NASSER VEROORZAAKT NIEUWE CRISIS IN DE KWESTIE-GAZA Maakt Soekarno beslissing over conceptie vóór vrijdag bekend? WEERBERICHT Egyptisch gouverneur benoemd9 die het bestuur onmiddellijk zou moeten overnemen Grote verantwoordelijkheid voor de Verenigde Staten Eind deze week naar conferentie kerkelijke leiders te Prapat OOK OP BORNEO NEMEN DE MILITAIREN MACHT OVER 96ste jaargang DINSDAG 12 MAART 1957 No. 29084 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.— per kwartaal; L 2.35 per maand; 10.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041: Redactie; 21507 Weer uitdagende houding van dictator De Egyptische regering heeft gisteren bij de secretaris-generaal der Ver. Naties geprotesteerd tegen „overschrijding van de bevoegd heden" door het internationale politieleger van de V.N. in de strook van Gaza. Tot grote verbazing van alle bevoegde waarnemers heeft zij een gouverneur benoemd, die het bestuur in de strook van Gaza „onmiddellijk" moet overnemen. Van hoge Egyptische zijde werd gis teren bekendgemaakt, dat „Egypte niet zal toestaan, dat het politie leger andere functies verricht dan om de wapenstilstand af te dwingen en de terugtrekking der vijandelijke strijdkrachten tot de bestandslinies tc volgen". Zoals bekend hebben wachtposten van het politieleger zondag over de hoofden van demonstranten gevuurd, die trachtten het hoofd kwartier van de V.N.-troepen in Gaza binnen te dringen. Volgens Egyptische persberichten werd een Palestijnse jongeman neergeschoten en gewond, toen hij trachtte de vlag van de V.N. te vervangen door de Egyptische. Generaal Burns was in Gaza, toen het incident zich voor deed. In een verslag aan de V.N. meldt hij, dat het slechts ging om enkele honderden personen, terwijl de rest van de bevolking een vrien delijke houding jegens de V.N.-troepen aannam. droeg aan de V.N. heeft Egypte ge toond, dat het de "bevolking wil ter roriseren en zijn militaire bezetting toil hervatten. Egyptes methoden zijn bekend: moord, dreigementen chantage en terreur", aldus Eytan. Het zijn de methoden van de Fe- dajen, de overval-commando's, die over de gehele wereld berucht zijn geworden". zich te verdedigen, hetgeen het boven dien had gezegd te zullen doen. Nasser heeft Israël dermate getart, dat het wei nig vertrouwen meer kan bezitten in het wereldgeweten. Hij heeft ook het ver trouwen beschaamd van allen, die hun hoop op de Ver. Naties of op Amerika hadden gesteld. De Ver. Staten, die vier maanden geleden de pogingen van En geland en Frankrijk om zich van Nasser te ontdoen, hebben doorkruist, rust dan ook de zwaarste verantwoordelijkheid en de plicht om Nasser ter verantwoor ding te roepen. Moord, dreigementen, chantage en terreur „Egyptische agenten voeren in de strook van Gaza een terreur campag ne om de V.N.-troepen in diskrediet te brengen en het Egyptisch bestuur te herstellen"aldus verklaarde Wal ter Eytandirecteur-generaal van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, gisteren in een ra diorede. Er zijn reeds vluchtelingen uit Gaza naar Israël gevlucht om de terreur-campagne, die Egypte in Gaza heeft ontketend te ontsnap pen", aldus Eytan. „Toen Israël de controle over Gaza had, durfde Egypte geen vin te ver roeren. Het wist, dat het geen kans had Israël te treffen. Maar sinds Is raël, overeenkomstig de resolutie van de Algemene Vergadering, zijn troe pen terugtrok en het gebied over- Ons nieuwe vervolgverhaal De samenzweerders Friedrich Bruegels roman „De Samenzweerders", welke in ons blad als feuilleton gepubliceerd zal wor den, werd reeds enige jaren ge leden in Zwitserland uitgegeven en kort daarop in Engeland, doch in geen enkel opzicht heeft dit werk zijn beangstigende actualiteit ver loren. Integendeel! „De Samenzweerders" vertelt over een moord en de gevolgen ervan. Doch wie zyn de moordenaars? Ver volgen zij met deze aanslag, die in Praag plaats vond kort na de com munistische usurpatie, een politiek doel? Zijn het onzichtbare, pas in de loop der geschiedenis langzamer hand bekend wordende politieke machthebbers, in wier handen alle beslissingen liggen, ook die met be trekking tot deze moord? Of zijn deze machthebbers niet de wérke lijke moordenaars en doemt achter hen een nog indrukwekkender en angstaanjagender macht op, waar over men slechts zijdelings spreekt? Op de achtergrond van dit ver volgverhaal dat wy onze lezers, ondanks of beter; dankzij de niet-gebruikelijke inhoud, in het bijzonder aanbevelen staat de politieke ontwikkeling van Tsjecho- slowakije van München in 1938 tot medio 1949; het lot van een volk, dat zich achter elkaar door twee grootmachten bezet zag; Hitler- Duitsland en Stalin-Rusland. „De Samenzweerders" schetst hoe het communisme niet ergens in een vér-verwijderd land, doch in een Midden-Europese staat met een wes telijke cultuur en een westelijke traditie oprukt, hoe de mensen hierdoor veranderd worden, zonder dat zij zélf bemerken, d&t zij ver anderen. In „De Samenzweerders" beschrijft Friedrich Bruegel wat hy, als lid van de Tsjechische Diplomatieke Dienst zélf heeft gezien en zélf heeft meegemaakt. Het is een be klemmende historie, een verhaal over spionage en intrigues, over on dergrondse avonturen, samenzwe ringen en verraad, tegen een ach tergrond van een gemeenschap, waarin niemand zijn medemens kan vertrouwen, wat ook de band tus sen hen moge zijn; een verhaal, dat tot nadenken stemt. Wij zyn er van overtuigd, dat deze aangrijpende roman de lezers van ons blad bijzonder za! boeien, niet in het minst omdat Friedrich Bruegels „De Samenzweerders" geen fictie is, maar werkelijkheid. Alles staat nu weer op lossen schroeven Onze correspondent in Londen tele foneerde ons hedenochtend; Vanzelfsprekend is ook Londen ge schokt door de door Egypte veroorzaakte nieuwe crisis in Gaza, welke het risico van een nieuwe uitbarsting in het Mid den-Oosten met zich meebrengt. Erkend wordt, dat, volgens de wapenstilstands overeenkomst van 1949, de Gaza-strook beschouwd wordt onder Egyptisch be heer te staan en dat dit nog steeds de juridische positie is. Maar algemeen was begrepen, dat president Nasser als re sultaat van de besprekingen in New York en Washington geen bezwaar zou maken tegen voorlopige overneming van het bestuur door de Ver. Naties. Hierbij ging men uit van de garantie van Egyp tes rechten, bijvoorbeeld door de benoe ming van een Egyptische gouverneur, die zich in feite niet zou mengen in het werk der Ver. Naties. Aangenomen werd dat dit was over eengekomen door Hammarskjöld, de se cretaris-generaal der Ver. Naties, en dr. Fawzi, de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, die tot voor kort nog in New York vertoefde. De indruk is thans dat president Nas ser deze door Fawzi getroffen regeling in de wind heeft geslagen, zodat thans alles op losse schroeven komt te staan. Tenzij Egypte op zijn schreden terug keert, dreigt het zich nog meer te iso leren niet alleen, maar tevens een nieuw grensconflict te veroorzaken met alle verschrikkelijke gevaren, welke hieruit kunnen voortvloeien. Nasser's enige doel kan alleen maar zijn om de overvallen op Israëlisch grondgebied te hervatten. Nasser is niet zo verstandig geweest, zo merkt men in Londen op, om te wachten totdat de twijfel van Israël over de doelmatigheid van de bescherming door de Ver. Naties was verzwakt. In Londen wordt dan ook verwacht, dat Israël als één man zal opstaan om Politici denken aan vijf mogelijkheden Volgens een bekendmaking van het presidentieel paleis in Djakarta, zal president Soekarno op het einde van deze week naar Noord-Suma- tra vertrekken, om de openingsreceptie van de conferentie van kerke lijke leiders uit Aziatische landen in Prapat bij te wonen, en voorts om een toespraak te houden voor een massa-bijeenkomst in Pematang Sian- tar, waar het hoofdkwartier gevestigd is van het aan de Centrale rege ring trouw gebleven regiment. In politieke kringen wordt deze bekendmaking opgevat als een aanwijzing, dat de president vóór vrijdag a.s. zijn beslissing over zijn conceptie zal bekend maken. Zij zien de volgende mogelijkheden; 1) afkondiging van de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië door Soe karno in zijn kwaliteit van opperbevel hebber van de strijdkrachten; 2) de for matie van een presidentieel kabinet on der gezamenlijke leiding van Soekarno en Hatta, zoals door de opstandige bui tengewesten en door tal van islamitische leiders wordt geëist; 3) de vorming van een kabinet gelijk aan het eerste kabi- net-AliSastroamidjojo.dat destijds door het leger werd afgezet en waarvan de nationalistische P.N.I. en de Nahdatoel Oelama de kern zullen vormen, waardoor de communisten en de Masjoemi in de ONDERMIJND GEZAG IN INDONESIË Deze kaart geeft een overzicht van de binnenlandse politieke ontwikkeling die Indonesië de laatste tijd doormaakt In het einde van het vorige jaar begon de revolte tegen Soekarno-bestuur in Midden-Sumatra vorm aan te nemen. In een vrij snelle ontwikkeling hierna volgde Noord-Sumatra terwijl kort ge leden Oost-Indonesië zich tegen het re giem Soekarno keerde. Nu momenteel ook Zuid-Sumatra zich heeft afgewend en in Borneo ook een sterke stroming merkbaar is om zich van Soekarno af te keren, blijft dus over dat alleen het eiland Java onder het regiem van Dja karta staat, aangenomen tenminste dat de invloed van dit bestuur zich over dit gehele eiland uitstrekt. oppositie zouden worden gedrongen; 4) een nieuwe coalitie-regering, gelijk aan de huidige, doch bestaande uit deskun digen inplaats van uit politici, die voor alle partijen aanvaardbaar zou zijn, on der leiding van de herstelde twee-een heid Soekarno—Hatta5) een kabinet van deskundigen, onder leiding van Hatta en met steun van Soekarno. Bedoelde kringen wensten zich niet aan een voorspelling te wagen over de reacties van de communisten bjj een eventuele bekendmaking, dat zij van de regering zullen worden buiten gesloten, doch zij gaven toe, dat de communisten stakingen in de verschil lende havens en industrieën zouden kunnen uitroepen. Onze correspondent te Djakarta meldt: „Wij moeten twee-derde van Indone- sies grondgebied heroveren", heeft de Sumatraan prof. dr. M. Yamin (ex- minister van Justitie en van onderwijs in vorige kabinetten, nu parlementslid) gezegd. Prof. Yamin gebruikte het woord „heroveren" kennelijk om kernachtig uit te drukken, dat de regering van premier Ali Sastroamidjojo geleidelijk in twee derde deel van Indonesië haar gezag heeft verloren. Op Java is het totdusver rustig ge> bleven, „rustig" in vergelijking met de acties voor autonomie buiten Java. Maar veilig is het op Java en met name in West-Java ook nog steeds niet. Benden van de Daroel Islam en ver moedelijk ook wel groep en gewone rustverstoorders maken, dat de bewoners van grote gebieden nog steeds in onze kerheid leven. In de zuid-west-hoek van Java heeft de regering van Indonesië zelfs nog nimmer de facto het gezag kunnen uitoefenen. Sinds de Soevereini teitsoverdracht in december 1949, dat is dus ruim zeven jaar geleden, is dit ge bied een „witte vlek" op de kaait van Java. Ruim 1000 doden in een jaar tyd vertellen duidelijk de ontoereikendheid van het gezag der staatsapparaten in West-Java. Het gebied, dat overste Ventje Soe- moeal aan het gezag van Djakarta heeft onttrokken (territorium 7) strekt zich uit van het noorden van Celebes naar het zuiden tot Bali en oostelijk tot de grens met Australië, die van In donesische standpunt uit dwars over Nieuw-Guinea loopt, het Nederlands en het Australisch deel van dit eiland scheidend, (Men zie ook elders). Kon. Paar bij erepromotie van jhr. Tjarda H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens de erepromotie van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer aan de Rijksuniversiteit te Groningen op woensdag 20 maart bij te wonen. Zoals bekend zullen ook minister-pre sident Drees, andere leden van het kabinet en leden van het corps diplo matique aanwezig zijn. Vanavond bespreking ontmoeting tussen Soekarno en Moh. Hatta? lolgens vandaag in Djakarta ontvangen berichten, heeft Borneo - het grootste eiland van de Indonesische Archipel - zich aangesloten bij Mid den- en Zuid-Sumatra en Oost-Indonesië in hun uitdaging van de Cen trale regering. De waarnemend militair commandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basry, maakte gisteravond in Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, bekend dat een „Revolutionaire Raad" is ingesteld, die het bestuur in de drie provincies van het eiland heeft overgenomen. De centrale regering oefent thans alleen nog maar op Java haar gezag uit. Up de jaarlijkse speelgoedbeurs te Neurenberg in Duitsland zijn dit jaar zeer kostbare voorwerpen ge ëxposeerd, zoals deze miniatuur bandrecorderde „Bambinofoon", aie op een batterijtje werkt en die U zich voor tachtig gulden kunt aan schaffen om Uw kinderen zoet te houden. Tydens de in de afgelopen week ge houden reünie van de voormalige „Lam- boeng Mangkoerat"-divisie werd door tal van deelnemers de instelling van een revolutionaire raad geëist, welke belast zou moeten worden met de uitvoering op „radicale en revolutionaire wijze" van de opbouw in dit onderbevolkte eiland. President Soekarno zal vanavond een bijeenkomst hebben met de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Na- soetion. de chef van de luchtmacht en het hoofd van de staatspolitie. Aange nomen wordt, dat de topleiders van de defensie en de staatsveiligheid behalve de opstanden in de buitengewesten en de huidige binnenlandse onrust, ook de voorgenomen ontmoeting tussen presi dent Soekarno en Moh. Hatta zullen be spreken. DeZe lang verbeide ontmoeting, die tot het herstel van de samenwerking tussen deze twee staatsleiders zou moe ten leiden, waarop door de opstandige bewegingen wordt aangedrongen, heeft nog steeds niet plaats gehad. Officieel is bekend gemaakt, dat het kabinet morgenochtend bijeenkomt voor een bespreking van de laatste ontwikke lingen en om een beslissing over eigen lot te nemen. Volgens vandaag ontvangen berichten, verloopt het leven in Makassar, Ambon Bali en Palembang normaal. In Makassar maakte luitenant-kolonel Soemoeal bekend, dat de opstandelin genleider Jan Timboeling zich met 3000 volgelingen, die in Noord-Celebes heb ben geopereerd, zich aan de plaatselijke autoriteiten hebben overgegeven. Met ingang van vandaag is de avond klok in Makassar iets verzacht. De premiers van Suriname en de Ned. Antillen brachten gisteren een bezoek aan de Ministerraad. Van links naar rechts de heer E. jonck- heer van de Antillen, gevolmachtigd minister dr. R. Pos. mr. R. Ferrier van Suriname, minister A. A. M. Struycken en minister-president dr. W. Drees. (Ingez. Med.-Adv.) K.N.S.M.-directie dankt „Ernesto Fassio" De directie van de KNSM heeft aan de gezagvoerder van het Italiaanse tank schip Ernesto Fassio een telgram ge stuurd, waarin zij van haar diepe dank baarheid getuigt voor de redding van de bemanning van het ten ondergegane motorschip „Amor". Zy verzoekt de ka pitein van de Italiaanse tankboot haar felicitaties over te brengen aan de of ficieren en de bemanning van het onder gegane KNSM-schip met hun redding. Mr. J. W. Beyen leidt de onderhandelingen met West-Dnitsland Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat het in het voornemen ligt mr. J. W. Beyen, oud-minister van Buitenlandse Za ken, als regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden te belasten met de onderhandelingen, waartoe onlangs iverd besloten tijdens de be sprekingen, te Bonn gevoerd tussen minister Luns en de Duitse bondsmi- nister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Warm voorjaarsweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 MAART Zon op: 7.02 uur; onder: 18.42 uur. Maan op: 15.38 uur; onder; 5.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.52 en 13.19 uur. Laagwater te 8.42 en 21.22 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1