Een Rijnsburgse bloemenscliat voor nieuw Leids Diacoiiessenliuis Veertig ton oud-papier hielp WAV. aan zestien nieuwe trommels Minjoii Leiden heeft een studio Resultaat van twee jaar „sparen''' DemmeiÜE Officiële publikatie 96ste jaargang Maan Jag 11 maart 1957 Twee Je blaJ no. 29083 Onder de zesentwintig gemeenten, die morgen avond hun steentje zullen hebben bijgedragen tot de grote verkoopactie in de Leidse Stadsgehoorzaal met medewerking van Johan Bodegraven ten bate van het nieuwe Diaconessenhuis neemt Rijnsburg een kleurige en fleurige plaats in. Vanochtend is de inzameling begonnen van de bloemen, die door de kwekers van het wereldberoemde bloemendorp zijn afgestaan. Bloemen zijn geeigende geschenken voor zieken, zij zijn het zeker in deze vorm: steun aan de bouw van een ziekenhuis waarin de zieken datgene kunnen vinden waaraan zij het meest be hoefte hebben, verzorging en genezing. De Rijnsburgse kwekers hebben getoond, dit te begrijpen en met armen vol werden de Fresia's. Tulpen, Narcissen, Hyacinten en wat de natuur in kassen en op open veld verder had voortgebracht, op de bloemenwagens van de veiling Flora gede poneerd om naar een aparte hoek in een van de zalen gereden te worden waar zij een weelde van kleuren en geuren vormden. Ook groenten en fruit zullen deel uitmaken van de Rijnsburgse giften voor de verkoopactie. De tienduizenden bloemen, waarvan de foto slechts een klein deel toont, zullen vanavond door vijftig mensen van de bindcursus onder leiding van de heer Van Riel uit Leiden tot bloemstukjes wor den omgetoverd, die waarschijnlijk bij de verkoop actie grote aftrek zullen vinden. De kwaliteit van de bloemen en de vaardigheid van de Rijnsburgse binders staan daar zo goed als borg voor. Het zal nog heel wat energie vergen, voor deze bindarbeid is voltooid, maar deze moet wel tot het laatste ogenblik worden uitgesteld, omdat zo vers mogelijk materiaal op de bazar moet worden ge bracht. De Rijnsburgers hebben echter wel eerder getoond, zulk werk-op-de-valreep aan te kunnen en er desnoods nachtelijke uren voor over te hebben. (Foto L.D./Van Vliet) Vrijheid eit slavernij GEDNINEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN Voor de Geünieerde Loge van Theo- sophen werd gisteren in het gebouw Steenschuur 6 een lezing gehouden over het onderwerp „Vrijheid en Slavernij". In onze moderne wereld leven nog enige honderdduizenden in slavernijdie als vee verhandeld en zelfs mishandeld wor den; dan lev ener nog miljoenen achter het. IJzeren Gordijn wier regering hen onderwerpt aan een voortdurende dwin gelandij. In november jJ. zijn wij plot seling opgeschrikt door het barbaarse en meedogenloze optreden van een machtige staat tegenover een klein volk, dat naar vrijheid haakt. Bestaan er alleen deze beide vormen van vrijheid en slavernij? Is er alleen maar sprake van slavernij wanneer het ene volk door het andere wordt onder drukt. wanneer de ene mens volkomen aan de dwingelandij van de andere is overgeleverd? Er bestaan nog andere vormen van slavernij en vrijheid. Er be staan innerlijke vrijheid en innerlijke slavernij. De mens, die de slaaf is van zijn zinnen, zijn zwakheden en zijn hartstochten en de mens, die vrij is om dat hij deze belemmeringen heeft over wonnen, omdat hij tot geestelijk inzicht is gekomen, omdat hij de meester is van zijn wil, die hij leidt in door hemzelf gekozen banen. Het leven van de mens is de geschie denis van zijn innerlijke ontplooiing. Ieder mens bezit een geestelijk, een God delijk centrum, dat volmaakt is en het is de taak van de mens om zich met dat Goddelijke zijn „Vader in het ver borgene", te verenigen. Enerzijds kan hij dit doen door zich te bevrijden van de tyranie van zijn lagere natuur, door deze te zuiveren, en anderzijds door zijn belangstelling los te maken van het ver gankelijke. Zoals staat geschreven in ..De Stem van de Stilte" (ontleend aan het eeuwenoude Oosterse „Boek der Gulden Voorschriften")„Wend af 't gelaat van wereldse misleiding: wantrouw Uw zin nen; zij zijn vals. Maar binnen in uw lichaam, de schrijn van uw gevoelens tracht daar in 't Onpersoonlijke de „Eeuwige Mens" te vinden en hebt gij dit volbracht, zie dan naar binnen: gij zijt Buddha". Dit verheven doel ligt nog zeer ver in het verschiet van gewone mensen zoals wij allen zijn, maar het is het ideaal, dat wij voor ogen moeten houden. De Theosoof, die ervan overtuigd is. dat de mens een reeks levens op aarde mee maakt en dat hijzelf de maker van zijn lot. is, en die geschraagd wordt door de overtuiging, dat hij in wezen Goddelijk is, beselft zijn eigen verantwoordelijkheid en weet. dat hy zelf de schepper is van zijn vrijheid en van zijn slavernij, zowel in de letterlijke als in de geestelijke be tekenis van deze termen. Hoe oud het lichaam van de mens in dit leven ook is, hij is nooit te oud om te beproeven zijn zwakheden te overwinnen. Iedere poging in dit leven aangewend om zich te bevrijden van een ondeugd, zal het hem in een volgend leven gemakkelijker maken weer een stap verder te komen. Want dat is de weg der mensheid: zich stap voor stap losmaken van zwakheid, zonde, zelfszucht om uiteindelijk geeste lijke vrijheid te bereiken en bevrijding uit de boeien van het aardse tranendal. Fraai jeugdverblijf in de Weideliof Herman Broekhuizen verrichtte deopening De afdeling Leiden van Minjon (Miniatuur Jeugd Omroep Nederland) heeft sinds zaterdagmiddag een eigen studio! Dank zfj de medewerking van de Leidse Jeugd Actie en enkele andere instellingen konden de jonge radiomedewerkers reeds enige tijd geleden beginnen met het omtoveren van een padvindersverblyf in de Weidehof tot een voor hen wel bijzonder geschikte lokaliteit. Vooral gedu rende de afgelopen twee weken is er dag en nacht met man en macht aan de inrichting gewerkt. Geen wonder dat het resultaat aller verwachtingen heeft overtroffen. Er is voldoende ruimte om de programma's te verzorgen, er is een moderne regelkamer met een uitgebreide apparatuur en er zijn fraaie muur schilderingen, die door Luc Kern werden aangebracht. Kortom de circa 25 Leidse „radio-artiesten", die een gemiddelde leeftgd van om en nabij de achttien heb ben en die zich reeds een jaar of drie bijzonder actief tonen, kunnen trots zijn op hun studio. Lezers schrijven.... OVERSTEEKPLAATS RIJNSBURGERWEG Nu er dezer dagen in uw blad over ge vaarlijke oversteekplaatsen een en ander is vermeld, neem ik de vrijheid ook de aandacht te vestigen op de „zebra" van d? Rijnsburgerweg bij het viaduct aan dc Oegstgeester kant. Wegens de grote straatbreedte duurt het oversteken te lang. Het is niet moge lijk zonder levensgevaar het van beide kanten voorbij suizende verkeer te door kruisen. Het uit de openingen plotseling opdoemende snelverkeer uit Leiden schept voor de oversteker een hopeloze situatie, vooral wanneer hy er in ge slaagd is de helft van de zebra achter de rug te hebben. Komt er van beide kanten bovendien een tram. dan wordt de situatie bedenkelijk, In tegenstelling met het onoverzichtelijke verkeer van uit de tunnel, is gelukkig het verkeer vanuit de richting Oegstgeest wel te overzien, tenminste overdag. Men moet eens opletten hoe weinig er van deze oversteekplaats gebruik wordt gemaakt. Treinreizigers maken er geen gebruik van en steken over bij de vluchtheuvel nabij het ziekenhuis. OPLOSSING: Een oversteekplaats maken aan de kop van de tunnel op dezelfde wijze als die aan de stadskant. Die is prima. Laat de instantie, die de zebra's onder haar hoede heeft, van het bovenstaande goede nota nemen alvorens over te gaan tot het aanbrengen der oranje-bollen- aanleg. Abonnee. Nationale inzameling Leger des Heils Ook in Leiden zal deze week de na tionale inzameling van het Leger des Heils worden gehouden. Met bussen, kaarten en lijsten zullen de Heilssolda ten er op uittrekken om de vrienden van en de sympathiserenden met het Leger een bijdrage te vragen tot in standhouding van het belangrijke werk. Er is hiervoor veel geld nodig. Alleen reeds het maatschappelijke werk onder mannen en vrouwen in de tehuizen van het Leger vergde in 1955 een kleine drie miljoen gulden. Verder zijn er tehuizen voor kinderen, voor jongens, voor moe ders. bejaarden en daklozen en er zijn industriële inrichtingen, waar mannen de kans krijgen opnieuw een bestaan op te bouwen. En dan moeten ook genoemd de kweekschool voor officieren, het evangelisatieschip „Febe" en het reclas- seringswerk. Ruim zeshonderd officieren staan in 107 korpsen en vele tientallen tehuizen en inrichtingen klaar om sa men met de heilsoldaten dit werk voort te zetten en uit te bouwen. Om misverstanden te voorkomen: Er is maar één Leger des Heils, welks sol daten kenbaar zijn aan de S op de kraag. BOND VAN SCHILDERSPATROONS De heren Koet en Harting benoemd tot ere-lid In de ledenvergadering van de afd. Leiden van de Bond van Nederl. Schil derspatroons is afscheid genomen van de heren J. J. Koet en Joh. W. Harting, die wegens het overschrijden van de 70- jarige leeftijd him bestuursfunctie, res pectievelijk van voorzitter en secretaris neerlegden. Beiden werden benoemd tot erelid, terwijl de heer Harting namens het hoofdbestuur van de Bond. de zil veren legpenning werd overhandigd, uit erkentelijkheid voor het vele werk in bijna een kwart eeuw als secretaris ver richt. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: W. J. B. Ziegelaar, voorzitter: P. Schippers, De Kempe- naerstraat 5, Oegstgeest, secretaris, A. Goutier, Buys Ballotstraat 75, Leiden, penningm.; W. v. Muiden, 2e secretaris; W. Ladan, commissaris. Lustrumgeschenk voor Werkmans Wilskracht ,i Een kijkje in de nieuwe studio van Voor de opening, die hoe zou het i anders kunnen geheel op de band Achter het glazen Vjenster werd opgenomen, bestond grote belang stelling. Oud-papieracties hebben in de loop der jaren voor velerlei kringen en or ganisaties reeds prachtige resultaten opgeleverd. De kroon op een dergelijke inzameling zette, althans zeker in de Sleutelstad, zaterdagavond het tamboers comité van de Harmonie kapel „Werkmans Wilskracht". In ruim twee jaar heeft dit comité circa veertig ton oud-papier ingezameld waarvoor, met inbe grip van enkele donaties, een bedrag van f. 2.200 werd ontvangen, voldoende voor de aanschaffing van acht dieptrommen en een gelijk aantal gewone trom mels. Een resultaat wat er wezen mag! Een gedeelte van het lustrum geschenk voor W.W.: acht diep trommen en een gelijk aantal ge- u'OR<? trommels. (Foto L.D./Van Vliet) Tijdens een in de vrijwel geheel bezet te Stadsgehoorzaal gehouden feestelijke bijeenkomst, welke was belegd in verband met het 55-jarig bestaan van de kapel, is dit lustrumgeschenk aangeboden. W.W.'s voorzitter, de heer J. van Weizen, sprak vooraf een inleidend woord, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat het onder leiding van de nieuwe directeur de heer J. Dol en de onderkapelmeester, de heer Mark. met de kapel weer crescendo gaat. Dank bracht spreker ook aan de vele stille werkers, die er regelmatig op uit zijn om W.W. in groei te toen toenemen. Wil de kapel echter in de toekomst haar goede naam getrouw blijven, dan zal zij aan twee voorwaarden moeten voldoen. In de eerste plaats dient een vernieuwing van het instrumentarium plaats te vinden. Hebben de vele dona teurs, in samenwerking met de burgerij van Leiden en Oegstgeest, daar onlangs reeds gedeeltelijk voor gezorgd, thans is met name een vernieuwing van het koperwerk een gebiedende eis. Hoewel het koperwerk weliswaar is omgebouwd, blijft dit volgens de voorzitter maar een lapmiddel. Een andere voorwaarde, doch hier mede hebben vele verenigingen te kam pen, waaraan voldaan moet worden, is volgens de heer Van Weizen een ver sterking van het jongerenelement. Spreker betreurde het. dat de jongeren tegenwoordig niet meer zo veel enthou siasme kunnen opbrengen voor een har monie- of fanfarekorps, waarin hy toch nog altyd een prachtige vorm van vrije tijdsbesteding ziet. AANBIEDING GESCHENK Na deze behartenswaardige woorden werden het dagelijks bestuur en de ere voorzitter van W.W., de heer J. Bij, die nog onkundig waren van het uiteindelijk resultaat van de oud-papieracties, op j het podium geroepen. De heer J. Ouwer- kerk. onder wiens leiding het tamboer comité alle zeilen heeft bijgezet om tot een zo hoog mogelijke opbrengst te komen, deed hierna onder luide bijval der aanwezigen mededeling van het in de aanhef vermelde resultaat dat slechts door een goede koopmanszin open gevouwen en daarna opgerolde kranten brachten per kilo meer op werd ver kregen. Gezien dit resultaat, aldus spreker, gaan wy voorlopig nog door; oud-papier brengt een goede prijs op en W.W. kan nog wel wat gebruiken. Na een dankwoord van een zeer ver raste voorzitter over deze plotselinge aanwinst, kreeg een aantal dames, dat behulpzaam was geweest met het uit vouwen en oprollen der kranten uit handen van de heer Ouwerkerk een smaakvol bloemstukje aangeboden. Ook aan enkele heren, die zich by deze actie verdienstelijk hadden gemaakt, werd een klein geschenk overhandigd. De avond, welke ook verder een enthousiast verloop had en werd beslo ten met een geanimeerd bal o.l.v. de heer W. J. van Wijk, werd gevuld met een uitstekend verzorgd cabaretpro gramma o.l.v. André Carrell en o.a. met medewerking van Martin Erichs solistenparade. De vertegenwoordiger van Hilversum in Leiden, Maarten Hoogerwerf, richtte een woord van welkom tot de aanwe zigen. Hij wees er op, dat het bezit van een eigen studio ofschoon misschien niet strikt noodzakelijk in ieder geval een zekere binding geeft, terwijl onge twijfeld ook de technische kwaliteiten van de radio-programma's aanzienlijk verbeterd zullen worden. Dat de Leidse afdeling van Minjon zich bij de Leidse Jeugd Actie heeft aangesloten is een wel zeer goede zet geweest, aldus spre ker, die in dit verband de heer Stein- bach hartelijk dank zegde voor de ver leende hulp. De inrichting van de studio heeft immers niet alleen veel moeite, maar vooral ook veel geld gekost. Maar ten Hoogerwerf, die de functie van con sul heeft, eindigde zijn welkomstrede met er de nadruk op te leggen, dat Minjon allesbehalve kinderachtig is. In tegendeel! De jongelui houden zich enthousiast met hun liefhebberij, die een grote mate van bevrediging schenkt en als een uitstekende vorm van jeugd werk beschouwd kan worden, bezig. AFDELING WAAR MUZIEK IN ZIT Namens de Avro sprak de heer Her man Broekhuizen zijn bewondering uit voor al hetgeen in de Sleutelstad op dit gebied tot stand is gekomen. Hij prees in het bijzonder het door zettingsvermogen van de afdeling Lei den, welke in de loop der jaren tal van uitstekende radio-programma's heeft verzorgd. De afdeling Leiden is volkomen terecht een afdeling waar muziek in zit aldus de heer Broek huizen. Hij bracht vervolgens hulde aan Joop Stokkermans, die in het belang van Minjon zo veel werk verricht en dat met een bescheidenheid, welke hem siert. Namens de Avro dankte hij ten slotte allen, die aan de totstandkoming van de studio hadden medegewerkt. VRIENDSCHAPSBAND De heer H. Zunderman, die als derde spreker voor de microfoon kwam te staan, deed de verheugende mededeling dat de L.J.A. van plan Minjon zowel in financieel als in mo- Leids Jeugdparlement sprak over Nieuw-Guinea In de commissiekamer van het Leidse Stadhuis besprak het Leids Jeugdparle- ment de problemen rond het vraagstuk „Nieuw-Guinea". Alle fracties met uitzondering van de Nieuwe Koers waren tegenwoor dig. Juist deze avond werd het ontbre ken van deze jongeren P. v. d. A.-frac- tie als een gemis gevoeld, omdat de P. v. d. A. ook in het parlement ten aan zien van Nieuw-Guinea een afwijkende mening heeft laten horen. Het politieke strijdtoneel werd van een proloog voorzien door de voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. van Zonneveld, die mededeelde, dat het Leids parlement waarschijnlijk voor de radio zal komen. Mignon, de jeugdom- roep, zal opnamen maken van een zit ting van de Leidse jeugdparlemen- tariërs. Dit zal geschieden in de zitting van 3 mei as. Bij de algemene beschouwingen ten aanzien van Nieuw-Guinea bleek wel, dat de standpunten van de aanwezige fracties niet veel van elkaar afweken. Alle woordvoerders waren van mening, dat aan Nederland volgens billijkheid de soevereiniteit over Nieuw-Guinea toekomt tot de bewoners van Nieuw- Guinea zélf hun status kunnen kiezen. Alleen bij de Arjos werd één iets af wijkende stem gehoord, die zich even tueel ook kon verenigen met een trust schap van de Verenigde Naties, waarbij Nederland als Trustmogendheid wordt aangewezen. De woordvoerder van de Jo-KVP gaf een overzicht van de gang van zaken. Hy wees er op, dat de stemming in de V.N. aan het keren is ten gunste van Nederland nu zo duidelijk gebleken is, dat Nederland de bevolking zelf haar status wil laten aanwijzen. De vertegenwoordiger van de C.H.J.G. verklaarde, dat Indonesië als eilanden rijk verre van een eenheid is. De Pa poea's in Nieuw-Guinea wyken antro pologisch en in ontwikkeling af van de bevolking van Java. Ook volgens zijn grondwet heeft Ne derland recht op het gezag over Nieuw- Guinea. bevindt zich de regelkamer. Geheel rechts staat Herman Broekhuizen. (Foto L.D./Van Vliet) reel opzicht te blijven steunen. Juist ook omdat Minjon een vriendschaps band smeedt welke voor het gehele leven van belang is, stelt men haar werkzaamheden zeer op prys. Ge tracht zal worden de subsidies lang zamerhand ie doen verhogen, aldus de heer Zunderman, die zich ten zeerste bewust is van het feit, dat de heden daagse jeugd veel meer kan dan al leen maar langs de straat slenteren. De heer A. J. Schoneveld sprak na mens het bestuur van de woningbouw vereniging „Eensgezindheid" woorden van gelukwens. Uit zijn toespraak bleek, dat ook hij Minjon een warm hart toe draagt. Hij hoopte, dat de vele activi teiten van Minjon de volksontwikkeling ten goede zullen komen en dat de sa menwerking met de woningbouwvereni ging prettig zal zyn. De heer J. van Zonneveld van de Politieke Jongeren Contact Raad was er van overtuigd, dat iedereen, die met de jeugd sympathi seert, met deze aanwinst ingenomen zal zijn. Hij wenste Minjon vele uren van zinvolle vrije tijdsbesteding toe. Woor den van waardering werden ook nog gesproken door dr. P. L. Schoonheim en de heer G. Steinbach, die beiden evenals trouwens de heer Zunderman de L.J.A. vertegenwoordigden. Nadat Herman Broekhuizen de achter twee grote witte doeken verborgen glazen wand van de regelkamer had onthuld en de studio officieel voor geopend had verklaard volgde de bezichtiging van dit fraaie jeugdverblijf. (Ingez. Med.-Adv i KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Prijsvraag Legatum Visserianum Mr. S. J. Visser, overleden in 1919, heeft zyn vermogen vermaakt aan de Leidse Universiteit onder voorwaarde, dat de rente wordt aangewend om de studie van het volkenrecht en het inter nationaal privaatrecht te bevorderen, in het bijzonder was het zijn wens, dat periodiek een som van tenminste f. 5000 zou worden besteed voor het uitschrijven van een internationale prijsvraag. In overeenstemming met de faculteit der rechtsgeleerdheid heeft het college van curatoren van de Leidse Univer siteit, als beheerder van de stichting Legatum Visserianum, thans de vol gende prijsvraag uitgeschreven: „Het Legatum Visserianum vraagt een kritische bespreking van de antwoorden in wetten en verdragen, ontwerpen van wetten of verdragen, jurisprudentie en doctrine gegeven op de vraag, naar welke wet in een internationaal geval moet worden beoordeeld, of door rechts, handelingen van een gevolgmachtigde, een pseudo-gevolmachtigde of een zaak waarnemer met een derde de vertegen woordigde jegens de derde gebonden en gerechtigd is en of aansprakelijkheid van de pseudo-gevolgmachtigde of zaak. waarnemer jegens de derde bestaat". De antwoorden moeten, in het Neder lands, Zuid-Afrikaans, Duits, Engels of Frans getikt, vóór 1 maart 1959 worden toegezonden aan het College van Cura toren. De manuscripten moeten een motto dragen, hetwelk herhaald wordt op een bij de manuscripten gevoegde verzegelde enveloppe, die de naam en het adres van de schrijver of schrijvers bevat. Van elke inzender wordt slechts één antwoord ingewacht. VAKANTIEREGELING KAPPERSBEDRIJVEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken nis, dat op de Secretarie dier gemeente, kamer 125 .ls nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende dTie maanden de vakantieregeling kappersbedrljven. vastge steld door de Raad dier gemeente ln zijn vergadering van 4 maart 1957.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3