde gekost. Haar laatste keerpunt was ook niet perfect en in angstige spanning volgden de aanwe zigen de laatste baan. De spanning steeg toen de tijdwaarnemers zich terugtrok ken om de horloges te raadplegen, maar toen bekend werd gemaakt, dat zij was geslaagd, waren welgemeende omhelzin gen van haar trainster en clubgenootjes, een simpel tuiltje bloemen en een drie werf hoera ook haar deel. Jans Koster heeft geen mooie slag maar is bijzonder sterk en wilskrachtig. Een typische lange afstandszwemster. De eerste 100 meter gingen in 1 min. 9 sec., de 200 meter werden afgelegd in 2 min. 25.2, de 300 meter in 3 min. 43 sec. en toen zij na 400 meter 5 min. 2.7 sec. had genoteerd bleef nog slechts de vraag met. hoeveel seconden zij Mary Kok te snel af zou zijn. Het werd niet minder dan 9.7 seconde. ADA DEN HAAN Jan Jiskoot van Merwede (Dor drecht) zal zaterdag a.s. in het sport- fondsenbad te Dordrecht een aanval doen op het Nederlandse record 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk. Het record staat op naam van de DJK-er Charles Ritton (Amsterdam), die op 26 mei 1956 te Amsterdam tot 5 coin. 001 sta kwam. Wageiiingen stelt K VB aansprakelijk Het bestuur van de voetbalvereni ging Wageningen heeft het bestuur van de K.N.V.B. aansprakelijk gesteld voor de geleden schade wegens het maken van een onnodige en vergeefse reis op jongstleden zondag naar het Xerxesterrein te Rotterdam. Twee en een half uur voor het tijdstip, waarop de wedstrijd XerxesWagenin gen had moeten aanvangen, stelde het bestuur van Wageningen zich telefonisch in verbinding met de consul te Rotter dam, de heer T. C. van Eek. Deze deelde mede dat het Xerxesterrein onbespeel baar was, hij mocht het echter inge volge instructies van de K.N.V.B., niet afkeuren. Dit moest hij aan de scheids rechter overlaten. Inderdaad keurde de scheidsrechter, de heer C. van Doorn, het terrein af. Het bestuur van Wage ningen protesteert tegen het 'terzijde stellen van de consuls onder omstandig heden, waarbij onomstotelijk vaststaat, dat een terrein onbespeelbaar is. Hier door worden de clubs ongelimiteerd blootgesteld aan het maken van ver geefse reizen. Het bestuur acht boven dien deze beslissing in strijd met de ar tikelen 6 en 33 van het huishoudelijk reglement van de K.N.V.B. Voorts nodigt het bestuur van genoemde vereniging het bestuur van de K.N.V.B. uit onverwijld te bevorderen, dat terzake voor de semi profclubs logische en bovenal bittere regelingen worden ontworpen. Zilveren Molentoernooi De voor hedenavond vastgestelde wedstrijd Lug- dunumTer Leede gaat niet door. Deze is verzet naar woensdag 10 april. Faas Wilkes zal deelnemen aan de 9e Internationale Tulpenrally, die van 6 tot en met 11 mei wordt gehouden. De VVV-speler vormt een équipe met de heer A. Ackermans uit Tilburg. Zij zul len te Noordwijk aan Zee starten. Nederlands elftal trainde en ging naar de bioscoop De spelers van het Nederlands elftal dat vanmiddag in Rotterdam zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om het we reldkampioenschap 1958 zal spelen, heb ben op ..Houtrust'' in Den Haag een laatste training gehad voor deze ont moeting. Onder leiding van bondscoach George Hardwick hebben zij een uur lang ge oefend. Voor de avond stond er een gemeen schappelijk bezoek aan een Haagse bioscoop op het programma. Hedenmorgen maakte het gezelschap een uitstapje in de omgeving van de Re sidentie. GEEN INVALLERS Voor deze wedstrijd geldt de bepaling dat geen vervangingen worden toege staan na het beginsignaal. Daarom zal - aangezien alle spelers fit zijn - voor reserve Rinus Schaap, die niet geheel in orde is. geen andere reserve worden aangewezen. WIELRENNEN. Spanjaard Poblet win! MilaanSan Remo De 48ste wielerwedstrijd MilaanSan Remo is gewonnen door de Spanjaard Poblet in de nieuwe recordtijd van 6 uur 55 min. 51 seconden over de 282 km. De uitslag luidt: 1. Poblet <Sp.) 6.55.51; 2. De Bruyne (Belg.) z.t.; 3. Robinson (G.-B.) z. t.; 4. Schepens (Belg.) z.t.; 5. Planckaert (Belg.) z. t.; 6 Barone (Fr.) z. t.; 7. De Filippis (It.) op 24 sec.; 8. Van Steenbergen (Belg.) z. t.; 9. Messina (It.) z. t.; 10. Bruni (It.) z. t»; 11. Stablinski (It z. t.; 12. Keteleer (Belg.) z. t.; 13. Noyelle (Belg.) z. t.; 14. Ronchini (It.) z. t.; 15. Fantini (It.) z. t.; 16. Calvi (It.) z. t. Daarna volgde het grote peloton. WATERPOLO. HZ en PC le sterk voor Sleutelstad Sleutelstad speelde gisteravond voor de vierde ronde van de bekercompeti- tie tegen H.Z.P.C., een van de sterkste ploegen van Nederland. Het werd uiter aard een nederlaag, maar een groot winstpunt was, dat Sleutelstad pro beerde zelf te spelen en niet het zwaar tepunt op de verdediging legde. Zo slaagden de Leidenaars er in nog drie maal te scoren en dat tegen een ploeg met Max v. Gelder, Frits Smol en Njjs Korevaar, allen internationals of oud internationals. Aanvankelijk speelde de Leidse ploeg wat zenuwachtig en door twee verdedi- gingsfouten konden Ingeluyf en Schrie- der 0—2 maken. Toen kwam Sleutelstad er iets beter in en midvoor Jan Dool wist 12 te scoren. Frits Smol maakte hierna 13. Het was weer Jan Dool, die met een doorslagbal Max v. Gelder kans loos sloeg 2—3. H.Z.P.C. liet het echter niet verder komen en zo maakte Drost 24 en een geheel vrij gespeelde Njjs Korevaar 25. Bij een vrije worp kreeg Frits Smol een halve meter vrij en voor iemand het besefte, lag de bal achter Binnekamp, 26. Na rust maakte Drost, na een volslagen uit elkaar spelen van de Leidse verdediging, 3—7. Er kwam echter nog een derde Lelds doelpunt, toen Wim v. Rooyen, na een afgeslagen Haagse aanval vrij op Haagse helft lag, 37. Bijna nog 4—7, toen Jan Dool en Nico v. Berkel tegen één verdediger la gen. Jan Dool schoot echter zelf in- plaats van over te spelen. Zijn schot wist Max v. Gelder tot corner te werken. Binnekamp wist hierna enkele moeilijke schoten te stoppen, maar Nijs Korevaar maakte met een mooie drukbal toch 38. Drost wist, toen H.Z.P.C. met een man meer speelde, 39 te scoren en vlak voor het einde werd de dubbele cijfers bereikt door Schrieder, waardoor het eindresul taat dus 310 was. SCHAKEN Leidse Schaakbond Alphen 1 werd in de eerste klasse een goede tweede, door de laatste wedstrijd tegen LSG 3 met 3'/i6!4 te winnen. De kopgroep in deze klasse eindigde aldus: Philidor 1 met 12 punten. Alphen 1 met 10 punten en LSG 3 met 7 pnt. De uitslagen luiden: J. Boot (LSG III)C. Brunt (Alphen I) 01; P. F. JanzenJ. Koopman 10; M. BloemA. Kooy 01; C. Elzenga— W. v. d. Roest 01; B. E. de GrootA. Post 0—1; P. S. Anes—A. H. Hooyer 10; R. WestraH. de Ruiter 10; R. Zeven—W; de Ruiter 0—1; G. J. Luhr- man—P. de Jong 0—1; dr. S. A. Nieuw- zwaag—G. Schuilenberg Va—'A. Totaal: 3'/2—O'/a. Smyslov wint de zesde partij De zesde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen BotwLnnik (zwart) en Smyslov (wit) is door Smyslov na de 28ste zet gewon nen. De stand is thans: Botwinnik 3 pun ten. Smyslov 3 punten. In de Tweede Kamer: De Nederlandse landbouw in de Europese verhoudingen Minister Mansliolt: Benelux en Euromarkt (Van onze parlementaire redacteur). Minister Mansholt zei gisteren in de Tweede Kamer dat hü bet eens was met de klachten over de regeling met België inzake de minimumprijzen voor de landbouw. De regeling is onbevredigend. In vele gevallen heeft België haar ge bruikt voor een overmatige bescherming van de Belgische landbouw. In feite werkt de regeling slechter dan een normaal handelsverdrag. In het verdrag voor een economische unie van de Beneluxlanden zijn bepa lingen opgenomen om in een periode van zeven jaar tot een harmonisatie van de landbouw te komen. Of dat mogelijk zal zijn hangt af van de ontwikkeling van kosten en prijzen. Ons kostenpeil is sneller gestegen dan in België en we groeien dus naar elkaar toe. Ons pachtprijspeil is echter lager dan in België, dat daartegen groot bezwaar heeft. Omgekeerd hebben wij echter be zwaar tegen het hoge Belgische pacht prijspeil, omdat in België de pachtprijzen eigenlijk niet begrensd zijn. Een oplos sing ziet minister Mansholt nog niet. Het is de bedoeling, dat na afloop van de periode van zeven jaar het handelsver keer van landbouwprodukten volle dig vrij zal zijn. Ook in het ontwerp verdrag voor de Europese gemeenschap pelijke markt is sprake van minimum prijzen voor de landbouw en het is be grijpelijk. dat men daar huiverig tegen over staat na de ervaringen in Benelux- De vrijhandelszone, die Engeland heeft voorgesteld, zal volgens minister Mans holt ook voor de landbouw moeten gel den, hoewel Engeland juist de landbouw produkten heeft willen uitsluiten. Ook Denemarken heeft bezwaar tegen deze uitschakeling. De uitbreiding van de pluimveestapel is veel te snel gegaan, niet alleen bij ons, maar in alle omliggende landen. Dit is nu typisch een aangelegenheid, die in het algemene Europese kader geregeld zou moeten worden. Een uitspraak over verplaatsing van de tuinbouwindustrie in het Westland naar Overflakkee, in verband met de verband. In het kader van de Euromarkt 1 uitbreiding van de technische industrie zullen minimumprijzen echter alleen mo- in het Westen van ons land, noemde mi- gen worden vastgesteld voor produkten, nister Mansholt in hoge mate voorbarig, die gecontinueerd zijn en waarvan de j De boeren, die in 1956 zijn getroffen contingenten zullen verdwijnen. door wateroverlast, zullen evenals in De minimumprijzen zullen bovendien 11954 worden geholpen met kredieten, het handelsverkeer niet mogen vermin- 1 deren of belemmeren en zij mogen een uitbreiding van de handel niet in de weg staan. In de eerste en tweede étappe mogen dus onder de genoemde voorwaarden na tionaal minimumprijzen worden vastge steld. Pas na de tweede etappe zullen eventueel minimumprijzen worden vast gesteld door de raad van ministers met een gekwalificeerde meerderheid. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft, gezien de verbetering van de benzine-situatie in Nederland, weer toestemming verleend voor het houden van enkele ritten van automo- bielclubs. Onder meer is een vergunning afgegeven voor de Kronkelrit. die wordt georganiseerd door het district Den Haag en omgeving van de R.A.C.-West op zaterdag a.s. Het kranige tiental van Philidor IA zittendWF. Wakka, P. Selier, dat, zoals wij gisteren reeds meld-1 E, Ketting en Jan Koet. Staande: den, kampioen werd van de Leidsel A. H. v. d. Meulen secretaris SchaakbondVan links naar rechtst 1 A. Barkema, D, van Gelde\ P, J. Preenen. Jos. Padding. Jerry Beyen W. F. Schusz. (Foto L-D./Van Vliet) Bovendien geeft het landbouwschap subsidie voor gevallen, waarin niet met kredieten kan worden geholpen. Indien er in zo'n geval nog een krediet loopt van 1954 zal de regering dit oude kre diet kwijtschelden of verminderen. In dien er bijv. nog een oud krediet loopt van f. 5000, en het landbouwschap geeft een subsidie van f. 2000, dan wordt het oude krediet verkleind tot f. 3000, in dien het landbouwschap meent, dat de oude kredietlast te dragen is. De re gering kan niet meer dan lü% bjj- Ingez. Med.-Adv.) Moert ScJlcrrr*. UAXlm* j dragen in de rente van het krediet. Als het landbouwschap en de overheid iets doen, mag van de Boerenleenban ken ook een behoorlijke rente worden verwacht. Daarvoor zUn zij toch eigen lijk ingesteld. Krediet wordt pas ver strekt als de landbouwer meer dan 30(o van zijn oogst heeft moeten mis sen. Die grens moet worden aange houden, omdat er anders ineens vele schapen over de dam xouden willen stormen indien uitzonderingen bene den die grens ook voor krediet in aan merking zouden komen. Minister Mansholt denkt aan het verbieden van het onbeperkt verhuren van teeltrechten door iemand, die geen bedrijf meer heeft. Hij zal deze kwestie opnemen met de produktschappen. Vandaag behandelt de Kamer hel visserijbeleid. Op vrijwel hetzelfde moment In elektriciteitscentrale en in gasfabriek (Van onze correspondent) Vrijwel op hetzelfde moment heeft zieh gistermiddag om tien minuten voor half vier in de grote elektriciteitscentrale aan de Galileïstraat als in de daarachter gelegen gasfabriek aan de Keilehaven te Rotterdam een ontplof fing voorgedaan. In de elektriciteitscentrale is een transformatormachine ge ëxplodeerd. waardoor een betonnen vloer werd vernield. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich daarbij niet voorgedaan. Ernstiger waren de gevolgen van de ontploffing in de gasfabriek, waar een stuk van een turbine door de luchtdruk werd weggeslingerd. Twee leden van het personeel moesten naar het ziekenhuis worden gebracht, waarin één van hen met een shook werd opgenomen. over het terrein tegen een cokeswagen. Door de schok werd de 4Q-jarige machi nedrijver A. J. Nouwens uit de Noorder straat van de wagen geworpen. De man klaagde over pyn in de borst en is even als de heer Stierman naar het Bergweg ziekenhuis gebracht. De heer Nouwena kon later naar huis worden vervoerd. Een koppelingsplaat vloog door het dak van de fabriek naar buiten om niet minder dan vierhonderd meter verder in de buurt van de terreinen van Quick Dispatch een gat in een autobus te boren. De autobus, die wordt gebruikt voor het vervoer van havenarbeiders, was daar geparkeerd. Noch in de elektriciteitsvoorziening noch in de gaslevering is een merkbare storing opgetreden. Wel werd op het moment van de ontploffing de stroomlevering voor een moment iets lager, waardoor het kunstlicht even iets afzwakte. Uiteraard is direct een onderzoek begonnen naar de oorzaak van deze dubbele ontploffing, die volgens een zegsman van het gemeentelijke ener giebedrijf vrij zeker op ten wised- werking berust. Gevolg van wisselwerking? Om tien voor half vier weerklonk er een luide knal in het westelijk stadsdeel. In de grote elektriciteitscentrale was een transformatormachine ontploft. De betonnen vloer van ongeveer 20 vierkante meter, waarop deze machine stond, was uit elkaar geslagen. Gelukkig echter werd er niemand gewond. Personeel be dwong een begin van brand met schuim- blusapparaten. zodat de brandweer, die gealarmeerd werd. geen dienst behoef de te doen Van een controleruimte in de turbinehal waren de ruiten verbrij zeld. Vrijwel op hetzelfde ogenblik deed zich ook een ontploffing voor in de gas fabriek, waar van een generator een as brak. Deze generator, die hoofdzakelijk dient voor de stroomopwekking voor de elek trische apparatuur in de gasfabriek, werd voor een gedeelte uit elkaar gesla gen. Door de luchtdruk werd de assistent-opzichter W. Stierman, 57 jaar. wonende aan de Ring, weggeslin gerd. Hij liep een shock op. Een stuk van de koppeling van de generator vloog door een buitenmuur

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7