Jip/eman o Dros Keukenhof te Lisse opent 4 april f Verschillende nieuivtjes en verbeteringen zijn aangebracht Bloemlust - Keulenuitstekende reclame voor bloembollenvak Onveranderd de beste Leidse Atletiek Commissie hield haar jaarvergadering „Binnenkort maatregelen voor rond bromfiets" rustiger sfeer DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Bij opening flink aantal bloemen verwacht Terwijl de eerste bedjes krokussen reeds in bloei staan, door het prachtige zachte weer eerder uit hun winterslaap gewekt dan andere jaren, heeft het bestuur van „Keukenhof" zijn plannen voor het komende seizoen ontvouwd tijdens een persconferentie, die gisteren werd gehouden. De voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren heeft daar een uitvoerige toelichting gegeven. Als datum van de opening is 4 april bepaald, en men heeft zich voorgenomen deze datum niet meer te veranderen, ongeacht of de bloemen reeds eerder in bloei zullen komen. togen en heeft beslag weten te leggen op een aantal Franse beeelden, o.a. van Bourdelle, Rodin, Zadkine, Lipschitz en anderen. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat men wel eens wat te voor uitstrevend is geweest met de beelden en daarom heeft men voor dit jaar „lees bare" beelden, die voor ieder begrijpelijk zyn, gekozen. Groningen krijgt dit jaar gelegenheid iets van zijn folklore te tonen tijdens de Groningse provinciale dag, waarvan de datum nog niet is vastgesteld. Wel is reeds met de Commissaris van de Ko ningin, mr. J. Offerhaus, contact opge nomen voor de organisatie van deze dag. Evenals reeds eerder zal er dit jaar weer een fotowedstrijd zijn, nu spe ciaal voor diapositieven en kleurenfoto's. Deelname staat open zowel voor Neder landers als voor buitenlanders. Het vaststellen van de datum was wel even een moeilijkheid, daar het zachte weer er oorzaak van is, dat de bloemen ongeveer veertien dagen eerder dan vorig jaar in bloei zullen komen, wanneer tenminste het weer even zacht blijft; enkele nachtvorsten en guur weer kunnen natuurlijk nog heel wat veran deren aan de bloeitijd van de bollen. Vorige jaren was men wel eens te vroeg met de opening, waren er al thans nog weinig bloemen te bewon deren en daarom heeft men nu 4 april gekozen. Het bestuur is er vrijwel ze ker van dat op die datum de nodige bloemen in bloei zullen staan. Het zal het achtste seizoen van „Keu kenhof" worden en ook dit jaar mag men verwachten, dat er honderddui zenden een bezoek zullen brengen aan het laatste restje duinbos, dat temidden van een kale vlakte is overgebleven en dat tot een lustoord is geworden, dat zowel nationaal als internationaal een verheugende belangstelling geniet. Het bestuur is met enige zorg vervuld ge weest, toen het zondagrijverbod voor motorvoertuigen werd afgekondigd, doch gelukkig is dat verbod weer ingetrokken, zodat dit geen nadelige invloed meer zal kunnen uitoefenen op het aantal bezoe kers. Vorig jaar bezochten 522.000 per sonen „Keukenhof", dat was ruim 70.000 personen meer dan in 1955, dat overigens een betrekkelijk ongunstig jaar was. „Koude kas" Evenals voorgaande jaren zijn er ook nu weer enkele belangrijke wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats is er een „koude kas". Reeds lang heeft men een „warme kas", die echter niet de gehele duur van de tentoonstelling bloemen te zien gaf. Vele bezoekers waren daardoor teleur gesteld, en om die reden heeft men be sloten een „koude kas" te bouwen, waar in dus niet gestookt wordt, en waarin de bloemen later in bloei zullen komen. De nieuwe kas heeft een plaats gevonden naast de reeds bestaande kas. en er zul len tulpen en narcissen in worden ge kweekt. Molen Een tweede „nieuwtje" in „Keuken hof" is de molen, die ten geschenke is gegeven door de Holland—Amerika Lijn. Deze prachtige oude molen is afkomstig uit Groningen en zal geheel in zijn oude vorm in de tuin worden opgebouwd. Men is reeds bezig met deze werk zaamheden, doch men zal nog flink door moeten werken wil men op tijd gereed zijn. De molen, die zal worden beheerd door een vakkundig molenaar, zal toe gankelijk zijn voor het publiek en vanaf de omloop, zeven meter boven de grond, zal men een prachtig uit zicht hebben over de tuin. Vooral voor buitenlanders zal deze molen een grote aantrekkingskracht hebben. Hol land en molens behoren nu eenmaal bij elkaar, evengoed als Holland en bloembollen. Franse beelden Er zal dit jaar geen tentoonstelling van Hollandse beelden worden gehou den. Men is dit keer naar Frankrijk ge- Hope-diamant op komende expositie De internationale diamanttentoon stelling „Amsterdam-diamantstad", die van 21 juni tot en met 14 juli a.s. in de Apollohal wordt gehouden, zal in binnen- en buitenland de aandacht op de hoofdstad vestigen als een van de kleine wereldcentra der dia mantindustrie. Er zullen sier- en industriediamant in velerlei variëteit en grootte uit binnen- en buitenland voor een waarde van vele miljoenen worden getoond. Alles uiter aard achter glas en op zeer deugdelijke doch onzichtbare wijze beveiligd. Er ko men circa 20 grote stands en 17 vitrines. De wereld distributieorganisatie voor diamant, de Diamond Trading Com pany, zal in haar stand ruwe diaman ten tonen, zoals ze uit de mijnen komen en grote uiterst waardevolle geslepen stenen van bijzonder fraaie kleur en zuiverheid. De Amsterdamse diamant industrie zal niet alleen sier- en indus triediamant exposeren, maar tevens demonstraties doen geven van alle sta dia van bewerking, van het ontwerpen van juwelen, het zetten en het dragen daarvan. Vele buitenlandse huizen hebben hun medewerking toegezegd in de vorm van bijzondere inzendingen. Het piece de resistance wordt de wereldberoemde „Hope"-diamant. Dit kostbare kleinood, afkomstig uit Voor- Indië (in 1642 gevonden) weegt 441 i karaat. De steen werd in 1830 door de Londense bankier Hope gekocht. De diamant, die volgens de legende de bezitter ongeluk brengt, is nu in het bezit van een New Yorkse juwelier Harry Winston. Per vliegtuig wordt de steen naar ons land overgebracht. Op de tentoonstelling wordt verder o.a. aandacht geschonken aan de histo rie en aan de toekomst, dit laatste in de vorm van een wervings- en propaganda- stand voor jonge arbeiders. Koningin bezocht „Aparte tafels" Koningin Juliana heeft gisteravond niet-officieel een bezoek gebracht aan de Koninklijke Sc/houwburg te Den Haag, waar zij de eerste Haagse voor stelling bijwoonde van „Aparte tafels" door de Nederlandse Comedie. De Ko ningin had met haar hofdame, jonk vrouw® C. E. B. Röell, geheel onopval lend de logeplaatsen ter linkerzijde in genomen. Geen stoptreinen Er is onder al deze plannen één te leurstellend bericht: dat het de Neder landse Spoorwegen dit jaar niet moge lijk zal zijn stoptreinen te laten rijden. Doordat men op verschillende plaat sen in het baanvak Amsterdam—Rotter dam met belangrijke werken bezig is, kost het al de grootste moeite de treinen op tijd te laten rijden. Een extra op onthoud in Lisse zou deze moeilijkheden nog vergroten. Wel is men overeenge komen dat vanaf Leiden en Haarlem goede busverbindingen naar „Keuken hof" aanwezig zullen zijn, welke verzorgd worden door de N.Z.H.V.M. Op de corso dag rijden er wèl stoptreinen. Het paviljoen is een belangrijk onder deel van de tentoonstelling geworden in de loop der jaren en ook daar heeft men een nieuwtje. Naast de bekende kunstzinnige expositie, zal men er dit jaar een tropisch koraalaquarium vin den. De bloemenbinddemonstratie. die altijd zeer gewaardeerd wordt, zal ook dit jaar weer regelmatig worden gege ven. Het eigen postkantoor van „Keu kenhof" zal weer een eigen stempel krij gen. Voor hen, die wensen te fotogra feren in de tuin, is er een donkere kamer ingericht, waar men de films in zijn camera kan verwisselen. In de aan leg van de tuin zijn ook verschillende veranderingen aangebracht. Druk verkeer De opening op 4 april zal verricht worden door de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land. mr. J. Klaasesz. Dan begint voor Lisse weer de drukke tijd, die vooral de politie en de verkeerscommissie van „Keukenhof" veel hoofdbrekens kost. Hoe zal het dit jaar gaan met het verkeer? Honderden gezelschappen komen met touringcars, zowel uit binnen- als bui tenland: uit Duitsland alleen al kwa men vorig jaar ruim 1000 bussen! Waar zal men die kunnen bergen en waar zullen de personenauto's een plaatsje kunnen vinden? Dit jaar zal het nog wel gaan, maar of dat in de toekomst,wanneer het wagenpark aanzienlijk zal zijn uit gebreid, ook het geval zal zijn, is nog de vraag. Er zullen ongetwijfeld voorzienin gen moeten worden getroffen om de par keerruimte te vergroten! (Ingez. Med.-Adv.) (Ineez Med.-Adv.) Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Renniesl 'n Uitkomst die Rennies voor alle lijders aan brandend maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Mak kelijk bij U te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Reclame maken kost altijd geld, doeli „de cost gaet voor de baet uit" Zo hier en daar hoort men in de Bollenstreek in min of meer ongunstige zin napraten over de Bloemlusttentoonstelling, die vorige week In Keulen werd ge houden. Toen bekend werd dat de expositie 50.000 bezoekers had getrokken, heeft misschien iemand gezegd: „Daar zullen ze financieel wel niet uitsprin gen". En hoe gaat het dan met een dergelijke opmerking? De volgende vertelt, dat het bestuur van Bloemlust er financieel beslist niét uitgesprongen is, en nog even later wordt al verteld dat het een financieel débacle is geworden. Om deze kwestie juist te kunnen lfjke afnemers geïnteresseerd werden in waarderen, moet men weten, dat het Bloemlust-bestuur geschat had, dat er ongeveer 50.000 bezoekers zouden ko men, zoals wij reeds eerder schreven. Duitse instanties rekenden op een be zoek van 100.000 personen, en Duitse persmensen voorspelden dat er alleen al in het week-einde 50.000 bezoekers zou den komen. Vast staat in elk geval, dat het bestuur rekende op 50.000 bezoekers. Nu moet wel worden toegegeven dat het bezoek misschien iets groter had kunnen zijn, wanneer de propaganda en de reclame in Duitsland beter georgani seerd zouden zijn geweest. Vooral in Keulen en omgeving heeft men te wei nig reclame gemaakt onder de bevol king. Dit is dan een les voor een vol gende gelegenheid! Dit doet echter niets af aan het feit, dat er vooral de eerste dagen vele vak mensen zijn geweest, die met belangstel ling de resultaten van de Nederlandse broeiers hebben bekeken. En in de eerste plaats ging het er om de Duitse vakmensen te interesseren in het Ne derlandse produkt. Dat er bovendien nog vele particulieren kwamen, was een voordeel, omdat hiermede de uiteinde de bloemen, hetgeen dus een grotere afzet bevordert. De cijfers van de tentoonstelling zijn nog niet bekend, doch laat men eens aannemen dat men f 30.000 tekort komt. Dan kan men nog niet spreken van een „financiële débacle". Reclame maken kost geld, veel geld, en niemand maakt daar ooit veel drukte over, hoewel er duizenden guldens worden besteed aan de reclame voor de bollen. Wat zeggen dan enkele tienduizenden guldens „ver lies", aals men een dergelijke goede ten toonstelling heeft gehad en 50.000 per sonen heeft bereikt, die genoten hebben van de bloemen, en die zeker zelf ook bollen zullen willen hebben? Voor wei nig geld heeft men daar een geweldige reclame-stunt gehad, en wie praat over een „financiële débacle" slaat de plank ver mis. „De cost gaet voor de baet", en wie dèér niet op durft te vertrou wen, is geen zakenman. De tentoonstel ling in Keulen mag wat geld gekost hebben: zij is, naar de mening van tot oordelen bevoegden, een succes gewor den en dat zal huns inziens in de toe komst bewezen worden. BLIKGROENTEN Dit zijn enige modellen van fleu-1 door de Parijse modekoningen wer- rige voorjaarshoedjes, zoals die den gelanceerd. Enorme prijsval voor eieren De prijzen voor de kippeëieren, welke reeds gedurende enkele maanden op een laag peil waren, hebben vanmor gen op de veilingen een ongekend na oorlogs dieptepunt bereikt. Werd vo rige week te Bameveld op de Veluwse eierveiling voor eieren van 61 tot 62 gram nog gemiddeld f. 10.40 betaald, thans daalde de prijs tot gemiddeld f. 8,35 per 100 stuks. Deze enorme prijsval (het gaat lan delijk bezien om vele honderdduizenden guldens) is het gevolg van de voor deze tijd van het jaar ongewoon grote pro- duktie. Uit Breda gevluchte gevangen VOORONDERZOEK INGESTELD Een Westduitse rechter van instruc tie heeft gisteren te Bielefeld verho ren afgenomen in de zaak van de drie jaar geleden uit de gevangenis te Bre da ontsnapte en naar West-Duitsland uitgeweken voormalige Nederlanders. Verschillende politiemannen, die tij dens de Duitse bezetting in Nederland hebben gediend, werden verhoord in de zaak van de bankwerker Willem Polak. Polak en de andere ontsnapte gevan genen waren wegens oorlogsmisdaden in Nederland tot zware straffen ver oordeeld. De regering te Bonn heeft in dertijd een verzoek tot uitlevering van de vluchtelingen van de hand gewezen. Thans onderzoekt de Westduitse jus titie of de vroegere Nederlanders die allen op vrije voeten zijn, misdaden heb ben begaan, die volgens het Duitse recht strafbaar zijn. Een woordvoerder deelde mee. dat het vooronderzoek moeilijk en tijdrovend is, omdat de Nederlandse autoriteiten geen medewerking verlenen en de dos siers van de ontsnapte gevangenen niet ter beschikking van de Duitse Justitie hebben willen stellen. Kampioenschappen op 1 en 2 juni (Van onze atletiekmedewerkei) De jaarlijkse algemene vergadering van de Leidse Atletiek Commissie, gis teren in „Het Gulden Vlies" gehou den. was niet bepaald een vlot verlo pende bijeenkomst. Er werd lang en diepgaand geredeneerd over allerlei minder-belangrijke onderwerpen, en bovendien werden verschillende kwes ties in de vergadering gebracht, die eigenlijk op de verenigingskalender thuis horen. In zijn openingswoord, en ook bij an dere punten kwam dit naar vorc-n. vroeg voorzitter Noordenbos de verenigingen meer steun te geven aan de L.A.C., zodat zij dan ook echt als een „lichaam" naar buiten kan optreden. Verschillende verenigingsafgevaardig den vertelden, dat op de Leidse sintel- baan de atletiek altijd moet wijken voor het voetbalspel. Begrijpelijk brengt dit vele moeilijkheden met zich mee bij het (Ingez. Med.-Adv.) Jeugclelftal won van Hercules Het Nederlandse jeugdelftal heeft gisteravond in hel DOS-stadion te Utrecht een laatste oefenwedstrijd ge speeld voor de ontmoeting Engeland Nederland (jeugd), die zaterdagavond op het programma staat. Het jeugd- team versloeg de derdeklasser Hercu les met 2—0. Weliswaar werd in een vrij hoog tempo gespeeld, en zelfs bleken de spe lers van de combinatie over een goede techniek te beschikken, maar toch kon het team als geheel weinig bevrediging schenken. Vooral het samenspel liet veel te wensen over en bovendien was de voorhoede niet erg schotvaardig. Slechts de linkervleugel, bestaande uit Feldmann van Ajax en De Vries van Sparta, kwam enkele malen tot gevaar lijke combinaties, waarbij ook midvoor Seelen van VVV betrokken was. In de achterhoede viel het spel van de Feyenoord-man Veldhoen op. Deze spe ler opende in de tweede helft de score met een ver hard schot (10). Het tweede doelpunt kwam van Seelen, die na een rush mede door een fout in de verdediging van Hercules met een gericht schot doelman Van de Brink kon passeren (20). Brandwonden Kloosterbalsem zuivert en ge neest de wond. bevordert de groei van een nieuwe huid. Kloosterbalsem geen goud zo goed" J UYS oefent tegen DFC In verband met de Carnavalfeesten in het zuiden van ons land is de voor zon dag a.s. vastgesteldde competitiewed strijd Wilhelmus—UVS uitgesteld. UVS speelt nu zondag a.s. aan de Was- senaarseweg een vriendschappelijke wed strijd tegen de Dordtse 1ste divisieclub DFC. In verband hiermede is de aanvangs tijd van de wedstrijd UVS 2DHC 2 verschoven van 2 uur naar 11 uur. ASC speelt zondag a.s. een vriend schappelijke wedstrijd tegen Alphen. De ontmoeting wordt te Alphen gespeeld. Protest-commissie vergaderde De protestcommissie van de KNVB heeft gisteravond een protest van CVV uit de wedstrijd VCS—CVV toegewezen en de uitslag van de wedstrijd gewijzigd van 1—1 in 1—2 Een protest van 's-Gravenzande SV uit de wedstrijd ARC 's-Gravenzande SV werd afgewezen. Fiorentina in halve finale Europa-beker De tweede wedstrijd tussen Grass hoppers (Zürich) en Fiorentina (Flo rence', voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geindigd in een gelijk spel, 2-2. Door dat Fiorentina de eerste ontmoeting met 3-1 heeft gewonnen gaat deze club over naar de halve finales. Minister Algera opende 38e R.A.I. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, heeft van middag de 38ste RAI-tentoonstelling van motoren, scooters, bromfietsen en rijwielen, die gecombineerd wordt gehouden met een expositie op kam- peergébied, geopend. In zijn toespraak betoogde de minis ter o.m. dat de bromfiets, sociaal ge zien, ongetwijfeld heeft bewezen een zeer nuttig vervoermiddel te zijn, ge schikt zowel voor zakelijk gebruik als voor recreatiedoeleinden. „Maar met de vlucht van dit vervoermiddel, zijn ook de gevaren op de weg toegenomen", al dus mr. Algera, die de medewerking prees van de leden van de RAI na het invoeren van de maximum snelheid van 40 km. voor bromfietsen om zelf de no dige maatregelen te treffen, waardoor deze voertuigen niet sneller kunnen rijden. „Ik stel mij voor deze vrijwillige verplichting spoedig een wettelijke ba sis te geven". De minister kondigde aan, dat hij nog andere maatregelen op het oog 9 heeft, die eveneens kunnen medewer ken aan een rustiger sfeer rondom de bromfiets. „Ik denk aan het voor schrijven van een geluiddempende in richting, van een minimum remver- traging en aan een voorschrift, dat een duopassagier op een doelmatige zitplaats moet zijn gezeten, waarbij de voeten moeten rusten op voetsteunen. Eveneens overweeg ik te bevorderen, dat de bromfiets een onderscheidings teken zal moeten voeren in de vorm van een eenvoudige gele schijf aan de voor zijde van het voertuig. Een dergelijk onderscheidingsteken moet veel misver stand ten aanzien van het verlenen van voorrang kunnen voorkomen". Een ander twijfelpunt noemde de mi nister de autoscooter of scootmobile. Het tweeslachtig karakter van dit voertuig roept bijvoorbeeld aanstonds de vraag op welke typen voor dc afgifte van rij bewijzen voor motorrijwielen en welke tot die voor automobielen gerekend moe ten worden. De minister vroeg ten slotte aan dacht voor de voetganger. Hij kondig de aan, dat het in de bedoeling ligt over enkele maanden de wettelijke regeling tot bescherming van de voet ganger van kracht te laten worden en deed een dringend beroep op het rU- verkeer. langzaam- zowel als snelver keer, om zich zonder reserve aan deze regeling te houden en daardoor ertoe mede te werken, dat de voetganger met minder vrees dan thans het geval is, aan het verkeer kan deelnemen. Vervolgens verklaarde de minister de 38ste RAI-tentoonstelling voor ge opend. Verkoopster snapte o^üchters-echtpaar TASSEN BOORDEVOL MET WINKELWAREN. (Speciale berichtgeving) Een oplettende verkookster In een warenhuis te Utrecht heeft er voor gezorgd, dat enkele winkeldieven op heterdaad konden worden betrapt. Terwijl zij in haar stand bezig was, merkte ze dat een man en een vrouw die rondkeken, een kop en een schotel zonder daarvoor te hebben betaald of ook maar de assistentie van een verkoopster te hebben ingeroepen, in een grote boodschappentas lieten ver dwijnen. De verkoopster alarmeerde onmiddellijk haar superieuren, die er voor zorgden dat de winkelende man en vrouw het warenhuis niet meer konden verlaten. De deuren gingen ongemerkt voor het overige publiek, voor deze mensen toe. Ook de politie werd gewaarschuwd. Toen het echtpaar was ingerekend, bieek de boodschappentas welgevuld te zijn met de beste blikken levensmiddelen en huishoudelijke artikelen, waar de prijs kaartjes nog aan bevestigd waren. Bij het verhoor stelde de politie vast, dat men te doen had met een echtpaar uit Hilversum. De man is schoenmaker van beroep en 59 jaar oud; zijn vrouw is 51 jaar. Zu bekenden reeds eerder op het pad der winkeldiefstallen te hebben gewan deld. Het was een wekelijkse gewoonte van het echtpaar. Iedere zaterdag trok ken man en vrouw naar Utrecht of naar Amsterdam. De lege tassen, die zij dar bij zich hadden, namen zij boordevol weer mep huiswaarts. 3 maanden had den zij dit volgehouden, totdat zij door toedoen van de verkoopster tegen de lamp liepen. organiseren en vaststellen- van wed strijden. De heer Heineman, gedelegeerde van het district Zuid-Holland, merkte naar aanleiding hiervan op, dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland be paald hebben, dat, wanneer een voet balveld omgeven is door een sintel- baan. de atletiek prevaleert. Daar dit niet het geval is, zal men er bij de Sportstichting, zo nodiig in overleg met het N.O.C. en de K.N.A.U., op aandringen, dat hierin vooral in de periode juni-september verandering wordt gebracht. Applaus was er voor de Commissie en speciaal voor penningemeester J. Labor- dus, die in 1956 met een saldo van eti centi!) in zee ging, het seizoen goed doorkwam, en het jaar zelfs met een ka pitaal van f.53 wist af te sluiten. Door de niéuwe bondsvoorschriften moest het bestuur met een vice-voor- zitter uitgebreid worden. De heer J. v. d. Wilk werd in deze functie benoemd. De bekers voor de Juniorenclubcompe- titie (gehouden 29 sept. 1956), door de voorzitter beschikbaar gesteld, werden uitgereikt aan de winnaars, t.w. Holland (jongens) en Nieuw-Brunhilde (meisjes). In 1957 zal de L.A.C. drie wedstrijden organiseren: op 18 mei een jeugerwed- strijd, 1 en 2 juni de Leidse Atletiek- kampioenschappen en 13 juli wederom een jeugdmeeting. Bovendien zullen niet-officiéle z.g. „stimulai»swedstrijden" gehouden warden op trainingsavonden bedoeld voor junio ren en D-klassers, die pas met de atle tiek kennis maken. Uriebandentoernooi te Arnhem Te Arnhem is gistermiddag he* toernooi begonnen om het nationaal kampioenschap van Nederland, groot biljart driebanden. Na de eerste dag gaat dc Eindhovenaar Henk Scbolte aan het hoofd van de ranglijst. Dit zegt evenwel niet veel, want niet al leen is het algemeen gemiddelde van Scholte opvallend slecht, maar boven dien speelden Kok en Kruythof op deze eerste toernooidag slechts één partij. De uitslagen tuiden: Heinsman 50 73 3 0.641 78 3 0.410 Van Dillen 50 91 5 0.549 v. d. Linden 9* 4 0.538 66 6 0.757 66 7 0.606 10L 3 0.462 Louwaard 108 3 0.342 94 5 0.531 94 3 0.500 101 5 0.495 v. d. Linden 101 6 0.495 Kruythof 68 5 0.735 Heinsman 68 2 0.411 Van Dillen 38 91 4 0.417 Louwaard 50 91 4 0.549 Na de eerste dag luidt de stand m:p: car. brt. h.s. alg. gem. Scholte 4 100 202 5 0.495 Kok 2 50 66 6 0.757 Kruythof 2 50 68 5 0.735 Heinsman 2 78 146 3 0.534 Van Dillen 2 88 182 4 0.483 Louwaard 2 87 199 4 0.437 Jacobs 1 90 167 7 0.538 v. d. Linden 1 99 192 6 0.515 Reehorst 0 79 172 3 0.458 ZWEMMEN Tournee Robben Mary Kok heeft tijdens de Zuidafri- kaanse zwemkampioenschappen, welke te Bulawayo worden gehouden en waar aan door de Robben-meisjes buiten mededinging wordt deelgenomen, de 440 yards vrije slag gewonnen in 5 min. 10.3 sec., hetgeen een verbetering van het Zuidafrikaanse record betekende. Op de tweede plaats eindigde Susan Roberts en derde werd Natalie Myburgh. De 100 yards rugslag eindigde in een overwinning voor Lenie de Nijs in 1 min. 6,4 sec. Greetje Kraan tikte ais tweede aan in 1 min. 8,4 sec. SCHAATSENRIJDEN. Wedstrijden te Toensberg Tijdens wedstrijden te Toensberg (Noorwegen) eindigde onze landgenoot Wim de Graaff op de 500 meter op de zevende plaats <46,2 sec.)terwijl hij op de 3000 meter met de derde plaats (5.05.6) genoegen moest nemen. De 500 meter werd gewonnen door Hodt In 43,1 sec. Op de 3000 meter versloeg Aas wereld kampioen Johannesen. Tijden resp. 4.59.5 en 5.02.5. In het algemeen klassement staat na de eerste dag Hodt op de eerste plaats. Het wereldkampioenschap kunstrijden voor paren is te Colorado Springs (V.S.) gewonnen door het Canadese paar Bar bara Wagner en Robert Paul. Op de tweede plaats eindigden Marika Killius en Franz Ningel (W.Dld.) vóór Maria Jelinek en haar broer Otto (Canada). Leidse Schaakbond L.S.G.3 speelde gisteravond tegen Bo degraven 1. voor de eerste klasse, en keerde met een 7-3 overwinning huis waarts. Bodegraven, dat pas één wed strijd heeft gewonnen, valt dit seizoen wel erg tegen. De resultaten waren als volgt: Bodegraven 1—LS.G 3: J. G. Breekveld^J. Boot 0-1. K. Veerman— M. M. Segaar 0-1, A. ScheerF D Hooft man 0-1. D. Smeel—C. Elzensa 1-0, J v. Sterkenburg—B E. de Groot 9-1. S Ver burg—P. S Anes %-*.£. H. J van Os.R. Zeven 0-1. K Kuper—G J Lührmar. W v Beek-<1r S A. Nieuwzwaae 1-0 W. J. de Wolf—D. L. Kanbier 0-1 Totaal I 37

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9