Een dreigend politiek conflict met wellicht Kabinetscrisis tot gevolg Franse bemiddeling in New York schijnt succes te zullen hebben WEERBERICHT Meerderheid Tweede Kamer tegen blokkering der landbouivgeldeii Indonesië kreeg in Ver. Naties voor derde maal kous op de kop Laten Arabieren zich ophitsen door de communisten of kiezen zij eieren voor hun geld? 96ste jaargang VRIJDAG 1 MAART 1957 No. 29075 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- W V KJKJK. L.ILIU1LI\ HiN UMOIKLI per kwartaal; f. 2.35 per maand; 0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Alleen de P.v.d.A. gaat hiermede akkoord 7nr> nrtPff mrtrlomontniro vaWnnlanv I (Van onze -parlementaire redacteur) Voor de A.R.-fractie en de VVD-fractie in de Tweede Kamer is de blok kering van 50 miljoen gulden voor verhoging van de steun aan de landbouw, onaanvaardbaar. De woordvoerder van de CHU heeft de blok kering verwerpelijk genoemd. De landbouwspecialist van de K.V.P., ir. Droessen, zei gisteren: „Aan de blokkering van de landbouwgelden kunnen wij althans voor dit moment onze goedkeuring niet geven en de controle op de besteding bij deblokkering van de gelden is ten enenmale onaanvaardbaar"De meerderheid van de Tweede Kamer is dus tegen de blokkering al heeft ir. Droessen een slag om de arm gehouden en de heer Biewenga heeft reeds aangekondigd een motie te zullen indienen om een uitspraak van de Kamer te verkrijgen. Alleen de PvdA gaat akkoord met de blokkering. De blokkering Is „koude socialisatie" genoemd. Deze kwestie dreigt een prim cipieel politiek conflict te worden. Prof. Oud (VVD) zei zich er over te hebben verwonderd, dat de niet-socialistische ministers in het kabinet htm handtekening hadden gezet onder het blokkeringsplan, terwijl de protestantse ministers wel op hun achterste benen staan als 't de voetbalpool betreft. Uit de woorden van prof. Oud viel de conclusie te trekken, dat de tegemoetkoming aan de nood van de landbouw alleen bereikt is kunnen worden door het compromis van de blokkering. de besteding van het geblokkeerde geld bij uitbetaling. Wij gaan er ook mee ak koord. dat de eigenaren van onrendabe le bedrijven geen'hogere eigenaarslasten krijgen toegekend. De enorme bedragen, die thans wor den besteed voor cultuurtechnische wer ken acht de heer Vondeling alleen ver antwoord als van de geblokkeerde gelden gebruik wordt gemaakt om de kleine on rendabele bedrijven te doen verdwijnen. Met overheidsgeld mogen geen bedrijven in stand worden gehouden, die naar de huidige maatstaven niet meer rendabel zyn. regeling? Wettelijke Verklaring ir. Vendeling Die indruk werd versterkt door de verklaring van ir. Vondeling: „Wij kun nen „als PvdA" geen lek in de prijsga- rantiepolitiek aanvaarden. Wij wensen zekerheid, dat de geblokkeerde gelden bij uitbetaling (deblokkering) zullen worden besteed voor verbetering van de bedrijfsgebouwen. Dat is een eis van menselijkheid tegenover de jonge boe ren. die anders later op oneconomische bedrijven dreigen te komen in de toe komst. Daarom gaat de PvdA wel ak koord met het stellen van garanties voor Een zinloos protest EEN aantal Nederlandse hoogleraren, heeft zich gedrongen gevoeld een schrijven te richten tot minister president dr. Drees, waarin zij uiting geven aan „hun diepe teleurstelling en bezorgdheid over de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot comman dant van de Navo-troepen in Midden- Europa en met name over het uitblijven van een openlijk protest van de Neder landse regering tegen deze benoeming". Vooropstellende dat hoogleraren als alle andere Nederlandse staatsburgers het volste recht hebben over deze aan gelegenheid hun mening kenbaar te maken, hebben wij ons over dit protest toch in hoge mate verbaasd. In de eer ste plaats omdat men juist in deze hooggeleerde kring méér begrip mag veronderstellen voor de zeer bescheiden rol, welke Nederland in het Navo-milieu vervult. Zijn zij nu werkelijk zo naief om te veronderstellen, dat een even tuele aandrang van Nederlandse zijde op de Navo tot intrekking van het be noemingsbesluit enig resultaat zou heb ben? En bezitten zij zó weinig zin voor de werkelijkheid, dat zij het mogelijk achten, dat de Nederlandse regering de waarborg zou stellen, zoals zij vragen, dat Nederlandse troepen nooit onder de bevelen van generaal Speidel zullen worden gesteld? Betekent het stellen van deze laatste vraag op zich zelf al niet een ondermijning van het gezag, waarmede een zo hoogstaande militaire autoriteit dient te zijn bekleed? Het is ongetwijfeld voor velen een even moeilijk te verwerken gedachte, dat dit commando wordt gelegd in han den van een man, die een van Hitiers generaals is geweest, maar geloven de protesterende hoogleraren niet, dat dit feit ook bjj degenen, die over deze be noeming hadden te beslissen en die voor het overgrote deel tot zijn vroegere te genstanders behoren, niet geheel en al onbekend is? En wanneer zij des ondanks generaal Speidel op grond van zijn militaire bekwaamheden in deze functie benoemen, omdat Duitsland in het Westeuropese defensiestelsel niet al leen niet gemist kan worden, maar daarin zelfs een leidende rol speelt, ge loven de protesterende professoren dan niet dat het verstandiger is naar de toe komst te kijken dan naar het verleden? De benoeming van een dergelijke top functionaris is geen kwestie van senti ment maar van de beste man op deze plaats. Het is byna kinderlijk om te veron derstellen, dat een protest zoals zij van de Nederlandse regering thans nog ver wachten enige uitwerking zou hebben. En wanneer zij dat zelf evenmin ver wachten, is het ook volmaakt zinloos dit gebaar te maken Slag om de arm Uit een oogpunt van principiële poli tiek namen de partijen de blokkering van de landbouwgelden dus zeer hoog en er dreigt dus een politiek conflict met eventueel een kabinetscrisis indien de motie, welke de heer Biewenga heeft aangekondigd, zou worden aangenomen. Het heeft echter de aandacht getrok ken, dat de woordvoerder van de KVP verklaarde, de blokkering „voor dit mo ment" niet te kunnen goedkeuren en dat laat de mogelijkheid open voor na der overleg, al heeft de heer Droessen de overheidscontrole op de besteding bij deblokkering ten enenmale onaanvaard baar genoemd. In de gestegen eigenaarslasten van de landbouwers wil de regering tegemoet komen met een bedrag van in totaal 200 miljoen gulden in plaats van de 350 miljoen, die het Landbouwschap had voorgesteld. Hoewel de heer Droessen (KVP) het bedrag teleurstellend vond, verklaarde hij, dat de KVP bereid was er genoegen mee te nemen, maar „wij blijven op het standpunt staan, dat aan verdere recht matige eisen moet worden tegemoet ge komen". Het zal er bij de boeren nooit ingaan, dat de 50 miljoen gulden, die geblokkeerd worden, niet te vinden zou den zijn om te kunnen worden uitge keerd. De blokkering is een ongezonde wijze van financiering, omdat lasten naar de toekomst worden verschoven. De blokkering is ons zo onsympathiek, dat „onze medewerking pas in uiterste noodzaak zal zijn te verkrijgen", aldus ir Droessen. Mede voorwaarden voor de besteding van de gelden bij deblokkering (uitbetaling) zou in ieder geval moeten berusten op een wettelijke regeling, zo dat er controle van het parlement mo gelijk is. Misschien zwicht de KVP voor de blokkering als er een wettelijke regeling wordt toegezegd voor de voorwaarden voor de besteding bij deblokkering. In spanning wacht men op het debat van de volgende week. (men zie ook elders in dit blad) Bejaarde man in zijn woning verbrand (Speciale berichtgeving) De 87-jarige heer M. Bloemhof, een alleenwonende weduwnaar, is te Groes- sen in de Achterhoek dood in zijn wo ning aangetroffen. De buren hadden brandlucht waargenomen. Toen de politie een onderzoek instelde, bleek de man al half verkoold te zijn. Ver moedelijk heeft hij tijdens het aan maken van een kachel een beroerte gekregen. De ondertekening te Cairo van de jongste overeenkomst tussen de lei- oers van de vier Arabische staten Saoedi-Arabié. Jordanië. Syrië en Egypte. Van links naar rechts Koning Hoessein. Koning Saoed en Presi dent Nasser. De president van Sy rië staat niet op de joto. (Ingez. Med.-Adv.) POPLIN DAMESBLOUSES mooi model met mouw 11.25 Alle nieuwe modetinten. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNJEN voor onze cliënten. Resolutie Nieuw-Gninea niet bekrachtigd Kalme toon van Nederland redde situatie (Van onze correspondent in Washington) Ook de derde maal is Indonesië er niet in geslaagd van de Ver. Naties steun te verkrijgen voor een resolutie inzake Nieuw-Guinea, welke Nederland onmogelijk kon accepteren. Gedurende drie algemene vergaderingen heeft Indonesië iets dergelijks geprobeerd en driemaal heeft haar poging gefaald. Indien het Handvest van de Ver. Naties de regel kende van „driemaal is scheepsrecht", dan zou daarmede de zaak voorgoed zijn beslist, maar dat is zij nu natuurlijk niet. Vier stemmen tekort. Ambassadeur Schürmann gaf na af loop van het debat overigens toch te kennen dat hij van mening is, dat In donesië in de volgende vergadering niet opnieuw kan beproeven een dergelijke resolutie aangenomen te krijgen. Het is inderdaad veelzeggend dat In donesië ook in deze algemene vergade ring geen succes heeft gehad „want door vermeerdering van het aantal Afro- Aziatische landen onder het ledental schenen de kansen voor Djakarta beter De kicesties Gasa en Golf van Akaba (Van onze correspondent in New York) In de kringen der Verenigde Naties te New York verwachtte men tegen heden-, vrijdagmiddag het hoogtepunt van het buitengewoon belangrijke debat over een regeling in de kwestie tussen Israël en Egypte. Eerstgenoemd land heeft namelijk aangekondigd, dat het op dat moment plannen bekend zal maken inzake terugtrekking van zijn troe pen uit het Egyptisch gebied. Officieel staat het Israël niet vrij voor waarden te stellen inzake die terugtrekking en het zal daarom niet zeg gen, dat die terugtrekking geschiedt „onder voorwaarde dat", doch met dien verstande dat". In feite maakt dit weinig verschil, doch de gehele „operatie" draagt een subtiel en delicaat karakter en da4»«naakt het welslagen ook nog niet geheel zeker. Gisteravond verluidde in kringen der Verenigde Naties, dat secre taris-generaal Hammarskjöld naar het Midden-Oosten zal reizen om persoonlijk toezicht te houden op het terugtrekken der Israëlische strijd krachten en haar vervanging door troepen der Verenigde Naties. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en vry zonnig weer. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Ma tige tijdelijk vrij krachtige zuidooste lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 maart Zon op: 7,27 uur; onder: 18.23 uur. Maan op 7.15 uur; onder: 19.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.01 en 16.11 uur. Laagwater te 12.06 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Merkwaardige omzwaai van tie V.S. Hoe luidt nu het plan. dat in Wash ington woensdag in grote trekken is uitgewerkt? Israël zal zijn troepen terugtrekken met dien verstande dat de voorwaarde inzake vrijheid van navigatie in de Golf van Akaba principieel ondersteund zal worden door Amerika en de andere Westerse zeevarende mogendheden. De Ver. Naties zullen in de interim-periode het bestuur waarnemen in de Gaza- strook en Israël zal het recht hebben zich eventueel te verweren tegen Egyp tische aanvallen. Het ligt niet in de be doeling, dat over deze drie gecamou fleerde voorwaarden zal worden ge stemd. Immers een resolutie van die strekking zou weinig kans hebben offi cieel te worden aangenomen. Israël zal daarom een verklaring afleggen. Daar mede zou de kous af zijn. Arabieren voor de keus Wellicht is het een bijzonder goed idee te trachten aldus de knoop door te hakken, doch sommige waarnemers twijfelen toch of men tot een dergelijke oplossing zal kun nen geraken zonder dat een daartoe strekkende resolutie wordt aangeno men, want de communistische lan den zullen ongetwijfeld proberen de Arabieren op te stoken zich vierkant tegen dit nieuwste plan te verzetten. Gesteld nu, dat Egypte plus bond- genoten dit laatste zouden doen, dan zou wel eens de situatie kunnen ont staan, dat de vrije vaart naar Akaba min of meer geforceerd zou moeten worden door Israël en ,#ijn vrien den", terwijl Israël er dan natuurlijk niet aan zou denken zich terug te trekken uit Gaza. In dat geval zouden de Arabieren derhalve verder van de wijs zijn dan wanneer zij zich zouden neerleggen bij dit nieuwste plan en de oren toe stoppen voor de communistische souffleurs. Gezien de juist beschreven situatie bezit het plan daardoor althans vol doende kansen om te worden gepro beerd. Dulles hield rekening met reactie in het binnenland Men zal zich misschien verbazen over het feit dat de Amerikanen, die er maandenlang naar gestreefd hebben een goede beurt bij de Arabieren te maken, thans in zee gaan met de Fransen, die meer dan iemand anders door de Ara bische wereld worden gehaat. Daarover werd uit Washington het volgende ver nomen. De Amerikanen waren er tot dusverre niet in geslaagd Israël tot terugtrekking te bewegen. Toen begon Pineau echter samen met Mollet in Washington te be middelen. Zij drongen aan op verder gaande Amerikaanse toezeggingen en meenden dat Israël dan overstag zou gaan. Dulles, die waarlijk wel beseft, dat het Amerika in de Arabische wereld geen goed doet, dat het één liin trekt met Frankrijk, geraakte daarna onder de sterke druk, dat dit de enige kans was, waardoor Amerika zou kunnen ont komen aan de noodzaak sancties tegen Israël te steunen, sancties die bij een groot deel van de Amerikaanse bevol king zeer onpopulair zouden zijn! Ziehier een der belangrijkste redenen voor de „mariage de raison" (huwelijk uit berekening) tussen Uncle Sam en Marianne. De Israëliërs in New York hebben ook de Nederlandse delegatie verzocht zich uit te spreken voor de vrije vaart naar Akaba. Donderdagavond had de Neder landse vertegenwoordiger nog geen in structies daaromtrent uit Den Haag ontvangen, doch het zou in de lijn van de Nederlandse politiek liggen, indien ons land in dit opzicht zou samenwer ken met de andere zeevarende mogend heden. te zijn geworden. De Nederlanders had den aan de vooravond van de stemming de komende uitslag juist geschat. De resolutie, die de instelling van een „commissie van goede diensten" aanbe val. om de partijen bij te staan in hun onderhandelingen, verkreeg 40 stem men vóór en 25 tegen, met onthou dingen. Volgens de spelregels moet zulk een resolutie echter tweederde van het totaal aantal vóór en tegen-stemmen krijgen om te worden aangenomen. In donesië kwam dus ongeveer vier stem men tekort. Geen compromis Mexico had donderdagochtend nog getracht de weg te bereiden voor een zwakkere resolutie, doch de Nederlandse delegatie liet er in de wandelgangen geen twijfel over bestaan dat zulk een resolutie eveneens onaanvaardbaar zou zijn en tot niets zou leiden. Dit was stellig een van de voornaamste redenen, waarom de compromiszoekers hun po gingen toen geheel opgaven. Amerika, dat geen woord gesproken heetft. in het debat, onthield zich van stemming. De andere NAVO-landen steunden voor het merendeel Nederland. Turkije en Spanje onthielden zich van stemming. Griekenland was tegen ons. Zeven Zuidamerikaanse staten kozen onze zijde. Het is stellig een goede tactiek ge weest, dat Nederland de kalme toon bewaard heeft gedurende het debat. De vergadering kreeg daardoor waar lijk niet de indruk, dat hier een ex plosieve situatie werd behandeld. Drie straaljagers op één (lag neergestort Eén vlieger omgekomen Het was gisteren een sombere dag voor de Koninklijke Lucht macht. In de loop van de middag verongelukten er drie straaljagers, twee bij Woensdrecht en één bij Volkel. Eén piloot kwam om het leven, de beide anderen kwamen behouden aan de grond. Omstreeks kwart voor drie gister middag kwamen twee Gloster „Me teor IV" straaljagers van de jacht- vliegschool van de Kon. Luchtmacht bij hun basis Woensdrecht met el kaar in aanraking en verongelukten. Eén der jachtvliegtuigen, bestuurd door de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger H. M. M. Bruggink uit Tubbergen, is bij de Wouwse Plantage neergekomen en zwaar be schadigd. De bestuurder van dit toe stel kwam om het leven. Het andere vliegtuig, dat werd be stuurd door de 24-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger J. H. Stoorvo gel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in een noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht er het leven af. Het ongeluk, zo deelt men ons van de zyde van de Luchtmachtvoorlich tingsdienst mede, als volgt gebeurd. Twee Gloster „Meteor 4 "-vliegtuigen naderden, in formatie vliegend, de vliegbasis Woensdrecht om er te landen Geen goede diensten MET 39 stemmen voor en 25 tegen bij 9 onthoudingen heeft de poli tieke commissie der Verenigde Na ties een door 13 staten ingediende resolutie tot instelling van een com missie voor goede diensten voor de kwestie Nieuw-Guinea aangenomen, het geen dus bij lange na niet de vereiste twee derde meerderheid betekent, wellis nodig is om deze zaak in de plenaire zitting aan de orde te kunnen stellen. De Algemene Vergadering heeft over eenkomstig de verwachtingen deze resolutie dan ook niet bekrachtigd. Dit is een niet onbelangrijk Nederlands succes, in het bijzonder voor onze ver tegenwoordiger in de politieke commissie, mr. Schürmann, die het op het Hand vest gebaseerde Nederlandse standpunt op knappe wijze heeft uiteengezet Er is alleszins reden om zich over deze uitspraak te verheugen. Alleen reeds het behalen van een tweederde meerderheid hield in beginsel een erkenning in van de rechtmatigheid der Indonesische aan spraken, hetgeen dus thans niet het ge val is. Daarnaast bestaat er voor het, Nederlandse volk niet de minste reden om zich dankbaar het resultaat te her inneren, dat een zogenaamde Commissie van goede diensten in een vorig Ne derlands-Indonesisch geschil bereikte. Aangeboden diensten genieten de twij felachtige reputatie zelden welkom te zijn en zo is het ook hier. Gezien de hardnekkigheid, waarmede president Soekarno om redenen van binnenlandse propaganda de kwestie Nieuw-Guinea voortdurend in de inter nationale belangstelling tracht te trek ken, zal het wel niet de laatste maai zijn, dat dit onderwerp in de Ver. Na ties ter sprake komt, doch vooralsnog blijkt in brede kring de verheugende bereidheid te bestaan om deze zaak te beschouwen als een zuiver Nederlandse aangelegenheid, waarmede andere lan den niets te maken hebben. Plan voor verdeling van Algerije Onafhankelijkheid voor de helft der bevoiking Vier radieale afgevaardigden van de Franse Nationale Vergadering hebben donderdag op een persconferentie in Parjjs een plan voor verdeling van Al gerije in vier stukken bekendgemaakt, dat zij bij de Nationale Vergadering zullen indienen. Volgens deze afgevaardigden moet Al gerije verdeeld worden in: een autonome republiek Constantine (tussen de Tunesische grens en een lijn noord-zuid ten oosten van Algiers), een autonoom gebied rondom Tlem- cen (aan de grens van Marokko), een Franse provincie, die het gebied van Algiers en Oran, de twee grootste steden van Algerije, omvat (tussen de republiek Constantine en het gebied van Tlemcen in), de woestijngebieden van de Sahara in Algerije moeten tot een Frans overzees gebiedsdeel verklaard worden. Dit plan zou aan bijna de helft van Algerije's bevolking onafhankelijkheid verlenen. Frankrijk behoudt een door gang naar de Sahara, waar grote hoe veelheden olie worden verondersteld. Slot op pag. 2 Op een gegeven ogenblik heeft de leider van deze formatie van twee toestellen, zoals gebruikelijk is, het teken gegeven de formatievlucht te beëindigen. De lei der laat zijn toestel daarop naar links gaan en drie seconden later buigt de tweede man ook naar links af. Bij het verbreken van deze formatievlucht heb ben de toestellen elkaar geraakt met het vermelde noodlottige gevolg. Beide vliegers waren in het bezit van het militaire vliegbrevet. Ze waren in opleiding op de jachtvliegschool om jachtvlieger te worden. Gistermiddag is de vlieger van een Lockheed T-33a „Shooting Star" straal- lesvliegtuig van de Kon. Luchtmacht boven de vliegbasis Volkel in moeilijk heden gekomen omdat de motor van zijn vliegtuig afsloeg. Aangezien het toestel zich op 2000 meter hoogte bevond, had de vlieger geen mogelijkheid meer een duik vlucht te maken en daardoor de mo tor weer in werking te stellen. Daar om zette de bestuurder en de 21- jarige sergeant-vlieger B. A. M. Lens- sen, de schietstoel in werking. Hij kwam behouden op de basis Volkel aan de grond. Het vliegtuig kwam eveneens op de basis terecht, het -erd vernield.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1