Zwaartepunt van strook van Gaza verschoven naar Golf van Akaba naar Een tragedie: Soekarno's droom is niet op werkelijkheid gebaseerd WEERBERICHT Idee der twee-eenheid een mythe De Koningin van Scheba als proefschipop weg van haven Eilath naar Straat van Tiran Sneeuwbalstaking in de Britse metaalindustrie begint zaterdag 96ste Jaargang WOENSDAG 20 MAART 1957 No. 2909f LEIDSCH m DAGBLAD Directeur! 3. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt0 smgel Lelden Glr0 00 6™*® Hoofdredacteur! J. Brouwer t,._ peI fcwartaM: L 2.35 per maand: t. 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Vrees voor een dictatuur uitgesproken Gisteravond heeft de afgetreden vice-president dr. Moh. Hatta, onder gelijktijdige verwerping van het plan van president Soekarno tot instelling van een nationale adviserende raad, op zijn beurt zijn „conceptie" om de kwalen van de jonge Indonesische Republiek te ge nezen, bekend gemaakt. Dr. Hatta verklaarde: „Onze crisis is een crisis van moraliteit en leiderschap". Zij kan alleen worden overwonnen door het terugvinden van de politieke moraliteit en door verkrijgen van een leiderschap, dat uit eerlijke en gerespecteerde figuren bestaat, die het vertrouwen van het volk kunnen behouden. Wat betreft de eisen van de opstandige buitengewesten tot herstel van de twee-eenheid SoekarnoHatta, zeide de ex-vice-president: „Het is het beste dat inplaats van ons vast te klampen aan een mythe, wij een uitweg uit de bestaande nationale moeilijkheden zoeken op basis van de bestaande feiten en uitvoerbaar binnen het raam van Indonesië's voorlopige grondwet. Hatta legde zgn verklaring af, nadat kabinetsformateur Soewirjo de voorzitter van de islamitische Partij Masjoemihad uitgenodigd voor een onderhoud op van ochtend. De formateur koesterde oor spronkelijk het plan tot vorming van een kabinet, waarvan zijn eigen partij, de nationalistische P.N.I., en de islamiti sche Nahdatoel Oelama de kern zouden vormen, met uitsluiting van zowel de communisten als de Masjoemi. Deze po gingen hebben evenwel gefaald, omdat de Nahdatoel Oelama opname van de Masjoemi in de nieuwe regering had geëist. Drie factoren voor een oplossing De oud-vice-president gaf in zijn ver klaring als zijn oordeel te kennen, dat de oplossing van Indonesië's moeilijkhe den van de volgende drie factoren af hankelijk is: 1) Wg moeten een bekwame regering hebben, die gezag heeft en is samen gesteld uit figuren, die de verloren ge- gane politieke moraliteit kunnen te rugvinden. 2) De instelling van een doeltref fend bestuur, zowel in Djakarta (het regeringscentrum) "Is in de provin cies. Dit betekent niet alleen het zet ten van de juiste man op de juiste plaats, doch ook het afschaffen van overbodige diensten en ministeries. 3) Een taakverdeling tussen het centrum en de andere gebieden op ba sis van democratische autonomie en een billijke en juiste toewijzing van gelden. SOEWIRJO Hierdoor zullen de bureaucratie en het centralisme, die de voornaamste hin derpalen zjjn geweest in onze natio nale ontwikkeling, verdwijnen. VREEMD. Hatta zeide het vreemd te achten, dat de aan Soewirjo gegeven opdracht luidde de formatie van een Nationale Raad en niet gericht was op uitvoe ring van aspiraties der provincies. „Hierin ligt de tragedie van Soekar- HATTA no's droom, die niet op de werkelijk heid is gebaseerd". „Het is niet moeilijk om in te zien", zo vervolgde Hatta, „dat in geval een advies van de Raad door het Kabinet mocht worden afgewezen, de nako-' ming ervan zal worden doorgedreven door middel van agitatie, demonstra ties en massa-bijeenkomsten van be paalde functionele groepen in naam van de wil van het volk". Vanzelfsprekend zou het Kabinet dan in de verdrukking komen tussen de raad onder leiding van Soekarno en het parlement." NIET AFDWINGEN. Hatta zeide de eisen van bepaalde ge bieden tot terugkeer van de twee-een heid Soekarno-Hatta" goed te kunnen begrijpen. Deze eisen demonstreren het verlies van het vertrouwen van de bui tengewesten in de Centrale Regering. Doch dergelijke eisen botsen tegen een stenen muur... De twee-eenheid was oor spronkelijk geschapen op grond van de voorlopige grondwet welke voorzag in een presidentieel Kabinet onder een president en een vice-president. Volgens de tegenwoordige grondwet hebben de president en vice-president geen uitvoerende macht. Ervoor waarschuwend dat het volk zich niet moet vastklampen aan een mythe bij het zoeken van een uitweg, vervolgde Hatta: ,Dit betekent niet, dat het voor Soekarno en mg onmogelijk is om in het belang van de Staat samen te werken. Wij respecteren el kaar nog steeds, ondanks onze afwij kende meningen". „Samenwerking tus sen een president en een gewoon bur ger is niet onmogelijk". „Maar zij kan niet worden gedwongen", aldus besloot dr. Hatta. Soewirjo spreekt met Natsir en Hatta De formateur van het nieuwe Indo nesische Kabinet, P.N.I.-voorzitter Soe wirjo, heeft vandaag gedurende twee uren een onderhoud gehad met de voorzitter van de Masjoemi, Moh. Natsir Na afloop van dit gesprek deelde Natsir mede, dat hij de formateur had gevraagd of het zijn bedoeling was de Masjoemi tot deelneming in het Ka binet uit te nodigen. De besprekingen zullen niet worden hervat, alvorens de Masjoemi een duidelijk antwoord op deze vraag heeft gekregen. Voorts werd vernomen dat Soewirjo voornemens zou zijn later op de dag een bezoek te brengen aan de vroegere vice-president, dr. Moh. Hatta. (MEN ZIE OOK ELDERS) „Als Nasser tracht ons de vaart door de Golf van Akaba te beletten, zullen we het Egyptische regeringshoofd niet aan de conferentie ontmoeten, maar met onze wapens", aldus verklaarde de Israëlische premier Ben Goerion in Tel Aviv aan een correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek". Ben Goerion zou de voorkeur geven aan onderhandeling met de Arabische leiders, maar hij achtte de kans daarop twijfelachtig, aangezien Nasser op vernietiging van Israël uit is. „Als wij de wapens weer moeten opnemen om onze rechten te verdedigen, zal dat een dag van rouw voor het wereldgeweten zijn". Hoe belangrijk op het ogenblik de kwestie van dc Golf van Akaba is, blijkt wel hieruit, dat gisteravond een door dc Israëliërs gecharterd vrachtschip uit de Is raëlische havenstad Eilath vertrok om door de Straat van Tiran te varen als „proef" na het terugtrekken van de Israëlische troepen langs de kuststrook aldaar. Het schip heet de „Queen of Sheba" (de Koningin van Scheba) en het vaart onder de vlag van Costa Rica. Er bevinden zich nog Finse troepen van het V.N.- leger in Sjarm el Sjeikh, dat de Straat van Tiran - het uiterste zuiden van de Golf van Akaba - beheerst. Maar volgende maand zullen de Finnen vervangen zijn door Egyptenaren. En dan? Vooreerst geen Egyptische troepen naar Gaza De permanente Israëlische verte genwoordiger hij de Ver. Naties, Ab ba Eban, heeft gisteren een gesprek gehad met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Er schijnt evenwel nog een diepe kloof tussen de standpunten van beide landen te zijn overgeble ven, in elk geval ivat Gaza betreft. Amerikaanse ambtenaren hebben namelijk te kennen gegeven, dat, hoezeer het Egyptische optreden al daar te betreuren is, Egyptes recht Ynillicr' op burgerlijk bestuur over Gaza niet u h* kan worden betwist Deze ambtena- _7C, ambassadeur V .b. President Eisenhower heeft thans Philip Young, gewezen voorzitter van de commissie voor personeel in over heidsdienst, officieel tot ambassa deur der V. S. te Den Haag benoemd. Hij volgt als zodanig H. Freeman Matthews op. De Verenigde Staten gaan in Den Haag op de hoek van Lange en Korte Voorhout een nieuwe ambas sade bouwen. Dit is het ontwerp van architect Marcel Breuer. Kind onder weg Winderig De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Overwegend krachtige wind tus sen zuid en west. Vooral in het binnen land lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 maart Zon op: 6.43 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 0.51 uur; onder: 9.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.52 en 19.17 uur. Laagwater te 2.31 en 14.58 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In Stuttgart wordt tegenwoordig duizenden liters melk per dag weg gegooid. De boeren uit een streek nabij de stad z,;r. het niet eens met getroffen saneringsmaatregelen en zamelen de melk thans slechts in om ze demonstratief in de stad in het riool H gieten. ren zeiden het niet eens te zijn met Israels opvatting, dat de terugkeer van het Egyptische burgerlijke be stuur in Gaza in strijd is met Israels „veronderstellingen en veriuachtin- gen". Volgens welingelichte en gewoon lijk betrouwbare kringen in Cairo zou Egypte aan Amerika hebben toe gezegd vooreerst geen troepen naar Gaza te zullen zenden. Het Egyptische ministerie van Finan ciën heeft transacties met vijftien bui- Philip Young is op 9 mei 1910 te Lewington in de Amerikaanse staat Massachusetts geboren. Zijn vader is voorzitter van de raad 'an commissaris sen van de „General Electric Company" gefeest en opsteller van het plan-Young vd&t herstelbetalingen, voortvloeiend uit da* eerste wereldoorlog. Philip Young studeerde aan de uni versiteiten van Sint Lawrence en Har vard. Na een jaar als assistent aan de universiteit van Harvard te hebben ge werkt werd hij als econoom verbonden aan de commissie voor de effectenhandel te Washington. In 1938 werd hij assistent van de onderminister van Financien, Hanes. In 1940 kreeg hij als lid van de staf van de Minister van Financien. Morgenthau. de verantwoordelijkheid voor de administratie van het hulppro gramma voor Groot-Brit t a nnië. Van 1941 tot 1944 bekleedde hij ver scheidene administratieve functies, die verband hielden met de hulp aan het buitenland. Van 1944 tot 1946 diende hij als lui tenant ter zee eerste klasse bij de Mari ne. In het laatste jaar werd hij vice- president van de „Astraco Corporation" in New York en thesaurier van de „van Lear Woodward Company". In 1948 werd de heer Young benoemd tot deken van de handelsschool van de Universiteit van Columbia. In 1953 benoemde president Eisen- houwer hem tot voorzitter van de com missie voor personeel in overheidsdienst. De heer Young trad in 1931 in het huwelijk met mej. Faith Adams. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren: Faith en Shirley. tenlandse firma's verboden, waaronder drie Engelse, een Amerikaanse en vier Franse. De Joegoslavische vice-president Vuk- manovic-Tempo vertrok vandaag naar Cairo, zo is dinsdag in gezaghebbende kringen in Belgrado vernomen. Hij zal een officieel bezoek van een week aan Egypte brengen en. naar verluidt, bij de Egyptische autoriteiten aandringen op matiging. In Oslo is dinsdag bekendgemaakt, dat ook de Noorse regering bij Egypte op matiging ten aanzien van Israël heeft aangedrongen. Suezkanaal open voor schepen tot 2.000 ton Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft vandaag (woensdag) het kanaal opengesteld voor schepen tot 2.000 ton. Dinsdag had dit orgaan mee gedeeld, dat schepen tot duizend ton het kanaal mochten passeren. De Egyptische regering heeft gisteren aan alle buitenlandse ambassades in Cairo een memorandum gestuurd waar in Egypte zijn voorwaarden heeft ge formuleerd voor de heropening van het Suezkanaal. Hoewel de tekst van dit memorandum nog niet vrijgegeven is, verluidt in ge woonlijk betrouwbare kringen dat Egyp te erin volledige betaling van de door- vaartgelden aan het Egyptische gezags orgaan voor het Suezkanaal eist. Een deel van de gelden zou bestemd worden voor verbetering en onderhoud van het kanaal. Er zou geen discreminatie jegens de Brits-Franse scheepvaart zijn en Egypte zou opnieuw loyaliteit betuigen tegenoever de Conventie van 1888, waar bij de vrije doorvaart werd gewaar borgd. gespoeld door Her zat in de duiker (Speciale berichtgeving) De vierjarige Gerde Nieuwenhui- zen, te Ysselstein, die met haar zes jarig broertje Wim bij het kruispunt Hogebiezen-Provincialeweg aldaar aan het spelen was, is op wonder lijke wijze van de verdrinkingsdood gered. Zij raakte namelijk in de bre de tochtsloot en doordat het water iverd geloosd, werd zij meegezogen en verdween zij in de onder de weg dooropende, 12 meter lange, duiker. De even later passerende banketbak ker Hessels zag de jongen huilend aan de waterkant staan. Op zijn in formatie kreeg hij niets anders te horen dan „mijn zusje ligt daar". De heer Hessels kon de kleine echter niet ontdekken en ging aan de andere kant van de duiker zoeken. Daar sprong hij te water en zag „iets" in de duiker zitten. Zijn greep bleek gelukkig te zijn want hij wist de drenkelinge aan de ha ren uit de duiker te trekken, waardoor haar reis onder de gehele weg door werd voltooid. Het kind vertoonde reeds verdrin kingsverschijnselen, doch een met een auto passerende dame paste kunstma tige ademhaling toe en dit had succes. Het kind werd later in een ziekenhuis in Ysselstein opgenomen. Werknemers trillen pratenmaar eerst setten sij werkgevers mes op de keel (Van onze Londense correspondent) De vakbonden in de Britse metaalindustrie hebben gisteren het signaal gege ven voor de grootste staking in dertig jaar. Deze zal zaterdagmiddag om twaalf uur beginnen. Het wordt een staking in etappes „hit and run"-staking). Binnen twee weken zullen drie miljoen arbeiders met inbegrip van 200.000 stakende scheepsbouwarbeiders bij het conflict zijn betrokken, tenzij nog voor die tijd een regeling wordt bereikt. Sinds de algemene werkstaking van 1926 hebben in Engeland nimmer drie miljoen arbeiders tegelijk het werk neergelegd. De vak bondsleiders hebben besloten te beginnen met stakingen in speciaal daartoe uit gezochte fabrieken volgens het sneeuwbalsysteem, zodat binnen twee weken de staking in de metaalindustrie een algemeen karakter zal dragen. De eerste sta kingsgolf begint zaterdag. Efe" -^-technische bond onder rode leiding Va,: .,iag zou worden besloten welke firma's liet eerst zullen worden getrof fen Het is zo goed als zeker, dat als eerste slachtoffers zullen worden aange wezen de luchtvaartindustrie, de marine en de grote elektro-technische bedrij ven Langzamerhand zal op deze wyze de druk op de werkgevers worden ver groot De arbeiders eisen tien procent loonsverhoging, welke tot dusver door de werkgevers is afgewezen. De vakbonden gaven te kennen, dat zij te allen tijde bereid zijn met de werkgevers te onder handelen, maar zij willen deze eerst het mes op de keel zetten, niet bepaald de methode welke snel tot resultaten kan leiden! De minister van Arbeid. Mac- leod. verklaarde gisteren in het Lager huis. dat de toestand in de sr'^eeps- bouwstaking onveranderd was ,,Goed idee" Namens de oppositie stelde Aneurin Bevan voor, dat ren onafhankelijke be- ihiddriaar na heide zijden te hebben geraadpleegd een aanbeveling zou dienen op te stellen, waarover dan zou moeten worden onderhandeld. De mi nister vond dit een goed idee, dat na der door hem in overweging is genomen. Een uit hoge ambtenaren bestaande commissie is thans bijeen om plannen uit te werken in verband met de te verwachten noodtoestand Het doel is openbare diensten, zoals transport- en krachtvoorziening, gedurende grote sta kingen te laten functioneren De rege ring hoopt er in te slagen voordat de metaalbedrijven op 6 april volkomen stilliggen, de partijen tot elkaar te brengen. De machtige bond in de elektro-tech nische industrie staat onder communis- tisché leiding. Zoals altijd in conflicten als deze is er een sterke communistische invloed. Vijf firma's hebben reeds tien procent loonsverhoging aangeboden; bij hen zal niet worden gestaakt. Verwacht wordt dat meer ondernemingen dit voorbeeld zullen volgen. Van Labour- zgde wordt geëist dat de regering haar neutrale standpunt laat varen en de werkgevers duidelijk maakt, dat zij een loonsverhoging behoren te geven. Dringende waarschuwingen van Hatta

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1