„HET GELUKKIGE GEZIN!" Nederland kan niet zelfstandig economische crisis bestrijden Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Colijn en de zijnen verdedigd Hongaarse vluchtelingen passen zich meestal voorspoedig aan Wat bedoelt de Sovjet-linie met die plotselinge beschuldiging? G" N 96ste Jaargang Vrijdag 8 maart 1957 Derde blad no. 29081 Dit Kabinet is vlieger zonder staart Minister Zijl stra in verkeerd gezelschap (Van onze parlementaire redacteur) In het Kamerdebat over de bestedingsbeperking is vooral van de zijde van de P.v.d.A., ter vergelijking, met afkeer gesproken over de „bezuinigingspolitiek" van de ministers Colijn en Oud in de jaren van economische crisis tussen 1930 en 1940 en de heer Roemers zei gisteren nog eens, dat voor de P.v.d.A. de heer Oud altijd het symbool blijft van de werkloosheidspolitiek uit de dertiger jaren. Tegen die kritiek kwam in de eerste plaats de heer Hazenbosch (A.R.) in het geweer, die eraan herinnerde, dat zijn geestverwant Colijn voor een situatie was gesteld van economische neergang, terwijl nu topbedrijvigheid heerst, zodat een vergelijking niet juist is. Ons land stond alleen In de dertiger jaren heerste er een economische crisis in geheel de wereld van ongekende omvang. De landen slo ten hun grenzen voor onze produkten. Daar kon Colijn niets aan doen, maar daardoor was de situatie anders dan nu. Er heerst nu een grotere koopkracht in de wereld en toen we na de oorlog in moeilijkheden verkeerden, hebben we steun gekregen van Amerika. Indien we thans in dezelfde situatie verkeerden als in de jaren tussen 1930 en 1940, zou men internationaal de zaken anders aanpakken omdat ons inzicht in de eco nomische wetenschappen is verrijkt, maar die leren ook, dat een klein land als Nederland niet zelfstandig een eco nomische depressie kan bestrijden. „Het heeft mij gegriefd", aldus de heer Hazenbosch, „dat minister Hof- stra Colijn en de zijnen onrecht heeft gedaan door de verhoudingen uit het oog te verliezen. Hij vindt zijn „natio nale bestedingsbeperking" nu wel beter dan de politiek van Colijn, maar ik bid hem toe, dat hjj nooit die „na tionale bestedingsbeperking" zal moe ten beproeven in een situatie, die ook maar enigermate met de dertiger jaren te vergelijken is". Laten we bidden op onze blote knieën, zei ook prof. Oud, dat we geen economische crisis meer krijgen als in de dertiger jaren, want ik heb Wel in de Velser tunnel gestopt Gistermiddag 3 uur is de wel in de noordelijke bouwput van de Velser tun nel opgehouden. De Rijkswaterstaat had alle mogelijke maatregelen genomen om deze water toevoer te stoppen, o.m. door diepboring, pompen en het dichtsmeren met slib van de kanaalwand. Men heeft van het gekleurde water van het Noordzeekanaal er was kleurstof in het water geworpen om controle te hebben niets teruggezien in de bouwput. Half miljoen eieren verbrand Een half miljoen eieren, drie auto's een groot aantal machinerieën en pakmateriaal zijn 's nachts verloren gegaan bij een brand in een eierpak- huis van G. M. van Verseveld te Res teren. De schade wordt geschat op enige honderdduizenden guldens. De brandweer kon niet voorkomen dat het pakhuis afbrandde. Men weet nog niet hoe de brand is ontstaan. De eigenaar was verzekerd. Grensgeschil Baarle-Hertog voor Int. Gerechtshof Gistermiddag hebben de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns en de Belgische am bassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straeten Waillet in het Ministerie van Buitenlandse Zaken een overeen komst getekend op grond waarvan Nederland en België besluiten het nu reeds enkele jaren bestaande „grens geschil" in de Belgische enclave Baarle-Hertog nabij het Nederlandse Baarle-Nassau, waarbij enige woon huizen zjjn betrokken, aan het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Het Vredegerecht besloot indertijd geen uitspraak in deze zaak te doen en het geschil verder op diplomatiek niveau te laten behandelen. Daar ook dit ech ter geen oplossing opleverde hebben beide partijen thans besloten het Inter nationale Gerechtshof te verzoeken een uitspraak te doen. Aangezien het hier evenwel gaat om een eventuele afstand van grondgebied zal de overeenkomst waarbij besloten wordt de zaak aan het Internationale Gerechtshof voor te leg gen, allereerst door de onderscheidene Parlementen van Nederland en België moeten worden goedgekeurd. De mon delinge proces-procedure voor het In ternationale Gerechtshof zal worden voorafgegaan door een schriftelijke. Voor Nederland zou de oud-minister van Buitenlandse Zaken mr. E. N. Klef- fens, voor België de oud-minister van Justitie M. Gregoire als pleitbezorger optreden. Meisje bekneld in betonmolen BEENTJES ZWAAR GEWOND. Speciale berichtgeving) Op het bouwterrein op de hoek van de Balistraat en de Bankastraat te Hengelo heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. Een 5-jarig meisje liep zware ver wondingen op aan de benen, toen zij in de betonmolen terecht kwam. Zij was hierop gesprongen en op de rand gaan zitten, met de benen in de bak. Plotseling begon de molen te draaien. Het kind werd gegrepen door het mengapparaat. Zij kwam met de beentjes klem te zitten tussen de rand van de bak en het mengapparaat. Het personeel van de aannemer begon dadelijk de betonmolen te slopen. Na ongeveer drie kwartier was het kind bevrijd en in zorgwekkende toestand naar liet Koningin Juliana ziekenhuis overgebracht. Mén dacht aanvankelijk dat het linkerbeentje geamputeerd moest worden. Hoe de molen in bewe ging is gekomen, is nog niet definitief uitgemaakt. die tijd anders meegemaakt als de heer Roemers. De P. v. d. A. herin nert mjj altijd aan'de tijd van Colijn, blijkbaar omdat men tegen mijn te genwoordig optreden minder bezwaar heeft. Daarom richt men zich maar tegen het verleden. De economie van de knappe minister Zijlstra noemde prof. Oud goed, maar minister Zijlstra vertoeft in verkeerd gezelschap. Zijn goede naam moet niet worden verbonden aan de blokkering van de landbouwgelden, waarvoor hij mede de verantwoordelijkheid op zich heeft geladen. Dat is erger dan soepel heid tegenover de voetbalpool zou zijn. Guerilla-oorlog keerd heeft gevonden. In de Kamer haalde nu gisteren de heer Hazenbosch (A.-R.) een verkiezingspamflet van de P. v. d. A. voor de dag, waarin met trots aan de middenstanders wordt verteld, dat het de ministers van de P. v. d. A. waren, „die de initiatieven namen voor dat beleid". Naar aanleiding van het betoog van minister Hofstra, dat bezuiniging door het Rijk neerkomt op snijden in eigen vlees, vroeg de heer Van de Wetering (CHU) of dat dan wel mag in het vlees van de belastingbetaler, de middenstan der, de consument. Het Rijk moet meer bezuinigen, want de vergeten groepen worden door de prijsstijgingen vermor zeld. Daarmede raakte prof. Oud de kern van de politieke situatie. In de Kamer openbaart zich op de voornaamste punten een tegenstelling tussen de P .v. d. A. en de rest van de Kamer. In het Kabinet is er natuurlijk ook verschil van mening tussen de socia listische ministers en de anderen, maar toch is het Kabinet tot gemeen schappelijke voorstellen aan de Ka-1 mer gekomen, door te geven en te nemen. Het feit, dat de meerderheid van de Kamer het Kabinet niet steunt, maar integendeel een guerilla-oorlog voert met moties, noemde prof. Oud het be wijs hoe ongezond de politieke toestand is. Het Kabinet is een vlieger zonder staart. Van de zijde van de P. v. d. A. is er in het debat weer aan herinnerd, dat men de belastingverlaging van 1955 ver- Metaalindustrie tegen gemeenschappelijke markt De Vereniging van Metaal-industrieën, die met ruim 700 aangesloten bedrijven met een totaal van ca. 150.000 werk nemers de grootste werkgeversorganisa tie in de metaalindustrie is, heeft zich in een adres aan de Raad van Ministers in negatieve zin uitgesproken over het verdrag voor de Europese gemeenschap pelijke markt. De Vereniging geeft in dit adres als conclusie van een uitvoerige studie van het verdrag te kennen dat de gemeen schappelijke markt de Nederlandse me taalindustrie geen additionele afzetmo gelijkheden van noemenswaardige bete kenis zal bieden, zelfs niet indien ons kostenpeil relatief geen verhoging zou ondergaan. De vereniging baseert deze conclusie op de ontwikkeling van de export van metaalprodukten en van de spreiding van deze export. (Ingez. Med.-Adv.) Ruim 200 lieten vrouw en kinderen achter De aanpassing van de ruim 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluch telingen aan de Nederlandse maat schappij verloopt voorspoedig. Het Nationaal Comité Hulpverlening Hon gaarse volk en de Nederlandse Fede ratie van Vluchtelingenhulp, hebben alle reden tot tevredenheid. Op een gisteren te Amsterdam ge houden persconferentie is medegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zon der werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben, alleenstaand of in gezinsvorm, woon- en werkgelegenheid gevonden. De alleenstaande vluchtelin gen (1815) zijn verreweg in de meerder heid. Ruim 200 van hen hebben hun vrouwen en kinderen in Hongarije moe ten achterlaten. Zij worden geplaagd door heimwee, schuldgevoelens en angst. Sommigen krijgen brieven uit hun va derland, waarin familieleden schrijven, dat zij sinds het vertrek van de vluch telingen met ernstige moeilijkheden te kampen hebben gehad. Het is niet een voudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelingen onder dwang worden gedaan, aldus de Nederlanse Federatie. Het komt voor, dat vluchtelingen, door zorgwekkende brieven daartoe ge dreven. willen repatriëren. Een enkele wordt vlak voor zijn vertrek vanuit Hongarije opgebeld door verwanten, die hen zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voorvallen veroor zaken een begrijpelijke onrust onder de Hongaren. In de afgelopen maan den zijn er 92 naar hun vaderland teruggekeerd. Niet altijd zijn het familieomstan digheden die hen daartoe nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurgesteld over de loonsituatie hier te lande. In Honga rije krijgt men n.l. loon naar prestatie en is men onbekend met het jeugdloon systeem. Van de 157 studenten, die hier sinds november van het vorig jaar zijn aangekomen, studeren er 114; het grootste aantal van hen bezoekt de colleges aan de Technische Hogeschool te Delft. Een bijzondere, doch niet on- vert het gebrek aan kennis der mo derne talen in deze gevallen op. Het Nationaal Comité heeft onlangs bemiddeld in de stichting van een Hon gaarse middelbare school te Iselberg (Oostenrijk), die geheel met Neder lands kapitaal is ingericht. De school wordt bezocht door leerlingen, die met hun leraren zijn gevlucht. Ook zorgt het Nationaal Comité voor emigratiebeurzen voor Hongaren, onge acht of zU in Nederland dan wel in an dere Westeuropese landen verblijven. Wanneer men f. 750.per man four neert, passen Australië en Amerika 150 dollar bij. Op 15 maart a.s. vieren de Hongaren hun nationale vrijheidsdag. In verband daarmee worden overal in Nederland, waar Hongaarse vluchtelingen wonen, speciale bijeenkomsten gehouden. De Nederlandse Federatie Vluchtelingen hulp acht het een goed denkbeeld, om op die dag ook de Nederlandse vlag uit te steken, als teken van solidariteit met overkomelijk geachte moeilijkheid. Ie-de nieuwe landgenoten. In Zn eden vraagt men zich verwonderd a f Zó wordt Zweden sneller in Navo gedreven (Ingez.. Med.-Aciv.) (Van onze correspondent in Stockholm) Een klap in het gezicht van een jongen, die overtuigd is van zijn on schuld, kan niet harder aankomen dan de klap, die Zweden van de he ren in het Kremlin heeft gekregen: 14 Zweedse agenten zouden in Rus land zijn ontmaskerd en tot ver schillende straffen zijn veroordeeld. Het Zioeedse ministerie van Bui tenlandse Zaken commenteerde - zo als wij gisteren berichtten - kort, dat de beschuldiging geheel „ab surd" was. Maar waarom die beschuldiging? „Dagens Nyheter", het grootste blad van Scandinavië, noemt de uitdaging zinloos. Dit blad meent, dat Rusland de verhouding met Zweden wil vertroebe len. Dat houdt politieke consequenties I E hoort 't zo dikwijls: het gezin is één van de meest hechte pilaren, waarop een gezonde maatschappij rust. Inderdaad: zó is 't! Nu is het zaak. het „gezin" voor die maatschappij te be houden. Wij behoren tot hen, die wat sceptisch staan tegenover alle geroddel over „ongrijpbare" jeugd en woeste „rock an" rol lers". Waren wij zulke „doetjes"? Ach wat Elke nieuwe generatie heeft er behoefte aan, eens los te barsten en wat de Rock an' Roll van nu betreft, wat zegt U dan van de Charleston van vroe ger? Het mag dan in zekere krin gen erger toegaan dan in mijn tijd: een doodzonde is dat gerol nu ook weer niet en over een tijdje verlopen de excessen van zelf. i i i i i i t U mogen pedagogen, socio logen en psychologen zwaarwichtige en wijsgeri ge rapporten opstellen over onze gedegenereerde jeugd, er zijn altijd „zelfkanters" geweest, waarvan velen weer tot bezin ning komen, als 't harde leven hen genadeloos bij "t nekvel pakt en zegt: „Hou nu op met die onzin, trek fatsoenlijke kle ren aan en ga aan je werk!" Een goed gezin is er waarborg voor, dat de kinderen niet op zijpaden komen; dat is altijd zo geweest en 't zal altijd zo blijven. Ik kan me bést indenken, dat meisjes en jongens liever uit gaan, als vader en moeder al van te voren klaar staan om ze met zedepreken te ontvangen, of als vader en moeder er zélf altijd op uit trekken. In beide gevallen is 't geen góed gezin, want dan ontbreekt de échte liefde en als die er niet is, komt de disharmonie, de ontevredenheid, de „opstan digheid". Dan is er geen huiselijke sfeer en waar géén sfeer is. is de dood in de pot. IN de film „De machinist" hebt ge kunnen zien, waar 't op uitdraait, als er met die sfeer iets aan de hand is. Dan volgt het ene ongeluk op Biet andere. Het mag op een zeker ogenblik allemaal ineens weer in orde komen, in het échte leven is dat lèng niet altijd zo. Gelukkig zijn er in ons land nog talloze gezinnen waar het gezinsverband sterk is en de 'kinderen vader en moeder juichend begroeten, als ze een tijdje van huis zijn geweest, zoals op dit plaatje. Als het gezin „gelukkig" is, hebben de kinderen er heus geen lust in, altijd op straat te zwieren, ofouder geworden, bandeloze „rock an' rollers" te zijn: er is geen zurigheid of op standigheid af te reageren, want vader en moeder zijn prettige kameraden, waarmee 't góed opschieten is. Ze begrijpen bést, dat hun kroost niet zoetig en lieverig hoeft te zijn en er op z'n tijd behoefte aan heeft, het leven eens wat luchtig en jolig op te vatten. Het is met onze kinderen als met onze tegenwoordige prij zen: als je ze té sterk onder druk zet, springen ze op een gegeven moment töch uit de band en dan meestal op een minder leuke manier. HET verbaast me tóch al, dat onze jongeren zich be trekkelijk koest houden, ondanks de vele op haar los stormende invloeden van radio, televisie, strips en beeldromans. Dat ze er af en toe geen schok van krijgen, komt omdat alles geleidelijk ging en ze er van jongsaf vertrouwd mee zijn. Men moet beslist van haar niet verwachten, dat ze in een maatschappij, waarin ieders leven van de wieg tot het graf verzekerd en uitgestippeld ligt, nu óók altijd op muizevoeten zal gaan. Is er 'al eens een explosie, dan ls dit een logisch gevolg van nog altijd levende spontaneïteit en schuimende vitaliteit, die zelfs in een geordende wereld als deze. af en toe aan de op pervlakte komt. Het is góed, dat zij hier en daar nog eens de kop opsteekt ten teken van ondanks alles nog ongebluste levenskracht. En het „gelukkige gezin" zorgt er heus wel voor. dat het binnen de perken blijft. Maar pas op, dat ge van onze kinderen geen vroegwijze, som bere mannetjes en vrouwtjes maakt, waar de fut uit is. Geef ze als-je-blieft óók de kans tot „uitleven"! Daar is onze zo hooggeroem de wetten-maatschappij het béste bij gebaat! in. Indien Zweden door Rusland als vijand wordt beschouwd, is de hele neu traliteitspolitiek verkeerd, zegt het blad, dat steeds voor aansluiting bij de NAVO pleit. Het conservatieve „Svenska Dagbla- det" stelt eerstens zakelijk vast. dat de aanklacht duidelijk op de Baltische lan den is geconcentreerd. De meerderheid van het Zweedse volk zal met vreugde de bevrijding van deze gebieden zien, zegt het blad, maar wijst er meteen op, dat de minister van Buitenlandse Za ken Unden juist voor zijn geringe be langstelling voor het lot van deze lan den zeer veel kritiek had te verduren. Zal juist deze regering, deze man, voor een resolutie in het Balticum werken? WAAROM NIET ALLE NAMEN? In de nota wordt ook van ander ille gaal werk gesproken en allerlei bijzon derheden worden genoemd. Waarom zo vraagt Svenska Dagbladet noemt men dan niet alle namen van de ver oordeelden, maar slechts de Baltische? Waarom geen bijzonderheden over het proces, maar slechts „dat verscheidene agenten tot straffen werden veroor deeld"? En dit blad komt dan tot de tegenovergestelde conclusie, dat het ge heel een propagandistische zaak is. Na het gebeuren in Hongarije en de zeer stroeve reactie op de mede deling, dat de Zweedse diplomaat Wallenberg al jaren geleden in een Russische gevangenis was over leden, zoekt Rusland weer sa menwerkingdoor Zweden angst aan te jagen! Zou dit de bedoeling zjjn en hoopt men hierdoor weer tot een wederopneming van vriendschaps betuigingen te komen dan is de weg zeker verkeerd gekozen, aldus besluit dit blad. TEGEN DE ESTEN Het orgaan van de sociaal-democraten en dat van het vakverbond hebben nog geen commentaar gegeven. Wij mogen hieraan toevoegen, dat Rusland zich ook richt tegen de werk zaamheden van de Estische Vrijheids- raad in Zweden. Men zou al zeer blind moeten zijn om de activiteit van de in ballingschap levende Esten niet te mer ken. In de telefoongids van Stockholm kunnen wü reeds negen Estische orga nisaties vinden, waarbij ook de Natio nale Raad. Van Zweedse zijde wordt alles gedaan om de mensen een nieuw tehuis, een nieuw vaderland te geven. Het is evenwel absurd te veronderstel len, dat de Zweedse regering met deze soms zeer nationaal voelende Esten in het geheim in Estland zou werken. En de bewering, dat de agenten gedeeltelijk door Zweedse militairen voor hun ille gaal werk zouden zijn opgeleid, is ge heel onvoorstelbaar. De belangrijkste vraag is echter, waarom het proces tegen deze man nen eerst nu, nadat het oordeel is uit gesproken, bekend wordt en waarom sluit deze bombastische bekendmaking met de heel zwakke formulering, dat de Sovjet-Unie hoopt, dat Zweden maatregelen neemt dat dergelijke werkzaamheden niet meer voorkomen. Rusland heeft Zweden hiermee een goed stuk naar de NAVO gedreven. Joego-Slavië ontdekt „vijandige activiteit" In een gisteren uitgegeven rapport van de Joegoslavische regering wordt gezegd,dat de veiligheidspolitie „ver scheidene vormen van vijandige activi teit", gericht tegen de binnenlandse rust van het land, heeft ontdekt. De regering vermeldt niets over de soort van vijandige activiteit, maar volstond met de vermelding, dat de methoden reeds van vroeger bekend waren „Verscheidene elementen-' hebben ge probeerd voordeel te behalen uit zekere internationale gebeurtenissen, die de betrekkingen in de wereld hebben ver slecht, en uit de economische moeilijk heden van Joego-Slavië". aldus het rap. port. Deze pogingen hadden echter geen succes. Verder wordt in het rapport gezegd, dat de activiteit van enkele buitenlandse voorlichtingsdiensten op hun bureaus tegen ons land" is toegenomen. Een klein deel van de rooms-katho- lieke geestelijkheid heeft getracht na tionale en godsdienstige tweedracht te zaaien met behulp van „het Vaticaan en zyn propaganda tegen ons land". In het rapport wordt slechts terloops melding gemaakt van de huidige moei lijkheden tussen Joeg-Slavië en de Sovjet-Unie over het „Stalinisme". De regering verklaart, dat zij zal blijven streven naar een verdere versterking van de banden tussen beide landen. Meningsverschillen over ideologische kwesties mogen een vruchtbare samen werking niet in de weg staan aldus het Joegoslavische rapport.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5