RAI Hartelijke huldiging P. S. Stokman Leids Egyptoloog dr. A. Klasens legde graven nabij Gizeh bloot Leidse Raad van Beroep voor de Directe belastingen opgeheven Eerste zelfstandige expeditie van Rijksmuseum van Oudheden 96ste jaargang Maandag 4 maart 1957 Tweede blad no. 29077 25 jaar bij tie N.E.M. Groot en bijzonder hartelijk was zaterdag de belangstelling, welke zich concentreerde rond het zilveren jubi leum van de heer P. S. Stokman, ad junct-directeur van de N.V. Ned. Electrolasch Maatschappij. Alvorens in de middaguren in café restaurant „In den Vergulden Turk" een zeer druk bezochte receptie werd gehouden, vond 's ochtends in de kan tine van de N.E.M in tegenwoordigheid van het personeel, waarbij zich ook een delegatie van de montage-afdeling en van het personeel uit Sittard en Oude Wetering had aangesloten, een hartelijke huldiging plaats. De directeur, ir. E. F. E. Bongaerts. die hier als eerste spreker het woord voerde, stond uitvoerig stil bij de prachtige staat van dienst van do jubilaris, die in 1932 in het bedrijf werd opgenomen. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Stokman zijn vooropleiding ontving in de in 1931 opgeheven Machi nefabriek Gonnerman en Co. te Haar lem en behoort tot de kern, welke na stillegging van dit bedrijf met thans wijlen ing. A. Prinsen naar de N.E.M. overging. Mede dank zij zijn zakelijk in zicht en grote technische kennis heeft hij zich, aldus spreker, weten op te wer ken tot zijn huidige functie. Namens de directie bood ir. Bongaerts een gouden polshorloge met inscriptie aan. Ir. J. Schreuders Jr. één der procu ratiehouders .sprak vervolgens namens het administratief en technisch perso neel. Spreker wees er o.a. op. dat de voortdurende werklust van de heer Stokman ieders bewondering afdwingt. Bestond het personeel bij de komst van de heer Stokman uit nog geen 20 man, thans zijn er ruim 500 werkzaam. De uitbreiding van de fabrieksruimte hield hiermede gelijke tred. Werd aanvanke- Treinverkeer via Utrecht ondervindt enige vertraging Het treinverkeer via Utrecht onder vindt momenteel enige vertraging ten gevolge van een blokrevisie. Dat is een zeer ingewikkelde revisie van de beveili gingsinstallatie. welke eenmaal in een aantal jaren moet plaats hebben. Het is dan niet te voorkomen, dat alle treinen die via een onder handen zijnd station moeten lopen enige vertraging hebben. Hoewel men in Utrecht hoopt, dat de vertragingen niet zo beduidend zullen blijven als gisteravond en vanochtend, zal men in de eerste dagen toch met een vertraging rekening moeten houden, wanneer de treinreis via Utrecht leidt. Hoelang de werkzaamheden in beslag zullen nemen, kon men ons op het hoofdbureau van de Spoorwegen in Utrecht vanmorgen nog niet mededelen. Mode-show van Fath in Kasteel Oud-Wassenaar In 1954 toonde het huis Fath voor de eerste maal in Kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar zijn collectie voor het ko mende seizoen. Deze eerste kennisma king van het Nederlandse publiek met de nieuwste snufjes van de Parijse Hau te Couture was zo prettig, dat sindsdien Fath ieder jaar terug gekomen is. Dit jaar zal voor de vijfde maal een grote show worden gehouden, n.l. op 16 maart a.s. Er wordt een show gehouden tij dens de thee en een tijdens een groot gala-diner. De collectie bestaat uit een kleine honderd modellen, die getoond zullen worden door 6 mannequins. Men hoopt dat ook mevrouw Fath tijdens de beide shows aanwezig zal zijn. Bestuur V.V.S.L. Het bestuur van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden is voor het volgende jaar als volgt samenge steld Mej. J. C. Maas (praeses), mej. J. Mettrop (ab-actis), mej. E. Gelderman (quaestrix), mej. R. C. Wiarda (asses sor I), mej. J. M. C. Nolen (assessor II). BUIS WATERLEIDING GESPRONGEN De ventweg van de Rijn en Schiekade nabij de Haagbrug stond gisteravond enige tijd geheel onder water. De hoofd buis van de waterleiding, die zich al daar onder het wegdek bevindt, was na melijk omstreeks kwart over negen ge sprongen. Personeel van de Leidse Duinwater Maatschappij was spoedig ter plaatse om met de reparatiewerkzaam heden te beginnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Johannes, zn. van A. van Kalkeren en J. Visser; Gijsberta Ernestine Jacqueline, dr. van J. W. Massaar en E. Th. Taverne; Leonardus Cornells zn. van P. M. Gare- man en A. E. van der Meer; Ivonne Jozefa Theresla Maria, dr. van W. Hoogeveen en C, J. van der Linden: Marianne Maria, dr van P. J. Noordermeer en C. de Lange; Cornells Paulus Jozef. zn. van M. van VIlet en C. Vonk; Jan Hendrik, zn. van A. Kiel en J. Steenbergen. Cornelia Maria Jannetje, dr. van A. Vianen en M C. van der Melj; Petrus Antonius Johannes, zn van J. G van Duin en C. H. M. Hooger- vorst; Reinoud. zn. van C. M. Troost en C. Dietz; Jan, zn. van J. Barnhoorn en A. Sotrverijn. lijk een terreinoppervlakte van 600 m2. in beslag genomen, thans is dit circa 9000 m2. Bijzondere waardering had ir. Schreuders ook voor het aandeel, dat de heer Stokman heeft gehad in de uit breiding van het fabricageproces en zijn streven om de teamgeest onder het per soneel te bevorderen. Namens het door hem vertegenwoordigde personeel bood spreker de jubilaris een wandbord in Delftsblauw aan In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heren H. A. de Graaf na mens het fabriekspersoneel. Th. Neyen- huis namens het personeel uit Oude Wetering, Zwemmer en Boerstoel na mens het personeel .resp uit Sittard en van de montage-afdeling, Bosse. assis tent van de bedrijfsleider. Rietman na mens het bestuur van de Ontspannings- en Ontwikkelingsvereniging „Gelaste en geklonken vriendschap" en A. van Heus- den namens het bestuur van „De Stalen Band". Talrijke geschenken werden aan geboden. De heer Stokman, die getroffen was door zoveel hartelijkheid en waardering, sprak een uitvoerig dankwoord Onder de velen, die in de middaguren ter receptie verschenen, merkten wij naast zeer vele zakenrelaties o.m. op de weth.. de heren S. Menken en D. van der Kwaak, die de gelukwensen van het De directeur, ir. E. F. E. Bongaerts (rechts) biedt de jubilaris zijn ge lukwensen aan. Verder staan op de foto (v.l.n.r.) ir. M. Ch. E. Bon gaerts. ir. Schreuders jr., Mevr. Stokman en ing. G. E. Deprez, pro curatiehouder van de N.E.M. (Foto Lux - Alpnen) gemeentebestuur aanboden, de heer C. F. Meerpoel. ondervoorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, afgevaardigden van de drie werknemersbonden., ir. D. IJ. Lem. di recteur v. Gemeentewerken, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer G. Begeer namens de Leidse Vereniging van In dustriëlen, ir. J. J. P. Catel hoofdinge nieur-directeur van het Stoomwezen, de heer Kottelaar, directeur van de Rijks werkplaats en een deputatie van het gemeentebestuur van Alkemade. Bo vendien gaf ook de oud-president-com missaris en oud-minister van Verkeer en Waterstaat, ir. M. Ch. E. Bon gaerts. van zijn belangstelling blijk. Ook tijdens deze receptie werden vele geschenken en een schat van bloemeu aangeboden. (Ingez. Med.-Adv.) VULPENHOUDERS t>emmBniR Haarlemmerstraat 169 Vrijheid levenswet voor ieder In alle oud-katholieke kerken is zon dag een vastenbrief voorgelezen van de bisschoppen der oud-katholieke kerken, j In deze brief, welke is afgestemd op Gal. 5 1 „Christus heeft ons vrijge- I maakt opdat wij waarlijk vrij zouden zijn. Staat dan vast en laat U niet op nieuw onder slavenjuk brengen", wordt er o.m. opgewezen. dat er in de geschie denis der mensheid slechts Eén is ge weest die waarlijk vrij was, Jezus Christus. In Hem daalt de volmaakte liefde neer die geen banden der slavernij kent. Zijn gehoorzaamheid en trouw aan God zijn sterker dan de macht en de knechting van het kwaad. Hij werd onze Bevrijder door leven, sterven en verrij zen. De christen behoeft zich niet op nieuw onder het slavenjuk te laten brengen. Zijn vrijheid is niet een terug trekken uit de wereld, noch alleen maar doen wat men zelf wil (slaaf van wille keur en zelfzucht!). Ware vrijheid kent een band: God en Zijn wil. Vrij in die zin moet de kerk zijn en niet bezwijken voor de wisselende mach ten en denkwijzen, politiek, sociaal of economisch. Vrijheid is de levenswet voor een ieder. Onze slavernij culmi neert in de zorg voor bezit en toekomst, angst voor verlies van dit alles, voor oorlog, ook al tracht men deze zorg en angst velerzijds te maskeren. Wie in Christus is vrijgemaakt is vrij in denken, geweten en doen. De bis schoppen sporen aan in die vrijheid te leven en te volharden als lichten in deze wereld. De vastenbrief, die in alle R.-K. ker ken werd voorgelezen was gewijd aan de priester- en kloosterroepingen. De bisschoppen herinneren er aan, „dat de kerk van Nederland in de laat ste generaties een zeer groot getal priesters en kloosterlingen aan de Kerk heeft mogen geven". Toch zijn er redenen tot bezorgdheid, zeggen de bisschoppen, die vervolgens Huldiging J. F. van Wijngaarden OUD-STADGENOOT BEËINDIGDE 50-JARIGE LOOPBAAN BIJ BANKWEZEN Een oud-stadgenoot, de heer J. F. van Wijngaarden, erelid van de voetbalver. A.S.C. en lid van verdienste van de Leidse Voetbalbond, heeft de vorige week afscheid genomen als directeur van de Nederlandse Middenstandsbank te Den Helder na gedurende langer dan een halve eeuw werkzaam te zijn geweest in het bankbedrijf. Hij begon zijn opleiding op 14-jarige leeftijd bij het toenmalige bijkantoor Leiden van het Noord-Hol- landsch Landbouwcrediet. Na achter eenvolgens werkzaam te zijn geweest bij de Middenstandsbanken in Delft en Utrecht werd hij in 1934 benoemd tot directeur van het Helderse kantoor. De heer van Wijngaarden nam in het openbare en verenigingsleven van Den Helderden vooraanstaande plaats in, waarvan een groot aantal bestuurslid maatschappen getuigt. Dit is ook tot uiting gekomen bij zijn afscheid waarbij een groot aantal spre kers gewaagde van zijn voortreffelijke kwaliteiten op organisatorisch gebied en zyn uitnemende burgerzin. Namens het gemeentebestuur over handigde burgemeester mr. G. D. Re- horst hem de zilveren ere-plaquette der gemeente Den Helder, terwijl hem na mens de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid de verguld-zilveren leg penning en de gouden draagpenning werd toegekend. Voorts werd o.a. nog het woord gevoerd door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alk maar. de plaatselijke middenstand en winkeliersvereniging en de Oranjever eniging. Van verschillende dezer orga nisaties werd hem het erelidmaatschap aangeboden. De heer van Wijngaarden hoopt zich binnenkort metterwoon in Leiden of de naaste omgeving te ves tigen. Gewezen rebellenleider op Borneo weer gevlucht Volgens uit Borneo ontvangen be richten, is de vroegere rebellenleider, Ibnoe Hadjar enige dagen geleden weer de bossen ingevlucht. Zes maanden ge leden had hij zich met zyn 10.000 man sterke bende aan het Indonesische leger overgegeven, na enige jaren lang strijd tegen de regering te hebben ge voerd. Nut en Vermaak vierde carnaval Zaterdagavond was het weer zover! Als in een t optocht van bonte figu ren trokken vele Leidenaars naar .Den Burcht" om zich aldaar tot in de vroege morgenuren onder het gezag van Prins Carnaval te stellen. Men deed het met laaiend enthousiasme. De grote zaal was bijzonder fraai ver sierd en niet minder dan twee orkesten zorgden voor veel melodieus lawaai Is het wonder, dat men er uitsluitend vro lijke gezichten zag? De feestgangers wa ren allen leden van de muziek- en to neelvereniging „Nut en Vermaak", waar van het bestuur niets anders wilde dan een traditie voortzetten en derhalve kosten noch moeite had gespaard Er werd met veel animo gedanst, gezongen en geparadeerd. Dit laatste onder het alziend oog van de jury. die de moeilijke taak had om de fraaie prijzen op de juiste wijze te, verdelen. Haremdames onderhielden zich op kameraadschappe lijke wijze met enkele bewonderaars van Elvis Presley en Bill Haley. Lili Mar leen stond onbeweeglijk onder haar lan taarn en trok ongetwijfeld daardoor sterk de aandacht van Dorus (met snor) de pindachinees was verheugd enkele landgenoten aan te treffen, terwijl de dokter het met zijn charmante verpleeg ster best kon vinden. Dat ook de kroon - kurkmaniak na het demasqué een prys in ontvangst kon nemen evenals de groep, die de vereniging voorstelde, was te verwachten. De vreugde van de dans- lustigen kende geen grenzen toen op en gegeven ogenblik tientallen ballons werden losgelaten en het hoempa orkest van boer Piet. de band onder leiding van de heer Boelaard trachtte te overstem men. Rock en Roll, jive en nog tal van andere ultra moderne dansen vierden de gehele nacht hoogtij en verhoogden daar mede de feestvreugde, die overigens al uitbundig genoeg was. Hoe het ook zij, slechte met tegenzin kon men 's mor gens vroeg de dansvloer verlaten. „Nut en Vermaak" kan in ieder geval aan haar lijst van geslaagde carnavalsfees ten weer één toevoegen!. Volgens sommige kringen in Bandjar- masin was Hadjar teleurgesteld door het niet nakomen van beloften door de Centrale regering met betrekking tot de financiële steun aan zijn vroegere „leger". (Ingez. Med.-Adv.) 3Qs,e MOTORRIJWIELEN/ SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m lOmaart Geopend f .p werkdagen von 10-17 uu^ m en 19.30-22.30 uur a ^^^zondagen 10-18 uur^^ S.R.O. BRACHT VROLIJKE AVOND De Smits Röntgen Ontspanningsver eniging, de S.R.O.bood zaterdag in het St.-Antonius Clubhuis haar leden en tal van genodigden een feestavond aan, die besloten werd men een bal o.l.v. J. Alphenaar met medewerking van het S.R.O.-muziekgezelschap. De voorzitter van de S.R.O., de heer M. Rijnbeek, sprak een welkom tot de talrijke aanwezigen in het bijzonder tot de heren v. d. Berg, en Voorzaat, ere leden van bovengenoemde vereniging. „Les Bolinis" een clowngezelschap wa ren deze avond verhinderd, maar hun plaats werd ingenomen door „The four rolling Dutch stars", die een meesterlijk stukje rijkunst op de rolschaats wegga ven Op uitnodiging van de „stars" mochten twee heren uit de zaal een ritje meemaken. Dat dit gebeurde tot grote hilariteit van de aanwezigen is begrijpelijk! Toen de kunstwielrijders „The two Ribertys" opgetreden waren, trad het bekende duo „Two in harmony" voor het voetlicht. Deze veel in Leiden optredende jongens mochten nu ook met hun liedjes over damesvoetbal, vakantie en de visserssport een daverend applaus in ontvangst nemen. Als conferencier werkte John Kelly aan dit programma mede. Tot slot brachten ,X>e Kohala's" met als gast Dolf del Prado' muziek uit warmere landen. Het was ver over het middernachtelijk uur toen iedereen met tevreden gevoelens naar huis ging. Belangrijke instelling verdween Werkzaamheden gaan over naar Gerechtshof te 's Gravenhage en Amsterdam By Kib. van 4 februari 1957 is met ingang van 1 maart in werking getreden de Wet administratieve rechtspraak belastingszaken. Dit wil zeggen, dat met ingang van 1 maart 1957 alle in den lande tot dusverre bestaande Raden van Beroep voor de Directe Belastingen, en hiertoe behoort ook de Leidse Raad van Beroep, zyn opgeheven en dat de rechtspraak in belastingzaken, uitgezon derd die met betrekking tot de omzet belasting, voortaan berust by de vijf Gerechtshoven (afzonderlijke belastingkamers van die Hoven) te weten: Leeu warden, Arnhem, Amsterdam, 's-Gravenhage en 's Hertogenbosch. opmerken, dat in de laatste jaren het aantal priester- en kloosterroepingen in sterke mate is teruggelopen. Thans worden er in Nederland per jaar tien- 'tallen minder priesters gewijd dan een vijf en twintig jaar geleden. Ook het aantal roepingen tot het klooster leven van broeders en zusters is in de latere jaren sterk gedaald. „Dit alles is des te noodlottiger, omdat de feestelijke nood van tie moderne maatschappij veeleer vraagt om uitbreiding en ver sterking. niet alleen in het eigen land, maar evenzeer in de missielanden. Ten aanzien van de oorzaken van deze teruggang brengen de bisschoppen beknopt enkele gedachten naar voren. Tenslotte wordt aangespoord tot boete en gebed. Hiermede is weer een belangrijke wij ziging gekomen in de rechtspraak in belastingzaken, een wijziging, die voor namelijk hierin haar grond vindt, dat onze belastingrechtspraak, om welke re denen dan ook. is achtergebleven bij de ontwikkeling van het belastingstelsel. En wel vooral bij de ontwikkeling van het belastingstelsel sinds 1941. Vóór de invoering van wat men wel noemt de gesplitste inkomstenbelasting (vermogens- en bedrijfsbelasting) in 1893 was er geen aparte belastingrechtspraak. Voor hef recht van successie, registratie en zegel was zy (en wel tot 1 maart 1957) ondergebracht bij de gewone bur gerlijke rechter. Voor zover er met be trekking tot andere belastingen al reohtspraak was, berustte deze veelal bij Gedeputeerde Staten (tot 1 maart 1957 b.v. nog de grondbelasting). Eerst bij de totstandkoming van de wet op de vermogensbelasting (1892) ging men behoefte gevoelen aan een aparte recht spraak met betrekking tot die belasting en dat was feitelijk het begin van de Raden van Beroep. Bleef de taak van die raden aanvankelijk beperkt tot de vermogensbelasting, zijn vond uitbrei ding toen de bedrijfsbelasting werd in gevoerd. De reohtspraak met betrek king tot de bedrijfsbelasting werd im mers eveneens ondergebracht bij de raden van beroep voor de Vermogens belasting Merkwaardig mag het heten, dat. toen drie jaren daarna de Personele belasting werd ingevoerd, de rechtspraak daarover niet werd ondergebracht bij de be staande raden van beroep (voor de ver mogensbelasting en voor de bedrijfsbe lasting), maar dat voor de personele Op 21 januari van dit jaar vertrok de eerste zelfstandige expeditie van het te Leiden gevestigde Ryksmuseum van Oudheden voor opgra vingen in het buitenland. Deze expeditie naar Egypte staat onder lei ding van dr. A. Klasens en is mogelijk geworden door een subsidie van de Stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. De expeditie, die vermoedelijk tot eind april zal duren, heeft reeds thans resultaten opgeleverd, waarvan de betekenis eerst na verder onderzoek is vast te stellen. Op een kale heuvel by het dorpje Abou-Roash, op ongeveer 11 kilometer ten noordwesten van de pyramide van Gizeh heeft dr. Klasens. die op 14 fe bruari zijn werk begon, nadat een bo venlaag van zand met behulp van vijftig Egyptenaren was verwijderd, een graf veld blootgelegd met ongeveer zeventig graven uit de eerste (vroegste bekende) Egyptische dynastie, thans ongeveer 50Ö0 jaar geleden. Het merendeel van de graven was reeds gestoord, hetzij bij vroegere niet meer bekende onderzoekingen of door plunderaars, doch ook ongeschonden graven werden aangetroffen. In een van die laatste werd belangrijk materiaal gevonden, o.a. een groot aantal albasten vazen. In de andere graven werd vaat werk in grote hoeveelheden aangetrof fen en werden skeletten in gehurkte houding gevonden. Het betreft hier naar alle waarschijn lijkheid graven van wat men thans middenstanders of handwerkslieden zou noemen. De vondsten zyn gelegen in de omgeving van de verloren gegane pyra mide van Koning Zedefra, die vermoe delijk is afgebroken om het materiaal voor latere bouwwerken te gebruiken. Men heeft wel sporen van een heilige weg naar de pyramide gevonden, maar geen resten van de pyramide zelf. De betekenis van de vondsten, die men nog aanzienlijk hoopt uit te breiden, is thans nog niet definitief vast te stellen. Een verder onderzoek, gesteund door eventuele nieuwe vondsten, zal licht moeten werpen op hun waarde. Aange zien het echter de vroegste periode van de bekende Egyptische beschaving be treft, laat het zich aanzien dat deze eerste zelfstandige expeditie van het Leidse museum niet vergeefs is geweest. Dr. Klasens wordt vergezeld door de museum-fotograaf Van Veen, die de vondsten en de omstandigheden waar in zij werden gedaan vereeuwigt. De lei der van de expeditie heeft in de vorige jaren vier expedities van een Engels archeoloeisoh gezelschap meegemaakt en daarbij eveneens veel bijgedragen tot ruimere kennis omtrent de oudste Egyp- geschiedenis. belasting een afzonderlijke raad van beroep werd ingesteld. Wel was de sa menstelling daarvan (één lid benoemd door Ged. St., één lid door de Recht bank, één lid door de minister van Fi nanciën en een voorzitter met slechts raadgevende stem bij Koninklijk besluit) analoog geregeld aan die van de reeds bestaande raden van beroep, en wel waren het voor een groot deel ook de zelfde leden, maar formeel waren het niet dezelfde raden. BETEKENIS BELASTINGRECHTSPRAAK STIJGT Het behoeft wel geen betoog, dat de betekenis van de belastingrechtspraak gaat sty gen als de betekenis van de belastingen stygt en dat met name de betekenis van de belasting rechtspraak gaat stygen, als de bedra gen, die de fiscus van de ingezetenen gaat vragen, zich in stygende lyn be wegen. Toen dan ook de Inkomstenbelasting door de wet daarop van 1914 belangrykë betekenis kreeg, werd het vraagstuk van de belastingrechtspraak opnieuw onder ogen gezien, hetgéen geleid heeft tot de totstandkoming van de Wet op de Ra den van Beroep voor de Directe Belas tingen van 1914, welke wet nu. met In gang van 1 maart 1957 is afgeschaft. Behoudens de bovenvermelde, strekte de rechtspraak van die nieuwe raden van beroep zidh feitelijk uit over alle directe belastingen en iets later ook (door een wyziging van de Gemeente wet) over alle gemeentelijke belastingen (straatbelasting, schoolgeldheffing, pre cariorechten. hondenbelasting enz. enz.). Merkwaardig mag het wederom heten, dat de samenstelling van de raden krachtens de wet van 1914, op gelijke wyze geschiedde als die van 1892. Dus een voorzitter met slechts raadgevende stem en drie leden (GS Rechtbank en min. van Financiën). De raad koos uit zfln midden een secretaris. Dit ls veranderd in 1929 toen de voor zitter (en plv. voorzitter) lid van de raad werden, rechtstreeks door de Ko ningin benoemd, en naast zich leden (en plv. leden) hadden, deels door Ged. St., deels door de Rechtbank benoemd. Vanaf dat tydstip werd derhalve ook geen lid meer door de minister van Fi nanciën benoemd om het geheel onaf hankelijk rechtsprekend karakter meer tot uitdrukking te laten komen. Boven dien werd de secretaris voortaan even eens rechtstreeks door de Kroon be noemd en maakte hij geen deel meer uit van het college. Zo is het tot 1 maart 1957 gebleven. Een uitermate belangrijke wijziging van 1914 was ook de invoering van de Cassatierechtspraak door de Hoge Raad der Nederlanden. De rechtspraak van de Hoge Raad heeft op de wetgeving vaak beslissende invloed uitgeoefend. Het ressort van de verschillende raden van Beroep is vaak aan wyziging on derhevig geweest. Voor wat de Leidse Raad betreft kan globaal gezegd worden, dat deze steeds heeft omvat de inspec ties Leiden I (stad en directe omgeving) en n (bollenstreek tot en met Hillegom), Alphen en Woerden. Doordat de grenzen der inspecties niet samenvallen met die der Ge- reehtshoven, zullen de werkzaamheden van de Leidse Raad deels overgaan naar het Hof te 's-Gravenhage, deels naar het Hof te Amsterdam (b.v. Lisse, Hillegom, Woerden). Band Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers JAARVERGADERING EN CABARET De afdeling Zuid-Holland Noord van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers hield zater dagmiddag in de kantine van de Doelenkazerne haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. de Jager, opende de by eenkomst en toonde zich zeer tevreden over het afgelopen jaar. Het kon dus ook niet anders of het jaarverslag van de secretaris, de heer Tieman luidde gunstig. Dank werd ge bracht aan de heer de Jager, die reeds tien jaar achtereen de voorzittersha mer voortreffelijk heeft gehanteerd. De penningmeester, de heer A. F. Laue, las vervolgens het financieel verslag voor, waarin melding werd gemaakt van een batig saldo. Boeken en bescheiden wer den door de kascommissie in goede orde bevonden. De heren H. de Jager, A. F. Laue, H. Booy en N. Wassenaar, die allen aftredend waren, werden by accla matie herkozen, terwyi in een vacature werd voorzien door de benoeming van de heer Tegelaar. Naar de binnenkort te houden alge mene jaarvergadering zullen de heren de Jager en Tieleman worden afgevaar digd. Aan het slot van de vergadering gaf de secr. van de Pensioen- en Soc. Commissie, de heer P. W. Kroezen, een duidelyke uiteenzetting over de huidige pensioenwetten, die voor de leden van de bond van belang zyn. Later op de mid dag werd door de sportclub uit Leiden en Den Haag in de gymnastiekzaal een zitvolleybal-demonstratie gegeven. In de avonduren kwamen de militaire oorlogs slachtoffers weer gezellig byeen om van een ryk gevarieerd cabaretprogramma te kunnen genieten. Tenslottê volgen hier nog enige per sonalia. De Leidse Raad heeft als voorzitters gehad prof. mr. H. Krabbe (tot 1 mei 1929—1 mei 1939), mr. C. Punt (1 mei 1919—1 mei 1939), mr. C. Punt (1 mei 1939—1 maart 1951) en laatsteiyk mr. A. G. de Blécourt 1 maart 19511 maart 1957). Ondervoorzitters zyn geweest: prof. mr. A. S. de Blécourt (tot 1 mei 1929>, mr. J. Slagter (1 mei 19291 mei 1939), mr. J. Slagter (1 mei 19391 januari 1947), prof. mr. B. M. Telders van 1 mei 1939 tot zyn ontslag door de bezetter op 25 maart 1941, mr. A. G. de Blécourt (1 maart 19491 maart 1951) en laatste- lyk prof. mr. K. V. Antal de Felsögeller (1 maart 19491 maart 1957). Gedurende vele jaren (allen tenmin ste tien jaren) zyn lid geweest mr. Eg- bert de Vries, jhr. C C. Röell. mr. J. Slagter. J. W. Heringa (tot 1 maart 1957) en mr. A. G. de Blécourt. Gedurende langere of kortere tijd hebben als plv. leden gefungeerd de he ren W. Warnaar, J. M. van Til, jhr. W. von Weiier. A. Frylink. prof. mr. K. Wiersma en tot maart 1957 M. Veldhui zen van Zanten Rzn., mr. F. H. v. <L Brink en A. Warnaar Als secretarissen zijn aan de Raad verbonden geweest de heren Van Griet- huyzen, mr. A. W. J. van Vryberghe de Coningh, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. C. J. Goudsmit en vanaf 10 juni 1930 mr. H. F. A. Donders. BELASTINGRECHSPRAAK IN HANDEN VAN BEROEPS- RECHTERS Zoals in den beginne reeds is opge merkt. is de intense ontwikkeling van het belastingstelsel, zowel in de breed te als in de diepte, en vooral sinds 1941 er de voornaamste oorzaak van ge weest. dat de belastingrechtspraak thans in handen gelegd is van vol ledige beroepsvechters. Daartegen is eigenlijk van geen enkele zijde enig verzet gerezen. Er is alleen over ge discussieerd of die rechtspraak moest worden ondergebracht by geheel nieuwe rechterlijke colleges, dan wel by nieuw te vormen belastingkamers bij de bestaande rechtbanken of bij de gerechtshoven. Tenslotte is de keuze op de gerechtshoven gevallen. Een be- -lissing die mij om meerdere redeneo juist voorkomt. Doch hoe dit ook zij, voorw at de stad Leiden betreft, is het wel te betreuren, dat zij wederom een lang gevestigde en belangrijke instel ling ziet verdwynen. H. F. A. Donders.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3