Feestelijk invitatie-concert van Het middenstandsbedrijf mag geen filiaal van de staat worden! Harmoniekapei Werkmans Wilskracht De vooruitgang onder leiding van de heer Dol is een enorme Afd. Leiden K.N.M.B. bijeen Overheid bekommert zich zelf weinig om bestedingsbeperking 8800 Nederlanders verlieten Djakarta in liet jaar 1956 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Uitstekende medewerking Koksschool-koor en de knapen van het Sleutelkoor Vroeger schreven we .Jaarfeest" aan de kop. Nu zei het programma „Invi- tatieconcert". Deze veranderde opzet houdt verband met het 55 jarig bestaan, de feestelijkheden heeft men van het concert gescheiden en voor later bestemd. Gesproken zijn er dan ook allen maar de welkomstwoorden van de voor zitter van Weizen en de woorden tot programma-toelichting van de heer J. Dol de dirigent. En toch was er feest, een feestelijke verbazing over „Werkmans Wilskracht" „Hoe heeft deze kapel deze vlucht kunnen nemen?" loven da<t ieder korps, naarmate het zijn goede naam en faam, door kritiek en zelfkritiek gedekt, verhoogt, ook de publieke smaak zal verbeteren en op trekken. De heer Dol heeft zich alvast in arrangementen zeer beperkt. Feite lijk waren dit de Meyerbeer-mars uit de ..rPofeet" en de ouverture „Sophonisbe" van Klughart. Die overture leende zich opperbest voor een bewerking, de bas tinten en het brede, zwaar-zwoele van Wagner bepaalde de sfeer, de diepkleu- rende sonoriteit van de bombardon droeg als het ware de hele compositie, de kla rinetten zagen ziüh geen onnatuurlijke taak toegewezen. In de ijlere, Frans-ge oriënteerde „Profeet", wel een tegen hanger. kregen de klarinetten daaren tegen een violistische taak en dat is mu zikaal minder aanbevelenswaard. Maar dat is het enige dat ons niet geheel be vredigd. Van de marsen noemen we de Gla diatoren van Sousa en die van Noël Gav ..There is something about a Soldier" of zegge ..Zo 't een en ander van Jan Sol daat". Die Gay ontkwam niet aan een herhaling. Dan was er ook nog een ple zierig werk van de paladijn onzer har monist-componisten. een Rococo-Suite van Boedijn. De extra's zijn geweest de ..Trafalgar "-mars en vanzelfsprekend, aangezien de heer Schrandt bescherm heer is. de „Zaalberg-Deken "-mars van Gerard Dik. die met zoveel schuim van stapel gleed, dat ook hij gebisseerd moest worden. Er was medewerking van het „Koks- schoolkoor" en van de knapen van het ..Sleutelkoor", beide onder Hen v. Rijn beek. En van de bas Bert Mulder, ter wijl de pianobegeleiding in een paar nummers in handen lag van Martin Op dam. Een antwoord op de vraag geeft de zegswijze: er zijn geen sleohte orkesten, er zijn alleen slechte dirigenten. Nu kan men uit zo'n ongezoute uitspraak on rechtvaardige conclusies maken, en we beweren liever: er is geen goed orkest zonder goed dirigent. En hiermee heb ben we al genoeg verraden om ervan ontslagen te zijn de heer Dol, die lid is van de Marinierskapel en vakman van de dagelijkse praktijk, met nadere lof tuitingen te overladen. Het is tenslotte het werk dat de meester looft. Dit deed ook een pronk van een bloemstuk, dat hij op een ogenblik aan zijn voeten vond. Het is drie jaar geleden dat we schreven: ..we hebben in W.W. alle ver trouwen, maar men kan ongetwijfeld méér!" Hoe is dit uitgekomen! Er is een bezem door dit orkest gehaald. Dat iemand demonstreert dat hij moeite heeft met zjjn partij, komt niet meer voor. In de afzonderlijke groepen gaat men als één man te werk. Men durft, heeft zelfvertrouwen en gezamenlijk rukt men zegevierend op. Dit is wel het woord, dat we zochten om de uitvoering te kenmerken: zege vierend! Dat betekent niet dat er niet eens intonatiezweving was en dat het op geen enkel plekje even haakte. Maar zoiets bleek onbetekenend, kon niets verstoren om dat het weggewist werd in de slagvaardige gangeen gang. die men altijd al volkomen natuurlijk aanvaardde. Het totale klankbeeld is zo verdeeld, dat men van gedaantewis seling (sinds toen) mag reppen. Inzake het programma is de gedachte van vernieuwing aan de orde. Wij ge- Ouderavond Chr. School Hooglandse Kerkgracht Gisterenavond hield de school voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs aan de Hooglandse Kerkgracht haar Jaarlijkse ouderavond. De heer J. O verduin, lid van het Bestuur van de Ver. voor L.O. op Geref. Grondslag had de leiding van deze avond. In zijn openingswoord wees hij op de zegen van het Chr. Onderwijs en haar vrijheid in ons land. Naast het verwerven van veel nutti ge kennis voor het dagelijks leven moesten we als voornaamste streven toch zien. dat we de kinderen in contact brengen met Jezus Christus en Zijn Woord. Hierna was het woord aan de kinderen va nklas 3. Onder leiding van mej. J. P. Keus zongen zij liedjes over de maanden van het jaar. waarbij enkelen van hen op aardige wyze het gezongene uitbeelden. De heer J. J. van der Burg liet de voor uitgang zien op het onderwijsgebied, In zake de projectie. Een forse, ouderwetse toverlantaarn, voor de bediening waarvan men wel een uitgebreide voorstudie zou moeten maken, had plaats gemaakt voor een moderne projeotor. Het vertonen van prachtige kleurendia's over Amerika viel bij de ouders zeer in de smaak. Zeker zal het onderwijs steun ondervinden van een dergelijk hulpmiddel. Tenslotte deed het hoofd der school, de heer L. Noordiuin, nog enkele mededelin gen over de gang van zaken in het school leven. Nog steeds is er een gestadige groei te bemerken. Met veel toewijding wordt er in de klassen gewerkt. De vakantiebezigheden waren <te vorige zomer succesvol verlopen, zodat de ouder commissie voor dit Jaar met animo een nieuw programma zal opzetten. Na de pauze was er gelegenheid het werk der leerlingen te bekijken, waarvan druk gebruik gemaakt werd. De belangstelling van die ouders voor deze avond was zeer groot. Hoogheemraadschap van Rijnland De gisteren alhier gehouden verga dering van het Hoogheemraadschap Rijnland moest in verband met de va caturen in het dagelijks bestuur van Rijnland vooreerst een tweede plaats vervangende hoogheemraad aanwijzen. Hiertoe is verkozen de heer mr. dr. Ha zenberg, advocaat, wethouder der ge meente Wassenaar. Er is besloten tot het aangaan van een overeenkomst met het Groot-Water schap van Woerden, dat zijn water van ouds op Rijnland loost. Indien deze over eenkomst van kracht wordt, zal het be drag der vergoeding voor deze lozing, sedert 1862 f. 2000 per jaar, op f. 17.000 worden gesteld, welk bedrag herzienbaar zal zijn. De betalingen, welke de zoge naamde „ingenomen landen" (polders in het zuidelijke deel van het Groot-V/ater- schap van Woerden) krachtens oude re gelingen aan Rijnland hebben te vol doen, zal Rijnland ook in de toekomst ontvangen, doch van het Groot-Water schap van Woerden. Op gelijke wijze zal Rijnland de betalingen, welke twee polders binnen Rijnland aan Woerden hebben te verrichten, voortaan verzor gen. Bovendien heeft Rijnland besloten die bedragen dan niet van die polders terug te vorderen, doch ze ten laste van Rijnland te houden, teneinde deze dis criminatie weg te nemen. De dijkgraaf, mr. Slagter, die binnenkort aftreedt, verklaarde te hopen, dat deze zaak nog - binnen zijn ambtsperiode geheel voltrok ken kan zijn, omdat hU van Woerden geboortig is en aan Woerden zowel als aan Rijnland een warm hart toedraagt. De overige besluiten waren meer van huishoudelijk en plaatselijk belang. De dijkgraaf heeft de overleden leden, t.w. de hoofdingeland-plaatsvervanger de heer Jac. van der Eyk uit Hoogeveen (Benthuizen), de hoogheemraad de heer H. J. Lafeber, in leven woonachtig on der Sluipwijk bij Gouda, en de hoog heemraad Baron Schimmelpenninck van der Oije, van „Duivenvoorde" onder Voorschoten, bij de aanvang der verga dering herdacht en de verdiensten van elk hunner jegens Rijnland in het licht gesteld. MARKTBERICHTEN RÖELOFARENDSVEEN. 27 februari. Groenteveiling: witlof I 26.00-35.00, Idem II 14.00-31.00 per 100 kg. Ook hier kunnen we gunstig rappor teren! We hebben een vrees voor man nenkoren, vrees dat ze ergens gaan lie dertafelen. Maar niets ervan, slechts enkele tenoren hebben we privé uit volle borst hun eigen gevoelsindruk horen weergeven, op plaatsen alleen waar het leek of dat wel mocht. Hen Rijnbeek overigens zorgt voor homogeniteit, voor een zuivere, vloeiende koorstem en re gelt de harmonische verhoudingen op perbest. De zang heeft een levendig, niet wekelijk verloop. In het Jagerskoor van Weber, dat op Grieg's „Landerkennung" volgde, heeft men dit wel waargenomen. Het „Landliedenkoor" uit Mascagni's „Cavaleria" vonden we echter te Hol lands van zangtype. In Verdi's „Vergine dei Angeli" waren vier knapen van de partij en In Mozart's „Ave Verum" het volledige Sleutelkoor. Daardoor hebben deze werken veel ge wonnen. Bij Mozart kunnen de zanglij- nen nooit jeugdig genoeg klinken, in Verdi trof het timbre-contrast mannen koor-solobas-knapen. Voor zover Opdam hier begeleidde, bleek hij een fijnzinnig en wel afwegend pianist te zijn. Van Bert Mulder mogen we getuigen dat zijn indrukwekkende, gezonde bas een groot volume heeft, waarvan hij de klank- kracht uitstekend beheerst. Met begeleiding van de Harmonie heeft het Kokskoor tenslotte, behalve het Ave Verum. ook Mozarts Priester koor uit de „Toverfluit" laten horen, in dit Ave Verum speelde, in gedempte toon, alleen het koper mee en tegenover de lichte kleur van de knapen had dit een heel aparte bekoring. Nu hebben we nog iemand te noemen, wiens prestaties niemand ontgaan zijn: de picolo van de reserve-kapelmeester van „Werkmans Wilskracht", J. v. Dijk. Men weet dat Dik speciaal voor hem een dankbare solo inlasten in zijn mars. De ovatie gold ook Van Dijk, die er voor bedankte door bfl de herhaling zijn par- tfj staande te blazen. Hij deed dit on verbeterlijk! Hoewel geen revue of cabaret volgde, was de Stadsgehoorzaal toch nagenoeg bezet. Een bijkomend succes voor „Werkmans Wilskracht"! V. (Ingez. Med.-Adv.) BELANGRIJK NIEUWS voor foto-amateurs Met ingang van 1 maart a s. zal bij ons de mogelijkheid bestaan Uw negatieven op een speciale wijze te laten vergroten tegen zeer billijke prijs Behalve de normale afdrukken a f 0,18 per stuk, zullen wij gaan ver vaardigen de z g. „Speciaal-Prints" en de „Super-Prints". Onze „Speciaal-Print" is groter dan een normale afdruk. Het volle negatief van 't formaat 6x6 wordt vergroot op 7%x7% Van 6 x 9 en kleinbeeld op 7%xl0%. De prys van onze „Speciaal- Prints" bedraagt slechts 20 ct. per stuk. Onze .^Super-Print" is een flinke vergroting van het volle negatief op ruim dubbele grootte. 6x6 negatieven worden vergroot op 9x9 voor 23 ct. per stiuk, 6x9 negatieven (en ook kleinbeeld-ne- gatieven) worden vergroot op 9 x 12 voor 25 cent per stuk. Deelvergrotingen en aparte wen sen vallen onder het oude, bestaan de tarief. „Speciaal"- en „Super-Prints" worden alleen gemaakt van het volle negatief. Het zijn geen ma chinaal vervaardigde drukken, doch iedere Print is een hand- werk-vergroting. Foto-Ciné JAN WOLFSLAG, Br ee straat 123, tel. 21851. Haarlemmer straat 102, tel 32778. Centrale doka: Noordeinde 30, telefoon 23324 Reis door Indonesië Gisteren was er in de Zendingshoge school een druk bezochte zendings avond. Deze avond werd geopend door de voorzitter van de Zendingscommissie, de heer J. A. Mulder, die het zendings bevel voorlas uit het evangelie van Mattheus. Hij heette hierna dé secreta ris van de Raad van de Zending, ds. G. Ph. Locher. die zou spreken over zijn reis door Indonesië, hartelijk welkom. In zijn inleiding zei ds. Locher. dat hij naar Indonesië was gegaan op verzoek van de kerk van Ambon, terwijl hij ge lijkertijd dan ook de vergadering van de Raad van Kerken in Indonesië in Dja karta kon bijwonen. In deze vergadering had het spreker getroffen, dat de organisatie en leiding geheel bij Indonesiërs berustten. Vele plaatsen in Indonsoë had ds. Locher nog bezocht. Daarbij was het voor hem pijnlijk te bemerken, dat de financiële situatie slecht was en dat de mensen over het algemeen nog weinig van het Evangelie begrepen. Bovendien wordt vooral in Oost-Indonesië zeer wei nig in de bijbel gelezen. Een overweldigende ervaring was. dat er op Java onbegrijpelijk veel mensen van de Islam naar het Christendom wa ren overgegaan. Spreker noemde als oorzaak de revo lutionaire omwenteling, maar hij wilde liever spreken van een wonder van God. In Nieuw-Guinea viel op. dat de Pa poea het Nederlandse beleid kritisch gaat bezien. Er groeit een nationaal be sef. Vele Papoea's bekleden wel belang- Christenen in Perzië hebben her moeilijk Voor de afdeling Leiden van de Ned. Protestantenbond hield prof. dr. D. J. Kohlbrugge, hoogleraar in de Perzi sche taal en letterkunde te Utrecht, gisteren een causerie met lichtbeelden over Perzië. Spreekster gaf allereerst een beschrij ving over het land zelf, in het bijzonder van de omgeving van Abadan, een on herbergzaam bergland, met groenende hellingen in de regentijd, maar waar in de zomer de mensen wegtrekken wegens de grote hitte. De kale bergen, die van deze hoogvlakte oprijzen zijn bijzonder kleurrijk. Enkele kleurprojestles Illus treerden dit. Prof. Kohlbrugge voerde de aanwezigen aldus met woord en beeld mede langs kunstwerken prachtige mos keeën en door de nauwe straatjes der steden. In het bijzonder vertelde prof Kohl brugge over de Zoroastriërs en hun gods dienst. Hun aantal bedraagt 80000 van de 20 miljoen inwoners. De Zoroastriërs kenmerken zich door een open en vrolijk karakter. Sprekende over de zending in Perzië. merkte prof. Kohlbrugge op, dat de Christen geworden Moslims en Zoro astriërs niet bij elkaar passen. Het is daarom beter, dat de Christen Zoro astriërs in hun eigen gemeenschap blij ven. De christtnen hebben echter indi vidueel als in algemeen opzicht met tal van moeilijkheden te kampen. Vijftien jaar geleden werd de Chris tengemeenschap door een ramp getrof fen, toen een groot ziekenhuis door overstroming werd vernietigd. Nog steeds is er geen geld genoeg voor de herbouw. Wel is er geld uit het fonds voor ach tergebleven gebieden voor andere doel einden. De Christenen voelen zich daar door in de steek gelaten, temeer daar Zending en vooruitgang voor deze men sen één begrip is. Ook de moslems, hoe wel zij de hulp ,die zij ontvangen op prijs stellen, vinden deze gang van zaken vreemd. Het gevolg is dat de Jonge Christenen aan alles gaan twijfelen. Het sticht verwarring en zij zoeken houvast, dat zij denken wellicht bij het commu nisme te vinden. Prof. Kohlbrugge achtte het bepaald zeer ongelukkig dat de hulp aan de onontkwikkelde gebieden zo haastig is met haar werk. Men is aangewezen op resultaten, maar de bodemgesteldheid is moeilijk. Merkwaardig, want dit land was de korenschuur van de oudheid. Het kleine werk van de zendelingen is oneindig veel belangrijker dan het grootse werk, dat ontzettend veel kost en nog blijft liggen. COÖPERATIE „VOORUIT". Ter gelegenheid van de vestiging van het tiende plaatselijke filiaal van de Coöperatie „Vooruit", dat vanochtend in het pand Roomburgerlaan 6 is geopend, kwamen gisteravond in dit filiaal bijeen het bestuur, de raad van commissaris sen, de ondernemingsraad, de besturen van de Coöp. Vrouwenbond en de per soneelsvereniging, benevens de heer J. F. van Netten ,adj-directeur der Ned. Verbruikscoöperaties uit Rotterdam. Tij dens deze bijeenkomst is medegedeeld, dat in de toekomst aan de 5-Meilaan een zelfbedieningszaak zal worden ge vestigd en dat t.b.v. de leden en ver bruikers, die niet in een directe omge ving van een filiaal wonen, een rijdende winkel is Ingesteld. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna, dr van M. M. Leune en J. van dier Eljk; Rudolph A. an van A. J. de Rijck en I. C. Tljssen; Maarten, zn ran J. BIJ de Vaate en G. ran den Bosch; Petrus W. G., zn van L. C J. Blom en C. J. Ammerlaan; Kelena F. M., dx van J. J. Bosman en E. M. ran der Meer; Beatrix W. M., dr van E. W. ran Klink en P. M. Schrama; Agnes E. A. R., dr ran B. J. van Diemen en A. M. Fr. Versteegen; Lo- dewljk. zn ran B. d'e Jeu en N. Lasander; Quirlnus I., zn van W. A. van der Poel en M. M. Murk; Gerarda A. H., dir van P. N. J. van der Krogt en J. A M. Koot; Adrla- r.us J. G.. z,n ran C. A. Mooijman en J. B ran den Akker. Ondertrouwd- C. A. Vromans, 29 Jaar en C. M. Fr. van Harteveld, 29 Jaar; J. van de Meeberg. 24 Jaar en C. Th. van Zelst. 26 Jaar; J. G. Bruigom, 25 Jaar en W. J. Breman. 36 jaar. Getrouwd1: W .Zandvliet en C. M. van Bemmelen. rijke functies in de kerk. maar niet in de maatschappij. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. „Vrijheid en recht zijn de pijlers, waarop het middenstandsbedrijf rust. Een gereglementeerd, ondersteund en aan talloze bepalingen gebonden mid denstandsbedrijf is geen middenstands bedrijf meer. het is een filiaal van het staatsbedrijf. Energie, ondernemingslust en initiatief zullen op deze wijze ver slappen en dorre eenvormigheid haar intrede doen". Met deze waarschuwende woorden richtte de heer W. Zwart, voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond, zich gisteravond tij dens de in „Inde Vergulden Turk" ge houden jaarvergadering van deze afde ling, tegen het te veel aan overheids bemoeiing. dat zich oök allerwege ln de middenstandssector baan breekt. Een en ander, aldus ging spreker ver der. moet ook bedacht worden als middenstandsgroepen de bescherming van de Staat inroepen. Het wordt dan zo spoedig: de Staat helpt en zal zich er ook verder we! mee bemoeien. Men begint aan te ordenen: het juiste on derwijs, de juiste bedrijfsvoering, de juist omvang (randbedrijven moeten verdwijnen) en de juiste levensbeschou wing. En wjj zijn, aldus de heer Zwart, al weer een beetje verder op de weg naar de eenvormigheid en de voor alles zorgende Staat. Men begint met de edel ste bedoelingen, doch men eindigt met een volkomen onderworpenheid aan de Staat. Daartegen zal het noodzakelijk zl|n, dat wij ons laten leiden door de begrippen vrijheid en recht. Het is onze plicht het middenstanirbf-lrijf te be schermen en het te verdedigen en op te komen voor een vriit ondernemings lust. De secretaris, de nser J. H. van der K.oot, die in deze vergadering uitvoerig ver&iag gaf van alle activiteiten van de afdeling, kwam ever.eens tot de conclu sie dat de middmstand momenteel J.jnig in de knei zit. Met name op hoog niveau wordt zij vr wein immer geraad pleegd bij het nemen van beslissingen. Voorts releveerde de heer Van der Kloot, dat de samenwerking met de Leidse Micdjstandscentraie van uitstekende aard ls en dat ce gemeente bij het or ganiseren van een Lichtweek steeds een hchtend voorbeeld geeft. Het jaarverslag vin de penningmees ter. de heer A. J. F. Eichhorn, was in majeur gesteld. De afdeling had 31 ae- cci.iber jJ. een bezit van ruim f KMI. zocal het niet noodzakelijk is om TOt contributieverhoging over te gaan. De bestuursverkiezing had tot resul taat. dat zowel ac vonmoter als re he ren M. Blitz, A. S. A. T van Iterson, M. A Susan en M. W. van der Zanden bU acclamatie werden herkozen. Na zijn herbenoem'ng tot voorzitter nao de afdeling voor de heer Zwart een verrassing inp etto. By monde van mevr. Foiswiider, die zich de tolk van de leden maakte, werd hem hu'de gebracht voor nel vele en goede wer.s, dat hij nu reeds zovele jaren voor Je afdeling in het bij- z.nder en voor de middenstand in het algemeen verzet. Als tastbaar aandenken voor al deze arcu' i ontving de heer ZA-art een radio-safe. met pick-up-kast. De heer Zwart, die deze onverwachte geste op hoge prijs stelde, vond het onverdiende loor." Hij had slechts zlln plicht gedaan Namens het bestuur sloot de vice- voorzitter, de heer J. Th. Balkestein, zich bij deze woorden van hulde en waardering aan. HET PRIJSSTABILISATIEBELEID Na de pauze werd nog uitvoerig ge sproken over het prijatabttintiebeïetd van de regering. Mr. F. Portheine, die in zijn kwaliteit van directeur van het bondsbureau van de K.N.M.B. deze sa menkomst bijwoonde, gaf een toelichting op de door de overheid voorgestane be stedingsbeperking, welke gevolgd is op een periode toen ieder ae overheid voorop de mond vol had over hoog conjunctuur. Ingewijden, waaronder de K.N.M.B., wisten wel beter. Het was een schijnwelvaart Hoewel spreker begUpt, dat wy aan een bestedingsbeperking niet Kunnen ontkomen, achtte hij het primair, dat de overheid begint met op dit terrein ons „de hand in eigen boezem" te steken. Z. i. legt de overheid zichzelf nog te weinig beperkingen op. Het gaat niet aan om de lasten eenzijdig op ae bevolking en de gemeentebestu ren te leggen. Voorts bracht spreker ae aanwezigen onder het oog, dat er momenteel, met name in de middpn- standsector en de industrie, le veel zvan bovenaf wordt gedecreteerd. Men mag wel komen praten, doch in vrij wel alle gevallen wordt het standpunt van de overheid doorgezet. Nadat de heer Van Iterson een toe- liching had gegeven op de thans inge voerde belastingverhogingen, waardoor z.i. een te zware druk op het bedrijfs leven wordt gelegd, deelde de scretaris mede. dat de Leidre Middenstandscen trale een regeling heeft getroffen tot aantrekking van personeel, dat enkele uren per dag (f. 1.25 tot f. 1,75 per uur) te werk kan worden gesteld. Inlichtin- lichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij het secretariaat (Roomburgerlaan 15). Voorts gaf de heer Van der Kloot een inzicht over het betrekken van winkel panden in nieuwe stadswijken. Met het oog op het onlangs versche nen rapport van de Commissie Midden- standsonderwijs, waarin elkele gedach ten worden ontwikkeld op welke wijze het middenstandsonderwijs in het onder- wdijsstelsel kan worden ingepact, werd een commissie benoemd, die dit rapport nader onder de loep zal nemen. Juni recordmaantl met 1200 vertrekkenden (Van onze correspondent in Djakarta) De terugloop in aantal van de Nederlandse bevolkingsgroep in Djakarta is in 1956 Ln versneld tempo gegaan vergeleken met het jaar daarvoor. In elf maanden van 1956, van januari tot en met november, daalde het aantal Nederlanders in de hoofdstad met 8789. namelijk van 22.505 op eind september 1955 tot 13.716 eind november 1956. In het gehele jaar 1955 was de teruggang 7019. De toename van de trek naar Nederland komt het best uit in de maandgemiddelden: was deze 600 in 1955, het gemiddelde in het afgelopen jaar bedroeg 800. Een recordcijfer boekte de maand juni. Toen vertrokken 1260 Nederlanders uit Djakarta. Het grootste deel van deze vertrokken landgenoten wordt gevormd door de zo genaamde Indische Nederlanders. Voor de soevereiniteitsoverdracht bleven zij, de hier geboren en getogen Nederlan ders. als regel tot het eind hunner le vensdagen. De veranderde omstandig heden. de moeilijkheden die deze me rendeels „kleine werkers" ondervinden om hier nog hun brood te verdienen als gevolg van de „verindonesiëring" in de lagere regionen van zowel de ambtelijke wereld als van het particuliere bedrijfs leven. waarin zij vroeger werk vonden, doen hen in groten getale besluiten naar het onbekende vaderland te vertrekken. Voor het overige vindt de teruggang zijn oorzaak in het dalend aantal uitge zonden arbeidskrachten. Ook in de ho gere lagen van de staven der buiten landse ondernemingen worden de bui tenlandse (Nederlandse) arbeidskrach ten. indien mogelijk, vervangen door In donesiërs. Van hogerhand wordt op die vervanging zachte drang uitgeoefend door de toekenning van deviezenpakket- ten voor de buitenlandse arbeidskrach ten min of meer afhankelijk te stellen van de mate. waarin met de „verindone siëring" voortgang wordt gemaakt. Voorts worden regelmatig buitenlandse bedrijven verkocht aan Indonesiërs. Ook dit heeft als regel een uitstoting van buitenlandse krachten tot gevolg. De nieuwe eigenaren streven er naar de vreemde arbeidskrachten zoveel mogelijk te vervangen door de goedkopere Indo nesische. Slechts de onmisbare experts plegen in deze gevallen te worden gehandhaafd. Soekarno beslist binnenkort Nadat hij kennis had genomen van de inzichten van de verschillen de partijleiders, zeide president Soekarno, dat de beslissing over zijn conceptie „in de niet te verre toekomst" zat worden genomen. In een toespraak tot de voor het paleis verzamelde menigte zeide hij. dat de partijleiders verschillende stand punten hadden kenbaar gemaakt, variërend van verwerping tot goed keuring van zijn plan. Hij zou nu trachten at deze verschillende in zichten „samen op te koken" en be toogde verder, dat de huidige bin nenlandse crisis niet lang meer kan duren. Na deze toespraak, ver spreidde de menigte zich rustig. Leider Algerijnse opstand gevangen De Franse overheid heeft de feite lijke leiders van de Algerijnse opstande lingen. Ben Mhidi Larbi, gevangen ge nomen, aldus kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de Franse mi nister met standplaats Algiers. Ook één van Larbl's voornaamste po litieke helpers is aangehouden. Totnogtoe is slechts de arrestatie van de helper, de 35-jarige SJergoei Brahim, alias Hamida, officieel bekend gemaakt. Ben Mhidl behoorde evenals Ben Bella één van de opstandelingenlei ders die in oktober J.l. op een vliegreis werden onderschept— tot de vtff op richters van het zgn. revolutionaire co mité voor gemeenschappelijk optreden, dat eind 1954 de opstand tegen het Franse gezag begon. Het aantal in Djakarta gevestigde bui tenlanders daalde in totaal als gevolg van de teruggang van de Nederlandse groep, al werd deze teruggang gedeelte lijk opgevangen door de toename van het aantal niet-Nederlandse vreemde lingen Waren er op 1 januari 1956 in totaal 126.012 vreemdelingen in Djakarta eind november was dit getal gedaald tot 121.619 of 4393 minder. Het aantal Chi nezen-vreemdelingen nam toe van 98.628 tot 102.897. Die toename was geringer dan in 1955. toen zij 5657 bedroeg. Ook hier speelt vermoedelijk een beperking in de verstrekking van visa een rol. Het aantal overige in Djakarta wonen de vreemdelingen, dus niet-Nederlanders en niet-Chinezen, nam in de elf maan den van het vorige jaar toe met 127. Het bedroeg eind november 5006. Ook on danks de teruggang met meer dan een derde is de Nederlandse groen in Dja karta. na de Chinezen, dus nog altijd de sterkste onder de vreemdelingen. Deze pagina la gedeeltelijk gecorrigeerC BEURSOVERZICHT Unilever flauw Amsterdam, 28 februari. Vandaag was de handel belangrijk minder dan de vorige dagen, behalve dan bij opening in de hoek van Unilever, terwijl er ook voor Scheepvaartfondsen meer belangstelling bestond dan de laat ste dagen het geval is geweest. Unilevers, die in enkele dagen een flinke rijzing ondergingen tengevolge van de verwachting t.a.v. gunstige jaarcijfers, een verhoging van het dividend alsmede een bonusuitkering, moesten vandaag een flink gedeelte van die rijzing prijsgeven op geruchten, dat noch van een divi- dendverhoeing. noch van een bonusuit kering sprake ls. Nadat 's morgens als hoogste koers 368 gehandeld werd, zette het fonds vanmiddag in op 359 of wel 9 punten lager. Door verdere verkopen in een dunne markt zakte het fonds ge durende de middag tot 355%, waardoor de gisteren behaalde winst van 14% ge heel verloren ging. Kon. Olie werd wat gesteund door Pa- rij se aankopen, waardoor het aandeel f. 0,50 boven gisteren kwam te liggen bij kalme handel. Philips vrijwel onveran derd 243. Aku iets lager 201%. Voor Scheepvaarten was de toon gun stiger met de Holland—Amerika Lijn als gangmaker, op 168%. De stocken werden geadviseerd f. 33,50 voor stukken van f.200 uitkomende voor de aandelen cum. dividend op 187%. Over de gehele linie lagen Scheepvaarten circa 2 pun ten hoger dan gisteren. Amsterdam Rub ber fractioneel lager. Staatsfondsen verder ln reactie uit angst voor verkrapping van de geld markt (callgeld 314% na 3%). Staffelle- ning min op 88. terwijl de overige leningen eveneens lager noteerden. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM. 28 februari. Londen 10.67 3/8—10.67 7/8. New York 3 82 11 16 3.82 15/16, Montreal 3.99 9/16— 3 99 13/16. Parijs 1.0815—1.0825. Brussel 7.58 1/2—7.59, Frankfurt 90.80—90 85, Zürich 86.92—86.97. Zurich (Vr. fres) 89.20—89 25. Stockholm 73 54%—73.59%, Kopenhagen 54.97%55.02%. Oslo 53.35 —53.40. Milaan 60 62%—60.67%, Wenen 14.65 1/4—14.66 1/2. Beurs van Amsterdam Donderdag 28 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 91% Grootboek obl. 3% 83 Ned. '51 3% 92% 92% Ned. '53 3% 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91ft Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 87 87 Ned. '55 I 3% 87 87 Ned. '55 II 3% 87% 87% Ned. *47 3% (3) 88A 87*1 Ned. '37 3 86% 85% Dollarlng *47 3 93% 93% Investeringscert. 3 92 A 92% Ned. 62-64 3 92VV 92,V Cert. NWS 68% L 67% L Indlë '37A 3 88,V 88% Grootboek *46 3 86% ACTIEVE AANDELEN Cit. Hand, en Ind. B. 42 40% Nat. Handelsbank 105 105 Ned. Handelsmij. 166% 166 A'dam Rubber 76% 75% Deli Mijen (Ver.) 92 90 H.V.A89% 88 Java Cult56 56 Senembah 67% 67 Vorstenlanden 22 25% AKU202% 201% Berkel's Patent (v.) 202ft 188 Calvé Delft cert. 306 299 Kon. Pap. v. Gelder 194 194 Hoogovens cert299 301% Miiller en Co. N.B. 309 309% Ned. Kabelfabr273% 268 Philips 243% 244'I Philips pref148*? 150 Unilever 367% 357 Wilton Feyenoord 218': 217 Biliton 2de r 216''. 215 Dordtse Olie gew. 832*? 833% Kon. Olie (f.20.—) 167 70 168 20 idem (50 f.20.—) 167 50 168 00 Holl. Amerikalijn ...167%exst 166% Java China Paket 185 185 Kon. N. Stoomb. 165% 165 K.P.M155 156 Ned. Stoomv. Mij. 201% 202% v. Ommeren cert. 282 280 Kon. Rott. Lloyd 175 178 Ned. Scheepv. Unie 165% 166% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92 Den Haag 1937 1 3. 93 Lelden 1947 91 R'dam *57 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 98% Premieleningen A'dam '53 3 103% 106 A'dam '51 2% 101% 99 A'dam '56 I 2% -97 92% A'dam '56 n 2% 107% 103 Eindhoven '54 2% 90 90 Enschede '54 2% 92% 91 Den Haag '52 I 2% 106 idem II 2% 102 103 R'dam '52 12% 101 100 L idem II 2% 104 105% Utrecht '52 2% 99*1 99Ü NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amst. Bank 210 208% H B.U. eert205 205% Rott. Bank 172% 173 Twentsche Bank 178 179 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 231 230 Borneo Sum. H.Mij. 71 72 Ned. G. en Sp. fabr. 196% 197 Kon. Ned. Orofsm. 111 109 Intematio 93% 92 Rott. Droogdok Mij. 576 572 Tieleman en Dros8 Ned. Mij. Walv.vrt. 68% 68 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18% 18 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32ft 32% Intern. Nickel 173% 101 Anaconda 61% 61 Bethlehem Steel 101% 172% Cities Service 62 62% General Motors 39% 39 ft Kennecott 108 107% Republic Steel51 50% Shell Oil 81% soft Union Pacific 27% 28 Un. States Steel 61 ft 60% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK. 27/2 Edelmet. Kon. AA... 64% 65GB Pref. w.a. idem 67% Electrolas B 318 Holl. Constructie 387 Ing. bur. v Bouwnijv u'i Int. Kunststoff. Ind 42 L 41L Leidsche Wolspinn 281% 283'- Sikkens Lak B 425 424GB Ver. Touwfabrieken 157 157 Wem ink's Betonm. 85% 88 Van Wijk Textiel 72GB 73%GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7