„De nu voorgestelde resolutie kan geen enkel resultaat bereiken!" Tweede Kamer bekritiseert scherp te geringe overheidsbezuiniging Mr. C. W. A. Schïirmann houdt Ver. Naties voor: Indonesië: Nederland preste de Papoea-leiders tot verklaring Vier moties hangen in de lucht "Ktmm futicC m enkefa wekrnJ Endocil Amerikaanse gezant in Hongarije naar Washington teruggeroepen LASSIE HAVERMOUT 95ste jaargang Donderdag 28 februari 1957 Derde blad no. 29074 .59 Dc permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft gisteren in een knappe rede de Politieke Commissie nog eens kort en bondig uiteengezet, waarom het aanvaarden van de door dertien landen voorgestelde resolutie inzake Westelijk Nieuw- Guinea geen enkele zin heeft. Zoals men zich zal herinneren wordt In deze resolutie gevraagd om instelling van een commissie van goede diensten van drie leden met het doel bijstand te verlenen in onderhan delingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland, opdat een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het geschil zou kunnen wor den bereikt in overeenstemming met de beginselen en doelstellingen van het Handvest der V.N. handeld als menselijke wezens, dan zou den deze mensen na al die jaren niet in stamverband zijn gebleven, aldus de In donesiër. die er aan toevoegde, dat men beter niet kan spreken over wat er ge beurd is met de oorspronkelijke bewo ners van Australië, nadat de blanke Australiërs daar waren gekomen en hun land in bezit hadden genomen. Vele afgevaardigden voerden verder nog het woord. De vertegenwoordigers van Thailand, Irak, Ecuador, Tsjecho- Slowakije, Syrië Griekenland, Marokko, Jemen, Egypte, India en Pakistan ver klaarden zich vóór de ingediende reso lutie, terwijl de sprekers namens Enge land, Noorwegen, Nieuw-Zeeland. Aus tralië, China. Frankrijk en Canada zeiden hun steun aan het voorstel te moeten onthouden. Hierna werd de ver gadering van de Politieke Commissie Stemming uitgesteld Maar waarover moet onderhandeld worden?, zo vroeg mr. Sehiirmann zich af. Over de soevereiniteit van Neder lands Nieuw-Guinea?" Ln dat geval is mijn regering niet bereid om te onder handelen. Met Indonesië onderhandelen over annexatie van dat gebied zou in stryd zijn met onze verplichtingen vol gens het Handvest", zo voegde hij er aan toe. „Onderhandelen over een andere oplossing? Maar dan zouden de onder handelingen zelf en ook de commissie van goede diensten onaanvaardbaar zijn voor Indonesië, dat beweert, dat het gebied een deel van Indonesië was „Geheel los van alle juridische over wegingen al zijn die van zeer groot belang zou het van gezond verstand getuigen als de vergadering een resolu tie aanvaardt, waarvan wij allen tevoren weten, dat zij geen enkel resultaat kan bereiken. De belangen van de bewoners waren, volgens mr. Schürmann. het belangrijkst en het beginsel van zelfbeschikking moet worden geëerbiedigd". Daarom ben ik van mening dat terwijl een gerechtshof zich wellicht zou moeten bezighouden met een geschil tussen Nederland en Indonesië, het de plicht van de Algemene Vergadering is haar handelingen af te wegen tegen de wensen en belangen van de inwoners van Nieuw-Guinea zelf". Hij bestreed de Indonesische aanspraak op het gebied op grond van nabijheid en gelijke afkomst der volken. Indien een dergelijk argument zou worden aan vaard, dan zou India kunnen besluiten Ceylon te annexeren, omdat dat land dichtbij gelegen is en omdat de Ceylone- zen van dezelfde oorsprong waren als de Indiërs. Mr. Schürmann las de commissie een afschrift voor van een telegram, dat negen Pa poe a-leiders, die in Hollandia in vergadering bijeenkwamen, eerder deze maand aan de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjöld, hadden gezonden. De vergadering, aldus het telegram, verwierp de Indonesische aan spraken, omdat de bewoners van Nieuw- Guinea geen Indonesiërs waren en zij er genoeg van hadden, dat de Indonesische regering zich herhaaldelijk in onze na tionale rechten mengt. De leiders zeiden, dat de aanwezigheid van het Neder lands bestuur in Nieuw-Guinea in over eenstemming was met de wensen van 98 procent van de Papoea-bevolking. Mr. Schürman zei, dat dit bewees, dat een volksstemming nodig was en zou worden gehouden zodra de bevolking in staat was haar standpunt kenbaar te maken. Steun voor de overdracht van het gebied zonder zulk een volksstem ming zou niet in overeenstemming met het Handvest zijn. Indonesisch commentoar Later op de dag kwam de Indonesische afgevaardigde mr. Sudjarwo Tjondro- negoro aan het woord. „Niemand zal kunnen ontkennen, dat West-Irian een deel van Indonesië is, evenals het inder tijd een Integrerend deel heeft uitge maakt van Nederlands Indië. De inwo ners van West-Irian en dat weet de afgevaardigde van Nederland zeer goed zijn en blijven Indonesiërs. De ver twijfelde poging om West-Irian uit te sluiten van het grondgebied van Indo nesië. zulks tegen de feiten van alle mogelijke officiële stukken in. bewijst alleen maar hoe zwak en belachelijk in dit geschil de Nederlandse rechts grond is". „Er is", zo zei mr. Sudjarwo voorts heel veel gesproken over de zogenaam de achterlijkheid van de bevolking van West-Irian. Ik merk op, dat sommige delegaties die bij andere gelegenheden het recht'van zelfbeschikking niet heb ben willen erkennen, nu de verdedigers zijn van dat recht voor een volk, dat zij nog niet rijp achten zelf een keuze te doen." Ook achtte hij het de aandacht waard dat het volk van West-Irian, dat als zo achterlijk wordt afgeschilderd, plot seling in staat is een uitgebreid telegram kennelijk in het Engels te zenden aan de secretaris-generaal der V.N. Sudjarwo vermoedde, dat deze ongelukkige stam hoofden niet slechts onder druk zijn ge steld, doch ook aan intimidatie onder worpen zijn geweest om hen ertoe te be wegen „dit fraaie document" te tekenen. Indien de Nederlanders het volk van West-Irian werkelijk zouden hebben be- Geen bestedingsbeperking voor scholenbouw De bestedingsbeperking heeft mede ten doel een zekere ruimte op de geldmarkt te creëren ten behoeve van de noodzakelijkste financieringen, waar onder zeker die voor de scho lenbouw moeten worden gerekend. Dit heeft de minister van O., K. en W. verklaard in een nota aan de Tweede Kamer. Voorts heeft de minister meegedeeld, dat zijn ambtgenoot van Financiën er mee heeft ingestemd, dat de nieuwe normen voor onderhandse geldleningen ten laste van of gegarandeerd door lagere publiekrechtelijke lichamen ook kunnen worden aangehouden voor leningen voor de financiering van de bouw van Nij verheidsscholen. Om een goede spreiding van Nijverheidsscholen te verzekeren heeft de minister zich onlangs gewend De eerste spinazie Aan de Coöp. Groenteveiling te Ter Aar ls gisteren de eerste spinazie aange voerd. Aanvoerder was de kweker G. van Harten. Deze primeur werd gekocht voor f. 1,12 per kg. door de groente han del C. Hulscher te Alphen aan den Rijn. tot de besturenbonden, opdat deze hun wensen hierover kenbaar kunnen ma ken. Voor wat de Landbouwhuishoud- scholen betreft zal overleg worden ge pleegd met de Landbouworganisaties. De minister merkt nog op, dat hij over het algemeen een voorkeur heeft voor grotere scholen, maar dat naar zijn gevoel kleine scholen niet altijd te ver mijden zijn in verband met wensen van levensbeschouwelijke aard en door de omstandigheid, dat scholen op te grote afstand van de woonplaats van de leer lingen het onderwijs onbereikbaar zou den maken. Mr. C. W. A. Schürmann geen effect verdaagd. Het debat en de replieken zün geëindigd, doch een stemming over de resolutie van de dertien landen werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Wanneer deze zal worden gehouden, zal afhangen van het debat over het Mid den-Oosten in de Algemene Vergadering. Agrarisch verzet tegen de blokkering Kritiek in Ticeede Kamer Landbouwers zijn teleurgesteld Blokkering gelden onaanvaardbaar geacht (Van onze parlementaire redacteur) De blokkering van de gelden, in totaal 50 miljoen gulden, die de bouwers zullen krijgen als een tegemoetkoming in hun lasten van onderhoud en afschrijving en bedrijfsgebouwen, noemde de heer De Ruiter (CHL) gisteren in de Tweede Kamer verwerpelijk, onrechtvaardig, koude socialisatie. Ook de heer Biewenga (AR) verklaarde, dat men in landbouwknngen zeer teleurge steld is over hetgeen de regering voor' de landbouw wil doen. De landbouw- specialisten van de KVP en de PvdA komen vandaag aan het woord. de netto-pacht Tegen een gehele of ge deeltelijke blokkering voor de vergoeding van de gebouwenlasten, in totaal 50 mil joen, heeft de AR-fractie onoverkome lijke bezwaren, ook indien de vage voor waarden voor een gerichte besteding zouden vervallen. Over deze blokkering zal de heer Biewenga een uitspraak van de Kamer vragen om uitgemaakt te zien of men er voor of tegen is. De landbouwmensen zijn van nature niet opstandig, verklaarde de heer De Ruiter (CHU), maar zij hebben recht op verwezenlijking van de eisen van het Landbouwschap, die neerkomen op een totaalbedrag van f. 350 miljoen, terwijl de regering f. 200 miljoen wil geven, waarvan echter f. 50 miljoen (Inger. Med.-Adv.) Van nature niet opstandig. De regeringsvoorstellen bieden slechts de kleinst mogelijke verbetering, aldus de heer Biewenga. Tegen de verlaging van de grondrente in de kostprijsbere kening heeft de AR-fractie ernstig be zwaar. Ei- zal naar moeten worden ge streefd de normen voor de grondrente aan te passen aan het huidige peil voor In India: vele dagen reizen om stem uit te brengen De opkomst by de algemene verkie zingen in India, die zondag begonnen zijn, is tot dusver niet groot. Men schat de opkomst op minder dan 50 procent, minder dan bij de eerste aQgemene ver kiezingen vijf jaar geleden. Dit is volgens politieke waarnemers voornamelijk een gevolg van de grote afstanden, die de kiezers in de uitge strekte landelijke districten, waar tot op heden voornamelijk gestemd is. moeten afleggen. In sommige oenvoudgebieden in Assam en Orissa moeten de kiezers verscheidene dagen reizen om bij een stembureau te komen! Men verwacht een betere opkomst als er over een dag of veertien in de grote steden en gebieden met goede verbin dingen gestemd wordt. Bij de verkiezingen voor provinciale parlementen, die gelyk met de algemene verkiezingen gehouden worden, is de Congrespartij van premier Nehroe goed begonnen. Alleen ^n Bihar is een voor aanstaand lid van de Congresparty ver slagen door een onafhankelijke kandi daat, die kort geleden uit de partij ge treden i«. (Van onze parlementaire redacteur) In het debat over de bestedingsbeperking in de Tweede Kamer ver klaarde gisteren de heer v. d. Wetering (CHU), dat hij de indiening over weegt van een motie om de voorgestelde kostprijsverhogende belastingen in ieder geval een tijdelijk karakter te geven. Er werd voorts een motie aangekondigd door de heer Biewenga (AR), die zich met zijn fractie verzet tegen de blokkering van de 50 miljoen gulden, die de landbouw zal krijgen voor onderhoud en afschrijving op gebouwen. Hij kan daarbij rekenen op de steun van de heer De Ruiter (CHU), die blokkering verwerpelijk en onrechtvaardig noemde. Zoals gemeld heeft de heer Roemers (PvdA) een motie in overweging om het subsidie op melk gedeeltelijk te handhaven en de heer Janssen (KVP) heeft een motie in overweging om de kinderbijslag te verhogen in het belang van de grote gezinnen. Als de volgende tveek de regering heeft geantwoord, begint de eigenlijke strijd. Evenals dinsdag werd ook gisteren weer geklaagd, dat de regering zelf te weinig bezuinigt en de lasten afwentelt. Bezuinigingen van formaat zijn niet te ontdek ken, foeterde de heer Van de Wetering (CHU). die voorts klaagde, dat hoofdza kelijk verzwaring van de lasten op het gezinsinkomen is gekozen als bestedings beperking. De werkelijke bezuiniging van het Rijk is uiterst gering, verzuchtte ook de heer Van Leeuwen (VVD). Maar beide sprekers waren het. evenals dinsdag de woordvoerders van KVP. Jarcn achtereen. Het PvdA en AR, eens over de noodzaak van de bestedingsbeperking. Overheid en volk I zou beter zijn om dat ook nu te doen. hebben in 1956 boven hun stand geleefd, aldus de heer v. d. Wetering, maar pas na de verkiezingen kreeg het volk te horen, dat de schatkist leeg was. van de reserves met honderden miljoe nen. Dat is het resultaat van de politiek van minister Zijlstra. die Nederland de geleide economie heeft terugbezorgd, na dat minister v. d. Brink ons daarvan had verlost. Evenwichtsherstel kan worden gevon den door opvoering van de produktivi- teit en de produktie. Werkelijke bezuiniging van de over heid staat gelijk met opvoering van de produktiviteit. Evenwichtsherstel is ook mogelijk door vernietiging van de over tollige koopkracht, hetzij door prijsstij ging, hetzij door belastingverhoging, die de consumptie beperkt. Over de verhoging van de vennoot schapsbelasting met in totaal 100 mil joen gulden, zei de heer Van Leeuwen, dat hij het onderscheid in belastinghef fing voor ondernemingen werkend in coöperatieve vorm (lager tarief) en die in vennootschapsvorm, zou willen ophef fen. Dan zouden de coöperaties 50 mil joen gulden meer moeten opbrengen en dat is precies het bedrag, dat de rege ring aan extra vennootschapsbelasting wil heffen ten bate van de landbouw, waarmee in het SER-advies geen reke ning was gehouden. Het moment voor de huurverhoging met 25 vond de heer Van Leeuwen wel zeer ongunstig gekozen. De VVD heeft altijd gepleit voor een geleidelijke huurverhoging van bijvoorbeeld 10 TjO fris cn gaaf als dc kinderhuid kan ook uw huid weer zijn. Endocil hor moon crème geeft uw huid nieuwe jeugd en schoonheidrimpels en on gaafheden verdwijnen De hormoon werking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik dus ook overdag Endocil als basis yoor poeder en make-up. Ontsluier uw schoonheid met hoimooncrcme van Organoa-Oss per tube f2.90 wordt geblokkeerd. Dat is verwerpelijk. Er is nood op het platteland. Geld is er niet meer, vooral in de veehouderij en op de zandbedrjjven. De kritiek sloot aan op die van de heer Biewenga. Voor de aangekondigde verhoging van de landarbeidersionen was de heer v .d. Ploeg (KVP) dankbaar, maar hU was teleurgesteld, dat zij nog niet zullen worden vastgesteld op basis van werk- classificatie. Met de heer v. d. Mei (CHU) was hij ook teleurgesteld over de bezuiniging op de aanvullende werken in zuid-west Groningen. Arrestaties bij de Westerse diplomatieke vestigingen gingen ook gisteren nog door Dan is men gelijk van de blokkering van de helft van de huurverhoging af. Bezwaren maakte de heer Van Leeu wen tegen de plannen van de regering om ettelijke miljoenen uit te geven voor hulp aan onderontwikkelde gebieden in de wereld. Dat kan pas gebeuren als eerst onze financieel-economische toe stand weer gezond is. Men zendt toch ook niet een lekge slagen schip, v. aar de deviezen uitvloeien, voor hulpverlening overzee. Men dicht eerst de gaten", zo zeide hij. De communist Paul de Groot schetste de bestedingsbeperking als een ingrij pende verlaging van het levenspeil van het werkende volk en de heer v. d. Ploeg (KVP) drong er nog eens bij de rege ring op aan de prijsverhogingen te tem poriseren. omdat anders de stijging van de kosten van levensonderhoud de men sen over het hoofd groeit. Vandaag wordt het debat voortgezet. Te lioog geleefd Er is in 1956 welvaart uitgedeeld, die er niet bleek te zijn, constateerde de heer Van Leeuwen. Er is 1500 miljoen meer besteed dan gewenst was met het oog op een evenwichtige economie. Toch verklaarde de heer Van de Wete ring. dat de CHU bereid was de regering te steunen om geldbedrog. de inflatie, te bestrijden nu ons volk langs de afgrond van een ongebreidelde inflatie loopt. De heer Van Leeuwen zei in een overvloed van kritiek niet, dat hij tegen de maat regelen overwegend bezwaar had. Wel verklaarde hij angst te hebben voor een bezuinigingspolitiek als in de tijd van minister De Geer, die werkloos heid tot gevolg had. (Ingez. Med.-Adv.) Ook de heer Van der Mei (CHU) waar schuwde. dat in ons land een hoog peil van investeringen nodig blijft voor het j scheppen van werkgelegenheid voor de nog steeds en sterk toenemende bevol king. Hij gaf de regering in overweging j voorzichtig het kopen op afbetaling iets l verder af te remmen om de onrustwek- I kende prijsstijging tegen te gaan door j vermindering van de vraag. Diverse suggesties De alom erkende overbesteding schreef de heer Van Leeuwen (VVD) voor 700 i miljoen op rekening van de investerin gen en voor eveneens 700 miljoen op re- kening van de lonen. Daarbij heeft de prijsstabilisatie geleid tot een intering Het beste ontbijt in de kortste tijd! Door de zware regenval en de abnormale temperaturen voor de tijd van het jaar hebben zich in Zwitserland talloze lawines en aardverschuivingen voorgedaan. Op de foto vrachtwagens in actie, die een enorme aardmassa in St. Gin- golph aan het Meer van Genève moeten opruimen om weg- en spoor verbindingen weer bruikbaar te maken. Hr. Ms. De Zeven Provinciën bezocht Venezuela Uitgebreid programma Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën", die zich thans op een oefenreis in de Nederlandse Antillen bevindt, be zocht van 22 tot 25 februari La Guaira in Venezuela. De Venezolaanse autoriteiten en de Nederlandse kolonie te Laguaira had den voor dit bezoek een uitgebreid pro gramma voorbereid. De commandant van het Oefensmal deel V, commandeur L. Brouwer, die de reis meemaakt, legde een krans bij het monument van Simon Bolivar, de Vene zolaanse vrijheidsheld. De commandant van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", ka pitein ter zee mr. A. N. baron De Vos van Steenwyk. legde een lauwertak op het graf van de in Curasao geboren admiraal Brion, Venezuela's grootste vlootvoogd. Bij deze plechtigheden vormden een gewapende erewacht en het gedeelte van de marinierskapel der Kon. Marine, dat aan boord van de kruiser is ingedeeld, een indrukwekkende omlijsting. De Nederlandse ambassadeur ontving een groot aantal genodigden in een hotel te Caracas, terwijl de Nederlandse kolo nie gelegenheid kreeg het schip te be zoeken Bij een druk bezochte instuif aan boord gaf de Marinierskapel een taptoe ten beste. Voorts zorgde de kapel voor de muzikale omlijsting van een voetbalwedstrijd tus sen een elftal van het schip en een team, samengesteld uit leden van verschillende buitenlandse kolonies te Caracas op het terrein van de Caracas Sport Club. De Nederlandse Marinemannen wonnen met 4—1. Een hockeywedstrijd, eveneens tegen een elftal, dat uit leden van verschillende buitenlandse kolonies was samengsteld. eindigde in 22. Vele opvarenden werden door Neder landse particulieren gastvrij thuis ont vangen of op autotochten medegenomen. De Amerikaanse gezant in Boeda pest. Edward Thompson Wailes, is Washington teruggeroepen. De Hon gaarse regering heeft hierom ge vraagd, omdat Wailes, die op 22 no vember in Hongarye aangekomen is, nog steeds niet zijn geloofsbrieven heeft aangeboden, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Het ministère voegde hieraan toe, dat Wailes opdracht had gekregen zijn geloofsbrieven aan premier Nagy aan te bieden, doch voor de gezant dit kon doen, kwam de regering-Nagy te val len. Wailes kreeg toen de instructie met het aanbieden van zjjn geloofs brieven te wachten. De Amerikaanse legatie in Hongarye zal nu door de zaakgelastigde beheerd De arrestaties bij Westerse diploma tieke vestigingen in Boedapest gaan in middels nog steeds door. Gisteren zijn bij de Oostenrijkse legatie in Boedapest alleen al 130 Hongaren gearresteerd. Ook bij de andere ambassades, consula ten en legaties bleef de Hongaarse ge heime politie gisteren actief, zo is in diplomatieke kring ente Wenen verno men. Het vreemde verschijnsel doet zich echter voor dat de Hongaren zich niets gelegen laten liggen aan de cordons die de AVH heeft getrokken. Want hoewel heel Boedapest er zo langzamerhand van op de hoogte moet zijn gisteren was het al de derde dag van deze actie komen er nog steeds evenveel men sen naar de gezantschappen van de Westerse landen! De meeste Hongaarse bezoekers, die urenlange verhoren van de geheime po litie riskeren, zijn in het bezit van gel dige emigratie-paspoorten, en komen vragen om visa voor de Westerse lan den. Ook gisteren moesten de gearresteer den, die in vrachtauto's naar het hoofdbureau van de AVH in Boedapest werden gebracht, vragen beantwoorden over de mensen en de dingen die zij in de gezantschappen haddden waargeno men De Hongaarse geheime politie schynt te willen weten of er wapens voorhanden zijn. Nieuwe Poolse regering krijg» het vertrouwen Het Poolse parlement heeft woensdag met 449 stemmen tegen één, bij zeven onthoudingen ztfn vertrouwen uitge sproken in de nieuwe regering onder premier Cyrankiewicz. De enige stem die tegen de regering werd uitgebracht, was afkomstig van de partijloze afgevaardigde prof. Antoni Wojtysiak, directeur van een landbouw hogeschool te Breslau, die in het voor afgaande debat Cyrankiewicz verant woordelijk had gesteld voor „alle machtsmisbruik tijdens de stalinistische periode". „In de tijd van de persoons- verheerlyking was Cyrankiewicz voor zitter van de ministerraad. Ik zie geen enkele reden om hem nu tot voorzitter van de nieuwe regering te benoemen aldus Wojtysiak. Deze verklaring lokte zowel kreten van afkeuring als applaus uit. Toen de voorzitter de vergadering voor tien minuten verdaagde, hadden enkele afgevaardigden de zaal verlaten. „Ik ben een geboren democraat", ver klaarde prof. Wojtysiak, „ik ben voor stander van een wetenschappelyk socia lisme, maar niet van een ideologische miskraam". Hoewel hy zyn steun betuig de aan het program van Cyrankiewicz, noemde hij het „louter een herhaling van feiten, zonder oorspronkelijkheid en ontbloot van dynamiek". De zeven afgevaardigden, die zich van stemming onthielden, waren ook niet bij een party aangesloten. Het parlement bestaat uit 237 communisten, 118 leden van de boerenpartij, 39 afgevaardigden van de democratische partij en 63 partijlozen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5