ONWEER DREEF OVER: KABINET BLIJFT Drie miljoen Engelsen maken zich gereed 0111 het werk neer te leggen Voorlopig geen verhoging van de belastingeerst Rijksbezuiniging WEERBERICHT De blokkering geschiedt zonder voorwaarden 96ste jaargang WOENSDAG 13 MAART 1957 No. 29085 LEIDSCH m DAGBLAD Directeuri j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte sm«el l- l*"1611 - Glro 00 57055 Hoofdredacteur. J. Brouwer LI.- per kwartaal; 12.35 per maand: t.0.55 per week Telefoon Directie en Administratie! 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Met geven en nemen zijn regering en Tweede Kamer het gisteren eens geworden over de plan nen tot bestedingsbeperking en de extra steun aan de landbouw. Een conflict is vermeden. Het Kabi net treedt niet af. De meerderheid van de Kamer was van mening, dat de handhaving van de sub sidie van vier cent per liter op melk behoort te geschieden door verdere bezuiniging op de Rijks uitgaven. De desbetreffende motie was voor het Kabinet echter onaanvaardbaar. Toen de heer Janssen gistermiddag zijn motie zo wijzigde, dat de benodigde miljoenen „in de eerste plaats" moe ten worden gevonden door bezuiniging (inplaats van door verhoging van de inkomstenbelasting) had het Kabinet daartegen geen bezwaar meer, omdat zij reeds van plan was de inkomstenbelas ting minder te verhogen naarmate meer bezuini ging mogelijk zou zijn. De motie-Janssen werd met 91 tegen 48 stemmen aangenomen. Alleen de P.v. I d.A. en de communisten stemden tegen. moties, die de regering dwingen tot be zuiniging, dat belastingheffen de socia listen altijd gemakkelijker afgaat dan anderen. Hij noemde dit een principieel verschil, waartegen minister Hofstra op merkte, dat het ging om de praktische vraag of het mogelijk zou zijn 100 mil joen te bezuinigen om het subsidie op melk te handhaven en de extra steun aan de landbouw ten volle uit te betalen. De regering was van mening, dat op korte termijn zonder nader onderzoek de 50 miljoen voor de landbouw niet zouden kunnen worden gevonden. Na het debat over de bestedingsbeper king is de Kamer begonnen aan de be handeling van de begroting van land bouw. Kon. Marine neemt ook deel aan vlootschouw in Amerika De Nederlandse regering heeft een uitnodiging van de Amerikaanse rege ring aangenomen, om Nederlandse Marine-eenheden te laten deelnemen aan een grote internationale vloot schouw, die van 8 tot 17 juni te Hamp ton Roads. Virginia, zal worden gehou den. Aan deze vlootschouw, die luister zal bijzetten aan de feestelijkheden ter ge legenheid van de 350-ste gedenkdag van het begin der koloniale vestigingen in Amerika, zullen Marine-eenheden uit verscheidene landen deelnemen. Nederland zendt H.M. ,De Zeven Provinciën" en l.M.S. „Groningen". De Marinierskapel der Koninklijke Marine en het korps tamboc-3 en pijpers zullen op „De Zeven Pre inciën'- meevaren. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek In aansluiting op het eerste gedeelte van de Memorie van Antwoord over de titels 15 van boek 1 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, dat op 28 februari jl. is ingezonden, is thans verschenen het tweede gedeelte. In dit tweede stuk worden de titels 11—18 behandeld, res pectievelijk handelend over vaderschap en afstamming van kinderen, adoptie, minderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, curatele, levensonderhoud als mede afwezigheid en vermissing. De minister van Justitie heeft een aantal belangrijke veranderingen in het oorspronkelijke ontwerp aangebracht. Melk wordt ten hoogste zes cent duurder Verhoging van de inkomstenbelasting (voor inkomens boven f. 8000 per jaar) is door de aanneming van de motie niet helemaal van de baan, maar het Ka binet zal natuurlijk met de uitspraak van de Kamer toch ernstig rekening moeten houden om niet opnieuw in conflict te geraken. In ieder geval zal de melk in de loop van het jaar ten hoogste 6 cent p er liter duurder worden inplaats van een dubbeltje, zoals aanvankelijk het plan was. Minister Hofstra verklaarde, dat de regering met de dwang tot bezuiniging niet helemaal ongelukkig is, want daardoor zal de Kamer zich moeten beperken in het uiten van wensen, die de uitgaven zouden verhogen. Zoals bekend, wil de regering van de extra steun aan de landbouw 50 miljoen gulden blokkeren en bij uitbetaling de voorwaarde stellen, dat de gelden moe ten worden gebruikt voor verbetering van bedrijfsgebouwen. Indien de regering die saneringsvoorwaarden (koude socialisatie genoemd) niet wilde laten vallen, zo ver klaarde gisteren de heer Droesen, dan zou de K.V.P. voor de motie-Biewenga stemmen, waarin de Kamer zich uitsprak tegen blokkering. Indien echter de voor waarden bij uitbetaling wèl zouden ver vallen, zou het overwegende deel van de K.V.P. geen behoefte hebben aan de mo tie-Biewenga. Hond zonder staart Minister Mansholt begreep hieruit, dat de meerderheid van de Kamer des- DANK zij het feit. ^t zowel de rege ring als het parlement bereid zijn gebleken fikse scheuten water toe te voegen aan de bestedingswijn, is een conflict tussen beide voorkomen en is de klip van de dreigende kabinetscrisis te elfder ure omzeild. Wij menen dat een zucht van verlichting hier alleszins gerechtvaardigd is. want het is bijna ondoenlijk zich ook maar bij benade ring een voorstelling te vormen van het complex van moeilijkheden, dat zou moeten worden overwonnen alvorens een nieuw kabinet zou kunnen optreden. Waarbij het dan, evenals bij het hui dige kabinet, zeer de vraag zou zijn of de samenstelling van het dan optreden de college belangrijk zou verschillen van zijn voorganger. Alleen ai het feit. dat een aftreden van dit kabinet ongetwij feld een zeer langdurige kabinetscrisis tengevolge zou hebben, kan onmogelijk als 's Lands belang worden aangemerkt. TOCH zijn wij de overtuiging toe gedaan. dat het debat over de be stedingsnota verhelderend heeft gewerkt en stellig zijn nut heeft afge worpen. De regering heeft op meer dan één onderdeel van haar beleid ondervonden, dat grote stromingen in het parlement er zo langzamerhand genoeg van krijgen dat de lasten van de belastingbetaler en het bedrijfsleven voortdurend wor den verzwaard, terwijl de overheid zelve niet bereid blijkt op een ook maar enigszins spectaculaire wijze op haar budget te bezuinigen. Met deze instelling zal de regering in de naaste toekomst terdege rekening moeten houden. Dat de regering zich daarvan volledig be wust is. mag wellicht reeds in dit prille stadium worden afgeleid uit de omstan digheid, dat na de aanvaarding van de gewijzigde melkmotie van de heer Jans sen, waarbij de regering zich bereid verklaarde de dekking der gedorven gelden in de eerste plaats te zoeken in beperking der eigen uitgaven, zij met geen enkel woord heeft gerept van haar aanvankelijk gesteld alternatief: verho ging der inkomstenbelasting voor inko mens boven de f. 8.000 of verhoging der omzetbelasting van 5 tot 51/4 LANG niet altijd betekent een com promis bij een dreigend conflict de beste oplossing. Het komt herhaal delijk voor dat een openlijke breuk betere perspectieven biedt voor de uit eindelijke oplossing. Naar onze mening is dit laatste hier niet het geval. Het resultaat van het recente debat over de bestedingsnota houdt "en nuttige les in voor ben die bereid zijn daaruit lering te trekken. Het kan de regering geleerd hebben, dat een algemene bezuinig'ngsactie zeer zeker ook de overheid geldt en het moge voor het parlement een aansporing zijn om zich te blijven verzetten tegen een onbillijke lastenverdeling ook al erkent men de harde noodzaak der feiten. noods wel het hondje van de blokke ring wilde aanvaarden, maar dan zon der staart. Hij was bereid de staart te couperen omdat de regering dit onder deel niet zo essentieel acht, dat zy het daarvoor op een «onfiict met het Par lement wilde laten aankomen. Maar de blokkering zelf was voor de regering wèl essentieel. De regering zou geen verantwoordelijkheid kunnen dragen voor een beleid, aldus minister Hofstra, waarbij 50 miljoen gulden voor de landbouw ongedekt zouden blijven. Het zou de waarde van de gul den in gevaar brengen. Met 48 'tegen S0 stemmen werd de motie-Biewenga verworpen. Tegen de motie stemden P. v. d. A., K.V.P. (met uitzondering van zeven leden) en de heren Tilanus en Diepenhorst van de C.H.U. Vóór de motie-Biewenga stemden A.-R., V.V.D., C.P.N., S.G.P., C.H.U. (met uit zondering van de heren Tilanus en Die penhorst) en van de KV.P. de heren Duynstee, Van Koeverden, Lucas, Van Rijckevorsel, Van der Weijden, Baeten en Welter. De blokkering is dus (voorlopig) aan vaard, maar aan de uitbetaling zullen geen voorwaarden worden verbonden. Verkeerd gezelschap (Van onze -parlementaire redacteur) Vorige week had prof. Oud in de Tweede Kamer gezegd, dat minister Zijlstra wel een uitstekend econoom is, maar dat hij in verkeerd gezel schap verkeert. Daarop antwoordde minister Zijlstra, dat het gezelschap blijkbaar toch niet zo slecht was, want het had alle moeite gekost de heer Korthals (VVD) te weerhouden aan het gezelschap deel te nemen. Tegen dit verwijt liet de heer Korthals gisteren een protest horen. Hij had niet staan dringen om in het kabinet te komen, integendeel. Hij heeft juist een portefeuille ge weigerd omdat hem inlichtingen ge weigerd loerden over het gezelschap waarmede hij in zee zou moeten gaan. Mensen, die graag minister willen worden, laten zich gewoonlijk niet weerhouden, roaardoor zij in conflict komen met hun Kamerfrac tie. Daarmede zinspeelde hij op de wrijving, die er is tussen minister Zijlstra en de anti-revolutionaire Kamerleden. Minister Zijlstra trok zijn verwijt aan het adres van de heer Korthals in. Hij erkende, dat de heer Korthals inderdaad niet heeft staan dringen om in het kabinet te komen. De heren Korthals en Zijlstra reikten elkaar daarna de hand. Het is lang niet onmogelijk, dat dit con sequenties zal hebben voor de voorge stelde blokkering van een deel van de huurverhoging. Vóór de stemming had prof. Romme de verklaring afgelegd, dat de K.V.P. zich volledige vrijheid voorbehield om te zijner tijd te beoordelen of de financiële omstandigheden tot blokkering zullen nopen. Schoolmelk niet duurder Zonder hoofdelijke stemming werd de motie-Roemers aangenomen om de prjjs van schoolmelk niet te verhogen. Dit is geen zaak van het Rijk, maar van de gemeenten, die nu waarschijn lijk bij minister Hofstra zullen aan kloppen om subsidie. De motie-Droesen, volgens welke de Kamer vastlegt, dat zij bet voorbarig vindt zich thans reeds uit te spreken over de hoogte van de grondrente, werd bij zitten en opstaan aangeno men. Tegen de motie bleken P. v. d. A., en C.P.N, en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen van de C.H.U. De defini tieve wetsontwerpen tot beperking van de bestedingen moeten nu worden af gewacht. Principieel verschil In het debat had de heer Bruins Slot (A.-R.) gezegd, ter aanbeveling van de Industriële onrust bedreigt Groot-Brittcinnië De stoking begint zaterdagals de reeds afgewezen eisen niet worden ingewilligd (Van onze Londense correspondent) De Engelse regering stelt alles in het werk om de staking in de scheepsbouw, welke zaterdag dreigt te beginnen terwijl de arbeiders in de metaalbedrijven eveneens met staking dreigen af te wenden. In totaal zijn er drie miljoen man bij de op het ogenblik onvermijdelijk lijkende conflicten betrokken. De minister van Arbeid, Ian Macleod, nam de ongebruikelijke stap om zonder raadpleging van de werkgevers of de vakbonden vrijwillige bemiddeling aan te bieden. Doorgaans is er alleen van bemiddeling sprake, wanneer beide partijen deze aan vaard hebben. De ondernemers beweren, dat de geëiste loonsverhoging in de scheepsbouw een bedrag van honderd miljoen pond zal kosten, en gaven te kennen, dat zij voor de stakingsdreiging niet zullen wijken. Werken Rotterdamse havenarbeiders mee? Van de zijde van de scheepsbouio- arbeiders kreeg de minister reeds enkele uren na zijn aanbod een af wijzend antwoord. Ted Hill, hun woordvoerder, ver klaarde dat er voor honderd procent zal worden gestaakt. Elke scheeps werf zal tot de laatste man het werk neerleggen. De vakbonden zijn van mening, dat het na de onderhande lingen, welke reeds een half jaar hebben geduurd, thans te laat is voor bemiddeling. Slechts een concreet aanbod in con tanten van de werkgevers kan de si tuatie redden. Vandaag zal de minister namens de veertig bij het conflict be trokken vakbonden officieel te horen krijgen, dat zij niets van arbitrage wil len weten. De minister zeide in het La gerhuis. dat er volgens hem slechts een keus bestaat tussen arbitrage of een bit- De KLM-gezagvoerder L. A. Brug man is benoemd tot commodore vlieger. Gisteren werd hem het bre vet uitgereikt met de ster, die thans boven de vier gouden strepen op zijn arm prijkt. Commodore Brug man in gezelschap van de KLM- directeur A. Bach op Schiphol kort voordat hij startte naar Japan voor zijn eerste vlucht in de nieuwe rang. tere, waarschijnlijk langdurige staking, waarvan niemand het resultaat kan zien. De situatie wordt echter met het uur erger. Terwijl de minister sprak, besloten ook de vakbonden in de metaal industrie, federatief met die in de scheepsbouw verbonden, de weigering van de werkgevers om de looneisen in de metaalnijverheid in te willigen, met sta king te beantwoorden. Over de vorm. welke deze zal krijgen, zal vrijdag wor den beslist. Engeland gaat thans de grootste in dustriële onrust, sinds de algemene werkstaking van 1926. tegemoet. Indirect zal de staking, als zij doorgaat, tegen de regering zijn gericht, welke verant woordelijk is voor de verder stijgende kosten van levensonderhoud. Als eerste reactie op de dreigende toestand wer den twee schepen, bestemd om op een werf aan de rivier Tyne te worden gere pareerd, door de eigenaren naar Rotter dam gezonden. Het zijn de 25.000 ton metende „Vivien Louise" en de 18.100 ton metende tan ker .„Laristan". Nog meer schepen zullen naar wer ven op het vasteland gaan. De vakhon den hopen, dat de arbeiders in het bui tenland de uit Engeland weggezonden schepen „besmet" zullen verklaren. Zij hebben stappen daartoe gedaan bij de internationale vakorganisatie. De scheepsbouw-arbeiders beschikken over een stakingsfonds van 1 miljoen pond (10 miljoen gulden). Bekend Arnhems advocaat dodelijk verongelukt (Van onze correspondent) Gistermorgen omstreeks elf uur heeft op de Velperweg te Arnhem een ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een 46-jarige vooraanstaande Arn hemmer. namelijk mr. J. Waller, advo caat en procureur, tevens plaatsvervan gend Rijksadvocaat en kantonrechter plaatsvervanger. Mr. Waller reed op zijn scooter, toen onverwachts de as van het achterwiel 't begaf. De scooter begon te slingeren en de bestuurder slaagde er niet in het voertuig in be dwang te houden. Er volgde een val, waarbij de heer Waller een schedel- basisfractuur opliep. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Diacones- senhuis. Des middags n circa twee uur overleed nir. Waller. De overledene nam in het openbare leven te Arnhem een voorname plaats in. Hij had diverse burgerlijke en ker kelijke functies, onder andere ouderling kerkvoogd van de Nederlands Hervorm de Gemeente. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden. Eerste kasaardbei voor f4.10 Vandaag is op - veiling van de Coöperatieve veilingsvereniging Zalt- bommel en omstreken de eerste kas aardbei aangevoerd. Het vorige jaar kwam daar de eerste kas-aardbei ruim een maand later. n.l. op 20 april ter veiling. De vrucht bracht f. 4.10 op. Wanneer de narcissen gaan Moei en op het open veld. is de lente toch wel definitief in 't land. Op het veld van de kweker L. J. de Vroomen te Sassenheim zijn Antoon (links) en Wim de Vroomen bezig de eerste narcissen te snijden. Vorig jaar kon men hier pas twee weken later mee beginnen. (Foto L.D./V&ll Vliet) Atoomstraling groot gevaar voor welzijn volgende generaties Deskundigen van de Wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.) hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het welzijn van volgende generaties ernstig wordt bedreigd door de ontwikkeling van het gebruik van kernenergie. Dit wordt gezegd in een rapport van twintig ge leerden uit negen landen, die in augus tus van het vorige jaar te Kopenhagen van gedachten hebben gewisseld over de gevolgen van atoomstraling voor de erfelijkheid. In het rapport wordt gezegd, dat ge bleken is dat dergelijke stralingen mu taties teweegbrengen en dat een ver sterking hiervan schadelijk voor de mensen en hun nakomelingen zal zijn. De geleerden zijn van oordeel, dat er te weinig instellingen zijn, die zich met vraagstukken van de erfelijkheid bezig houden. Zij bevelen aan meer van deze instituten op te richten. Hilversum I was uurlang gestoord (Van onze correspondent) De „Ontbijtclub" van Bob Spaak heeft vanmorgen wel haar gebruikelijke zit ting gehouden, doch slechts een heel klein deel van het leger der radioluiste raars, te weten degenen met distributie- aansluiting. heeft aan die zitting deel kunnen nemen. De zender Hilversum I is namelijk van drie minuten voor acht tot twaalf minuten voor negen uit de ether geweest als gevolg van een isola- tiefout in de bedrading van deze zender te Lopik. waardoor de snanning wpg viel De technici eew?agden van een „moeilijke storing", die ook niet één, twee. drie was te verhelpen. Het behoort tot de hoge uitzonderingen dat een zender tengevolge van een manke ment bijna een uurlang uit de ether is. Temperatuurdaling De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke, later matige of vrij krachtige wind tussen zuid en west. Morgenoverdag belangrijk lagere, maar toch nog boven normale temperaturen. (Opgemaakt te 11.45 uur) 14 maart Zon op: 6.59 uur: onder: 18.44 uur. Maan op: 17.02 uur; onder: 5.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.48 en 14 05 uur. Laagwater te 9.44 en 22.15 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1