Internationaal geofysisch jaar grootste wetenschappelijke speurtocht der historie In hemeldampkring en aarde Duizenden onderzoekers van circa vijftig landen vallen op natuurgeheimen aan Garnalenkotter IJm 23 is binnen 96«te jaargang Zaterdag 9 maart 1957 Derde blad no. 29082 Wereldwijd net van waarnemingsposten (Door dr. J. I Raimond ir.) uJil a I r I 1 I 1 lussen i juli 1957 en 31 december i958 worat moeder aarde aan een uitgebreid in- en uitwendig onderzoek onderworpen. Duizenden onderzoekers, behorende tot een vijftigtal nationaliteiten, zullen, gewa pend met de modernste hulpmiddelen, op 1 juli gereed staan voor een grootse aanval met een vreedzaam doel. Zij zullen gegevens gaan ver zamelen die in aantal en hoedanigheid alles overtreffen, dat tot nu toe verkregen is. Er zijn namelijk verscheidene vraagstukken, die wel reeds door enkelingen of door kleine groepen geleerden zijn onderzocht, maar waarvan nu vaststaat, dat alleen in wereldomspannende samenwerking verdere vorderingen gemaakt kunnen worden. In een reeks artikelen hopen wij U te vertellen waar het de deel nemers aan het geofysische jaar om te doen is. Zij hebben grote en grootse plannen. Twee voorgangers golf ultra-violette straling toezendt of onze planeet bombardeert met triljoenen elektrisch geladen deeltjes. De waarne mers behoeven niet anders te doen dan het verloop van zulk een proef nauw lettend te volgen. Aldus wordt hun een groot aantal gegevens in de schoot ge worpen, die zij op andere wijze niet, of uiterst moeilijk, hadden kunnen be machtigen. Teneinde vooral party te trekken van de „belangeloze medewerking van de zon, is de tweede helft van 1957 en het gehele jaar 1958 tot geofysisch jaar gekozen. In dit tijdvak zal de zon na melijk vermoedelijk meermalen groter golven ultraviolette stralen en mach tige zwermen geladen deeltjes uitzen den. Deze brengen in de dampkring verschgnselen te weeg. Zij roepen, by- voorbeeld, het indrukwekkende pool- lieht (noorder- en zuiderlicht) te wen. zodat ieder op zijn hoede is en zo nodig de regelmatige waarnemingen on derbreekt, zodra de zon magnetische storingen, poollicht, en nog verscheidene andere verschijnselen te voorschijn brengt. Het internationale geofysische jaar jaar heeft twee voorgangers. Deze voor zaten heten: „internationaal pool jaar 1882/83" en „internationaal pooljaax 1932/33". De Oostenrijkse luitenant Karl Wey- precht opperde in 1875 het plan een ex peditie naar de beide polen te zenden en tegelijkertijd op zeer noordelijke en zeer zuidelijke posten stelselmatig waar nemingen te verrichten. Weyprecht heeft de verwezenlijking van zijn voor treffelijk plan niet mogen beleven. De metingen, verricht in het tijdvak van augustus 1882 tot augustus 1883, stelden Weyprecht in het gelijk. Er werd een hoeveelheid gegevens verzameld, die een spronggewüze ver betering bracht in de weervoorspelling en in de kennis van het magnetische veld van de aarde. Een Nederlandse expeditie is op weg gegaan naar port Dickson, gelegen aan de monding van de Jenessei in Siberië. Zij is helaas in de Kara-zee in het ijs vastgelopen. Gelukkig hebben de deel nemers na een zeer vermoeiende tocht in open sloepen het vaste land weten te bereiken. In 1930 werd betoogd dat het hoog tijd werd een tweede pooljaax te organiseren. Het programma van het tweede pooljaar dat met opzet juist een halve eeuw na het eerste werd gehouden was wel uitgebreider dan dat van het eerste, doch de waarnemingen bleven beperkt tot de poolstreken. Een Nederlandse ex peditie van zes man toog naar het eiland Angelmagsalik bij de oostpunt van Groenland, waar zij op 2 augustus 1932, een dag na het begin van het pooljaar, is aangekomen. Het werk dezer onderzoekers werd met succes bekroond. Pion van xes jaor terug Een Jaar of zes geleden werd ln krin gen van natuuronderzoekers besproken, dat er verscheidene vraagstukken wa ren, die hoognodig in het groot moesten worden aangepakt, omdat zij de krach ten van de enkelingen zelfs die van grote instellingen te boven gingen. Uit dit onderonsje is het grootse plan tot het organiseren van het „internatio nale geofisische jaar 1957/58 voortge komen. Hoewel van een „jaar" wordt gespro ken, zal de onderneming 433 etmalen plus nog tien proefdagen ln beslag nemen. De proeftijd begint op 20 juni 1957 om nul uur burgeriyke Green- wichtijd. Het geofysische jaar begint op 1 juli 1957 nul uur en eindigt op 31 december 1958 om 24 uur. Zo luidt het besluit, dat in september 1955 te Brussel is genomen. Door wie? Door hen die door de „nationale com missies" van de deelnemende landen waren afgevaardigd naar de bijeenkomst van de „speciale commissie voor het in ternationale geofysische jaar". Het doel De geofysica is de wetenschap van de natuurkundige gesteldheid van de aarde, we lte verstaan: de gehele aard bol, dus ook van het inwendige en even eens van de dampkring. De geofysici bestuderen veel meer dan alleen het platte wereldje waarin wij leven. We wandelen of vliegen slechts in het onderste laagje van de bijna duizend kilometer hoge dampkring en wij delven en boren slechts in het bui tenste schilletje van de massieve aard bol. Doch wij zouden graag meer weten van wat er zich afspeelt in de ontoe gankelijke diepten en op zeer grote nog onbereikbare hoogten. reidingen om tydens het internatio nale geofysische jaar kunstmanen, voorden van wetenschappelijke in strumenten, omhoog te brengen. Het zal een uiterste krachtsinspanning zijn die zeer hoge eisen aan de techniek enaan de geldbuidel stelt. Het Con gres van de Verenigde Staten heeft bijna veertig miljoen dolalrs beschikbaar ge steld voor de plannen, die de Ameri kaanse „nationale commissie voor het geofysische Jaar" hoopt te verwezen lijken. Van het vele en vernuftige dat de on derzoekers tijdens het geofysische jaar in het werk zullen stellen, spreekt het omhoog zenden van kunstmanen wel het sterkst tot onze verbeelding. Doch we tenschappelijk gezien, zijn de speurtoch ten van de kunstmanen slechts een deel van de, ln de ware zin des woords, we reldomspannende poging om het inge wikkelde geheim, dat „aarde" heet, te ontsluieren. P.T.T. en investeringsbeperking VAN GEEN INVLOED OP PERSONEEL De directeur-generaal van de PTT heeft aan een personeelsdelegatie medegedeeld, dat nog niets vaststaat omtrent de mate, waarin het PTT- bedryf zijn investeringen zal moeten beperken. Wel kan worden aange nomen, dat het grootste deel van het personeel weinig van een eventuele in. vesteringsbeperking zal merken. Misschien zou er uit kunnen voort vloeien, dat sommigen personeelsleden tijdelijk met ander werk zouden wor den belast, maar dan zal er in ieder ge val toch naar worden gestreefd, dat dit werk is van dezelfde soort en dat het betrokken personeel bij hetzelfde dienst onderdeel te werk blijft gesteld. De di recteur-generaal van de PTT deelde zulks ter geruststelling aan de perso neelsdelegatie, die geregeld overleg pleegt met de bedrijfsleiding, mede i.v.m. aller lei geruchten omtrent personeelsin krimping in het kader van de beste dingsbeperking. die tnans bij PTT de ronde doen. Opvarenden verbaasd over bezorgdheid Twee garnalenkotters liepen gistermiddag langszij van elkaar de Vissers- haven van IJmuiden binnen en meerden om kwart voor zes af in de hoek bij het dok. De IJM. 249 bracht de garnalenkotter Eben Haezer HM. 23, waar over de laatste dagen velen in ongerustheid hebben verkeerd, behouden bin nen. De IJM. 205 was een kwartiertje eerder als voorloper binnen gekomen, Eindelijk was er volledige zekerheid. De drie opvarenden verkeerden in de beste welstand. Het scheepje was behouden en mankeerde niets. Behalve dan de motor. Die had het er dinsdag als bij laten zitten en was eigenlijk de oorzaak van alle narigheid. Deze zucht naar kennis wordt ons niet alleen door wetenschappelijke nieuwsgierigheid ingegeven, doch ook door het belang, dat deze kennis heeft of kan krijgen voor ons doen en laten hier op aarde. Per slot van rekening is ons bestaan volkomen afhankelijk van de gesteldheid van onze planeet en zijn dampkring. Komt niet het weer, om maar een voorbeeld te noemen, voort uit een spel van krachten, dat we pas goed zullen kunnen begrijpen, als de dampkring tot in de verste uithoeken is onderzocht? Er is een theoretische en een prak tische noodzaak om moeder aarde zo grondig mogelijk te onderzoeken. Maar deze taak is zo omvangrijk, dat alleen in internationale samenwerking iets goeds tot stand te brengen is. Doch het internationale karakter van de onderneming spreekt niet in de eer ste plaats uit het deelnemen door landen, die over de gehele wereld verspreid zün. Veeleer wil „internatio naal" zeggen dat het onderzoek over de gehele aarde zal worden verricht. Niet alleen nabij de polen, maar ook daar tussen in zullen vele waarne mingsstations worden ingericht. Ik zal U niet vermoeien met een op somming van alle waarnemingsplaatsen. Laat ik volstaan met U een figuur te tonen. De gestreepte gebieden zijn de streken, waar verreweg de meeste waar nemingsposten voorkomen. In de eerste plaats zijn er de twee gebieden rondom de Noord- en Zuidpool. Verder zijn er drie stroken ter weerszijden van drie meridianen: en wel een meridiaan die ongeveer over Washington, Curagao en Santiago loopt, een meridiaan over het westelijk deel van Europa en Afrika en een meridiaan over Japan en Australië. De schier onmetelijke Stille Oceaan vormt helaas een tamelijk wijd gat in dit net van waarnemingsstations. Natuur helpt mee De dampkring is een zo omvangrijke luchtzee, dat zelfs duizenden waarne mingsposten op de grond, bemand met tienduizend waarnemers, tekort zouden schieten, indien zij geen hulp van de natuur ontvingen. Wie niet sterk is, moet slim zijn. Slim betekent in dit ge val: party trekken van de grote acti viteit van de zon. Zo nu en dan neemt de natuur zelf grootscheepse proeven. Dit geschiedt bijvoorbeeld, als er een zwerm van mil joenen meteorieten door de dampkring klieft, en ook als de zon de aarde een De kunstmaan - een metalen bot met een middellijn van vijftig centi meter - krijgt een zeer belangrijke taak. Zij gaat de dampkring op hoogten van driehonderd tot dui zend kilometers onderzoeken. De vier antennes zenden de radio straling uit, waarmee de kunstmaan haar metingen aan de waarnemers op de grond bekend zal maken. In een volgend artikel zal de kunst maan uitvoerig worden besproken. voorschün. En uit de aard van het poollicht zyn de eigenschappen van de dampkring af te leiden. Omdat de onderzoekers de medewer king van de zon willen uitbuiten, is er zorgvuldig een plan beraamd om alle waarnemers stipt op tyd te waarschu- In de diepte der aarde Nog ontoegankelyker dan de damp kring is het inwendige van de aarde. Ook hier is medewerking van de natuur onontbeerlyk. Aardbevingen zyn onge kend krachtige proeven, waaraan de na tuur niet alleen de aardkorst, maar ook het diepste inwendige van de aarde on derwerpt. De geofisicus wacht geduldig tot het de aarde belieft de proef te doen, om dan onmiddellyk de bevingen en trillingen te registreren. Tydens het in ternationale geofysischej aar zullen voor het eerst ook de aardbevingshaarden in de gebieden rondom de Zuidpool worden onderzocht. Technische krachtproef Hoelang hebben allerlei pioniers niet gezwoegd om in de hogere dampkring binnen te dringen. Bemande ballons en vliegtuigen zyn er in geslaagd tot twin tig, vyf en twintig kilometer omhoog te gaan. Met briesende, bulderende vuur- pylen (raketten) zijn instrumenten tot hoogten van drie tot vierhonderd kilo meters gestegen. Doch ze vertoefden daar slechts korte ogenblikken. Welk een overwinning zou het zyn, indien een voertuig de buitenste damp kring kon doorkruisen om er dagen, misschien zelfs maanden lang. metingen te verrichten? Deze stoute droom zal werkelykheid worden. Amerikaanse en Russische vuurpyldeskundigen treffen voorbe- Narigheid overigens voor de mensen aan de wal. Want de drie gebroeders Van Belsen hadden er zich geen vijf minuten zorgen over gemaakt, dat ze aan de wal wel eens ongerust konden zyn. Ze hadden immers woensdag nog de Duitse kleine tanker Palma gepraaid? En die had beloofd hun motorpech even aan de wal te melden. Dat er met de reddingboot, een vliegtuig en door diver se garnalenvissers naar hen gezocht was. ze keken er vreemd van op. Met mist een schip op zee gaan zoeken? Je kunt makkelijker een speld in een voer hooi terugvinden, meende de 27-jarige schip per Jo van Belzen. die overigens toch wel blij was zijn verloofde Tiny Bakker die onmiddellijk aan boord kwam, weer te zien. OLIELEIDINGEN VERSTOPT Dinsdagmorgen, tydens de laatste trek, merkten ze, dat de motor niet zo goed als anders liep. Een onderzoek wees uit, dat de koelwaterleiding ge barsten was. Later waren de olielei dingen verstopt. Ze waren toen een 8 tot 10 myl noordwest ten noorden van IJmuiden en hadden toen goed zicht. Urenlang zyn ze met de motor bezig geweest, maar 's middags om een uur of drie besloten ze een dutje te gaan doen. Ze waren al van zondagavond af in de weer. Woensdag zijn zé opnieuw met de motor aan het werk gegaan. Het was toen dik van de mist. Door de stroom waren ze wat zuid-over gezet. Om niet verder uit de koers te raken, zijn ze toen voor anker gegaan. AANDACHT GETROKKEN 's Middags hebben ze met het op en neer halen van de vlag de aandacht weten te trekken van de kleine Duit se tanker Palma. Ze zyn even langszy gekomen, maar de drie broers waren er wel wat huiverig van. Zo'n groot schip kan je gemakkelyk kraken en Tijdens het internationale geofy sische jaar zijn duizenden waar nemers op een paar honderd posten doende allerlei soorten metingen te verrichten. Verreweg de meeste waarnemingsposten be\>inden zich in de vijf gebieden, die hierboven gearceerd zijn aangeduid: nabij de Noord- en Zuidpool zullen ettelijke groepen van vele nationaliteiten hun instrumenten opstellen. Verder zijn er rondom de meridiaan van 80 gr. westerlengte en de meridiaan van 10 en 140 gr. oosterlengte vele posten. Sommige zijn bestaande instellin genandere worden in het bijzonder voor het geofysische jaar gebouwd en ingericht. Nederland vestigt een station op Curasao en op Nieuw- Guinea. De figuur is een ruwe schets van de gordels van waarnemingsposten. dan zak je naar de diepte voor je 't weet. De Duitser vertelde ook niets over een noodbericht, dat door Sche- veningen-Radio was uitgezonden. Ze vroegen aan de Duitsers brood, melk en sigaretten-papier. Het laatste had den ze niet, maar ze gaven een helo slof sigaretten en dat was nog wel zo plezierig. De door de Duitser aan Scheveningen- Radio opgegeven positie klopte helemaal niet, aldus de schipper. Ze zaten een myl of tien dwars uit de wal van Zandvoort. Dat ze door de andere gar nalenvissers niet gezien waren, vonden ze ook zo gek niet. Ze hadden wat dro ger gevist dan die anderen en boven dien die mist. En wie verwacht nou, dat het bijna een week lang mistig zal zyn. Schipper Jo van Belzèn had het nog niet eerder meegemaakt dan in de week na de februariramp. En geen zuchtje wind. dus je zeilen hoefde je ook niet bij te zetten. Vrijdagmorgen was er eindelijk een kouwtje gekomen uit het zuiden. Ze hadden er direct gebruik van gemaakt en waren voor de vloed naar de kant van IJmuiden gekomen. Maar om één uur was het weer over. Gelukkig werden ze toen kort daarna opgemerkt door de uitvarende treiler Stadt Enckhuvzen. Die gaf een seintje aan Schevenirigen- Radio en via de kustwacht werd de reddingboot Neeltje Jacoba. die in de buurt van Noordwijk zocht, gewaar schuwd. En of hij meteen even de bood schap wilde doorgeven aan de IJM. 205 en de IJM. 249. die ook die kant uit waren. Om vier uur vrydagmiddag maakte de IJM. 249 de vermiste kotter vast op een myl of acht noordwest van IJmui den. Schipper Barend v. d. Ree was de gelukkige vinder. En toen samen op huis aan. GERUST GESTELD De moeder van de drie opvarenden was intussen in Arnemqiden al gerust gesteld. De burgemeester was haar persoonlyk het goede nieuws komen vertellen. En ook,daar keken de drie broers raar van op. Was het dan zo erg? Toch waren ze wel blij nu bin nen te zyn. Vandaag is Jan, de jong ste van de drie, jarig. En zondag viert Klaas, de middelste, zyn 24ste ver jaardag. Na een reis. die voor een garnalenkotter meestal niet langer dan 24 uur en doorgaans zelfs veel korter duurt, hebben ze nu alle reden die verjaardagen extra te vieren. En die honderd kilo garnalen, die intussen voor de consumptie niet meer geschikt zyn? Ze brengen toch altijd nog de vismeelprys op. Uifsfel in «Ie zaak van prijsvraagadvertenfie Voor de Amsterdamse kantonrechter zou vanochtend de directeur van de eerste Nederlandse Puzzelonderneming terecht staan wegens het plaatsen van de prysvraagadvertentie „Quitte of dub bel" m een radioweekblad van 5 februari 1956 (De Radiobode). Dit wordt als een overtreding van art. 1 der lote rij wet beschouwd. De officier van Justitie heeft onverwachts in deze zaak. die een gevolg is van de actie der Jutitie tegen kansspelen in persorganen, de dagvaarding ingetrokken. Aangeno men wordt, dat het hier om een vorm fout gaat en verwacht wordt, dat de Officier binnenkort een nieuwe dag vaarding zal uitbrengen. In de dagvaarding van de prijsvraag puzzel „Kruis of munt" ontbrak, dat deze was gehouden zonder de verplichte toestemming van de minister van Justi tie. De raadsman in deze zaak conclu deerde op grond van het ontbreken van dit element tot nietigverklaring der dagvaarding subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter moet nog uitspraak doen. Gerrit de Sfofteraar OFFICIER VAN JUSTITIE GAAT IN APPEL De officier van Justitie, mr. W. Tonckens. heeft tegen het vonnis van de rechtbank, waarby een 37-jarige chauffeur als in- en uitbreker bekend als Gerrit de Stotteraar, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroor deeld, hoger beroep aangetekend. De Officier had acht jaar met aftrek ge- eist. TkUL&st. o?g*Sui*wu.rnst in «ate. Luids*. kooA 92aftqam su> Swiie. aan Vtum&mstisdr TVtuü^ïont. kijat hxopn 119 pttoomnbsin UndShtUttt- Woruwj. kuitodoep Iwmaw de, wüötuUuta» zorvüu tuis Htóte-ïItUw.. wattta/, t wwkaen nieuwe bonk.. ,&öp RoiyttÈw*óxmk... *j 0&32. weak tnerktenua Ook hei wCA* bLjYta./. - Lwtt 0 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11