Bestedingsbeperking is het gevolg van een te groot optimisme ISRAEL DRAAGT BEZETTING VAN GAZA AAN WEERBERICHT Nieuwe vooruitgang is mogelijk wmpz WERKGEVERS PROTESTEREN Israëlisch parlement verwierp drietal moties van wantrouwen gin Sovjet-Unie beschuldigt Zweden nu van spionage en ondermijning 96ste jaargang DONDERDAG 7 MAART 1957 No. 29080 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.- V UUK LUlL/tlN fclN U1VI3 I KL] per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Minister-president dr Drees Regering kan nu geen loonronde toezeggen Vertrouwen in de toekomst (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president dr. Drees heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend, dat de afremming van de topbedrijvigheid niet tijdig en niet in voldoende mate is gebeurd. Er zijn misgrepen geweest. De beste dingen zijn sterker gestegen dan we hadden verwacht, aldus dr. Drees. We zijn te optimistisch geweest, maar in andere landen was dat ook het geval! Wat wij nu doen met de bestedingsbeperking is schijn baar negatief, maar in werkelijkheid is het de voorbereiding voor nieuwe mogelijkheden van vooruitgang. De brede samenstelling van het Kabinet kan ertoe bijdragen, dat voor de te brengen offers meer begrip bestaat dan anders het geval zou zijn geweest, ver volgde de minister-president. De offers worden gebracht in het belang van een ongestoorde voortzetting van de woningbouw, waaraan wij vóór alles vasthouden. De bestedingsbeperking moet tenslotte de voorbereiding zijn voor verdere ont wikkeling van de produktie en de verhoging van de export. Wat wij sinds 1945 hebben zien gebeuren wekt vertrouwen in de veerkracht van ons volk onder de maatregelen tot bestedingsbeperking. N u wij op de weg omhoog een ogenblik de pas inhouden, mag dit niet tot pessimisme stemmen, maar mag het vertrou wen levendig zün, dat wjj spoedig weer voorwaarts zullen gaan. en tenslotte zjjn we met een gezamen lijk voorstel gekomen. Prof. Oud kan nu wel zeggen, dat het Kabinet niet homogeen is, maar in de tijd toen de heer Oud minister was, had het Kabinet ook niet bepaald het vertrouwen van de Kamer en het heeft daarin ook reden gevonden af te treden, hoewel er nog geen uit spraak was van de Kamer. Prof. Oud beweert, dat de regering niet durft, maar in het buitenland heeft men de nota inzake de bestedingsbeperking „een moedig stuk" genoemd. Wanneer kaviaar eten?... Overigens zei dr. Drees, dat in de voor afgaande jaren het optimisme gerecht vaardigd was. Het was verantwoord be paalde maatregelen te nemen en men moet bedenken, dat het afremmen van de bedrijvigheid in een tyd van hoog conjunctuur uiterst moeilijk is. Het is moeilijk dan weerstand te bieden aan het algemene gevoelen van: „Nü kan het. dus nu moet het gebeuren". Het herinnerde dr. Drees aan het verhaal van de man, die geld had geleend, om dat hij niets te eten had. Degene, die het geld had geleend, trof de man aan Dr. W. DREES in een restaurant, waar hij kaviaar zat te eten. Toen de geldschieter daar be zwaar tegen maakte, kreeg hij van de man ten antwoord: „Als ik geen geld heb kan ik geen kaviaar eten. Als ik het geleend heb, mèg ik het niet eten. Wanneer kan ik dan wèl kaviaar eten?" Uiterste inspanning is nodig Minister Suurhoff verklaarde, dat de regering er zich van bewust is, dat de morele verbintenis van de vakbeweging om geen looneisen te stellen, niet meer geldt indien de te verwachten prijsstij ging aan het eind van 1957 meer be draagt dan 6,8% van het gemiddelde prijspeil in 1956. De fatale grens is een indexcijfer van de kosten van levens onderhoud van 116 aan het eind van het jaar. Daarom moet alles in het werk wor den gesteld om de prijzen binnen te perken te houden. Als dat niet gelukt zal nader overleg nodig zijn met de vakbeweging. Indien de overschrijding een gevolg zou zijn van stijging van de grondstóffenprijzen in het buiten land. waardoor onze ruilvoet verslech tert. dan zou loonsverhoging een ave rechtse uitwerking hebben. De rege ring kan dus niet bij voorbaat een loonronde toezeggen. De uiterste krachtsinspanning is no dig om de prijzen binnen de perken te houden en daarom zal de melkprijs met niet meer dan 6 cent per liter worden verhoogd. De minister erkende, dat de loonopera- tie van 1956 heeft bijgedragen tot de overbesteding. Uit de Kamer was toen echter aangedrongen op een vrijere loon politiek. Die drang heb ik afgeremd, al dus minister Suurhoff, maar de regering heeft er rekening mee te houden wat op een gegeven moment politiek en psy chologisch mogelijk is. Aldus gaf de regerin toestemming voor een gedifferentieerde loonsverho ging tussen 0 en 6%. Persoonlijke aanval Door de overdadige wijze, waarop de differentiatie gebruik is gemaakt, zjjn de lonen ruim 2% hoger komen te liggen dan wenselijk was. De heer Oud heeft echter niet het recht, door te spreken van een ver- kiezingsloonronde, het politieke fat soen van de minister van Sociale Za ken aan te tasten, want hij zegt eigen lijk: „Gij wist dat het niet kon, maar gij hebt doorgezet om de gunst van de kiezers te winnen". Die beschuldiging beschouw ik als een persoonlijke aan val, aldus minister Suurhoff, cn als de heer Oud een groot politicus is, dan neemt hij die aanval terug. Tenslotte zette minister Witte uiteen, dat er reeds van een spontane investe ringsbeperking sprake is in de sector in dustriegebouwen en dat de bestedings beperking in het belang is van de wo ningbouw. De replieken van de zijde van de Ka mer werden daarna uitgesteld tot van daag. Algerijnse moordenaars ter dood veroordeeld Een Franse militaire rechtbank te Constantine heeft gisteravond vjjf mohammedanen van wie één bjj verstek ter dood veroordeeld voor de moord op drie Franse schooljon gens, die bijna een jaar geleden werd gepleegd. De verminkte lijken van de jongens werden in juni van het vorig jaar ge vonden in een put, die zich in een grot bevond. Zes andere mohammedanen kregen voor diverse vergrijpen 20 jaar dwangarbeid. In Algiers heeft de politie tezelfder tijd bekend gemaakt, dat zij een ge meenteraadslid van de stad en een lid van de liberale bond van Algiers heeft gearresteerd by een onderzoek naar de activiteiten van liberale Europeanen, die contacten zouden hebben gelegd met het Algerijnse Bevrijdingsfront. De po litie deelde voorts mee, dat de woningen van drie katholieke priesters doorzocht zjjn. Het jaarlijkse bloemengevecht in i Villefranche (Frankrijk) is dit jaar J door de vroege lente eerder gehou den dan gewoonlijk. Zoals de foto I laat zien. was er ook heel mat werk TEGEN VERZWARING LASTEN gemaakt van het watercorso dat oan het gevecht vooraf ging. Russen weigeren 85.000 Duitsers vrij te leien Laat liet Rijk daadwerkelijk bezuinigen „Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katho liek Verbond van Werkgevers- van Protestants-Christel. Werkge vers in Nederland hebben met grote teleurstelling kennis geno men van het door de regering in genomen standpunt om door ver hoging van de inkomsten- of omzet Dr. Heinrich Weitz, de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, heeft gis teren te Bonn verklaard dat de Russi- sche regering geweigerd heeft de meer- 1 vakverenigingen _cn het ^Verbond derheid van naar schatting 85.000 Duitsers, die nog in Rusland zijn, vrij te laten. Volgens dr. Weitz, die kortgeleden in Moskou is geweest om repatriëring te verkrijgen van de nog in Rusland zijnde genomen standpunt om aoor ver- i Duitsers, verklaarde dat de Russische j_ A_c*1 regering het standpunt inneemt dat alle Duitse krijgsgevangenen en vrijwel alle belasting de middelen te verwer Duitse burgers reeds zijn gerepatrieerd. i handhavina van de Alle Sovjetrussische burgers in West-| vc" ,™or ae nananaving van oe Duitsland kunnen echter als zij dat! subsidie op melk. IU1 rshU?, jab»,teSlSn',i?ifeUn I Genoemde verbonden achten het in het 1ai® O, HSf" kader van het beleid ter stabilisatie van j s rw.rUImihilonen en Prijzen van het grootste be del? veVblifven had meegekregen Iang' dat geen verd«<' 'asten, noch op den veronjven, naa meegekregen. dg oncjernemingen noch op de consu menten worden afgewenteld. Ten aanzien van het bedrijfsleven den ken zij in dit verband in het bijzonder aan de niet in de vorm van naamloze vennootschap gedreven ondernemingen. moetkoming aan de landbouw zelf dient te financieren door verdergaande daadwerkelijke bezuiniging op de over heidsuitgaven." aldus zegt een door bovengenoemde verbonden uitgegeven communiqué. Een moedig stuk Er heerste dus optimisme, maar in het laatste jaar is de ontwikkeling ongun stiger geweest dan wij hadden verwacht. Zijn de zaken voor de verkiezingen te optimistisch voorgesteld? Dr. Drees her innerde eraan, dat hij vóór de verkiezin gen tot voorzichtigheid had gemaand en er de aandacht op had gevestigd, dat niet èilles kon. Tijdens de Kabinetsfor matie heeft hij de financiële toestand geschetst en zijn bezorgdheid geuit over de defensielasten, waarvan de stijgim, een tegenvaller was. Hij had ook niet verwacht, dat met extra steun aan de landbouw honderden miljoenen gemoeid zouden zijn. De ontwikkeling van de be talingsbalans is na de verkiezingen on gunstiger geworden dan werd verwacht Die ontwikkeling heeft ertoe gebracht thans ingrijpende maatregelen te ne men, aldus dr. Drees, ingrijpender dan een half jaar geleden werd voorzien. Natuurlijk zijn over die maatregelen meningsverschillen gerezen in het Ka binet, maar niet langs politieke lijnen Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen en in de ochtend hier en daar mist. later enkele opklaringen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 MAART Zon op: 7.13 uur: onder: 18.34 uur. Maan op: 9.58 uur; onder: 1.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.15 en 19.39 uur. Laagwater te 2.51 en 15.16 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteravond om zeven uur begonnen de troepen der Verenigde Naties met de bezetting van het gebied van Gaza en men verwachtte, dat de overdracht van het bestuur, welke zonder incidenten schijnt te verlopen, in een etmaal voltooid zou zijn. Morgen zou het gebied van Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba aan de V.N.-troepen worden overgedragen. Niettegenstaande een uitgaansverbod, dat voor Gaza was afgekondigd, waren er enkele Arabische jongeren op straat, die „lang leve Nasser" en „lange leve de V.N." riepen, toen een colonne van ongeveer 2600 V.N.-soldaten de stad binnentrok. De colonne be stond uit Denen, Noren, Indonesiërs, Columbianen en Zweden. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft drie moties van wan trouwen, die tegen de regering-Ben Goerion waren ingediend, verwor pen: de door de uiterst rechtse Vrijheidsbeweging ingediende motie tegen het terugtrekken der Israëlische strijdkrachten uit Gaza en de Golf van Akaba werd met 81 tegen 25 stemmen verworpen, een com munistische motie met 104 tegen zes en een van de Algemene Zionisten met 85 tegen 25. steld. voordat de Israëlische troepen uit Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zouden zijn teruggetrokken. De „Iraq Petroleum Company" is het gezamenlijk eigendom van Britse. N e- derlandse, Franse en Amerikaanse belangen. Het opschorten van de uitvoer van olie uit Noord-Irak via Syrische en Li banese Middellandse-Zeehavens. als ge volg van het opblazen der drie pomp stations in Syrië, in begin november 1956. heeft Irak sindsdien dagelijks een Dank voor correcte behandeling door de Israëliërs Volgens Reuter bevond de Israëli sche stafchef, Mosje Dajan, zich op het voornaamste plein van de stad Gaza om de bevelhebbers van het internationale politieleger te begroe ten. Om middernacht werd de bur gemeester van Gaza, Roesjdi Sjawa, formeel voorgesteld aan de nieuwe militaire gouverneur van Gazade Deense luitenant-kolonel Carl Eng- holm, die het bevel voert over het gemengde Deens-Noorse bataljon van de V.N.-troepen. Met deze ceremonie eindigde het Israëlische bewind over de stad. Burgemeester Sjawa bedankte de Is raëlische militaire gouverneur voor „alles ivat men voor ons heeft ge daan" en voor de menslievende be handeling van de Israëliërt. „Israël beschouwt de wapenstilstands overeenkomst met Egypte als opgeheven, daar zij door dit land zelf is vernietigd. Het bestuur over Gaza zal niet zijn ge grondvest op de dode bestandsovereen komst", aldus heeft de Israëlische mi nister-president Ben Goerion woensdag bij de hervatting van het debat in de Knesseth verklaard. Omtrent de vrij heid van vaart door de Golf van Akaba verklaarde Ben Goerion: „Wij zullen ons niet laten afschrikken door de dreigen de woorden van de Egyptische dictator, die heeft verklaard dat de Straat van Tiran onder de Egyptische terrioriale wateren valt". Beschadigde buisieidingen in Syrië worden hersteld In Syrische kringen te Damascus ver wacht. men, dat de besprekingen over herstel der buisleidingen in Syrië, die bij het begin van de Brits-Franse actie tegen Egypte werden opgeblazen, spoedig zullen worden hervat. De buisleidingen zijn eigendom van de Britse ..Iraq Petroleum CompanyDe Syrische regering heeft destijds tegen over deze maatschappij verklaard, dat de leidingen niet konden worden her- Zjj zijn daarom de mening toege daan. dat de regering evenals bjj het ten aanzien van de bestedingsbe perking te voeren beleid op zjjn minst een evenredig deel van de tege- Vice-president Nixon naar dr. Schweitzer in Lambarene De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon is van plan van zijn ver blijf in Afrika, waar hij de festiviteiten ter gelegenheid van Ghana's onafhan kelijkheid bijwoonde, gebruik te maken om in Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika, dr. Albert Schweitzer te bezoe ken. Nixon zal tevens in de Belgische verlies van naar schatting 2.120.000 gul- Congo een bezoek brengen aan Leopold- den per dag gekost! ville en Brazzaville. De Sovjetrussische regering heeft gisteren aan de Zweedse ambassadeur in Moskou een nota gezonden, waarin Zwe den beschuldigd wordt van spionage in Rusland. Volgens de nota zijn „on- laiqpf veertien agenten van de Zweedse geneurie dienst in Estland gearresteerd, waar zij „in samenwerking met de Ame rikaanse inlichtingendienst" naar toege stuurd waren "om spionage en onder mijnende activiteit te bedrijven". De arrestanten worden met naam en toenaam genoemd, de Russen wisten nauwkeurig te vertellen door wie zy wa ren aangeworven en dat zij in de om geving van Stockholm door de geheime dienst waren opgeleid. Op de mannen was spionagemateriaal gevonden, zoals codes, wapens en vervalste Sovjetrussi sche documenten, die in Zweden waren vervaardigd. De Zweedse agenten waren inmiddels 'tot „verschillende straffen" veroordeeld, aldus de Russische nota, waarin er bij de Zweedse regering op aangedrongen wordt een „einde aan der gelijke acties te maken". In het com mentaar van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken worden de beschul digingen echter kort en goed „absurd" genoemd en er wordt aan toegevoegd, dat „elke spionage-activiteit tegen het Sovjetrussische gebied de Zweedse auto riteiten volkomen vreemd is". periode zijn drie Russische diplomaten door de Zweedse regering tot „persona non grata" verklaard en het land uitge wezen Kringen in nauw contact met het mi nisterie, zijn van oordeel, dat het de be doeling van de Russen is de aandacht af te leiden van liet feit, dat het afge- Geen korting op de A.O.W. voor landsdienaren ook na 65e jaar in actieve dienst Landsdienaren, die tot na hun 65ste jaar in actieve dienst kunnen blijven, krijgen het algemeen ouderdomspen sioen uitgekeerd zonder enige korting op hun activiteitsinkomsten, zo blijkt uit het antwoord van minister Struycken op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Weiter. De minister merkt hierbij nog op, dat de Algemene Ouderdomswet een alge mene, de gehele bevolking omvattende verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom inhoudt en ten doel heeft het verstrekken van een bodempensioen tot in beginsel uniforme bedragen. Het karakter van verzekering brengt uiter aard mede. dat op het algemeen ouder domspensioen aanspraak bestaat, onge acht het genot van inkomsten uit an deren hoofde, uit welke bron dan ook. In de Algemene Ouderdomswet is dan j r-j OALS reeds onmiddellijk viel af te I leiden uit de reacties na de publi- katie der regeringsnota over de be stedingsbeperking, ondervindt dit stuk ook in de Tweede Kamer felle kritiek en tegenstand. Er is praktisch geen enkele van de voorgestelde maatrege len. welke zich in de sympathie van een grote meerderheid mag verheugen, al bestaat er volstrekte eensgezindheid ten aanzien van de dringende noodzaak tot bezuiniging. Over de wijze waarop deze moet worden verkregen, lopen evenwel en uiteraard de meningen uit een. Een van de meest impopulaire maatregelen, welke dan ook van alle zijden heftig wordt aangevallen, is de afschaffing van de regeringssubsidie op de melk. waardoor dit voor elk ge zin noodzakelijke voedsel in de loop van dit jaar liefst met 10 cent per liter in prijs zou stijgen. De regering, kennelijk geschrokken door dit massale verzet, heeft zich toen bereid verklaard tot een vermindering der subsidie, waar door de prijsverhoging van de melk uit eindelijk niet 10. maar „slechts" 6 cent per liter zou bedragen. De aldus ontstane inkomstenderving ten bedrage van 60 miljoen gulden diende naar het oordeel der regering op andere wijze te worden opgevangen en zij stelde het parlement daarbij voor de keuze: öf een verhoging van de in- I komstenbelasting voor de inkomens boven de f 8000öf een verhoging der omzetbelasting van 5 tot 51/4%. HIERTEGEN is in werkgeverskrin gen spontaan verzet gerezen. In een gezamenlijke verklaring protesteren de vier grote werkgeversbonden met klem tegen deze nieuwe verzwaring van de lasten op het bedrijfsleven en de be lastingbetaler. Onzes inziens volkomen terecht stellen zij zich op het stand punt. dat de overheid hier het goede voorbeeld dient te geven. Een bekende zegswijze luidt, dat wie de wereld ver beteren wil. bij zichzelf dient te be ginnen. Bij een zo kostbaar ambtelijk apparaat als hier te lande bestaat, moet het mogelijk zijn een betrekkelijk gering bedrag van 60 miljoen gulden te bezuinigen zonder dat daardoor 's lands belang in ernstige mate wordt; geschaad. Wij zijn benieuwd of het parlement deze zienswijze deelt! Soldaat levensgevaarlijk door kogels gewond De 21-jarige dienstplichtige soldaat J. van Boxtel ;s, toen hij op wacht stond te Arnhem door nog onopgehelderde wijze getroffen door twee kogels van ook geen bepaling opgenomen, die het zijn stengun. Hij is aanvankelijk naar mogelijk maakt, op het algemeen ouder- j het Diacones venhuis te Arnhem over lopen half jaar drie spionagegevallen in domspensioen een aftrek toe te passen, j gebracht maar later naar het Acade- Zweden zijn ontdekt, waarby Russische indien daarnaast inkomsten uit anderen misch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, diplomaten waren betrokken. In deze I hoofde worden genoten. I Zijn toestand wordt kritiek geacht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1