Premier Kadar zal dezer dagen in Moskou besprekingen voeren K L CVRA,CAOESVERL?D,EN OP "oe eeen be5"mt" 8e Met een enkel woord Moskou wil een Europees orgaan voor economische samenwerking Agenda MAANDAG 18 MAART 1957 Tuee Hongaarse predikanten vrijgelaten Imre Nagy overgebracht naar Odessa Premier Kadar van Hongarije zal naar verwachting spoedig naar Moskou vertrekken voor besprekingen met de Sovjetrussische leiders, aldus berichten, die te Boedapest zijn ontvangen. De premier zou vandaag of morgen in Moskou aankomen, maar in officiële Hongaarse kringen kon men dit niet bevestigen. In deze kringen had men eerder verklaard, dat er tussen beide lan den besprekingen zullen worden gevoerd over economisch, politieke en militaire kwesties, in de tweede helft van deze maand. Men zei, dat Kadar waarschijnlijk aan het hoofd van de delegatie zal staan. Geen terugkeer in Ver. Naties? Twee van de negen predikanten van de Hongaarse Hervormde Kerk, die in de afgelopen tien dagen wer den gearresteerd, zullen worden vrij gelaten, aldus werd zaterdag in Ge neve bekendgemaakt. Het zijn dr. Barna Nagy, hoogleraar aan de Her vormde Theologische Academie te Boedapest, en Sandor Joo, die predi kant is van een gemeente in de Hongaarse hoofdstad. Dr Marcel Pradervand. secretaris-ge neraal van de Wereldbond van Herv. Kerken, zond in de afgelopen week een telegram aan Jonas Horvath. het hoofd van liet Hongaarse Staatsbureau voor Godsdienstzaken, waarin geprotesteerd werd tegen de arrestatie der predikan ten. Horvath heeft thans geantwoord. Vervolg van pag. 1 dat, prof. Nagy en ds. Joo binnen 24 urn- zullen worden vrijgelaten. Hij sprak niet over de andere predikanten. Het centrale comité van de Hongaar se communistische partij heeft bekend gemaakt. dat er een nieuwe jeugdbewe ging is opgericht, die tot taak heeft de Hongaarse jeugd op te voeden in com munistische geëst. Uit deze beweging zullen de toekomstige leden van de com munistische partij worden gekozen, al dus Radio-Boedapest. Volgens uit Boedapest te Wenen ont vangen en nog onbevestigde berichten hebben de Russen de voormalige Hon gaarse (communistische) premier Imre Nagy. die met een aantal geestverwan ten door de Russische veiligheidspolitie werd gearresteerd, toen hij, vertrouwend op een vrijgeleide van de Hongaarse re- gering-Kadar. het gebouw van de Joe goslavische ambassade te Boedapest verliet, van Boekarest naar de Zwarte- Zeehaven Odessa overgebracht. Andre Sik, Hongaars onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft zaterdag via Radio-Boedapest verklaard, dat zjjn land pas weer in de V.N. zal terugke- Sterke oppositie tegen Soewirjo Zijn pogingen nutteloos De nationalistische kabinetsforma teur Soewirjo heeft vandaag bespre kingen gevoerd met de leiders van de Islamitische Nahdatoel Oelama. De houding van de N O. zal beslis- setid zijn of Soewirjo kan slagen in de vorming van een kabinet, dat „beslissende stappen" kan nemen, zoals door president Soekarno ver zocht De communistische partij maakte de vorige week bekend geen zetels in het kabinet te zullen eisen, indien de na tionalisten en de Nahdatoel Oelama daarvan de kern zouden vormen, met uitsluiting van de Masjoemi. De vice-voorzitter van de Nahdatoel Oelama. Dahlan, verklaarde vandaag echter, dat zijn partij het opnemen van de Masjoemi in het kabinet zal eisen Zijn partij is ervan overtuigd, dat de huidige problemen niet zullen kunnen worden opgelost, als de Masjoemi bui ten de regering wordt gehouden. Een andere leidende figuur van de Nahdatoel Oelama, Djoenaidi War- gadjaja, zeide dat alle pogingen van Soewirjo tot vorming van een kabi net volgens de richtlijnen van pre sident Soekarno, die een „alle-par- tijen-kabinet" met de communisten wenst, nutteloos zullen zijn. De Islamitische jeugdorganisatie gaf vandaag een verklaring uit. waarin wordt gezegd dat de formateur moet kiezen tussen een kabinet van alle Is lamitische partijen zonder communis ten. of een kabinet met communisten zonder de Islamitische partijen. De leiders van de ..opstandige" bui- tengeweesten herhaalden vandaag hun eis tot herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, als eerste voorwaarde om de huidige crisis te kun nen overwinnen. Het Islamitische dagblad „Peman- dangan" schreef vandaag, dat het tijd met „inmenging in Hongariie's binnen President Magsay ■g*|y land se aangelegenheden". c7 J v lip llnnpa^r^p Ramon Magsaysay, die in 1906 gebo ren werd als zoon van een boer. werd na een snelle carrière op 47-jarige leef tijd tot president van de Philippijnen gekozen. Hij verwierf zich een bijna legenda rische faam door zijn ondergrondse activiteit tegen de Japanse bezetters in de tweede wereldoorlog. Na de oorlog werd hij in het parlement gekozen en kort daarna benoemd tot voorzitter van de commissie van defensie in het Huis van Afgevaardigden. In 1950 werd Magsaysay, wiens naam „een paard en twee leeuwen" betekent, benoemd tot minister van Defensie. Als zodanig organiseerde hij de strijd tegen de stam der Hoekbalahaps. die kort na het einde van de oorlog tegen de rege ring in opstand was gekomen. Magsaysay ontsloeg drie generaals, reorganiseerde bet leger en brak spoedig het verzet van de Hoeks, die onder com munistische leiding stonden. Vervolgens bond hij de strijd aan tegen de corrup tie en de economische moeilijkheden. Tijdens de campagne voor de presi dentsverkiezingen in november 1953 verklaarde Hagsaysay o.a., dat hij „elke officier, die schuldig zou worden bevon den aan machtsmisbruik, de nek zou breken". Op grond van zijn program, dat o.a. het verschaffen van grond aan de bevolking, de bouw van scholen en bescherming tegen onrecht inhield, werd hu met grote meerderheid tot president gekozen. Als staatshoofd stond hij een politiek voor van „vrijheid en vriendschap in Azië", met recht op zelfbeschikking en onafhankelijkheid voor alle Aziatische landen. Op de conferentie van Afri kaans-Aziatische landen in Bandoeng in 1955 deed hij een scherpe aanval op het internationale communisme, dat hij een bedreiging voor Azië noemde. Magsaysay was al eens eerder betrok ken geweest bij een vliegtuigongeluk. Dat was in 1954, toen hij legereenheden op het eiland Jolo wilde inspecteren. Het watervliegtuig, waarmee hij reisde, moest een noodlanding maken te Zam- boanga op het eiland Mindanao. Een tweede vliegtuig, waarmee hij vandaar zijn reis voortzette, maakte bij Belmonte een mislukte landing, waardoor het in een weiland terecht kwam en gedeelte lijk werd vernield. Niemand van de inzittenden liep echter verwondingen op. De Hongaarse delegatie verliet in de cember j.l. de Algemene Vergadering, toen deze de Hongaarse kwestie besprak. ren. indien deze organisatie ophoudt I zou sparen, als Soewirjo zijn opdracht onmiddellijk teruggeeft. Commandanten bijeen De conferentie van de regionale troe pencommandanten van geheel Indone- 1 sië, die on het hoofdkwartier van de Landmacht in Djakarta wordt gehou den. werd vandaag achter gesloten deu Te Willemstad op Curasao is de heer P. Stein. derde vlieger bij de K.L.M.. die vorige week bij het zwemmen een onge luk heeft gehad, overleden. Hij is zater dagmiddag begraven. Zijn ouders, die na het ongeval naar Curacao zijn over gekomen, zijn weer naar Nederland teruggekeerd. (Ingez. Med.-Adv.) Last van zenuwen? Mijnharde's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. Nationaal dierenpark De Hazenberg onder grote belangstelling geopend Ter bescherming van vele zwerfdieren Ondanks het slechte weer waren zaterdagmiddag honderden dierenbe schermers uit alle delen van ons land naar het prachtige landgoed „De Ha zenberg" te Amerongen gekomen, om daar de officiële opening mee te maken van het nationale dierenpark voor zwerfdieren. De voorzitter van de Stichting het nationaal dierenpark voor zwerfdieren „De Hazenberg", de heer M. Reckman. verhaalde in zijn openingsrede van de vele gruweldaden, die naar zijn overtui ging nog dagelijks ook in ons land aan de dieren worden misdreven. ..Nog steeds moet de strijd worden aan gebonden tegen dierenbeulen en tegen mensen, die nog maar niet beseffen, dat wij gedachtig aan het woord van H. M. de Koningin, eerbiied dienen te hebben voor alles wat leeft en bloeit," zeide hij. Ter bescherming van de vele zwerf dieren. die nog dagelijks in ons land worden aangetroffen, is dit nationaal Toen de laatste tonen van het volkslied dierentehuis gesticht, zeide spreker,dank waren verstorven, renden 28 zwerfhon- zij de grote offervaardigheid van het j den uit het asiel naar de enorme speel- gehele Nederlandse volk, was binnen de weide, tot groot plezier van de honden, kortst mogelijke tijd het geld bijeen om maar ook tot groot genoegen van de dit kostbare huis op het landgoed van honderden belangstellenden, die de mevrouw Von Illsemann—gravin van zwerfdieren op deze openingsdag eens AldenburgBentmck, te bouwen. extra verwenden. Voorts deelde de heer Reckman mede, dat het bestuur van de stichting plan nen heeft, in het gehele land een actie te ondernemen om ook in andere de len van Nederland soortgelijke dieren asiels te doen oprichten, en om. zo het bestuur van „De Hazenberg" daar voor voldoende middelen krijgt, met grote kracht de strijd aan te binden tegen de houders van kettinghonden, naar hy zeide. een ontstellend leed in de hondenwereld. Nadat mevr. Von Illsemann de voor zitter van de Stichting had bedankt voor de grote steun, die men van hem had mogen ondervinden, en het stichtingsbe stuur had gecomplimenteerd met de tot standkoming van „De Hazenberg" werd door mej. Inge Reckman een gedicht over zwerfdieren gedeclameerd. Met een muziekkorps voorop togen allen vervol gens naar het nieuwe gebouw, waar de voorzitter, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld, de Nederlandse driekleur hees. BINNENLAND De Nederlandse volksdansvereniging houdt op zaterdag 30 maart in Rotterdam haar jaarvergadering in het Avalgebouw. Op 24, 25 en 26 april worden te Wa- geningen „tumbouwdagen" gehouden. De Nederlandse landbouwweek (de 22e) zal dit jaar gehouden worden van 3 tot en met 6 Juli. De algemene vergadering van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel zal op 27 en 28 mei in de Dierentuin te Den Haag worden gehouden. Het 8-iarige jongetje Frederik van der Meij is bij het spelen nabij het vei linggebouw Berlicum onder een achteruit rijdende locomotief geraakt. Hij werd over reden en was onmiddellijk dood. Onder auspiciën van de culturele raad Limburg zal op 25 en 26 mei a.s. te Maas tricht een internationaal congres van his torici plaats hebben uit Nederland. België, en Duitsland. Het algemeen thema van dit congres zal zijn: „Maastricht brug tussen oost en west". Zaterdagmiddag is op de werf van de N V, „De Schelde" te Vlissingen het ms. Baikal" te water gelaten. Dit 6500 ton metende schip is het laatste van een serie die voor Russische rekening in aanbouw is \olgens het Nederlands-Russische han delsverdrag. Het slachtoffer van de stranding van de Achilles" is de heer Martien J. N. van der Hiddel, procuratiehouder en bergings- Jnspecteur van Van der Taks Bergingsbe drijf Zaterdag 23 maart zal de minister van O K. en W. of zijn vertegenwoordiger fl» derde Ohr. Opleidingsschool voor ge- Zins verzorgster te Rotterdam openen. Deze opleidingsschool is bedoeld om gezinsver zorgsters op te leiden, die werkzaam zul len zijn in de provincies Zuid-Holland. Zee land. Noord-Brabant en Limburg. Het bestuur is erin geslaagd een pand ean de Prinses Jullanalaan 77 te Rotter dam aan te kopen en hiervoor in te rich ten. Gistermorgen omstreeks 4 uut werd brand ontdekt in een gedeelte van de olle- tabrlek „De Ploeg" aan de Hellingkade. te Maassluis, waar de raffinaderij voor spijs olie en het laboratorium is ondergebracht. Df schade, die tot een der nevengebouwen van het fabriekscomplex beperkt bleef, be draagt vermoedelijk enige tienduizenden guldens Het laboratorium en enige tien duizenden liters spijsolie gingen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet be kend; het fabriekscomplex is verzekerd. De landbouwer J. Clarisse. wonende te Ens, in de N.O.-polder, is bij werkzaam heden op zijn land onder de trekker ge raakt en gedood. Hij was bezig met eggen, waarbij de trekker achterover geslagen ls. Daar de man alleen op het land was. kan niet precies worden nagegaan hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Het slacht offer was 47 jaar oud en vader van 3 kin deren Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een op verdieping 1035 van de mijn te Marcinelle (België) aangetroffen overschot is van de Nederlandse ingenieur Stromme. BUITENLAND De Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie heeft een groep agenten van de Ameri kaanse geheime dienst gearresteerd, aldus heeft het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken zaterdag bekendge maakt. Een der arrestanten is de politieke commentator van de televisie-omroep in Praag. Studenten in Johannesburg en Dur ban hebben zaterdag geprotesteerd tegen het voornemen van de regering om de apartheid ook op de universiteiten in te voeren. Douanebeambten in Beleren hebben zaterdag in een verzegelde goederenwagon een Jong Joegoslavisch echtpaar aangetrof fen. De man en de vrouw, die pas een maand getrouwd waren, hadden zich onder balen hennep in de wagon verborgen om Joego-S'.avié te ontvluchten. Hun reis had zeven dagen geduurd. Zij waren uitgeput door gebrek aan water Nadat in de afgelopen dagen het Ber- lijnse orgaan van de Evangelische Kerk en het Potsdammer kerkblad voor Oost-Duits- land verboden waren, is een dergelijk ver bod ook uitgevaardigd tegen de ".Mecklen- burgische Kirchenzeitung" en het Thü- rlngse kerkblad „Glaube und Heimat". De Franse minister van Defensie. Bourges Maunouxy. heeft een militaire rechter opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de artikelen over Algerijë. welke de oud-reservist Jean-Jacoues Ser- van-Schreiber in het linksgeoriënteerde weekblad L'Express" heeft geschreven. Deze opdracht staat in verband met het besluit van het ministerie om ieder te ver volgen, die ..deelneemt aan een campagne van systematische bekladding van het le ger". Het „hevigste artillerieduel van het Jaar" tussen communistisch en natio nalistisch China speelde zich zaterdag af toen de communistische artillerie het el- land Kaoteng van de Matsoe-eilanden. dat in handen van de nationalisten is. bom bardeerden. Het tegenvuur van de natio nalisten zou de communistische kanonnen die 645 salvo's gaven vanaf 't schiereiland Peiling, bijna 8 km ten noorden van Kao teng. tot zwijgen brengen. De Indiase communistische partij is er niet in geslaagd de absolute meerder heid te behalen in de kuststaat Kerala. De verkiezingsuitslag is nu op acht zetels na bekend en de communisten komen aan de absolute meerderheid van 64 zetels er negen te kort. Wel verklaren de commu nistische leiders, dat zij kunnen rekenen o pde steun van vijf van de zes onafhan kelijke kandidaten die gekozen zijn. Vol gens hen is het pleit dan ook nog niet be slecht. Japanse meteorologen hebben in West Japan uit Bulten-Mongolle afkomstig fijn zand gevonden, dat zeer radio-aotief is. Het stof vertoonde een radio-aotlvitelt van 6.200 eenheden, terwijl de normale sterkte in de betrokken streek 45 eenheden ls. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn alle onverbeterlijke herrieschop pers van de OostberlIJnse universiteit zijn verwijderd, nadat pogingen om deze tot een „broeinest van provocaties" te maken waren verijdeld. Tien mijnwerkers zijn zaterdag om het leven gekomen en vier gewond bij een ont ploffing ln een mijn in Lie vin (Noord- Frankrijk). Twee der gewonden moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Binnenkort zal ln de Westduitse Bondsdag een wetsontwerp tot oprichting van twintig nationale parken in West- Dultsland worden Ingediend. Die „oasen der stilte", zullen gevestigd worden op de eilanden van de Noordzee, ln de Alpen, in het Beierse Woud. ln het Zwarte Woud. het Karzgebergte en de Spessart In Rljn- lar.d-Westfalen zouden nationale parken aangelegd worden ln het Zevengebergte en het Westerwald, in Sauerland en de Eifel. De Bondsrepubliek bezit tot dusver slechts één nationale park. dat van de Lunebur- ger heide. Een secretaris van de Tsjechische le gatie in Wenen. Jirl Stejskal. heeft aan zegging gekregen. Oostenrijk te verlaten Hij wordt beschuldigd van spionage Hij heeft volgens een officiële verklaring een Oostenrijks politieman aanzienlijke bedra gen betaald voor gegevens uit de kampen voor Hongaarse vluchtelingen. Men ge- looit van Oostenrijkse zijde, dat Stejskal meer spionnen ln dienst had. De Brlts-Europese luchtvaartmaat schappij. welke de diensten tussen Enge land en het vasteland onderhoudt, heeft naar aanleiding van de vliegramp ln Man chester. waarbij donderdag een van Schip hol komend toestel op een blok woningen neerstortte en ln vlammen opging, beslo ten als voorzorgsmaatregel de Viscount van de 700-serie (47 zitplaatsen) uit de dienst te nemen om het rleugelkleprnechanisme te controleren. Als gevolg van dit besluit moesten zondag 200 passagiers, die van London Airport naar Manchester, Edin- burg en Belfast zouden vertrekken, de reis per trein maken. Ook de diensten naar Gibraltar en Madrid werden stopgezet. Nieuw plan van Rusland Unanieniereactie„Propaganda-manoeuvre"' De Sovjet-Unie heeft zaterdag op een persconferentie van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Moskou voorgesteld een Europese or ganisatie voor economische samen- iverking, waaronder ook vraagstuk ken op het gebied van de atoom energie, op te richten. Dit in plaats van het „Klein-Europese Plan" voor een gemeenschappelijke markt en Euratom. Afschriften van de Russische verkla ring zijn verzonden naar de ambassades van alle Europese landen, waarmee de Sovjet-Unie diplomatieke betrekkingen onderhoudt en ook naar de Amerikaanse ambassade in Moskou. In de verklaring worden de gemeenschappelijke markt en het Euratoom-verdrag gekritiseerd en vier punten naar voren gebracht voor een geheel-Europese economische samen werking. Deze zijn: 1. Samenwerking in de bouw van grote hydro-elektnsche centrales, waar verschillende landen bij geïnteresseerd zijn. Een en ander met de toestemming en deelneming van de betrokken landen. 2. Samenwerking in de ontwikkeling van een brandstof- en energiedepot vod Europese landen, om de spanningen in de brarjdstofvoorziening in Europa uit te bannen. 3. Het sluiten van een akkoord tussen geïntereseerde Europese landen voor het vergemakkelijken van handelsbetrekkin gen. en 4. het onderling verlenen van econo mische en financiële steun in het be lang van de ontwikkeling der economie van alle staten. De Sovjet-Russische regering over weegt in de nabije toekomst een confe rentie van belanghebbende Europese landen te beleggen om hun deze voor stellen voor te leggen. REACTIES. De reacties in de betrokken landen op dit Russische voorstel waren vrijwel steeds dezelfde. Washington Amerikaanse func tionarissen waren zaterdag van mening, dat het nieuwe Russische plan eerder een diplomatieke manoeuvre is dan een ernstig voorstel tot onderhandelingen. Bonn In kringen die in nauw contact staan met het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verge leek men het plan met het voorstel van de Sovjet-Unie in 1954. dat zij zich zou aansluiten bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. P a r y s In Franse regeringskringen overheerst de mening, dat het rflan een nieuwe propaganda-actie is, bedoeld om de pogingen tot vereniging van West- Europa te verijdelen. Een functionaris van het. ministerie van Buitenlandse Za ken zei echter, dat het voorstel ernstig zal worden bestudeerd. Rome In gezaghebbende Italiaanse kringen verklaarde men, dat de aankon diging van het plan, negen dagen voor de ondertekening van de verdragen in zake de gemeenschappelijke markt en Euratom een duidelijke aanwijzing is, dat het voorstel een propagandistisch ka rakter heeft. De verdragen zullen 25 maart te Rome worden getekend. Men verklaarde voorts, dat de verdra gen open staan voor alle andere lan den, die oprecht dezelfde doelen nastre ven als de zes landen, die de verdragen binnenkort zullen ondertekenen. Vermaarde Franse keeper door de politie gezocht (Van onze Parijse correspondent) René Vignal, die jarenlang doelverde- diger is geweest van het beroemde Paryse elftal „Racing de Paris" en die tot de beste voetballers van Frankrijk werd gerekend, is voortvluchtig en wordt nu door alle politiediensten van Frankrijk op de hielen gezeten. Vignal behoort tot het soort sportslieden. dat het risico en de gevaren eerder opzoekt dan ontwijkt en die regel schijnt hy ook in zijn persoonlijk leven te hebben willen volgen. Nadat de dokters hem hadden verboden op grond van een aan tal ongelukken, dat hem bij wedstrijden was overkomen, zijn sportearrière voort te zetten, maakte Vignal de laatste tijd deel uit van een bende in Toulouse, die zich in het geld afpersen van caféhou ders had gespecialiseerd. Reeds vorige week had de bende de eigenares van een bekende bar in Tou louse onder bedreiging van revolvers zeventig gulden lichter gemaakt en vrijdagnacht zou een nieuwe operatie worden uitgevoerd, waarbij op wat vet tere buit werd gerekend. De caféhoud ster. madame Sudré, had tevoren echter de politie gewaarschuwd en in en rond haar etablissement had dan ook een aanzienlijk aantal „stille" rechercheurs plaatsgenomen en post gevat, die de bende met spanning opwachtte. Hun ge duld werd niet lang op de proef gesteld en toen de vroegere keeper Vignal aan het hoofd van zijn koruiten verscheen, volgde er een heftig handgemeen met de politie, waarbij vijf bekende en zwaar gewonde bandieten konden worden in gerekend. De ex-international en ben deleider Vignal wist echter met nog een paar andere gangsters te ontkomen, doch de politie, die over een compleet signalement beschikt, hoopt spoedig ook op hem de hand te zullen kunnen leg gen Drie maartden voorwaardelijk tegen Abdoelgani geëist De openbare aanklager in de zaak te gen de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Roeslan Abdoelgani, heeft vanmorgen tegen de beklaagde een gevangenisstraf van drie maanden voor waardelijk geeist. Minister Abdoelgani. die zodra zijn zaak aan het Hooggerechtshof werd overge dragen, uit eigen beweging op non-acti viteit ging en ter terechtzitting schuld ontkende, stond terecht wegens overtre ding der deviezenbepalingen. namelijk het ongeoorloofd uitvoeren van een en veloppe met Amerikaanse dollars en an dere geldswaardige papieren toen hij deel uitmaakte van het gezelschap van president Soekarno. tijdens diens reis naar de Verenigde Staten. In april zal uitspraak worden gedaan. DE „MERWE LLOYD" OVERGEDRAGEN. Aan de Lloydkade te Rotterdam is za terdagochtend het door de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij gebouwde 9.709 brt. metende m.s. „Merwe Lloyd" overgedragen aan de Kon. Rott. Lloyd. Dit schip is de tweede van een serie van zes, die de naam van een rivier draagt, beginnend met de letter M en daaraan toegevoegd het woord Lloyd. Het eerste schip was de „Maas Lloyd". De derde, de „Marne Lyoyd" zal bin nenkort door Van der Giessen en Zo- nen's Scheepswerven worden opgeleverd. Daarna volgen nog dc „Musi Lloyd" en de „Mississippi Lloyd" bij „Wiltn'-Feye- noord" en de „Mersey Lloyd" bij Van der Giessen. Roofoverval op meubelfabrikant Koekjes inplaats van geld. (Speciale berichtgeving) Te IJsselstein heeft bij avond een roofoverval plaats gehad op de meubel fabrikant, de heer J. H. Wildschut, wo nende aan de Eiterseweg, nabij de Touw- laan- De heer Wildschut was 's middags naar Utrecht gegaan om daar bij de bank geld te halen voor de uitbetaling van weeklonen. Toen hij te omstreeks halfnegen zijn woning wilde binnengaan, sprong er een gemaskerde man te voor schijn die de heer Wildschut beet greep. Deze verkeerde eerst in de mening dat het een grap was. maar door de toe voeging „je geld", begreep hij dat het ernst was en hij stelde zich hevig te weer De aanvaller maakte zich echter meester van een zak en denkende dat hü de bult te pakken had. verdween hij yiings door de tuin. De zak bevatte echter slechts koekjes, die de heer Wild schut voor zijn dochter had meegeno men. Een ingesteld politie-onderzoek. met behulp van een politiehond, leverde door de regenval, die de sporen uitwiste, geen resultaat op Het onderzoek wordt voortgezet. SS „BARON KILMARNOCK" KAMPT MET MOEILIJKHEDEN. Op een afstand van ongeveer 50 myl ten noord-westen van Terschelling kampt het Engelse ss. „Baron Kilmar nock", vertrokken uit Glasgow, en eigen dom van Hogarth Shipping Co. Ltd en Kelvin Shipping Co. Ltd. uit Ardrossan, met moeilijkheden tengevolge van ma- chineschade. De sleepboot „Holland" die op Terschelling is gestationeerd, be vindt zich bij het 11.810 ton metende schip, om eventueel assistentie te ver lenen Aan boord van de „Baron Kil marnock" poogt men echter zelf de schade te herstellen. MARIANNE PHILIPSPRIJS-1957 VOOR JAC. VAN HATTUM. Voor de zevende maal is vandaag, de verjaardag van Marianne Philips, de naar haar genoemde prijs uitgereikt, ditmaal aan de in 1910 geboren schry- ver Jac. van Hattum. De jury die hem heeft aangewezen bestond uit prof. N. A. Donkersloot, H. J. Smeding en Jeanne van Schaik Willing. MAANDAG Schouwburg: Uitvoering Leldse Ballet school. 8 uur nam. Luth. Kerk. Ned. Bijbelgenootschap. De clamaties van Willem Berkhemer. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): NCRV- ontspanningsavond. 8 uur nam. Morsweg 98 a: Jaarverg. Bond van Chr. Slagerspatroons afd. Lelden en omstreken. 8 uur nam. Boerhaavezaal: Opening Unesco-tentoon stelling „De weg tot elkaar". 2.30 u/ur nam St.-Antonius Clubhuis: Tentoonstelling van Perzische tapijten. 210 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkeric Baptisten Gemeente. Voorganger H. Schouten. 8 uut nam. Oegstgeest (Witte Huls)Jaar vergadering Oranjevereniging. 8 uur nam. DINSDAG St.-Antonius Clubhuis: Tentoonstelling van Perzische tapijten. 210 uur nam. Academie: Lezing prof. Sellm Abdul-Hak over Syrië. 8 uur nam. Kokssohool: Toneel Jan Vooy: „Een huls vol herrie". 8 uur nam. Gymnasium (aula): Spr. G. Th. Beis hulzen over de jeugd ln de onderontwik kelde gebieden 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Ned. Ma- drigaalkoor „Johannes Passion". 8 uur n.m. Gulden Vlies: Demonstratiemiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie „Driekoningenavond". 8 uur nam. L e 1 d e rd o rp: 19 maart. Dorpshuis Jaarvergadering „Algemene Ziekenkas". 7.30 uur nam. WOENSDAG St.-Antonius Clubhuis: Tentoonstelling van Perzische tapijten. 210 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Comedie „Driekoningenavond". 8 uur nam. Gerecht 10: Ledenverg. Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing de heer Gan TJiangTek over kracht- en behendigheidsspelen ln China. 8 uur nam. Stadszaal: Modeshow Gronheld. 3 en 8 uur nam. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. BoerhaavezaalPoppenkastvoorstellin gen t.b.v. kinderfonds V.N. 2 1/2 en 3 1/2 uur nam. GravesteenSpr. prof. dr. B. H. M. Vlek ken over dc ontwikkeling vaninterna tionale verantwoordelijkheid. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Concert Colle gium Musicum. 8 uur nam. Den Burcht JacobazaalSelskip Frvs- lan. Spr. A. P. dc Vries. Voordrachten 'en hersengymnastiek 7.45 uur nam. DONDERDAG St.-Antoniusclubhuls: Jeugdballet Corrle de Wekker. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal)- K. en O. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. E. Flipse. Solist Edith Farnadi. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagsche Come die. „Een maan voor de misdeelden". 8 uur nam. Volkshuis: Vrouwenbijeenkomst ln ka der van week voor internationale samen werking. 2.30 uiuir nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur na<m. Rapenburg 23: Tentoonstelling Vak school „Onze leerlingen en haar toe komst". 24i en 79 uur nam. Leiderdorp (Geref. Kerk)Zan gersavond Ring van Ohr. Zangverenigin gen. 7.30 uur nam. Succes voor Mieke Telkamp in Kopenhagen Zaterdagavond is Ilieke Telkamp in bet televisieprogramma voor Kopen hagen opgetreden. Met haar liedjes oogstte zij veel succes. De baten van dit programma waren bestemd voor Hon garije. Na haar terugkeer in Nederland zal Mieke Telkamp enige maanden in Ne derland blijven. In augustus komt zij voor de televisie in Frankfort, waar een radiotentoonstelling wordt gehouden. In september en oktober zal Mieke Tel kamp met het orkest van Willy Berking een uitgebreide tournee door Duitsland maken, waarbij ook Berlijn op het pro gramma staat. A. A. M. Stols buitengewoon hoogleraar in Mexico De uitgever A. A. M. Stols uit 's-Gra- venhage, die als expert van de UNESCO in Mexico werkzaam is bij de technische hulpverlening der V.N., is benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de facul teit der letteren en wijsbegeerte van de Universiteit van Mexico óm onderwijs te geven in de geschiedenis en de in dustriële produktie van het boek. De heer A. A. M. Stols was van 1951 1953 in een gelijke functie verbonden aan de universiteit van Ecuador te Quito, en van 19541956 lid van de UNESCO-missie te Guatemala. Sedert juli 1956 maakt hij deel uit van een soortgelyke missie in Mexico, ten einde als adviseur van het ministerie van onderwijs op te treden bij de orga nisatie van het grafisch onderwijs in Mexico. Bovendien is hij door het ministerie van Buitenlandse Zaken van Mexico verbonden als adviseur aan de uitgeverij „Fondo de cultura economica", HET VLIEGONGEVAL BIJ WASSENAAR. Het voorlopig onderzoek naar het vliegongeval op 14 februari j.l. nabij Wassenaar, waarbij een „Firefly" trai ningsvliegtuig van het marinekamp Valkenburg neerstortte en de vlieger werd gedood, heeft naar de marinevoor lichtingsdienst mededeelt, aan het licht gebracht dat dit vliegtuig een motor storing ondervond tengevolge van een defect, dat bij de MLD nog niet eerder was voorgekomen. Alhoewel de omstandigheden voor het uitvoeren van een noodlanding gunstig waren, werd om nog onverklaarbare re denen het vliegtuig overtrokken, als ge volg waarvan het afgleed en neerstortte. Uitgifte K.L.M.-aandelen in het buitenland De K.L.M. maakt bekend, dat zij op het ogenblik in contact is met Smith. Barney and oCmpany en de First Boston Corporation als leiders en gelijke deelgenoten van een Amerikaans emis siesyndicaat. dat later gevormd zal wor den teneinde behulpzaam te zijn bij de voorbereiding van de uitgifte van KLM- aandelen in de V.S. VRIJDAG Rapenburg 23Tentoonstelling Vak school „Onze leerlingen en haar toe komst". 24± en 79 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Lezing prof. U. S. Palmer. 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: VVD. Spr. mr. H. F. van Leeuwen over „Over besteding en financiële nood". 8 uur nam. Stadszaal" (foyer)Filmavond Llssone- Lindeman. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. - Spreekster mevr. C. Ph. Jongejande Groot over „Joffers ln hoepelrok". 8 uur nam. Schouwburg: Opv. van „We are tomor row". (Wij zijn morgen) door Schotse stu denten. 8 uur nam. Stadshuis (Burgerzaal): Werk voor In ternat. Samenwerking. Spr. mr. dr. A. A. van Rhijn over de internationale organi satie van de arbeid. 8 uur nam. ZATERDAG Stadsgehoorzaal (Foyer)Feestavond Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. Schouwburg. Opvoering van „De Baas**, uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova'» Getuigen. 5.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mlneralogl» d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam BIOSCOPEN Trianon: ..Michael Strogoff" a.l. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uut. Lldo: „La vie Parisienne". 18 Jr. Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 uut. Zondag 2.30 4 45 7 en 9.15 uur. Luxor: „De man die teveel wist", 14 Ir Weekdagen 2.30. 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: Het monster van dx. Quatermass", 14 Jr. Werkdagen 2.30 ,7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Donderdagcyohis „Die Csardasftirstin". Casino: „De hemelbestormer" 14 Ir Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uut. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 23 maart 8 uur waarge nomen doorApotheek Douza. Douzastraat 7 i o!=J; 313: AP°thee|k Nieuwe Rijn 18, tel. 20o2"3 en Apotheek Oegstgeest Wilhel- minapark 8. Oegstgeest, tel. 26274. ..g*e\ ?ehoor 0» nolsarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Kopenhagen Aberdeen Dublin Amsterdam Londen Brussel Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Zlirich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca wind S mlu 7 uu 23 S*. CN sneeuw ozo 7 -4 regen wzw 8 5 8 onbewolkt wnw 10 5 zwaar bew. waw 6 8 onbewolkt w 10 8 13 licht bew. wnw 4 8 4 geh. bew. wzw 10 10 8 regen w 6 11 1 geh. bew. wzw 2 9 0 zwaar bew. windstil 3 0 geh. bew. windstil 12 0 zwaar bew. w 8 10 15 regen wzw 6 11 9 regen wzw 6 9 8 regen zzw 4 9 2 regen w 3 10 0.1 mist nw 1 10 0 regen w 10 13 0.7 regen o 1 6 0.3 nevel windstil 6 0 mist windstil 10 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2