ENIGE MEISJES Te koop aangeboden: Partijleiders maakten Soekarno liun afwijzend standpunt bekend Speeltuinvereniging Noordwijk gaat „Lunapark" organiseren Sportdag Volksonderwijs in de Rijnkring bepaald op 5 juni Goede uitvoering van „Jubilate Deo" te Alphen aan den Rijn Chr. J. Minnee nam afscheid van de gemeentespaarbank van Katwijk 4» JONGEMAN boerenknechtje N.v. HET MOTORHUIS s] N. SAMSOM N.V. te Alphen a. d. Rijn DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Natsir„Hereniging met Hatta kan oplossing betekenen van huidige crisis" De leiders van de Islamietische christelijke en katholieke partijen heb ben - men zie pagina 1 - president Soekarno vanmorgen medegedeeld, dat zij zijn plannen „tot redding van het land" met daaraan gepaard gaande deelneming van de communisten aan een nieuw kabinet, niet kunnen aavaarden. Gehelmde militairen met de bajonet op het geweer, bewaakten het presidentieel paleis, toen Indonesië's politieke leiders zich naar binnen begaven om het hoofd van de staat in kennis te stellen van hun inzichten over zijn plan voor een regering-nieuwe-stijl, in de plaats van de tot dus ver gevolgde Westers democratie. Na hun onderhoud met de president, verlieten de leiders van de religieuze partijen ongestoord het paleis. De voor zitter van de Nationalistische Partij. PNI, Soewirjo, en de secretaris-generaal van de Communistische Partij. PKI. werden luide toegejuicht, toen zij voor het paleis aan de daar samengedrongen menigte zeiden Soekarno's plannen ten volle te steunen. In een onderhoud met de pers zeide de voorzitter van de Masjoemi, Mohammad Natsir. ervan overtuigd te zijn, dat een hereniging van Soekarno en Hatta, die thans van elkaar vervreemd zijn. de weg zou kunnen banen naar een oplossing van de huidige crisis. Het gaat er niet ohm om het regeringsyssteem te veran deren. maar om het. vinden van eerlijke leiders. Vervanging van de Westerse de mocratie door een regering-nieuwe-stijl is niet nodig, als de Indonesische leiders haar alleen maar naar behoren uitvoe- BODEGRAVEN A. J. P. H. de Jong overleden Gistermorgen werd in ons dorp het ontstellende bericht vernomen dat dins dagavond op 60-jarige leeftijd ten ge volge van een ernstige hartaanval in een ziekenhuis te Düsseldorf (Dtsl.) is overleden de heer A. J. P. H. de Jong, in leven president-directeur van de che mische fabriek ..Andrélon", N.V. alhier. De heer De Jong was op zakenreis in Duitsland, werd op 13 februari j.l. in zijn hotelkamer in Düsseldorf onwel, waarna hij naar een ziekenhuis aldaar werd overgebracht. Aanvankelijk was er enige hoop. doch dinsdagavond is hü overleden. De heer De Jong vestigde zioh in 1933 in Bodegraven en begon daar een kap perszaak in de Van Tolstraat. Zijn groot zakenmanstalent en enorm organisatie, vermogen konden echter in een rustige kapperszaak geen bevrediging hebben. Hij begon te experimenteren met par- fumeriën en kosmetica, in een klein kamertje achter de kapperszaak. Al spoedig zocht, hij expansie en kocht een groot kaaspakhuis achter zijn bedrijf en vandaal- uit begon zijn bedrijf wonder snel te groeien. Op 1 maart 1940 trok hij een vertegenwoordiger aan. alsmede fabriekspersoneel, voor de afdeling fa bricage en verdere verwerking van zijn produkten. voornamelijk eau de colog nes, haarwaters en allerlei kosmetische produkten. In tijd van enkele Jaren groeide dit bedrijf uit tot ca. 200 man personeel. Inmiddels breidde de zaak zich na de oorlog zeer snel uit, en er be stonden plannen zioh ook in andere landen te vestigen. Een nieuw gebouw in Emmerich is bijna gereed. Temidden van al deze plannen kwam evenwel de dood. De heer De Jong was een rusteloze werker, met grote capa citeiten. Zijn devies .,met enthousiasme gelukt alles", kon niét beter zijn geko zen. De teraardebestelling van zijn stof- fei.ilk overschot zal a.s. zaterdag plaats hebben op de r.-k. begraafplaats alhier. ren, aldus Natsir na zijn gesprek met de president. De voorzitter van de Katholieke Par tij. Kasimo. had met Soekarno ook ge sproken over de jongste gebeurtenissen in Hongarije. Deelneming van de com munisten in het kabinet zou z.i. kunnen leiden tot communistische overheersing en uiteindelijk tot soortgelijke ontwikke lingen als in Hongarije hebben plaats gehad. De vertegenwoordiger van de socialis- tischepartij gaf te kennen, dat de so cialisten de conceptie zullen steunen, als de president erin slaagt haar doorge voerd te krijgen. De vertegenwoordiger van de IPKI die haar aanhang vooral in het leger heeft, sprak zich uit voor een presidentieel ka binet. onder leiding van Soekarno. Door het „Volkscomité van actie" van Midden-Sumatra werd vandaag te ken nen gegeven, dat communistische deel name aan het kabinet onaanvaardbaar is. Hervormde wijkgemeente Molenwijk kwam bijeen In de Marekerk werd gisteravond een bijzondere samenkomst gehouden van de Hervormde wijkgemeente Molenwijk. De organist J. de Groot, enkele bazuin blazers, ouderling J. Nieuwenhuls (decla matie) en mevrouw Grim uit Leiderdorp (met zang en getuigenis) verleenden medewerking. Mevrouw Grims gaf een eenvoudig maar treffend getuigenis over haar leven. Een haar overkomen ogneluk is het middel geweest voor de bekering van haar vader, die reeds op veertig jarige leeftijd afscheid moest nemén van zijn vrouw en ongelukkig kind. Haar moeder heeft het grote wonder van haar genezing mogen beleven. Prof. dr. Zaaijer te Leiden mocht het middel in Gods hand zijn. Mevrouw Grims besloot haar getuigenis met de woorden, dat het ge loof nooit teveel verwachten kan. Ds. Van der Wiel sprak over „Van waar en waarheen?" De predikant zei, dat wij deel van de aarde zijn en begre pen zijn onder de wet van de verganke lijkheid, maar dat er toch onderscheid is met de worm, het zand en de maan. God heeft ons Zijn Geest ingeblazen. Dat maakt het eigenlijke mens-zijn uit. Het komt pas tot uiting waar God en mens samenleven. Zonder God ben ik een onmens, maar met God waarlijk mens. God wil gemeenschap met ons hebben. De verbroken eenheid mag her steld worden. Onze bestemming is: God lief te hebben boven alles en de naaste als onszelf. Hij roept ons op, ons hart voor hem te openen. Spoedeisende raad Huren nieuwe woningen werden weer lioger Gisteravond kwam de Noordwijkse gemeenteraad in spoedeisende vergade ring onder leiding van de heer G. Voge had bericht van verhindering gezon den. Wegens verblijf in het buitenland van de burgemeester stond de vergade ring onderl eiding van de heer G. Vogelaar. Deze stelde de raad voor een tele gram te zenden aan mr. Van Berckel in Oostenrijk om hem namens de raad, een prettige vakantie toe te wensen. Van de gelegenheid gebruik makend, werd daarna het nieuwe raadslid, de heer J. P. Passchier als zodanig geïn stalleerd. Nadat de twee voorgeschreven eden waren afgelegd, heette de voor zitter het nieuw-e lid hartelijk welkom in de raad. De heer Passchier neemt de plaats in van de heer Van der Niet, die deze zetel gedurende dertig jaar had bezet. Namens de raad en als voorzitter van de Prot. Ohr. Raadsfractie sprak de heer E. L. de Witt enige woorden van welkom. Het nieuwe lid dankte voor de har telijke welkomstwoorden. De heer Passchier werd met. op één na algemene stemmen gekozen in de commissie der bedrijven, waarmede deze dan ook weer compleet is. HUURVERHOGING Een op het allerlaatste moment toe gevoegd agendapunt was van minder prettige aard. De minister van Volks huisvesting heeft de raad geadviseerd de huren der dezer dagen gereedko mende woningen te verhogen, aange zien met de door de raad aangenomen huurprijzen zeer zeker niet wordt uit gekomen. Het tegenwoordige rentegamma en de nog niet bekende, doch zeer zeker naar voren komende risicofactor zijn oorzaak dat voor de derde maal de huishuren van de nieuwbouw verhoogd moeten worden sinds de plannen z(jn opgezet. Hoewel met grote tegenzin besloot de Voetbal en korfbal ontbreken (lit keer Gisteravond is de Sportdagcommnssie van de Rijnkring van Volksonderwijs in hotel Centraal bijeengeweest, onder lei ding van de voorzitter, de heer G. van Leeuwen, ter bespreking van de a.s. sportdag voor de leerlingen van de open bare lagere scholen behorende tot de Rijnkring van Volksonderwijs. De heer van Leeuwen opende de ver gadering en kon een welkomstwoord richten tot de afgevaardigden van de scholen Javastraat en Thorbeckestraat te Alphen; Wadinxdveen B, Boskoop, Bodegraven, Zwammerdam en Wou- brugge. Besloten is, de datum voor de sport dag woensdag juni te bepalen Breed voerig is gesproken over een eventueel verzoek aan de gemeenten subsidie voor deze dag te verlenen, waarna besloten werd zulks niet te doen Besloten is tevens het voetbaltoernooi voor de jongens en het korfbalboumooi voor de meisjes en jongens van het pro gramma af te voeren. De voetballers kunnen hun schooltoernooi al spelen in de schoolvoetbalwedstrljden van de afde ling Leiden van de KNVB en voor korf bal bestaat bij de schoolgaande jeugd te weinig belangstelling. De nieuwe sportdagcommissie is als volgt samengesteld: G. van Leeuwen, voorz.; J. C. de Bruijn, secretaris. C. van Geen penningmeester: L. C. A. van der Nagel en J. Schrijvershof allen te Al phen A. W ansen te Bodegraven; T de Jong. Woubrugge en F. Dijkema, Bos koop. Als spel zal trefbal worden gespeeld. Ter opluistering zal er een voetbalwed strijd gespeeld worden tussen een elftal van de Openbare Ulo en de leraren van de scholen beharende tot de Rijnkring. raad derhalve de huren met ca. 10% te verhogen als volgt: 50 woningen te Noordwijk-Binnen van f. 14.op f. 15.40, 10 bejaardenwoningen van f9.25 op f. 10.20, 41 woningen te Noordwijk aan Zee van f. 19.25 op f. 21.20, 5 grote wo ningen aldaar van f. 27.— op f. 29.70, 11 duplexwoningen van f. 13.50 op f. 14.85 de eindduplexwoningen van f14.25 op f. 15.70. LUNAPARK De speel tuin vereniging te Noordwijk is in ernstige geldnood geraakt. Ten einde te trachten hier uit te komen zij trachten van 13 tot 17 augustus a.s. op het gemeentelijk parkeerter rein nabij de vuurtoren een Lunapark te houden, waarmede naar schatting f. 7.000.te verdienen zal zijn. Er is een inschrijving geopend onder de spullebazen, die echter spoedig een beslissing willen hebben teneinde eventueel plaatsen elders te kunnen bezetten in het geval het Lunapark niet door zou gaan. Hierdoor was een spoedeisende vergadering nodig ge bleken. De voorzitter las op verzoek van de heer Meskers een lange lijst van diverse attracties voor, die vanwege de vele vreemde benamingen wel veelbelovend, maar niet verhelderend werkte. B. en W. hebben deze aangelegenheid van alle kanten bekeken en adviezen ingewonnen bij de hoofden van dienst, die onder voorbehoud van voldoende zekerheids- stelling, geen doorslaggevende bezwaren hadden. Hoewel schoorvoetend, hebben B. en W. er in principe hun sanctie aan verleend op de voorwaarden, dat op zondag alles weg zal zijn, iedere 'avond om 11.30 uur gesloten wordt, vergoedin gen van eventuele beschadigingen vol ledig worden vergoed en de speeltuin vereniging een goede gang van zaken garandeert. Het doorslaggevend motief was geweest om de speeltuinvereniging in haar financiële nood tegemoet te komen. Aangezien voor het in bruikleen geven van gemeentegrond een raads besluit vereist wordt, werd thans op korte termijn een uitspraak van de raad gevraagd. Zonder hoofdelijke stemming kon de raad zich met de plannen verenigen. AUTOPARK De heer Rippen interesseerde zich voor de verpachting van het autopark. Het bleek dat B. en W. met opzet deze aangelegenheid hadden verschoven tot het zondagsrijverbod was ingetrokken, teneinde het insohrijfbedrag niet on gunstig te beïnvloeden. De heer Mesker sprak er zijn grote voldoening over uit dat de wijzerplaten van de torenklok thans zodanig zijn verbeterd, dat de tijd nu duidelijk afgelezen kan worden. Hij hoopte dat de verlichting nu ook spoe dig volgen zou. ALPHEN Ouderavond Nutskleuterschool Gisteravond is dn de Nutskleuter school een ouderavond gehouden, die onder leiding stond van mr. H. H. Kirohheoner. Nadat deze de talrijke dames en heren welkom had geheten, gaf hij een uiteenzetting van het nut van deze avonden die een bijdrage kun nen zijn tot een hechter contact tussen de school en de ouders, in het belang van het kind. Nadat vervolgens een oudercommis sie benoemd was sprak het hoofd van de school mevr. M. D. v. d. Kolk-van Male over het onderwerp „De kleuter en het boek". Uitvoerig behandelde zij de psy chologische betekenis en de opvoedkun dige waarde van het boek voor het kind. Een tentoonstelling, verzorgd door de fa. van Wieringen toonde de ouders een keur van kleuterboeken. Na de pauze is op hartelijke wijze af scheid genomen van een der onderwij zeressen. mej. M. Batist, die tot hoofd van een kleuterschool is benoemd te Leidschendam. Namens de ouders bood mevr. Kroon de scheidende onderwij zeres een drietal fraaie boekwerken aan terwijl mr. Kirchheiner namens het be stuur van de school eveneens een ge schenk aanbood, mevr. v. d. Kolk schonk een boekwerkje. Mej. Batist werd hierbij hartelijk toegesproken. In aansluiting hierop werd mej. de Vos uit Baarn als nieuwe onderwijzeres aan de ouders voorgesteld. De kleurenfilm ,,De moeilijke twee- en drie-jarige kinderen" kreeg de be- langstelling die deze Amerikaanse film Onder leiding van de bekwame dirigent verdiende. ontwikkelde dit koor. dat over goed Mannenkoor uit Sassenheim werkte mede Het Nederlands Hervormd Zangkoor „Jubilate Deo" heeft gister avond in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Hooftstraat onder leiding van de directeur, de heer D. van Vliet, een goede uitvoering ge geven. Voor deze uitvoering had het bestuur van de uitvoerende ver eniging zich de medewerking verzekerd van 't Christelijk Mannenkoor Sassenheim onder leiding van Job de Vries, van de alt Nel Binnen- kamp, Aat van Vliet, piano en Henny Wassenaar, orgel. De avond werd geopend met het geza menlijk zingen van Psalm 98 3 en 4, waarna ds. A. J. Jorissen een welkomst woord sprak tot de aanwezigen. Jubilate Deo opende het programma met „Ontwaakt" van Ph. Nicolai; „Een vaste Burg" naar de bewerking van J. Oskam en „Jubilate Deo" van H. Altink. Al direct bleek het schrijnend gebrek aan mannenstemmen bij dit koor oor zaak, dat deze nummers niet geheel tot zijn recht kwamen. Het Christelijk Man nenkoor uit Sassenheim zong hierna „Adoramus" van Clemens non Papa, „O Bone Jesu" van Da Palestrina en „In questa Tomba Oscura" van Beethoven Spaarbank voorziet in behoefte Tijdens een zeer druk bezochte receptie In de trouwzaal van het Kat- wijkse raadhuis, nam gisteren de heer Chr. J. Minnee, aan wie in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd m. i. v. morgen eervol ontslag werd verleend, afscheid als secretaris-boekhouder van de gemeente spaarbank. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op het voltallig bestuur van de spaarbank, burgemeester Duiker, de wethouders H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen, gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven, een aan tal leden van de gemeenteraad. de "emeente-ontvanger. de heer F. M. M. Fornara, vertegenwoordigers van het plaatselijk bankwezen en een groot aan tal ambtenaren der gemeente Katwijk. stemmenmateriaal beschikt een prach tige koorklank. Enkele kleine onzuiver heden mogen misschien geweten wor den aan het ontbreken van enkele goede krachten, die wegens ziekte ver stek moesten laten gaan. Bepaald ontroerend was de zang van de Alphense alt Nel Binnenkamp. Zij zong „Gott lebet noch" van J. S. Bach en „Jesus, unser Trost und Leben" van dezelfde componist. Duidelijk viel op te merken, dat deze zangeres over prachtig stemmateriaal beschikt, dat zij zeer des kundig weet te gebruiken. Haar muzi kale begaafdheid is technisch uitstekend ontwikkeld. Na de pauze zong zij nog „Vater unser" van C. Krebe en „Gij badt op eenen berg alleen" van Harry Mayer, welke nummers eveneens kristalzuiver door haar gezongen werden. Het koor uit Sassenheim besloot zijn optreden met „Jubilate Deo" van Or lando Di Lasso en .JDomlne Salvamfac, Reginam" van A. van Giesen, die de mannen uit de kuststreek eveneens keu rig zongen. Tot slot zong het koor Ju bilate Deo Gezang 217 uit de Ned. Herv. Bundel, Gezang 223 uit dezelfde bundel en „Dankt, dankt nu allen God" van Willem Mudde. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 72 11 besloot ds. Jorissen de avond met dankgebed. Jubilate Deo kan ongetwijfeld op een goede avond terug zien. Het gehalte van het gebodene had zeker een veel grotere belangstelling verdiend. Door de Kaiwljkers, voor de Katwijkers De heer Minnee. die vergezeld was van zijn echtgenote en verdere familie leden. werd in de eerste plaats toege sproken door de voorzitter van het be stuur van de gemeentespaarbank, de heer J. Schoonenberg die. na gememo reerd te hebben dat de scheidende func tionaris een diensttijd van ruim 30 jaar achter de rug heeft, hem schetste als iemand die altijd zijn werk met grote ambitie en met inzet van zijn gehele persoon heeft verricht. Uw devies was altijd, aldus spreker. „Door de Katwij kers. voor de Katwijkers" en Uw stre ven hiertoe heeft zeer veel vrucht ge dragen. De heer Schoonenberg herin nerde voorts aan de vele moeilijkheden die de heer Minnee in zijn werk ont moette. zoals de crisis in de jaren der tig, de oorlogsjaren en de gevolgen van de wet toezicht kredietwezen na de bevrijding. Na nog te hebben opgemerkt, dat de heer Minnee steeds gestreefd heeft naar een goede samenwerking tussen het bestuur van de spaarbank en het gemeentebestuur en de groei van de bank tijdens zijn ambtsperiode te hebben geschetst, bood hij hem ten slotte, namens het bestuur, een rook- stoel aan. De heer Schoonenberg be sloot met het uitspreken van de wens dat het de heer Minnee en zijn echt genote gegeven zal mogen zijn nog vele jaren van een welverdiende rust te genieten. DANK. Namens het gemeentebestuur bracht burgemeester H. Duiker de scheidende secretaris-boekhouder dank voor al het geen hij in het belang van de gemeente spaarbank en dus ook in het belang van de bevolking, wier spaarzin hij heeft mogen helpen bevorderen, heeft ver richt. Spreker wees er op dat een af scheid als dit meer reden tot blijdschap dan tot weemoed geeft, omdat het als een vreugde moet worden beschouwd wanneer men zijn taak in goede gezond heid mag beëindigen. De burgemeester wenste de heer Minnee tenslotte een langdurige periode van welverdiende rust toe SPAARBANK VOORZIET IN EEN BEHOEFTE. De heer Chr J. Minnee sprak hier na een woord van dank tot de aan wezigen, waarin hij o.m. zeide dat hij op een reeks van goede jaren bij de bank mag terugzien. Mij is In die tijd wel gebleken, aldus spreker, dat de De heer Schoonenberg dankt de heer C. Minnee (rechts) voor zijn vete werk bij de Spaarbank, na dat hij hem een rookstoel had aan geboden (links op de voorgrond). Geheet rechts mevrouw Minnee. (FCTM L.D./VMJ vu«H spaarbank ln een grote behoefte voor ziet. De spaarzin, die de Katwijkers van nature al bezitten, Is door het werk van de bank in sterke mate ge stimuleerd. Spreker bracht dank voor de samen werking, zowel van de zijde van het bestuur van de gemeentespaarbank als van de zijde van het gemeentebestuur ondervonden. Bijzondere woorden van erkentelijkheid richtte hij tot hen. met wie hij uit hoofde van zijn functie in nauw contact stond, o.w. gemeente secretaris Boekhoven, gemeente-ontvan ger Fornara. de directeuren der plaat selijke bankinstellingen, de heer J. van Beelen, bode van de spaarbank en zijn opvolger als secretaris-boekhouder, da heer F. Voorzaat, die hem reeds enige jaren bij de uitoefening van zijn functie terzijde heeft gestaan. Spreker besloot met de wens. dat de gemeentespaarbank nog gedurende lange jaren zijn dienen de taak in het belang van de plaatse lijke gemeenschap zal mogen vervullen. UITMUNTENDE KOFFIE OPLOSKOFFIE THEE THEEBUILTJES VERKRIJGBAAR BIJ UW WINKELIER Voor direct gevraagd ca. 15 jaar, om in het choco- ladevak te worden opgeleid. Fa. v. d HEIJDEN, Lelden - Breestr. 83 Gevraagd een leeftijd 15—17 jaar, bij J. MACDANTÊL, Dorpsstr. 22, Oegstgeest, tel. 21086. niESiiiüK N.V. WERNINK'S BETON MAATSCHAPPIJ VRAAGT voor haar BETONFABRIEK: produktie-arbeiders. NATUURSTEENBEDRIJF V.O.N.K.: polijsters zagers. Aanmelden dagelijks aan de fabriek of 's avonds van 67 bij de heer C M. MIDDELKOOP, Hoge Morsweg 130. FORD Customline 1955 FORD Customline1953 FORD Zephyr1954 FORD Consul1955 FORD Consul1954 FORD Taunus 15M 1955 FORD Taunus 15M Combi 1955 OPEL Rekord 1955 VOLKSWAGEN de Luxe1953 VOLKSWAGEN bestel1955 RENAULT Frégate 1955 Morssingel lb - Leiden - Telefoon 24741 7f/jver M ruwe honing v.a. I 1.55 p. pot afTf zo van 0EK0ERSH0F mj „DE BETUWE', Haarlenuneretr. 226, tel. 25521 J. B. BOER Noordeinde 15 - tel. 21174 J. J. VAN RESTEREN De Sitterlaan 89 - tel. 21724 W. F. GESSEL Hoofdstraat 164 - tel. 21717 Leiderdorp J. VAN LEEUWEN Voorstraat 28 tel 2513 Voorschoten vraagt voor eenvoudige administratieve arbeid, leeftijd 15—18 jaar. Huishoudschool, V.G.L.O. of enkele jaren muloopleiding. Type-diploma strekt tot aanbeveling. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan afdeling Personeelszaken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6