•I» BESTAAT VERBAND TUSSEN OKEN EN MEER LONGKANKER! INELPON voegtdegekstedingensamen Houdt jeugd van roken af. Conclusie van studenten luidt: Nederlands nog onontbeerlijk ierfeest in Miinchen verdringt erkiezingen in West-Duitsland Brusselaars klagen over schade aan „commercie" door „brekerij" Minder rooskleurige toestanden in liet Westduitse bouwbedrijf >ste jaargang Zaterdag 9 maart 1957 Vijfde blad no. 29082 Conclusie van Gezondheidsraad: (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWS VAN SIEMENS 1 ,Er is reden de minister opmerkzaam te maken op de bestaande en emende frequentie van longkanker en het is aannemelijk, dat dit in iand staat met roken! Het is daarom gewenst de jeugd op geëigende e te benaderen en te adviseren niet aan roken te beginnen en >n wel wordt gerookt vooral met het roken van sigaretten matig- te betrachten". ,Dit is", aldus de voorzitter van de Gezondheidsraad, dr. J. Wester, ns een gistermiddag gehouden persconferentie, „de conclusie rtoe de commissie van deskundigen is gekomen, die op verzoek de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een onderzoek t ingesteld naar een mogelijk verband tussen roken (in het bijzon van sigaretten) en longkanker. ïeeii twijfel over isolute toeneming j er gevraagd wordt o/ er ver- bestaat tussen roken en long ier, zo verklaarde dr. Wester ir, is direct de wedervraag: is er zoveel longkanker en is er een elijke toeneming van sterfte aan ianker vastgesteld? ier deze absolute toeneming be- geen twijfel. Waar in 1939 493 fien en 130 vrouwen stierven als to van longkanker waren deze Den in 1950 resp. 1180 mannen 17 vrouwen en in 1955 1767 man en 180 vrouwen. In 1955 was de (te aan longkanker per miljoen tien zeven keer zo groot als in In 1955 was in Nederland bij op elke 24 sterftegevallen bij hen, zuigelingen inbegrepen, ianker de oorzaak van de dood. minder gemakkelijk, aldus dr. tr. is de vraag te beantwoorden of Stijging reëel is. dus ln hoeverre de ping te verklaren is door de ver- de diagnostiek, maar er zijn dui- ;e aanwijzingen dat dit slechts een niet belangrijk percentage het kan zijn. Zeker rraag, die aan de commissie van mdigen werd voorgelegd was of er nd bestaat tussen het optreden van anker en roken. Het is wel zeker, toogde dr. Wester, dat er een as- lie tussen beide bestaat, hoeverre deze relatie alleen door te verklaren is of tevens ook door of meer andere mogelijkheden, l eigenlijk het kernpunt. Wat we- ij omtrent het verband in het ge- Het resultaat van een 20-tal on tken. in verschillende landen ver was eensluidend. Bij longkanker- S werden veel meer zware rokers inder niet-rokers gevonden dan bij Die-personen. In één van de be te onderzoekingen werden bij ankerlijders 25 zware rokers ge- n (25 of meer sigaretten per dag) échts 13 procent in de controle- In de literatuur wordt nog een *eks andere factoren genoemd, die erd worden om het ontstaan van anker te verklaren. Om er enkele imen: autobandenstof, stoffige at mosfeer, radio-actief materiaal in de at mosfeer, verschillende longziekten waar onder griep, constitutionele en erfelijke factoren. Geen van deze en andere fac toren alleen of in combinatie kan. in zijn mogelijke relatie, bij afwegen van de beschikbare feiten, ook maar verge leken worden met het verband tussen roken en longkanker. Zuiver wetenschappelijk gezien, is het absolute bewijs, dat de toeneming van longkanker uitsluitend berust op roken, niet geleverd maar het complex van factoren dat wijst op een bestaan de relatie is zó groot en zó overtuigend. dat bR afwezigheid van aantoonbare andere oorzaken menselijkerwijs moet worden aangenomen dat hier een cau saal verband bestaat. Passende waarschuwing Een waarschuwing tegen roken heeft - psychologisch gezien - aldus dr. Wester, zeker zijn bezwaren t.o.v. de grote groep van mensen, die een deel van hun leven zwaar gerookt hebben. Dit bezwaar moet afgewogen worden tegen de verantwoor ding, die men ten aanzien van de jonge ren op zich neemt, als men zwijgt. Naar het inzicht van de commissie was de situatie toch zó, dat een passende waarschuwing aan de jeugd, zonder daarmee de bevolking te verontrusten, de juiste en aangewezen weg moest wor den geacht. Verscheidene leden voelden een regeringsverklaring, die zich zou richten tegen eenmaal aangenomen per soonlijke levensgewoonten, als onjuist aan. In de commissie van onderzoek naar het verband tussen roken en longkanker hadden zitting de heren dr. J. Wester, dr. J. J. Butel de la Riviere, voorzitter, prof. dr. W. Bronkhorst. dr. E. F. Drion, Th. J. D Erlee. prof. dr. S. E. de Jongh, dr. R. Korteweg. dr. M. G. Neurden- burg. dr. M. Straub. prof. dr. J. J. Th. Vos. dr. P. A. Voute, dr. W. F Wassink en prof. dr. H. G. K. Westenbrink. De commissie kwam voor het eerst in vergadering bijeen op 4 aug. 1954 en ein digde haar werkzaamheden op 30 juni 1955. Rondom de veemarkt Ruim aanbod van vette koeien De stemming in de veehandel is in de afgelopen week maar heel kalm ge weest. waarbij in feite de slachtvee- markten in het algemeen de toon aan gaven. Er was van vette koeien een behoorlijk ruim aanbod en het is in de groothandel in het rundvlees zeer rustig geweest. Men moet er natuurlijk reke ning mee houden, dat de vastentijd voor het r.-k.-volksdeel is ingegaan, maar bovendien zijn momenteel de eieren in verhouding tot de vleesprijzen zeer goedkoop. Met het zachte weer is de eierproduktie momenteel buitengewoon groot, waarvan de consument profiteert. We zien dus. dat er altijd factoren kun nen optreden, die de markt van een of ander artikel even buiten de berekening brengt. De import van runderen voor de slacht was deze week toch niet bijzon der ruim integendeel, want er wer den even 1000 beesten ingevoerd, terwijl dit cijfer gewoonlijk circa 1500 stuks per week heeft bedragen. Bovendien werd er vrij veel fijn rundvlees uitge voerd. dus heeft uitsluitend de binnen landse vraag, die duidelijk minder was. de prijzen iets gedrukt. Alleen de prima klasse bleef nog wel op het oude hoge prijsniveau. In hoofdzaak lagen onze noteringen van onder naar boven tussen f. 2.10 en f. 3.10 per kg. geslacht gewicht. Extra klasse 1020 cent daarboven. De flauwere slachtveemarkt was direct van invloed op de handel in weidekoeien. Totaal gezien was hierin sprake van een luie gang van zaken en ofschoon nog „duur genoeg" kocht men toch al gauw een paar tientjes per stuk minder dan de week tevoren. Met het melk- en kalfvee ging het al net zo, terwijl er bovendien nogal wat onver kocht bleef. De eindmarkten van de week inclusief te Leiden sloten beslist zeer flauw. In de vette kalverensector was ook de ..wildigheid" er een beetje af. Het aanbod was iets overwegend op de vraag en zodoende deden de exporteurs zowel als de grossiers voor het binnenland erg kalm aan en onze noteringen kwa men tenslotte van 10 tot 20 cent per kg. lager te liggen dan de week tevoren. Het aanbod van nuchtere kalveren wordt thans elke week groter en de prijzen worden zeer duidelijk lager. Het lichte goed vooral is reeds gedaald naar ongeveer f. 1.per kg., doch de kalve ren in het gewicht van 4248 kg. levend deden nog van f. 1.10 tot f. 1.25 per kg. levend gewicht. Op de wolveemarkt was het gemiddeld ook even rustiger, maar prijsverlaging hebben we toch niet behoeven te note ren. De fijne wol Zuid- en Noord hollandse doch iets boven de f. 5. per kg. In de varkenshandel was nog niet veel verandering te zien. Vooral voor de zware soorten, waarvan de vette delen zeer moeilijk verkocht worden, verliep de handel nog zeer flauw. Topprijs voor slagersvarkens rond 120 kg. levend f. 1 78 f. 1.80. maar voor de zware soorten liepen de prijzen soms beneden f. 1.70 per kg af Biggen en lopers zeer trage en nauwelijks prijsshoudende markt. De paarden bleven zowel voor het ge bruik als voor de slacht onveranderd duur. Een onmisbare hulp in de huishouding is de SIEMENS RAPID stofzuiger licht, handig en steeds paraat 0 139 Studie-moeilijkheden in Indonesië Herinvoering facultatief op M.S. bepleit (Van onze correspondent te Djakarta) Bijna vier jaar geleden sloeg een aantal studenten in Soerabaja in het ge bouw van het toen nog Nederlandse dagblad „De Vrije Pers" de boel kort en klein. De hoofdredacteur van dit blad, dat nu nog in de Nederlandse taal verschijnt, maar inmiddels Indonesisch eigendom is. had geweigerd de naam te noemen van degeen. van wie een bericht afkomstig was, luidende dat Indone sische studenten, die de Nederlandse taal niet machtig waren, moeilijkheden ondervonden bij hun studie, doordat in het Indonesisch vertaalde boeken ont braken. (Ingez. Med.-Adv.) De snelste VEL PON Eens kostte 64 liter 30 pfennig Beieren wordt per hoofd der bevolking ter bier gedronken dan waar ter wereld (Van onze corerspondent in West-Duiteland) e algemene verkiezingen voor de Itduitse Bondsdag zullen vermoe- Ik niet, zoals in de bedoeling lag, londag, 22 september, worden ge lden, maar op 15 september. Ik heb die datum al in mijn no lboekje gezet", zei Adenauer voor bij met vakantie naar het plaats- Cadenabbia aan het Como-meer kok. f bondskanselier had namelijk een van de burgemeester van Mün- o. Thomas Wimmer, gekregen, irin deze de regeringschef er op «t maakte, dat op 22 september ln Ichen het wereldvermaarde en fuchte „Oktoberfest" begint, het ttste volksfeest van heel Duitsland, *op ontzaglijk veel bier gedronken dt. Beieren verkeert dan in een oes en daarom zou men het. aldus irgemeester, zeer op prijs stellen verkiezingen een week vroeger fa kunnen plaatsvinden, pauer is weliswaar geen Beier, ton Rijnlander, maar hR heeft toch tod, dat hij die wens van de be- van het Bondsland Beieren niet mag afslaan. „We zijn per slot Bkening federalisten", voegde hij to bier-drinken hebben in Beleren wrt eeuwen een zeer belangrijke fapeeld. In vergeelde kronieken kan [lezen, dat ln het jaar 1368 in de Augsburg niet minder <fan twaalf 'ouwers zitting in de raad der e vaderen hadden, om de prijzen van het bier is in to altijd veel te doen geweest. In de middeleeuwen kostte het bier na tuurlijk veel minder dan thans. Men hoefde ln München maar 30 pfennig op tafel neer te leggen en men kreeg er een hele emmer voor en dan niet maar zo'n gewone emmer als wij in onze keukens hebben staan. Een emmer was een maat die 64 liters bevatte (In de inflatietijd na de eerste we reldoorlog. toen Duitsland, wat de prij zen betreft, wel een gekkenhuis leek, moest men twee biljoen plus 600 miljoen mark betalen om één enkele pot gerste nat te kunnen kopen) Volksopstanden In 1844 en ln 1848 zijn in Beieren ware volksopstanden uitgebroken om te bewerkstelligen, dat het bier goedkoper zou worden. En toen Beieren in de vo rige eeuw een eigen leger zou oprichten, zijn die plannen bijna mislukt, omdat men niet van de recruten kon verwach ten, dat ze een ander soort bier zouden drinken dan waaraan zij gewend waren. Na de laatste oorlog verboden achter eenvolgens de Amerikaanse generaals Patton, Eisenhower en Clay, dat er in Duitsland bier gebrouwen werd, en ook dat heeft in Beieren tot relletjes geleid. In Beieren wordt per hoofd van de be volking meer bier gedronken dan in enig ander land ter wereld. Vastgesteld is namelijk, dat Iedere Beier gemiddeld 135 liter per jaar naar binnen slaat. Dat lijkt niet zo veel, maar om tot dat „gemiddelde" te komen, heeft men ook alle zuigelingen en andere nog niet bierdrinkende kin deren, alle zwakke drinkers, alle wijn drinkers en alle geheelonthouders meegeteld. Vlak op de Beieren volgen de Austra liërs, met 117 liter bier per jaar en per hoofd, en dan komen op de derde plaats de Belgen, die gemiddeld 113 liter drin ken. In 1956 werden in Beieren 12,4 mif- joen liter bier gedronken. Men heeft er dus weer bijna hetzelfde niveau bereikt als voor de oorlog, toen in dat- vrolijke land 12.6 miljoen liter werd verzwolgen. Van de 2400 voor de buitenwereld wer kende bierbrouwerijen, die men in heel West-Duitsland kan vinden, staan er 1700 in de bondsstaat Beieren. Dat bericht had onder de studenten kwaad bloed gezet. Zij trokken met ettelijke tientallen naar „De Vrije Pers" en koelden hun woede op meubilair en zetterij-inventaris, toen zij geen ge noegdoening meenden gekregen te heb ben. Dat is bijna vier jaar geleden. Maar dezer dagen kwamen zoals al in het kort gemeld studenten van de univer siteit van Indonesië te Djakarta op een studenten-dispuut, dat geheel aan het gebruik van de Nederlandse taal was gewijd, tot de uitspraak, dat voor stu denten de kennis van het Nederlands, althans voor een aantal studievakken (met name Rechten cn Letteren) nog steeds onontbeerlijk is. Ongeveer drie kwart van de voor deze vakken voor geschreven boeken is namelijk uitslui tend in het Nederlands gesteld en daar het nog jaren zal duren eer deze vak literatuur is vertaald, dan wel dat er voldoende Indonesische boeken zijn ge schreven en uitgegeven, zal de student dus nog Nederlands moeten leren, in dien hij deze taal niet van huis-uit be heerst. Aanvullingscursussen op de universi teit werden daarvoor niet voldoende ge acht. Bepleit werd daarom de her-In voering van het onderwijs in de Neder landse taal op de middelbare school (de S.M.A.) als een facultatief vak. De pleidooien, die op het studenten dispuut (belegd in het kader van de zevende Dies Natalis der Universiteit) voor het gebruik van de Nederlandse Hart van wereldstad is opengereten Grote werken tegen het eind van dit jaar gereed en ze lonen beslist de moeite (Van onze Brusselse correspondent) Dezer dagen hebben wij een ritje gemaakt door wat de Brusselse zakenlieden sarcastisch „trouville" of „stad der gaten" zijn gaan noemen. De kleine Ringlaan. die het centrum van de Belgische hoofdstad omsluit, wordt ingericht voor het doorgaand verkeer, hetgeen een groot aantal werken meebrengt. Het passeren van lange slierten vracht- en personenwagens zou in 1958, jaar van de wereldtentoonstelling, enorme opstoppingen kunnen veroorzaken, en dat wil men vermijden. pen en Nederland arriveert. Ook aan de Wetstraat, welke leidt naar de boulevards voor de weg naar Tervu ren, Namen en de Ardennen en aan de Louisapoort, een druk amuse mentscentrum, komen tunnels. Over het kanaal Brussel-Antwerpen en vlak naast de helikopterhaven van de Sabena komt een machtig viaduct Al die werken moeten tegen eind 1957 klaar komen. Vijf grote aannemers-be drijven hebben op die tientallen bouw plaatsen in de Brusselse agglomeratie echter amper een 1500 arbeiders tewerk gesteld, wat een zeer gering aantal is. in verhouding tot de grote werken, welke samen ca. 200 miljoen gulden gaan kos ten. De zakenlieden kritiseren de we genaanleg. daar deze de automobilisten en zelfs de gewone clientèle van het centrum der stad verwijderd houdt, wat de „commercie" grote financiële schade doet lijden. Lonen de werken de moeite? Naar de minister van Openbare Werken, de heer Vanaudenhove in de Senaat verklaarde, is het aantal dodelijke ongevallen op de moderne autoweg Brussel Oostende enorm verminderd, terwijl bovendien veel geld wordt gespaard door minder slijtage aan de banden der auto's, het geringere benzine-verbruik en de snelle re verbindingen, welke thans mogelijk zijn. Die besparingen hebben zo'n grote in vloed op de kostende prijs van het ver keer en de automobielen, dat de kosten van de autowegen reeds na een paar jaren als afgeschreven kunnen worden beschouwd. Tuniielaanleg bij de kruispunten Bij de meeste grote kruispunten op de boulevards wordt het probleem opgelost door de aanleg van een tunnel, o.m. aan het Noordstation, waar het gehele verkeer uit Antwer- taal werden gehouden, winnen aan waarde, als men bedenkt, dat dit ge schiedt in een tijd. dat over Nederland (en daardoor over veel wat Nederlands is) minder prettige dingen worden ge zegd. De taalkwestie is uiteraard moeilijk los te maken van de politieke factoren en sentiments-overwegingen en het pleit derhalve voor de nuchterheid der Djakartaanse studenten, dat zij onbe vangen over het onderwerp konden dis cussiëren en tot een conclusie komen. Een der referenten, prof. Prijono. wiens referaat werd voorgelezen .gaf te ken nen. dat de kwestie van het Nederlands een moeilijk probleem is, gezien uit politiek standpunt. Wetenschappelijke noodzaak Het is echter een gemakkelijke kwes tie als men haar wetenschappelijk be schouwt. want het Nederlands Is voor tie studie nog noodzakelijk. En dat het dit. naar zijn mening, nog lang zo zal zijn, blijkt uit zijn opmerking, dat de mensen, die in het vertalen bekwaam zijn, opgekropt zitten met werkzaam heden. Het honorarium voor vertalen schijnt bovendien niet aantrekkelijk genoeg, zo zei hR. Dat de politieke en psychologische factoren in de kwestie van het gebruik van het Nederlands een rol spelen, be toogden ook andere inleiders.. Een dezer de heer Oemar Joenoes. wees op het Ondanks heersende woningnood 700.000 werkloze arbeiders (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het ziet er in het bouwbedrijf in West-Duitsland op het ogenblik niet zeer rooskleurig uit. Tegen het einde van januari zaten circa 700.000 van de ongeveer 1.500.000 bouwarbeiders zonder werk. Verleden jaar had men om deze tijd slechts 400.000 werkloze bouw arbeiders geregistreerd en toen wa ren de weersomstandigheden toch veel ongunstiger. Dit is de bodem van de Zweedse ertsta'nker Vittangi, die bij Vlissin- gen ernstig werd beschadigd en slechts op het nippertje behouden kon worden. Nu het schip in dok ligtis d£ veertig meter lange scheur in de bodem van het schip duidelijk te zien. Sedert men in West-Duitsland na de radicale geldzuivering van 1949 weer vol moed aan het bouwen is geslagen, heeft men er nog nooit zulk een enorm aantal werkloze bouwarbeiders gekend. Niettemin is er in Duitsland nog altRd een tekort van circa drie miljoen wo ningen. terwijl bij het vaststellen van dit getal geen rekening is gehouden met het toenemende aantal huwelijken en met de gezinnen van de vluchtelingen die nog steeds uit het oosten over de grens blijven komen en die toch ook op den duur gehuisvest moeten worden. 550.000 WONINGEN Men is voornemens geweest dit jaar 550.000 nieuwe woningen te creëren, maar de regeringsbljdrage van 750 mil joen mark is niet voldoende om alle plannen te verwezenlijken. Van parti culiere zijde zal dus moeten worden in gegrepen. de bondsminister voor de Wo ningbouw dr. Preusker. heeft getracht dit in de hand te werken door een minimum-huurprijs voor de sociale wo ningbouw voor te stellen, teneinde daar. door de huren van die woningen dich ter bij die van de op particulier initia tief gebouwde woningen te brengen. Voor de slechtstbezoldigden zouden de bondslanden en de gemeenten door het geven van een huurtoeslag moeten bij springen. Maar dit voorstel werd door de Bondsraad verworpen. HYPOTHEKEN Hypotheken zyn ln Duitsland duur en buitengewoon moeilijk te verkrijgen. Conto-geld met een opzeggingstermijn van een jaar bij de banken brengt 5 5.5 procent op. De industrie schrijft leningen tegen een rente van 8 procent uit. Hypotheekgeld is dus duurder. BR de moeilijkheden, die zich reeds in het bouwbedrijf hebben voorgedaan, komt ook nog, dat de Bondsdagcommis sie voor de Woningbouw dezer dagen besloten heeft voor te stellen, do kosten voor het aanleggen van luchtbescher mingskelders (waarvan het bouwen thans bR het optrekken van nieuwe hui- zen verplicht is) ten laste van de bonds landen en van de gemeenten te doen komen. De uitgaven voor zulke kelders maken ongeveer 18 procent van de totale bouwkosten uit en dat zal weer tot ge volg kunnen hebben, dat de landen en de gemeenten minder voor het bouwen van woningen willen of kunnen uitge ven, 1 gevaar, dat het Nederlands per slot van rekening de taal van de vroegere kolonisator een élitetaal gaat worden. Studie van het Nederlands voor hen, die deze taal niet kennen, moet dan ook alleen met wetenschappelijke bedoelin gen geschieden. Aan de andere kant wees deze spre ker er op. dat een deel van de studenten •nog steeds dagelijks het Nederlands gebruikt, echter zuiver als omgangstaal, want op de hoogte van de Nederlandse letterkunde zijn zij niet. Ook de elite in de grote steden bedient zich nog steeds van liet Nederlands. Van een „verengelsing" gelijk men zou ver wachten is in deze kringen geen sprake. Nog geen vertalingen Het krachtigste pleidooi voor de her- Invoering van de studie van de Ne derlandse taal hield dra. Loekljatl Goendrasocbrata. ZR is werkzaam op het vertaalbureau van de faculteit der letteren en kent dus uit de praktRk de moeilRkheden bij het vertalen van Nederlandse werken ln het Indone sisch. Voor wat betreft de rechtskundige en literaire faculteiten en de vakken adatrecht, Indonesische taal en ar cheologie is de gehele literatuur Nederlands, zo vertelde zR en het zal jaren duren eer de honderden boeken in het Indonesisch zijn vertaald. De praktRk toont nanielRk aan, dat het drie tot vier jaar duurt, eer een boek verantwoord is vertaald. Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat vele uitgevers in Nederland niet bereid zijn de auteursrechten voor vertaling af te staan, omdat zij zeggen zelf voor ver talingen te zullen zorgen. Wij moeten maar afwachten of dit inderdaad zal ge beuren, aldus de inleidster. Dra. Soekijati wees bezwaren, voortspruitend uit sentimenten, van de hand. De conclusie, die inleidingen en debat opleverden, kwam meer op de erkenning van de noodzakelijkheid om het Neder lands bij de studie weer in voeren. Daarbij moet worden aangetekend, dat de bond van onderwijzend personeel de invoering van het Nederlands op de middelbare school (de S.M.A) heeft afgewezen, maar het Ministerie van Onderwijs heeft in deze zijn houding nog niet bepaald. Afgezien daarvan verheelde men zich niet dat er nog andere moeilijkheden waren, namelijk de vraag of er wel vol doende leerkrachten voor het Neder lands zijn en of de regering gecon fronteerd met een belangrijk begrotings tekort deze leerkrachten zou kunnen betalen. De Zaan houdt aan! •LEIDOOIEN VOOR DE COENTUNNEL Tijdens een gistermiddag op uitnodi ging van het Zaans Tunnelcomité ge houden bReenkomst van verkeersdes- kundigen en voorlichtingsambtenaren van de departementen van Verkeer en Waterstaat. Financiën en Economische Zaken, in het Zaandamse gemeente huis. heeft de heer Jac. Verkade een beschouwing gewijd aan de direct aan toonbare economische schade, die de industrie leidt door de wachttRden bR de ponten. Volgens spr. bedraagt dit 5 miljoen gulden per jaar. De indi recte schade is zo mogelijk nog groter. Burgemeester W. Thomassen van Zaan dam zette uiteen, dat alle werken in het gebied van het Noordzeekanaal en Hét IJ. in de loop der jaren een bedrag van één miljard gulden te boven zullen gaan. Hij doelde daarbij op verbreding en verdieping van het Noordzeekanaal, zelfs voor tankers van 100.000 ton. voorts op verlenging van de pieren van IJmui- den, bouw van tunnels en aanleg van vele aansluitende werken. De Coentunnel, aldus de heer Tho massen, vraagt met 80 miljoen dus slechts een bescheiden deel van alle kosten. Als de huidige politiek van bestedingsbeperking zich verzet tegen zulke grote werken.zou spr. voorzichtig willen herinneren aan de gedachte van tolheffing, zoals de commissie-De Vos van Stcemviik, die in haar rap port uitwerkte. Spr. wilde dit denk beeld niet propageren, doch wel ais argument gebruiken, wanneer de tun nelbouw zou moeten afspringen op fi nanciële bezwaren. De opbrengst van de tolgelden zal ln 10 jaar 30 mil joen gulden kunnen bedragen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7