[elgisclie justitie treedt niet op in eigen land, wèl in Baarle-Nassau VERENIGD NOORD-EUROPA IS NIET TE VERWEZENLIJKEN Europees toeristische verkeer ontwikkelt zich stormachtig Spaar nu met „full speed" verder! een gloednieuwe serie kleurenplaatjes Denemarken en Noorwegen denken over de defensie heel anders dan liet neutrale Zweden ite jaargang Zaterdag 9 maart 1957 sde blad no. 290&2 Vraagtekens rond roulette-af faire federlanclse politie vroeg uit eleefdheid Belgen mee te doen (Van onze Haagse redactie) Dezer dagen heeft zich het vreemde en nog nimmer eerder ver- mde geval voorgedaan, dat in een strafzaak, die de Nederlandse ititie voert tegen een Nederlandse burger, een buitenlandse (*Bel- ehe) rechter van instructie de verdachte een verhoor afneemt, in menwerking met de Nederlandse justitiële autoriteiten. Het betreft hier de bekende en geruchtmakende strafzaak tegen de ormalige exploitant van de „Woodside Club", tot voor kort gevestigd de betwiste enclave bij Baarle Nassau, met wie wij over deze ■estie een onderhoud hebben gehad. Enkele dagen geleden, na een verhoor te Breda, ging de exploitant „verzoek" van de Officier van Justitie en de rechter-commissaris bij Bredase rechtbank per auto mee naar het betwiste gebied, waar een Imoeting bleek te zijn gearrangeerd met de rechter van de rechtbank Turnhout. Deze Belgische magistraat bleek in het bezit te zijn van o-copieën van de Bredase processenverbaal. Op het „neutrale" jodgebied van de betwiste enclave werd de exploitant verzocht deze o-copieën te ondertekenen, aan welk verzoek hij voldeed. Blijft open vraag Welke bedoeling hier achter zit is echter niet duidelijk. De exploi- ,nten en de croupiers van de speel- ubs worden alleen door de Neder- ndse justitie vervolgd. De Officier pi Justitie bü de Bredase rechtbank jeft herhaaldelijk betoogd dat de Uitnodiging En onmiddellijk na de overval waar aan de Belgische justitie dus meege werkt heeft, nodigde de burgemeester van de Belgische enclave Baarle Hertog de exploitant van de Benelux-cluib uit om zich in de Belgische enclave te ves tigen, zo vertelde ons de exploitant. De Belgische burgemeester kon deze exploi- Skmdse justiUe gerechUed was in tant de verzekering gdven: dat de Bel- oicphp nictitio hot hom nio, ociirr betwiste enclave op te treden, 'aarom dan ook de Belgische justitie geschakeld werd, bjjft een open *ag. evraagd, waarom aan de gewapende rvallen op de speelcluibs ook door de psche politie wordt deelgenomen, iroordde de Bredase Officier van litie, aldus de exploitant, dat de Bei- slechts „uit beleefdheid" voor de fval waren „utgenodigd". doch dat Belgische justitie in feite geheel s met de zaak te maken heeft. Hy t de inmenging van de rechter-com- jris van de Turnhoufcse rechtbank dit standpunt absoluut niet te ry„ Wonderlijk exploitant is voorts van mening dat aog meer wonderlijke aspecten aan saak zijn. In 1954, toen hij de enige ae eerste) rouletteclubexploitant op betwiste gebied was werd een inval ian door de Belgische en de Neder- !se politie. De helft van het speel- eriaal werd naar Turnhout ge- >ht. de andere helft ging naar Breda, te tijd later vestigde zich op het- öe gebied een Hagenaar (de ,3ene- •club"), die ruim anderhalf jaar on- loeid werd gelaten, zowel door de sche als door de Nederlandse len trokken hieruit de conclusie, het roulettespelen op de betwiste lave niet meer vervolgd zou worden vestigden er respectievelijk de Wdside-Cluto" en „De Kleine kring", wee maanden later einde 1953, volg- toen weer een gecombineerde actie fn de clubs. De eigenaars en de crou, 's worden echter alleen vervolgd Ir de Nederlandse justitie. gische justitie het hem niet lastig zou makenAls hy tenminste aan de voorwaarden zou voldoen. Drie weken na de overval draaide de Benelux-club alweer, ditmaal op het Belgische gebied van Baarle-Hertog. Aan alle voorwaarden wordt voldaan, dat wil zeggen de exploitant betaalt de gemeente Baarle-Hertog f. 18.000 belas ting per jaar terwij hy bij de consigna tiekas te Brussel een waarborgsom van 500.000 Belgische francs heeft moeten storten. Dit laatste voor het geval dat hy nalatig zou zijn 2,2 procent van de winst te betalen aan de Belgische fiscus. Oogluikend Wekt dus achteraf gezien het optre den van de Belgische politie op z.g. Ne derlands grondgebied (in werkelijkheid betwist gebied) bevreemding, vreemder wordt dit nog als men bedenkt, dat het roulette spelen ook volgens de Belgische wet verboden is, tenzij dit gebeurt in een besloten club en zonder winstoogmerk. Maar dat is juist de enige voorwaarde, die in geheel België nergens vervuld wordt. De Belgiscmhe Justitie laat het bestaan van in feite onwettige speelhui zen oogluikend toe en de Belgische fis cus verdient er schatten aan, zo vertel de ons de exploitant, die er overigens van overtuigd zei te zijn dat hij binnen kort weer zal „draaien" op het betwiste gebied, zonder aan iemand belasting ver schuldigd te zyn en. naar hij hoopt, zon der opnieuw door Nederlandse of Bel gische politie lastig te worden gevallen. Maar eerst wacht hij af wat de Hoge Raad zal beslissen ten aanzien van het cassatieberoep tegen de beslissing van de Bredase rechtbank, die vooralsnog op het, standpunt staat, dat de Nederlandse Justitie met toestemming van de Bel gische regering wèl mag optreden in het betwiste gebied en die daarom de in beslaggenomen speelattributen niet wil doen teruggeven. De Bredase rechtbank heeft zich er echter niet over uitgelaten of de betwis te enclave ook in feite Nederlands ge bied is, aangezien zij de beslissing ten aanzien van dit punt wil overlaten aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Ook de Hoge Raad zal zich Lucli tvaart-protocol tussen Nederland en Zwitserland Naar thans hekend loordt gemaakt hebben op 6 maart j.l. de directeur van het Zwitserse Federale Lucht vaartbureau en de directeur-gene raal van de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst in 's-Gravenhage een protocol ondertekend, strekkende tot wijziging van dé routetabellen, opge nomen in de bijlage van de Neder lands-Zwitserse luchtvaartovereen komst welke in 1949 werd gesloten. Op grond van de nieuwe routetabellen zal de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair" niet slechts de exploitatie van haar Europese lijnen naar en via Nederland kunnen voortzetten, maar zal zij ook lijnen over Amsterdam naar Ca nada en de Ver. Staten en lijnen naar Midden-Amerika, Mexico en Chili via Suriname en de Nederlandse Antillen in exploitatie kunnen nemen. De rechten welke Nederland in Zwit serland heeft verkregen maken het mo gelijk dat de Nederlandse luchtvaart maatschappij KLM haar diensten naar Zwitserland en via dat land naar Zuid- Amerika, het Nabije Oosten en naar Djakarta zal kunnen blijven uitvoeren. Tevens geven die rechten een formele basis aan de exploitatie van routes, wel ke in de afgekpen jaren werden ge opend. Kerkelijk Lcvcu Ds. J. CRAMER OVERLEDEN. In de ouderdom van 84 jaar is te Soest overleden ds. J. Cramer, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. PROTEST TEGEN OPVOERING VAN EEN SPEL IN KERK. De afdelingen Utrecht-noord, -zuid, -west, -oost en -centrum van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk hebben tot de centrale kerkeraad van de herv. ge meente te Utrecht een protest gericht tegen het feit, dat de Janskerk werd af gestaan voor een nachtelijke opvoering van „Het Prototype". Adressanten achten deze opvoering in strijd met Gods Woord en de belydenis der kerk, omdat naar hun oordeel het °ye.r dlt internationale twistpunt met Heilige hier tot een spel is gemaakt. Bo uitlaten, doch alleen beslissen of het in- beslagnemen van de speelattributen op het betwiste gebied door de Nederlandse justitie rechtmatig is geschied. De helft van de stedelijke bevolking brengt thans de vakantie elders door (Speciale berichtgeving) Het Europese toerisme heeft zich de laatste jaren stormachtig uit gebreid en indien de huidige jaarlijkse toeneming van 15 pet. gehand haafd blijft, zullen kort na 1960 ongeveer 50 miljoen toeristische bezoe ken geteld kunnen worden in België, Denemarken, Duitsland, Enge land, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Turkije, Joego-Slavië, IJsland, Zweden en Zwitserland. Tot deze verruiming in het toeristische verkeer droegen niet in geringe mate bij de algemene stijging der inkomsten, het invoeren van betaalde vakanties en de algemene economische welvaart, terwijl dit nog extra gestimuleerd werd door de grote uitbreiding van het lucht verkeer en automobilisme. Gebrek aan hotels werkt fnuikend Ongeveer de helft der stedelijke be volking brengt thans de vakantie el ders door en wederom ongeveer de helft van dit aantal maakt daarbij ge. bruik van automobiel, autobus en vliegtuig in plaats van trein of boot. De grote moeilijkheden, die het ver voer thans echter bieden', leiden ertoe, tot de duur van het verblijf op een be paalde plaats de tendenz in zich draagt korter te worden. In 1955 werden zo in de leden-staten der Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en Joego-Slavië, zoals blijkt uie een door de O.E.E.S. uit gegeven rapport, 28 miljoen toeristische bezoeken genoteerd. Ongeveer 1 miljoen van deze toeristen kwam uit andere continenten, bijna de helft uit de Ver enigde Staten. Voor een belangrijk deel worden de toeristen gevormd door mensen onder de 25 jaar. Het aantal gezinnen dat gezamenlijk op vakantie gaat, is daar entegen vry gering. Uitbreiding vervoerspark Niet in het minst zal het toeristische verkeer in de komende jaren bevorderd worden door de uitbreiding, die aan het vervoerspark zal worden gegeven. Zo zijn momenteel vliegtuigen in bestel ling ter waarde van meer dan 1 mil jard dollar in totaal, voor een belang rijk deel bestemd voor het transatlan tische verkeer, tien transatlantische passagiersschepen en verder tenminste nog tien andere schepen van meer dan 20.000 ton. Afgezien van het toeristische verkeer tussen Europa en Noord-Amerika, is het inter-continentale verkeer op toeristisch gebied echter nog gering, doch ook in deze sector ligt uitbreiding in het ver schiet, waar vooral Europa van zal pro fiteren. Gemiddeld bezochten de Amerikaanse toeristen in 1955 meer dan vier Europese landen. Alhoewel momenteel grote investe ringen worden gedaan en reeds ge daan werden, zijn de toeristische diensten en hotels benevens andere vendien kent de kerk wel de ambten van predikant, ouderling en diaken, aldus adressanten, maar niet het ambt van „toneelspeler". Het gebod luidt, dat het evangelie moet gepredikt worden aan alle creaturen, maar niet door voorstel lingen en opvoeringen. Naar de mening van adressanten is de kerkeraad oorzaak, dat de gemeente in opspraak komt. Daardoor komt de prediking van Gods Woord in discrediet en wordt de wereldgelijkvormigheid in de Utrechtse gemeente in de hand ge werkt. Welke invloed eventueel de zeeha ven van Katwijk zou hebben op het verkeer langs het water is moeilijk te zeggen. De loggers zullen dan verdwij nen uit de binnenwateren, maar het valt echter wel te verwachten, dat vooral de kustvaart veel belangstelling zal hebben voor deze haven, daar Kat wijk een groot achterland heeft. De mogelijkheid om met kustvaarders binnen te komen zal zeker een stimu lerende werking hebben op handel en industrie. (Ingez. Med.-Adv.) Liefhebbers van een fijne Virginia kunnen na dóórgaan met zichzelf (of anderen een extra plezier te doen. full Speed brengt namelijk tnet trots voor een nieuw auto-album: „De Auto in de moderne tijd" Fantastisch goed verzorgd, far .tisch mooi gedrukt, o.a. met 4 grote gexleur- de platen extra! Pakkende beschrijvingen van races en rallyes! Interessant nieuws toekomstmodellen en „droomwa- gens"! Koop het vandaag nog bij Uw sigarenwinkelier (Prijs f 1.85) Let op de plaatjes voor de twee vorige albums blijven volop m omloop. Aon elk Full Speed-doosje kunt U zien voor welk album hei een plootje geeft. De plootjes zijn afgedrukt op de bmnendoosjei. United Tobacco Agencies Postbus 285 Eindhoven pc/1 charmant plaatje van Prinses fgaret van Engeland tijdens haar toek aan de tentoonstelling ..ideaal ivonen" die in Londen wordt gehouden. (Van onze correspondent in Stockholm) Verleden week schrokken wij geweldig. Op het zwarte bord beneden aan de huisdeur stond met grote letters de vraag: „Wilt U een moordenaar worden?" De steller bereikte zyn doelWij lazen met aandacht dc uitnodiging om deel te nemen aan een protestavond tegen atoomwapens. De uitnodiger was een of andere organisatie voor de vrede. „Zeker weer de Communisten"daehten wij eerst. Maar dit was dan toch niet het geval. Het waren enkele zeer humanitair voelende Zweden, die zieh nog niet kunnen voorstellen, dat misschien hun kinderen met atoomwapens zullen omgaan en mede schuldig zouden kunnen worden aan de dood van vele soldaten en burgers. De Zweed heeft nimmer de haat gekend, die een volk tegen een aanvaller en een onderdrukker gevoelt. Als er oorlog komt, zou de Zweed die oorlog op de meest humanitaire wijze gevoerd willen zien. En er is nu een lang debat aan de gang of men atoomwapéns mag gebruiken. Deneviarken zijn evenwel ook niet- communistische stemmen gehoord, die tegen dit verdrag zijn. Wat heb ben ivij er aan?": zo werd nog on langs op het jeugdcongres der radi calen gezegd. Aangezien Denemar ken tijdens een nieuwe wereldoorlog toch onder de voet ivordt gelopen, is het beter, ir samenwerking met de overige landen van Noord-Europa, een op strikte neutraliteit gebaseerde politiek te voeren". Maar deze formulering werd ach teraf gewijzigd en de onlangs in het Folketing (Tweede Kamer) gekozen Helge harsen is ondanks zijn lid maatschap van de radicale partij aanhanger van de NAVO. Een en ander neemt niet weg. dat er Denen zijn die aan een neutrale poli tiek de voorkeur geven. Het rijke Zwe den is dan hun voorbeeld. En dat is juist het punt, waai- de Russische poli tiek haar wig wil plaatsen, een wig, die Denemarken en Noorwegen van de NAVO moet verwijderen. Sjepilof is weliswaar door Gromyko vervangen, maar toch is het goed de zinnen te herlezen, die hij in zijn laatste rede aan Noord-Europa heeft gewijd. Hij zei: de Sovjet-Unie wenst de vriendelijke relaties met Zweden, Noor wegen. Denemarken en IJsland te be houdenOnze relaties met Finland zouden als voorbeeld kunnen dienen voor een vriendschap tussen twee buur landen zonder dat rekening wordt ge houden met de verschillen van de so ciale structuur". Rusland vond het dan ook goed en misschien ook wel aangenaam, dat Fin- Moskou tracht de Noordse samerwerk'ng indien mogelijk te ondermijnen Heel anders denken de Denen en Noren. Zij kunnen zich immers nog een bezetting herinneren en begrij pen daarom niet, waarom men - ge plaatst tegenover een niets ontzien de tegenstander - uit morele overwe gingen het gébruik van atoomwapens zou afkeuren. Denemarken en Noorwegen zijn aangesloten bij de NAVO. Vooral in m grens-controles in Europa in een te langzaam tempo worden verricht. Tekorten Drie leden-staten van de O.E.E.S. kregen in 1955 belangrijke tekorten te boeken op de toeristische balans, -het geen wil zeggen, dat de bezoekende toeristen minder inbrachten dan de eigen toeristen elders uitgaven. Dit waren Engeland (tekort 37 mil joen dollar), Noorwegen (tekort: 13 mil joen dollar) en Zweden tekort: 10 mil joen dollar). De overige staten boekten daaren tegen winst uit het toeristische verkeer: België en Luxemburg 17.7 miljoen dol lar; Denemarken 0.1 miljoen 0.1 miljoen dollar. toeristische verblijfplaatsen thans bij Duitsland 67,3 miljoen dollar; Frankrijk lange na niet in .staat gedurende het 33.5 miljoen dollar: Griekenland 67.3 top-seizoen het toeristische verkeer miljoen dollar; Ierland 56.0 miljoen op te vangen. Deze moeilijkheden dollar; Italië 190.1 miljoen dollar; Oos- zullen de komende jaren zelfs groter tenrijk 62.1 miljoen dollar; Portugal 5.9 worden. Het is dan ook zaak, aldus miljoen dollar; Turkije 1.4 miljoen de O.E.E.S. dat, wil men blijven profi- dollar; Zwitserland 135.0 miljoen dollar. WÊuuu IIMtUD¥CIUC [|J| teren van dit steeds groter wordende NederRind had een nadelige balans land lid werd van de Noordse Raad en een eigen weg blijven volgen Een verkeer, op korte termijn de nodige van 3 miljoen dollar. Amerika had ver- 1 nu. eind februari, de Noordse Raad in bruggine is onmoeeliik Slechts voorzieningen moeten worden getrof- der een tekort te boeken van 510 mil- Helsinki gastvrijheid verleent, fen. joen dollar, Canada van 121 miljoen j Die Raad tracht namelijk het Noor- Verder wordt opgemerkt, dat de dollar. I den hechter aaneen te sluiten. En aan gezien Finland nooit lid van de NAVO zal of kan worden, is dit voor Rusland wel een geschikte weg om voor neutrali teit, d.w.z. verzwakking, te werken. Verwacht mag dan ook worden, dat Boelganin en Kroesjtsjef hun tegenbe zoek, dat zij onlangs aan Fagerholm. de Finse premier, hebben beloofd, niet lang zullen uitstellen en dan in Helsinki ge ducht op de trom zullen slaan om hun prestige te herstellen. Er zijn trouwens weinig landen, waar de Russen zich zo op hun gemak voelen. De Finnen weten een bezoek uit Rusland te „versieren". En dat is dan geen show, want zy hou den zelf wel van een feestje met wodka in waterglazen. Niets is bijgevolg voor uw correspondent inspannender dan een bezoek aan zijn Finse vrienden! In Zweden wenst men strikte neutra liteit. Een aanval - zo weet men - kan slechts uit het Oosten komen. Geschiedt zulks, dan zal men vechten en men hoopt het dan uit te houden tot er hulp uit het westen komt. De Noren zijn er heel anders aan toe. Het is een nuchter volk, dat niet met een verdediging van weken of dagen, maar slechts met uren rekent. Slechts 24 uur meent men de vijand weerstand te kunnen bieden. Sinds Korea hebben de Noren in steeds grotere mate met hulp der Amerikanen vliegvelden gebouwd, een werk. dat nog lang niet is afgesloten. Ook Denemarken krijgt trouwens be langrijke hulp uit Amerika. Denemarken geeft slechts een miljard kronen voor defensie uit. Dat is iets meer dan 500 miljoen gulden en dus ge ring. Maar de vraag is: voor welk be drag heeft Amerika wapens geleverd? Wij hoorden niet alleen miljoenen, maar zelfs miljarden noemen. Grotere waakzaamheid Natuurlijk hebben de gebeurtenissen in Hongarije en in Egypte tot grotere waakzaamheid bijgedragen. Zo wordt er in Denemarken niet langer aan gedacht om de dienstplicht van 16 op 12 maan den te bekorten, terwijl Zweden de af gezegde herhalingsoefeningen toch Iaat doorgaan. Trouwens de vier Noordse landen hebben t.o.v. Hongarije en Suez een gelijk standpunt ingenomen. Het grootste gevaar - dat geldt voor alle vier de landen - ligt in een overval. De Zweden beschikken over een uitste kende kustverdediging. Geschut staat klaar en mijnen liggen gereed, maar er zyn geen mensen. Op de meest kritieke ogenblikken van 1956- zo is nu be kend geworden waren gesehut en bunkers niet bemand. Een volk van 7 miljoen kan geen permanente bewaking van de ruim tweeduizend km lange kust onderhouden. Welke plannen men dus ook ln het Noorden koestert, de broederlanden zul len wat hun landsverdediging aangaat, een eigen weg blijven volgen. Een over brugging is onmogelijk. Slechts Zweden zou meer partij kunnen kiezen, maar doet dat uitsluitend met zijn hart en vqooral niet schriftelijk.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 17