STERKE PRESSIE OP KABINET OM MEER TE BEZUINIGEN WEERBERICHT Meerderheid achter drie moties Handel in Marihuana-sigaretten voor goed de kop ingedrukt? BLAZERS B. de Koning Franse minister Pineau niet erg optimistisch over Gaza-strook Oud-premier De Valera witmaar van de verkiezingen in Ierland 96ste jaargang VRIJDAG S MAART 1957 No. 29081 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- /W VUUK LL1L>£I\ L.IN UM31KL per kwartaal; f. 2.35 per maand; L 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Regering kan alleen rekenen op de P.v.tl.A. (Van onze parlementaire redacteur) De plannen, die de regering in de nota over de bestedingsbeperking heeft ontvouwd, zijn nog geen definitieve voorstellen. Maar de Tweede Kamer kan reeds zeggen hoe zij erover denkt. Blijkens een ingediende motie, ondertekend door leden van de A.R., K.V.P., V.V.D. en C.H.U., is een grote meerderheid tegen de blokkering van- de vijftig miljoen gulden extra steun aan de landbouw voor vergoeding von eigenaars- lasten. Het is zeer de vraag of die motie voor de regering aanvaard baar is. Regering krijgt een jaar de tijd De grote meerderheid van de Kamer redeneert aldus: de vijftig miljoen be hoeven in 1957 nog niet te worden uitgekeerd, want volgens de plannen van de regering ligt het niet in de bedoeling vóór 1959 tot uitkering over te gaan. In 1959 ial dan het dnbbele moeten worden uitgekeerd van wat anders per jaar nodig zou zijn. In 1958 zal de regering dus reeds maatregelen moeten nemen voor dekking van het dnbbele bedrag. De regering zal moeten trachten dat bedrag door bezui niging te vinden. Zij heeft daarvoor een jaar de tijd. De door minister Mansholt gewezen uitweg om de vijftig miljoen niet uit te keren, maar beschikbaar te houden om er verbeteringen van bedrijfsgebouwen mee te subsidiëren, vond de heer Bie- wenga (AR) zo mogelijk nog bezwaarlij ker dan blokkering en de heer Droesen (KVP) zei. dat hij was geschrokken van het subsidie-denkbeeld. Dan zou het be drag ook kunnen worden gebruikt voor subsidies aan anderen dan eigenaren, aan wie de gelden toekomen. Dat is het principiële verschil tussen minister Mansholt en de KVP, welke laatste op het standpunt staat, dat de boerenstand recht heeft op de vijftig miljoen als een schuld van het Neder landse volk aan de landbouw. De rege ring heeft een jaar de tijd om compen satie te vinden of te zijner tijd duide lijk te maken, dat blokkering onvermij delijk is. Thans kan de KVP er haar steun niet aan geven. VOORBARIG! De extra steun aan de landbouw wordt gebaseerd op een nieuwe kost prijsberekening, die de grondslag zal vormen voor de garantieprijzen. In die kostprijsberekening zit ook grondrente, die de meerderheid van de Kamer te laag vindt. Daarom heeft de heer Droesen (KVP) een motie ingediend, mede ondertekend door leden van de AR CHU en VVD. waarin wordt gezegd, dat het voorbarig en onjuist is reeds een standpunt ten aanzien van de grondren te te bepalen. Het is alweer de vraag of deze motie voor de regering aanvaardbaar is. De Kamer wil de oplossing van de moeilijk heden naar de toekomst verschuiven, maar minister Mansholt zal voor zijn landbouwbeleid reeds nu willen weten waar hij aan toe is en het gehele kabi net zal voor zijn beleid reeds nu willen weten, met welke financiële consequen ties in de toekomst rekening moet wor den gehouden. ONDER DRUK GEZET Het Kabinet is gisteren bepaald onder druk gezet meer te bezuinigen. De heer Janssen van de KVP was door de rede voering van minister Hofstra en dr. Drees niet overtuigd, dat de regering niet meer kan bezuinigen op de Rijks uitgaven. Hij had onoverkomelijke be zwaren om de inkomstenbelasting of de omzetbelasting te verhogen om het sub sidie van vier cent per liter op melk te handhaven. De voor deze subsidie beno- Politie sloeg toe: 12 arrestaties; hoeveelheid Marihuana( f 45.000) in beslag (Speciale berichtgeving) Twee maanden lang is inspecteur Prakken van de centrale recherche der hoofdstedelijke politie met zijn mannen bezig geweest met een uit gebreid onderzoek naar een complot, dat vrijwel de gehele handel in Marihuana-sigaretten (een verdovend middel) in handen had. Uitein delijk heeft men thans toegeslagen en werden 12 verdachten, 8 West- Indiërs en vier Amsterdamse vrouwen, achter slot en grendel gezet, ter wijl een hoeveelheid Indische hennep (Marihuana) ter waarde van ongeveer f 45.000.in beslag werd genomen. Deze in beslag genomen Marihuana, voldoende voor het vervaardigen van vele duizenden siga retten, was in drie fikse koffers verpakt. Hoofdverdachten in deze zaak zijn twee West-Indiërs. Volgens inspecteur Prakken heeft men thans met hen de leiders van de gehele Marihuana-handel, niet alleen in ons land, maar zelfs in West-Europa, in handen. Koningin en Prins brengen officieel bezoek aan Zweden Het secretariaat van H. M. de Ko ningin deelt mede: H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlandenhébbeti een uitnodiging aanvaard tot een offi cieel bezoek aan Z.M. de Koning en H. M. de Koningin van Zweden te Stockholm van dinsdag 21 mei tot vrijdag 24 mei a.s. H. M. en Z. K. H. zullen de reis naar Stockholm deels per vliegtuig, deels aan boord van Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën" maken. De kruiser vergezeld van de onderzeebootjager Hr. Ms. Frieslanden „Rotterdam", zal op 21 mei a.s. tussen 11.00 en 11 30 uur in de haven van Stockholm voor anker gaan, waarop het offi ciële bezoek een aanvang neemt. Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond; Veel bewolking met plaatselijk wat regen en in de ochtend hier en daar mist, later enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 MAART Zon op: 7.11 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 10.48 uur; onder: 2.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.02 en 20 34 uur. Laagwater te 3.28 en 15.59 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's digde zestig miljoen gulden per jaar zijn zeker te vinden in verdere bestedingsbe perking door de overheid, aldus de heer J anssen. Met de motie van deze strekking, die hij indiende, betuigde de heer Van Leeuwen (VVD) zijn sympathie, evenals de heer Van Eijsden (AR) en de heer Van de Wetering (CHU) wilde zich ook niet. nu reeds aan belastingverhogingen binden voor handhaving van het subsi die op melk. Dan wacht hij liever de de finitieve-wetsontwerpen af. Tegen die tijd zal er een beter inzicht bestaan in de financiële situatie. Ook de heer Van Dis (SGP) verklaarde de motie te zullen steunen. De grote meerderheid van de Kamer staat dus achter de motie. Maar alweer is het de vraag of deze motie voor de regering aanvaardbaar is. Vandaag antwoordt de regering. Op de voornaamste punten kan de re gering alleen rekenen op de steun van de PvdA, die akkoord gaat met de blok kering van een deel van de landbouw steun en blijkens de woorden van de heer Roemers ingenomen is met de ver hoging van de inkomstenbelasting om de subsidie op melk te handhaven. Al leen was de heer Roemers het niet eens met de toezegging van de regering aan alle belastingverhogingen een tijdelijk karakter te geven, want daarmede wordt voor de toekomst voorrang gegeven aan belastingverlaging. Voor 1.8 miljoen kinderpos tzegel s Opbrengst 30ste actie De postzegelactie „Door het kind - voor het kind" 1956, de dertigste se dert 1924, heeft dank zij de mede werking van ruim een half miljoen schoolkinderen van ruim 17000 scho len, een netto bedrag opgebracht van f. 1.800.000. Dit is f. 400.000 meer dan in 1955 en f. 800.000 meer dan in 1953. Het bestuur van de Stichting „Voor het kind" is uitermate voldaan over het resultaat van deze actie, die min of meer werd doorkruist door de hulpactie aan Hongarije en gevoerd werd in de hamsterperiode. Niettemin zijn de schoolkinderen en de plaatselijke comité's erin geslaagd precies 26.344.331 stuks postzegels aan da man te brengen, die aan toeslag een be drag van f. 1 089.000 opbrachten. Boven dien zijn enkele miljoenen prentbrief kaarten verkocht. De honderden kindertehuizen zijn se dert 1924 gesteund met een bedrag van 13.5 miljoen gulden, zijnde de totale op brengst van alle 30 kinderzegelsacties. In Woolwich in Engeland is een nieuw instrumentarium in gebruik genomen voor het onderricht aan marine-officieren, waardoor het mo gelijk is het verloop van zeegevech ten te imiterenzoals dat ook in werkelijkheid aan boord van de gro te vlooteenheden geschiedt. Bij de opening was namens de Nederland se ambassade kapitein-ter-zee Van Boetzelaer (links) aanwezigdie zich door kapitein Lombard Hobson en een lid van de W.R.E.N. liet uit leggen hoe het nabootsen van zee slagen op de borden wordt bewerk stelligd. (Ingez. Med.-Adv.) Sedert men in het afgelopen jaar klei nere groepjes Marihuana-handelaren had opgerold, waren de handelaars in dit verdovende middel tot een andere tactiek overgegaan. Zij deden niet meer zelf hun zaken, doch hadden Amster damse vrouwen en meisjes ingeschakeld, die in café's e.d. het verdovende middel verkochten. De zaak is aan het rollen gekomen, doordat een aantal weken geleden in een café aan de Nieuwe Brugsteeg een vecht partij plaats vond, waarbij een West- Indiër was betrokken. Deze West-Indiër had een mes getrokken en toen de recherche hem na zijn arrestatie fouil leerde, werden enige Marihuana-sigaret ten op hem aangetroffen. Hierdoor kwam men op het goede spoor en kon men de hoofdman aanhouden. Deze was de man, die de handel financierde en de bui tenlandse contacten voor de aankoop legde. De Marihuana werd door varens gezellen van Afrika naar Amsterdam ge bracht. Deze zeelieden, meestal West- Indiërs, kregen zeer speciale opdrachten mee. De finale van deze zaak vond plaats in een nogal louche bar op de Nieuwe Markt, waar alle klanten werden ge fouilleerd, maar tot grote verwonde ring van de politie geen enkele Mari- huana-sigaret werd gevonden. Toen echter een uur later de politie weer terugkwam en de fouillering herhaal de, vond men wel verdovende sigaret ten, te weten in de zakken van enkele klanten. In de korte periode tussen beide invallen was dus weer handel beddreven. De politie hoopt thans dat de handel in dit verdovende middel, waarvan Amsterdam geleidelijk aan het centrum was geworden voor goed de kop is ingedrukt. de grote mode voor meisjes en jongens. In ruiten, strepen en effen blauw, met of zonder koord, koperen knopen, 414 jaar., enorme sortering. Ook in grijze ANTRACIET ROKKEN en JON &ENSBROEKEN. KLEUTER- en KINDERKLEDING HAARLEMMERSTRAAT hoek DONKERSTEEG. Pieter Stuyvesant-prijs voor drie Nederlanders De heren Delprat, Otten en Van Heek Drie vooraanstaande Nederlandse za kenlieden, die zich door het bevorderen van de commerciële betrekkingen bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt bij het versterken van de tussen de V.S. en Nederland bestaande vriendschaps banden en die vooral de wederzijdse waardering van de bewoners deze lan den hebben verhoogd, zijn als eerste Nederlanders voorgedragen voor de Pieter Stuyvesantprijs. De zakenlieden, die voor de toe kenning van deze prijs - ingesteld ter ere van de man, die in de vroeg ste Amerikaanse geschiedenis gou verneur van Nieuw-Amsterdam is getveest - in aanmerking komen zijn mr. D. A. Delprat, oud-directeur Het is er overigens rustig Denen en Noren hebben de wacht betrokken Het politieleger van de Ver. Naties, dat de strook van Gaza is binnengerukt ter vervanging van de troepen der Israëliërs, zal voorlopig ook de verantwoordelijk heid hebben voor de burgerlijke zaken. Een uitgaansverbod, dat woensdag door de Israëliërs was ingesteld naar aanleiding van enkele ongeregeldheden, zal van kracht blijven. De bevelhebber van de V.N.-politiemacht, generaal Burns, heeft de bevolking verzocht ervoor te zorgen, dat zij geen wapens en ontplofbare stoffen bij zich hebben. Het is overigens volledig rustig, zo verklaarde een woordvoerder van de V.N. gisteren. Denen en Noren hebben de wacht betrokken bij voedsel opslagplaatsen, ziekenhuizen en openbare gebouwen. De Franse minister van Buitenlandese Zaken, Pineau, toonde zich gisteren niet erg optimistisch over de nieuwe toestand in Gaza. Voor de commissie van Bui tenlandse Zaken van het parlement verklaarde hR: „De oplossing voor de status van Gaza is onzeker en in zichzelf onnauwkeurig, daar zij geen waarborgen bevat, dat de Egyptische zelfmoord-brigades him aanvallen op Israël niet zullen hervatten". Amerika ondersteunt vrije vaart door Golf van Akaba Over de toestand aan de Golf van Akaba was de Franse minister beter te spreken, omdat Israël, overeen komstig het Handvest der Ver. Na ties, zich op zijn recht tot zelfverde diging kan beroepen en maatregelen kan nemen, indien de vrije vaart van zijn schepen door dit vaarwater zou worden belemmerd. President Eisenhower gaf gisteren op zijn persconferentie te kennen, dat de Ver. Staten het beginsel van de vrije vaart door de Golf van Aka ba ondersteunen, tenzij het Interna tionale Gerechtshof te 's-Gravenha- ge een andersluidende uitspraak zou doen. Gisteren is in Cairo bekendgemaakt, dat Egypte het Suezkanaal met ingang van vandaag zou openstellen voor sche pen tot 500 ton. Het kanaal zal alleen en president commissaris van de NV Stoomvaart Mij. Nederland te Am sterdam. ir. P. F. S. Otten, directeur van de NV Philips' goeilampenfa- brieken te Eindhoven en de heer A. H. van Heek, directeur van de N.V. Rigtersbleek te Enschede. De prijzen drie zilveren bokalen naar ontwerp van de bekende Ameri kaanse zilversmid Paul Revere zullen worden aangeboden tijdens een lunch, die op 13 maart zal worden gegeven door de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Freeman Matthews in zyn ambtswoning in Den Haag. Hij was reeds twintig jaar gedurende de laatste kwart eeuw hoofd van de regering Gisteren zijn in het Amsterdamse stadhuis enige buitenlandse deel nemers aan het congres van de Par tij van de Arbeid ontvangen. Van links naar rechts de heer S. Silver man. Labourlid van het Engelse Labourhuis. en de Zweedse minis terpresident Tage Erlander in ge sprek met burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam. Economische problemen vragen oplossing De Valera's Fianna Eail-partij heeft gisteren de Ierse algemene verkiezingen gewonnen: met 78 zetels in de „Dail" het Ierse parlement, is De Valera ver zekerd van een bruikbare meerderheid. Vier leden van de ultra-nationalistische Sinn Fein-beweging hebben verklaard de „Dail" te zullen boycotten, waardoor het werkende ledental op 143 is geko men. Van de andere partijen kreeg de Fine Gael (van de huidige premier Costello) 40 zetels, Labour 12, Boeren partij 3, Onafhankelijken 9 en Republi keinen 1. De thans 74-jarige Eamon de Valera, die eens door Engeland tijdens de Ierse onafhankelijkheidsstrijd gevangen is gezet, heeft bij de huidige verkiezingen betoogd, dat een regering van één partij beter was om tot een oplossing van de Ierse economische problemen te geraken dan een coalitieregering. De trek naai Engeland is nog steeds groot en het werkloosheidscijfer is 92.000 man. De Valera is drie jaren in de opposi tie geweest tegen de nu aftredende coalitieregering onder leiding van Van Costello (Fine Gael). Zijn overwinning betekent dat hij opnieuw premier zal worden, een functie die De Valera reeds twintig jaren van de laatste kwart eeuw heeft vervuld. Costello zal aan het bewind blijven tot de nieuwe Dail op 20 maart bijeen komt. Dan zal de verkiezing van De Valera tot premier voorgesteld worden Premier Costello verklaarde gisteren, dat zijn regering verloren heeft omdat zij in moeilijke tijden haar plicht heeft gedaan en impopulaire maatregelen heeft moeten nemen, die u de komende jaren vruchten zullen afwerpen. overdag open zijn. Voorts werd van Egyptische zijde medegedeeld, dat „alle schepen, die de tolgelden aan Egypte betalen, het kanaal mogen passeren". In scheepvaartkringen gelooft men, dat dit besluit een direct gevolg is van de te rugtrekking der Israëliërs uit Gaza. Men venvacht in deze kringen, dat nu ook toestemming gegeven zal worden voor het bergen van de sleepboot „Edgar Bonnet", die, met het fregat „Aboekir", de vaart voor grotere schepen door het kanaal nog verspert. Heroeth-partij wil, daf Ben Goerion aftreedt De leider van de Israëlische Heroeth- partij, Chen Beigin. heeft donderdag op een massabijeenkomst te Tel Aviv aan gedrongen op het aftreden van premier Ben Goerion, omdat deze de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba heeft laten ontruimen. On der gejuich van zijn tienduizend toe hoorders noemde Beigin de premier een „kleine gebroken man". Nog nooit had een bijeenkomst van de Heroeth-partij zoveel belangstelling getrokken. Beigin. die indertijd de ondergrondse verzetsbeweging „Irgoen Zwai Leoemi" tegen de Britten heeft geleid, was juist van een bezoek aan de V.S. terugge keerd. Tot de militairen, die zich onder zijn gehoor bevonden zei hij, dat „een regering onder leiding van de Heroeth Gaza weer zal bevrijden". Hij voegde hieraan toe er van overtuigd te zijn, dat bij nieuwe verkiezingen duizenden leden van de gematigde socialistische partij Mapai van premier Ben Goerion voor de Heroeth zullen stemmen. In de menigte zag men spandoeken met de woorden „München leidt niet tot vrede, maar tot oorlog en lijden". De opperbevelhebber van de Egypti sche luchtmacht, generaal Machmoed Sidki, heeft volgens een weekblad in Cairo verklaard, dat zijn luchtmaeht thans weer dezelfde sterkte heeft als vóór de Brits-Franse actie. Volgens het weekblad zei de generaal, dat de Britse en Franse bommenwerpers er niet in zijn geslaagd Egypte's geheime vliegvel den te vinden. De gemengde Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie heeft donderdag op Jordaans verzoek, bij afwezigheid van de Israëlische delegatie, Israël schuldig bevonden aan een grensschending op 3 maart, waarbij een Israëlische patrouille bij het dorp Itinnek de Jordaanse grens zou hebben overschreden. Hierbij was een vuurgevecht met Jordaanse troepen ontstaan. Reisconcessies aan militairen (Van onze Haagse redactie) Dienstplichtige militairen, ingedeeld bü parate onderdelen, die in een gar nizoen liggen op een dergelijke afstand dat zü hun woonplaats bü vertrek op vrydag: na zes uur 's avonds van uit het garnizoen niet meer kunnen be reiken, zullen eens in de vier weken toestemming krijgen om op vrijdag na het verrichten van de ochtenddienst naar huis te gaan. De ochtenddienst loopt om 12 uur af. Minister Staf heeft dit in een leger order bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1