Ook aan de Israëlische zijde van de bestandslijn troepen der V.N.? President Magsaysay (Philippijnen) bij vliegtuigongeluk omgekomen Soekarno sprak te Medan voor 100.000 mensen WEERBERICHT Wij moeten tegen Egypte even streng optreden als tegenover Israëlzegt sen. Mansfield Mogelijkheid van sabotage niet helemaal uitgesloten Hij acht zijn conceptie ter genezing van het land juist Ernstige ver keer songe vallen met doden en gewonden 98ste jaargang MAANDAG 18 MAART 1957 No. 29089 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.35 per maand; £.0.55 per week 17.- Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, is gisteren in New York aangekomen. Tegenover journalisten verklaar de zij te betreuren dat een Egyptische militaire staf in de strook van Gaza is aangekomen, hetgeen ,,'n gevaar voor de veiligheid van Irsaël betekent". Op de vraag of Israël zich door de Ver. Naties verraden gevoelt, antwoordde mevr. Meir: „Wij zullen nog een of twee dagen wachten. Wij zijn geen volk, dat gemakkelijk het vertrouwen verliest". In kringen der Ver. Naties werd gistermorgen vernomen, dat minister Dulles er bij mevr. Meir op aan zou dringen, dat de Israëlische rege ring zal instemmen met het legeren van V.N.-troepen aan de Israëlische zijde van de bestandslijn. Israël heeft zich tot nu toe hiertegen verzet, aanvoerend, dat van die zijde „geen gevaar voor een aanval dreigt", doch Westerse diplomaten vrezen, dat president Nasser, zo Israël aan dat standpunt vasthoudt, mogelijk zijn toestemming aan het internatio nale politieleger om op Egyptische grond te verblijven, zal intrekken. Overigens zou de Egyptische president van Amerikaanse zijde tot ma tiging zijn gemaand. Mevr. Meir tevreden over besprekingen in Franse hoofdstad In Parijs heeft mevr. Golda Meir op doorreis naar New York, bespre kingen met de Franse regeringslei ders gevoerd, die ,zeer bevredigend" waren verlopen. „Ik geloof, dat er geen enkel verschil van mening tus sen onze regeringen bestaat". Amerikaanse functionarissen in Washington verklaarden, dat de Ver. Staten tot een „passende actie" zul- Nederlands compromis inzake vermindering Britse troepen (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. Stikker, heeft op de thans aan de gang zijnde bijeenkomst van de Raad der Westeuropese Unie een voorstel in gediend, dat is bedoeld als compromis wat betreft de vermindering van Britse strijdkrachten uit Duitsland. Volgens het plan-Stikker zou de terugtrekking geleidelijk dienen te geschieden en tot 1959 moeten duren. Op die manier zou een plotselinge verstoring van het mili taire evenwicht worden voorkomen en zou er gelegenheid zijn om de Britse reorganisatie te doen samenvallen met een eventuele algemene hergroepering van strijdkrachten in Europa door de NAVO. Uit Stikkers voorstel blijkt, dat vooral de Beneluxlanden een conflict in de Westeuropese Unie willen vermijden. De Fransen hebben voorgesteld de vermin dering van Britse strijdkrachten uit te stellen totdat de NAVO de kwestie der militaire reorganisatie op het vasteland nader zal hebben bestudeerd. Indien dit voorstel door de unie-raad zou worden aanvaard, zou dit betekenen dat Enge land zal moeten wachten met zijn maat regelen, indien het een verdragsbreuk wil vermijden. Er zal echter geen meer derheid voor het Franse voorstel te vin den zijn zonder de steun van ten minste één van de Beneluxlanden. Het voorstel van Stikker kwam onverwacht, zodat de andere ambassadeurs hun regeringen moesten raadplegen, alvorens er een oordeel over uit te spreken. Van Duitse zijde is voorgesteld, om het Nederlandse denkbeeld op ministerieel niveau te be handelen. Zuiderkruis verving de Waterman (Van onze Parjjse correspondent} De „Waterman", de Nederlandse boot die vorige donderdag in botsing is ge komen met het Italiaanse vrachtschip „Merit", heeft zaterdagmorgen niette min de Franse haven Brest kunnen be reiken, waar om twaalf uur aan de Quai du Commerce werd aangelegd. De pas sagiers. onder wie 500 Nederlanders en 77 Hongaarse vluchtelingen, voor het merendeel emigranten op weg naar Ca nada. zijn nog dezelfde dag op de Zui derkruis overgestapt, waarmee zij nu zonder verdere incidenten spoedig Hali fax hopen te bereiken. Toenemende bewolking De Bilt verwacht to* morgenavond: Toenemende bewolking met later plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Vannacht kouder, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 MAART Zon op: 6.48 uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 23.45 uur; onder 804 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.20 en 1741 uur. Laagwater te 1.11 en 13.39 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. len overgaan, indien Egypte of an dere landen weer een blokkade in de Straat van Tiran zouden instellen. Radio-Cairo heeft omgeroepen, dat het Egyptische bestuur in Gaza thans de verantwoordelijkheid voor het verzekeren van de veiligheid in gebied en stad op zich heeft geno men. Voorts is een delegatie van het Egyptische ministerie van Ondenoijs aangekomen in verband met een voorgenomen reorganisatie van het onderwijsstelsel. Senator Mike Mansfield, plaats vervangend leider der democratische fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft zondag aangedrongen op een boycot van het Suezkanaal door alle onder eigen en vreemde vlag varen de Amerikaanse schepen, en optre den der Ver. Naties, indien Egypti sche troepen Gaza weer zouden be zetten. „Wij moeten tegen Egypte op de zelfde strenge wijze optreden, als wij tegenover Israël hebben gedaan", aldus Mansfield, die ook nog aanbe val, dat de Ver. Staten in dat geval een beroep op hun bondgenoten zou den doen, om desgelijks te handelen. Ex-koning Faroek onthult verkoop van kunstschatten Ex-koning Faroek van Egypte heeft zaterdagavond op een persconferentie in Rome de beschuldiging geuit, dat de Egyptische regering op het punt staat enige der kostbaarste archeologische schatten van het land te verkopen. Hij verklaarde, dat hij van betrouw bare zjjde had vernomen, dat er reeds Amerikanen in Egypte zijn om te on derhandelen over de aankoop van de door de Egyptische regering aangeboden schatten. Onder de aangeboden kostbaarheden zouden zich gouden voorwerpen bevin den, die in de graftombes der Farao's zijn gevonden, en ook de beroemde gou den sarcofaag van Toet-Ankh-Amon. Syrië neemt maatregelen tegen Frankrijk Syrië heeft zondag opdracht gegeven tot sluiting van alle kantoren van de „Air France" en heeft toestellen van de „Air France" verboden gebruik te ma ken van Syrische vliegvelden en het Syrische luchtruim. Volgens een offi ciële verklaring is het verbod uitgevaar digd, omdat de Franse luchtvaartmaat schappij de Arabische blokkade van Is raël heeft gebroken. Een woordvoerder van de „Air France" heeft zondagavond te Prijs verklaard dat de Syrische maatregel geen invloed zal hebben op de diensten der Franse luchtvaartmaatschappij. De vliegtuigen van de diensten op het Verre Oosten, die een tussenlanding te Damascus maakten, zullen dit thans in de Libanese hoofdstad Beiroet doen. Passagiers met bestemming Damascus worden vanuit Beiroet met taxi's naar hun bestem mingsplaats gezonden. President Soekarno en de afge treden premier Sastroamidjojo (midden en links achtergrondin conferentie met chefs van leger en politie om de moeilijke toestand in Indonesië te bespreken. Humaan staatsman op zijn post gevallen President Magsaysay van de Philippijnen is gisteren bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. De 51-jarige staatsman, die zich grote naam verworven had door zijn verstandig optreden tegen de rebellerende Hoekbalahaps en ook verder door zijn vooruitstrevende politiek in het binnenland, was o.m. in gezelschap van generaal Benito Ebuen, opperbevelhebber van de luchtmacht, die het toestel bestuurde, de minister van Onderwijs Hernandez, oud-Senator Tomas Cabili, de afgevaardigde Pedro Lopez en een familielid, Paterno Magsaysay. Het toestel dat op weg was van Debu naar Manilla, stortte neer op de berg Pinatubo, dertig km ten noorden van de stad Debu. In totaal kwa men negentien passagiers en vijf leden van de bemanning om het leven. De enige overlevende was de journalist Nestor Mata, medewerker van de Philipine Herald, die in een ziekenhuis is opgenomen. De 61-jarige vice-president Carlos Garcia, die in de Australische hoofdstad Canber ra de conferentie van de ZO AVO (Zuidoost-Aziatische Verdragsor ganisatie) bijwoonde, is terstond naar Manilla vertrokken. Tot het ein de van de huidige ambtstermijn (in november van dit jaar) zal hij als president optreden. explosies klonken. Mata verklaarde, dat hij herhaaldelijk de naam van de president had geroepen, maar dat hij geen antwoord had gekregen. Hij meende zijn leven te danken te heb ben aan het feit, dat hij nooit zijn veiligheidsgordel vastmaakte, als hij per vliegtuig reisde. Hierdoor was hij uit het brandende toestel geslingerd. Op grond van Mata's mededelingen rekent men met de mogelijkheid van sabotage. Er zou een tijdbom verborgen hebben gezeten in de grote fruitmand, die, kort voor het vertrek van de presi dent uit Debu, als een soort feestgave Enig overlevende hoorde explosies De journalist Nestor Mata heeft meegedeeld, dat hij wat zat te soe zen, toen er zich een geweldige ont ploffing aan boord van het toestel voordeed. Toen hij weer bij zijn po sitieven kwam, lag hij met brand wonden aan armen en benen op de berghellingniet ver van het bran dend wrak, waaruit zo nu en dan voor Magsaysay aan boord van het toe stel werd gedragen. „Voorvechter von vrijheid" President Eisenhower heeft zondag avond in een verklaring gezegd, dat „met de tragische dood van president Magsaysay zowel het volk van de Phi lippijnen als de volkeren van de Ver enigde Staten en de gehele vrije wereld een moedig voorvechter voor de vrijheid hebben verloren". President Eisenhower is aan boord van de kruiser „Canbera" op weg naar de Bermuda-eilanden. De raadsheer Douglas van het Ame rikaanse Hooggerechtshof noemde pre sident Magsaysay één van de grootste leiders van onze tijd. Douglas zei, hem voor het eerst te hebben ontmoet, toen hij, Magsaysay, de communisten in de wildernis bestreed. De strategie van de Philippijnse leider was niet, de commu nisten te doden, maar ze te winnen voor het Democratische Front, aldus Dou glas. Zijn verdraagzaamheid heeft een bloedige burgeroorlog op de Philippijnen voorkomen. Met een meterslange scheur in de achtersteven liep de ..Waterman" met 800 passagiers in de Franse haven Brest binnen. Daar stapten de opvarenden over op de ..Zuider kruis". die nu in plaats van de ..Wa terman" de tocht naar de nieuwe wereld" gaat maken. Prins Bernhard in Genève Prins Bernhard is zaterdag per vlieg tuig in Geneve aangekomen ter bijwo ning van de algemene vergadering van gouverneurs der Europese Cult., .stich ting. De Prins zal vandaag in Genève de 27ste internationale autotentoonstelling bezoeken. Duitse kinderen legden bloemen in Bergen-Beisen Duizenden kinderen uit Noord-Duits- land hebben zondag bloemen neergelegd op de graven van de 30.000 doden die in Bergen-Belsen het slachtoffer van de nazi-terreur zijn geweest. De pelgrim- mage was georganiseerd door de West- duitse vereniging voor samenwerking tussen Christenen en Joden. Het hoogtepunt van de herdenking werd gevormd door de woorden van een vroeger lid van de „Hitler-jeugd", die tot het Joodse geloof is overgegaan en de jonge Duitsers de groeten overbracht van Israël. De jongeman woont nu in Israël en heeft het staatsburgerschap van dit land gekregen. President Soekarno heeft zaterdag verklaard, dat de kabinets. formateur Soewirjo een kabinet moet vormen „in die geest van zijn plan" tot redding der natie". Hij sprak tot een massabijeenkomst op het Merdekaplein in Medan de hoofdstad van Noord-Sumatra.Soekarno zelf schatte de menigte op 100.000 personen. Banieren met de woorden „gooi de Nederlanders eruit", „denk aan subversieve activiteiten" en met het verzoek tot ont binding van de „Daroel Islam" werden door de demonstranten mee gevoerd. Soekarno deed een hartstochtelijk beroep op het Indonesische volk één te zijn en zich bewust te zijn van vijanden binnen en buiten de ionge republiek. Hij legde er de nadruk op, dat hij geloofde, dat zijn conceptie om de kwalen van het land te genezen juist was. Soewirjo onderhandelt niet met partijen Te Doetinchem echtpaar gedood en gewond Een ernstig verkeersongeval heeft zaterdagavond omstreeks elf uur in Hoog- keppel (gem. Hummelo en Keppcl) een dode en drie zwaar gewonden geëist. Een personenauto, waarmee de echtparen Nacken en Bierman, woonachtig te Arnhem, van een familiefeest huiswaarts keerden, slipte in een bocht van de weg en botste, na vier bomen te hebben geraakt, tegen een vijfde boom. Alle Inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De 30-jarige mevrouw Nacken, moeder van zes kinderen, werd op slag gedood Haar 35-jarige echtgenoot en het echtpaar Bierman, beiden 27 jaar oud, werden zwaar gewond. De auto werd volkomen vernield. Het stoffelijk overschot van mevrouw Nacken is naar een ziekenhuis in Doe tinchem overgebracht. De gewonden, van wie de heer Nacken er het ernstig ste aan toe is. zijn naar een ziekenhuis te Velp vervoerd. Hoe het ongeluk precies is ontstaan, kan moeilijk worden vastgesteld, door dat er vrijwel geen verkeer was. schijnt, dat de heer Nacken de bestuurde en alleen voorin zat. Het auto Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn gisteravond op het kruispunt van de Aartshertoginnel aan en de Ortense- weg te 's-Hertogenbosch een kleine autobus (volkswagen) en een kleine per sonenauto met elkaar in botsing geko men. tengevolge waarvan vijf personen ernstig gewond werden. De inzittenden van het busje waren de heer en mevr. Kloppenburg uit Eindhoven en de 77- jarige heer Kloppenburg uit Arnhem. Zij werden naar liet groot ziekengast- huis te 's-Hertogenbosch overgebracht. In de personenauto zaten de 56-jarige heer A. Houtschild, en de 35-jarige heer Th. Kuypers uit "s-Gravenhage, die naar het Sint Carolus ziekenhuis bijn overgebracht. Het onderzoek naar de oorzaak van de aanrijding was onmo gelijk. omdat de slachtoffers allen be wusteloos waren, en niemand getuige van de aanrijding is geweest. De Indonesische kabinetsformateur Soewirjo heeft zaterdagavond meege deeld. dat „de vorming van een Na tionale Raad, zoals voorzien in de con ceptie van president Soekarno" een belangrijk programmapunt van het kabinet, dat hij wil vormen, zal zijn. liet kabinet moet de Nationale Raad binnen de kortst mogelijke tijd na zijn installatie vormen, zo nodig door een noodwet. Soewirjo, die voorzitter is van de Nationalistische Party, welke met de communistische partij president Soe- karno's plannen steunt, zei verder, dat hij een „nieuwe procedure" bü zijn formatiepogingen zal volgen. Hij zal geen onderhandelingen voeren met de politieke partijen die in het Parlement zijn vertegenwoordigd, maar direct met kandidaten voor kabinetsfuncties. Links en rechts Nationalistische en linkse politici in Djakarta hebben de aanwijzing van Soewirjo als kabinetsformateur een blijk van wijsheid van president Soe karno genoemd, doch rechtse islamiti sche leiders en politieke figuren uit de buitengewesten waren teleurgesteld. Het dagblad „Abadi", de spreekbuis van de Masjoemi, schreef het te be treuren, dat Soekarno tot de forma teursbenoeming was overgegaan zon der voorafgaand overleg met Hatta, zoals door de opstandige buitengewes ten en de legerleiding was geëist. De onafhankelijke „Indonesia Raya" voorspelde, dat in geval de Masjoemi zal worden gepasseerd, geen kabinet dat de huidige crisis zal kunnen overwinnen zal kunnen worden gevormd. Mocht Soewirjo trachten een kabinet samen te stellen, waarvan de nationalisten en de Nahdathoel Oelama de kern vormen, met uitsluiting van de Masjoemi en de communisten, dan zou dit in overeen stemming zijn met de door de PKI ken baar gemaakte wensen. Wensen van midden-Sumatra De voorzitter van het „Volks-actie- comité" in Midden-Sumatra heeft verklaard dat als Soekarno werkelijk het land voor verdere ontbinding wenst te behoeden, hü aan twee voorwaarden moet voldoen: herstel van zijn samen werking met Hatta, en overleg met de verschillende regionale raden over de samenstelling van het nieuwe kabinet. Z A. Ahmad, de derde vice-voorzitter van het Parlement, die een bezoek aan Midden-Sumatra brengt, beschuldigdde het afgetreden kabinet-Sastroamidjojo ervan de voorgenomen ontmoeting tus sen Soekarno en Hatta te hebben „ge saboteerd". Op een adatcongres, dat in Boekit- tinggi werd gehouden, gingen stemmen op voor een Federale staatsstructuur. Eén van de deelnemers aan dit congres, prof Takdir Alisjabana, betoogde dat de eerste taak van het nieuwe kabinet zal moeten zijn de liquidatie van het „Cen tralisme". Hij bevestigde, dat op het congres bepaalde stromingen zich voor een Federale structuur hebben uitge sproken. (Men zie ook elders)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1