KLM krijgt steeds groter net en vliegt sneller en gerieflijker In 15 uur uaar New York Nieuwe hal voor revisie van motoren op Schiphol Paul Steenbergen wordt 50 jaar Winkelsluitingswet wordt thans aan praktische eisen aangepast 96ste jaargang Woensdag 20 maart 1957 Derde blad no. 29091 Naar 118 steden in 74 landen Nieuwe toestellen geleidelijk in gebruik Met de invoering van de zomerdienstregeling op 14 april a.s. zal de KLM haar vleugels weer wijder uitslaan. De frequenties van tal van lijnen zullen worden verhoogd, terwijl groter materieel geleidelijk inge zet zal worden. De luchtvloot, die thans uit 84 toestellen bestaat, zal namelijk in de periode van april tot oktober uitgebreid worden met 10 DC-7 C's en 9 Vickers Viscounts 800, z.g. schroefturbinevliegtuigen. Zeven vliegtuigen zullen daarentegen afgevoerd worden (Convairs), zodat tegen het einde van dit jaar de vloot uit 96 vliegtuigen zal be staan. Viscounts op Europeso net Het in dienst nemen van de Viscounts 800 markeert overigens een belangrijke ontwikkeling bij de uitbreiding van de KLM-vloot, daar met het introdueeren van dit type vliegtuig de schroefturbine- motor zijn intrede bij de KLM doet. Dit toestel, met een kruissnelheid van meer dan 500 km per uur en dat ingezet zal worden op de middel-grote afstanden, heeft voor het reizende publiek het voordeel, dat de snelheid aanzienlijk boven die van de thans in gebruik zijn de toestellen ligt. terwijl zij nagenoeg trillingvrij zijn. Zodra de vloot met ge noegzaam Viscounts 800 zal zijn uitge rust. zullen zij worden ingezet op de lijnen naar Barcelona, Brussel. Dublin Kopenhagen. Londen, Manchester, Parijs, Home, Stockholm en Zlirich. Veilig toestel Met betrekking tot dit toestel van Britse makelij deelde gisternamiddag de president-directeur der K.L.M., de heer L A. Aler, op een persconferentie ter introductie van de zomerdienstregeling mede, dat er geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan over de veiligheid van dit type vliegtuig. De Viscounts 800 zijn alleszins betrouwbare toestellen en het ongeluk van onlangs nabij Man chester met een B.E.A. Viscount 700 is zo hebben de insiders volgens de heer Aler tenminste geconcludeerd te wijten geweest aan een plotselinge breuk iii het overbrengingsmechanisme voor de landingskiappen. Ter vergroting van de veiligheid wordt thans het betrokken onderdeel verstevigd. DC-7C's op lange routes Naast de Viscounts zullen verder dus ook 10 DC-7Cs in dienst worden ge steld. en wel op de lange routes: New York (m.i.v. 2 juni aanvankelijk 7 diensten per week, later 10), Johannes burg (m.i.v. juli), Montreal (m.i.v. augustus) en Zuid-Amerika (m.i.v. oktober). Deze vliegtuigen, die sneller zijn dan de Super Constellations, een nagenoeg gelijk laadvermogen bezitten, iets minder lawaai produceren en iets minder trillen, kunnen met hun kruis snelheid van 580 km per uur het traject AmsterdamNew York non-stop afleg gen. Voor de reis naar New York zal men minder dan 15 uur nodig hebben, voor de reis naar Amsterdam iets min der dan 12 uur. De frequentie van de New York lijn zal overigens met ingang van de nieuwe dienstregeling van 21 tot 24 passagiersvluchten per week verhoogd worden, terwijl de KLM daarenboven nog zeker 100 chartervluchten op deze route verwacht te zullen moeten gaan uitvoeren. Neus-radar De DC-7C's zullen met neus-radar uitgerust worden, waardoor de piloot in staat zal zijn tijdig elektrisch geladen buien waar te nemen, zodat hij deze Geen maximumsnelheid buiten bebouwde kam Zebra-regeling I mei Invoering van een maximumsnelheid buiten de bebouwde kom ligt voors hands niet in het voornemen, zo deelt de minister van Verkeer en Water staat mede In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Proefondervindelijk is aangetoond, dat in fileverkeer de doorstroomsnelheid hei grootst is en d"s de capaciteit van de weg het beste wordt benut bij een snelheid van 40 a 45 km per uur. Er bestaat naar het oordeel van de minister dan ook geen grond voor vrees dat invoering van een maxi mumsnelheid op eventuele beperking van Investeringen een remmende In vloed zou hebben. Het komt de minister voorts raadzaam voor zijn standpunt omtrent het al of niet invoeren van een bromfietsdiploma thans nog niet definitief te bepalen. Teneinde te bevorderen dat de in het K.b. van 17 mei neergelegde bevoegdheid tot het aanleggen van z.g. bescherm de" voetgangersoversteekplaatsen door de wegbeheerder op zoveel mogelijk uniforme wijze zal wonden toegepast heeft een door de minister ingesteld klein contactorgaan in januari j.l. aan de gemeentebesturen een aantal richt lijnen gezonden. In de regeling van de oversteekplaatsen moet nog een kleine wijziging worden aangebracht die be oogt iets meer speling te geven wat betreft de maten van de zebra's en de daarbij horende palen met knipperbol. Verwacht wordt dat de inwerkingtreding van de regeling op of kort na 1 mei a.s. zal kunnen geschieden. NIEUWE REGELING PENSIOEN TWEEDE KAMERLEDEN Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarin een nieuwe regeling wordt getroffen voor het toe kennen van een uitkering en een pen sioen aan gewezen Tweede Kamerleden en van een pensioen aan hun weduwen en wezen. Voorgesteld wordt, voor de duur van ten minste 2 en ten hoogste 6 jaar een uitkering te geven. Het eerste jaar zou deze 80 het tweede jaar 65% en de overige jaren 50% moeten bedragen van het bedrag van de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden. Bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd zou een pensioen volgen, e De tijdelijke uitkering na aftreden heeft tot doel de overgang naar andere inkomstenbronnen te vergemakkelijken. Het pensioen beantwoordt aan de eis, dat. gedurende het lidmaatschap van de Kamer wordt gebouwd aan een oude dagsvoorziening. passend bij de beklede functie. Voor de weduwen- en wezenpensioe nen wordt een verbeterde regeling voor gesteld. kan ontwijken. De passagiers zal hier door de overlast van remous worden bespaard. Verder krijgen de DC-7C's enkele bedden, die op de Super-Constel- lations nog ontbraken. De montage van de neus-radar doet tussen twee haakjes het nuttig laad vermogen (waar dus voor wordt be taald) met 200 kg dalen, terwijl daar enboven deze extra-accessoire de KLM per DC-7C op f. 80.000 komt te staan! Men heeft er dus heel wat voor over om het vervoer gerieflijker te maken... Nieuwe sleden Twee nieuwe steden zullen verder in het 255.000 km lange KLM-net worden opgenomen: Bazel (3x per week) en Belgrado (lx per week), waardoor het aantal te bevliegen steden tot 120 wordt uitgebreid. Verder zullen op de route Amsterdam Curagao (5 x per week) drie i.p.v. twee Super Constellations worden ingezet, waardoor de vervoerscapaciteit enigszins verruimd wordt. De lijn naar Zuid- Amerika krijgt een frequentie van 3 vluchten per week (de toegevoegde vlucht echter niet verder dan Rio "en Sao Paulo de overige vluchten gaan via Montevideo en Buenos Aires tot Santiago de Chili). Frequentie verho gingen vinden tenslotte plaats op de diensten naar Athene. Bangkok, Barce lona, Luxemburg, Madrid, Nice, Rangoon en Teheran. De KLM vliegt in deze nieuwe dienst regeling op 118 steden en 74 landen. Goedkope oceaanvluchten in 1958 Het zijn vooral de Amerikanen die de gedachte geïntroduceerd hebben om KLM over Pool? De K.L.M. volgt met de grootste belangstelling het prachtige pio nierswerk van de S.A.S., die on langs de route via de Noordpool heeft geopend, aldus de heer L A. Aler, K.L.M.'s president-directeur, op een gisteren gehouden perscon ferentie. Voor de K.L.M. is deze poolroute echter, gezien de geogra fische en economische omstandig heden, niet zo urgent als voor de SAS. alhoewel men toch geïnte resseerd is in de route Amsterdam NoordpoolTokio. In de toe komst (op z'n vroegst over twee tot drie jaar) hoopt men dit project dan ook te kunnen verwezenlijken. het oceaan-vervoer aanzienlijk goedko per te maken. Te verwachten valt dan ook, dat met ingang van de zomer- dienstregeling 1058 passagiersvluchten van Europa naar Amerika zullen wor den gevlogen, die aanzienlijk goedkoper zullen zijn dan de tegenwoordige. Een tariefsverlaging (geldend voor deze speciale klasse» van 15 tot 20 pet. mag men verwachten. Het gerief in de toe stellen zal echter vrij minimaal zijn en op lager niveau komen te staan dan de huidige toeristenklasse. De grote impuls, die het internatio nale luchtverkeer hiermede ongetwij feld aan het toeristenverkeer zal geven, doet natuurlijk de behoefte aan hotel ruimte straks dan ook toenemen. Van daar dat de KLM de verdere ontwikke ling van het hotelwezen een urgente zaak acht. Moderne Amerikaanse ambassade in Den Haag Eind 1958 gereed (Van onae Haagse redactie) De wereldbekende Amerikaanse architect Marcel Breuer heeft op de dag, dat in Rotterdam de deuren van zijn opmerkelijke warenhuis voor „De Bijenkorf" open gingen, de plannen ontvouwd voor een moderne Ameri kaanse ambassade. Op een perscon ferentie te Den Haag toonde hij de resultaten van een opdracht een ge bouw te ontwerpen voor de Ameri kaanse vertegenwoordiging in Neder land. De eerste paal gaat nog dit voor jaar de grond in op een sinds de oorlog braakliggend terrein aan het Lange Voorhout tegenover de Kon. Schouw burg. Men hoopt het complex eind 1958 te kunnen betrekken. AANGEPASTE ARCHITECTUUR Marcel Breuer, Hongaar van geboorte en na een zwerftocht door vele Europese landen nu tot Amerikaan genaturali seerd, heeft ernaar gestreefd de archi tectuur van het nieuwe ambassade gebouw aan te passen bij de historische omgeving van het Lange Voorhout. Daaruit valt ook de scheiding van het door hem ontworpen gebouw te ver klaren. Het zijn twee rechthoekige blok ken van vier verdiepingen hoog, slechts door een glazen, even hoge corridor, met elkaar verbonden. Breuer heeft daarmee willen bereiken, dat dit gebouw geen dominerende plaats tussen de historische bouwwerken als de Kon. Schouwburg het voormalig pa: van Koningin Emma, de Kon. Biblio theek en Hotel des Indes zou gaan in nemen. Voor de bekleding van de nieuwe ambassade wordt een grijze kalksteen gebruikt, die past bij de zandsteengevels van voorgenoemde gebouwen. Het hoofdgebouw ligt aan het Lange Voorhout en is evenals het gehele com plex even hoog gehouden als de front gevel van de Kon. Schouwburg. Eerste Kamer behandelt Oorlogsbegroting Efficiency en civiele verdediging bepleit Voor 20 miljoen gulden (Speciale berichtgeving) Werden dezer dagen de eerste palen geslagen voor de nieuwe K.L.M. moto renwerkplaats. die op Schiphol zal ver rijzen, over een jaar hoopt men het bedrijf reeds te kunnen openen. Dit nieuwe gebouw, dat achter hangar 10 wordt opgetrokken en dat 135 meter breed zal worden en 90 meter diep, krijgt een revisie-capaciteit van 20 straal- en gewone motoren per week (de maximum-behoefte zal voorlopig .15 per week gebragen). De „doorlooptijd" heeft men zo uitgebalanceerd, dat deze niet meer dan ongeveer 12 tot 13 dagen zal omvatten, hetgeen „snel" te noemen is Daar de outillage nogal prijzig is, zal het gehele project op f. 20 miljoen komen te staan. Gemiddeld zullen er een 500 man werk vinden. Kwart eeuw Haags acteur Het leven zélf was zijn toneelschool Vrfjdag zal de bekende toneelkunstenaar en mede-directeur van het gezelschap „De Haagsche Comedle", Paul Steenbergen, zijn 50ste verjaardag vieren. En als toneelleider èn als regisseur heeft hij de aandacht op zich weten te vestigen en neemt hy in het toneelleven in Den Haag een bijzonder positie in. Doch aller eerst blijven de toneelbezoekers in hem toch de acteur, de speler zien en dat niet Wim Kan naar ons land terug. Zij zul- alleen in Den Haag. waar Steenbergen in de Kon. Schouwburg een vast en hem toegewijd publiek heeft verkregen, doch ook ver daarbuiten. Men kan zeggen, dat Paul Steenbergen van Groningen tot Maastricht en van VUssingen tot Hengelo als een der eersten, zo niet als dè eerste toneelspeler van de huidige generatie in ons land wordt beschouwd.. Zijn vader was toneelspeler en werkte nu hier. dan daar. Hij ging met Louis Bouwmeester mee op 'n tournee door In donesië. om telkens weer met 'n eigen i gezelschap zijn kansen te wagen. Het ge zin reisde mee. ook de kinderen: de dochter Jo Steenbergen, en de zoon Paul die &1 vroeg op de planken kwamen te staan. ..om te helpen", als er ingevallen moest worden of als er een kinderrol in het stuk voorkwam. DEKKINGSPERCENTAGE 72 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in februari 1957 f. 1.237 mil joen (v.m. f, 1.433 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 887 miljoen (v.m. f. 980 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 72 (v,m. 68). WIM KAN 28 MAART WEER IN ONS LAND Na een succesvolle tournee door Zuid-<Afrika komen Corrie Vonk j len donderdag 28 maart om 20.30 uur uit Athene op Schiphol arriveren. De Eerste Kamer besprak gisteren de begroting van het Departement van Oorlog. Mr. Vixsehoxse (C.H.), bepleitte o.a. een goede woningvoorziening voor het militaire personeel. Dit moet een taak zfjn van de gemeentebesturen; hij verzocht de minister hier meer acti viteit te willen ontwikkelen. Het aantal vliegtuigen waarover Nederland beschikt achtte de heer Vixseboxse wat- de Marine betreft, niet voldoende, vooral omdat rekening moet worden gehouden met de over zeese gebiedsdelen. Hij verzocht de minister hieraan zijn aandacht te wijden. De heer De Rijk (P.v.d.A.) verzocht de minister inlichtingen te willen ver strekken met betrekking tot een even tuele vermindering van de Engelse strijdkrachten in Duitsland, daar men over de berichten hieromtrent zeer ver ontrust is. Alles moet worden gedaan om het be- roepspersoneel uit te breiden. De P.v.d.A. wenst, aldus de heer De Rijk. dat buiten de K M A. nieuwe mo gelijkheden worden geschapen voor de vorming van beroepsofficieren. Spreker drong er bij de minister op aan mede te delen wat er gaat ge beuren met de Nationale Reserve. Zij die hiervan deel uitmaken hebben hier op recht. De heer De Rijk was verder van oor deel dat bezuinigingen bij onze strijd krachten zeer wel mogelijk zijn Hij achtte de taak. die de Ned. Ma rine op de Oceaan is toebedeeld, te zwaar. De bijdrage toch van België is veel bescheidener. Mr. Van Riel (V.V.D.) betoogde, dat de omstandigheid dat een groot deel van het beroepspersoneel uitziet naar een andere betrekking, zoals vorige spreker verklaarde, aantoont, dat het minder goed gaat met onze strijd krachten. Aan de burgerverdediging moet grote aandacht worden geschonken daar een legermacht zonder goede verdediging van het achterland waar deloos is. De heer Van Riel zou een beperking van de Engelse strijdkrachten in Europa betreuren. Ook hij onderstreepte het belang van de uitbreiding van het be roepskader. De heer Algra (A.R.) legde er de nadruk op dat een totale oorlog een oorlog zonder toeschouwers zal zijn en ieder zal meestrijden. Deze oorlog zal ..totaal" zijn wanneer de aanvaller buiten ons land zal staan maar hij zal ook totaal zijn wanneer wij onver hoopt bezet worden, want dan zal door middel v. colloborateurs, pers en radio een aanval worden gedaan op geest en ziel van ons volk. en deze zal mis schien gepaard gaan van deportaties. Het is daarom zaak de civiele verdedi ging grondig ter hand te nemen, waarbij in het bijzonder gelet moet worden op transportproblemen en op de levensmiddelenvoorziening ten bate van de burgerbevolking. Ook zal het vraagstuk van evacuaties op grote schaal bestudeerd moeten worden. De heer Diepenhorst (A.R.) was van oordeel flat bij de affaire van majoor K. teveel instanties zijn betrokken, is men op het Departement van Oorlog terzake diligent geweest zo vroeg hij. Spreker drong aan op een spoedige herziening van het militair tucht- en strafrecht. De minister dient hier druk uit te oefenen. Mr. Sassen (K.V P.) sprak over het militaire tucht- en strafrecht. Hij merkte in dit verband op. dat de exclu siviteit van de militaire rechtspraak niet te ver mag gaan. Hij wilde niet op verlaging van de militaire uitgaven aandringen, maar de beschikbare middelen moeten zo efficient mogelijk worden gebruikt. Uiterste zuinigheid is gewenst cn in dit verband vroeg spreker zich af of een aantal van 21.000 ambtenaren dit jaar op het Ministerie van Oorlog niet aan de hoge kant is. Voor 1957 be draagt dit aantal zelfs 25.000. Voor Marine zijn deze cijfers resp. 8300 en 9000. Is het wel juist, zo besloot de heer Sassen, dat de militaire uitgaven geheel buiten de bestedingsbeperkin gen vallen, waardoor de bevolkinf thans getroffen wordt? De heer Maenen (K V P achtte de kostwinnersvergoeding onbillijk, omdat zij het karakter van een ondersteuning draagt. Er moet een rechtvaardige rege ling komen op basis van loonderving en de huidige vergoeding voor kostwinners moet worden herzien, aldus spreker. Hij keerde zich tegen een gelijkstelling van kerkelijke vertegenwoordigers en leden van het Humanistisch Verbond bij de geestelijke verzorging van militairen. Minister Staf antwoordt vandaag. Er werd vooral in de provincie ge speeld. op donkere kleine toneeltjes in dorpscafé's en in uitspanningen met kale primitieve kleedkamertjes, waar ie der comfort ontbrak. Op kermissen en schouwburgtenten. Zo leerde hij al vroeg het bonte leven van de rondreizende to neelspel erstroep kennen uit een tijd, die voorgoed voorbij Is, met stukken, die toen een onweerstaanbare aantrekkings kracht op het publiek uitoefenden - een ander soort schouwburgbezoekers dan thans - „De twee wezen", „De man met de wassen beelden". „De voddenraper van Parijs", enz. Daar leerden broer en zuster het vak, daar werden ze neergezet tussen de cou lissen met de opdracht, „er het beste van te maken", daar stonden zij voor de opgave mee-te-doen en zich zo, via een harde en onverbiddelijke praktijk de knepen en de trucs en de techniek van het vak eigen te maken. Een ander soort leerschool dan de „academie voor dra matische kunst", die men te Amsterdam kan volgen. Neen, een toneelschool-op leiding heeft Paul Steenbergen nooit gehad, het leven zette hem jong op de planken en deed hem onmiddellijk ken nismaken met het publiek Grote verering had hij voor het spel van zijn zuster. Zij, die haar nog gekend hebben in de jaren, dat Cor van der Lugt Melsert met zijn Rotterdams Hof stadtoneel vaste bespeler van de Kon. Schouwburg was, weten welk een ta lentvol actrice aan haar verloren ging. Men had de grootste verwachtingen van haar, maar Jo Feit-Steenbergen stierf jong op 26-jarige leeftijd, 26 april 1927. Paul Steenbergen kan met warmte over haar spreken: „Zij was voor mij méér den een voorbeeld In die Jaren dat wij als kinderen dorpen en kermis sen afreisden, had ik vaak het gevoel dat ik het nooit zo zou kunnen als zij en soms denk ik wel eens dat voor mij het toneelspelen eerst ernst en werkelijk heid werd. dat ik eerst begon te spe len, toen zij er niet meer was. Het was nog jaren later voor de toneelkunst mij dat openbaarde, wat méér dan métier lseens heeft Bets Ranucci-Beckman tegen me gezegd: „Toneelspelen moet je héél lang doen eer je gaat beseffen wat het betekent en wat het. is". De waar heid van die woorden heb ik leren erva ren". Als jong acteur van ongeveer 35 jaar. dus een kwart eeuw geleden, in het sei zoen 1932—33. kreeg hij een engagement bij Cor van der Lugt Melsert, aan het Rotterdam-Hofstadtoneel. Het was in die Jaren, dat lk hem voor het eerst zag optreden, een verschijning. Koopavonden mogelijk Halvedag- en vakantiesluitingsregeling enkel op verzoek van Kamer v. Koophandel Paul Steenbergen in een van zijn vele rollen. die onmiddellijk de aandacht trok: hij speelde Arnold von Melchthal aus Un- terwalden in Schiller's „Wilhelm Teil", waarin Cor van der Lugt Melsert de ti telrol vertolkte. Deze voorstelling was een zeer belangrijke, zij werd n.l. gere gisseerd door Leopold Jessner van het Stadstheater uit Berlijn, toen - door de Nazi's - een zwerver geworden, eens naast Max Reinhardt dè toneelleider van Duitsland Paul Steenbergen mauKto sneï car rière. een paar malen moest hij grote rollen opnemen voor zieke collega's, wel dra kreeg hij zelf zijn kansen. Toen Van der Lugt Melsert naar Amsterdam trok en „Het Residentietoneel" onder leiding van Dirk Verbeek. Bets Ranucci-Beck man en Johan de Meester de bespeling in de Kon. Schouwburg, te Den Haag, aanving, was Steenbergen een der eerste spelers. De periode, die op het Hofstad toneel volgde, zou hem reeds vóór 1940 tot de eerste acteur van dit gezelschap maken, wat hii hij „de Haagsche Come- dle" handhaafde, totdat hii in 1950 of ficieel in de directie van dat gezelschap, naast Cees Laseur, werd opgenomen. Een functie, die hU tot op heden ver vult en naar wij van harte hopen, nog lang zal mogen vervullen! BEN VAN EY8SELSTEYN De regering meent, dat de winkel sluitingswet 1951 moet toorden gewij zigd ojii tegemoet te komen aan be hoeften die in de praktijk zijn geble ken. Zij heeft daartoe bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend. De wijzigingen, die worden voorgesteld zijn deels van materiële, deels van technische aard. Zij be treffen geen van alle principiële punten. Voorgesteld wordt onder meer de koopavonden rond Sint-Nicolaas en de kerstdagen te verlengen. Inplaats van om negen zouden de winkels om tien uur 's avonds mogen sluiten. Alleen op 24 december zou géén koopavond meer zijn. Op die dag zouden de winkels nor maal om zes uur moeten sluiten. Voor de Sabbat- of Zevendedag hou dende winkeliers wordt voorgesteld dat zij op zondag hun winkels geopend mo gen houden van 10.00 tot 18.00 uur in plaats van, zoals nu, van 8.00 tot 14.00 uur. Voorts wordt voorgesteld, aan de markt- en straathandelaren en aan de handelaren te water toe te staan in juni, juli en augustus op werkdagen tot s avonds negen uur zacht fruit te ver- het ogenblik is dat toegestaan tot zeven uur. Voor broodbezorging wordt bepaald, dat deze op werkdagen des avonds ge heel vrij zal zijn. Tot nu toe ls deze ook aan een bepaald uur gebonden. Een arrest van de Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat het houden van lezin gen in boekwinkels in de tijd dat de winkels gesloten moeten zijn verboden is Voorgesteld wordt nu, dit soort ge beurtenissen toch mogelijk te maken door aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid te geven, ontheffing van het winkelsluitingsverbod te verlenen. VAKANTIE In het wetsontwerp wordt ook een an dere regeling voorgesteld voor de halve dag- en de veelomstreden vakantieslul- ting. De opzet van de tegenwoordige re geling is, dat de gemeenteraad geen ver plichte sluiting gedurende een halve dag per week of gedurende een of meer pe rioden in verband met de vakantie kon •pleggen dan met instemming van het bedrijfsleven. Indien een bedrijfstak geen prijs stel de op een dergelijke sluiting zou het on juist zijn de ondernemers daartoe te dwingen, zo was men terecht van me ning. Maar in de praktijk kwam het dikwijls moeilijk uit. De meningen in de bedrijfstakken waren soms verdeeld en zo is het voorgekomen, dat ondernemers tegen hun wil een sluiting werd opge legd uit vrees, dat er anders onbillijke concurrentie zou worden aangedaan aan de meestal ln de meerderheid zijnde winkeliers, die wel sluiting verlangden. Op deze wijze echter worden de econo mische belangen van de ene groep win keliers ondergeschikt gemaakt aan die van de andere. Het tegenwoordige voor schrift, dat de Kamer van Koophandel moet worden gehoord alvorens zon re geling wordt getroffen, heeft nog niet voldoende effect gesorteerd om een aan tasting van de vrijheid van bedrijfsuit oefening geheel te voorkomen. De regering meent nu, dat in deze materie de belangen van het bedrijfsle ven met meer waarborgen moeten wor den omgeven. Daarom wordt nu voorge steld, dat dergelijke sluitingsregelingen uitsluitend en alleen op verzoek van de Kamer van Koophandel kunnen worden vastgesteld. Voorts wordt voorgesteld voor ver schillende delen van gemeenten verschil lende koopavonden mogelijk te maken. Het bijvullen van automaten, hetgeen thans alleen tot het sluitingsuur van de winkel is geoorloofd, wordt in het wets ontwerp mogelijk gemaakt tot een half uur na de sluitingstijd. Binnenkort uitbetaling melkprijstoeslag 1955-'56 Nu uit de berekeningen van het Produktschap voor Zuivel- en Melkpro- dukten verwerkte en in consumptie ge brachte melk ln het melkprijsjaar 1955/56 blijkt, dat de voor dat melk prijsjaar geldende algemene garantie prijs niet is bereikt, zullen de toeslagen, welke voor bepaalde gebieden van ons land in het vooruitzicht waren gesteld, in hun geheel worden betaald. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gepubliceerd, waarbij de uitbeta ling van de melkprijstoeslag 1955/56 wordt geregeld. De volledige toeslag is vastgesteld op f. 1.70 per 100 kg. melk. Dit komt overeen met f. 45.94 per 100 kg. melkvet, met f. 1.70 per 10CT liter in consumptie gebrachte volle melk (in Zeeland en op Goeree-Overflakkee), met f. 23.66 per 100 kg. Leidse kaas en met f. 15.16 per 100 kg. Goudse kaas. De gedeeltelijke toeslag is vastgesteld op f. 0.85 per 100 kg. melk, hetgeen overeenkomt met de helft van de hier boven bij de volledige toeslag genoemde bedragen. De eerste betalingen van de toeslagen kunnen in het begin van april 1957 wor den verwacht. Dieven in de nacht (Speciale berichtgeving) In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de bedrijfswinkel van de Rudolphstichting te Bameveld. Er werd voor f. 900.gulden aan rook artikelen ontvreemd. Reeds dinsdag hield de Rijkspolitie de daders aan. Het waren drie delinquenten van het opvoe dingsgesticht Valkenheide. Een der jongens was vroeger verpleegd geweest op de Rudolphstichting en met de situa tie bekend. De daders zijn door open- sehuiving van een raam binnenge komen. Wederom goud in valuta omgezet Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank heeft deze een deel van haar goudvoorraad gebruikt om de de viezenreserve aan te vullen. Ditmaal is voor dit doel goud verkocht tot een be drag van f.20 miljoen, waardoor de goudvoorraad gedaald is tot f. 3077 naü- joen. Dit Jaar is reeds voor ver over de f 100 miljoen van de goudvoorraad af gebrokkeld. want het jaar werd ingezet met een goudhoeveelheid van f 3192 miljoen. De deviezenreserve is hierdoor aangegroeid tot f.800 miljoen, zodat ook uit andere hoofde valuta moet zijn toegevloeid. Verse „belegen" kaas uit de natuurlijke koelkast In 1912 namen Shackleton en Scott een Edammer kaasje mee op hun reis naar de Antartica en het bleef daar in een van de depots langs de barre en koude poolroute achter. Na 45 jaar is dit kaasje weer in Nederland teruggevonden, gevonden bij een der poolexpedi ties. Door het ministerie van Land bouw werd een onderzoek naar kwaliteit en smaak ingesteld. Na ontdaan te zijn van de oorspron kelijke verpakking, bleek de kaas nog even vers en smakelijk ais ten tijde van de leverantie. En toch kan men van uitermate „belegen" kaas spreken Kaasmakend en kaasminnend Nederland heeft met warme be langstelling kennis genomen van deze ervaring. Ir. J. M. van Voorst van Beest van de agrarische ver tegenwoordiging in het buitenland va» het ministerie van Landbouw sprak reeds over „wijde perspectie ven" voor de toekomst. Hi| herin nerde aan de Amerikaanse plannen om van de Zuidpool één grote koel kast voor de gehele mensheid te maken, waar in tijden van over vloed voorraden aangelegd kunnen worden voor. moeilijker jaren Nederlands klokkenspel gaat naar New York voor de wereldtentoonstelling in april Ieder kwartier speelt het een volksliedje I klein pianoklavier met de hand bespeeld worden. De figurenomloop draait rond april „ohronochime 1S gedoopt Het omvat vrijheidsbeeld en de s-ohomver. var, h* een klokkenspel met 14 klokken, een moederklok met 7 nevenklokken die de tijd aangeven op verschillende lencte graden en een figuren-kunstsprl dat l»y 't spelen der klokken opengaat. Het spel, dat door eigen tekenaars is ont worpen, zal worden opgesteld in het Coliseum t« New York, maar is ook United Nations zijn opgenomen De beeldjes zijn ontworpen door op Gee- sink van her Amsterdams Dollywood en stollen verscheidene nationaliteiten voor Voor d? wereldtentoonstelling Brussel 1958 heeft de firma Petit en Frltsen op dracht tot het vervaardigen van een ca rillon van 49 klokken met een toren van r'«"t?"nste"lnien 35 h«JtT£ïr h.Yoïtw.™ In Canada en Zuid-Amerika. i Ho ■no en Zuid-Amerika. De klokken wegen in totaal 500 kg., en spelen 'vier kwartier een volksliedje, zo de Nederlandse architecten Boks en Bakema in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5