Frankrijk bestrijdt inflatie met tal van beschermende maatregelen Vier Nederlanders omgekomen bij een vliegramp nabij Manchester WEERBERICHT Schrale troost: overheid bezuinigt op eigen uitgavenmaar ten koste van defensie Dienstplicht zou bekort worden Viscount van de BEA op groep liet woningen neergestort in geheel twee en twintig doden 96ste jaargang VRIJDAG 15 MAART 1S57 No. 29087 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- u VUUK LUI DL. lx LIN U1VIDI IV.LIVJ per kwartaal: 12.35 per maand; 10.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2150T Marianne gaat van kwaad tot erger Frankrijk ziet zich genoodzaakt een aantal versoberingsmaatrege len van onbetwistbaar protectionistisch karakter te treffen, aldus heeft de Franse regering gisteren aan het slot van een bijzondere minister raad, welke vier uur duurde, bekendgemaakt. Zo zal in het vervolg de volledige invoer, met inbegrip dus van de zogenaamde geliberaliseerde artikelen, door een nieuwe belasting van 15 procent worden getroffen, terwijl de geldigheidsduur van licenties tot maximaal drie maanden wordt ingekort. Voorts zal de binnenlandse consumptie door krediet beperking worden afgeremd en wordt er een nieuwe belasting op de toeneming van dividenden geheven. Deze maatregelen, waardoor Frankrijk een steeds onrustbarender inflatie nog het hoofd hoopt te kunnen bieden, gaan gepaard met de aankondiging van verschillende bezuinigingen op de staatsuitgaven. Onrust in kringen van de „Europeanen" In de komende dagen zullen de ministers onderling overleggen hoe zij een bedrag van 250 miljard franc op de administratieve diensten kun nen besparen en bij niet geheel on denkbare meningsverschillen zal premier Guy Mollet als de hoogste arbiter optreden. Een miljard gulden zal alleen al op het militaire budget moeten ivor- den uitgespaard en in politieke krin gen vraagt men zich reeds af welke gevolgen deze ingrijpende bezuini gingen op de pacificatie van Algerije uit zullen oefenen! Officieel is voorts bekend gemaakt, dat Algerije noch de Franse bijdrage aan de Atlanti sche verdediging nadelige gevolgen van deze bezuinigingen zal onder vinden. Vermoedelijk zal de dienst plicht van 30 tot 27 maanden worden verkort, doch ook die maatregel zal zich noodzakelijkerwijs wel op het militaire plan moeten doen gevoelen. Met angst in het hart worden in Eu ropees-gezinde kringen al de reacties van de andere landen uit de OEES (Or ganisatie voor Europese Economische Waterwegenkwestie vertroebelt Beneluxsfeer Rijnvaartpremies zijn in het geding (Van onze Brusselse correspondent) De eerste vinnige reactie van Ant werpse kringen tegen de verklarin gen van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, betreffende het Moerdijkkanaal, zijn gisteren losgekomen. In de Ant werpse Rijnvaartkringen is namelijk met verbijstering vernomen, dat de Nederlandse delegatie, welke mede het verdrag der volledige economi sche Unie-Benelux redigeert, weigert het recht van Antwerpen op de Rijnvaartpremies te erkennen. Men weet dat Antwerpen jaarlijks enkele miljoenen guldens besteedt om aan de Rynvaarders, die trachten van Antwerpen naar het Duitse achterland te transporteren, een premie uit te keren, die de concurrentie met Rotter dam mogelijk maakt, ondanks het feit dat de Antwerpse haven geografisch veel minder gunstig is gelegen dan Rot terdam. De Rijnvaartpremies zijn sedert 1929 een struikelblok voorde goede ver standhouding tussen Antwerpen en Rotterdam. De Nederlandse regering heeft gemeend, dat deze premies een discriminatoir karakter hebben en dus niet in een verdrag van een econo mische unie thuis horen. Dit verwekte een hevige reactie in Antwerpse haven - kringen. Een lid van de Belgische rege ring, de minister van Justitie, de heer Lilar, senator voor Antwerpen, zou zich, naar gisteravond in Antwerpen werd gemeld, in een schrijven tot zijn collega Spaak hebben gericht om hem op de ernst van de situatie te wijzen. Zou de Nederlandse regering vol harden in haar houding om de Rijn vaartpremies af te wyzen, dan zullen de Antwerpse volksvertegenwoordigers senatoren het verdrag van de econo mische unie-Benelux niet kunnen goedkeuren. Er is dus geen sprake meer van, dat het verdrag spoedig wordt ondertekend. Men moet helaas vrezen, dat de waterwegenkwestie de goede Benelux-sfeer opnieuw zal ver troebelen. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot vrjj krach tige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 MAART Zon op: 6.55 uur; onder: 18 48 uur. Maan op: 19.51 uur: onder: 637 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.14 en 15.31 uur. Laagwater te 11.21 en 23.46 uur. Samenwerking) afgewacht, waar Frank rijk al sinds jaren toch al als spelbre ker stond aangeschreven. Het kan moei lijk worden ontkend, dat de import-be perkingen regelrecht indruisen tegen de Europese economische politiek, die Frankrijk ook ten aanzien van de een- heidsmarkt officieel heeft onderschre ven. Deze verschillende aspecten en even tuele consequenties van deze nieuwe versoberingsmaatregelen zullen overi gens zeker ook nog wel uitvoerig ter sprake komen tijdens de debatten over de algemene regeringspolitiek, die de Nationale Vergadering gisteren is be gonnen en die volgende week - naar voorspeld wordt - ongetwijfeld door nieuwe vertrouwenskwesties besloten zullen worden. Dat het kabinet-Mollet Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteravond is de Nederlandse journalist Willem Mooyman. tot voor kort redacteur van .De Nieuws gier' in Djakarta, die zich bekend heid verwierf door de bescherming van mevr. Bouman tegen aanvallen van Indonesiërs tijdens het proces Jungschlagcr. in ons land terugge keerd na door Indonesië te zijn uit gewezen. Mooyman verlaat het KLM-toe- stel op Schiphol. IJ-tunne!bouw is een „levensbehoefte" De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, die onlangs aan de minister van Verkeer en Water staat een brief heeft gezonden waarin een zo spoedig mogelijke totstandkoming van de Hemtunnel (waardoor de spoor brug over het Noordzeekanaal kan ver dwijnen) en van de Coeptunnel (de auto tunnel nabij de Coenhaven) werd bepleit, heeft in een nader adres aan de minister het voortzetten van de aanleg van de IJ-tunnel „een levensbehoefte voor Am sterdam" genoemd. De noodzakelijkheid van vervanging van de Kembrug door een spoorwegtunnel staat volgens de Kamer buiten elke discussie, doch zouden de IJ-tunnel en de autotunnel nabij de Coenhaven om technische en'of finan ciële redenen niet tegelijkertijd kunnen worden gebouwd, dan dient naar het oor deel der Kamer de keuze op de LJ-tunnel te worden bepaald. dan echter ernstig gevaar voor zijn voortbestaan zal lopen, wordt intussen op allerlei gronden, die soms maar heel weinig met zyn eigenlijke verdiensten hebben uit te staan, over het algemeen toch niet verwacht Loonsverhoging Landbouw thans toegestaan Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan het Landbouwschap meege deeld akkoord te gaan met een verho ging van de lonen in de landbouw van 3% en een verhoging van de vakantie toeslag tot 49r. Deze verhogingen kun nen worden ingevoerd met terugwer kende kracht vanaf 4 maart j.I. (Van onze Londense correspondent) Vier Nederlanders zijn om het leven gekomen bij een vliegramp van een Viscount van de British European Airways van de dienst AmsterdamManchester, registratieletters G-alwe. Gisteren om kwart voor twee Engelse tijd, even voor de landing, stortte het laagvliegende toestel op een kwart mijl afstand van de be tonnen baan van Ringway Airport, de luchthaven van Manchester, op een groep woningen neer. Twee huizen werden totaal vernield en een derde gedeeltelijk. Het vliegtuig, dat grotendeels onder het puin werd bedolven, vloog onmiddellijk in brand. Alle twintig inzittenden, vijftien passagiers en vijf leden dere bemanning, kwamen om het leven. Een jonge moeder en haar zoontje, die in een der huizen woonden vonden de dood in de vlammen. Zij werden gisteravond nog vermist. tjes, die in een van de vernielde huizen woonde, was kort voor het ongeluk uit gegaan. De machine is volkomen vernie tigd. Honderd vrijwilligers deden pogin- Toestel werd onder puin bedolven Van alle kanten stroomde de brandweer toe, die urenlang tegen een laaiende vuurzee vocht. Onder de passagiers waren vier Nederlan ders, namelijk de gebroeders M. en L. de Swaan en de heer H. P. Ha- mann, allen uit Amsterdam, alsmede de heer H. T. Voorthuis, wonende in Sale bij Manchester. De echtgenote van de heer Hamann bevindt zich op het ogenblik in een Amsterdams ziekenhuis. De overige inzittenden waren tien Britten en een Zweed. Men mag nog van geluk spreken, dat slechts eenderde van het aantal' vliegtuig zetels bezet was. Het onge luk gebeurde tijdens helder weer en uitstekend zicht. Volgens sommige ooggetuigen vloog het toestel bij zonder laag, maar volgens het grondpersoneel van het vliegveld zou de machine op volkomen normale wijze de luchthaven hebben gena derd. Plotseling tipte een der vleu gels omlaag, ivaarna het toestel een scherpe duik nam en tegen de hui zen over de kop sloeg. Er bestond geen enkele aanwijzing voor, dat een van de vier motoren onklaar zou zijn geraakt. Er waren drie echtparen aan boord, de rest bestond uit mannelijke passa giers. De bemanning werd gevormd door twee piloten, een radio-telegrafist, een steward en een stewardess. Kinderen speelden op stoep De getroffen huizen maakten deel ui|||jp6 en beleg over heel van een woningcomplex van de nieuw^"® Republiek Indonesië tuinstad Wvthenshaw. De turbo-prop- motoren lopen op kerosine, dat minder snel ontvlambaar is dan benzine, maar bij een ramp als deze maakte zulks nauwelijks verschil. Het vliegtuig miste net een machinefabriek. Volgens een ooggetuige leek het. alsof de piloot trachtte twee scholen te vermijden en in een veld te dalen. Een paar kinderen speelden op de stoep van een der hui zen. welke op de weg van het vliegtuig lag. maar gelukkig renden zij de goede kant op even voordat het toestel neer stortte. Een moeder met haar twee dochter- Aanval op Indiase ambassade te Djakarta Een menigte van ongeveer 200 Indo nesiërs heeft vandaag de mess van de staf van de ambassade van India in Djakarta aangevallen en geplunderd. Volgens een woordvoerder van de am bassade werd een lid van de staf door een aantal van de aanvallers vastgehou den, terwijl de overigen alles wegnamen wat zij maar konden dragen. Vervolgens trachtten zij het gebouw te vernielen het dak werd er afgerukt. De aanleiding tot deze aanval is nog niet bekend. slaagd, sloegen de vlammen opnieuw fel uit. zodat zij het moesten opgeven. Dit was het eerste ongeluk van de British European Airways sinds januari 1953. toen een Viking in Belfast veron gelukte. Er waren toen 24 doden. Sinds dien heeft de maatschappij 150.000 uren gevlogen en tien miljoen passagiers ver voerd. Goede machine Het verongelukte toestel was het eer ste van de serie van 26 Viscounts-700 welke in begin 1953 door de BEA in dienst waren gesteld. De Viscount was het vlaggeschip van deze zogenaamde „Disvocery "-reeks Dit type was het eerste turbo-prop- lijntoestel ter wereld, waarvan er 180 in ailerlei landen in gebruik zijn. De Ver. Staten hebben onlangs 60 Viscounts voor interne verbindingen besteld en de KLM krijgt ze binnenkort ook. Maarschalk Boelganin en Kroesjtsjef vlogen tijdens hun bezoek aan Engeland in een Viscount. Vorig jaar maakte Ko ningin Elizabeth in een Viscount de reis van Zweden naar Engeland. Het is de tweede maal in tien dagen tijd, dat een vliegtuig in Engeland in een woning complex is neergestort. Op 5 maart j.I. Werden zeventien personen - vijftien militairen en twee burgers - gedood. ,..v.v.v« „yn,.n6v.u toen een reusachtig Beverlev-transport- gen om de cabine vrij te maken van het vliegtuig van de Britse luchtmacht in puin, maar toen zij daarin waren ge- een dorp te pletter vloog. Soekarno tot de natie: Afkondiging van noodtoestand is kwestie van leven en dood Zoekt Abdoelgani verzoening met Hatta? President Soekarno heeft in zyn radio-boodschap tot de natie, uitgesproken in zijn paleis te Bogor, gisteren verklaard, dat de staat van oorlog en beleg over geheel Indonesië is afgekondigd met het oog op „een strijd om leven en dood van Indonesië". Op een tijdstip, dat „de internationale toestanden om ons heen een kritiek hoogtepunt bereiken en buitenlandse subversieve activiteiten op ons gebied worden gepleegd is er onder ons onenigheid." aldus de president. Er worden meermalen aanslagen op de centrale regering gepleegd. In de pro vincies is het gezag met succes overge nomen. Wij kunnen niet toelaten, dat deze zaken hun eigen loop nemen, daar dit de instorting van de grondvesten van onze Staat, de desintegratie van de een heid van onze Staat cn de verlamming van het gezag van de Staat, zou beteke nen, aldus Soekarno, die voorts wees op het teruggeven van het mandaat door Ali Sastroamidjojo donderdagmorgen. „Het kabinet viel toen de Staat door een dergelijke kritieke situatie ging. Het is vanzelfsprekend, dat deze luchtledig heid vol gevaar is," verklaarde hij ver der. „Ik proclameerde de staat van oor- en beleg over heel het gebied van ^MMMHlliAldiis ls het opperste gezag tijdelijk in mijn handen gekomen in mijn functie van staats hoofd en opperbevelhebber der strijd krachten. De afkondiging van de nood toestand betekent een kwestie van leven en dood voor de Staat, voor de eenheids staat, voor de fundamentele structuur van de Staat". Hij verklaarde tenslotte: „Zo God wil, zullen wij wederom alle moeilijkhe den en crisis in de kortst mogelijke tijd doorbreken, mits wij bezield zijn en op treden als in het verleden". Intussen werd bericht, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, die op non-actief is, Roeslan Abdoelgani, po gingen doet tot hereniging van Soe karno en de oud-vice-president Hatta. Nadat hij president Soekarno had be zocht, zou hy gisteren Hatta bezoeken. Parlement op non-actief De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono, heeft bekend gemaakt, dat het Parlement niet bijeen zal komen, zolang het kabinet demissio nair is. Hij verwachtte, dat de staat van oorlog en beleg van kracht zou blijven spoedig een nieuw Kabinet kon worden gevormd, zo zei hij. In politieke kringen te Djakarta vroeg men zich af of Soekarno verschillende partijen zou polsen alvorens een nieuwe formateur te benoemen. In sommige politieke kringen ver wachtte men, dat hij dit keer de keus op zichzelf zou laten vallen. In de zelfde kringen zei men, dat, ofschoon het afkondigen van de krygswet, niet de positie van het Parlement aantast, de opperbevelhebber tydelijk het Par lement zou kunnen „bevriezen" inge val hy dit nodig acht in het belang van de handhaving van rust en orde. Besprekingen met opstandelingen Radio Makassar heeft vandaag mede gedeeld, dat de leider der Daroel Islam beweging op Celebes, Kahar Moezakkar, kortgeleden een bespreking heeft gevoerd met een officier van het Indonesische leger, majoor Andi Joesoef. Volgens dit bericht werd getracht een voorlopige overeenstemming te bereiken over een mogelijke overgave van Kahar Moe zakkar en zijn manschappen, die sinds 1952 de binnenlanden van Celebes ter roriseren. De militaire commandant van Atjeh, luitenant-kolonel Gaharoe, onthulde vandaag, dat er informeel contact is ge weest met Daoed Beoereoeh, de opstan delingenleider in het noordelijkste deel van Sumatra, die vier jaar geleden Atjeh tot een deel van de „Daroel Islam staat" proclameerde en sindsdien in strijd gewikkeld was tegen de Indone sische Republiek. Uit Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, werd gemeld, dat de plaatselijke bendeleider Simbar, die met zijn bende de laatste paar jaren midden-Borneo tot een nieuw Kabinet, dat in staat was I heeft geterroriseerd, aan de plaatselijke goed te functioneren, gevormd was. De I autoriteiten heeft medegedeeld bereid te duur van de afkondiging van de nood- zijn zich met 2000 volgelingen over te toestand zou er geheel van afhangen of 1 geven. Bij de tewaterlating van de Prins der Nederlanden" ontving Koningin juliana van de directie van de werf P. Smit te Rotterdam twee cheques die zij later op haar beurt overhan digde aan de premiers van Surina me en de Nederlandse Antillen. De Koningin biedt premier dr. H. E. Ferrier van Suriname de cheque aan. (Ineez. Med.-Adv.) HEREN OVERHEMDEN in wit en grijs, die U niet behoeft te strijken. 17.90 NATUURLIJK bij Haarlemmerstr. 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZABON NBN voor onze cliënten. Kon. Paar ontving in Huis ten Bosch Gisteravond is de eerste van een drie tal ontvangsten van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in het ge restaureerde Huis ten Bosch gehou den. Voor deze ontvangsten beide an dere zijn op 21 en 28 maart is een groot aantal personen uit alle geledin gen uitgenodigd, zoals ministers van Staat, leden van de Raad van State, Staatssecretarissen, kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. de chefs van staven, secretarissen-generaal, leden van de rechterlijke macht, burgemees ters van Den Haag en omliggende ge meenten, rectoren magnifici van Leiden en Delft, wethouders en raadsleden van Den Haag, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, van bestuurs- bonden van werknemers, dijkgraven en vele anderen. Om negen uur ontvingen de Koningin en de Prins de eerste groep genodigden met hun dames. In totaal bewogen zich ongeveer 150 gasten in de zalen van het Huis ten Bosch. Op deze eerste ontvangst waren ook de minister-president dr. W. Drees en de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. J. Jonkman, met enkele Staatssecreta rissen aanwezig. Tot ongeveer elf uur bleven de geno digden in het Huis ten Bosch bijeen. S.s. ..Am stel dijk" pikt drenkeling op Het s.s. „Amsteldijk" van de Holland- Amerika Lijn heeft op weg van Ant werpen naar Rotterdam op De Schelde een drenkeling aan boord genomen. Deze bleek afkomstig te zijn van de .Ha- dor', een Israëlisch schip, dat op weg was, naar Antwerpen. In opdracht van de Holland-Amerika Lijn zet de gezag voerder van de „Amsteldyk", kapitein T. B J. Timmer, thans koers naar Vli&sin- gen, waar de drenkeling aan land zal worden gezet en door de zorgen van de agent van deze maatschappij naar Ant werpen zal worden gebracht, waar hy zich weer by zyn kapitein zal kunnen melden. „Revolutie tegen het communisme" De „New York Times" is van me ning, dat de opstandige bewegingen in Indonesië in wezen tegen het commu nisme zyn gericht en dat zy de kiemen bevatten voor hervormingen, die de redding van het land kunnen zijn. Het is geen revolutie voor afschei ding. en de opstandelingenleiders blij ven hun trouw betuigen aan president Soekarno. In de grond van de zaak betreft het hier een revolutie tegen het communisme en tegen de pogin gen van de Javanen om hun heer- schappy over de 3000 eilanden van de Archipel en de vele verschillende ras sen. die ze bevolken, te vestigen en t« consolideren.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1