Mizee's Madrigaalkoor schonk een gespannen „Johannes Passion*" Verrassend veelzijdiger facet beivonderenswaardig ontwikkeld Scholieren geconfronteerd met liet werk van de Unesco Als U keelpijn hebt... Shakespeare's zonnigste blijspel zonnig opgevoerd Demmenie 96ste Jaargang Woensdag 20 maart 1957 Tweede blad no. 2909Ü Ontroering in Lijdenstijd De Lijdenstijdis begonnen. Dus ook die der „Passionen". Meer en meer stelt zich naast Bachs „Mattheus Passion", diens totaal anders geaarde, doch zeker gelijkwaardige Johannes Passion", compacter, dramatischer, feller tegenover het mildere, beschouwender karakter van de Mattheus Passion". Onder de talloze koren, die zich thans ook met de Johannes Passion na jarenlange vergetelheid intensief bezighouden, behoort Willem Mizee's Nederlands Madrigaalkoor". Naar wij menen, was het gisteravond de zevende maal, dat het koor dit diep aangrijpende werk in onze stad bracht. Welk een groei, zowel vocaal als gees telijk dit koor in die jaren doormaakte, het kwam ditmaal wel zeer sterk en overtuigend tot uitdrukking. Lag het accent eertijds meer op het lyrisch-romantische, thans was daarin een radicale verandering gekomen en belichtte Mizee de „Johannes Passion" inderdaad dramatischer, dynamischer, meer gespannen en geladen, waarom wij nog in onze beschouwing vroegen, omdat wij die zyde tot nu toe te zeer moesten ontberen. Zodoende verkreeg het werk de sug gestieve vaart en de indringende stuw kracht, die het behoeft, waarnaast toch ook op de geëigende momenten de innig heid en de verinnerlijking naar voren trad. waaraan de bij voorkeur romanti serende Mizee zijn hart verpand heeft. Deze domineerde vooral in verschil lende door hem met zoveel warme liefde fijnzinnig behandelde en van een zeld zame klankpracht doortrokken, ge nuanceerde koralen. Zodoende wordt op het huidige ni veau en „niveau" bezat deze uitvoe ring in hoge mate! toch wel een bij zondere evenwichtigheid tussen deze beide polen bereikt, waardoor van een zijdigheid naar de ene of de andere richting geen sprake meer is. Zodoende wordt men tevens gecon fronteerd met een verblijdende „twee eenheid", waarin enerzijds de fanatiek- bewogen zeggingskracht en anderzijds het beschouwende zün rechten ver krijgt en wij getuigen kunnen van een ontwikkeling naar een „standaard"- uitvoering, waarin het Ideaal meer malen bereikt wordt en het sublieme wordt geraakt. Want onvergetelijk blijft bijv. het slot koor „Ruht wohl", met het daarop volgende koraal „Ach, Herr, lass dein lieb' Engelein". Dit betrekkelijk kleine, maar selecte koor bereikt veelvuldig een ongeloof waardige sonoriteit en daarnaast ook een unieke klankverfijning, waarvan het in onovertrefbaar luchtige ritmiek gehou den „Lasset uns den nicht zertheilen" onweerlegbaar getuigde. Wat ons ditmaal bijzonder trof was, dat expressieve spankracht van de aanvang af aanwezig bleek. Geen traag heid. maar een soepel tempo al onmid dellijk in het indrukwekkende aanvangs- koor „Herr. unser Herrscher", geen moeite dus meer, om er „in te komen", onmiddellijk de „gedurfde" aanpak, die een markant relief waarborgde, een Mizee die steeds meer en beter met zijn perfect koor kan realiseren, technisch vertrouwd ook, als men met de veel eisende opgave is. En waar vroeger in de turbae, die hevig en kervend kunnen klinken, het aan genoegzame uitdrukkingskracht laboreerde, daar was nu het juiste accent al een heel eind in de goede richting gevonden. Wjj leerden Mizee van een andere zijde kennen, bewijs, dat zjjn persoonlijkheid zich verruimt en hij openstaat voor facetten, die tot nu toe min of meer een gesloten boek leken. Wij zijn dankbaar voor deze open stelling, want zij strookt met onze in dertijd reeds gesignaleerde wenselijke richting. Mizee's koor, waarvan het benijdens waardige materiaal reeds lang in onze stad een hoge reputatie geniet, zó te horen zingen, kan ten voorbeeld strek ken aan vele andere koren, die zich met deze materie bezig houden. Dit koor, zingend met ware Bachliefde en -begrip staat als een der eerste in de rij, juist ook in verband met haar doorzichtigheid, waardoor het stemmen- weefsel in de vernuftige polyphonie over het algemeen in een zuivere verhouding staat tot dat der instrumentale omlijs ting, in casu die van het stijlvol spe lende en steunende Residentie-Kamer orkest, waardoor een klankbeeld ont staat, dat aan hoge eisen beantwoordt. Hulde, zowel aan de dirigent als aan de zangeressen en zangers voor het in dit opzicht bereikte! De solistische medewerking deed ken nis maken met drie ons onbekende fi guren: Maria Suchèl (sopraan) en Wil- helmine Matthès (alt), alsmede de te nor Paul Hameleers (aria's). De eerste bewees over het voor Bach geëigende glanzende materiaal te beschikken. Of schoon stellig nog niet ten volle podium- rijp, biedt zij vertrouwen voor de toe komst. Nervositeit en onrust speelden haar aanvankelijk parten, doch in de aria „Zerfliesse, mein Herze" traden de vocale kwaliteiten duidelijk naar voren. Meer routine en geestelijke groei zul len de voordrachtc doen rijpen. Laat zij. om het nodige contact te verkrijgen, zich echter directer tot het gehoor wenden en niet over de luisteraars heen kijken. Een verrassing was de altzangeres: al lure, karakter en individualiteit kenmer ken haar. Eerst nog niet volkomen vrij, imponeerde en ontroerde zij later in de aria „Es ist vollbracht". Er zijn nog technische tekortkomingen, dooh klaar blijkelijke intelligentie zal daarin wel op de duur voorzien. Paul Hameleers bleek beslist onvol doende. Hü moet zijn techniek grondig herzien. Zijn stem mist ieder „fond" gevolg o.a. van te hoge keelkopstand en het veelvuldig gebruik van de kopstem is een te gemakkelijke en doorzichtige camouflage voor absolute onmacht. De tenor Chris van Woerkom (Evan gelist) gaat snel vooruit. Zijn licht aan sprekende, uitstekend geschoolde en dragende stem. paart zich aan een ex pressieve, levendig beeldende vertel trant. Hij had onverbeterlijke momen ten und geseilte ihn! die het beste reeds verwezenlijkten: van monotonie, gelijk eertijds, was geen sprake meer. Anton Eldering (bariton) betoonde zich waardig en sober in de Chrustus- partij: een sympathieke vertolking. Het „Es ist vollbracht" denken wij ons piano inplaats van forte. Meine Pot (bas) ont wikkelt steeds sterker overtuigingskracht als Pilatus, in aria's laat de toonegali- satie nog te wensen: hij hoede zich daar voor een zekere rauwheid. De pe riode van het detoneren behoort geluk kig tot het verleden. Het Residentie Kamerorkest bestaat uit waardevolle en zich met inzicht aanpassende krachten. Het ongelukje met de Viola d' amore verkeerde snaar gegrepen! zien wij maar voor bij. Het instrument wordt immers niet dagelijks bespeeld. Edward Röntgen superieur op zijn Viola da Gamba. Mevrouw Catherine Gris-Ritsema als steeds onovertrefbaar kundig en fijn zinnig muzikaal op het klavecimbel. Zulk een steun schenken slechts wei nigen Het Salmer Lincoln Organ, een nieuwe introductie en in Engeland reeds veel in gebruik, bespeelde Bram Martün betrouwbaar. Het herinnert qua toon, sfeer en karakter aan het PÜporgel. Daar wij aanschaffing van een kost baar pijporgel voor de Stadsgehoorzaal een utopie achten alhoewel eigenlijk noodzakelijk! zou dit kleine, veel goedkopere orgel een alleszins bruik bare vervanging kunnen zijn. Wie weet dus. Een concertzaal zonder orgel is im mers voor een muziekstad als Leiden tegenwoordig ls, beslist een aanflui ting! Alg. Bond van Ambtenaren huldigt jubilarissen Het afdelingsbestuur van de Alg. Bond van Ambtenaren had gisteravond een bijeenkomst in „Ons Centrum" belegd, om de bondsleden met 25 en 40 „dienst jaren" te huldigen voor hun trouw aan de vakorganisatie. Namens het afd.be- stuur verwelkomde de heer J. Wonder- gem de jubilarissen en hun echtgenoten, alsook de bondsvoorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer J. Blom. De heer Blom hield een toespraak, waarbij hij mededeelde, in oude verslagen van de afdeling Leiden gelezen te hebben over onderlinge moeilijkheden, die het gevolg waren van de toenmalige verscheiden heid op het gebied van de organisatie van overheidspersoneel. Het eigenaardige daarbij was, dat spreker daarin namen van bestuursleden aantrof, die toen in verschillende organisaties een rol ver vulden en die nu in de 73.000 leden tel lende A.B.V.A. functies hebben. Deze concentratie van krachten heeft goede vruchten afgeworpen, aldus de heer Blom. Voor de oorlog was het gebruike lijk, om in tijden van bezuiniging het eerst de salarissen van het overheids personeel te verlagen: nu worden voor tekorten andere oplossingen gezocht, want nu spreekt in alles de vakbeweging een woordje mee. Dat de vakbeweging een sterke macht is geworden, daartoe hebben de bondsleden, die nu voor hun langdurig lidmaatschap gehuldigd wor den, krachtig meegewerkt, zei de heer Blom. Hij sprak daarvoor zijn grote waardering uit en hoopte, dat zij nog vele jaren getuigen zouden mogen zijn van de verdere bloei van hun organi satie. De heer Wondergem reikte daarna met een voor ieder toepasselijk toespraakje de gouden en zilveren insignes uit, waar bij ook de dames een mooie attentie ont vingen. Het gouden insigne ontvingen de he ren C. Baart, J. J. v. d. Berg, J. Brou wer, J. van Es, J. A. van Haaren, P. Hemerik, E. Plaggemars, N. A. Roozen- daal, G. F. Schimmel, J. H. Schüller, P. Vermond, H. van Woudenberg, B. Wij- land en mej. H. Wijland. Het zilveren ereteken werd uitgereikt aan de heren P. Fakkel, J. Filippo, W. F. Kloots en P. J. Koole. De heer Schüller werd met een extra woord van dank voor zijn ver diensten in organisatieverband door de heer Wondergem gehuldigd. Onze stadgenoot, de heer E. Timan, gaf daarna een zeer aantrekkelijk en ge varieerd filmprogramma, dat in het bij zonder op de Sleutelstad was afgestemd. Daarbij viel het 3 oktobernummer bij zonder in de smaak; door vernuftig ma nipuleren van grammofoonplaten waan de men zich werkelijk temidden van het feestgewoel op de Leidse feestdag. De bijzonder geslaagde en gezellige bijeenkomst werd met een dankwoord door de heer Wondergem gesloten. WETHOUDER D. v. d. KWAAK OPENT PAASTENTOONSTELLING De paastentoonstelling, die zoals be kend op vrijdag 5 april wordt gehouden, zal door de wethouder van financiën, I bedrijven en marktwezen, de heer D. van der Kwaak, geopend worden. De heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, zal een rede uitspreken. Een huis vol herrie MILITAIREN HADDEN VROLIJKE AVOND. Dat een huis vol herrie in deze drukke tijd toch nog goed bij het publiek in slaat. bleek gisteravond wel in de kan tine van de Koksschool, met de opvoe ring van de klucht „Een huis vol her rie" door het gezelschap Jan Nooy. Nou, met de „herrie" is het gisteravond wel meegevallen. De klucht, die een aan eenschakeling was van misverstanden en verwikkelingen, heeft in ieder geval de aanwezigen een vrolijke avond bezorgd. Daar was weer de „klassieke" schoon moeder, die de mannen „poelen van be drog" noemde, een „ondergedoken" baby, een aan de grond geraakte dokter en tot slot de beroemde detective. Voor de rest was het een volkomen voor de hand liggende, gezonde klucht en de „herrie", die aan het eind van de avond door de andere zijde van het doek verzorgd werd, mèt de» bloemen, aange boden door adjudant J. Nieuwensteyn, waren dan ook wèlverdiend. In dit gezelschap werkten mee: Beppie Nooy, Lex Faassen, Diny van Dijk, Be rend v. d. Amstel, Miesje Walewijn, Bert Silvester. Wim Poncia, Stine Leron en Gelijn Molier. De decors waren verzorgd door de Dienst Welzijnszorg Leger te Den Haag. Ds. I. Kievit bedankt vaar beroep Ds. I. Kievit, hervormd predikant te Woerden, die in de vacature ds. N. Kleermaker beroepen was bij de Leidse Hervormde Gemeente, heeft voor dit beroep bedankt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Jacoba Johanna Maria, ctr van G. P. van den Berg en J. C. Wijnands; Sa muel Gerardus Jozef, zn van P. C. J. Wortman en K. J. Meijers; Marinus Petrus Maria, zn van C. A. Spring in 't Veld en J. M. Waasdorp; Marjolein Annetta, dr van J. cie Graaff en B. Duinkerken; Johan Chris- tiaan, zn van J. C. den Hollander en M. S. Konijnendijk; Antje Margje. dr van A. van Rooi jen en P. van Aalst; Willem, zn van W. Poot en A. I. Boer; Huberbus Martinus, zn van H. M. de Vroom en C. L. S. Del beek; Joseph Cornells, zn van C. de Vlie ger en J. M. van Sohie; Antonius Johan nes Maria, zn van P. L. Ahsmann en M. M. Wltaenburg OVERLEDEN J. Schopenhauer, 3 dagen, dr; H. G. J. Wolf. 76 Jaar, man; Th, J. Kok, 1 jaar, dr. Onderling begrip in wereld verbeteren! In de aula van het gemeentelijk gymnasium aan de Fruinlaan waren gister avond vele scholieren, leraren en leraressen van Leidse ülo- en middelbare scholen samengekomen op een bijeenkkomst, die In het kader van de week van internationale samenwerking door het Leidse actiecomité georganiseerd was. De heer Zonneveld sprak namens de Leidse commissie voor Internationale Samenwerking een kort openingswoord, waarna mr. F. H. Tunnissen, directeur van het Unesco-centrum Nederland, zijn plaats op het spreekgestoelte innam. Zijn uitdaging hem te vertellen wat de Unesco eigenlijk is. durfden de aanwe zigen kennelijk niet te beantwoorden en daarom gaf spreker een kort inzicht van het doel en de werkwijze van dit orgaan van de V.N., dat zich beweegt op het terrein van onderwijs, gezond heidszorg, landbouw- en huishoudelijke voorlichting en voorlichting op het ge bied van de vrije tijdsbesteding. Het werk tot bestendiging van de wereldvrede strekt zich uit over een arbeidsveld dat tweederde van de wereldbevolking telt, De Unesco heeft hiervoor de beschikking over fondsen, even groot als het bedrag, dat in ons land jaarlijks in de begroting van het ministerie van O. K. en W. wordt uit getrokken voor het kleuteronderwijs. Waar het betreft de mogelijkheid tot het opnemen van contact met personen in verre, vreemde landen, noemde spre ker de hedendaagse jeugd zeer bevoor recht, Deze relaties kunnen eveneens bijdragen tot het verbeteren van het onderling begrip tussen de volkeren. De heer G. Th. Beishuizen, die jaren lang als leraar heeft gewerkt op het eiland Cyprus en in het Midden Oosten, beschreef vervolgens hoe de armoede in die landen het onderwijs belemmert. Hij schreef dit toe aan de „IJzeren Ring', die eeuwenlang om het Midden Oosten heeft gelegen. Door een histo rische achterstelling kregen deze landen niet. wat andere staten wei kregen. Met het oude. koloniale systeem hebben wij moeilijkheden veroorzaakt, die we ook zelf zullen moeten oplossen. Ontevre denheid over deze achterstelling kunnen we alleen voorkomen door mededeling van onze kennis. Door eigen ervaring heeft spreker de volkeren van het Midden Oosten leren kennen als gelij ken, die weliswaar een eigen kijk heb ben op het gehele leven, maar die in geen enkel opzicht de minderen zouden zijn van de Europeaan. Zij hebben hun verwachtingen nog op het Westen gesteld. In het beantwoorden van die ver wachtingen en het brengen van een goede verstandhouding tussen de volke ren zullen in de toekomst vele jonge mensen een taak vinden. Het werk van de Unesco steunt op het wederzijds vertrouwen. Tot slot werd de film „Kinderen glunderen weer" vertoond. Gisteren is de „Waterman", die op de Atlantische Oceaan werd aan gevaren en beschadigd, in Rotter dam aangekomen. De scheur in de achtersteven, vanuit het schip ge zien. (Ingez. Med.-Adv.) Succes voor Haagse Comedie Welk een biyheid. welk een frisse dwaasheid, welk een onverwoestbare levensdrang blijft Shakespeare's „Drie koningenavond" toch steeds behou den! Dit zonnigste bijspel van deze grote onder de groten, hetlaatste van zün z.g. „golden comedies", één we reld van vreugde en dwaasheid met daaronder fün verborgen die levens wijsheid, waarmede Shakespeare de wereld veroverde, blüft dan ook ge regeld repertoire houden, Sinds de nimmer te vergeten voorstellingen -van wülen dr. Royaards wordt dit ngc? \l»'»l - Art v KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Lezers schrijven LEIDERDORP Zwembad Leiderdorp De heer C. L. Haksteeg. Resedastraat J6 te Leiderdorp, schrijft ons, dat hij het niet eens is met de wijze waarop het nieuwe zwembad geëxploiteerd zal worden. Met name maakt hij er bezwaar tegen, dat het gemeentebestuur reeds bij voorbaat heeft gesteld dat het bad op zondag gesloten zal zijn. Wanneer men zich 's zondags wil verfrissen, dan is dat onmogelijk en er zijn er toch velen, die in de week geen tijd hebben en dus uitsluitend op zondag zouden kunnen gaan zwemmen. Hij is van mening dat men met alle inwoners rekening moet houden, en dat zij die op zondag willen zwemmen niet in een uitzonderings positie geplaatst mogen worden. Met de wensen van doze mensen wordt geen rekening gehouden, aldus schrijft de heer Haksteeg. De raad had reeds eerder vastgesteld, dat dames en heren op verschillende tijden zouden zwemmen, en thans heb ben B. en W. meegedeeld dat er een tijd vastgesteld zal worden voor een familiebad. Waarom, zo vraagt de heer Haksteeg. heeft men ook het gemengd zwemmen niet vrij gelaten? Voor velen is de aardigheid er nu reeds af, omdat men niet altijd in de gelegenheid is precies tijdens het familiebad samen te gaan zwemmen. kostelüke blüspel geregeld opnieuw uitgebracht en steeds met succes. Voor K. en O. bracht, een tiental ja ren geleden, de START deze zeldzame verzameling van koddigheid van aller lei aard en soort met een tikkeltje deugd vfjf jaren geleden kwam het ATG onder regie van Van Dalsum er mede en nu heeft de Haagse Comedie het opgeno men. Zulks onder regie van Cees Laseur, die er ongetwijfeld een juweeltje van heeft weten te maken. Fijn afgestemd over de ganse linie heeft Laseur o.i. na Royaards wel het meeste bereikt Geen ogenblik was van het toneel de vrolijkheid, die inderdaad over alles moet domineren, zelfs daar, waar het ernstig dreigt te worden. En dit in een op zich zelf eenvoudig toneelarrange ment. goed van kleur en lijn, waarin op zelfs primitieve wijze de nodige decor wisselingen werden aangebracht, maar zo, dat het nimmer detoneerde, integen deel meehielp om de vlotheid der voor stelling te accentueren. Gebruik was gemaakt van een nieuwe vertaling van Gerard Messelaar, die wel voldeed, maar nu en dan toch ietwat naar het grove overhelde. Jurriaan Andriessen zorgde voor nieuwe muziek, die zich mooi aanpaste. En stuk voor stuk waren alle rollen prachtig bezet. Maar de erepalm zou den we toch willen toekennen aan Elisabeth Andersen als de als man ver klede Viola. Hoe prachtig wist zü toch steeds het vrouw-zfjn te doen spreken, maar zo, dat haar travesti mogelijk bleef. Met groot bravour gaf zü deze vrouwelyke Cesario meer dan een schyn- leven! Albert van Dalsum speelde nu de opgeblazen üdeltuit Malvolio, waar op Shakespeare als het ware al zijn haat tegen het puritanisme heeft bot gevierd. doch zo, dat zelfs waar sprake kan zijn van wreedheid, deze toch wordt getemperd door de humor! Vijf jaren terug gaf hü jonker Tobias. Hij was de opgeblazenheid en met-zich-zelf-inge- menheid Jan Retel speelde jonker Tobias en Luc Lutz jonker Andries. Beiden maakten iets bijzonders van deze potsierlüke fi guren, vooral Lutz wist vele fraaie trekjes te vinden. Enny Meunier was de Olivia. Ida Wasserman de vrolüke Marie, Gijsbert Tersteeg (eens de nar) de hertog van Illyrie en ook zij kweten zich prachtig van hun taak. Noemen we dan nog de nar van Bas ten Batenburg, die met een zekere ingetogenheid werd gegeven. Cees Laseur heeft hier een zeldzame eenheid weten te bewaren en zo Drie koningenavond tot een modelopvoering! Geen wonder, dat de volle schouw burg het was de laatste voorstelling in deze serie van K. en O. zich uiterst enthousiast betoonde en het ap plaus schier geen einde nam. M. Zilveren jubileum H. de Wolf VIJFENTWINTIG JAAR IN DIENST VAN COLLEGE VAN DIAKENEN. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer H. de Wolf als bode concierge in dienst trad van het College van Diake nen der Leidse Hervormde Gemeente. In dezq^wee-ledige functies heeft de jubi- lari^zich in deze kwart-eeuw zeer ver dienstelijk gemaakt. Tijdens de diakonie- vergaderingen en die van het College van Collectanten, welke regelmatig in het gebouw van de Diakonie aan de Oude Rijn worden gehouden is hij steeds „de man op de achtergrond", terwül hij daarnaast tal van koeriersdiensten ver richt. Voor al deze hulp in dienst der kerk is hem tijdens de maandagavond gehouden vergadering van het College van Diakenen dank gezegd. De voorzit ter van dit College, mr. dr. N. G. Geel kerken. had zeer veel waardering voor de wijze, waarop de heer De Wolf zijn werkzaamheden verricht en bood hem een stoffelijk aandenken aan. Een hulde, waarin ook de echtgenote van de jubi laris werd betrokken. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Vrije Studierichting in de Rechtsgeleerdheid mej. M. A. Scheidemans (Breda); doet. examen Scheikunde mej. J. F. Voorwijk (Leiden); doet. examen Natuurkunde de heer C. van Baarle (Den Haag); doet. examen Biologie mej. E. Goedbloed (Leiden) en de her G. L. Spoek (Den Haag) (cum laude) en K. Bakker (Lei den) (cum laude). Sobsi dreigt met totale staking Nasoetion bij Soekarna en Hatta De machtige, communistische fe deratie van vakbonden, de Sobsi, heeft vandaag gedreigd met een „to tale staking in geheel Indonesië" indien een kabinet mocht worden gevormd, waarin wel de Masjoemi, doch niet de communisten zullen worden opgenomen. Bij de Sobsi zijn aangesloten de vakverenigingen van de havenarbei ders, ondernemingsarbeiders en de arbeiders in de olie-industrie, die in geval zij tot een staking zouden overgaan vrijwel het gehele trans port, alsmede de produktie van olie en landbouwprodukten zouden doen stilleggen. De chef-staf van de Indonesisehe Landmacht, generaal-majoor Nasoetion, heeft vandaag een bezoek gebracht aan ex-viee-president Hatta, om deze op de hoogte te stellen van de conclusies van de regionale troepencommandanten van geheel Indonesië, die de laatste dagen in Djakarta in besloten zittingen büeen zün geweest. Gisteravond bracht Na soetion verslag uit aan president Soe- karno. De woordvoerder van de Landmacht weigerde mede te delen, of het bezoek van de chef-staf aan dr. Hatta verband hield met de pogingen van de legerlei ding tot herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta om de be staande crisis te boven te komen. Omar Toesin in arrest Omar Toesin, de voorzitter van de In donesische Industriële Raad en tevens vertegenwoordiger van de opstandige „Garoeda-raad" in Zuid-Sumatra. is gisteravond door de militaire politie in Djakarta gearresteerd. Een militaire woordvoerder deelde mede, dat deze arrestatie niets te ma ken heeft met de functie van Omar Toe- sin als vertegenwoordiger van de Garoe da-raad. Hü weigerde evenwel de reden voor de arrestatie bekend te maken. Adatcongres verwierp Soekarno's conceptie Volgens in Djakarta uit Padang ont vangen berichten, hebben zowel het Adatcongres, waaraan door vertegen woordigers uit heel Sumatra werd deel genomen, als het congres van Islamiti sche godsdienstleraren unaniem de voor steller» van president Soekarno tot red ding van de Staat verworpen. Het Adatcongres heeft voorts een re solutie aangenomen, waarin wordt ge ëist. dat 70 van de inkomsten van de provincies ook voor deze provincie zul len worden gereserveerd en niet aan de centrale regering mogen worden overge maakt. Connv Stuart weg bij VARA-televisie (Van onze correspondent) Conny Stuart zal niet meer voor de V AR A-televisie optreden. Zij heeft haar contract, dat voor acht uitzendingen gold, verbroken, nadat zij slechts viermaal in het beeld is geweest. Zij was niet tevreden met de wijze, zoals de VARA met haar contract „om sprong", zoals zij het zelf uitdrukt" en was de moeilykheden moe. Reeds diver se malen zijn er moeilijkheden gerezen over haar optreden in de VARA-zater- dagavondprogramma's, hetgeen haar tenslotte heeft doen besluiten haar contract te beëindigen. Zü heeft haar contract verbroken üi een gesprek met het hoofd van de programmadienst van de VARA-televisie, de heer Piet te Nuvl jr., zo deelde zij mede. Per 1 augustus begint zij weer in het nieuwe program ma van Wim Sonneveld in Schevenin- gen. Ook zal zü in een programma van Eli Asser nog wel voor Radio-Luxem burg optreden en eveneens voor de radio-programma's van de VARA. waar voor zij het contract gewoon uitspeelt. Alleen voor de VARA-televisie zal zij niet meer verschijnen. Van de züde der VARA kon ons van morgen nog geen commentaar worden gegeven, daar bü het hoofd van de VARA-televisie-afdeling. de heer Rengelink. op het moment, dat wü daarover belden, nog niets van een contract-verbreken bekend was. Men leefde zelfs in de veronderstelling, zo werd ons medegedeeld, dat de verhou ding met Conny Stuart heel goed was< Luchtvaartbespreking met de Ver. Staten Minnelijke schikking verwacht Nederlandse en Amerikaanse functio narissen zpn gisteren In het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington büeen geweest om de onderhandelingen te hervatten over een overeenkomst op het gebied van de burgerlüke luchtvaart en over het verzoek van Nederland om meer landingsrechten in de V.S. Kringen, die nauwe betrekkingen met beide delegaties onderhouden, verklaar den. dat beide partijen verwachten dat er een „minnelijke schikking" getroffen zal worden. Men verwacht dat de be sprekingen minstens een k twee weken zullen duren. Nederland tracht naar bekend landingsrechten te krijgen te Los Angeles (Californië) en Houston (Texas). Ook hoopt Nederland op toe stemming om te vliegen op de lijn Amsterdam—New York—Curacao Diplomaten van andere landen geven grote aandacht aan de besprekingen Volgens doorgaans welingelichte krin gen is Australië bijv. erop gespitst om toestemming voor de Australische Qan- tas luchtvaartmaatschappij te krijgen om over de V.S. te vliegen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3