^Tieleman t Dros SCHUDEL's CITROEN ViCREM El Op 1 april gaan de tarieven der P.T.T. noodgedwongen omhoog Weer pleidooi voor volle melk Begroting Buit. Zaken aanvaard Londense politie belegerde een Nigeriaan acht uur in zijn kamer 96ste jaargang Donderdag 14 maart 1957 Derde blad no. 29086 Meer opbrengst van 60 miljoen De kosten van het locaal- en interlocaal postverkeer worden dan gelijk geschakeld (Van onze Haagse redactie) Met ingang van 1 april a.s. zullen gelijk in een deel onzer vorige oplage kort vermeld verscheidene tarieven van de P.T.T. worden verhoogd. Gebleken is, zo deelde de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn mede, dat de bedrijfsresultaten van dit staatsbedrijf de laatste jaren voortdurend slechter worden. Sinds 1953 liep het saldo van de exploitatierekening terug van 54 miljoen gulden tot 3 miljoen gulden in 1955. Mag voor 1956 nog een nagenoeg sluitende rekening worden verwacht, voor 1957 moet, berekend naar het huidige baten- en lastenpeil op een aanzienlijk verlies worden gerekend. De uit de tariefsverhoging voortvloeiende meer-op- brengst zal bijna 60 miljoen gulden moeten bedragen. Een van de belangrijkste tariefsverhogingen is wel die van de locale porten. Deze worden gelijkgeschakeld met de thans geldende tarieven voor interlocaal postverkeer. De locale port- tarieven worden per 1 april a.s. als volgt: een brief zal van 7 cent 10 cent gaan kosten en het tarief van een briefkaart zal van 6 op 7 cent komen. De inter- locale tarieven (10 cent per brief en 7 cent per briefkaart) blijven hetzelfde. Telefoonabonnement van 5 op 6 gulden Voor drukwerken gaan de volgende tarieven gelden: 50 gram voor 2 cent wordt 4 cent: monsters van 100 gram van 6 op 8 cent: nieuwsbladen en tijd schriften van 0.7 cent per 55 gram op 1 cent (dit tarief gaat per 1 oktober a.s. in); postpakketten van een kilo gram van 60 op 70 cent: drukwerken (frankering bij abonnement) van 2 cent per 50 gram op 4 cent. Het tarief voor Braille «een cent per duizend gram) werd niet gewijzigd. Wat de porten voor het buitenland betreft (uitgezonderd België, Luxem burg. Suriname. Ned. Antillen. Nieuw Guinea en Indonesië), het volgende: brieven van 20 gram gaan inplaats van 25 cent nu per 1 april 30 cent kosten: briefkaarten van 15 op 20 cent, pakjes van 250 gram van 50 op 60 cent. Lucht postbladen worden met 5 cent ver hoogd en komen van 25 cent op 30 cent. Het tarief van brieven en briefkaar ten naar België en Luxemburg werd evenwel niet verhoogd. Ditzelfde geldt voor het verzenden van brieven en briefkaarten naar Suriname, Ned. An tillen, Nieuw Guinea en Indonesië. Voor deze landen zijn echter de tarie ven voor gedrukte stukken, monsters, pakjes en dergelijke wel iets verhoogd. Het aantekenrecht briefpost (binnen- en buitenland), is verhoogd van 20 op 30 cent. evenals het expresserecht (van 30 op 50 cent). De portheffing (binnen en buitenland) kwam van minimum 5 cent op minimum 10 cent. Internatio nale antwoordcoupons-buitenland gaan nu 50 cent kosten (voorheen 40 cent). De tarieven van tal van rechten, zoals van de pakketpost, postwissels, verre- rekenzendingen-buitenland, kwitanties, giro-kwitanties enz. ondergingen even eens een verhoging. Het abonnementsgeld voor de telefoon zal voor gemeenten met meer dan 4000 aansluitingen van f. 5.op f. 6.ko men. De aansluitkosten gaan nu f. 75. bedragen, inplaats van thans maximum f. 40.Het recht van telegramadressen komt van f. 18 per jaar op f. 24.— (in gaande 1 januari 1958). Tarief binnenlandse telegrammen 10 woorden voor 60 cent zullen 80 cent gaan kosten en de volgende vijf woor den van 15 op 20 cent. De toeslag voor een gelukstelegram komt van 40 cent op 50 cent en de inningskosten thuis van 10 cent op een kwartje. De telegrafiekosten voor kust- en scheepsstations ondergingen eveneens een verhoging, zo ook de zeemeldingen etc Het maandabonnement van een telex wordt per 1 mei a.s. verhoogd van f. 60- tot f. 80.-. Verder werd er een tariefs verhoging aangekondigd voor telefo nisch kust- en scheepsradioverkeer. Stop van Ternayen rijp voor verdrag Nog geen standpunt waterweg Antwerpen-Hollands Diep Minister Luns heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard, dat de Bel gische regering ten aanzien van de Schelde-Rijn verbinding van mening is, dat zij door de komende verande ringen door het Deltaplan geen standpunt in kan nemen met betrek king tot het graven van een water weg tussen Antwerpen en het Hol lands Diep. Mocht het Deltaplan de bestaande waterweg ongunstig wijzigen, dan wil zij hierover spreken op grond van de dan bestaande feitelijke si tuatie. De aanbeveling in het rap port Steenberghe-Van Cauwelaert is t.a.v. het Moerdijkkanaal van de baan. Het opheffen van de stop van Ter nayen is rijp voor een verdrag. De verbinding van Gent met de Wester schelde wordt nog nader be zien en zal ook in principe in een verdrag uitmonden. West-Brabant behoeft met zijn ontwikkeling dus niet op een eventueel kanaal te wachten. Onze Brusselse correspondent schrijftt De verklaring van minister Luns, heeft te Brussel in kringen van de Be nelux-deskundigen enige deining ver wekt. Men vindt deze in het algemeen ontactisch en ten dele onverantwoord. Men vraagt zich in Belgische deskun dige kringen af. waarom de Nederlandse minister nu plotseling zo'n haast heeft het het Moerdijkkanaal en de andere waterwegvraagstukken, waar België nu toch bijkans een eeuw wacht op een be tere Schelde-Rijnverbinding. (Ingez. Med.-Adv.) BLIKGROENTEN Het is beter room in te vriezen dan boter (Van onze parlementaire redacteur) Bjj de behandeling van de begroting van landbouw In de Tweede Kamer heeft de heer v. d. Weijden (KVP) gisteren weer eens gepleit voor een verho ging van het vetgehalte van de melk omdat in alle landen het percentage meer dan 3 bedraagt, waartegen Nederland met de surrogaatmelk van 2.5% vetgehalte mager afsteekt. Hij weet wel, dat dan de melk eigenlijk duurder zou moeten worden, maar men zou eerst in mindering moeten brengen het verlies, dat wordt geleden op de boterexport. Met verhoging van het vetgehalte zou men tevens van het drama koelhuisboter af zjjn en in elk geval zou de heer van der Weijden het in dit verband beter vinden room ln te vriezen dan boter. Dan kan 's winters boter worden gemaakt. Na de uitvoerige discussies in de af gelopen weken over de bestedingsbeper king, waarbij tevens de extra-steun aan de landbouw en in verband daar mede het algemene landbouwbeleid aan de orde was, vroegen de heren den Har- tog (VVD) en Biesheuvel (AR) zich af of een breed opgezet debat bij de be groting nog zin had. Evenals de heer Engelbertink (KVP) stonden zij zeer kritisch tegenover de Europese gemeen schappelijke markt. De Benelux-erva- ringen hebben vele land- en tuinbou wers huiverig gemaakt. flneez. Med.-adv.) Draadomroep Voor de aansluiting op de draadom roep gaat het volgende tarief gelden, abonnement per maand per 1 april f 2.50 (oud f.2.en voor een luidspreker 50 cent (oud 40 cent). Hierbij is na tuurlijk het luistergeld niet inbegrepen. Tarieven postchèque- en girodienst: voor elke storting ongeacht het bedrag 15 cent en voor postchèques (ook onge acht het bedrag) 25 cent. Naar aanlei ding van de tariefsverhogingen zullen enkele nieuwe zegels worden uitgege- van. zoals een 8-cents cijferzegel en een zegel van 70 cent, met de beeltenis van de Koningin. Er komen verder vereenvoudigde postwissejformulieren met opgedrukt recht. Op vrij ruime schaal zal de P.T.T. de nieuwe tarieven door middel van een foldertje huis aan huis verspreiden. DUBBEL GESTOOKTE N V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Onder zand bedolven In de grinthoeve „Die Salseberg" na bij Garderen is gistermorgen een ernstig ongeval gebeurd, waarbij de 64-jarige J. Pul uit Garderen om liet leven is ge komen. Tijdens graafwerk stortte plot seling een massa grond van ongeveer 20 kubieke meter naar beneden, waaronder Pul en de gebroeders De Ruiter werden bedolven. Onmiddellijk werden door mede-arbeiders reddingspogingen onder nomen. waarbij het bun gelukte de ge broeders De Ruiter te redden. Toen men Pul kon bevrijden, bleken de levensgeesten reeds te zjjn geweken. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Frans vliegdekschip voor hefschroefvliegtuigen De Franse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat men binnenkort zal be- beginnen aan de bouw van het eerste vliegdekschip voor hefschroefvliegtuigen ter wereld. Het nieuwe schip, dat tienduizend ton zal meten en in drie jaar zal worden gebouwd, houdt het midden tussen een gewoon vliegdekschip en een kruiser. Het krijgt een topsnelheid van 26 knopen en een actieradius van zesduizend mijl. Het Gooi verlost van inbrekersplaag (Speciale berichtgeving) Het Gooi is verlost van een inbrekers plaag, nu de politie in één week tijd de hand heeft weten te leggen op drie mannen, die het bij hun inbraken vooral op winkels en eenzame villa's gemunt hadden. Verleden week werd een zware Jongen uit Amsterdam bij een „kroonstukje" een inbraak bij een oud-kantonrechter gepakt en thans zijn een Hilversum mer en een Soestenaar, die honderden guldens uit kasregisters en brandkasten haalden, gegrepen. Hun laatste twee operaties, uitgevoerd in de nacht, waarin zij werden gearresteerd, waren de minst succesvolle. Bij fouillering bleek, dat de buit van deze nacht slechts bestond uit een paar rolletjes centen. De gearresteerden worden verdacht van talloze inbraken o.a. in Amersfoort, ln Baarn, in Utrecht. Soestdijk, Laren en Den Dolder. Wijziging prijs baconvarkens Zoals op grond van het hoge aantal dekkingen van fokzeugen in bet vorige jaar kon worden verwacht, is het aan bod van slachtvarkens, met name in de lagere gewichtsklassen, momenteel der mate groot, dat het niet in een redelijke verhouding staat tot de afzetmogelijk heden. z Derhalve heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens. waarvan bij de berekening van de toeslag op uit gevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 18 maart ander maal met 5 cent per kg koud geslacht gewicht te verlagen. Deze zal dus voor de prijsklassen 1 tot en met 4 respectie velijk f. 2.31, f. 2.27, f. 2.23 en f. 2.19 bedragen. Dit betekent voor alle varkens van 63 tot en met 70 kg. die voor de baconbereiding worden bestemd, een doorsneeprijs van f. 2.27 per kg koud geslacht gewicht. De geldende regeling, waarbij voor de niet tot bacon verwerk te slachtvarkens van 63 tot en met 70 kg een toeslag van 15 cent per kg wordt verleend, blijft ongewijzigd van kracht. Op 11 mei zal in het vorstendom Monaco deze postzegel met de beel tenis van Prinses Gracia in omloop worden gebracht met de datum „23 januari 1957". de geboortedatum van Rrinset Carolina* Europa's eenheid in beslissend stadium Minister Luns heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard de gedachte van Gaitskell. de Britse oppositieleider, over het vormen van een neutrale zone ln Europa, irreëel en onaanvaardbaar te achten; zij wordt dan ook door de regering van de hand gewezen. Hij verklaarde inzake de vragen over generaal Speidei niets toe te voegen te hebben aan de regeringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd. De kwestie van het Nabije Oosten besprekende, zei minister Luns. dat het nlet-oplossen van de daar hangende vraagstukken rampzalig zou zijn voor Israël, doch ook voor het gehele gebied. Het zou onjuist zijn zodanige maatregelen te nemen, dat na het terugtrekken van de Israëlische troepen, de crisis zou blijven of verergeren. Vandaar, dat wij het geven van garantie hebben gesteund. Ook al vond ons standpunt geen meerderheid, daarom is niet bewezen, dat ons stand punt verkeerd is. Groot is het offer aan natuurschoon dat telkens weer door het verkeer wordt geeist. Zo valt thans aan de weg tussen Amersfoort en Apel doorn een van de mooiste beuken lanen van ons landaangeplant in de tijd van Napoleon, onder de bij len van hen. die ruim baan maken voor het verkeer. Een merkwaardig beeld van het tragische offer, f De Kamer kan binnenkort een voor stel tegemoet zien over de besteding der gelden voor de technische en economi sche hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. Gezien de afschuwelijke situatie ln Hongarije is in overweging een deel hoe groot staat nog niet vast te bestemmen voor de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk en Zuid-Slavië. De regering overweegt ook voor an dere vluchtelingen. Joodse uit Egypte. Arabische uit de Gaza-strook van deze gelden af te zonderen Wellicht via de Int. Vluchtelingenorganisatie. Bovendien overweegt de regering in hoeverre nog meer hulp te verlenen door het scheppen van vestigingsmoge lijkheden. Dc Europese integratie is in een beslissend stadium gekomen. Op bijna alle punten is overeenstemming be reikt. aldus minister Luns. Onderte kening der Euromarkt- en Euratom- verdragen zal waarschijnlijk tegen het einde dezer maand te Rome kun nen plaatsvinden. Europa zal, naar mening van de regering, alleen zijn traditiopele posi tie in algehele samenwerking kunnen behouden. Dit moet een reële econo mische binding zijn. Voornaamste doel van het verdrag voor de Europese economische samen werking is het verdwijnen van alle belemmeringen voor het vrije en on belemmerde verkeer van personen, diensten, goederen en kapitaal. De staatssecretaris, de heer Van den Beugel, verklaarde, dat de definitieve tekst van het verdrag voor de Europese samenwerking dinsdagavond in Den Haag is ontvangen en gisteren aan de Kamerleden is toegezonden. Spr. erkent, dat het later moeilijk zal zijn met onwillige partners samen te werken, maar anderzijds zal een con creet verdrag eerder tot samenwerking leiden Inderdaad is haast gemaakt, omdat het politiek getij in diverse lan den gunstig is. Monetair is Frankrijk, door de overwaardering van de frank een zwakke schakel in het geheel. Deze overwaardering, gevolg van de interne politieke situatie, zal niet altijd kun nen voortduren en mag bovendien geen rem vormen op de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt. De begroting van Buitenlandse Za ken werd tenslotte aangenomen met aantekening dat de communisten wen sen geacht te worden tegengestemd te hebben. Van diverse kanten werd aandacht besteed aan de noodzakelijke verbete ring van de structuur van de landbouw. De heer Egas (PvdA) maakte er op at tent. dat er nog zeer veel „krotbedrij- ven" zijn, maar de heer Biesheuvel (AR) waarschuwde, dat niet zozeer wijziging van de structuur nodig is dan wel ver sterking. In ieder geval wilde de heer Engelbertink geen gedwongen sanering. Een middel, tot verbetering van de po sitie van de landbouw noemde de heer van Koeverden (KVP) verlichting van lasten, waardoor het ook mogelijk zou zijn tot lagere kostprijzen te komen. De tijd is wel niet gunstig voor verlichting van lasten, maar de waterschapslasten zou men nu reeds moeten bekijken om maatregelen te kunnen nemen zodra de financiële toestand minder gespannen is. Via de waterschapslasten moet de landbouw zelf het onderhoud van dijken betalen, terwijl normaal de primaire en secundaire wegen ln ons land worden betaald uit de benzine- en motorrijtui genbelasting. Voor een spoedige wettelijke regeling van de bouwkosten voor land- en tuin bouwscholen pleitte de heer Biewenga (AR). Vandaag vergadert de Kamer niet wegens de begrafenis van het over leden lid mr. ten Hagen. Morgen ko men eerst nog een aantal sprekers aan het woord alvorens minister Mansholt zal antwoorden. EINSTEIN: Alles is betrekkelijk (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gis teren de altijd humoristische agra rische woordvoerder van de KVP, de heer v. d. Weijden, een verdui delijking gegeven van de relativi teitstheorie van Einstein. Hij zei, dat als een jongeman een uur met een meisje op een bank zit, de tijd hem erg kort lijkt. Maar als hij vijf minuten met zijn achterste op een gloeiende kachel zit. vindt hij dat heel lang duren! Waarmede hij maar wil zeggen, dat alles betrek kelijk.... Diamantsmokkelaar op vrije voeten gesteld Een man uit Brussel, die zaterdag avond door de Nederlandse douane te Vaals werd aangehouden, en een uit Duitsland afkomstige partij geslepen dia manten bij zich bleek te hebben is, op last van de officier van Justitie te Maastricht, mr. H. Beaumont, gister middag op vrije voeten gesteld. De verdachte, die tot en met gisteren op de politiepost te Vaals in verzekerde bewaring is geweest, vertrok na zijn vrij lating naar Maastricht. Uit het door de douane-recherche ingestelde onderzoek is gebleken, dat de diamanten een waar de vertegenwoordigen van ongeveer f. 16.000. Vermoedelijk waren zij be stemd voor Belgische afnemers. (Ingez. Med.-Adv.) Haarcrême «AA Grote pot 1.65 - tube 1.20 Man hief primitieve oorlogszangen aan en begon wild te dansen en te springen (Van onze correspondent ln Londen) Bijna acht uur lang heeft de Londense politie gisteren een Nigeriaan in zijn kamer belegerd, voordat de man kon worden overmeesterd. Het drama begon om middernacht, toen de Nigeriaan een polltle-agent neerstak. HU barricadeerde zich In zqn woning, waarna meer dan honderd agenten, militairen en brand weerlieden tot het aanbreken van de dag poogden de man tot overgave te dwin gen. De soldaten stonden gereed om zo nodig traangas te gebruiken. Het geval deed denken aan de klassiek geworden veldslag ln Sydneystreet In Oost-Londen in het begin van deze eeuw, waar gewapende anarchisten zich hadden verschanst. Politie en leger traden daar op onder leiding van de jonge Churchill, die toen minister van Binnenlandse Zaken was en zich dit buiten kansje om een avontuur te beleven natuurlek niet Het ontgaan! Terwijl de man nen uit het belegerde huis op de politie schoten, stond Churchill ln cape en met hoge zijden hoed ln de vuurlinie Soldaten stonden gereed om traangas te gebruiken Het beleg van Chrewsbury Road. In het district Paddington. begon nadat een politie-agent met een politiehond verscheen om assistentie te verlenen toen buren alarm hadden gemaakt. Hij werd door de neger echter met een dolk in hoofd en borst gestoken. De agent werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis gebracht. De bewoners in het benedénhuis waren wakker ge schrokken toen de kleurling primitieve oorlogszangen aanhief en als een wilde begon te springen en te dansen. Agen ten met politiehonden gingen naar bo ven. De neger had zich opgesloten, maar de politiemannen forceerden de deur en stormden met de honden naar binnen. Verscheidene agenten sloegen de man met gummistokken, maar slaag den er niet in hem neer te slaan. Ge durende de worsteling werd de ene agent bloedend getroffen, terwijl ook een der honden gewond werd. De man slaagde er in de politie uit de kamer te verdrijven en sloot zichzelf toen weer op. Alle straten, leidende tot de weg. waar zich het drama afspeelde, werden afgesloten Honderden sloegen van enige afstand gade wat er gebeurde. Velen waren in nachtkledij. Broer kon niets uitrichten Een hoofdinspecteur trachtte, schreeu wend door de deur, de man tot rede te brengen, maar het hielp niet. De hulp van leger en luchtmacht werd ingeroe pen. die mannen met traangasbommen stuurden. De brandweer zette een uit- schuifbare ladder tegen de gevel. Een inspecteur klom naar boven, maar kon niets zien. daar het gordijn dichtge schoven was. De politie timmerde de deur aan de buitenzijde dicht. Alles werd in gereed heid gebracht om traangas te gebrui ken. Een klagend geluid kwam uit de kamer, gevolgd door gezang. Daarna werd het weer stil. Nieuwe pogingen om de man te be wegen de kamer te verlaten faalden. Met zijn dolk stootte hij als een ra zende in de deur Later maakte hij het raam open. zwaaide met het mes en riep ..kom op. dan", gevolgd door woor den in zijn eigen taal. Hij rende heen en weer van deur naar raam. Een moment vreesde men. dat hij op straat zou springen. Later gaf hij zijn naam op. toen de politie daar herhaal delijk om had gevraagd. Een broer van de bezetene heeft een uur lang getracht hem te kalmeren, maar hij bleef zijn bedreigingen uit stoten. Eindelijk werd de kerel Iets rustiger en overhandigde hij zijn dolk door een gat. dat de politie in de deur had ge- maakt. Acht politiemannen en een sociale werker drongen daarop de ka mer binnen. De man werd weer wild, maar men slaagde er tenslotte in hem te overmeesteren. De sociale werker werd hierbij vrij ernstig gewond. De neger is naar een inrichting voor gees teszieken overgebracht. Everhard van Beimrm te Den Haag overleden In alle stilte is vanmorgen op Wes- terveld gecremeerd het stoffelyk over schot van Everhard van Beinum, waar nemend directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te Den Haag, die een grote reputatie genoot als klavierpedagoog. De heer Van Beinum is dinsdag on verwacht overleden in een ziekenhuis in Den Haag. Van de vele functies die de overledene in het muziekleven bekleedde mogen worden genoemd die van secretaris van de Staatsexamens voor muziek, voorzit ter van de Vereniging van leraressen en leraren aan het Kon. Conservatorium voor muziek, ondervoorzitter van de Vereniging het Residentie Orkest, voor zitter van de Johan Wagenaar Stichting, oud-algemeen secretaris van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging. van welke vereniging hij later erelid werd De heer Van Beinum was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nederlands oudste man wordt 18 maart 106 jaar De oudste mannelijke inwoner van Nederland, de heer J. Kip uit Dreischor, wordt op 18 maart 106 jaar. Voor het plaatsje Dreischor is dit aanleiding die dag een aantal feestelijkheden te ont ketenen. waarbij zijn een traktatie van de kinderen bij het openbaar kleuter en lager onderwijs, een traktatie voor ouden van dagen, draaiorgelmuziek, een fakkel- en lampionoptocht en een sere nade met bal na.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5