Kantongerechtsgebouw in Alphen inderging een interne verbouwing Katwijk kan trots zijn op brandweer C.H.NOLET Zittingszaal grondig gewijzigd FALCONJAS Bemiddelt Abdoelgani tussen president Soekarno en Hatla? OOK AMERIKA PROTESTEERT BIJ HONGAARSE REGERING Burgemeester H. Duiker reikte aan 18 leden een diploma uit life Jaargang Vrijdag 8 maart 1957 Vierde blad no. 29081 De kantongerechtsgebouwen in ons land vallen, over het algemeen, zowel het niteriyk als het interrieur betreft niet bepaald op door arohitectoni- t echoonheld. Maar al te vaak gaat de uiterlijke soberheid, gepaard met een ohting, die doet vermoeden dat de bestedingsbeperking voor kantonge- itsgebouwen reeds vele tientallen jaren geleden gold. ét gebouw van het Alpheuse kanton- jcht is gebouwd in 1880 en tot voor ele maanden was er nog niets aan gebouw veranderd. Het voldeed reeds j niet meer aan de eisen, die men jrlijkerwys aan een dergelijk gebouw stellen. De Indeling was bijzonder Wktisch, zodat er weinig efficient erkt kon worden. Het is de kanton- iter. mr. H. H. Kirchheiner gelukt (temming te krijgen voor een gron- I verbouwing. De betreffende instan- in Den Haag hebben het nodige I ter beschikking gesteld, zodat een edige interne verbouwing en her- chting plaats kon vinden. Dezer da- is men met dit werk gereed geko- 1, en vanmiddag is het vernieuwde d in gebruik genomen. ZITTINGSZAAL Niet alleen de rechtszaal heeft een (langrijke verandering ondergaan, >k de kamer van de griffie heeft een adere plaats gekregen en is nu te nden beneden, direct rechts in de ing. De rechtszaal zelf is belangrijk ▼groot, en heeft thans een lengte van 1^0 meter en een breedte van 5 me- r. vergroting is mogelijk geworden, de verplaatsing van de kamer van jriffie. die vroeger achter de pu- le tribune was en welke thans bij de is getrokken. De tafel van de kan- rechter Is thans verplaatst van de rd- naar de zuidzijde van de zaal. kerkelijk Leven tEF. CONTACTKRING KERK EN KUNST l het midden van de Geref. Kerken in contactkring gevormd van belang enden in de esthetische vormgeving leze kerken, waarin o.a. zitting geno- i heeft de heer Meindert Zaalberg, lenbakker te Leiderdorp, tijdag 12 april zal deze kring in het khotel te Amsterdam een byeen- ist houden naar aanleiding van de loonstelling „na-oorlogse protes ts kerkbouw". DUITS EVANGELISCHE KERK Een oostelijke en westelijke tak? 6 Synode van de Duitse Evangelische t heeft besloten dat er veldpredi- i zullen worden benoemd voor het tduitse leger, zich daarbij niet sto- i aan de waarschuwing van de Oost- Be regering om: „Het Duitse milita te" niet te steunen. It besluit had twee-derde van de linen nodig, terwijl meer dan een Ie van de afgevaardigden uit Oost- «land komt. De uitslag van de stem. g was 91 tegen 19, bij 5 onthoudin- In de Oostduit.se pers is verklaard, deze maatregel ernstige gevolgen de kerk in Oost-Duitsland zal heb- In kerkelijke kringen vreest men, men zal trachten de kerk in een elijke en een westelijke tak te ver- STUDIECOMMISSIE OVER PROCESSIES IN LIMBURG culturele raad Limburg is bezig de voorbereiding van een dag der burgse volkscultuur, die gewijd zal aan het vraagstuk der processies in burg. Westies die in het definitieve rap- i behandeld zullen worden, zijn o.m. tleding. al of niet bidden tijdens de sessie, de plaats van de geesfeiyk- l en de zang tydens de processie, de je volgens traditie of telkens ge- 'gd de straat-, de gevel- en eta- versiering. de rüstaltaren. de duur processie, het aantal processies, de Jessie in de stad en de landelijke pro- ie, moet iedereen meetrekken of ben ook de kijkers werkeiyk deel de plechtigheid, de waarde der rtelijke broederschappen en ere- hten NED. HERV. KERK. (toepen te R1 rusu m age est J. A. Poel- vicaris te Wassenaar, togenomen naar Tolbert P. W. B. Ha- >P te Dokkum Wankt voor Haamstede (toezH. is te Sleeuwijk. Jnoemd tot geesteiyk verzorger van de Itingen te Rekken dr. B. Breek te Kat- Bke. Tot geestelijk verzorger van de Neemgeztnnen ln het Witte Dorp te (thuizen ds. W. Th. v. d. Wlnat te fiderloo. GEREF. KERKEN. troepen te Drijber P. van Breugel, d- te Amsterdam. R. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. •toepen te Buitenpost J. M. Goedhart, i- te Kampen. zodat het college nu geen last meer heeft van de zon. Dit heeft bovendien het voordeel dat de kantonrechter, de offi cier en de griffier vanuit de kamer van de kantonrechter direct de zittingskamer kunnen betreden en zich geen weg meer behoeven te banen door het publiek. Tegenover de nieuwe zittingstafel met daarachter de nieuwe stoelen bevindt zich het beklaagdenhekje met ter weerszijden lessenaars voor de ad vocaten. Achter een smeedyzeren hek bevinden zich drie banken voor het pu bliek. De banken zyn alle met leer be kleed. Het geheel maakt een prettige indruk, mede door de nieuwe verlich ting. Achter de kamer van de griffie bevindt zich de kamer van de griffier, de heer J. Nierop. Aan de overzyde van de gang is een keukentje en een kamer voor de advocaten. Het gebouw is goed ver warmd, en in een lichte kleur geschil derd. Aan het uiteriyk van het gebouw is weinig veranderd. Wel is het toe gangshekje iets verplaatst en is het ge bouw ook aan de buitenzyde geschilderd. Onder grote belangstelling is het ge bouw vanmiddag weer in gebruik ge nomen, waarop wy morgen nader terug hopen te komen. De vernieuwde zittingszaal van Alphens kantongerecht. (Ingez Med.-Adv Als U een REGENJAS koopt koop dan een originele wy hebben 'n grote sortering v.a. f 45.tot f 145. HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 Off. Paloondealer FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Van BloklandCraandyk, z Arnhem: Hin-Francken, z. Haarlem; Van der Velde-van Dyk, d. Rotterdam; N. M. Peters-Hofland, z. Den Haag; De Ruyter de Wildt-Hoyer, z. Salisbury; Kluyver-van Leusen, z. Salisbury. Overleden; P. J. Visser, m. 78 j. Dordrecht; J. C. B. Thier, m. 66 j. Apel doorn; A. C. G. den Hertog, m. 74 j. Rotterdam; C H. van der Loo, m. 79 j. Arnhem; C. M. J. Edelman, vr. 55 j. Rotterdam; Dr. J. M. Pannekoek-Nassau Noordewier, vr. 85 j, Wageningen; Mr. Schaatsenrijdstertjes ontmoetten de Prins „Dag van haar leven!" De jeugdige Nederlandse schaatsen rijdstertjes Joan Haanappel en Joukje Dijkstra, die ln verband met de Inter nationale wedstrijden ln de V.S. ver toeven. hebben gisteren de dag van haar leven gehad. Op het vliegveld Idlewlld by New York ontmoetten zij Prins Bernhard voor zijn vertrek naar ong land. Toen zy nameiyk gehoord hadden, dat de Prins per vliegtuig naar Neder land zou vertrekken precies een uur voordat zy zelf naar Ztlrich zouden ▼liegen, besloten zij wat eerder te komen ln de hoop. dat men haar aan de Prins zou willen voorstellen. En zo geschiedde! Kort nadat Prins Bernhard op het vliegveld aankwam, werden de 15-jarige Joukje en de 16-jarige Joan aan de Prins voorgesteld. Het verzoek daartoe werd door de Prins gedaan, op het ogenblik dat hij ln de motregen bij het vliegtuig stond te praten met Prins Aschwin en enige andere leden van zijn gezelschap. „Hebt U tyd?", vroeg iemand van het gevolg de Prins. „Twee Hollandse schaatsenrydsters zouden aan U willen worden voorgesteld." „Natuurlyk", antwoordde de Prins onmiddellijk, „Ik vind het leuk ze te leren kennen". En dus kwamen de twee meisjes, blozend en wel. uit het station te voorschyn en maakten eerbiedig reverences. „Ik zag Jullie lachende gezichten, toen ik door het station kwam en dacht al. dat jullie Hollanders was", zei Prins Bernhard. Derde „opstand" nu in Atjeh aan de gang? De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken-op-non-activiteit, Roeslan Abdoelgani, tegen wie een rechtsvervolging is ingesteld wegens overtreding der deviezenbepalingen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan dr. Moh. Hatta, naar wordt aangenomen in verband met de uitnodiging van president Soekarno aan Hatta voor een samenspraak. Maandag had Abdoelgani een onderhond met de president gehad. Politieke waarnemers menen, dat Abdoelgani optrad als tussenpersoon tu»sen de belde staatsleiders, op wier hereniging door de religieuze partijen, de leger leiding en de buitengewesten wordt aangedrongen. Zij geloven, dat thans wordt gewerkt aan een compromis met betrekking tot de plannen van de president. Volgens hen moet Soekarno wel van de diensten van Hatta voor het land ge bruik maken, om aan de tegenwoordige desintegratie een einde te kunnen maken. Zjj achten het echter onwaarschynlijk, dat een fel anti-communist als Hatta in deelneming van de communisten in welke regeringsinstantie dan ook zal kunnen toestemmen. De voorzitter van het Parlement, mr. Sartono heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regering een wetsontwerp inzake de noodtoestand heeft ingediend, ter vervanging van de bestaande bepalingen inzake de staat van oorlog en beleg, die nog dateren van het vroegere Neder landse bestuur en thans nog van kracht zyn. Enige tyd geleden werd gemeld, dat president Soekarno als opperbevelheb ber van de Indonesische strydkrachten, Aanhouden van legatiebezoekers Mysterieuze communist verdedigt Rakosi Na Oostenryk hebben ook de Verenigde Staten geprotesteerd by de Hon gaarse regering tegen het laten arresteren van Hongaarse burgers, nadat deze een bezoek gebracht hadden aan het Amerikaanse gezantschap te Boedapest. Washington verzoekt met nadruk een einde te maken aan de .inbreuk" op de Amerikaanse diplomatieke rechten. Tegen Oostenryk heeft de Hongaarse regering alweer een tegenactie onder nomen ln de vorm van een nieuwe beschuldiging van hulpverlening aan de contra-revolutie in Hongarije. De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken gaf te kennen niet tevreden te zijn met het (overigens duidelijke en afdoende) antwoord van Oostenrijk op de Hongaarse beschuldiging van 21 februari. Het ministerie zou over voldoende documenten beschikken ..om te kunnen bewyzen, dat het neutrale grondgebied van Oostenryk gebruikt is voor het vervoer van wapens ten behoeve van de contra-revolutionaire fascisten, die uit het Westen kwamen!" „Onrechtvaardige aanval" Voor het eerst sinds Matyas Rakosi vorige zomer als secretaris-generaal van de Hongaarse communistische party de feiteiyke leiding in Hongarye verloor, is gisteren zyn optreden weer eens in het openbaar verdedigd. R. Hattink, m. 77 j. Bilthoven; H. zyi- gtra-Span, vr. 86 j. Leeuwarden; J. Boe- ken-Bruinvels, vr. 48 j. Amsterdam: I. Kattenburg-Dahl, vr. 70 j. Amsterdam; P. Ch. Eichholtz m. 64 j. Amsterdam; Dr. H. Loeb van Maerssen. m. 34 j. Am sterdam. Op uitnodiging van het gemeentebestuur kwam gisteravond in de trouw zaal van het Katwykse raadhuis een 18-tal leden van het korps der vrijwillige brandweer met hun dames byeen om uit de hand van burgemeester H. Duiker het diploma brandwacht 2e klasse in ontvangst te nemen, waarvoor zy op 15 januari j.l. examen aflegden. By deze plechtigheid waren ojn. tegenwoordig de commandant van de Katwijkse brandweer, de heer J. A. Gesink, wethouder D. C. van Leeuwen, de heer K. D. Gerth van WUk, commandant van de kring Bescherming Bevolking Zuid-Holland I, de heer B. Klaasen, lid van de Leidse brandweer, die bij de opleiding van zijn Katwykse collega's als instructeur was opgetreden, de heer J. L. Veldhuijzen van Zanten, hoofdcommies A ter gemeen, tesecretarie en de heer C. Körnmann, administrateur van de Katwykse brandweer. Na alle aanwezigen, namens het ge meentebestuur, welkom te hebben ge heten, begroette burgemeester H. Dui ker in het byzonder de echtgenoten en verloofden van de brandweerlieden en dankte hen voor de opofferingen die ook zy zich in het belang van het brand weerkorps hebben moeten getroosten. Dit diploma is aan uw mannen niet cadeau gegeven, aldus de burgemeester. Veel moeite, studie en tyd hebben zy hiervoor over moeten hebben en ik mag U dan ook wel gelukwensen met het bezit van dergelyke mannen, die zich niet alleen geven, doch obk bekwamen voor hun vrywillig en belangeloos op zich genomen taak. Met deze kwalitei ten kan het niet anders of zy moeten ook goede huisvaders zyn. De burge meester, die zelf het afnemen van het examen gedeeltelijk had bygewoond, constateerde voorts dat de stof welke werd behandeld, dermate zwaar was, dat hierdoor het diploma tot een onder scheiding wordt gemaakt. Spreker bracht voorts dank aan de instructeur, de heer B. Klaasen, voor alle tyd, moeite en toewyding, besteed aan de opleiding, die zodanig was geweest dat hem van de zyde van de Ryksinspectie voor het Brandweerwezen een compliment werd gemaakt voor de behaalde examen resultaten. Na te hebben opgemerkt dat het gemeentebestuur er zich van over tuigd acht dat Katwyk trots kan zyn op zyn korps van de vrywillige brand weer, besloot burgemeester Duiker met de geslaagden van harte geluk te wensen met het behaalde resultaat. UITREIKING Vervolgens ging burgemeester Duiker over tot het aan ieder persoonlyk uit reiken van het behaalde diploma aan de geslaagden, t.w. achtereenvolgens de heren J. van den Oever, J. Dubbeldam, J Kuyt. G. de Best, Jacs, Arnoldus, P. Burgerhout. G. Blok, D. Meyvogel, A. j Parlevliet, G. Haasnoot, N. Schuitema- ker, C. Klok, A. van der Plas. P. Bekker, W van Duyvenvoorde, C. van den Tol j en P. Kompier. Een byzonder woord kregen daar bij de Keren J. van den Oever, de oudste der geslaagden, die gisteren I ook juist zijn verjaardag vierde, A. Burgemeester H. Duiker over handigt het diploma aan de heer van den Oever (rechts), na hem ge luk te hebben gewenst met zijn 49e verjaardag, die hij juist gisteren vierde. (Foto L.D./van viiet) van der Plas, die het hoogste aantal punten behaalde en C. van den Tol, die onder zeer moeilijke omstandig heden. ziek te bed liggend, zyn examen aflegde. De burgemeester besloot de uitreiking met de commandant van de brandweer, de heerA. Gesink. geluk te wensen met he^feit dat deze commandant is van een korps, dat zulke uitstekende resultaten wist te behalen. De heer Ge sink, die opmerkte zijn mannen reeds geluk te hebben gewenst met hun pres tatie, feliciteerde vervolgens de „brand weervrouwen" met het aandeel dat zy in het succes van haar mannen hadden gehad. By de brandweer, aldus spreker, moet men evengoed op de dames kun nen rekenen als op de brandweerlieden zelf. De heer Gesink besloot met het overbrengen aan het gemeentebestuur van de wens van zy'n mannen om ook in de gelegeheid te worden gesteld voor hogere vakdiploma's op brandweerge- bied te studeren. Namens B. en W. meendt de burgemeester hierop wel een bevestigend antwoord te mogen geven. In een kort woord betuigde vervolgens de heer B. Klaasen zyn voormalige leer lingen dank voor de prettige wyze waar op zy hem het lesgeven hadden mogelijk gemaakt. Als laatste spreker bracht, namens de geslaagden de heer J. Dub beldam de instructeur dank voor de ge- noten opleiding en bood hem als blyvend aandenken een fototoestel aan. Men bleef hierna nog geruime tyd in gezel lig samenzyn byeen. Als men zo gezellig byeen is, mag de paraatheid van het korps niet vermin deren. vandaar dat de brandweerwagens bij het raadhuis geparkeerd stonden. Een van zijn voormalige medewerkers Jozsef Revai. schreef in het communisti sche partyblad, dat Rakosi wel fouten had gemaakt, maar dat de aanvallen op hem vaak onrechtvaardig zyn en een dekmantel vormen voor „tegenrevolutie". Het Hongaarse publiek ziet in dit arti kel een nieuw bewys, dat de communis tische party steeds meer tot het Stali nisme terugkeert. Ook ln de communistische regering is men weinig ingenomen met deze nau welijks verbloemde aanval op Kadar en dat door een van de vroegere leiders, die naar men aanneemt oog in de Sovjet-Unie vertoeft. Men vraagt zich af. wie er voor gezorgd heeft, dat dit artikeltje werd opgenomen. En men stelt nadrukkelijk vast, dat de publikatie samenvalt met de aankomst van de nieuwe Russische ambassadeur ln Boe dapest Arrestaties Overigens heeft het Hongaarse publiek zo'n gedachtensteuntje niet nodig om zich te kunnen realiseren, dat de communis tische harde hand weer is terugge keerd. „En groot aantal arrestaties" wer den weer verricht in de buitenwyken van de hoofdstad, liet Radio-Boedapest we ten. De Hongaarse militie had met be hulp van militairen, overvallen gedaan op café-restaurants. In Ujpest werden 27 personen aangehouden. Radio-Boedapest berichtte eveneens, dat te Szolnok drie leiders en verschei dene leden van een „gewapende tegen- revolu'tionaire organisatie" waren gear resteerd, die van plan waren op vyftien maart, de dag van de herdenking van de revolutie van 1848, een aanval te doen op de hoofdstad. De organisatie zou, vol gens de omroeper, op verscheidene plaat sen grote hoeveelheden wapens verbor gen hebben gehouden. Volgens te Wenen gepubliceerde be richten zyn 52.000 Hongaarse vluchtelin gen in Oostenryk achtergebleven. Meer dan 118.000 zijn naar het buitenland ge gaan en iets meer dan 4000 Hongaren zijn vrijwillig naar hun land terugge keerd. Dit jaar nationaal défilé te Soestdijk 2000 vertegenwoordigers uit het gehele land Speciale berichtgeving Elk jaar opnieuw is het défilé voor het Paleis Soestdijk op Koninginne dag een manifestatie geweest, welke meer een zuiver plaatselijk karakter had en zulks op wens van de Ko ningin zelve, dan een nationale. De comité's van Baarn en Soest, die dat défilé organiseren, hebben echter plannen om dit jaar van deze opzet geheel af te wijken. Men wil er nu een nationale manifestatie van ma ken, omdat na dit jaar, waarin het Koninklijk Huis zoveel onrecht is aangedaan door buitenlandse laster, de behoefte bestaat en tevens de ge legenheid om het hele volk in dit défilé te betrekken. Daarom zullen de burgemeesters van alle plaatsen in ons land binnenkort een uitnodiging ontvangen in hun plaats twee officiële vertegenwoordigers aan te wijzen, die de gemeente zullen vertegen woordigen op een nationaal défilé voor het paleis. Deze 2000 vertegenwoordigers uit het gehele land zullen dan als een openlijk blyk van ongeschokte trouw de- I fileren voor de Koningin. Men wil des ondanks ook het gebruikelijke défilé van de steeds byna 15 000 bewoners van Soest. Baarn en omstreken laten door gaan. Intussen zijn reeds maatregelen getroffen om de 2000 landgenoten van het défilé van „trouw en aanhankelijk heid" die dag een onderdak te verschaf fen en eventueel logies. voor geheel Indonesië de staat van oor log en beleg zou afkondigen, als zyn conceptie niet zou worden uitgevoerd. Samoeals afgezant in Djakarta Intussen is majoor Ngantoeng, als vertegenwoordiger van kolonel Ventje Soemoeal, die de macht ln Oost-Indo- nesië aan zich trok, in Djakarta ge arriveerd voor een bespreking met de betrokken autoriteiten over deze ge- zagsovername. Gaharoe werkt in Atjeh Volgens het blad „Pedoman" heeft de militaire bevelhebber van Atjeh, luitenant-kolonel Sjamoean Gaharoe, een commissie in het leven geroepen die ruilhandel moet dryven met de landen in zuid-oost Azië, ten behoeve van Atjeh. Hieruit wordt afgeleid dat de derde opstand tegen de Centrale regering in Djakarta een feit is. Gaharoe heeft bepaald, aldus het blad, dat de Inkomsten welke normaliter voor de Centrale regering waren, zullen worden aangewend ten behoeve van Noord-Sumatra. Van een gewapende op stand om deze eisen kracht by te zetten, zyn op het ogenblik nog geen berichten ontvangen. Tot nu toe schynt de revolte van Gaharoe. de derde in korte tijd, een zuiver administratieve te zyn. Niet alleen zou het militaire district Atjeh een door de regering in Djakarta niet geoorloofde ruilhandel voeren, ook bevelhebbers In Borneo, Zuid-Sumatra en de revolutionaire raden op Celebes en Sumatra, zouden dergelyke onder nemingen begonnen zijn. Gaharoe wil het geld, dat hy door de rubberhandel verdient, gebruiken voor ontwikkelingswerk. Ook wordt gezegd dat overste Gaharoe een deel van zyn inkomsten uit deze handel ten grond slag wil leggen aan de rehabilitatie van leden der Daroel Islam, die al drie en een half Jaar tegen de regeringstroepen stryden. Wairisal vrij De oud-premler van de z.g. „Reubliek der Zuid-Molukken", Wairisal, die we gens deelneming aan de door de RMS tegen de Indonesische republiek georga niseerde opstand tot gevangenisstraf was veroordeeld, is in vryheid gesteld. Hy zou zich bereid hebben verklaard mede te werken aan de wederopbouw van het land. fTngez. MedL-AffT.) NIEUWE RIJN 49 VALSPAR BOOTLAKKEN Koningin begroette Prins op Schiphol Vanochtend tegen half tien trok de zware mist, welke boven de Am sterdamse luchthaven hing, snel op en nadat de KLM-machine uit Me xico was binnengeloodst, kwam te gen 10 uur ook de Super-Constella- tion „Wijvern" uit Neiv-York op Schiphol aan. Koningin Juliana was een half uur tevoren per auto op Schiphol gearriveerd, waar zij werd ontvangen door de KLM-directeur ir. F. Besancon en de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Op Schiphol waren verder aanwezig de secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaff, die enkele weken geleden met Prins Bernhard naar Amerika was ver trokken, maar na het bezoek aan Mexico was teruggekeerd. Voorts bevonden zich er ter begroeting de adjudanten van de Prins, reserve luitenant-kolonel C C. Geert-sema en luitenant ter zee eerste klasse W. van Ros sum. Koningin Juliana verwelkomde Prins Bernhard by het vliegtuig op harte- lUke wijze. Koningin en Prins onder hielden zich enkele minuten met el kaar. waarna de Prins de autoriteiten en de leden van het gevolgd begToette die zich eveneens op het platform be vonden. Vervolgens stapten Koningin Juliana en Prins Bernhard in de hofauto, welke ln snel tempo Schiphol verliet. 12 jarige jongen uit Noordwijkerhout verdronken Gistermiddag is de 12-jarige J. Broek, hof. wonende Nieuwe Duinstraat te Noordwykerhout op droevige wyze om het leven gekomen. Na schooltyd begaf hy zich met 5 vriendjes naar de 'an- derysloot, waar zij zich gingen vermaken met vlotje varen. By een onverwachte beweging van het vlot is hy te water geraakt. Hy verdween onmiddellijk in de diepte. Het water is op dit plaats 4 meter diep. Een van de vriendjes is hem nog nagesprongen, maar kon hem helaas niet redden. De politie heeft tot donker naar het lyk gedregd, doch zonder re sultaat. De verslagenheid in het dorp is algemeen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7